sotovads] Agenda Weec&edchi Jiutqedilke Statui Jieck School JCiuist en Wetenschap EERSTE BLAD f Alkmaar, Donderdag'. IN OVERSPANNEN TOESTAND WEGGELOOPEN. Gistermorgen werd ter secretarie te Egmond aan den Hoef melding gemaakt, dat de in dienstbetrekking zijndeP. J. A. M. W. in zeer overspannen toestand de woning had* verlaten, in de richting van Bergen. Terstond werd de politie van Bergen gealarmeerd. De richting bleek in derdaad juist te zijn, want al spoedig werd de vermiste door de Bergensche politie naar het gemeentehuis te Egmond aan den Hóef medegenomen. Het meisje was abso luut in de war en wilde niet meer naar Haar dienstbetrekking terug. Haar familie te Eindhoven was terstond genegen haar bij zich te nemen. Daar het gevaarlijk was haar alleen te laten reizen, werd zij he denmiddag door de gemeente-politie naar Amsterdam geleid om haar aldaar onder de hoede te stellen van haar zuster. VERLOTING ALKMAARSCHE OPERETTE-VEREENIGING. Lotenhouders herinneren wij er op ver zoek gaarne aan, dat in ons vorig nummer de uitslag van de trekking der Alkmaar- sehe Operette Vereeniging is opgenomen. URKER BOTTER WEER VLOT. De Urker botter U. K. 176, schipper Post, welke gisternacht tijdens zwaren mist na bij strandpaal 26 onder Petten aan den grond raakte, is gistermiddag vlot geko men. Waar de sleepdienst Wijsmuller en Co. te IJmuiden de gevraagde assistentie niet wil de verleen en omdat het scheepje niet verze kerd was, had men de hulp ingeroepen en gekregen van twee Urker botters uit IJmui den. Deze botters, daarin krachtig bijge staan door een zevental mannen uit Petten, slaagden er met moeite in de U. K. 176 weer drijvende te krijgen. De zeven Pettenaars konden na het vlot- brengen den vasten wal niet meer bereiken en zijn daarom meegeuaren naar IJmuiden. De botter bleek bij de stranding geen noemenswaardige averij te hebben opgeloo- pen. ZUIGELINGENBESCHERMING. De gister gehouden speldjesdag ten be hoeve van de Zuigelingenbescherming heeft 276.71 opgebracht. Het bestuur zegt aller, hartelijk dank, die aan dit gunstige resul taat hebben medegewerkt. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissementsrechtbank zijn heden failliet verklaard: G. A. Preyde, bloemist, Anna Paulowna- polder. R.c. mr. Krabbe, cur. mr. v. d. Loos. J. Bijpost, tuinbouwer, St. Pancras, gem. Koedijk. R.c. mr. Ledeboer, cur. mr. Buis kool. HET NIEUWE RAADHUIS TE ANNA-PAULOWNA GEOPEND. De burgemeester geïnstalleerd. Gistermiddag is te Anna Paulowna het nieuwe raadhuis geopend, welke plechtig heid gevolgd werd door de installatie van den nieuwen burgemeester, mr. M. Th. Mijn- lieff. De opening van het raadhuis werd ver richt door den oud-burgemeester van Anna Paulowna, den heer G. J. Lovink, die alles in het werk had gesteld voor het verkrij gen van een nieuw gemeentehuis. Tegen één uur hadden zich vele autoriteiten, zoowel uit Anna Paulowna als uit de omliggende gemeenten verzameld. Na de openstelling door burgemeestes Lovink, voerde de bur gemeester van den Helder, de heer G. Rit meester, het woord, die het gemeentebe stuur gelukwenschte met het nieuwe ge bouw. Den heer Lovink werd zijn geschilderd portret aangeboden, dat hij afstond voor de raadszaal. Namens de burgerij werden het gemeen tebestuur tevens eenige gebrandschilderde ramen officieel overgedragen. Tijdens deze plechtigheid werd de nieuwe burgemeester, mr. M. Th. Mijnlieff, met zijn echtgenoote aan de grens der gemeente be groet. De heer C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Noordhol- landsch Noorderkwartier en van den Anna Paulownapolder, ontving den nieuwen bur gemeester. Voorafgegaan door een ruiterstoet reed deze naar het nieuwe raadhuis, nadat eerst de leerlingen der openbare en bijzondere scholen hem een welkomstlied hadden toe gezongen. De installatie in de raadszaal werd ver richt door den loco-burgemeester, den heer K. K. Keuris. Enkele wethouders en raadsleden spra ken den nieuwen burgemeester toe, even als de oud-burgemeester. Mr. Mijnlieff bracht ten slotte H.M. de koningin en haar raadslieden dank voor zijn benoeming. DE INVOERRECHTEN OP NEDERL. ZUIVELPRODUCTEN. Een groote slag voor de exporteurs van kaas. Het zijn vooral de exporteurs van kaas, die zwaar getroffen worden door de com- penseerende invoerrechten, die de Ver. Sta ten van Amerika met ingang van 19 Nov. a.s. op een aantal zuivel- en melkproducten van Nederlandschen oorsprong zullen hef fen. De kaasexporteurs hadden na het sluiten van het handelsverdrag van 20 December 1*935 tusschen de Ver. Staten en ons land goede verwachtingen over de vergrooting van den export van kaas naar de Ver. Sta ten. De verlaging van invoerrechten ver grootte dan ook in het begin den kaasex port. Al spoedig bleek, dat de Ver. Staten door vergrooting van eigen productie min der behoefte aan onze kaas hadden dan voorheen. Ook tengevolge van deze eigen productie maakten de Nederlandsche expor teurs lagere prijzen dan vroeger. Het gevolg van dezen Amerikaanschen maatregel zal nu zijn, aldus de zegsman van het A.N.P., dat de uitvoer van kaas nog ge ringer zal worden en dat de exporteurs hun heil zullen zoeken op de binnenlandsche markt. En dat is dan weer nadeelig voor de kaashandelaren, die nimmer veel expor teerden, maar zich hoofdzakelijk bepaalden tot een binnenlandsch afzetgebied. CHARLOTTE KOHLER IN „ROMEO EN JULIA". De directie van 't Gulden Vlies is er in geslaagd Charlotte Köhler bereid te vin den om ook in Alkmaar een voordracht' avond te houden van Shakespeare's ,,Ro' meo en Julia". Deze avond zal plaats vin den op Vrijdag 4 November 8.15 uur. De Tijd schreeft o.m.: Er waren episoden, gedurende welke men ademloos toeluisterde naar het dra matische gebeuren, dat men als het ware in die eene persoon van Charlotte Köhler als in -volle tafereelen van nivelleerende figuren voor zich zag ontrollen. Welk een intensief vermogen om zoo volledig tai van personen voor ons te doen leven en tevens de samenvloeiing te vinden van ai die figuren en tafreelen in een schoon en spannend geheel. Dit vermag alleen een waarachtig groot kunstenaresse Char lotte Köhler heeft Shakespeare zuiver en groot tot ons gebracht in een boetseerend vermogen van taal en spel, hetwelk heel een avond boeit. UITVOERING IN HUIZE WESTERLICHT. Door de gemengde zangvereeniging „Con Amore" uit Haarlem, dirigent Wil lem Hespe, werd gisteravond in Huize Westerlicht eene uitvoering gegeven, die goed geslaagd is. Medewerking werd ver leend door mej. Tilly Druyff, viool, mej. Toet Leverts, piano, mej. Leoni Smits, sopraan en mej. Manna Cornet, piano. Het koor zong de verschillende nummers zeer goed. Het programma bevatte o.a. Gebed des Heeren van A. Pomper, waar mede werd geopend, Russischer Vesper- chor'van Bortniansky, zeer mooi gezongen, Zondagmorgen van C. Doppen, dito, het bekende Liedje van den Bergenaar, Wildzang van J. Duin en Waldesrauschen van T. Ulrich tot slot. In beide laatsten Kwamen de samenzang en kracht van het koor prachtig uit. 1 ■I?e ,S0Praan werd op den vleugel bege leid door mej. Manna Cornet. Mej. Smits zong 4 nummers, o.a. Madonnakindje van w Vcnu ^ennes en Morgenstandchen van F. Schubert. Deze nummers werden fijn gezongen, maar wat meer actie in de voordracht kwam o. i. den zang ten goede. De violiste, mej. Tilly Druyf, oogstte een groot succes. Haar spel was èf. De begelei ding van mej. Toet Leverts was beschei den en goed, zooals men zelden hoort. Meestal wordt te sterk begeleid Een dankbaar applaus klonk na ieder nummer. De 4 dames-solisten werden bloemen aangeboden. De groote zaal was geheel gevuld. Ds. Bloemhoff opende en sloot met woorden van dank, hopende het koor hier nog eens te hooren. ALKMAARSCHE OPERETTE- EN ORKESTVEREENIGING. bovengenoemde vereeni ging haar laatste opvoering van de Ween- Oskar^t 8 '^in Walzertraum", van Sat vl len het 51-0016 succes ïntt V6reen'8lng met haar eerste opvoe- 2 dat H Sehad, ligt het in de verwaoh- eennftJJ^Zeu, uVOCring wederom voor Wilman UIS zal plaats vinden. Wil men een avond van echte ontspanning oZr Zi°} tijdiff van kaarten. vermeld elders in dit blad „ALKMAARSCH KLEEDING- DEKKING-COMITé". Men schrijft ons: Wanneer wy ook nu weer een beroep wh dit^ T6 offervaardigheid, dan doen geefs z,^ 0V8r7iglng dat Wlj niet ver- geefs zullen aankloppen. Wie toch die tef wmenetTSeni7eft' Z°U °nze ^lectan- ten willen teleurstellen? Daarvoor staat ons uw goede burgerzin borg. Vooral waar hei hier een specifiek Alkmaarsch comité geldt' kin/™chSL=t "n k'"ding' dek' .7. kunl 21011 toch 2eker wel met ons in denken hoe moeilyk zy het hebben die den winter tegemoet gaan zonder zich van warme kleeding te kunnen voorzien en zon der warme ligging moeders"^! 00tzett6nd *ün voor die moeders, die van den steun misschien noe wel hunne kinderen kunnen voeden mam ze zeker niet kunnen kleeden. Hebt ook gij nooit medelijden gehad met die arme stak- KW die' schamel «ekleed als zij waren ziekten?0" d€ gevaren van allerlei Dringend is vaak de toon, dien wij in de aanvragen, die wekelyks by 7entollen binnenkomen, kunnen opmerken. Hoevelen .konden wy helpen, dank zy uwe medewer" tang, maar ook hoevelen moesten wy teleur- tendeele helPcn- omdat U bi- En Daarn °mdat de middelen ontbra ken. Daarom nogmaals, wanneer ook nu weer by u wordt aangeklopt om gebruikte goederen zoowel als om een geldelijke bij lage. zoo zijn wij er van overtuigd, dat het Alkmaarsch Kleeding- Dekking-Comité uw deur en uw beurs niet gesloten, zal vin- den. Tentoonstelling. Tot en met 31 Oct. eiken dag 1012, 1.30 —6 en 7—10 uur, in het voormalig politie bureau Langestraat 87, tentoonstelling „Het leven der zee". Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, le hoofdnummer De terugkeer van Arsène Lupin (detect.); 2e hoofdnummer Bokser tegen wil en dank (kom.); hoofdrol Wayne Morris. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer 30 dagen corvee (kom.); hoofdrol Fernandel. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Dfe Patriot (rom.-hist.); hoofdrollen Harry Baur en Pierre Renoir. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 27 October. 8.15 uur, Harmonie, opvoering „George en Margaret" door tooneelgroep „Het Masker" voor Covoto. Zaterdag 29 October. 8 uur, dancing 't Brandpunt, Laat 155, worstelwedstrijd S. S. S. Alkmaar tegen K. D. O. Groningen. Plan A. Wil ook hel menschelijk vernuft I" zich blijven ontplooien (en dat zal immers nooit te remmen zijn), dan zal de eene uitvinding de andere blijven volgen, dan z Izal de rationalisatie der voortbrenging i voortdurend verder gaan, dientengevolge I Z de productiemogelijkheid van dag tot dag Z I toenemen en de producten zich meer en I meer opstapelen. Z Doch dan zal het ook noodig zijn, wil niet Iheel de economische wereldorganisatie in het honderd loopen, dat öf de productie-1 mogelijkheid belangrijk ingekort wordt en Idat is reeds practisch onmogelijk gebleken, want dat toch veroorzaakt den bekenden (beruchten) malaise-toestand, öf de ievens- Iduur der producten zal, gelijk gezegd, belangrijk moeten worden verkort. Bldi. 35-36 (16) W. C. Steken - AFD. ALKMAAR VAN HET NED. ROODE KRUIS. Gisteravond heeft de afd Alkmaar van het Ned. Roode Kruis in het gebouw .„De Unie" een ledenavond gehouden waarbij ook waren uitgenoodigd de heipers en helpsters der transportcolonne. Na een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in het bijzonder tot den kringcommissaris jhr. F. H. van Kinschot, gaf de waarn. voorzitter, jhr. Flugi van Aspermont, het woord aan dr. R. J. Ham burger die een lezing hield over den bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. Op zeer bevattelijke wijze zette hij het doel en de werkwijze van dezen dienst uiteen. Deze lezing werd gevolgd door de ver tooning van een film' over den bloed transfusiedienst der afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis. Na dit leerzame gedeelte van den avond trad de heer Ernie Correll als goochelaar voor de aanwezigen op en gaf op buiten gewone wijze blijk dat hij de goochelkunst uitstekend verstaat en in staat is om het publiek te doen lachen om zijn toeren, die in alle opzichten af waren. Hierna gaf een dubbel mannenkwartet (gevormd uit mannen van de transport colonne) eenige nummers ten beste, die zeer goed slaagden. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen die tot het slagen van dezen avond hebben meegewerkt, in het bjjzonder aan den heer Ernie Correll en de band „The Cheese Boys" die voor het muzikale gedeelte zorgde, dezen zeer goed geslaagden avond, doch deed tevens een beroep oo de aanwezige dames en heeren om het Roode Kruis te steunen, daar dit zeer veel belangeloos werk verricht voor de lijdende menschheid. DE WERELDSPAARDAG OP MAANDAG 31 OCTOBER. De directie van de Nutsspaarbank alhier verzoekt ons opname van het volgende: In den laatsten tijd hoort men meerma len door economen en menschen uit de praktijk de theorie verkondigen als zou het sparen in hooge mate schuld zijn aan den slechten toestand op economisch gebied. Zij meenen dat door het sparen de noodige koopkracht aan het verkeer wordt onttrok ken en dat vermeerdering van de consump tie de welvaart zou bevorderen. Waarom sparen? Wij zullen voor het oogenblik de juistheid van deze theorie ten aanzien van het sparen door de gemeenschap in haar geheel in het midden laten, doch moeten er aanstonds op wyzen, dat het voor elk individu onweer legbaar een gebiedende eisch js om op zijn tijd en zonder in uitersten te vervallen, iets op zij te leggen. Iedereen heeft er ten stelligste belang bij ervoor te zorgen, dat hij in staat is om periodiek terugkeerende betalingen, welke het dagelij ksch budget te boven gaan, zoo als belasting, huishuur, verzekeringspremie, rente en aflossingen enz. enz. op tijd te voldoen en hoe zal hij dit kunnen doen, waneer hij niet geregeld van zijn inkomen iets terzijde legt? Ook afgezien van deze ge regeld terugkomende betalingen zijn er tal van onzekere factoren, waarvoor men een tijdige voorziening zal moeten treffen. Niemand zal ontkennen, dat het goed is om te sparen voor deze min of meer perio diek terugkomende eischen, welke aan de betalingscapaciteit gesteld worden. Integen deel men kan slechts dan den strijd met de dagelijksche zorgen aanbinden, wanneer men weet, dat men ingeval van nood iets heeft waarop men kan steunen. Door te spa ren vermeerdert men zijn weerstandsver mogen en verhoogt men zijn onafhankelijk heid. Terecht merkte de voorziter van den Ne derlandschen Spaarbankbond, mr. Jacq. Dutilh, in een vergadering van spaarbank- besturen o.m. het volgeode op, raar aan leiding van eenige aan nei spaarwezen vijandige theorieën: Hoeden wjj ons voor het misverstand, dat ontstaan kan, wanneer enkele geleerde theoretici en ook enkele mannen uit de practijk in den mond nemen het woord „sparen" en zeggen te spreken over het spaarwezen. Naar alle waarschijnlijkheid is voor hen het begrip „sparen" een ander dan het begrip, dat voor de spaarders gelden moet. Voor de spaarders gelden tegenover die theorieën twee definities van het sparen le. het sparen zooals dit door de Spaar banken wordt aangemoedigd, getuigt niet van afkeer van uitgeven, van gierigheid maar van voorliefde voor een verstandig ge bruik van inkomen, van afkeer van ver spilling; 2e. het sparen, zooals de spaarbanken dit propageeren, getuigt van vooruitzienden geest voor komende, veelal onvoorziene, moeilijkheden en houdt rekening met ko mende behoeften voor bepaalde doeleinden Voor de spaarders blijft het, alle theore tische beschouwingen ten spijt, allereerst van belang, dat zy hun penningen naar de spaarbank brengen om zekerheid te erlan gen, dat zy op hun ouden dag, in tijd van ziekte, bij huwelijk, voor de opvoeding van de kinderen of voor andere doeleinden op den juisten tyd, dat wil zeggen: op elk oogenblik, over het noodige geld zullen kun nen beschikken. Het bestuur der Nutsspaarbank te Alk maar onderschrijft deze uiteenzetting ten volle. En nu alom in het spaarbankwezen de aandacht weer gevestigd wordt op den Wereldspaardag (31 October), verleent het daaraan zijn volle medewerking. Voor zoo veel noodig zij er aan herinnerd, dat op instigatie van het Internationale Instituut voor het Spaarwezen telken jare op den 31sten October in bijzondere mate propa ganda wordt gemaakt voor de spaarge- dachte. Op dezen dag worden alle krachten er op geconcentreerd om het sparen zooveel mogelijk ingang te doen vinden bij hen, die den weg naar de spaarbank tot dusver nog niet hadden gevonden. Ongeveer 5000 spaarbanken, verspreid over 28 landen van de wereld, vieren dezen Wereldspaardag. Zy alle hebben één doel: de bevordering van de spaarzaamheid, overtuigd als zy zijn, dat „Sparen is de bron van volkskrach t". AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Bij de op 26 Oct. j.1. in café „Hilbrand" te Bergen ten overstaan van notarissen G. A. Verkade te Alkmaar en P. H. Hilbrand te Obdam gehouden veiling bij opbod, werd de boerderij te Bergen, in gebruik bij den heer J. Nanne, ingezet als volgt: 1. Huismanswoning met schuur, erf, tuin en grond, a. d. Kerkedijk, groot ongeveer 55.50 Aren, op 1950. 2. Weiland, aldaar, groot ong. 12.Aren, op 410. 3. Weiland, aldaar, groot ong. 12.Aren, op 410. 4. Weiland, aldaar, groot ong. 12.90 Aren, op 410. 5. Weiland, aldaar, 'groot ong. 18.Aren, op 460.— 6. Weiland, aldaar, groot ong. 17.Aren, op 480. 7. Weiland, aldaar, groot ong. 1.68.50 H.A., op 2527.50 8. Weiland, aldaar, groot ong. 3.29.40 H.A., op 4611.60 9. Weiland, aldaar, groot 3.65.90 H.A., op 3585.82 10. Weiland, a. d. Klaassendijk (Polder Oudburg), gr. 2.63. H.A., op 4747.15 11. Weiland, a. d. Kanaaldijk, groot 1.56.83 H.A., op 2744.53 12. Weiland a. d. Klaassen dijk, groot 2.32.10 H.A. op 4131.38 13. Weiland ,in den N.Reeker en Mangelpolder, gr. 3.62.10 H.A., op 4815.93 14. Weiland i. d. Zuider- en Midden Reekerpolder, groot I.27.80 H.A., op 1789.20 15. Weiland a. d. Oosterdijk (Zuurvenspo'der), gr. 3.63.10 H.A., op 5809.60 16. Weiland .aldaar, gr. 3.15.20 H.A., op 5043.20 Totaal groot ong. 28.11.33 H.A., 43925.91 De veiling bij afslag en defintieve toe wijzing blijft bepaald op Woensdag 2 November a.s. des namiddags te 12 ure, in bovengenoemd café. KAMERMUZIEK. In het mocie zaaltje van de Harmonie, al gemeen bekend onder den naam van de Dancing, gaf het bestuur onzer Kamer- muziekvereeniging gisteravond het eerste concert in dit seizoen, waarvoor men de beroemde pianiste mevrouw Elly Ney uit genoodigd had. Beter keuze op gebied van het pianospel had men moeilijk kunnen doen. 't Is van algemeene bekendheid, dat deze pianiste tot de allergrootsten behoort, en die het nog niet wist, en gisteravond tegenwoordig was, zal dit nu ook beamen. Beethoven's Sonate Pathetique was het eerste nummer. De inleiding, het „Grave" werd zeer rustig gespeeld. „Grave" geeft wel een breed tempo aan, maar behalve dat, ging er zulk een groote rust van dit spel uit. Het Allegro ging in een elastisch tempo, geen overdreven ver schillen, maar met kleine schommelingen, zeer sober, met magnifique klankvorming in het Adagio, als ook de Finale, waarin geen zweem van bravour te bekennen was, die er ook trouwens niet in thuis behoort. Ook geen overdreven fortissimo, zelfs aan het slot der finale niet. Het spel stond geheel in dienst van het kunstwerk. Mevr. Ney is zeker een bewonderaarster van Schubert's pianowerken, er stond im mers een sonate van Schubert op het pro gramma en dat zal men niet veel zien. Schubert's sonaten zijn lang, zoo ook deze, opus 53 in het eerste en vooral in het tweede deel, het „con Moto". Men voelt dat, en daardoor verflauwt de aandacht min of naser. Het beat beviel ons het Rondo. Maar ju i P": I Matige, tijdelijk wellicht krachtige win, aanvankelijk uiteenloopend; iater d; noordelijke tot oostelijke richtingen; betre!!' ken tot zwaar bewolkt; met tijdelijke o klaringen; waarschijnlijk enkele regenbui!!!" weinig verandering in temperatuur. Weinig verandering De depressie, welke gistermorgen F) Schotland lag, verplaatste zich zuid-zuid. oostwaarts naar ons land. Aan haar achter" zijde steeg de luchtdruk snel, terwijl ook in Scandinavië de hooge druk weer in betee kenis toenam. Een nieuwe oceaandepressid trok snel in noordoostelijke richting naaJ IJsland. In het westelijke gedeelte van de Britsche eilanden en in Bretagne waait het krachtig tot stormachtig uit noord. Koude polaire luchtmassa's dringen steeds verder zuidwaarts door en brengen guur en buiïe weer in Engeland en noordwest Frankrijk In ons land, zuidoost-Frankrijk, Duitschland en Scandinavië is het somber, betrokken weer, met plaatselijk regen. De ochtend- temperaturen zijn in deze gebieden over het algemeen belangrijk hooger dan giste. ren. Voor ons land is aanvankelijk jj, veranderlijke, later matige, tijdeto' krachtige noordelijke tot oostelijke viy te verwachten. De lucht is meest bewolkt tot betrokken, echter met tij. delijke opklaringen en waarschijnlijk enkele regenbuien. De temperatuur ver andert weinig. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.13 tot 6.17 uur licht op. wat de pianiste van deze muziek maakte, was bewonderenswaardig; in 't bizonder wijzen we en ook in Beethoven's sonate op de prachtige toonvorming. Drie korte stukken van Brahms volgden Romance opus 118 no. 5, Intermezzo's opus 117 no. 1, en 119 no. 3. Heel iets andere dan al hetgeen vooraf gegaan was, maar in deze muziek was mevr. Ney kunstenares, totdat zy al haar kracht en bravour in dienst stelde van de groote Wanderer-fantaisie van Schubert dit nummer heeft dezen naam omdat het lied „der Wanderer" er gedeelte lijk aan ten grondslag ligt die een schit terend besluit was van dezen avond, waar op men genoten had van zeldzaam gedistin geerd pianospel. A. K. ALKMAAR. GEBOREN: Cornelia Margaretha, d. van Willem Tea- selaar en Anna Stuijfbergen. Nicolaas Bernardus, z. van Bernardus Overpelt en Anna Maria Duin. Hermanus, z. van Her- manus Of man en Anna Geertruida Wilhel- mina Jupijn. Everdina Rosa, d. van Jan Ditsel en Christina Wilhelmina van Berkum. Lodewijk Adrianus, z. van Gerard Jaco- bus Anthonie Vermeer en Clasina Hermina Berendina Wetsteijn. GETROUWD: Klaas de Jonge en Willemke Mariens. IJpe Hendrik Boelhouwers en Maatje de Gier. Nicolaas Bernardus Wittebrood en Antonia Geertruida Kaandorp. de tot bij GfeLOOF OF DISCIPLINE. Over dit onderwerp sprak in de Kapel- kerk gisteravond ds. J. H. Mulder, uit Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van de Evangelische Maatschappij, voor afdeeling Alkmaar dezer vereeniging - verbreiding en verdediging van het pro testantisme. De opkomst was kleiner dan we vorige van dergelijke bijeenkomsten wel eens hebben gezien. Nadat gezamenlijk waren gezongen de coupletten 1 en 8 van Psalm 89, las ds. Mulder den 42sten Psalm voor, waarna hij voorging in gebed, dat gevolgd werd door gemeenschappelijken zang van Gezang 189 4. Daarna zijn rede aanvangende, sprak ds. Mulder zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst, die zeer zeker geen grooten indruk gaf van het ideaal der Evangelische Maatschappij. En .1°*" vond spr. het aangenaam te kunnen optreden, want zei hij, het gaat niet om het aantal alleen. Hij wees hierbij op de kleine groep der apostelen, die beve kregen uit te gaan en te prediken met welk resultaat! Spr. hoopte, dat de aanwezigen echte protestanten zouden zijd, d.w.z. van hun beginsel zouden willen ge* tuigen. Als dat zoo wordt, zou ook van dezen weinig bezochten avond een groo e kracht uitgaan. Spr. kon begrijpen, dat de room®u„n Nederlanders eenig leedvermaak hebbe om de vaak matig bezochte vergadering® als deze. Maar onjuist is hun meeningj dat de protestanten enkel zouden zfg gen wat zijniet willen en nietzU' Neen, zei spreker, wij willen nie negatief zijn, maar positief zegg® wat wij willen. Onze strijd lega Rome gaat niet tegen de roomsche m® schen, maar als ons beginsel een basis geworden in ons leven, botst het tegen roomsch-katholicisme. ij Het roomsch-katholicisme, zooals 't 21 door de eeuwen heen in de wereld he bewogen, is iets geweldigs. Is er wel organisatie, die iets kan beteekenen is het

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2