Buitenland. JUmuieuws Rechtszaken Het Amerikaansche spionnage proces. Von Papen genoemd. De bezetting van het Sudetenland. Duitsche officier over de waarde van de Tsjecho-Slowaaksche vestingwerken. Groote smokkelaffaire berecht. Zware straffen. Ernstige scheepsbotsing op den Nieuwen Waterweg. derde blad. v;,> 555g»~ w PRINS BERNHARD nam deel aan de slipjacht achter de meute, welke de Koninklijke Nederlandsche eeniging Woensdag in de omgeving van Amersfoort hield. De Prins aan het hoofd van den stoet. Jacht-Ver- Tijdens de voortzetting van het spionna- le-proces is de naam van Von Papen ge noemd. Bij de documenten betrefffende militaire geheimen, die naar Duitschland zijn overgebracht aan boord van de „Euro pa" bevonden zich verscheidene in 1935 ge schreven brieven. In de briefwisseling wordt „Von Papen" herhaaldelijk genoemd nu eens als „infanterie-officier van Monte- cillello" (een klein garnizoen in den staat New York) dan weer als „op het oogen- blik in Oostenrijk verblijvende". Een andere raadselachtige mededeeling zegt: „De kapitein is reeds in contact ge treden met Von Papen. Het is duidelijk dat deze aanwijzingen op een code berusten welke de rechtbank echter nog niet heeft kunnen ontcijferen. Voor den Deutschlandsender heeft Oberregierungsrat Fritsche met majoor von Wedel, van het oppercommando van het leger, een gesprek gevoerd, waarin voor de eerste maal details werden medegedeeld over den omvang van de militaire actie van het Duitsche leger bij de bezetting van Sudetenland. Bij deze actie waren vijf legergroepen betrokken, die samen ongeveer tien leger corpsen met ongeveer 30 divisies omvatten. De helft hiervan waren gemotoriseerde of pantserdivisies. Bovendien waren niet min der sterke strijdkrachten in gereedheid ge houden voor het geval van militair verzet van Tsjecho-Slowakije. Aan het binnen- marcheeren der Duitsche troepen namen ook 500 vlieguigen deel; dit was echter slechts een zeer klein deel van wat voor de geheele operatie in gereedheid werd gehouden en onmiddellijk kon worden gebruikt. Tot be- icherming tegen eventueele aanvallen uit de lucht was de passieve luchtafweer in het ge heele rijk door den Reichsluftschutzbund voorbereid. De waarschuwingsdienst stond borg voor tijdige melding van ieder vijande lijk eskader. De verdediging tegen aanvallen uit de lucht beschikte over duizenden stukken Flakgeschut en machinegeweren en om Tsjecho-Slowakije waren honderden Flak- batterijen opgesteld. (Flak, d.w.z. Flugzeug- abwehrkanonen). Talrijke jacht- en ge vechtsvliegtuigen stonden gereed, zoodat het in geval van oorlog Tsjechischen of Russi- echen bombardeervliegtuigen nauwelijks ge lukt zou zijn Duitsch gebied binnen te drin gen. Hetzelfde, aldus majoor von Wedel, geldt overigens voor andere richtingen. Vol doende voorzorgsmaatregelen waren getrof fen voor het geval van ingrijpen van andere mogendheden. De groote vestingwerken aan de Westgrens zouden het rijk voor iederen aanval te land hebben beschermd. Sterke troepenmachten waren achter deze verster- hingen opgesteld en overeenkomstig maat regelen waren getroffen tegen aanvallen uit de lucht. Vestingwerken nog niet voltooid. Op een vraag naar de militaire beteekenis van de Tsjechische vestingwerken antwoord de majoor von Wedel, dat deze werken voor zeker zeer deugdelijk ontworpen waren, doch de vestingwerken waren nog niet vol tooid. Ten deele werd eraan gebouwd, ten deele waren ze onbewapend. De voor het binnenmarcheeren aangewezen Duitsche roepen waren met omvangrijk aanvalsmate- ri®et uitgerust, w.o. het zwaarste kaliber ge schut en vechtwagens. Bovendien waren nog Rodere middelen in gereedheid gebracht, die uiterst korten tijd de bediening van de Gapens van den vijand zouden hebben lam gelegd en de bezetting hebben vernietigd. Ie soorten wapenen zijn bovendien in den hd tegen vestingwerken zoo geschoold, et hun opleiding en hun uitrusting met redmiddelen een snel succes buiten twijfel stelden. x geheele opmarsch was pijnlijk nauw- toe 'k voorl3ereid. Alles is vlot gegaan, ook li-,n "et op het laatste oogenblik noodzake- 00 Was geworden de voor het geval van Vrp ontworpen actie te veranderen in een b-^,amen opmarsch. In het bijzonder heb- de verbindingstroepen en de leiding van de gemotoriseerde troepen hun deugdelijk heid bewezen. Majoor von Wedel zeide, zelf geconstateerd te hebben, dat nergens stag natie was voorgekomen, al verkeerden de wegen soms in gebrekkigen toestand en al waren zij overbelast met voertuigen. Men bedenke daarbij, dat een groot deel van de voertuigbestuurders uit reservisten - be stond: de voortschrijdende motorisatie van het volk, aldus majoor von Wedel, heeft zich deugdelijk getoond. Ook de verzorging van de troepen en de verpleging waren volkomen in orde. Tenslotte zeide majoor von Wedel, dat bij den geheelen opmarsch de reservisten uit stekend in het geheel pasten. Niet in de laatste plaats was dit een gevolg van de manoeuvres van den afgeloopen zomer. Hieruit kan het geheele volk het nut afleiden van de inspanning der afgeloopen maanden. Slechts door de aanwezigheid van de bewa pening op groote schaal en slechts door de inschakeling van het geheele volk was het den Führer mogelijk Groot-Duitschland te scheppen, zonder dat een schot behoefde te worden gelost. Voor de rechtbank te Kleef is deze week een opzienwekkende smokkelzaak behan deld, waarbij drie Duitsche kommiezen uit de grensstreek tusschen Nijmegen en Kleef betrokken zijn. Deze smokkelzaak loopt reeds over drie jaar. Het betreft n.1. smokkelen van devie zen en verder verboden invoer van eieren etc., waardoor aan het Duitsche rijk voor honderdduizenden marken schade is be rokkend. Tegen de drie commiezen, W. W. uit Em merik, G. W. uit Schottheide en H. A. uit Frasselt (bij Kleef) werd wegens mede werking aan smokkelhandel resp. vijf jaar tuchthuisstraf, vijf jaar tuchthuisstraf en drie en een half jaar tuchthuisstraf, allen met eerverlies voor deze straftijden ge- ëischt. Tegen de twee hoofdschuldigen in den smokkelhandel H. B. uit Schottheide en J. Sch. uit Frasselt, werd resp. vier en een half jaar en vijf jaar gevangenisstraf ge- ëischt. Den commiezen werd ten laste gelegd, dat zij den smokkelhandel oogluikend hadden toegestaan. VICTORIA-THEATER. Twee hoofdnummers. Alarm op de renbaan is de titel van de eerste hoofdfilm welke vanaf morgenavond in het Victoria-theater zal draaien. Het is een film vol spanning en avon tuur waarin uitstekende artisten optreden als Judy Garland, Sophie Tucker, Mickey Rooney, Ronald Sinclair en C. Aubrey Smith. NIEUWE FILMPRODUCTIE IN NEDERLAND. Bij Multi-film Haarlem zullen binnen kort de eerste werken van een nieuwe filmproductie verschijnen. Zij zijn vervaar digd door Paul Schuitema, die als fotogra fisch- en grafisch kunstenaar bekendheid heeft verworven. De eerste films zijn thans in bewerking. Dit zijn documentaires, opgenomen in Hol land en in het buitenland. Overwogen wordt ook speelfilms te maken, die de do cumentaire als basis hebben. Van deze film vermelden wij nog volgende persstemmen: De Telegraaf: Deze film beteekent een op merkelijk succes voor drie jeugdige ster ren: Judy Garland, Mickey Rooney en Ro nald Sinclair. Dit sympathieke drietal draagt deze geheele spannende film. Algemeen Handelsblad: Er is,in deze film niets gemeens, maar het zit alles zoo knap in elkaar, dat de toeschouwer er ple zier en aandoening, en soms sensatie aan vermag te beleven. Er zijn in deze film aardige jonge rollen van Judy Garland, Mickey Rooney; en een kostelijke rol van Sophie Tucker!" Het Volk: Niemand minder dan Max Reinhardt heeft van Mickey Rooney gezegd dat hij een genie is! Dit is een spannende sensationeele film, een avontuurlijk ver haal op en-om de renbaan. Een film met vaart en dramatiek, die de moeite zeker waard is! De Cetem: Deze vlotte, sportieve film is een aardige en spannende historie, die vooral door het uitstekende spel van Mickey Rooney en de nieuwe ontdekking Ronald Sinclair buitengewoon boeit. Een aparte attractie beteekent het optreden van Judy Garland, wier zang tot het beste van deze aantrekkelijk film behoort. Het Vaderland: Een onderhoudende en goed geregisseerde film van de renbaan. De hoofdrollen worden door jeugdige acteurs met veel entrain en met niet minder begrip voor de moeilijkheden, aan de uitbeelding verbonden, gespeeld. Judy Garland zingt o.a. een nieuwe song die zij voortref"elijk voordraagt. Vooruit (den Haag): Judy Garland, een is aus HET GEHEIM VAN DR. FELGENTREU Theater Harmonie In het Theater Harmonie wordt vanaf morgenavond „Het geheim van Dr. Fel- gentreu" gedraaid, waarin Albrecht Schönhals de hoofdrol vervult. De film gemaakt naar den roman „Der Arzt Leidenschaft" van Carl Unsalt onder regie van Hans H. Zerlett. Het verhaal is dat van een gymnasiast, die zijn ouders ver liest en ondanks de enorme moeilijkheden die hem in den weg worden gelegd, on danks de haast onoverkomelijke finan- cieele bezwaren, zich erdoor weet te slaan en door zijn arts-examen weet te komen Het recht van toegang tot de universiteit heeft hij echter niet geheel regelmatig verkregen, vandaar dat hij voortdurend in angst leeft, dat dit bekend wordt. Felgentreu heeft succes door het uit vinden van een serum. Door een (valsche) beschuldiging van moord op zijn broer komt weliswaar vast te staan, dat hij on schuldig is, maar tevens hoe hij aan de universiteit toegelaten is. Gezien echter het feit, dat hij zichzelf niet heeft willen bevoordeelen en dat hij van plan is zich als dokter terug te trek ken, wordt geen vervolging tegen hem in gesteld. Hij zal de controle over de samen stelling \ten het nieuwe serum op zich nemen. Door het verhaal heen loopt de ontwikkelingsgeschiedenis van zijn liefde voor Elisabeth, een belangrijke rol, ver vuld door Karin Hardt op onovertroffen wijze. „IN OUD-CHICAGO". Joe Petersen in het City-theater. In het City-theater is morgen en Zaterdag Joe Petersen, de van de radio en gramo- foon bekende jongens-sopraan te zien en te hooren in hoogst eigen persoon. Deze unieke gelegenheid is voor ieder, die zijn zang waardeert, een aansporing hem zelf in het City-theater te gaan hooren. Niet alleen, dat Joe Petersen ten tooneele ver schijnt, ook de film die er deze week draait is van belang. Een hoogst interessant en zeer imposant filmwerk: „In Oud-Chicago". Tyrone Power, Alice Fay, Don Ameche en Alice Brady vertolken de hoofdrollen in dit brok beschavingsgeschiedenis der Ver- eenigde Staten. Het toont ons de ontwikke ling en groei van de stad Chicago, gezien vanuit den roman van een Iersch voortrek kersgezin, dat zich in het jonge Chicago van 1870 vestigt. Het geeft een beeld van de enorme moeilijkheden, waarmee een zich zoo snel ontwikkelend land als de Vereenig- de Staten en een zoo snel groeiende stad als Chicago, te kampen hebben. Het is een epos van den strijd van den mensch tegen de elementen. De massa-opnamen zijn zeer imposant en dragen het hunne bij om deze film tot een interessant filmwerk te maken. DE STRIJD TEGEN DE WILDE BUSSEN. Haagsche president weigert stop zetting. De president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, deed heden uitspraak in het jcort geding van de Nederlandsche Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen de N.V. Reisbureau Stoop te 's-Gravenhage, één van de z.g. „wilde bus"-ondernemingen. De president heeft de door de Nederlandsche Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij ge vraagde voorziening om autobusdien sten van Stoop onmiddellijk stop te zetten met een dwangsom van 250 voor eiken rit, geweigerd. In zijn vonnis overwoog de president o.m., dat de zeer ruime redactie van arti kei 2 R.A.P. geen grond voor onrecht matigheid van de handeling var, gedaagde (Stoop) oplevert, dat ook niet geageerd kan worden uit de wet openbare middelen van vervoer, omdat de machtigingswet, waarop het R.A.P. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. - Dinsdagavond heeft op den Nieuwen Water weg een ernstige scheepsbotsing plaats gevonden tengevolge van den dichten mist, waarvan het 5300 ton metende Grieksche stoomschip „Chryssi" het slachtoffer is ge worden. Het schip zonk; de bemanning kon worden gered. Op onze foto de „Chryssi", waarvan slechts een klein gedeelte boven het water uitsteekt. -s<> x--;•> Het graf van den Engelschen dichter Spencer, dat zich in den „dichter-hoek", den „Poets' Corner" van de Abdy van Westminster, Engeland's grootste en roemrijke kathedraal bevindt, trekt dezer dagen de aandacht van tallooze letterkun digen in geheel Europa, zelfs in de heele wereld. De „Baconian Society", een genootschap, dat de stelling verdedigt, dat niet Sha- kespeare de auteur zou zijn van de voor naamste drama's die op naam van Shakes- peare staan, maar dat deze geschreven zouden zijn door Francis Bacon, Lord Verulam, den beroemden wijsgeer en tijdgenoot van William Shakespeare, heeft reeds lang pogingen in het werk gesteld om tot opening van het graf van Spencer te geraken. Vijftien jaren hebben de „Baconians" er bij den Deken van de Westminster Abbey op aangedrongen om hun verzoek in te willigen. Men weet n.1., dat, toen Spencer stierf, Enge.ar.d's be roemde dichters als vaarwel verzen schreven en deze in den grafkelder deden insfuiten. De historieschrijver William Cambden, heeft dit feit medegedeeld. Hij leefde eveneens in den tijd van Queen Elisabeth. Men mag verwichten, dat onder deze omstandigheden ook een vers van William Shakespeare gevonden zal worden en de „Bacomans" hopen m te bewijzen dat het handschrift van Shakespeare dat zal zijn vanBacon. Het graf van Spencer zal nu werkelijk geopend worden. Uur en datum worden zorgvuldig geheim gehouden. Maarde mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de 340 jaren die sedert den dood van Spencer verstreken, de manuscripten van zijn kunstbroeders tot stof hebben doen ver gaan. Vol spanning wacht men af NASLEEP VAN DE ECHTELDSCHE MOORDZAAK. Schadeloosstelling beschuldigde. voor valsch De Raadkamer van de Arnhemsche ar- rondissements-reehtbank heeft heden een uitspraak gedaan in verband met de veel besproken Echteldsche roofmoordzaak, die voor den betrokkene, den Echteldschen orgeldraaier van van Beusichem, van zeer groote beteekenis is. En wel hoofdzakelijk door de uitwerking, die deze uitspraak, waardoor van Beusichem een schadeloos stelling toegekend werd, op de publieke opinie hebben zal. Van Beusichem werd namelrk kort na den moord op grond van valsche beschul digingen van den eveneens aangehouden Echteldschen werklooze A. J. van T., die eerst veel later verklaarden den wandaad zelf zonder hulp van anderen te hebben begaan, in voorloopige hechtenis gezet en daaruit tenslotte na ongeveer vier weken ontslagen. Doordat zijn invrijheidstelling niet ge paard ging met een rechterlijke verklaring van zijn onschuld, bleven er r.og steeds velen aan zijn onschuld twijfelen. Aan dezen twijfel, die van Beusichem nog dagelijks groote schade berokkende als hij met zijn draaiorgel door de Betuwe trok, is thans echter voorgoed een einde ge maakt, doordat de rechtbank hem nu schadeloos gesteld heeft voor de gevolgen van de ondergane voorloopige hechtenis en iedereen gemakkelijk begrijpt, dat een dergelijke schadevergoeding natuurlijk alleen toegekend wordt in geval van on schuld. VAN „PLICHTSVERZUIM" VRIJGESPROKEN. Het verdrinkingsgeval te Berg. De kantonrechter te Sittard deed gister uitspraak in de zaak tegen den veerman J. A. L. de W. te Berg-Urmond, zijn broer H. H. M. de W. te Lanklaer en zijn zoon J. M. E. te Berg, die allen terecht stonden, ver dacht van overtreding van artikel 450 Wet boek van Strafrecht, zijnde het z.g. „plichts verzuim" toen op Zondagavond 31 Juli j.L in de Maas te Berg een tweetal jongens in levensgevaar verkeerde en verdronken is. Twee kameraden hadden zich weten te redden. De kantonrechter sprak de drie beklaagden vrij, daar het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde niet bewezen is. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 OCTOBER 1938. Amerikaansch wonderkind, dat acteert en zingt als een volwassene. Een onderhou dende en verzorgde film en voor de lief hebbers je-dat! Het trweede hoofdnummer, getiteld „En kele reis Hollywood", geeft een Kijkje ach ter de schermen in de filmstad en niemand minder dan het komische tweetal Stan Lau- rel en Oliver Hardy spelen hierin de hoofdrollen. EDMUND SPENCEP'S GRAF WORDT GEOPEND. Het oude probleem „Shakespeare of.Bacon?" Het graf van Spencer in de Westminster Abbey. tl!i I Ei

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9