I Agenda Siuowöïsi laatste berichten. AMSTERDAMSCHE I BEURS 5S?(B* Jkouwciaal Tlieuws Ilkec&ecicht „sperwer". prijzen van varkens, bestemd voor baconbereiding. auto met monsters tabak gestolen. tmSspï' tusschen motor bekneld geraakt en gedood. twaalf italianen uit frankrijk uitgewezen. BERGEN SCMAGERBRUG CASTRICUM Ik houd van het water. FORTUINLIJKE LANDING VAN DE Ontrent de onfortuinlijke landing, welke v Keulen komend nachtpostvüegtuig 52 K.L.M., de Sperwer (P.H.-A.K.S.) van- r^rht op Schiphol heeft gemaakt, kan nog worden gemeld, dat het zicht tot kort voor V. landing heel goed was. De landing zou dan ook normaal zijn uitgevoerd, was het niet dat zich tijdens de daling plotseling Ln'dichte mistwolk laag boven den grond vormde, waardoor den gezagvoerder elke oriëntatie onmogelijk was geworden. Wel werden onmiddellijk de groote en sterke vwikdamplaitipen ontstoken, doch ook deze maatregel gaf den bestuurder onvoldoende zicht om het toestel op het juiste moment af te vangen. Hü merkte den grond te laat op, het vliegtuig maakte een z.g. „handwiellan- ding", tengevolge waarvan het onderstel leniktê. Op zijn buik gleed de „Sperwer" nog een eindje verder. Het vliegtuig bleef liggen op het gras vlak achter het platvorm. Door den schok sloegen de drie inzittenden naar voren, waardoor zij op enkele plaatsen van het lichaam lichte schaafwonden kre gen. Nadat dr. Slotboom deze had verbon den, zijn de leden van de bemanning op eigen gelegenheid naar huis gegaan. De schade aan het vliegtuig beperkt zich tot de motoren en het onderstel; de cabine is geheel intact gebleven. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de prijzen voor de varkens, bestemd voor baconbereiding, welke aan de Nederland- sche Veehouderij centrale worden geleverd, met ingang van Maandag 31 October 1938 worden verlaagd met 4 cent per K.G. ge slacht gewicht. Bijzonderheden worden per publicatie be kend gemaakt. In de Wieringermeer teruggevonden. In Juni van dit jaar werd uit een garage te Rotterdam een auto, merk Opel, van den Duitscher W. F., die voor een Amerikaan- sche tabaksfirma reist, gestolen. In de auto lagen o.a. 25 pakken monsters tabak. Eenige maanden later heeft de Rotterdamsche po litie bij een bezoek aan een garage in Schie- broek een pak tabak ontdekt en een auto hoes, een en ander afkomstig van de ge stolen auto. Voorts vond men er een club- OPGAVE VAN NOORÜHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrijdag 28 October 1938. Vorige koert STAATSLEENINGEN. 3-3y, NederL 1938 101>/, 3 Ned.-lndië 1937 99'/, SYi DuitschL '30 m. verkL 321 BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank141 Ve Handel Mij. Cert. v. 250 1487a Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. /16 151 131% Alg. Kunstzijde Unie 42V* CaTvé Delft Cert. 90% NederL Ford354 Philips GloeiL Gem. Bezit 233 Unilever,144 INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 41»/ia Anaconda§29'/» Bethleh. Steel 505/s Cities Service 7 Generaal Motors 38*/a Kennecott Copper 36%» Republic Steel 15 Standard Brands 5% Steel comm49'/le U. S. Leather5y1# CULTUUR MAATSCH. H- V. A470% Java Cultuur 177 Ned. Ind. Suiker Unie 180 Vereen. Vorstenlanden 78% MIJNBOUW. Alg. Eaplor. Mij.i 63 Redjang Lebong 162 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 318% d 1* 332 Puin fin Phillips Oil29% r J 11 «wnion117/u Amsterd. Rubber 237 162% 134 161% 113% 3 %8 116 94 127% 122% i i s 285% 261 Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi cï?tetc' lubber SCHEEPVAARTEN, HollandAmerika lijn j>ava~China—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Deli Batavia 226 Oude Deli Senembah AMER, SPOORWEGEN.' Atchison Topeka Sou hern Pacific n°n-thernn Railw- Cert.. "D'on Pacific ^anadian Pac. tExciaim. ♦Exdividend, o ering per 50. x) ex-coupon °WKaS,lMige k0trs heden PCt' WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. New-York •Londen Berlijn parijs Kopenhagen I 15%« 14 70% 5 laatste 2.45-3.00 10'8/:s 09yw 33% 141 148 150 131 42% 90'/. 346 230-1 143$-% 41% 29%, -$ 51-Vis 7 37%-f 35$-u/i6 14-% 6 49 *-%« 5Vis 471 177 181 79-% 62 162 317 330-Va 74 29% 11% lO'/is 236% 162% 135 HO1/» 112% 3% 115 93%-% 127 122% 226'/, 286% 263 29% 29% 15H/w 14% 71% 5 Vorige koers heden 1.83'/, 1.83 8.76 8.76'/, 73.65 73.65 4.90K 4.90'/» 31.09 31.09 41.71 71.73 39.17K 39.17 45.20 45.20 44.07 H 44.07 >5 boekje, ten name van W. F. De 28-jarige garagehouder Th. van B. wist te vertellen, dat de auto in Arnhem was verkocht. Het opsporingsonderzoek naar de auto leidde naar verschillende adressen, daar de auto Inmiddels aan tal van eigenaren had toebe hoord. Tenslotte werd de auto in de Wieringer meer aangetroffen. Motor en chassisnummer bleken veranderd te zijn. Te Arnhem had men intusschen weten uit te zoeken wie de auto verkocht had. Het bleek de oud-Hille- gersbergenaar J. V. te zijn, die toen in Am sterdam woonde. Tenslotte heeft deze mede gedeeld, dat de auto na den diefstal naar Gouda was vervoerd, naar de garage van P. C. M. Daar werden de nummerborden verwis seld en vandaar had men ook de tabak aan den man gebracht. Het drietal is in hechtenis genomen. AUTO RIJDT OP PAARD EN WAGEN. Gisteravond heeft zich op den provincia len weg WalsoordenHulst een ernstig on geluk voorgedaan, waarbij twee personen werden gewond, van wie één zeer ernstig. Een personenauto, bestuurd door den 20- jarlgen chauffeur P. de Koning uit Kloos- terzande, kwam in botsing met een met paard bespannen wagen, welke geladen was met voederbieten. Het paard werd op slag gedood. De voer man, de 32-jarige gehuwde Zaman uit St. Jan Steen, liep» een gecompliceerde been breuk op en bekwam verscheidene vleesch- wonden. De toestand van den ongelukkige is zorgwekkend. Zoowel de auto als de wagen werden totaal vernield. HANDELS- EN BETALINGSVERKEER MET HET Z.G. SUDETENGEBIED. De regeeringspersdienst meldt: Tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche regeering werd overeenstemming ver kregen over een voorloopige regeling van den in- en uitvoer tusschen het z.g. Sudeten- gebied en Nederland. Deze overeenkomst geldt voor het 4e kwartaal van het jaar 1938. Het betalingsverkeer tusschen Nederland en het Sudetengebied werd ingang van 27 October 1938 geregeld volgens de bepalin gen van de Nederlandsch-Duitsche clearing- overeenkomst. KORT GEDING TEGEN WILDEN BUSDIENST. Ook het verhuren aan wilde bus diensten verboden. De president van de Amsterdamsche arr. rechtbank mr. A. J. van Royen heeft van morgen vonnis gewezen in een kort geding tusschen de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. en de N.V. ElectrisChe Spoor wegmaatschappij als eischers tegen de N.V. Reisonderneming „Reverti", de beide direc teuren der N.V. en twee directeuren van garage Dumée te Haarlem en de Algemeene Haarlemsche Taxi Onderneming en luxe autoverhuur (beide laatste N.V.'s verhuur den de autobussen aan den wilden busdienst Reverti). Eischeressen vorderden verbod van den wilden busdienst, oplegging van een dwang som, stopzetting eventueel met den sterken arm, en bovendien nog een verbod tegen de directeuren van de verhuurinrichtingen om nog bussen aan wilde diensten te verhuren. Deze eischen zijn toegewezen. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Van officieele zijde meldt men, d». H.M. de Koningin hedenmiddag de personen, ■werkzaam op het domein Het Loo, in de houtvesterijen en bij het jachtdepartement. uitgenoodigd heeft tot een bespreking over de moreele en geestelijke herbewapening. NEO-MALTHUSIAANSCHE TENTOONSTELLING VERBODEN. Door Haagsche burgemeester in strijd geacht met de goede zeden. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft, op grond dat de betreffende ten toonstelling moet worden geacht in strijd te zijn met de goede zeden, afwijzend beschikt op het verzoek van den voor zitter van de afdeelir.g Den Haag van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond om van 29 October tot en met 3 December in een perceel aan den Stationsweg een tentoonstelling te mogen houden van voorwerpen, betrekking hebbende op het werk der consultatiebureaux van dezen bond, terwijl eveneens het vertoonen van films niet is toegestaan. Op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam is vanmorgen de 40-jarige P. Brusselman uit Vlaardingen, in de motorhal tusschen de as van een motor bekneld ge raakt en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het alge meen ziekenhuis te Schiedam overgebracht. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Hoe het ongeval zich precies heeft toe gedragen kon niet worden geconstateerd. De „Matin" meldt, dat twaalf Italianen, wonende te Perenchies bij Rijssel (Fr.), bevel hebben gekregen Frankrijk binnen veertien dagen te verlaten. Midden Septem ber waren zij, na een verblijf van twee weken In Italië, door de straten der ge meente getrokken in fascistische uniform. Tentoonstelling. Tot en met 31 Oct. eiken dag 10—12, 1.30 6 en 710 uur, in het voormalig politie bureau Langestraat 87, tentoonstelling „Het leven der zee". Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De stille %erklikker van Scotland Yard (sens.); hoofdrol Edmund Lowe; vooraf De snel heidsduivels (sens.) Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag 27 uur Stroopers van Alaska (sens.); hoofdrol Jack Holt. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dagmiddag (behalve Zaterdagav.), 8 uur, Het geheim van dr. Felgentreu (rom.-sens.); hoofdrollen Albrecht Schönhals, Hans Söhn- ker, Gerda Maurus. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, eerste hoofdnum mer Alarm op de renbaan (sens.); hoofd rollen Judy Garland, Sophie Tucker, Mickey Rooney, Ronald Sinclair; tweede hoofd nummer Enkele reis Hollywood (klucht); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer In oud Chicago (hist.); hoofdrollen Tyrone Power, Alice Fay, Don Ameche, Alice Brady. Toe gang boven 14 jaar. Heden, Vrijdag en morgen op het tooneel Joe Petersen, de bekende jongens-sopraan. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zaterdag 29 October. 8 uur, dancing 't Brandpunt, Laat 155, worstelwedstrijd S. S. S. Alkmaar tegen K. D. O. Groningen. Zondag 30 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering ope rette Ein Walzertraum door de A. O. O. V. Plan A (vervolg). Wat ons te doen staat I* De wereldcrisis en den geesel der werk- j loosheid te bestrijden door het BENUTTEN j van 's WERELDS OVERVLOED/GEN- I RIJKDOM. - Dit nu is mogetijk, als het Z begrip „BEZIT" wordt vervangen door S Ihet begrip „BRUIKLEEN", doch een bruik-1 leen met tijdens het bruikleen „de rechten J I'van den bezitter". Na afloop van de brw'klecnperiode vervalt I het bezit aan den Staat met als eenig I doel „DE VERN/ETIGINó". I Op deze vernietigingvan het oude pro-1 duet volgt dan vanzelfsprekend en dus* "automatisch „de aankoop van het nieuwe j I product", hetgeen weer de mogelijkheid Ztot „produceeren" tengevolge heeft. Z. |bwx. 36 417) W. C. SicketJ TOT BURGEMEESTER BENOEMD. Bij kon. besluit van 25 October 1938, is met ingang van 1 November benoemd tot burgemeester der gemeente Baarland, J. C. Vogelaar. De nieuwe burgemeester van Baarland, de heer J. C. Vogelaar, werd 6 Augustus 1909 in Duitschland geboren. Hij is thans ontvanger en commies ter secretarie van het openbaar lichaam „De Wieringermeer'' en tevens waarnemend secretaris. 2000 JODEN TE WEENEN IN ARREST. Honderd arrestaties bij razzia te Berlijn. Gisteravond zijn bij een razzia in de Joodsche wijken meer dan honderd Joden in hechtenis genomen. Uit Weenen wordt gemeld, dat daar 2000 Polen Joden gearresteerd zijn. De Poolsche Joden te Keulen hebben bevel gekregen zich te 13 uur te melden aan het naastbij zijnde politiebureau, van waar zij naar de grens gezonden en ge repatrieerd zullen worden. Zij mochten slechts kleeding en voedsel voor één dag medenemen. De razzia te Berlijn is ondernomen door de politie voor de passencontróle en was in de eerste plaats gericht tegen menschen zonder paspoort of personen, van wie men dacht, dat zij onwettig in Duitschland vertoefden. IJssportvereeniging. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer A. van Reenen, in de alge meene vergadering van de Berger IJssport vereeniging, die gister in het café „De Oude Prins" werd gehouden, mede, dat het bestuur had besloten, om na de vier ijslooze winters voor de leden een feestavond te organisee- ren. Deze feestavond zal plaats hebben op 19 November, ter gelegenheid van de alge meene vergadering van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijders Bond, die dit jaar in Bergen wordt gehouden. De af gevaardigden zullen den feestavond kunnen bijwonen. Op dien avond treedt op het cabaret-ge zelschap Daan Pool, terwijl de dansmuziek door een uitstekende band verzorgd zal worden. De zaalversiering zal in het teeken van de wintersport staan, zoodat het een buitengewonen avond belooft te worden. De leden hebben gratis toegang, terwijl gehuw de leden ook hun echtgenoot(e) mogen mee nemen. Uit het kasverslag van de penningmeeste- resse, mevrouw Van den Berg—Bogtman, bleek, dat de ontvangsten 1300.34 hadden bedragen en de uitgaven 1052.52, zoodat de rekening sloot met een voordeelig saldo van 247,82. Na rapport van den heer Lek namens de kascommissie werd de rekening conform vastgesteld. Tot leden van de kascommissie voor het seizoen 1938-1939 werden benoemd cte hee- ren Bückmann en F. Dijs. De aftredende bestuursleden J. van Exter en G. Kooyman werden herkozen. Voor de te organiseeren wedstrijden en ijafeeeten werd het niet-uitgevoerde pro gramma van het vorige seizoen aangehouden. Op voorstel van den heer van Exter werd echter besloten om na de kinderfeesten aller eerst den wedstrijd om den Berger beker, die zich nog steeds in het bezit bevindt van den heer Schenk, te organiseeren. Van de rentelooze obligatie-leening loot ten de volgende aandeelen uit: 84-, 163, 158, 42 en 172. Dank zij het beweiden van de ijsbaan met schapen, verkeert deze in bizonder goede conditie. Aangezien geconstateerd was, dat het gras onder water sneller groeit, zal pas' dan de baan onder water wordt gezet, wan neer de weersomstandigheden erop wijzen, Ouderavond. In een der lokalen van de O L.-school te Schagerbug werd Donderdagavond j.1. een ouderavond gehouden onder leiding van het hoofd dr school, den heer J. D. Wiering. Bij de opening bracht de heer Wiering het gemeentebestuur dank voor zijn mede werking inzake aanschaffing van nieuwe leermiddelen. De notulen van den vorigen ouderavond werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Volgde verkiezing van twee leden der oudercommissie, die aan de beurt van aftre den waren, namelijk mevr. Ooms en den heer B. Baaijens. Beiden werden herkozen. Hierna bracht de heer G. van der Sluijs, lid van de schooltuincommissie verslag uit over de in het afgeloopen jaar met de school tuintjes behaalde resultaten. Over het alge meen was het resultaat zeer bevredigend en de kinderen hebben met lust en ijver ge werkt. Spreker richtte woorden van dank tot de heeren Wiering, Kingma en Haan, voor het vele werk dat zij voor de school tuintjes hebben gedaan. Vervolgens droeg het Hoofd der School, de heer Wiering, een paar aardige schetsen voor, die met onverdeelde aandacht werden aangehoord, waarna men overging tot de trekking van de verlotingen voor den cursus handenarbeid en die voor de schooltuinen. Bij de rondvraag gaf de heer De Bruijn in overweging om een z.g. schoolfonds te stichten voor eventueele extra-uitgaven voor schooltuintjes, cursus handenarbeid en leer middelen. De oudercommissie zal hier aan dacht aan schenken. Tenslotte zij nog vermeld, dat aan mej. G. H. Jonker, die in verband met haar be noeming tot onderwijzeres aan de o.l.school te Oudesluis binnenkort de school te Schagerbrug gaat verlaten, door de ouder commissie bloemen werden aangeboden, waarbij de heer Brugman haar hartelijk dankte voor haar werk. Geitenfokvereeniging. Gisteravond heeft de afd. der K.N.G.F. V. haar jaarvergadering gehouden in café Borst. De voorzitter, de heer J. Zonneveld, heette allen welkom, in het bijzonder de sprekers van dezen avond, de heer Wit (secr. der K.N.G.F.V.) en den rijksveeteeltconsulent. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten 111.16 waren, en de uitgave 91.78 bedroegen, zoo dat een batig saldo van f 20.08 aanwezig was. Hierna hield de heer de Wit een le zing over geitencultuur en voeding. Hieruit bleek, dat verscheidenen de voeding verkeerd toepasten. Het komt er op aan, zoo'n voeding te geven, dat het hier niet al leen uiterlijk een schoon dier wordt, maar dat het productiever is voor den teler. Ook de rijksveeteeltconsulent vertelde aan de hand van een aantal lichtbeelden wat de geit voor 1000 jaren was en wat de geit nu is, en zeide, dat de geit voorheen het niet verder dan een liter melk per dag kon brengen, terwijl dit heden tot vier liter is gestegen. Dit is wel een bewijs, dat het met de fokkerij vooruitgaat. Besloten werd op 5 Nov. in café Borst een geitenkeuring te houden, waarna de verga dering werd gesloten. Aankoop grond zuivelinrichting. B. en W. stellen den raad voor haar te machtigen tot aankoop van gronden, behoudens goedkeuring Ged. Staten, op een terrein groot 3 H.A., gelegen langs den Heemskerkerweg (eigenaar Th. Lief- ting) voor het plaatsen en inrichten van een zuiveringstation der rioleering en het beschikbaar krijgen van de terreinen voor een eventueel te maken vuilverbrandings oven en bergplaats voor vuilnis. De kosten zullen bedragen 10.000. Plantsoenaanleg. Wijziging uit breidingsplan. B. en W. stellen den raad voor tot aankoop van gronden van de r.-k. kerk, gelegen bij bet Vitesse-terrein, groot 3.46.10 H.A. voor den prijs van 60.000. Het is de bedoeling hier in het midden een plantsoen aan te leggen met randbe- bouwing voor villa's. De kosten kunnen aan den hand der voorloopige schets als volgt worden be raamd: 1. vaste aankoop 60.000; 2. straataanleg 2280; 3. wandelpaden 6000; 4. beplanting 3000; 5. algemeene kosten 3600; totaal 74.880. Opbrengst bouw kosten 52.920; kosten plantsoen dus 21.960. De bouwgrond zal kosten 3 per M2. Brengt dit meer op dan zijn de plantsoen- kosten minder. De grootst mogelijke min derheid van de commissie van B. en W. is voor het plan, terwijl de minderheid, om formeele redenen er tegen is. Volksonderwijs. Bjj besluit van B. en W. van 19 Octo ber j.1. is een verloting toegestaan voor de afd. Castricum van de vereeniging voor „Volksonderwijs". De trekking zal Woens dag 2 November a.s. in een der lokalen der O. L.-school plaats vinden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke tot westelijke richtingen; mistig en betrok ken tot zwaar bewolkt weer met later kans op eenigen lichten regen; weinig verandering in temperatuur. Somber weer. Het depressiekerntje, dat gisteren over ons land lag, is zuidwaarts getrokken en heeft zich vereenigd met de depressie, welke thans over de povlakte ligt en die tegen de Alpen matigen regen bracht. De IJs- landsche depressie heeft zich noordoost- waarts bewogen. Ove. IJsland is thans weer koude lucht ingevallen, bij krachtigen wes telijken wind. Over de Britsche eilanden beweegt zich een nog zwak regenfront in westelijke richting. Het is er rustig en zwaar bewolkt tot betrokken weer. Het oceanische hooge drukgebied breidde zich zuidwaarts uit en bevindt zich zoo langzamerhand weer nabij zijn normale plaats nabij de Azoren. Het hooge drukgebied in het oosten hield eveneens stand. Dit maximum is de oorzaak van uitgebreide mistgebieden over Duitschland. De mist over ons land ontstond in een rug van hooge drukking, welke zich over de Noordzee uitstrekt. Voor morgen mag rustig, mistig en somber weer worden verwacht, er be staat eenige kans op lichten regen. De temperatuur zal weinig veranderen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en anderq voertuigen van 17.11 tot 6.19 uur licht op. Ik houd van het water. Het water, zooals het in 't snelle beekje onder den gloed der herfstkleuren voortglijdt door Veluwsche bosschen of zooals het in een Giethoornschen veenplas klaar en zuiver doorzichtig den harden zandigen bodem toont. Ik heb het water lief, zooals het bruist om den steven van de zeilende boot en zooals het opspat tegen de oevers in fel bewogen vaart. Ik zie het graag, het water, zooals het voortstroomt, krachtig en snel door de beddingen der groote rivieren en zooals het in stille stadjes ligt te droomen en te spiegelen in grachtjes en langs kaden. De .vijver in het najaarsbosch is schoon van waterglans en weerspiegeling van kleurig verwelkend gebladerte en heerlijk is het water van de zee; s zomers om er het sterkende genot van het baden en zwemmen in te beleven en in alle getijden boeiend voor het oog van effen windloos oppervlak tot grootsche, geweldige stormbewogenheid. Wie in het waterland geboren en getogen is, wie rondom het huis en het land van zijn jeugd altijd het blinken van water heeft gezien en het geklots van water heeft ge hoord, die hecht zich aan het water wonder baar sterk, aan het water en aan het water landschap. Die heeft moeite zich in droge, waterarme gebieden goed thuis te voelen en is blij wanneer hij het water terugziet en weer dichtbij het water wonen mag. Ik zou niet graag het land van greiden en zee, van glanzende slooten en breede kanalen en wijde meren verlaten voor een toekomstland van bosch en heide, als niet vlakbij de plassen en de veenlanden waren van Loosdrecht en Naardermeer en de blin king van het IJsselmeer niet lichtte in vrij nabije verte. Water geeft frischheid, water geeft spiege ling, water is leven. Er is in water altijd variatie, altijd bewogenheid, altijd wisseling van indrukken. Water is anders, ieder getijde, iederen dag, ieder uur, ja ieder oogenblik. Water geeft ook verdubbeling van im pressies. En dan nog een verdubbeling in den zin van een spiegelbeeld. Wat gij ziet in het water is anders, heel anders dan het beeld, dat in zijn hoofdtrekken weerspiegeld wordt. Prachtig is het Haagsche bosch in deze weken van herfsttooi, maar nergens ligt het in de indrukken van mijn herinne ring mooier dan bij de vijvers, waar het water gevarieerde, verlevendigde verdubbe ling van schoonheid geeft. Een oud gebouw, een sierlijke gevel, uit vroeger tijden bewaard gebleven, een schoon bouwwerk, in onzen eigen tijd van oplevenden architectuur verrezen, treft het schoonheid zoekend oog, maar water, een gracht, een vijver, een kanaal vóór zulk een gebouw verdubbelt deze schoonheid voor ons oog, ja verveelvuldigt haar voor den geest, omdat er meer is dan doodsche, ge lijkmatige verdubbeling. Er is ook verdieping immers, een groote versterking van den indruk door den anderen toon en het wis selende, bewogen beeld, dat het water geeft. Zoo staan de torens van Amsterdam, de Westertoren en die van Munt en Montel- baan en vele andere in meer dan dubbele schoonheid aan de grachten; zoo liet Dudok zijn Hilversumsch stadhuis zich spiegelen in breed vijverwater. Water spiegelt, verdubbelt, verveelvoudigt de schoonheid aan zijn oevers, schoonheid van natuur of menschenwerk. Daarom is demping meestal zoo bedroe vend en afkeurenswaardig. Het water dat er is moet, in ons land van het water, er zoo veel mogelijk blijven. Buiten, waar de groote meren en de kleine plassen, de venen en de duinmeertjes, de vele kleine en grootere wateren zijn. En binnen, in stadjes en steden, ook. Vermindering, verminking van watergebied beteekent bijna altijd ver arming, natuurbederf en cultureel verlies. Ik houd van het water, dat ruischt en bruist, het water dat stil den hoogen hemel spiegelt en al wat menschen bouwden en wat God schiep aan den waterkant.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11