HABIG-H0EDEN Stad mOmgjamg. UBucqettiike Stand Jxumeel Een vergadering welke niet doorging. HEILOO GERARD WORM COVOTO. EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. Gezien den tijd van het jaar was de aanvoer op de markt van heden 70.000 K G., bevredigend. De hoogste markt was ƒ1.per 50 K.G. hooger dan de vorige week en bedroeg 25. De handel was matig, terwijl de gemiddelde markt 23 bedroeg. De positie van onze kaasexporteurs wordt steeds moeilijker. Amerika met een bevolking van 160 millioen, waaronder een groot contingent, dat nog een behoorlijk bestaan heeft, bood voor den afzet nog groote moeilijkheden. Wel is waar expor teeren nog slechts enkele firma's naar Amerika, doch het voornemen bestond om voor den afzet van de Hollandsche kaas in Amerika een krachtige reclame campagne op touw te zetten, die onge twijfeld succes zou hebben, omdat het Hollandsche product zooveel beter is dan het Canadeesche. Nu de Amerikaansche regeering met ingang van 27 November per K.G. een invoerrecht van 24 cent gaat heffen, wordt ongetwijfeld de afzetmoge lijkheid sterk bemoeilijkt. In de toekomst zal dit ook in België, onze grootste afnemer, het geval worden, omdat men daar krachtig bezig is om onder leiding van Hollandsche deskundi gen, de modernste zuivelfabrieken te bouwen. In de toekomst zal men daar dus zeker het Edammer product kunnen maken dat thans door onze zuivelfabrieken, die de laatste jaren steeds meer in de richting van het Friesche product, met het hooge vochtgehalte, zijn gegaan, kunnen fabri- ceeren. Duitschland en Frankrijk nemen al heel weinig af en voor onze kaasproducenten is het een geluk dat de binnenlandsche af name zooveel grooter is geworden. Reeds voor enkele jaren propageerde in den Bond van Zuivelfabrieken de secreta ris, de heer Nobel, de gedachte om de wereldmarkt voor het Noord-Hollandsche product tc handhdaven, door meer in de richting te gaan van de kwaliteitsverbete ring. In tegenstelling daarmede zijn de zui velfabrieken steeds meer de Friesche richting uitgegaan. Wij gelooven dat de tijd daar is om met spoed het vraagstuk nader onder de oogen te zien en het valt te betreuren, dat er in dit opzicht van den Bond van .Zui velfabrieken in Noordholland, zoo'n gerin gen invloed uitgaat. GESLAAGD. Heden slaagde te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid onze oud-stadgenoot de heer N. H. Schuyte- maker te Heiloo. EXAMEN VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Het 26 dezer te Alkmaar gehouden eerste (schriftelijk) gedeelte van het examen algemeene handelskennis ingevolge de vestigingswet Kleinbedrijf had een vlot verloop. Alle candidaten waren op gekomen. De heer jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar, vereerde het examen met een bezoek. De van 18 tot en met 22 November a.s. te houden mondelinge examens zullen wor den gehouden in „De Unie", Koorstraat te Alkmaar. verdedigingsmiddelen als door een totale afwezigheid van verkeeTsmogelijkheden zal dit niemandsland Rusland moeten veilig stellen. De bedoeling zou zijn: 1) de ontbossching van een gebied over een breedte, varieerende van enkele tot honderd mijl tusschen de sovjet unie en haar buren Roemenië, Polen en Estland. 2) de ontvolking van deze zone en in som mige gevallen de vestiging in de ontruimde steden van hoeven met betrouwbare man nen van het roode leger en vrouwen, die voor het uiterlijk boeren en arbeiders zou den zijn, doch die de grenzen zouden bewa ken en onwettige grensoverschrijdingen zou den verijdelen, 3) de vernieling of ondermijning van de verkeerswegen, met inbegrip van bruggen, wegen en spoorwegen, die door dit „buffer- gebied" loopen, 4) een geweldige „Maginot"-linie aan te leggen langs de Oostelijke grens van deze zone, waar reserve-opslagplaatsen met spoed worden ingericht en versterkingen worden aangelegd, 5) de versnelling van den aanleg van spoorwegen en groote verkeerswegen achter deze linie, om het vervoer van legerbehoef- ten en troepen derwaarts te vergemakke lijken, 6) de ontwikkeling achter dit gebied van groote centra voor militaire concentraties, zoomede een versterking en aanleg van vliegtuigbases. Dit zou de Russische lucht politie grooten steun geven. Er zijn berichten ontvangen, dat óók aan de grenzen van Finland, Perzië en Afghanis tan dergelijke zones zullen worden ingericht. Dit Russische verdedigingsplan is feitelijk reeds twintig jaar oud. Er werd aan het einde van den wereldoorlog, toen de Duitsche troepen Leningrad bedreigden mede be gonnen. De Russische regeering verplaatste toen haar zetel naar Moskou. Thans wordt echter in versneld tempo aan de uitvoering van dit defensie-plan gewerkt. Amok in Tsjecho-Slowakije. - Een re servist van Poolsche nationaliteit li In een aanval van waanzin door de straten van Olmuetz gaan rennen, waarbij hy met 2.jjn bajonet verscheidene voorbijgangers neer stak. Hij doodde een soldaat en een burger en verwondde drie soldaten ernstig. TAXI ZWAAR BESCHADIGD. Gisteravond laat zijn op den hoek Laat Koorstraat een taxi en een autobus met elkaar in botsing gekomen, waarbij de taxi zwaar beschadigd werd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De politie stelt naar de oorzaak en de schuldvraag een onderzoek in. LEERBEWERKING. Evenals het vorige jaar exposeert mej. N. v. d. Berg thans weer een collectie leer werk. Dit leerwerk is bewerkt naar Finsche- en Russische motieven en laat zien hoe vele nieuwe mogelijkheden er nog zijn op het terrein der leerbewerking. Elders in dit blad vindt men nadere bij zonderheden. OEFENING IN LUCHTBESCHERMING TE HEILOO. Het ligt in de bedoeling dat in Heiloo ter medewerking aan de luchtbescher mingsmaatregelen een lichtverduisterings- proef zal worden gehouden op 3, 4 of 5 November a.s. In afwijking met hetgeen over het al gemeen in andere gemeenten is geschied, zal geen nadere opgave van het tijdstip daarvan plaats vinden. Op één der genoemde dagen zal het alarmeeringssein „Luchtalarm" in wer king worden gesteld, waarna de proef onmiddellijk een aanvang neemt. Het sein zal worden voortgebracht door op auto's gemonteerde sirenes, die langs een viertal trajecten door de gemeente worden geleid. De bevolking zal door de plaatselijke radio-centrale op Dinsdag 1 November des namiddags 6.30 uur en door middel van advertenties en huis aan huis te versprei den circulaires worden opgewekt haar volle medewerking te geven, opdat onmid dellijk na het sein alle uitstraling van licht zal ophouden. Motorrijtuigen, rijwie len en andere voertuigen zullen vanaf dat oogenblik geen enkel licht mogen voeren en hun snelheid moet zoodanig worden beperkt, dat de veiligheid van het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. Zonder noodzaak mag niemand zich op de wegen begeven. Wel wordt bij een dergelijke wijze van alarmeering veel van de gemeentenaren gevergd, doch vertrouwd mag worden dat allen den ernst en het belang van het slagen van de proef zullen inzien. Om de moeilijkheden, die onvermijde lijk voor enkelen aan de proef verbonden zijn, niet noodeloos laig te doen duren zal zoo spoedig mogelijk het sein „luchtalarm" geëindigd", bestaande uit het luiden van de klokken van beide kerktorens, worden gegeven. Waarschijnlijk zal dat ongeveer 40 minuten na het sein „luchtalarm" kun nen geschieden. Ook van deze plaats willen wij de in woners van Heiloo opwekken hun volle medewerking te verleenen tot het welsla gen van de te nemen proef, die juist door de afwijking van de algemeen gevolgde wijze van aankondiging, voor den lucht beschermingsdienst 200veel interessant materiaal kan opleveren. Omdat de bewoners van het deel der gemeente tusschen Alkmaar en de Regu lierslaan, reeds vrijwillig aan de Alk- maarsche oefening hebben medegewerkt, zal deze proef zich niet tot het deel van de gemeente ten noorden van de Regu lierslaan uitstrekken. „KINDERZORG". Bij wie het gebeurde, dat doet er niet toe. De hoofdzaak is, dat het gebeurde en hoe. Zoo is de aanhef van een aangrijpend gedichtje van Clinge Doorenbos in de „Te legraaf" van gisteravond, waarin hij vertelt, dat er in Alkmaar op Kindervoeding een jongetje was, die deed of hij de lepels soep van zijn bordje naar zijn mond bracht, maar de soep stiekum in een groentenblik liet glijden, dat hij onder zijn kieltje had ver borgen. Toen h(j „gesnapt" was kwam het groote woord eruit. Zijn moeder was ziek, moest voedzame soep hebben en er was geen geld in huis. En toen was er maar één manier om zijn moeder aan soep te helpen. Via de Kindervoeding. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke aan grijpende geschiedenis waarin een kind met een goed hartje op zoo natuurlijke wijze de hoofdrol speelt, algemeen de aandacht heeft getrokken en wij hebben in stilte de dames en heeren van „Kindervoeding" een verwijt gemaakt. Waarom moest dat nu naar een Amster- damsche Courant gestuurd worden, waarom het ons niet verteld opdat door onze bemid deling deze zieke moeder zou krijgen wat haar toekwam. Maarwij zijn wat te voorbarig ge weest, want toen wij hedenmorgen om twaalf uur in het locaal van „Kindervoe ding" kwamen en er twee „ouwe getrou wen" geïnterviewd hebben, den kok Van Diepen) die er zijn vervaarlijken pollepel hanteert en mevroüw Jorritsma, de altijd „bezige" moeder van deze kleine gasten, toen bleek, dat zooiets als Clinge Dooren bos had berijmd hier wel eens heeft plaats gevonden, maar dat het al van zeer ouden datum is. Twee jaar geleden was er op Kindervoe ding een jongetje, dat een bus onder zijn kieltje had verborgen en telkenmale weer met zijn leeg bordje bij den kok kwam tot zijn abnormale eetlust de aandacht der be dienende dames trok, het busje te voor schijn gehaald werd en het verhaal werd gedaan van de zieke moeder, die op dokters voorschrift voedzaam eten moest hebben. Het was geen soep maar het waren eapu- eijners geweest. Dat laatste doet er natuurlijk niet toe. Soefi of grauwe erwten, het gouden hartje van het bezorgde kereltje wordt er niet minder goed door. Maar wat er wel toe doet is, dat men zich de naam van het ventje zelfs niet meer kan herinneren en dus ook niet weet wie destijds de zieke moeder ge weest is. Nu is het mogelijk, dat er in Alkmaar of daarbuiten menschen zullen ziin, die iets voor dit arme gezin willen offeren. En omdat er geen jochie meer te vinden is en de moeder waarschijnlijk niet meer ziek is, weten wij er niets anders op dan den goeden raad te geven het geld af te dragen aan den heer W. Th. S. Matthijsen, Kennemerstraatweg 49, penningmeester van Kindervoeding. Dan komt het ten goede aan zeer vele ondervoede kinderen van zieke moeders en dan krijgt het de beste bestem ming welke men het in deze omstandighe den zal kunnen geven. HET KRUIDENIERSEXAMEN. Van 24 tot en met 28 October is ook te Alkmaar het mondeling gedeelte van het Kruideniers-examen afgenomen. Op dit examen werden de candidaten in de gele genheid gesteld zoowel het diploma Vakbe kwaamheid als het diploma Handelskennis te verwerven, nadat zij reeds op 21 Septem ber 1938 een schriftelijk examen in deze vakken hadden afgelegd. In Alkmaar werden 225 candidaten ge ëxamineerd op Vakbekwaamheid en kon aan 204 candidaten het diploma ter hand worden gesteld. Van de 225 candidaten wa ren er 212 die ook op Handelskennis wer den geëxamineerd en hiervan konden zich 196 tot de geslaagden rekenen. Gedurende het examen gaven de heeren jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar en D. J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar blijk van hun belangstelling. Het examen stond onder leiding van den heer mr. dr. P. E, J. Bomli te Zaandam, terwijl als secretaris fungeerde mr. H. Schuurman, advocaat en procureur te Alk maar. Namens den minister van economi sche zaken werd op dit examen toezicht uit geoefend door de Rijksgecommitteerden dr. W. Mol, directeur van den Keuringsdiénst van Waren te Alkmaar en dr. H. J. Minder hout te Zaandam. EEN AARDIGE RECLAME. De parel van Koning Réputal heet het alleraardigste reclameboekje van Van Nelle's koffie en het is een sprookje op rijm dat door J. Vadeen is geschreven. Het vertelt bij fleurige en kleurige plaatsjes van het paleis van Koning Réputal en zijn kabouters, die van een wijsgeer een wonderparel ontvangt, welke hij op een gouden schaal legt. Een ekster steelt de parel en dan geeft de wijsgeer een oud document en wordt er een ballon opgelaten waarmee de dwergen over de bergen trek ken en in een korenland terecht komen. Tevergeefs zoeken de dwergen daarna naar de parel totdat ze Van Nelles pakjes koffie ontdekken en tot de conclusie ko men, dat zij door het ontdekken van dezen gouden drank den allergrootsten schat heb ben gevonden. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau delt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 bouwk. teekenaar, 3 glas in loodzetters, 1 steenbikker, I steen houwer, 1 stratenmaker, 2 stratenm. op perlieden, 2 stuc. opperlieden, 2 tegelzet ters, 2 betonwerkers, 14 voegers, 16 stuca- doors, 21 opperlieden, 49 schilders, 16 metselaars, 118 grondwerkers, 64 timmer lieden. Groep metaalindustrie: 2 afbramers, 11 bankwerkers, 3 blikslagers, 2 carrosserie bouwers, 1 constructiewerker, 6 electri- ciens, 1 fitter, 2 instrumentmakers, 4 kemmakers, 1 ketelmaker, 5 klinkers, 1 kopergieter, 4 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 machinisten, 1 machineteekenaar, 5 metaal- draaiers, 1 metaalvijler, 1 metaalslijper, 10 monteurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist, 1 piano stemmer, 4 plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwiel herstellers, 1 rijwiellakker, 1 rijwielmon teur, 2 scheepstimmerlieden, 2 scheepswerk- tuigkundigen, 13 smeden, 11 stokers, 1 tand- techniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 4 vuurwerkers, 2 wagenmakers, 6 ijzer wer kers, 2 ijzerboorders, 2 zandbereiders, 4 zandvorm ers. Groep verkeerswezen: 49 chauffeurs, 11 schippers, 1 kapitein- en 1 machinist bin nenvaart, 2 expeditieknechten, 8J\oets'el3' 19 pakhuisknechten. 27 magazijnbedienden, 1 emballeur. 6 kellners, 4 loopknechten, 1 buffetbediende. Groep voedings- en genotmiddelen. 58 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 stripper, tabaksbewerkers, 2 koks, 8 slagers, 7 choco ladebewerkers, 1 off.choc,bewerker. 1 koffie- stroopbrander, 2 bierbottelaars, 1 ouwelbak ker, 2 zuivelbereiders, 27 bakkers. Groep houtbewerking: ló meubelmakers, 12 stoffeerders, 6 mach.houtbewerkers, 1 kistenmaker, 1 borstelmaker, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker, 1 fabriekstim- merman. Groep handel: 23 vertegenwoordigers, 4 winkelbdiende, 1 colporteur. Groep boek- en steendrukkerijen: 5 let terzetters, 2 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 18 tuinlieden, 24 landarbeiders1, 2 bloemisten Overige beroepen: 6 boekbinders. 5 was- schers, 1 kleermaker, 1 rietwerker, 5 schoenmakers, 1 port. huisknecht, 1 verf- bereider, 2 kalkbranders, 1 huidenzouter, 1 onderwijzer, 7 papierbewerker, 3 contro leurs, 2 bedrijfsleiders, 1 batikker, 1 ad ministrateur, 4 boekhouders, 1 secretarie- ambtenaar, 2 incasseerders, 1 verzekerings agent, 3 zakkenstoppers, 1 landmeter, 19 kantoorbedienden, 38 transport- en 249 losarbeiders: Gedeeltelijk werkloos: Tabaksindustrie 7, overige beroepen 8. Jeugdige werkzoekenden beneden 13 jaar in diverse beroepen: 25. Vrouwelijk personeel: 10 kantoorbedien den 1 kinderjuffrouw, 7 werksters, 1 dienstbode. Alkmaar, 22 October 1938. De directeur voornoemd, E. v. d .HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS. Voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar. Over de week van 16 October tot en met 22 October '38, werden vanuit de Centrale Werkplaats, mede door bemidde ling van de Arbeidsbeurs geplaatst bij een patroon: 1 bankwerker en 1 grondwerker. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 2 electriciens, 2 bank werkers, 5 timmerlieden, 3 metselaars, 3 schilders, 1 bouwkundig teekenaar, 1 ma chine teekenaar, 2 kantoorbedienden, 2 in andere vakken. Althans voorloopig niet. Wij hebben hedenmorgen bezoek gekregen van het raadslid den heer Appel, die ons het volgende mededeelde: Tegen gisteravond was in Castricum een openbare vergadering uitgeschreven, uit gaande van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Den dag te voren of in den middag aan de vergadering voorafgaande werd de kastelein, die de zaal verhuurd had, bij den burgemeester geroepen, die hem mededeelde van de katholieke kerkelijke overheid te hebben vernomen, dat zij kennis droeg van plannen, deze vergadering te verstoren. En omdat een burgemeester een vergade ring volgens de gemeentewet kan verbieden in verband met verstoring van de openbare orde, werd de bijeenkomst door den bur gemeester van Castricum eenvoudig ver boden. „Hoe nu?", vraagt ons de heer Appel. Is het dus mogelijk dat men een openbare vergadering van een koninklijk goedge keurde vereeniging onmogelijk kan maken, eenvoudig door de aankondiging, dat men van plan is de orde te gaan verstoren? En is het in dat geval niet de taak van den burgemeester om Juist andersom te hande len dan de burgemeester van Castricum doet, de vergadering, die volkomen wettig is, te laten doorgaan en de oproerkraaiers in den kraag te pakken? Het is inderdaad een vreemde wereld waarin wij leven en wij herinneren er hierbij aan hoe een tentoonstelling van den Bond in Hoorn onlangs door de politie be schermd moest worden tegen een blijkbaar georganiseerde actie. Wij hebben er toen reeds op gewezen, dat, afgescheiden van sympathieën of anti pathieën tegen de een of andere organisatie, de wereldlijke overheid er slechts voor heeft te waken, dat het recht van ver ren en vereenigen, dat onze grondwet borgt, niet tot een doode letter 3ar" gemaakt. Wordt Waar zou het naar toe moeten, als de groep zich tegen een vergadering als dev"6 beschrevene keert en de andere straks licht een kerkelijke bijeenkomst of and plechtigheid zou verstoren, omdat zij met het daar gesprokene of daar vertoond harerzijds niet zou kunnen vereenigen? Wat de burgemeester van Castricum dew was o.i. niet wat zijn plicht was, maar blijk van een party kiezen, dat van 11 autoriteit, die in de uitoefening van z n plicht boven en buiten de partijen heeftT staan, averechts verkeerd was. Wat de geschiedenis ln Castricum betreft heeft de heer Appel ons medegedeeld, dat hij diverse bewoners heeft gesproken dj van plan waren geweest deze bijeenkomst te bezoeken, waaronder forensen, die na zijn of lid waren van de organisatie, welker vergadering thans onmogelijk werd ge. maakt. In een besloten bijeenkomst, binnen^ te Castricum te houden, zullen deze belang, stellenden worden uitgenoodigd om onder ling te bespreken, wat thans zal moeten gebeuren. BOUWWERK OPGEDRAGEN. Heden is door den architect, den heer Luinge, namens den heer Th. van Gijzen aan den heer Y. Kroonenburg te Heiloo, als zynde laagste inschryver, opgedragen' de bouw van een dancing met schouwburg, zaal enz. aan de Breedstraat. ALKMAAR. GEBOREN: Frans, z. van Herman Bernhard Lenghaus en Trijntje Visser. ONDERTROUWD: Jan Frederik Poestkoke en Anna Antonie Kampmeier. Albert Ditsel en Helene Rosalie van Berkum. Luitjen Geut en Jansje Eendebak. Rijnier Bot en Maria Sijtje Biskanter. Oéne Jacob Stavenuiter en Elisabeth Maria Kleverlaan. Petrus Hoogland en Jacoba Klaver. Petrus Ti- motheus van Kas.eren en Catharina Geer- truida Gerdes. Jean Théodore Guillaume Marie Robert en Maria Alida Jeanette Goes. De Arbeiders-tooneelver. „Falkland" opende Donderdagavond het seizoen met een opvoering van Johan Elsensohn's blij spel „Een goede buur is beter..." De Rustende Jager was tot de laatste plaats bezet. Men heeft gelachen, neen gebruld om de figuur van de heer Rossenbacker. Een zuiverder uitbeelding van den Jood Salamon Jacobs was niet mogelijk. Een bijzondere creatie, in elk onderdeel af, gaf zijn dochter. Roosje (mevr. Smit— v. d. Burg). Een zuiver aangevoeld spel gaf mevr. Joostende Gier als juffrouw Branders. De rol van Hendriks (een weinig benijdenswaardige rol) werd matig gespeeld. Van de kleinere rollei. was veel werk gemaakt. Jan Branders de (jzerhan- delaar en zijn zoon Bernhard (G. Pullen en C. Laarkamp) waren uitstekend op dreef. Ook de andere dames en heeren hebben hun beste beentje voorgezet. Een compliment voor het tooneel in het eerste bedryf. De werkplaats-winkel, een aar dige attei tie van Jansen's Warenhuis, was bijzonder getroffen. Jan Smit en zijn band zorgde voor afwisseling. Een gezellig bal besloot den avond. IN DE HOUTTIL George en Margaret, door Het Masker. De Harmonie gezellig heelemaal vol. Het publiek voor een groot deel in avondkleedij. Op het tooneel een aardig, fijngeestig blij spel, dat luchtig en levendig over het voet licht kwam. Omdat alle rollen van voortref- felijk tot stellig bevredigend bezet waren, bleef de zaal tot half twaalf geboeid en geamuseerd, werd er aanhoudend gelachen, dikwyls geschaterd en aan 't einde klapten de toeschouwers staande de leden van de tooneelgroep „Het Masker" hartehjk toe. Zoo heeft deze eerste abonnements-voor- stelling van Covoto het tooneelseizoen in Alkmaar wel heel prettig ingewyd. Dit blijspel van Gerard Savory behandelt ai wederom de problemen van de moderne jeugd. Dat zijn dus de conflicten van de half en heel volwassen kinderen met hun immers chronisch ouderwetsche, benepen ouders, èn hun verhouding tot den altijd nog véél ouderwetscher oervorm van alle leven, die immers sedert Adam en Eva de liefde is. Maar deze schryver vat 't alles vooral niet als drama's op. In de milde wysheid van zijn menschenkennis troost hy: 't zal zoo'n vaart niet loopen. 't Komt alle maal wel weer op zijn pootjes terecht, wanneer wij ouderen er vooral niet tyran- niek tegenin gaan, op 't zuivere gevoel Van ons hart en de eigen jonge ervaringen af maar zoeken om hen te begrypen en, door vertrouwen te geven, hun vertrouwen te win nen want als zi* erg in de rats zitten, hun keren ze toch naar onzen hulp en raad. Al weren ze die uiterlijk nóg zoo vrijgevoch ten, nog zoo onafhankeiyk af. En deze op vatting van de moeilijkheden in het gezin doceert Gerard Savory niet zwaarwichtig pedant. Neen hij geeft ons, al maar zelf er fyntjes om lachend, de proef op de som in dien pronk van een altijd verstrooiden en achter zijn krant zich verbergenden vader, die door de in haar goedheid wat domme en hierdoor vaak overweldigend heersch- zuchtige, dus zich steeds miskend voelen de moeder eigenhjk niet heelemaal voor vol wordt genomen en van wien Co Arnoldi een zoo onweerstaanbaren, zich aldoor terug houdenden, maar alles zienden en alles doorvoelenden trouwen leidsman van zijn gezin heeft gemaakt zooals hy aanhou dend het tooneel vulde met zyn bescheiden warm menscheiyke begrip, dat in een ver- goeiykenden humor telkens als het heel critiek wordt, uitkomst geeft in de verwar ring, ontspanning in den hoogsten nood. Want hoe vaak harteloos en verwilderd't er soms ook uitziet met al dat eigengerijde jonge volk, op het slot méént vader JVtal- colm het oprecht, en zijn we het allemaal met hem eens, als hij de beide huwelyks- paren kinderen toewenscht, zóóals zij zelf zijn geweest. En moeder Alice, aan wie Magda Janssens de volle maat heeft gege ven van haar soms naar 't boertige zweemen- de Vlaamsche volheid van opdringende har telijkheid, die wel eens tot dwingelandy wordt en met al die gruwelen voor haar wèl gefundeerde begrippen van hoe 't beta melijk is zy ook is er in de apotheose tot tranen toe mee verzoend, dat haar oudste, de hopman, en zoon toch van een patricisch geslacht, dan maar trouwt met Gladys, hun dienstmeisje, enkel en alleen, omdat hy van haar houdt. De dartele, overmoedige flapuit van een robbedoezige Frankie in haar toch immers vaak zoo hopeloos verwarde en verwar rende lieftalligheid Heieen Pimentel heeft haar wel verrassend zuiver-echt en bekoorlijk jong gespeeld. Haar broer Dudley was Jan Retèl, een charmante, natuurlijke, vroolyke jongen, ook al weef met een weerbarstig „gouden hart". De oudste, beetje vervelend principieel® jonge architect Claude werd in zyn een voudig eerlijke liefde voor „de gedienstige waar gemaakt door Hen Rigters. En Leo de Hartogh was een goede jonge musicus, die leed aan zyn ernst voor de onvangbar# Frankie, Georgette Reyewsky, de dienstbo de, die het aanvankelyke schandaal °veI de „nette familie" bracht, in haar zelfbe wuste onschuld. En Lize Servaes heeft met haar dwaze typeering van de nieuwe ëe' dienstige 't publiek laten proesten van den lach. Ko Arnoldi's regie heeft het alles gezet in die heel lichte, parelende sfeer van opstandige jeugd, die zich au foud bes kan schikken in de aanvankelijke keuze van dit ouderenpaar. Een opwekkende, prettig verzorgde vofr" stellingmaar George en Margaret ko men er niet echt in. Vóór het doek openging heeft de bee Van de Vall, inplaats van den voorzitter, die niet tijdig aanwezig kon zyn, uit naa van het comité met een kort woord va weemoedige herinnering het onlangs 8e* storven bestuurslid van Covoto mr. W« Stap herdacht. M. J. B'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2