DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. GRATIS m m ENORME BRANDEN IN MARSEILLE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 255 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 29 October 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Razzia's onder de Joden en onder de Polen. Duitschland grijpt plotseling zeer krachtig in. Een passen-kwestie met Polen. overhaaste maatregel heeft min of Verscheidene dooden en talrijke zwaar gewonden. Stadswijk in gevaar. De algemeene toestand. plaatskaarten voor de PERSIL-avonden op 2 en 3 Nov. in de Harmonie, afhalen aan de cassa Maandag en Dinsdag 9.30—2 uur. Tsjang Kai Sjek nog vol vertrouwen. 300.000 Japanners aan de Jang Tse gevallen. ra Ml ALKMAARSCHE COURANT. Gisternacht zijn bij een razzia in de Joodsche wijken van Berlijn meer dan honderd Joden in hechtenis genomen. In Weenen zijn terzelfdei'tijd ongeveer 2000 Poolsche Joden gearresteerd, terwijl de Poolsche Joden in Keulen bevel kregen, zich voor 1 uur des middags te melden aan het naastbij gelegen politiebureau, vanwaar zij naar de grens gezonden en gerepatri eerd zouden worden. Zij mochten slechts kleeding en voedsel voor één dag medenemen. De razzia te Berlijn is ondernomen door de politie voor de passencontróle en was in de eerste plaats gericht tegen menschen zonder paspoort of personen, van wie men dacht, dat zij onwettig in Duitschland vertoefden. Reuter meldt nader uit Berlijn, dat er nog geen officieele mededeeling is ver strekt over de gehouden razzia. Terwijl algemeen gemeld wordt, dat tusschen de 200 en 300 Joden in de Duitsche hoofdstad werden gearresteerd, veronderstellen ver scheiden bewoners van de Joodsche buurt, dat dit aantal dichter bij de 1000 zal zijn. Het verluidt, dat bij de razzia alléén buitenlandsche Joden werden gearresteerd. De razzia vond plaats 's ochtends om 5 uur, blijkbaar op grond van een decreet van 8 October, waarbij van Joden geëischt wordt, dat zij binnen veertien dagen hun paspoorten inleveren. De gearresteerden worden het land uitgezet. Reuter verneemt verder, dat de ver- fclyfsontzeggingen, welke zijn afgekondigd, alléén mannen betreffen. Weenende vrouwen stonden buiten het Schlesisiche Bahnhof om te trachten, 'n glimp op te vangen van hun man, vader of zoons, doch de politie maakte dit door een afzetting onmogelijk. Het is niet bekend, wanneer de vrouwen zullen volgen. „Lastige" buitenlanders. Van officieuze zijde wordt medegedeeld, dat op grond van een onlangs door de Pool sche regeering uitgevaardigde verorde ning Poolsche buitenlandsche paspoorten door de buitenlandsche vertegenwoordigers van Polen moesten worden geviseerd, daar de bezitters zonder dat visum niet meer op het gebied van den Poolschen staat worden toegelaten. In Duitschland be vinden zich naar schatting 150.000 Pool sche onderdanen. In geval zij het visum niet krijgen, zouden zij dus voor altijd dten laste komen van het Rijk en zou de Duit sche regeering niet meer beschikken over het overigens in alle staten tegenover bui tenlanders bestaande recht van het over de grens zetten van lastige buitenlanders. Aangezien een Duitsch voorstel van Poolsche zijde niet werd aanvaard en aan gezien slechts tot 29 October gerekend kon worden op een overneming door de Pool sche regeering van door de Duitsche re geering uitgeweken lastige Poolsche onder danen op grond van hun vroegere pas poorten. moesten de Duitsche autoriteiten maatregelen nemen, om het aantal te ver minderen dergenen, die waarschijnlijk geen Poolsch visum zouden ontvangen. In verband hiermede zijn eenige dui zenden Poolsche onderdanen, die door de Duitsche autoriteiten als ongewenscht borden beschouwd, naar de Poolsche grens gezonden, om over die grens het land te verlaten. Een overhaaste maatregel. De plotselinge en op zeer groote schaal uitgevoerde maatregel tegen Poolsche burgers in Duitschland (meerendeels Jo- e£) heeft veel opzien gebaard. Eenige duizenden in Berlijn wonende Poolsche onderdanen (de maatregel is overigens, zooals boven gemeld, niet tot f®rlijn beperkt gebleven) hadden plotseling hevel gekregen, zich te melden bij het ureau voor vreemdelingen in het Noorden an Berlijn. Daar werd hun medegedeeld, ajj zij nog heden over de Duitsch- °nlfC^6 grens Sezet zouden worden. 6 Politiebeambten, die den Polen het ar Z*ck te melden, kwamen brengen, j esteerden tegelijkertijd eenige honder den' j>rooten<*eels jeugdige, Poolsche Jo- Dezen werden naar de ongebruikte one^ander"kazerne biJ het politiebureau vanrf n Alexander-platz gebracht. Daar- aan zag men kort daarop vrachtauto's van mstanten vertrekken in de richting renet G«- es'scbe Bahnhof en het goede- ^Ttrekk11 Vanwaar be treinen naar Polen meer een paniek onder Polen in Duitsch land veroorzaakt. Voor het consulaat ver drong zich gister een menigte van om streeks vijfhonderd Polen, die hulp tracht ten te krijgen. Namens het consulaat werd hen echter meegedeeld, dat men voorloopig geen hulp kon verleenen. Ook voor de Alexander-kazerne ver drongen zich honderden menschen, groo- tendeels vrouwen, die den gevangenen kleeren en levensmiddelen wilden bren gen. De politie maande tot doorloopen. Blijkbaar heeft men slechts mannen ge arresteerd, veronderstellend dat de vrou wen en kinderen der gearresteerden hen wel zouden volgen. Zooals gezegd, beperkt de maatregel zich niet tot Berlijn. Ook in Weenen, Breslau, Keulen en Rostock zijn dergelijke tooneelen voorgevallen. De Duitsche regeeri g heeft zich eerst tot dezen maatregel gedwongen gezien, nadat de Poolsche regeering een voorstel tot overleg heeft afgewezen. Officieel verzekerde men dat alle uitgewezenen, die overeenkomstig de Poolsche wet door een aanteekening in hun pas de vernieuwing van hun staatsburger schap krijgen, weer naar Duitschland te rug kunnen keeren. Le maatregel is geen antisemietische actie, doch Duitschland heeft zich slechts willen vrijwaren tegen het gevaar, dat duizenden, door hun vader land ongewenscht geachte Poler. niet meer uit Duitschland uit te wijzen zouden zijn. In het concentratiekamp. Van de tweeduizend Joden, die te Wee nen werden gearresteerd, is de helft vrij gelaten. De anderen, n.1. 800 Poolsche Joden en 200 uit Tsjecho-Slowakije, zijn tijdelijk in een concentratie-kamp onder gebracht. De verjaagden weer terug in Duitschland? Het Poolsche ministerie van buitenland sche zaken te Warschau heeft aan de „United Press" de verzekering gegeven, dat tengevolge van besprekingen, die den geheelen dag gevoerd zijn tusschen beide regeeringen via de ambasades in Berlijn en Warschau, Duitschdand de deportatie van Poolsche onderdanen heeft gestaakt. Nog op Duitsch grondgebied zijn de treinen met transporten arrestanten tot staan ge bracht en de arrestanten zijn weer naar hun woonplaatsen vervoerd. Deze regeling, zoo deelde men mede, is getroffen, nadat de Poolsche regeering aan de Duitsche overheid de verzekering heeft gegeven, dat op het oogenblik nog slechts de Poolsche passen voor het bui tenland onderzocht worden en aan nie mand in. feite het Poolsche staatsburger schap ontnomen wordt, waardoor de Duit sche maatregelen nog niet noodig zijn. In Warschau wordt verder vernomen, dat honderden Poolsche staatsburgers, wien door de Poolsche consulaten in hun woonplaatsen in het buitenland op grond van de nieuwe verordening de passen ont nomen waren, heden gepoogd hebben zonder pas uit Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije in Polen te komen. Een misverstand? In gezaghebbende Poolsche kringen wordt verklaard, dat „het optreden van Duitschland tegen de Poolsche Joden te wijten is aan een misverstand. Tusschen beide regeeringen wordt thans onderhan deld. Men hoopt, dat deze onderhandelin gen tot een positief resultaat zullen voeren en dat de Duitsche regeering de tegen de Poolsche Joden getroffen maatregelen zal intrekken." Een enorme brand heeft gistermiddag in Marseille gewoed. Een groot waren huis aan de Canebiere werd een prooi der vlammen, doch daarnaast werd een geheele stadswijk bedreigd. Het verkeer moest worden verlegd, het congres der radicaalsocialisten moest worden onder broken. Verscheidene dooden en talrijke zwaar gewonden zouden te betreuren zijn. Om 2 uur Vrijdagmiddag brak de brand uit in een warenhuis en na slechts enkele minuten stond het geheele gebouw in vuur en vlam. De vlammer), aangewakkerd door den mistral, sloegen al spoedig over naar de andere zijde van het Canebière, waar het hotel Noailles is gevestigd. Voortdurend hoorde men ontploffingen en geraas van neerstortend puin. De brandweer, die de vuurzee van alle zijden aantastte, was machteloos. Het vuur scheen niet te blusschen en reeds voor 4 uur was het warenhuis geheel verwoest. Eenige verkoopsters waren iutusschen uit de ramen der vierde verdieping gesprongen en men vreesde terecht dat zij omge komen waren. Intusschen breidde de brand zich steeds meer uit. Van het hotel Noailles sloeg het vuur over op een bankgebouw, dat ook al spoedig in lichte laaie stond. Alle winkels in de omgeving van den brand werden gesloten en de verlichting uit geschakeld. Eenige huizen, welke grenzen aan de „Modernes Galaries" in de Boulevard Augoiwmier vatten eveneens vlam en de brandweer moest bovenmenschelijke pogin gen doen om verder uitbreiden van den brand te voorkomen. Een traanverwekkende en verstikkende rook vulde de straten in de omgeving, doch deze kon de nieuwsgierigen niet verdrijven. De straten stonden weldra blank van het bluschwater, dat zonder ophouden in het vuur werd gespoten. Ontstaan van den brand. In het warenhuis „Modernes Galeries", waar de brand is uitgebroken, werd een uit gebreide verbouwing uitgevoerd. In het ge bouw waren groote houten stellingen ge bouwd. Volgens verklaringen van een arbeidster zou het vuur zijn uitgebroken op een stelling op de tweede verdieping. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de werklieden slechts met behulp van een touw uit een raam kon den ontvluchten. Het personeel van het wa- Alkmaar, 29 October. In een gistermiddag gehouden redevoe ring op het radicaal-socialistische congres (dat toen nog niet was onderbroken dpor den grooten brand!) heeft minister Bonnet, sprekende over de buitenlandsche politiek der regeering verklaard, dat Frankrijk zijn idealen van vrede, trouw aan den Volken bond en collectieve veiligheid geenszins ver zaakt. Hij was van oordeel, dat het accoord van München een basis voor den Europee- schen vrede kan worden, zonder Frankrijk te noodzaken aan de verdragsverplichtingen jegens Rusland te kort te doen. Frankrijk streeft naar toenadering tot alle volken en naar vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland en Italië. Bonnet was het in dit opzicht volkomen eens met Daladier. Voorwaarde voor een succes van de hui dige Fransche politiek noemde de minister een sterk en gezond Frankrijk. Deze voor waarde geldt vooral in de economische po litiek. Deze gedachte werd door den mi nister uitvoerig ontwikkeld en hij voorspel de' een rationeele reorganisatie van de we reld-productie. Gisterochtend was onder voorzitterschap van minister-president Daladier de algemee ne politieke commissie van het radicaal- socialistische congres bijeengekomen om den tekst van de motie op te stellen, welke des middags aan het congres zou worden voorgelegd als besluit van de debatten over de buitenlandsche politiek. In deze motie werd de politiek van de regeering zonder voorbehoud goedgekeurd en werd de regee ring verzocht deze politiek te blijven vol- gen. Vervolgens begon de commissie met het bestudèeren van de resolutie inzake de bin- nenlandsche politiek, welke Zaterdagavond in stemming zal worden gebracht. De tekst van deze motie zal in de redactiecommissie worden opgesteld. In groote trekken is de commissie het er reeds over eens gewor den. In de eerste plaats zal een beroep wor den gedaan op alle Franschen om mede te werken tot het welzijn van het land. Vervolgens wordt aangedrongen op de noodzakelijkheid van economisch en finan cieel herstel in het belang van de nationale veiligheid en wordt er een beroep gedaan op de arbeidersklasse, om haar medewer king te verkrijgen voor de maatregelen, welke de regeering op het oog heeft. De ra dicaal-socialistische partij betreurt, dat de communistische partij door haar houding zichzelf heeft uitgesloten van het volks front. Wanneer de door de regeering voor gestelde maatregelen geen goedkeuring van het parlement zullen wegdragen, zal het ge heele land worden geraadpleegd door mid del van verkiezingen, welke de autonomie en de onafhankelijkheid van de partijen zul len verzekeren. De spanning in Memel groeit voortdurend. De jongste phase is de eisch dien de Duit sche leiders in de buitengewone zitting van den landdag hebben gesteld, de eisch n.1. van volledige autonomie. Na de zitting begroetten duizenden den Duitschen consul-generaal Saucker met ge roep van: „een volk, een rijk, een Führer!" Bij de straatbetooging die er op volgde riep men „Sieg Heil" en „Weg met de Joden!" De landdag was bijeengeroepen om te pro testeeren tegen twee Litausche wetsontwer pen voor veiligheidsmaatregelen, die na het opheffen van den staat van beleg in Litauen in werking zouden treden. De Duitsche leiders verklaarden, dat de Litausche heerschappij over Memel aan ze kere voorwaarden gebonden was, en criti- seerden het Litausche bestuur over Memel en het Litausche opperste gerechtshof. Zij eischten een autonome politie, een autonome uitvoerende macht. De toespra ken werden door de radio uitgezonden en in de straten in den omtrek bevond zich een dichte menigte. De protest-vergadering werd gehouden niettegenstaande het feit, dat de gouverneur van Memel verzoeningsgezinde voorstellen had ingediend met betrekking tot de veilig heidswetten en zijn veto tegen de wetge vende maatregelen door den landdag aan genomen. Door de voorgestelde veiligheidswetten zou de gouverneur van Memel de bevoegd heid krijgen controle te oefenen op drukke rijmateriaal en dit in beslag te nemen, en om vergaderingen en betoogingen te verbieden. Hij zou ook personen die de staatsveilig heid in gevaar brengen, naar een ander district of naar een werkkamp mogen zen den, en zou vergunningen om wapens te dragen kunnen verleenen of intrekken. Zulke rechten komen volgens de natio- naal-socialisten in Memel alleen toe aan het directorium, de regeering van Memel. t] Hitier bracht Dinsdag een bezoek aan Weenen en bij die gelegenheid heeft hij. naar een speciale correspondent van de „Daily Herald" verneemt, in het Metropol Hotel een korte, maar dramatische ontmoe ting gehad met dr. Schuschnigg, den vroe- geren, thans gevangen gehouden bondskan selier. Dinsdagmorgen zou Schuschnigg de begrafenis van zijn vader hebben mogen bij wonen. De daarvoor gegeven toestemming werd echter op het laatste oogenblik inge trokken en in de plaats daarvan kreeg hij bezoek van Hitier. Hitier deed Scliuschnigg een aanbieding, die deze in overweging heeft genomen. Na de ontmoeting werd Schuschnigg toegestaan gravin Vera Fugger, met wie hij onlangs bij volmacht is getrouwd, te zien. Hij besprak met haar hetgeen Hitier hem had medege deeld. Volgens Schuschnigg was Hitier merk waardig verzoeningsgezind geweest. Hij had gezegd een „vriendenhand" te willen aan bieden. Daarna was een politieke bespre king gevolgd. Schuschnigg, aldus luidde Hitler's argumentatie, kon mij nu toegeven, dat de geschiedenis had bewezen, dat Hitier gelijk had gehad. Geen Duitscher en Schuschnigg heeft zichzelf herhaaldelijk een Duitscher genoemd kon in het groot ste uur van Duitschland aan den kant blij ven staan. Hitier besprak vervolgens met zijn ge vangene de verhouding tusschen kerk en staat, en verlangde, dat Schuschnigg zou instemmen met zijn houding, dat van geen enkele zijde inmenging kan worden geduld bij de uitvoering van de groote taak, die thans voor de Duitsche natie ligt. Het was nu de tijd, aldus Hitier, voor alle Duitschers om zich te vereenigen in de grootste poging van alle tijden, en om de wereld het beeld van volslagen eenheid voor te houden. Dan zou de weg naar Duitschlands eeuwige grootheid vrij zijn. Schuschnigg kreeg vervolgens het aanbod zichzelf te redden van levenslange gevan genisstraf of zelfs van executie, indien hij tijdens zijn proces openlijk zou verklaren tot Hitler's opvattingen te zijn bekeerd. De vroegere Oostenrijksche kanselier gaf geen onmiddellijk antwoord, maar zijn vrouw, gravin Fugger, heeft er bij hem op aangedrongen toe te geven om harentwille en om der wille van zijn zoon Wat moeten wij denken van dit onder houd tusschen twee vijanden? Is het waar, dat Hitier en Schuschnigg elkaar ontmoet hebben, of is het waar, wat de Duitsche pers zegt: deze ontkent, dat zulk een onderhoud heeft plaats gehad. renhuis, dat te twee uur aan het werk was gegaan, kon tijdig gered worden, alleen een afdeelingschef werd door rook bedwelmd en is verbrand, terwijl twee jonge vrouwen naar 't ziekenhuis moesten worden gebracht, waar zij overleden. Een jeugdige verkoop ster, die uit een raam van de vierde verdie ping sprong, is eveneens omgekomen. Het warenhuis „Nouvelles Galeries" be sloeg aan de Canebière een lengte van circa vijftig meter, terwijl het vijf verdiepingen tellende gebouw een diepte van ongeveer 70 meter had. Er is niets anders van overge bleven dan een hoop verwrongen ijzer, waar uit de vlammen nog steeds oplaaien. Een geheel huizenblok in brand. Verscheidene deelnemers aan het radicaal- socialistisch congres, waaronder minister president Daladier en minister Bonnet, lo geerden in hotel Noailles, dat derhalve door een speciale commissaris werd bewaakt. Te kwart voor drie sloeg deze alarm. Op dit oogenblik bevonden zich geen officieele personen in het gebouw. De commissaris be gaf zich naar de vertrekken van minister president Daladier en minister Bonnet en wist de dossiers, welke hier lagen, in veilig heid te brengen. Teneinde bij het blusschen te helpen, wer den met spoed brandweerlieden uit het arse naal van Toulon geroepen. Te half vijf woedde de brand in een ge heel huizenblok, dat aan de Westzijde wordt begrensd door de Canebière. In dit blok staan de hotels Noailles en Astoria, de bank „Societe Generale" en de kantoren van de „Air France". De brandweer streed vergeefs tegen de vlammen. Men kon nog juist op tijd twee theaters, welke naast het warenhuis „Nouvelles Galeries" lagen, ontruimen. Ook andere huizen werden ontruimd. Nadat het congres van de radicaal-socia listen was verdaagd in verband met den brand, snelden de journalisten, welke het congres bijwonen naar de telefooncellen. De deelnemers aan het congres begaven zich naar het terrein van den brand. Gevaar van uitbreiding geweken. De brand, die zich tegenvolge van den waaienden mistral met buitengewoon groote snelheid had verbreid, dreigde een oogenblik een ware ramp te worden, doch om 7 uur gisteravond nam de omvang van den brand af. De situatie gisteravond 10 uur. Om 10 uur gisteravond woei de mistral nog steeds, zelfs krachtiger nog dan des mid dags. Talrijke motorspuiten stonden nog steeds voor de brandende gebouwen, die door verscheidene schijnwerpers verlicht werden. Van de „Nouvelles Galeries" stond nog slechts een stuk muur, aangevreten door de vlammen, overeind. De rest was een chaos van steenen en ijzer, waarop de brandweer voortdurend stroomen water deed neer komen. Voo het hotel Noailles stond nog steeds de groote ladder opgericht, omdat het dak en de zoldervertrekken van tijd tot tijd weer gaan gloeien. De beide aangrenzende, even eens ontruimde hotels hebben op de boven verdiepingen van het vuur te lijden gehad, terwijl voorts schade is aangericht door de watermassa's, die de brandweer naar binnen heeft geworpen. Om kwart over tien deden vliegende von ken van de Nouvelles Galeries een begin van brand ontstaan in het Lycee Thiers. De brandweer greep snel in en wist het vuur spoedig te bedwingen. De oorzaken. In het buitenland heeft men tendentieus verband gelegd tusschen den grooten brand en de verklaring van Daladier ten aanzien der communisten. De brand zou het werk zijn van extremis tische elementen. Het Chineesche persbureau bericht, dat gister de politieke raad van China is bijeen gekomen. Deze raad telt 111 leden. De zitting zal elf dagen duren en men verwacht, dat belangrijke be sluiten genomen zullen worden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek woont de vergadering van den raad niet bij, af gezien zijn militaire plichten hem nood zaken, elders te vertoeven. Hij heeft evenwel een boodschap gezonden, waar in hy zyn strategische plannen uiteen zet. Hij wyst hierin er op, dat de moei lijkheden voor China grooter schijnen F •ti mm nlüülll

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1