Vraag en aanbod Italië begroet zijn dappere strijders. „Dokier Hartje* De thuiskomst der vrijwilligers. Ontroerende scènes. De strijd in China wordt voortgezet. Japanners in de concessies te Hankau. 69 personen vermist te Marseille. Opruimingswerk in vollen gang. 3000 Polen over de grens gezet. Duizenden Joden te Weenen gearresteerd. Radiorede van Negrin. De Poum ontbonden. De Engelsche pers over 't accoord met Italië. Belligerenten-rechten na nieuwe toezeggingeu? „War of the Worlds." Paniek door een radio-uitzending. Palestijnsche terreur duurt voort. Nieuws in 't kort. Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven DERDE BLAD. (Van onzen correspondent). Eigenlijk moest deze rubriek heeten: menschen en dingen van Italië. Want we zijn heelemaal niet van plan, altijd alleen maar over Rome te schrijven, al is het dan ook het groote kloppende hart van het keizerrijk en een stad, waarnaar ieder, die haar maar eens heeft gezien (laat staan, wie hier gewoond heeft!) riet zon der heimwee terug der.kt. Een buiten staander zou kunnen denken, dat dé ver houding tusschen Italië en Rome zooiets is als tusschen Frankrijk en Parijs. Maar ofschoon ir. Italië het Nooiden hemelsbreed verschilt van het Zuiden en in de Povlakte een volk huist, dat met de oevoners van de Abruzzen of met een Siciliaun net zoo veel gemeen heeft als een Zweed met een Papoea (bij wijze vaft spreken) zoo is dit toch een vergelijk, dat niet opgaat. Want in Frankrijk is maar één weg, die naar Parijs leidt. En in Italië leiden alle wegen naar Rome. Menschen en dingen van Rome wii dus zeggen: menschen er. din gen van Italië: omdat ze tenslotte toch al tijd in Rome hun oosprong vinden en hun bestaan. Pn de lezer moge het ons daarom vei geven, als we ook eens buiten den kring van het Forum en het palazzo Ve- nezia op zwerftocht willen gaan. Toen God Napels schiep: zijn baai, zijn heuvels, zijn boomen en zijn wonderbare blauwe lucht, overtrof Hij zichzelf. Toen de menschen Napels bouwden, op deze zeldzame plek, hebben ze bedorven, wat ze konden. De zon en de zee en de lucht moesten ze laten, voor wat ze waren en de boomen hebben ze grootendeels ge spaard. Maar ze hebben er huizen gebouwd en straten gevlochten, die behooren tot het leelijkste, wat men op de wereld kan zien. Waarschijnlijk heeft God toen uit wraak den Napoltaan zoo gemaakt als hij is. Misschien ook is het omgekeerd gegaan. In ieder geval: het resultaat is, dat in dit paradijselijkste aller oorden menschen en huizen zijn gegroeid, die een probleem zijn voor ieder normaal reageerend mensch. Ik kan iederen vreemdeling den drin genden raad geven, niet onbeschermd in Napels aan te komen, maar minstens in het gezelschap van een geboren Italiaan, omdat die alleen veel meer doeltreffende vloeken kent, dan tien taalbegiftigde bui tenlanders zelfs in een menschenleven zouden kunnen leeren, laat staan zonder blikken of blozen zouden durven gebrui ken! Die zijn n.1. (de vloeken) onontbeer lijk. Want de aankoomling in het station in Napels wordt onmiddellk verzwolgen door een vloed van kruiers, koetsiers, ho- telratten, schoenpoetsers, leegloopers, werkeloozen e.a., die een schoone duit aan hem hopen te verdienen en iederen arge- loozen nieuweling aanzien voor een incog nito bankier of 'n verkleeden millionnair. Daarbij wordt stelmatig volgens een vast systeem te werk gegaan. De arme reiziger wordt eerst doof geschreeuwd, daarna platgedrukt en vervolgens kapot getrok ken. Gelukt het hem desondanks levend naar buiten te komen, dan rijden minstens vijf koetsiers tegelijk met hun paarden, hun wagens en hun verdere volle gewicht over zijn teenen, vervolgens over zijn hie len, en tenslotte (als hij niet van ijzer en staal is) over zijn lijk. Zijn zakken bin nenste buiten keeren, om te laten zien, dat ze leeg zijn, helpt geen zier. Het eenige afdoende middel is, een Italiaan bij zich te hebben, die de noodige kernachtige too- verspreuken kent, om den vijand tot den aftocht te dwingen. Want de Napolitaan is in den grond een bijzonder hoffelijk mensch en van slechte manieren en lee- lijke woorden heeft hij een ingeboren, bijna aristocratischen afkeer. Het is nog maar kort geleden, dat Napels de grootste stad van Italië was. En het is nog altijd de stad met het grootste aantal Italiaansche bewoners. Het is veel groot- steedscher dan Rome, maar de stad zelf is leelijk en vuil. Kolossen van huizen, één tonige rijen smakelooze, grauwe gevels met als eenige decoratie ontelbare balcons. Want ieder raam, letterlijk ieder raam, heeft n.1. een ijzeren uitwas .waarop één, hoogstens (bij gunstigen wind) twee gera niums kunnen staan; voor menschen zijn ze levensgevaarlijk. Maar daar dienen ze ook niet voor. Het doel is oogenschijnlijk, een deposito van ijzer te vormen, om inge val van nood zélf in deze kostbare grond stof te kunnen voorzien. Weliswaar is dit gewichtige punt op dt autarkische verga deringen nog niet ter sprake gekomen, alsnog zijn ze dus vrij. Maar ze worden reeds bij voorbaat met zorg en liefde be handeld en het is een stilzwijgende over eenkomst, dat niemand zijn balkon zal trachten te gebruiken. En in deze stad, die, sinds de stichting van het imperium, de koloniale havenstad van het keizerrijk is geworden, zijn nu eenige dagen geleden de vrijwilligers uit Spanje aangekomen, die teruggeroepen werden, om den diplomatieken verbin dingsweg tusschen Italië en Engeland te effenen. Voor die feestelijke gebeurtenis hing voor ieder balcon (en dat zegt wat: zie boven!) een vlag of een tapijt, die de stad herschiep in een wapperend festoon, in een veelkleurige voortzetting van de blauwe golven der baai. Ja, zelfs sinds eeuwen streng bewaakte, kostbare mu seumstukken: zeldzame tapijten en oude gobelins, waren aan het daglicht gebracht en sierden de gevels der voornaamste paleizen. In het havenkwartier en de straten, waar de eerste ontvangst en de parade voor den koning-keizer moest plaats vinden, wemelde het van fascisti sche en Spaansch-nationalistische vlaggen. Natuurlijk was de heele bevolking op de been, nog ongerekend de velen, die van buiten waren toegestroomd. En het ge drang bij de haven was zóó groot, dat men weldra de belangrijkste toegangswegen moest afsluiten. Om het wachten te ver aangenamen, zong de menigte volksliede ren en improviseerde spreekkoren. Het laatste vooral was overweldigend, want één Napolitaan Is al een spreekkoor op zichzelf. Tienduizenden Napolitanen de rest laat ik aan de verbeeldingskracht en de arithmetische kundigheid van den lezer over! Hoewel de vier schepen precies op tijd binnen liepen, werd toch het geduld van de onrustige menigte op een zwaren proef gesteld. Want de ontscheping der man schappen nam veel tijd in beslag. Maar eindelijk weerklonken de langverwachte saluutschoten, de sirenen begonnen te krijschen, de klokken te luiden, de fanfares der muziekkapellen stemden in met het concert en dit oorverdoovend tumult groeide tot één machtige stem. de groet van een volk aan zijn zonen, die heelhuids uit den oorlog terug komen. Zoo werd deze ontvangst van de solda ten, die na anderhalf jaar zwaren strijd op vreemden bodem voor het eerst weer voet aan wal zetten in het vaderland, tot een geweldige manifestatie van jubelend en thousiasme en van aangrijpenden rouw, Want velen, zeer velen ontbraken. Het was, alsof onzichtbaar, naast de vier schepen met de overlevenden nog een vijfde schip was geland, met de 3000 doo- den, die bij Malaga, Gv.adalajara, bilbao en andere veldslagen met harmonisch-klin- kende namen, hun leven hadden gelaten voor het nieuwe, nationalistische, fascis tische Spanje. Precies om 3 uur verscheen koning- keizer Victor Emanuel en trad de parade aan, begeleid door hooge persoonlijkheden als graaf Ciano, minister Alfieri en de generaals Peruzzi, Russo en Bergonzeli (die vele veldslagen in Spanje won en door het volk „barba elettrica": electrische baard, is gedoopt, om de aantrekkings kracht, die zijn gezichtsharen, als een net onder hoogspanning, op de menigte uit oefenen.) Alle legionairs, van de hoogste tot de minste, marcheerden aan hem voor bij. En tegenover hem stonden de ver minkte slachtoffers: Italiaansche en Spaan- sche soldaten, die in den Spaanschen bur geroorlog het hoogste goed hadden gela ten: gezondheid, zintuigen en ledematen: alles, wat de voorbijmarcheerenden uit den wreeden strijd hadden gered. Daarna Daarna speelden zich ontroerende scènes af. Want onder de tienduizenden wachten den waren vele, die zoozeer hadden ge hoopt, op dezen langverbeiden dag den zoon, man, vader, of bruidegom aan het hart te kunnen drukken, en die nu slechts met oogen vol tranen konden .oezien, hoe anderen de terugkeerenden begroetten, terwijl zij zelf niet anders bezaten, dan een fotografie of een bescheiden souvenir van hem, die vroolijk en gezond als één van deze velen was uitgetrokken. Hier ging het leven voorbij, in strakken paradepas, en over veler harten schreed het weg, in gestadigen stap: geluk, hoop, vreugde en liefde vernieuwend of vernie tigend, in ijzeren willekeur. De Napolitanen onder de teruggekeerden waren meteen „thuis." In triomf werden ze weggevoerd, naar de vredige kamers achter de balcons of naar de stille wonin gen in de vele steile nauwe straten, waar achter de grauwe muren het leven zich in verbijsterende zonnigheid afspeelt. De an deren kregen een koninklijk geleide naar het station, waar voor éénmaal de koet siers en hotelratten ,de kruiers en werke loozen en schoenpoetsers en leegloopers weerlooze marionetten waren in de over weldigende menigte. En daar reisden ze af, naar hun stad, hun provincie, naar hun stille dorp in de bergen of de vlakte of aan den oever van één der eeuwig-blauwe zeeën, die Italië omspoelen. Rechtstreeks naar het hunkerend hart, dat ze al zóólang verwachtte en zoozeer om hun behouden thuiskomst had gebeden. En velen reisden naar Rome. Net als wij: Had ik niet gelijk, toen ik zei, dat Rome tóch nog een rol zou spelen in dit artikel? Van officieele Chineesche zijde wordt vernomen, dat de regeering der provincie Kwantoeng uit Kanton naar Lin Yoen in Noord Kwantoeng, op 40 K.M. van de grens van Hoenan en op 110 K.M. ten westen van den spoorweg van Kanton naar Hankau, is verplaatst. Men is vast besloten den strijd tegen de Japanneezen voort te zetten. Gouverneur Woe Tesjen heeft den bui- tenlandschen consuls te Sjamien en Kan ton reeds dezelfde mededeeling gedaan. Hij verklaarde, dat alle onder Japanschen invloed tot stand gekomen organisaties als onwettig zullen worden beschouwd en door de provinciale regeering niet zullen worden erkend. De strjjd bjj Kanton. Intusschen rukken de Japansche strijd krachten, die Kanton als operatiebasis gebruiken, in noordelijke richting op langs den weg van Tsjoengfa naar Yoengyoen. Chineezen, die in het heuvel landschap ten oorden van Loengsjau in stelling lagen, hebben een opmarsch van 1000 Japanneezen tot staan gebracht. Duizend Japanneezen zijn bij Wong- moen, op 60 K.M. ten zuiden van Kanton, geland onder dekking van een hevig vuur van het scheepsgeschut, waarbij ook vlie gers steun verleenden. De Chineezen moest in noordelijke richting terugtrekken, waar zij in het heuvelland nieuwe stellingen hebben be trokken. De Japanneezen zette in Noord Kwan toeng hun luchtaanvallen voort. Japanners in buitenlandsche concessies te Hankau. Uit Hankau wordt gemeld, dat Japan sche politietroepen Zaterdag de Britsche mariners, die de Britsche concessie sedert het begin van het conflict met China be waakten, hebben vervangen. Tevens is een overeenkomst getroffen tusschen de plaatselijke Japansche en de Fransche autoriteiten, waarbij de Japansche troepen gemachtigd zijn, door de Fransche con cessie te trekken. Op denzelfden dag dat de Japansche troepen Hankau binnenrukten, is een nieuwe voorloopige Chineesche regeering gevormd, waarvan de meeste leden Noord- Chineezen zijn. Volgens sommigen zouden de drie voorloopige regeeringen, die door Japan zijn gevormd, n.1. de regeeringen van Pe king, Nanking en Hankau, binnenkort vereenigd worden en dan zou Japan vre desonderhandelingen gaan voeren met deze nieuwe regeering. Gister werd het ruimingswerk na den grooten brand in de „Nouvelles Galeries" te Marseille bij het licht van schijnwerpers voortgezet, niette genstaande nog steeds rookwolken uit de puinen opstijgen. Het werk werd den geheelen nacht voorgezet. Nog voortdurend worden slachtoffers ge vonden. Sinds gisterochtend is het onmogelijk het aantal slachtoffers op te geven, daar in het puin slechts verkoolde en zwaar verminkte resten van lichamen gevonden zijn. 69 per sonen worden als vermist opgegeven, ter wijl achttien lijken zijn geborgen. Het stoffelijk overschot der slachtoffers wordt overgbracht naar de groote zaal der stadsbibliotheek, waar een chapelle ardente is ingericht. Het opruimingswerk zal nog wel eenige dagen duren. De lijst der ver misten is niet grooter geworden. Inmiddels heeft men verscheidene ban dieten gearresteerd, die op heeterdaad bij diefstallen betrapt werden. Voorts heeft de politie in hotel Noailles een Italiaansch on derdaan, oud 26 jaar, gearresteerd, die in het bezit bleek te zijn van aan den minis ter van buitenlandsche zaken, Bonnet, ge richte correspondentie. Op de prefectuur is onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche za ken, Saraut, een conferentie gehouden, waarin gesproken is over maatregelen om een herhaling van een dergelijken ramp te voorkomen. Ongeveer 13.000 Polen, meest Jo den, zijn thans in Duitschland gear resteerd. 6000 van hen waren reeds naar de Poolsche grens getranspor teerd, hiervan is ongeveer de helft over de grens gezet. Zij zullen op Poolsch gebied blijven, tot een resultaat zal zijn bereikt in de PoolschDuitsche onderhandelingen. De Poolsche onderdanen, die nog niet over de grens zijn gezet, hebben toestemming gekregen op eigen kosten naar hun woon plaats terug te keeren. Verscheiden zijn reeds te Berlijn, München en Leipzig te ruggekeerd, anderen, die geen geld voor de terugreis hebben, wachten tot men hen zal helpen. Naar verluidt zouden heden de bespre kingen tusschen de Duitsche en Poolsche regeeringen inzake de Poolsche staatsbur gers in Duitschland beginnen. De besprekingen zullen niet alleen han delen over de Polen, die in Duitschland leven en die vermoedelijk niet naar Polen zullen mogen terugkeeren, doch ook over hen, die reeds zijn uitgewezen. Opnieuw Joden gearresteerd. Naar schatting zijn gisteren te Weenen zesduizend buitenlandsche Joden gearresteerd. Gisterochtend is een trein vol Joden naar de Poolsche grens vertrokken. De Poolsche consul te Weenen heeft bij de politie gepro testeerd. Negrin, de Spaansche minister president, heeft gisteren voor de radio een redevoering uitgesproken, waar in hij opnieuw krachtig de beginselen der buitenlandsche- en binnenland sche politiek uiteenzette. Deze zijn: weerstand tot het uiterste, geen enkele bemiddeling is mogelijk, internationale erkenning van de rechten der Spaansche regeering is noodzakelijk. Negrin noemde het terugtrekken van de 10.000 Italianen een „cynische pantomi me". Tenslotte stelde Negrin de manoeu vres der opstandelingen aan de kaak, I welke ten doel hebben den geest achter I het front te verzwakken. De regeering zal onverbiddelijk zijn jegens hen, die het land trachten te verdeelen. Aanval der opstandelingen. In het communiqué van het hoofdkwar tier der regeeringstroepen werd gister avond gezegd, dat de opstandelingen gis teren hun zevende offensief hebben ge opend op de brughoofden van den Ebro. De aanval was voornamelijk gericht tegen Siërra de Los Caballos. Volgens de berichten van de zijde der opstandelingen zou deze stad door hen veroverd zijn. Dramon Franco, de broeder van gene- raai Franco, is Donderdag j.1. om het leven gekomen bij een ongeluk met een watervliegtuig. Vonnis tegen Poum. Gisteren is te Barcelona het vonnis ge veld in het proces tegen de anarchistische organisatie de Poum. De rechtbank heeft de ontbinding van de partij gelast, alsme de van de partij der Iberische communis tische jeugd. Zij was van oordeel, dat de leden van de Poum in Mei 1937 hebben gepoogd een politiek en economisch be wind te vestigen, dat afwijkt van het huidige, doch de beschuldiging van spion- nage werd van de hand gewezen. Vijf leiders van de Poum werden we gens muiterij veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en een ander tot elf jaar. Twee beklaagden werden vrijgesproken. De diplomatieke redacteuren der Engel sche bladen verwachten nog steeds, dat het Britsch-Italiaansche accoord in de eerste helft van November van kracht zal worden. Volgens de „Times" is de regeering van meening, dat de terugtrekking van 10.000 Italiaansche vrijwilligers als een begin kan worden beschouwd. Het blad geeft vervolgens als haar meening te kennen, dat de toekenning van belligerentenrechten door de niet- inmengingscommissie zal kunnen ge schieden zoodra men weet, dat de schik kingen voor de terugtrekking van nieuwe vrijwilligers op bevredigende wijze functionneeren. De „Daily Express" verklaart, dat het kabinet het Lagerhuis pte verzekering zal kunnen geven, dat het aantal teruggetrok ken Italianen de 10.000 reeds overtreft. Te vroeg! De „Daily Telegraph" acht het nog te vroeg om te zeggen, dat de terugtrek king van 10.000 Italianen spoedig zal worden gevolgd door de toekenning van belligerentenrechten. Het blad meent, dat dit niet zal kunnen worden gedaan, alvorens de commissie het rapport van Hemming over zijn reis naar Burgos heeft bestudeerd, d.w.z. nog voor het einde van het jaar. Een radio-uitzending van den roman „War of the worlds" van H. G. Wells heeft gisteravond in de Vereenigde Staten op verscheidene plaatsen een paniek teweeggebracht, speciaal onder de luisteraars met gevoelige naturen. De vervanging door namen van Ameri- kaansche steden van de origineele namen in het boek leidde tot telefonische oproepen uit alle deelen der Vereenigde Staten, en zelfs waren speciale uitzendingen noodig om erop te wijzen, dat de voordracht geheel fictief was geweest. De luisteraars kregen in massa zenuw toevallen, en uit sommige deelen van het gebied van New-York werd gemeld, dat de bevolking door een paniek bevangen, haar huizen ontruimde. In sommige gevallen vertelden de menschen aan de politie en de dagbladen, dat zij de invasie hadden „ge zien". In enkele deelen van Atlanta, Geor- gia, dacht men dat het einde der wereld was gekomen. Hier en daar kwamen de menschen bijeen om te bidden. Te Indiana- poüs rende een vrouw een kerk binnen, schreeuwend „New York is verwoest. Het is het einde der wereld. Wij kunnen beter naar huis gaan om te sterven. Ik heb het zoojuist over de radio gehoord". De dienst werd onmiddellijk gestaakt en de gemeente naar huis gezonden. De uitzending heeft eveneens paniek ge zaaid in deelen van den staat New York. Honderden automobilisten dwaalden dooi de provincie, op zoek naar de „ramp". Berichten over een gasaanval verspreid den zich zoo snel, dat dokters en verpleeg sters hun diensten aanboden, en tal van menschen moesten in de ziekenhuizen we gens zenuwaanvallen worden behandeld. Vele luisteraars in Canada overstelpten de dagbladbureaux met telefonische oproepen waaruit een panische angst sprak. Hoewel de krachtige militaire maatregelen in Palestina hun invloed doen voelen, duurt toch de terreur nog hier en daar voort. Zaterdag zijn op verschillende plaatsen in het land in totaal zes Arabische boeren door de opstandelingen doodgeschoten. Te Gaza is een bom ontploft en het spoorweg- ovo^allpn ?a 1S d00r gewaPende mannen overvallen, die met een som geld wisten te ontkomen. De Joodsche burgemeester van Tiberias, die Donderdag door een overleden Zat-dagmiddag De soldaten zijn thans hun actie te Gaza Over enkele dagen open ik mijn praktijk Aan een ieder geef ik geheel gratis en kosteloos advies. Allicht dat ik helpen kan, want ik bezit meer dan 25 jaar ervaring. Bundels dankbe. tuigingen kan ik U voorleggen menschen, die opgetogen zijn ov»r mijn hulp en ik popel van verlangen om ook aan U mijn beste krachten te geven, begonnen. De geheele stad is doorzocht- 150 verdachten zyn aangehouden. In de afgeloopen week hebben de Brit- sche troepen en politie aanzienlijke ver liezen geleden, tengevolge van ongevallen en gevechten met de opstandelingen. Gisteren is een groote houtloods by de haven van Jaffa in vlammen opgegaan, de schade bedraagt twaalfduizend pond ster ling. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is. Gistermiddag hebben Britsche troepen een zitting van een krijgsraad der opstan delingen in een dorp ten zuiden van Haifa overvallen. Een Arabier werd hierbij doodgeschoten. Zestig Arabieren werden gevangen genomen. Bij andere daden van terreur hebben negen Arabieren en een Jood het leven verloren en werd een aantal menschen ge wond. Ernstig autobusongeluk in Duitschland. - Tien S.A. mannen hebben gisterochtend het leven verloren bij een botsing van hun autobus met een trein. Het ongeluk deed zich voor op een spoorwegovergang bij Genthin op het traject GenthinJerichow. Oorlogstoestand in Littauen wordt op geheven. - Officiëel wordt te Kaunas mede gedeeld, dat de oorlogstoestand op 1 Novem ber wordt opgeheven. Daarmede komt men tegemoet aan een der dringendste verlan gens van de Duitsche bevolking te Memel, waar de oorlogtoestand sedert 1926 bestaan heeft. De „Times" opnieuw verboden. - Voor de vijfde maal in tien dagen tijds is Zater dag de „Times" in beslag genomen, vermoe delijk weer door de bijzonderheden over het spionnageproces tegen Duitschers in de Ver eenigde Staten. Openbare werken-politiek in de Ver. Staten. - De president der Ver. Staten Roosevelt heeft zijn toestemming gegeven voor 521 ontwerpen voor openbare werken- De kosten hiervan worden geraamd op 87 millioen dollar. Joodsche artsen uit beroep gestooten. - Uit Dantzig wordt gemeld, dat de artsen van Joodsche afkomst van de stedelijke autori teiten aanzegging hebben gekregen, dat ZU hun beroep nog slechts tot het einde van dit jaar zullen kunnen uitoefenen. Autobussen in botsing. - Gistermiddag zijn te Nice (Frankrijk) twee autobussen met elkander in botsing gekomen. Er zUn vier dooden en twintig gewonden. Het eiland Grenada door een orkaan geteisterd. - Het eiland Grenada (Wst-Indie; is door een orkaan geteisterd, waardoor vu^ personen om het leven zijn gekomen. D*1 werden levend begraven en velen w gewond. De materieele schade wordt £P veertig duizend pond sterling geraamd, hoofdstad, St. George, is geheel van de r van het eiland afgesloten, doordat de gen zijn vernield, evenals de telefoonlijn De orkaan was de hevigste sedert 1921. Duitsche antisemietisme. - Gisternach^ zijn op vele Joodsche winkels in de buurten van Berlijn biljetten aangeP a met het opschrift: „Wij dulden niet, dat o landgenooten in het buitenland bloo aan aanvallen en beleedigingen door Jood» ontuig." In verband hiermede herinnert men de bedreigingen van de Völkische Beo ter na de incidenten te Antwerpen, w33^, Duitschers door Joden werden lastig len. w ci cicii i w v» Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitendócon|^^

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12