SAMBO DE OLIFANT ^Buitenland tBinnenland Na het congres te Marseille. Het Fransche Volksfront uiteengevallen. Wijzigingen in de Duitsche legerleiding. Nieuws in 't kort. De resultaten der vaste lasten-com missie. Minister beantwoordt vragen. Van hoogte van 22 meter gevallen. Het Esperanto in de practijk. De vredesvereenigingen adresseeren. „Ambtenaren verbod grievend onrecht." VElZ-lGHElD^WEEK. DER K N A.C. ac.hlt.le3 waj onkwetsbaar HIJ KON GERujr M0' Z'N .DRIE&N AA$T ELKAAR RIJDEN vi nieTT' GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. Wederom is het te Parijs èl politiek, wat de klok slaat. Thans na het congres der radicaal-socialisten, waar harde no ten werden gekraakt, is de onzekerheid nog grooter dan tevoren. Zij, die hadden gehoopt, dat Daladier te Marseille met welomlijnde plannen voor den dag zou komen, zijn in hun verwachtingen te leurgesteld. Een party vergadering even wel is niet de plaats waar men een re- geeringsprogram openbaart. Zulks be hoort voor een forum des volks, in het parlement, te geschieden. Daarom zal de heerschende onzekerheid geen einde nemen voordat over enkele we ken de Fransche Kamer bijeenkomt. Al dat rumoer rondom het congres te Marseille, waarop door een bijkomstige verschrikke lijke gebeurtenis, een catastrophalen brand, de aandacht van een groot deel der wereld was gevestigd, had weinig zin. In de stad, waar drieduizend congressisten waren neer gestreken, een deel, dat in het hotel de Noailles of het Grandhotel logeerde, beide half verwoest, vond gedurende den nacht een onderkomen op in de haven liggende passagiersschepen deden de meest fan tastische geruchten de ronde. Men sprak van onmiddellijke Kamerontbinding, van een scheuring in de radicale party, van stakin gen, welke het vakverbond voornemens was te proclameeren, van communistische of fascistische aanslagen, van een verbod hun ner partijen als staatsgevaarlijk. Men sloeg aan het combineeren en deduceeren en voorspelde de toekomst. Waar niemand het wist, meende iedereen het te weten. Houden we ons aan de nuchtere feiten. Dan blijkt, dat tenminste op één punt zeker heid werd verkregen: de breuk met de com munisten is volkomen. En daarmede is het volksfront, 't welk zoo niet in feite dan toch in fictie nog bestond, uiteengevallen. Uit politiek oogpunt bekeken mag dit met bijna algemeene stemmen genomen besluit der excommunicatie wel de belangrijkste beslissing heeten van heel het congres der radicalen. Bij minister Daladier, wiens plan nen reeds zoolang hy aan het hoofd der re geering staat van uiterst linksche zijde stel selmatig worden gedwarsboomd, was de maat blijkbaar vol, en het stemmen der communisten onlangs tegen de volmachten de socialisten hadden zich onthouden schijnt de druppel te zijn geweest, die den emmer deed overloopen. De radicaal-socia listische minister-president achtte een uit spraak zelfs van zoo groote beteekenis, dat hy er de vertrouwenskwestie aan verbond. Van hun kant hebben de communisten, die in de Humanité aanval op aanval op den premier ondernamen en niet schroomden om bij den ingang der congreszaal te Mar seille beleedigende pamfletten te versprei den, wel niets nagelaten om de zaak op de spits te drijven. Na het votum, waarmee het congres gis teravond werd besloten, de afscheids maaltijd, die vandaag de kopstukken der partij zou vereenigen werd afgelast als tee- ken van medeleven met de nagelaten be trekkingen der bij den vreeselijken brand omgekomenen is de eerste vraag hoe de bestaande geschillen in den boezem van partij en kabinet zullen worden opgelost. Tusscheh Albert Sarraut, den minister tvan binnenlandsche zaken, niet te verwarren met zijn broer Maurice, en Daladier heerscht allerminst overeenstemming. Herriot, de oud-president, stapte al te demonstratief aan een ander hotel af dan Daladier, die vóór den brand in de Noailles verbleef. Pier- re Cot was één der grondleggers van de volksfrontpolitiek, waaraan hij trouw wenscht te blijven. Albert Bayet heeft zich herhaaldelijk tegen de breuk met de com munisten verklaard en is de felste tegen stander van Emile Rochek, die „het filiaal van Moskou" vandaag nog wil opheffen. Yvon Delbos, oud-minister van buitenland- sche zaken, heeft in de commissies olie op de golven gegoten, doch het is een publiek geheim, dat hij, kampioen voor het pact met de Sovjet, een tegenvoeter is van Georges Bonnet, die zich op zyn beurt nog herinnert hoe hij in het voorjaar als kabinetsforma teur door eigen partij genooten in den steek Uerd gelaten. Noch Paul Reynaud, minister van justitie en geen persona grata meer na het politieschandaal van Marseille, noch Georges Mandel, Jean Zay en Champetier de Ribes schijnen solidair te zijn met den premier. Een open vraag blijft ook welke houding de radicalen Donderdag zullen aannemen op de vergadering van het volksfrontcomité, waarvan men nog altijd deel uitmaakt. Zal men de pil trachten te vergulden of eenvou dig z'n kaartje p.p.c. deponeeren? En ten slotte, waar denkt men de nieuwe meerder heid te vinden als men in zijn weigering van den steun der „reactie" blijft volharden? Tot beter begrip van de situatie na het congres te Marseille ontstaan, herinnere men zich, dat het volksfront in de Fransche Kamer steunde op 390 van de ruim zeshon derd stemmen. Theoretisch is het mogelyk om na aftrek der 73 zetels van de commu nisten in de meerderheid te blijven, al wordt die dan gevaarlijk klein. Practisch echter kan van een dergelijke mogelijkheid haast geen sprake zijn, omdat de 156 socia listische afgevaardigden zich als kortgele den van stemming zullen onthouden, óf, wat waarschijnlijker is, mèt de communis ten, wier stemmen den doorslag gaven bij de verkiezing van Max Dornoy voor den senaat, in de oppositie zullen gaan. In beide gevallen hebben de radicalen, die over 111 zetels beschikken, óók wanneer zij de vijftig stemmen der vierde volksfrontgroep, de Union Socialiste Républicaine en frontisten, behouden, de hulp noodig van het centrum en de rechtsche partijen. We zullen ons niet in ijdele bespiegelin gen verliezen. Het is ook zonder naderen uitleg wel duidelijk, dat de huidige ministe- rieele basis bij den nieuWgeschapen toe stand te smal wordt voor een krachtige po litiek der regeering. Een kabinetswijziging, welke overigens niet noodzakelijkerwijs door een ministercrisis behoeft te worden voorafgegaan, is op den duur onvermijdelijk. Minister Daladier zelf heeft de kwestie scherper gesteld. Indien een meerderheid in de Kamer zich straks tegen het regeerings- beleid verklaart, of zelfs wanneer de oppo sitie te machtig wordt geacht, zullen onmid dellijk nieuwe verkiezingen worden uitge schreven. Eén der eerste wetsdecreten, wel ke deze week verschijnen, zal alvast de her vorming van het kiesstelsel behelzen. Zoo staat Frankrijk, spoediger dan iemand had voorzien, alweer midden in de politieke moeilijkheden. En de Onzekerheid, zoo wei nig bevorderlijk voor een rustige ontwik keling der dingen, is by den dag groeiende. Hitier heeft den chef van den gene- ralen staf van het Duitsche leger, gene raal der artillerie Beek, op diens ver zoek uit den actieven dienst ontslagen met ingang van 31 October, onder toe kenning van den rang van kolonel- generaal en het recht de uniform te dragen van het vijfde regiment artille rie. Tot zijn opvolger als chef van den generalen staf van het leger heeft de Führer den generaal der attillerie, Hal der, benoemd. Hitier heeft voorts den opperbevelhebber van legergroep 1, kolonel-generaal von Rundstedt, op diens verzoek met ingang van 31 October 1938 ontslag verleend uit den actieven dienst er. hem het recht toege kend de uniform van het achttiende regi ment infanterie te blijven dragen. Tot zijn opvolger werd benoemd kolonel-generaal von Bock, die tot nu toe opperbevelhebber was van legergroep 3. Met ingang van 1 November zijn verder bevorderd: tot kolonel-generaal de generaal der vliegers, Milch, staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart. Tot generaal der vliegers luitenant-gene raal Stumpf, chef "an den generalen staf van het luchtwapen en tot luitenant-gene raal generaal-majoor Udet van het ryks- ministerie van luchtvaart. Dankbrief aan Beek. Hitier heeft in een persoonlijken brief aan generaal Beek zyn dank betuigd voor diens onvermoeiden arbeid en hem hulde gebracht voor zijn geheel aan den militairen dienst gewijde loopbaan. Hij heeft voorts den na druk gelegd op het aandeel, dat generaal Beek heeft gehad bij de reorganisatie van het Duitsche leger, dat zich thans in een schitterenden toestand bevindt. Tenslotte geeft de Führer uitdrukking aan de hoop, dat generaal Beek 'in nauwe betrekking" zal blijven met het leger eri zijn generalén staf. Arrestaties in Zwitserland. - In een Zwitsersche gemeente in het Rijndal heeft de politie zes jongelieden gearresteerd. Tij dens een huiszoeking bij één hunner kwam de verdenking van nationaal-socialistische propaganda bij de politie op en het gevolg was, dat thans tien personen in St. Gallen gearresteerd zijn. De ramp te Marseille. - In de Chapelle Ardente te Marseille is thans het stoffelijk overschot van 31 slachtoffers van den brand op baren geplaatst. Bovendien heeft men in de puinhoopen zeer vele verminkte lichaams- deelen gevonden. Op de vragen van den heer van der Weijden (r.k.) betreffende de resulta ten van de ingestelde vaste lasten-com- missies voor den tuinbouw heeft de mi nister van economische zaken het vol gende geantwoord: De commissies tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, die in de afgeloo- pen maanden in alle tuinbouwcentra zijn gevormd uit de leden der landelijke orga nisaties, de boerenleenbanken en de vei lingen, hebben zich met voorlichting en bij stand van de met de uitvoering der regeling belaste afdeeling van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de landbouw-crisis- wet 1933 en van den rykstuinbouwvoorlich- tingsdienst, van haar taak op de hoogte ge steld, terwijl voorts na het houden van be sprekingen met groepen van crediteuren, op wier medewerking binnen het kader dezer vrijwillige regeling van schulden meer in het bijzonder prijs wordt gesteld, voor de commissies een methode van werken is op gesteld, welke goede kansen biedt voor het bereiken van de gewenschte resultaten. In alle deelen des lands, doch vooral in de tuinbouwdistricten van Noord- en Zuid holland, zijn bij de commissies talrijke aan vragen om haar bemiddeling tot regeling der vaste lasten ingekomen. Het meerendeel dier aanvragen kon in behandeling worden genomen; na onderzoek der bedrijven zijn plannen tot financieele saneering ontwor pen, waarna onderhandelingen met credi teuren zijn geopend. In verschillende geval len werd het gestelde doel, n.1. de aanpas sing van den druk der vaste lasten aan de tegenwoordige waarde van het bedrijf en het herstel van het evenwicht in de be- drijfsfinanciën, reeds volledig bereikt, zoo dat weldra met de uitvoering van den voor die gevallen in uitzicht gestelden steun in natura in den vorm van reparatiën en an dere noodzakelijke voorzieningen in het bedrijf zal worden begonnen. In verband met het bovenstaande wordt het overwegen van andere maatregelen vooralsnog niet noodzakelijk geacht. De uitvoering der regeling, waarvan de eerste resultaten geenszins onbevredigend zijn, wordt dezerzijds met aandacht gevolgd. Met het oog op den moeilijken toestand in vele tuinbouwbedrijven wordt een spoedige be handeling der aanvragen zooveel mogelijk bevorderd, doch anderzijds dient te worden bedacht, dat de taak der commissies zeer moeilijk is en voor het bereiken der be oogde resultaten vaak een voorzichtig en beleidvol optreden geboden is. Gister is by den bouw van de staalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden een onge luk met doodelijken afloop gebeurd. De 23- jarige, ongehuwde arbeider A. M. de Dreu, die in dienst was bij de Amsterdamsche Ballastmaatschappij, welke onderneming het bouwwerk uitvoert, was bezig met het verplaatsen van gordingen op een der be tonnen dakspanten. Hij is hierbij uitgegle den en van een hoogte van 22 meter neer gestort. De verbandmeester van Hoogovens en dokter Büller, die spoedig ter plaatse waren, konden geen hulp meer bieden. De man, die zwaar gewond was, is tien minuten na zijn val overleden. Comité tot propaganda opgericht. In de werkkamer van den Haagschen burgemeester is gistermiddag een bespre king gehouden met het doel een comité op te richten, dat den naam zal voeren van „Nederlandsch comité voor de practische toepassing van het Esperanto". Aan deze bespreking namen deel de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, die de vergadering presideerde, de directeur- generaal van de P. T. T., dr. ir. M. H. Damme, eenige andere vertegenwoordi gers van het Nederlandsche bedrijfsleven, van organisaties voor de propaganda van Nederland in het buitenland en de directie van het Internationaal Esperanto-instituut, bestaande uit de heer Andreo Cseh en mevrouw Julia Isbrücker. Nadat tot oprichting van dit comité is besloten (zijn samenstelling is nog niet definitief vastgesteld) is besproken op welke wijze het comité zal ageeren. Zoo vernamen wij van mevrouw Isbrücker, dat het comité Nederlanders naar het buitenland zal afvaardigen, om voordrach ten in het Esperanto over ons land te hou den. Er zal een actie wórden gevoerd, om in Nederlandsche hotels personeel aan te stéllen, dat deze taal spreekt. Nederland sche f-irnia's zal worderi'verzocht reclame in" het Esperanto te maken. Ook geschrif ten in het Esperanto over ons land zullen in het buitenland worden verspreid. Het plan bestaat, een vooraanstaand Neder lander uit te noodigen tot het maken van een wereldreis om aan te toonen, dat men met Esperanto overal terecht kan. Zeer erkentelijk was de difedie van het instituut voor de medewerking van mr. de Monchy en van dr. Damme, die reeds be wezen hebben, dat zij groote voorstanders van het Esperanto zijn. De heer Damme: verleent aan alle ambtenaren, die Esperanto willen leeren, jaarlijks een week extra verlof wanneer het dienstrooster dit toelaat) om een cursus in deze taal te volgen. Namens de Algemeene Nederlandsche Vredes Actie, Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond, Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afd. Nederl. Jongeren Vredes Actie. Katholieke Jongeren Vredes Actie en Kerk en Vrede is het onderstaande adres aan H.M. de Koningin der Nederlanden gezonden: „Ondergeteekenden, vertegenwoordigende de navolgende organisaties: A.N.V.A., A.N. V.V., I.V.V.V. (afd. Ned.), J.V.A., K.J.V.A. en Kerk en Vrede, overwegende, dat uwe majesteit bij ver schillende gelegenheden getoond heeft, hoe N zeer haar de zaak van den vrede ter harte gaat, dat de organisaties, uit wier naam zy spreken, zich van haar oprichting af de verbreiding der vredesgedachte ten doel hebben gesteld, dat zij voortdurend den oorlog bestreden hebben, én den bewapeningswedloop, waar van uwe majesteit in haar antwoord aan president Roosevelt in 1933 verklaarde, dat het einde oorlog moest zijn, dat zij altijd de mogelijkheid van vreed zame samenwerking tusschen de volkeren hebben gepropageerd, en dat zij wegen heb ben gezocht en aangewezen om deze samen werking mogelijk te maken, dat zij daarom altijd stelling hebben ge nomen tegen het wapengeweld als middel om geschillen tusschen de volkeren te be slechten, en dat zij er daarom trotsch op waren, dat de traditie van ons land met zich bracht, dat Nederland zich mag be schouwen als bewaarder der vredesgedach te, zooals uwe majesteit in 1903 aan den heer Carnegie schreef, overwegende voorts, dat de beschikking van zijne excellentie den minister van al gemeene zaken van 13 September 1938, no. 385 kabinet M.Pr., het lidmaatschap hunner organisaties voor ambtenaren verboden ver klaart, dat derhalve de leden hunner organisaties worden beschouwd als minder goede staats burgers en zulks omdat zij altijd in eigen kring en daarbuiten hun geloof en vertrou wen in een meer vreedzame samenleving hebben uitgesproken, verzoeken zij uwe majesteit eerbiedig wel haar invloed te willen aanwenden, dat aan deze grievende bejegening een einde wordt gemaakt". BRAND IN POMPSTATION TE VENLO. Electro-motor vernield. Maandagmiddags, aldus het Hbld., is brand ontstaan in de machine-hall van het pomp station van het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf te Venlo. Door het heet worden van een verbindingsdraad raakte aldaar een electro-motor in brand; weldra sloegen de vlammen in de machine-olie en laaiden hoog op. Terwyl de Venlosche brandweer werd gealarmeerd, begon men met eigen brandbluschapparten het vuur te bestrijden Toen de brandweer met haar motorspuit ar riveerde, was men 't vuur in zooverre reeds meester, dat deze zich slechts met de nablus- sching behoefde bezig te houden. De motor is totaal vernield, terwyl in het dak in de machine-hall eenige eenige gaten zyn ge brand. De watertoevoer naar de stad kon onge stoord verloopen. De aangerichte schade, die enkel duizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt. WILDE AUTOBUSSEN VOEREN ACTIE. Maar alleen met wettige middelen. Het dagelijksch bestuur van het comité van actie van het Nederlandsche touring car-bedrijf deelt mede naar aanleiding van de politiemaatregelen, welke op last van den minister van justitie zijn genomen tegen diverse zoogenaamde wilde bus diensten, dat dit comité zich voorstelt, zijn actie te voerenuitsluitend met gebruik making van wettige middelen. Getracht zal derhalve worden door overleg met de autoriteiten, door inscha keling van de publieke opinie, door pers communiqués en verspreiding van ge schriften het voortbestaan van het tou- ringcarbedrijf mogelyk te maken. Ook zullen de Eerste- en Tweede Kamerleden door adressen uitvoerig worden ingelicht door het comité. Jaarlijksche ledenvergadering „Artis". - Onder voorzitterschap van den heer Robert May heeft het KoninkHjk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" gistermiddag zyn jaarlijksche al gemeene ledenvergadering gehouden. De directeur deelde mede, dat de stijging der inkomsten zy het heel gering zich ook het afgeloopen jaar voorzette. Het nadeelig saldo der exploitatie, niet inbegrip van den dienst der beide geldlee- ningen ten laste van het genootschap, be> droeg in het verslagjaar 91.253 tegen 104.770 in het vorige en 109.817 in het vóór-vorige genootschapsjaar. De dienst der beide geldleeningen niet medègerekend bedroeg het saldo der exploj. tatie in het verslagjaar 17.0003 tegen 31.950 in het vorige en 36.997 in het vóór- vorige genootschapsjaar. Inbraak bij Slagersvereeniging. Er is Zondagnacht ingebroken in het kantoor van de Slagersvereeniging Amsterdam, geves tigd in gebouw O op het terrein van het abattoir. Hier werd alles overhoop gehaald en een brandkast „a la sardine" geopend. Uit deze brandkast is een bedrag van pLm. 300 gestolen. Meisje tegen een auto gebotst. - Op een kruispunt te Venlo is Maandagmiddag een 13-jarig meisje aangereden, tengevolge- waarvan het zoo ernstig gewond werd, dat het later aan de wonden is overleden. Rector M. A. Thompson overleden. Op 76-jarigen leeftijd is gisteren te Voorschoten overleden rector M. A. Thompson, oud hoofdredacteur-directeur van „De Maas bode". Uit een rijdende taxi gesprongen. Gis teren is de 19-jarige Houba te Tegelen nabij zijn ouderlijke woning, nog voordat.de taxi* waarmede hij huiswaarts werd gebracht* stilstond, uit den wagen gesprongen. H.: kwam te struikelen en liep daarbij een dub bele schedelbreuk op. Hij werd naar het r.k. ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar hij gisteravond is overleden. Rotterdam Lloyd Rapide. - De Rotter dam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 1 November te Marseille ver- verwacht wordende mailschip „Baloeran" zal Woensdag 2 November a.s. om 7.33 uur te Den Haag arriveeren. j Nieuwe Duitsche deviezenbepalingen. - De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt het volgende mede: Krachtens een in het „Reichsgesetzblatt' gepubliceerde verordening van 26 October j.L is van 28 October af de Duitsche wet geving betreffende de deviezenvoorziening en het betalingsverkeer met het buitenland in de Sudeten-Duitsche gebieden ingevoerd. Van dezen datum af gelden derhalve even eens de Duitsche deviezenbepalingen, vervat in Runderlasse enz., in deze gebieden, die voortaan in deze zaken als Duitsch binnen land moeten worden beschouwd. Tegelijker tijd treden buiten werking de tot nu toe m deze gebieden geldende deviezenbepalingen, evenals de verordening van den opperbevel hebber van het Duitsche leger van 15 Octo ber j.1. nopens het verbod van betaling naar het buitenland. De wijze van betaling van den goederen- invoer in deze gebieden uit het buitenland en van de nevenkosten zal in een bijzonder® Runderlasse worden geregeld. Voorts zijn nieuwe „Devisenstellen" opgericht te Trop- pau en te Karlsbad, terwijl ook een deel van de Sudeten-Duitsche gebieden onder da Devisenstelle te Weenen valt. 209. Flip rende op de plaats toe vanwaar het geluid kwam en vond de arme gewonde rat. Sambo heeft me met zyn slurf heen en weer geslingerd", vertelde hij. Zonder om zijn eigen teleurstelling te denken, nam Flip de arme rat in zijn armen en droeg hem naar de ratten- woning. Met lange Jan samen verzorgde hij de zieke poot. Hij scheurde een stuk van zijn blouse om verband te hebben. 210. „Dat helpt best", zei de rat dankbaar en ging 111 een naar een hoekje om rustig te slapen. Intussen lange Jan op stap gegaan. Nu Sambo in de buurt v> wilde hij hem spreken. En hij had geluk. Vlak bij de W>» rivier stond Sambo. „Help ons toch, goede beste Sam 0 smeekte Jan. „Maak dat je wegkomt, of ik domp® onder in de rivier", zei Sambo en Jan moest gauw rugkeren.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6