GEMEENTERAAD BERGEN. derde blad. Gemeenteraden. Gedeputeerde Staten zijn onvermurwbaar en zetten het mes op tafel. OUDE NIEDORP HEERHUGOWAARD I L r Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN f1 ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 NOVEMBr,RJlU>. De raad onderwerpt zich aan de be slissing van den minister en besluit, overeenkomstig het voorstel van b. en W., aan Gedep. Staten telegrafisch mede te deelen, dat zonder meer aanvaarding van het tarief van Swaay wordt afge wezen, doch dat hij bereid is, een door den minister te bepalen hoogeren prijs te betalen. Wethouder Miltenburg wenschte de verantwoordelijkheid voor afsnijding van de stroomlevering niet te aanvaar den en verklaarde zich er vóór om onder protest de voorwaarden van Gedep. Staten te aanvaarden, in afwachting, dat de minister gunstiger voorwaarden verkrijgt Heden loopt het stroomleveringscontract, dat vóór 25 jaar door de gemeente Bergen met de Kennemer Electriciteits Maatschap pij werd gesloten, af. Dit contract was voor Bergen een bizonder voordeelig contract, omdat Bergen in tegenstelling met andere gemeenten, den meesten stroom in den zomer afneemt. Daardoor was Bergen ook voor het bedrijf een goede klant. In de oorlogsjaren, toen het platteland van Noordholland van licht verstoken ge raakte, nam de Provincie de Kennemer Electriciteits Maatschappij over en werd zij de stroomleverancier voor de gemeenten. De hoogere koper- en kolenprijzen noopten het provinciaal bedrijf, de gemeenten te ver zoeken, een toeslag op de overeengekomen prijzen te betalen. Verschillende gemeenten ■willigden dit verzoek in, andere, waaronder Bergen, stelden zich op het standpunt, dat „contract, contract" was en die te meer, omdat zij van oordeel waren, dat de kosten verbonden aan den aansluiting van de licht- looze gemeenten, op de geheele provincie moesten drukken en niet alleen op de aan gesloten bedrijven. Amsterdam en Haarlem beschikten over een eigen electriciteitsvoor- ziening en vielen dus buiten de lasten. De onwillige gemeenten, die volgens het Pro vinciaal bedrijf den stroom te goedkoop be trokken, werden op een zwarte lijst ge plaatst en wij beleefden het feit, dat de Provincie, die voorheen gemeenten, die de stroomvoorziening aan huis aan de provin cie hadden overgelaten en geprest waren als distribuanten op te treden, zich op het standpunt ging stellen, dat de directe leve ring aan huis door het Provinciaal bedrijf, met uitschakeling van de gemeenten, recht streeks moest geschieden. Bij het afloopen van de contracten werden ide gemeenten voor het feit gesteld, het be drijf tegen taxatiewaarde over te doen of daarnaast een eigen net van de provincie in de gemeente gelegd te krijgen, waardoor het gemeentelijk net waardeloos zou worden. Tal van gemeenten kozen de eerste moge lijkheid en incasseerden een behoorlijk be drag voor het bedrijf. Verschillende gemeen ten bleven weigerachtig, waaronder ook Alkmaar en Bergen. De provincie verklaarde zich bereid om, zoolang de electriciteitswet nog niet was tot stand gekomen, deze ge meenten van stroom te bedienen, mits deze het daarvoor door de electriciteitscommis- sie, de z.g.n commissie-van Swaay, bereken de tarief betaalden. Dit beteekende, dat de gemeentelijke electriciteitsbedrijven, die tot nog toe groote winsen aan de gemeentekas sen hadden opgeleverd, als melkkoetjes ver loren gingen. Deskundigen berekenden, dat 't tarief-van Swaay veel te hoog was en slechts op voorstel van den minister van waterstaat, aanvaardde Alkmaar, dat het Provinciaal Electrisch Bedrijf voor den rechter heeft ge daagd om door een rechterlijke uitspraak uitgemaakt te krijgen of een gemeente- distribuant volgens de concessie-voorwaar den al of niet als gegadigde moest worden erkend, het tarief-van Swaay, onder de restrictie, dat, wanneer dit tarief verlaagd werd, die verlaging vanaf 1 Jan. 1938 terug werkende kracht zou krijgen. In Bergen verklaarde de raad zich bereid om ook gedurende de periode, waarin er verschil was over het afloopen van het contract (een half jaar) 50 meer voor de maximale belasting te betalen. Een offer van 10.000 Dit, beteekende per jaar een offer van f 10.000. Bergen had inmiddels tot Ged. Sta ten het verzoek gericht om, hangende het proces met de gemeente Alkmaar, de ge meente stroom te blijven leveren. Per brief van 12 October verklaarden Ged. Staten zich daartoe bereid, mits Bergen, evenals Alkmaar, het tarief-van Swaay aanvaardde. Zooals wy in ons nummer van Zaterdag mededeelden, besloot de raad Vrij dag, in zijn comité-vergadering, Ged. Staten te verzoeken, de bepaling van het meerdere bedrag aan de ministers van binnenland- sche zaken en waterstaat over te laten. De raadsvergadering. Gisteren was bij het gemeentebestuur van Ged. Staten telegrafisch bericht ingekomen, dat de brief van 12 October gehandhaafd werd, zoodat bij niet-aanvaarding aan den directeur van het Prov. Electr. Bedrijf op dracht zou worden gegeven, de stroomleve ring stop te zetten. Van den minister van waterstaat, den heer van Buuren, was telegrafisch bericht inge komen, dat hij als bemiddelaar zich met Ged. Staten in verbinding had gesteld. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering, waarin de heer Voute, wegens ver hindering, afwezig was, deelde de voorzitter mede, dat invoering van het tarief-van Swaay van de gemeente een nieuw offer van 14.000 zou vorderen, zoodat de ge meente, bij eenzelfde afname als in 1937, 24000 meer kreeg te betalen, waarmede na genoeg de winst uit het bedrijf verloren ging. De meerderheid van B. en W. stelde zich op het standpunt, dat dit niet te aanvaarden was. Ged. Staten hadden echter bericht, dat er geen aanleiding bestaat om verband te leggen tusschen den uitslag van de proce dure-Alkmaar ten aanzien van de stroom levering aan huis en den prijs, die door de gemeente en gros betaald moet worden. Ged. Staten oordeelden het onbillijk tegenover andere gemeenten om Bergen een prijs te laten betalen, waardoor die gemeente in een gunstiger positie dan Alkmaar zou komen, zoodat zy bij niet-aanvaarding zich tot hun leedwezen genoodzakt zouden zien, den directeur van het Prov. bedrijf geen nieuwe opdracht voor de voortzetting van de stroomlevering te verleenen. Dit schrijven was in handen gesteld van de Commissie der Vereeniging van Stroom- distribuanten en de juridische afdeeling van die commissie heeft daarover een onderhoud gehad met de ministers van waterstaat en binnenlandsche zaken om de belangen van de gemeente te bepleiten. Het rapport van die commissie was in de comité-vergadering van Vrijdag behandeld. De raad nam toen het bekende besluit. Ged. Staten wezen het voorstel van Bergen af. B. en W. hebben zich daarop telegrafisch tot de ministers gewend en van den minister van Waterstaat een telegram ontvangen, waarin hij bericht, dat hij met Ged. Staten van Noordholland in overleg is getreden. Weth. Macdonald deelde nog mede, dat het hem bekend was, dat er verschil bestaat tusschen het door Alkmaar aan vaarde tarief-van Swaay en de wijze, waar op het daar zal worden toegepast. De voorzitter oordeelde de zaak zeer belangrijk. Spr. deelde mede, dat het stand punt van de meerderheid van het college ongewijzigd was gebleven, waarom de meer derheid voorstelde, Ged. Staten te berichten, dat Bergen zijn voorstel handhaaft om de zaak over te dragen aan het beleid van den minister en zij deden dit' in het volle ver trouwen, dat het geschil tot een goed einde zal worden gebracht. B. en W. vroegen voorts machtiging om het advies van den minister te volgen. Weth. Miltenburg verklaarde, dat de zaak voor hem een kwestie van overmacht was. Het contract is beëindigd en z.i. zou men voor de vernieuwing ervan den prijs, dien de verkooper stelt, hebben te betalen. Spr. geloofde niet, dat de minister de be voegdheid heeft, om de stroom-afsnijding door de provincie te voorkomen. Hij was dan ook van oordeel, dat men onder protest het voorstel van Ged. Staten moest aan vaarden, onder voorwaarde, dat de gunsti ger bepalingen, die de minister eventueel verkreeg, van terugwerkende kracht zouden zijn. Spr. was van oordeel, dat men dan het mogelijke had gedaan om Bergen voor de catastrophe van licht-afsluiting te behoeden. De heer V r ij e was van oordeel, dat men dan achter het net vischt. Bergen moest aan zijn standpunt vasthouden; toegeven kan men altijd nog. Weth. Macdonald oordeelde, dat bij aanvaarding van het voorstel van wethouder Miltenburg het intermediair van den mi nister overbodig was geworden. De elec triciteitswet is aangenomen. Wanneer deze wet van kracht wordt, dan berust de macht over de stroomlevering bij den minister en spr. kon zich niet voorstellen, dat Ged. Staten gedurende den tijd, die er nog ver loopt vóór de wet in het Staatsblad ver schijnt, er toe zullen besluiten, een ge meente van stroom af te sluiten. De heer Dingerdis was het met weth. Macdonald eens, dat, door nu toe te geven, de onderhandelingen van den minister van nul en geener waarde werden. Spr. vroeg, of degene, die Zaterdag het raadsbesluit van Vrijdagavond naar Ged. Staten heeft ge bracht, nog gelegenheid heeft gehad, om het standpunt van den raad te verdedigen. De voorzitter antwoordde, dat die brief door een ambtenaar was weggebracht en Ged. Staten zoo tijdig heeft bereikt, dat die nog in behandeling kon worden ge nomen. De heer den Das was van oordeel, dat hier geen sprake was van een loyale be handeling van een geschil tusschen twee overheidsbedrijven. Spr. ging uitvoerig op de electriciteitskwestie in en verklaarde, dat het er bij hem niet in wilde, dat Ged. Staten voldoende op de hoogte zijn van de geste van de directie van het P. E. N. Wanneer de gemeente 24000 moet mis sen, dan zullen die uit anderen hoofde weer in de kas moeten vloeien en waar Bergen voor het sluitend maken van de begrooting reeds een extra-subsidie van het rijk ont vangt, was het z.i. logisch, dat ook de minis ter over het geschil een woordje meespreekt. Spr. gewaagde van de animositeit tus schen het Provinciaal Bedrijf en de ge meente, die z.i. een groote rol speelt en hij kon niet ontkomen aan het gevoel, dat het P. E. N., nu het contract is afgeloopen, Ber gen wil laten betalen, zonder rekening te houden met de bizondere positie van de plaats en de zeer economische bedrijfs voering van het G. E. B. Spr. achtte het in het belang van Bergen, dat het bedrijf niet overgaat. In Bergen wonen de arbeiders, met het oog op de zomer-verhuring, boven hun stand. Daar door zal voor die arbeiders het vastrecht tarief zóó hoog zyn, dat zij bij het overgaan van het bedrijf belangrijk duurder uit zijn dan op het oogenblik. Spr. was van oordeel, dat men de uitspraak van den minister moet afwachten en hij vereenigde zich met het voorstel van de meerderheid van het college. Dr. Hemelrijk zeide, Vrijdag de ver gadering niet te hebben kunnen bijwonen. Ook spr. kon het ultimatum niet aanvaar den. De zaak is zeer ingewikkeld en op zoo'n korten termijn zijn de consequenties daarvan niet te overzien. Dit is geen manier van onderhandelen tusschen twee openbare lichamen. Evenals in de internationale po litiek, speelt de termyn-kwestie een belang rijke rol. Spr. kon zich niet voorstellen, dat de raad Vrijdag zonder goede gronden una niem „neen" zei en het advies van prof. Gerbrandy volgde. Hy kon zich ook niet voorstellen, dat een hooge instantie tot stroomafsnijding zal overgaan. Bergen strijdt voor een rechtvaardige zaak en spr. wilde zich niet laten leiden door de vraag of de stroom al of niet wordt afgesneden. De instantie, die daartoe besluit, draagt daar voor de verantwoordelijkheid. Ook Ged. Staten hebben rekening te houden met de publieke opinie. Wij nemen een zekere risico, maar kunnen die voor een recht vaardige zaak dragen. Wanneer de provincie tot afsnijding besluit, dan beteekent dit ook: wantrouwen tegenover den minister. Ook spr. was vóór het voorstel van de meerderheid van het college. Weth. Miltenburg oordeelde het on juist, te beweren, dat de raad geen verant woordelijkheid draagt, wanneer morgen de stroom wordt afgesneden. Bergen heeft geen recht meer op de stroomlevering. Het con tract is afgeloopen en degene, die verkoopt, heeft het recht, nieuwe voorwaarden te stellen. Volgens de provincie heeft men ons door het contract steeds te goedkoop verkocht. Spr. weet niet of dit juist is, maar thans staat het z.i. zóó, dat men de voorwaarden heeft te aanvaarden. Doet men dit niet, dan is men ook verantwoordelijk, wanneer de bevolking geen stroom meer kan krijgen. Dr. Hemelrijk: Deze redeneering zou juist zyn wanneer het tusschen twee koop lieden ging. De voorzitter: Het geldt hier een monopolistisch bedrijf en dit brengt voor de provincie consequenties mee, want wy kunnen ons nu niet om stroom tot anderen wenden. Het voorstel van de meerderheid van B. en W., waarin aan Ged. Staten wordt be richt, dat Bergen het advies van den minis ter zal volgen, en waarin B. en W. werden gemachtigd, daartoe te besluiten, werd hier op met de stem van den heer Miltenburg tegen, aangenomen, waarop de vergadering werd gesloten. Dat Bergen van licht zal worden afge sneden, is nu wel uitgesloten. De minister behoeft maar te verklaren, dat Bergen het door Ged. Staten gevorderde tarief-van Swaay moet betalen, en Ged. Staten hebben hun zin. De manier is ietwat eleganter, doch Bergen is eveneens zyn centen kwijt. Vrijdag vergaderde de raad. B. en W. gaven den raad kennis: dat blijkens schrijven van de directie van de Wieringermeer d.d. 10 Augustus j.1. slechts één gegadigde aan de door hen te stellen eischen voldoet, waardoor de ver pachting van land aan deze gemeente geen voortgang kan vinden; dat het kohier van de hondenbelasting, dienst 1938, door B. en W. is vastgesteld tot een totaal van 105. Ingekomen stukken. Ingekomen waren eenige adressen, hou dende verzoek te willen bevorderen, dat het basisuurloon in werkverschaffing voor deze gemeente wordt verhoogd met 2 cent. De raad besloot te trachten zulks gedaan te krijgen. Verzoek van den heer P. Heinis, d.d. 24 October 1938 om de woning aan 't Verlaat per week te mogen huren, zoodra de sluis aldaar is vervallen. Besloten werd den heer Heinis mede te deelen, dat de pacht van de sluis te Verlaat voor het volgend jaar op denzelfden voet doorgaat en de woning na het vervallen der sluis te verhuren voor 2.75 per week. Verzoek van het bestuur van de zwem- vereeniging 't Skarpet alhier d.d. 11 Oct. om een jaarlij ksche subsidie van 25 voor het gebruik van het bad door schoolkinderen, zulks tot wederopzegging. De meeningen omtrent de voorwaarden in B. en W. zijn verschillend. De heer van Zoonen deelde mede, dat hier geen sprake is van subsidie, doch van ver goeding. Spr. dacht wel, dat het verleenen van vergoeding zooals hier bedoeld in dezen raad, wel wat voeten in de aarde zou hebben. Hij deelde mede, dat hier school kinderen worden bedoeld, die zwemonder wijs krijgen. Gemengd bad zal noodzakelijk zijn. Spr. meende, dat dit bezwaar zou medebrengen althans voor katholieken, waaruit de raad in meerderheid bestaat Zou men niet besluiten deze 25 te geven, dan zouden de schoolkinderen geen gebruik meer kunnen maken van het zwembad. Spr. zeide, dat het bezwaar voor gemengd baden hier niet geldt. Een katholiek lid van den raad sprak over apart zwemmen. Dit is totaal onmogelijk, zeide de heer van Zoonen, omdat daardoor de orde op de school zou verdwijnen. Nadat de heer Bakker, loco-burgemeester, medegedeeld had, dat principieele bezwaren bij zijn fractie bestaan, werd het voorstel om 25 vergoeding te geven, verworpen. Met principes, zeide de heer van Zoonen, moest men elkaar eigenlijk niet lastig vallen. Verzoek van den heer J. Blankendaal om volledige vergunning voor zijn lokaliteiten te Zijdewind te verleenen. B. en W. stelden voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar het maximum in deze gemeen bereikt De raa<J_ b' «rtoe Protestantsche Armvoogdij. Voorstel van B. en W.: Ie. Een bestuurslid te benoemen voor de Protestantsche Armvoogdij in de vacature- D. Kriller; 2e. Een lid van de Commissie van Toe zicht van voormelde Armvoogdij te be noemen in de vacature-C. Witsmeer. Benoemd werden met algemeene stemmen de aftredenden. De gemeentelanderijen zullen ver pacht worden volgens de nieuwe pachtwet. De heer Molenaar deelde mede, dat hij voor verhuring der gemeente-landerijen volgens de nieuwe pachtwet is, hoewel in de verpachtingscommissie hierover niet al gemeen zoo gedacht werd. De voorzitter zei, dat verhuring volgens de nieuwe pacht wet, hetgeen dan voor 10 jaar moet ge schieden, tenslotte een voordeel voor het land medebrengt. De heer Bierman was ook voor verpach ting. De heer Waiboer wilde stemmen over het verhuren gedurende de eerste 2 jaar buiten de nieuwe pachtwet. Deze mogelijk heid bestaat nog, maar dan vallen we er toch onder. De heer van Zoonen zeide, dat het beter is direct met de nieuwe pachtwet rekening te houden. De heer Kolkman wilde enkele perceelen er buiten laten, omdat die een gunstige ligging hebben voor woning bouw. Tenslotte volgde een stemming over het verhuren volgens het gebruikelijke voor 2 jaar of volgens de nieuwe pachtwet direct. De raad besloot tot het laatste. In het college van B. en W. is een vacature ontstaan, doordat de heer Bakker thans als loco-burgemeester optreedt, waardoor be noeming van een tijdelijk wethouder nood zakelijk is. Benoemd werd de heer Kolkman. Tijdelijk wethouder benoemd. Behandeling gemeentebegrooting. Behandeling gemeentebegrooting 1939. De gewone dienst sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van 70.001.07; de kapitaaldienst met 26218.12. Voor bijdrage in de gemeentehuishouding werd geraamd 7700; voor onvoorziene uit gaven 126.84. De commissie voor onderzoek der begroo ting wenschte, dat de leges van de jacht akten,, die in de legesverordening zijn ge regeld, verlaagd worden. Dit kan niet eerder dan nadat de betrekkelijke verordening is gewijzigd. Over een wijziging daarvan werd besloten dit eerst in de vergadering van B. en W. te bespreken. Op dit punt werd de begrooting niet gewijzigd. Omtrent de an dere wijziging in de begrooting betreffende de jaarwedden van de wethouders en de presentiegelden van de raadsleden werd be sloten eerst aan Ged. Staten te vragen of hierin wijziging gebracht kan worden. Men besloot, indien dit mogelijk is, bij supple- toire begrooting een regeling te treffen. De begrooting werd aangenomen. Besloten werd de zgn. „Klugt" met 1 M. te verbreeden. De toegangsweg van Oude- Niedorp naar de Oude Niedorperbrug wordt daardoor minder smaL Dit is van het groot ste belang omdat deze weg straks als de sluis te Verlaat is opgeheven, druk zal worden. Huldiging en afscheid van dokter Spierings. De gemeenteraad vergaderde Zaterdag middag in het gemeentehuis onder voorzit terschap van burgemeester Sutman Meijer. Er was voor deze raadsvergadering, welke een bijzonder karakter had, doordat tevens afscheid zou worden genomen van den gemeentegeneesheer dr. Spierings, meer dan gewone belangstelling. Behalve eenige ambtenaren van de secretarie waren aan wezig de gemeente-ontvanger de heer Hoog land, het H. d. S. de heer Hartog, mevr. PorteWit, onderwijzeres, de gemeente- vroedvrouw en de heeren Beers en Termaat. Aan de orde kwam een verzoek van den heer F. C. Spierings om ontslag als gemeen tearts en schoolarts. B. en W. stelden voor, dit ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan de gemeente, zoowel in zijn ambt als op andere wijze, be wezen. Aldus besloten. B. en W. stelden voor, voor 1938 een twee tal gemeente-artsen te benoemen en voor hen een instructie vast te stellen en een verordening in het leven te roepen voor de verzorging der armenpractijk. Tegen dit voorstel kwamen geen bezwaren, zoodat dit werd aangenomen. Hierna werden de instrpctie en de ver ordening behandeld. Het is de bedoeling, de artsen telkens voor een jaar te benoemen. Na drie jaar zal de mogelijkheid tot vaste aanstelling ontstaan. In de verordening voor de armenverzor ging is bepaald, dat degenen, die daarvoor in aanmerking komen, de vrije keuze hebben, naar welken arts zij zullen gaan. De heer Dekkers bracht de nieuwe rege ling voor de ziekenbriefjes in bespreking. Hij vroeg, hoeveel malen de menschen zoo'n briefje van het gemeentehuis zullen moeten halen. De voorzitter zeide, dat tot nu toe geen armenbrief jes werden gegeven. De dokter be handelde de patiënten, wanneer hij dacht dat zy voor een gratis behandeling in aanmer king kwamen, gratis. Het is echter ge- wenscht, dat de menschen zich eens per kwartaal aanmelden om voor een zieken- briefje in aanmerking te komen. De heer Quant vroeg hoe het moest bij plotselinge gevallen. Ook hij wilde wel min der keeren laten aanvragen. De voorzitter antwoordde, dat bij plotse linge ziektegevallen de dokter natuurlijk direct helpt. Het is echter wel gewenscht, dat men in gezonde dagen ook om een zie- kenbriefje vraagt. De briefjes minder kee ren per jaar aanvragen zal niet gemakkelijk gaan. Men moet ook den psychologischen kant van het geval bekijken. De menschen krijgen er wat voor, dus moeten zij zich maar aan den loop naar het - Vner "s wennen. Op een vraa ij van den he» vormen Foster's Maagpillen, doordat tïyw zacht en toch zoo afdoend werken. Get f last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de* eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid,lusteloosheid,maag- i L stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 N het dan moest met de oudere menschen, die zeer ver van het gemeentehuis wonen, ant woordde de voorzitter, dat men ook schrif telijk een ziekenbriefje kan aanvragen. B. en W. stelden vervolgens voor, tot ge meente-artsen en schoolartsen te benoemen de heeren Zwart, assistent van dr. Spierings en Zwarteveen, arts alhier. Het salaris van den schoolarts was tot nu toe te laag. Daar om stelden B. en W. voor, dit te verhoogen met 150 en het salaris van den gemeente arts te verlagen met dit bedrag. Goedge vonden. Het voorstel luidde verder, het salaris van dr. Zwart, die het grootste deel der practijk zal hebben waar te nemen op f 550 plus vrij wonen vast te stellen als gemeente-arts en op 300 als schoolarts. Het salaris van den heer Zwarteveen op f 400 als gemeente-arts en 150 als schoolarts. De heer Tromp had geen bezwaar tegen de totaalbedragen, doch de verhouding was volgens spr. anders, wat de schoolarts-prac- tijk betrof. Zonder de chr. school, die nu niet aan den schoolartsendienst meedoet, heeft dr .Zwart 90 en dr. Zwarteveen 10 der kinderen te behandelen. De voorzitter merkte op, dat bij de vast stelling van het salaris in overleg met de artsen deze verdeeling was goedgevonden. Er is rekening mede gehouden, dat dr. Zwarteveen dr. Zwart bij het schoolart- senwerk zal assisteeren. Het zou ook niet prettig zijn, den heer Zwarteveen met 35 per jaar af te schepen. De heer Tromp zeide, dat deze assistentie nog geheel onbekend is; wanneer het noodig was, kon dat altijd later nog onder oogen worden gezien. Spr. stelde voor verdeeling op 350 en 100 vast te s len. Dit voorstel werd met 7 tegen 4 stei men, die der heeren Dekkers, Van Eltt Krom en Kooy, aangenomen. Op voorstel van B. en W. besloot c raad aan den heer Spierings de eere-per ning der gemeente Heerhugowaard goud toe te kennen. Daarna werden de heer Spierings en beide nieuwbenoemde gemeente-artsen d, raadszaal binnengeleid. Afscheid van dr. Spierings. De voorzitter sprak den scheidenden ge meentearts toe, er zijn genoegen over uit sprekende, dat de heer Spierings bereid was geweest, aan het verzoek om in de openbare raadsvergadering te komen, te voldoen en den raad in de gelegenheid te stellen, afscheid van hem te nemen. (Het is begrijpelijk, dat wij ons, nu gij van ons gaat vertrekken, voor den geest trachten te stellen hetgeen gij voor de gemeente en voor haar burgerij hebt gedaan in het tijdsverloop van 23 jaren. Een schrijver heeft eens gezegd: „Een arts heeft geen romans te lezen, hij beleeft ze". Ik wil daarmee zeggen, dat het onmogelijk zou zijn, hier onder woorden te brengen, wat gij in uw 23-jarige artspractijk in onze gemeente verricht hebt. Wel kunnen wij ons voorstellen, dat gij onzegbaar veel hebt gedaan voor uw patiënten. Wij we ten, dat gij in de voorbije jaren onder ons gewerkt hebt in volle toewijding, bezield met een sterke liefde tot den evenmensch, gedragen door een ernstige plichtsbe trachting. Maar het volle schijnsel op uw werk zou eerst vallen, indien gij zelf uit uw practijk zoudt vertellen, geval voor geval, alles wat gij als medicus in die 23 jaren verricht hebt. Het zou een roman van menschelijk lijden, van schrijnend leed, maar ook van verheven plichtsbe trachting zijn voor den dokter, die dag en nacht klaar stond om de wetenschap in dienst te stellen van de lijdende mensch- heid. De voorzitter meende de tolk der vergadering te zijn als hij dokter Spie rings dank en warme hulde bracht voor diens veeljarig en veelomvattend werk. Als man van groot geestelijk formaat heeft hij zijn arbeidsveld verruimd en zoodoende is er in de gemeente weinig aan te wijzen, waaraan de dokter niet heeft meegewerkt. Wij verliezen in u niet alleen een voortreffelijk arts, maar ook een voortreffelijk burger. Wij hopen, dat u, zij het van verre, uw belangstelling en genegenheid voor Heerhugowaard en zijn goede bevolking zult blijven behouden. De voorzitter deelde dr. Spierings mede, dat hem de gouden eerepenning der gemeente is toegekend, uitgevoerd als handpenning, om aan een horlogeketting te dragen, wel ke spr. hierna aan dokter Spierings over handigde, tegelijk met een gecalligrafeer- de oorkonde. De heer Spierings zeide, dat het hem goed deed, dat gewaardeerd wordt, dat hij een groot deel, het beste deel, van zijn leven in deze gemeente heeft gewerkt. Hij heeft dit met pleizier gedaan, door de houding van de bevolking. Spr. bracht de bevolking hiervoor'hulde. Het is spr. zeer moeilijk geweest, te besluiten, ontslag te vragen. Zijn diepgevoelden dank betuigde spr. voor de herp verleende buitengewone onderscheiding. Aan de 23 jaren, welke hij hier gewerkt heeft, kan spr. met genoegen terugdenken. In dien tijd is een generatie gekomen en een generatie gegaan. Ik heb vertrouwen in de levenskracht van Heerhugowaard. Moge het deze gemeente onder de bekwame leiding goed gaan, al dus eindigde de dokter zijn rede. De voorzitter deelde mede, dat de oud gemeentesecretaris, de heer van der Ham, een telegram heeft gezonden, waarin hij mededeelde, in gedachten deze afscheids- vergadering mede te maken. Namens het gemeentepersoneel sprak de gemeentesecretaris den scheidenden arts toe. Ook hij herinnerde aan den in dit tijdvak van 23 jaren verrichten arbeid en stelde in het licht, dat dr. Spierings, hoe wel hij volgens zjjn zeggen tot V*) buiten- tienst behoörde, toch steeds fèed blij- en. dat .hij bij het gemeentepersoneel be-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9