DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ACCOORD LONDEN-ROME. No. 260 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 4 November 1938 140e Jaargang Regeeringsmotie met bijna algemeene stemmen aangenomen. Rede van Halifax. Eupen en Malmedy in het Belgische staatsverband. Bijzondere beteekenis der gemeen teraadsverkiezingen in het voormalig Duitsche gebied. Explosie aan boord van de Vancouver. Ontploffing door een bom veroorzaakt? liet koloniale vraagstuk. Het standpunt van België. De algemeene toestand. Franco's opmarsch aan de Ebro. Paniek onder de republikeinsche troepen? Nieuws in 't kor*. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZüON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Halifax heeft gisteren in het Hoo- gerhuis de regeeringsmotie ingediend, ■waarin het voornemen der regeering, de overeenkomst niet Italië van kracht te doen worden, werd toegejuicht. Hij zeide van meening te zijn, dat wat de Britsche regeering onderneemt of niet onderneemt ten aanzien van het verdrag met Italië, geen beslissen- den invloed kan hebben op de kansen der Spaansche regeering. Het is de bedoeling der Britsche regee ring, aldus vervolgde Halifax, dat het plan der niet-inmengingscommissie zoo spoedig mogelijk ten uitvoer gelegd wordt; daarom heeft de vraag, of Franco al of niet oor logsrechten krijgt, niets uitstaande met de overeenkomst. Halifax herhaalde daarna wat Cham- berlain in het Lagerhuis heeft gezegd over de erkenning der Italiaansche souverei- niteit over Abessyni. Van internationaal standpunt bezien, aldus vervolgde Halifax, hebben Spanje en het Spaansche conflict de beteeken is verloren, die men hun toekende als het kruitvat van Europa. Nadat hij zijn waardeering had uitge sproken voor de wijze, waarop Mussolini de actie van Chamberlain tot het behoud van den vrede beantwoord heeft, besloot Halifax zijn rede met het verzoek aan de leden van het huis, zich van gematigde woorden te bedienen bij de bespreking der internationale aangelegenheden. Beleedi- gingen en regelingen, zeide hij, kunnen niet samengaan. De grootst mogelijke een heid is voor het land noodig. De debatten. Na lord Halifax sprak lord Shell. Deze zeide „Wy worden in deze motie uitge- noodigd, een oude roemrijke traditie op zijde te zetten en voorwaarden te aanvaar den, die onze voorvaderen nooit zouden hebben aangenomen. Wij moeten het toe juichen, dat de moreele wereldorde ver slagen is door heider.sch geweld. Ik kan dat niet doen." Lord CreWe verklaarde ook niet voor de motie te kunnen stemmen. Lord Lloyd gaf uiting aan zijn sympathie voor de regeeringspolitiek, doch zeide, dat de onvriendelijke activiteit, die eenige jaren ten aanzien van de Roode Zeekust en verder naar het oorden was waar te hemen in radio en pers, moet ophouden. Cecil verklaarde, dat niets wenschelijker is dan het herstel van goede betrekkingen met Italië, doch hij achtte den toestand voor Engeland buitengewoon ernstig en betwijfelde het, of de stap der regeering verstandig is. Het gevolg van dezen stap zal zijn, dat de regeering haar invloed in de weegschaal legt ten bate van de abso lute regeeringen tegenover de democra tieën. In breeden kring is men van meening, dat Engeland door deze daad de gekleurde rassen in den steek laat en niemand zal willen ontkennen, dat dit een uiterst zware slag voor de Britsche belangen zou zijn. In de overeenkomst van München heeft Engeland zijn grootste nederlaag na Austerlitz geleden. Men kan geen weder- zijdsch begrip verkrijgen door steeds vrien den op te offeren om hen te verzoenen, voor wie men bevreesd is. Engeland steekt zijn hoofd in den muil van den leeuw. Lord Mottistone bevestigde de woorden van Cavan en achtte den stap der regee ring gerechtvaardigd. De lord-kanselier, Maugham, antwoord de namens de regeering en zeide, dat elke stap der vermijding van oorlog tusschen de groote mogendheden, die mogelijk is, ge daan moet worden. De motie der regeering werd vervolgens aangenomen met 55 tegen 6 stemmen. Labour-motie verworpen. In het Lagerhuis is voorts gister middag gedebatteerd over een door de labour-oppositie ingediende motie van afkeuring, waarin zy er haar ernstige bezorgdheid over uitsprak, dat, toen het land aan den rand van oorlog stond, het niet gereed was de burger bevolking te beschermen, zooals in- tusschen is toegegeven. Herbert Morrison, die de debatten open- e> critiseerde heftig de regeeringspolitiek °P het stuk van bescherming tegen lucht- Lord Halifax. aanvallen. Hij zeide, dat er gebrek was aan materiaal, luchtafweergeschut, schuil plaatsen en plannen voor de evacuatie der bevolking en drong er bij de regeering ernstig op aan in dezen stand van zaken verbetering te brengen. Hoare diende een amendement in op deze motie waarbij de bestaande tekortkomin gen in het stelsel der verdediging van de burgerij in aanmerking genomen, het huis het besluit der regeering toejuicht, de verantwoordelijkheid voor dit stelsel toe te vertrouwen aan een daarvoor be noemden minister en zijn volledige goed keuring geeft aan de vastbeslotenheid der regeering, met den grootsten spoed de maatregelen te voltooien, welke noodig zijn om te voorzien in de behoeften des lands. Hoare zeide, dat ter verdediging van het bestaande systeem met al zijn tekort komingen veel te zeggen was. Er was bijv. een stelsel van loopgraven, welke ruimte gaven voor een millioen menschen. Er zullen ongeveer een half millioen mannen en vrouwen noodig zijn voor voorzorgs maatregelen in oorlogstijd. In vredestijd moeten deze menschen worden ingeschre ven. Ten slotte zeide Hoare: Wij zijn vastbe sloten ons stelsel van passieve verdedi ging doeltreffend te maken en er naar te streven, dat het tezamen met een aanzien lijke uitbreiding der luchtmacht en een sterk uitgebreid stelsel van luchtafweer- batterijen tot resultaat kan hebben, dat wij de veiligheid van dit eilandenrijk zullen herkrijgen. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd de door de Labourpartij ingediende motie van af keuring met 355 tegen 130 stemmen ver worp e n en het door de regeering daarop ingediende amendement in plaats daarvan zonder hoofdelijke stemming aange nomen. (Bijzondere correspondentie). De Nederlander kent het gebied van Eupen en Malmedy vooral het laatste als liefelijk toeristengebied van buitengewone schoonheid. Maar als regel beseft hij weinig van het eigene geestesleven, het politieke Walten und Schalten, van ons Nieuw- Belgiërs, zooals wij ons zelf noemen. En zooals wij ons ook beschouwen. Vroeger, toen wij hier nog Duitsche staatsburgers waren, heette men ons Pruisisch-Wallonië. En Walen zijn wij: tweetalige, Fransch en Duitsch sprekende, grensgebiedbewoners. Die voor het grootste deel, en voorzoover dit rustige, denkende mannen en vrouwen betreft, en geen schreeuw in de, jeugdige heethoofden, verheugd zijn deel van het vrije, democratische België uit te maken. Maar er is hier in Eupen-Malmedy nog altijd het dusgenaamde Heimattreue Front; de organisatie van lieden, die met hun werkelijke Heimat, namelijk Duitsch- Wallonië, niet tevreden zijn, doch die naar hereeniging met Groot-Duitschland stre ven. Dat zij daarmede rechtstreeks ingaan tegen de woorden van den Belgischen mi nister-president Spaak en óók tegen de uitspraak van den Duitschen rijkskanse lier Adolf Hitier, die immers, de eerste in de Belgische Kamer en de tweede in het Sportpalast, verklaarden, resp. „de kantons Eupen en Malmedy zijn Belgisch en blijven Belgisch" en „Wij hebben de staten in het Westen garanties gegeven en alle aan ons grenzende landen de onschendbaarheid van hun grondgebied door Duitschland verzekerd. Dat is geen praatje, dat is onze heilige wil", och, dat zien deze Sieg- Heil roepende Heimattreuen maar over het hoofd! Deze tendenties van Euro- peesch-politieken aard komen in ons ge bied tot zelfs in de gemeenteraadsverkie zingen tot uitdrukking. Gaat het elders in België misschien om meer of minder rechts of links in de politiek, om meef of minder Vlaamsch of Waalsch, bij ons gaat het zelfs bij de raadsvendezingen om: Belgisch of Duitsch? Fel, uiterst fel is daardoor de thans achter ons liggende verkiezing gevoerd. En nu zij achter den rug is, probeert men met verkiezings-arithmetiek nog wat na te kaarten. Heelemaal in kannen en krui ken is de zaak zelfs nu nog niet, want tegen den verkiezingsuitslag in het groot ste kanton, namelijk Eupen, heeft men een bezwaarschrift ingediend; de dertiende (hoe kan het treffen!) kandidaat der Heimattreuen voor den Eupener gemeen teraad is namelijk, volgens de Belgische kieswet, niet gerechtigd tot het passieve kiesrecht! Welke conclusies zijn er nu uit de ge meenteraadsverkiezingen ten aanzien van de pro- of anti-Belgische gezindheid der bevolking van Nieuw-België te trekken? Men kan dan dit zeggen: de kleinere dorpen en plattelandsgemeenten hebben geen groote belangstelling voor de zaak getoond; zijn stemden meer communaal dan „weltpolitisch". De drie steden van eenige beteekenis in óns gebied zijn: Eupen, Malmedy en St. Vith. In deze drie steden, waar een felle ver kiezingsstrijd gevoerd werd, hebben de Duitschgezinde lijsten van het Heimat treue Front tezamen het tot 6069 stemmen weten te brengen, de pro-Belgische lijsten tot 6755 stemmen. De anti-Belgischen bleven hier dus met 686 van de 12.824 stemmen in de minderheid. In de voornaamste stad, Eupen, hebben de Heimattreuen echter de meerderheid in den gemeenteraad behouden al hebben ze één zetel verloren. De Heimattreuen behaalden hier 3922 stemmen, de pro-Bel gischen 3723. Maar, wat niet uit het oog oog verloren mag worden: de Rexisten hebben hier de pro-Duitsche Heimattreuen in de kaart gespeeld, door met een eigen Hjst uit te komen, die 326 stemmen en geen enkelen zetel behaalde! Derhalve hebben de anti-Belgischen hun overwinninkje aan de zich ultra-Belgisch noemende Rexisten te danken! In Malmedy hebber1 de Heimattreuen geen voet aan den grond kunnen krijgen: daar bleven ze met slechts 1284 tegen 2144 stemmen verre in de minderheid, en van het zuiver Duitschtalige Eiffelstadje St.-Vith is de victorie begonnen: daar werd de Heimattreue meerderheid in den raad omgezet in een den Belgischen staat aanvaardende meerderheid, met 888 tegen 863 stemmen. Tengevolge van een ontploffing waar van de oorzaak onbekend is, is een groot lek geslagen in de Vancouver, een schip van de Hamburg-Amerika-Lijn, juist toen het van Oakland zou vertrekken. Het schip meet 8269 ton. Het was ge laden met goederen in blik. De ontplof fing was mijlen ver te hooren. Het schip is in zinkenden toestand en drijft af naar de kust. Kustwachtschepen en andere booten hebben zich met spoed naar de plaats van het onheil begeven. Uit San Francisco is bericht ontvan gen, dat de ontploffing zich in de ma chinekamer heeft voorgedaan, die daar op volstroomde met water. Het Duitsche stoomschip Vancouver is ge zonken in de monding van de San Francisco- baai. Toeschouwers aan den wal hadden gezien, hoe zich een explosie voordeed, waarop het schip, nog slechts langzaam va rende, snel begon te zinken. Spoedig daar op werd bekend, dat de ontploffing in de machinekamer plaats had gehad. De vrees, dat er bij 't ongeluk dooden ge vallen waren, is ongegrond gebleken. De ka pitein, Moessinger, heeft reeds meegedeeld, dat vier man gewond zijn. Moessinger noemde de ontploffing, die aan stuurboord geschiedde, zeer verdacht, en achtte het niet uitgesloten, dat zij veroor zaakt is door een bom. In de Belgische Kamer heeft graaf Carton de Wiart, minister van staat, verklaard, dat België van het mandaat in Afrika slechts kan afzien in overleg met degenen, die het mandaat hebben toevertrouwd. Wat den Belgischen congo betreft, aldus zeide de minister onder toejuichtingen, zelfs van afstand van een deel daarvan kan geen sprake zijn. ALKMAAR, 4 November. De scheidsrechterlijke uitspraak te Wee- nen houdt de bladen in de Mid-Europee- sche landen nog steeds bezig en lange artikelen verschijnen in deze dagbladen. Een belangwekkend artikel wordt daar naast door het Italiaansche persbureau Stefani gepubliceerd. De diplomatieke redacteur van dit persbureau schrijft: Van de besprekingen te München tot de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen heeft zich een groote omkeer voorgedaan in het politieke en diplomatieke stelsel van Europa. Oude militaire bondgenootschappen zijn ineengestort. Tsjecho-Slowakije, dat Benesj verbonden had aan een Fransch-Russisch stelsel, heeft zich gedecideerd gewend tot de as RomeBerlijn. De kwaadwillende macht der Komintern is te Praag opge houden. De nieuwe minister van buiten- landsche zaken van Tsjecho-Slowakije heeft tenslotte den politieken horizon op geklaard door nieuwe betrekkingen met Rome en Berlijn tot stand te brengen. Tsjecho-Slowakije is niet langer een Fransch bolwerk, noch een Russische luchthaven in het hart van Europa. Het stelsel van bondgenootschappen van Benesj, dat gedurende twintig jaar een permanenten val en een voortdurend ge vaar heeft beteekend voor doeleinden, die van verre verband hielden met imperia lisme, is voorbij. Praag was onder het zware en gevaarlijke gewicht dezer bond genootschappen tot den rand van oorlog gebracht. De vrede van de as geeft Praag nieuwe levensmogelijkheden, samenwerking en welzijn en brengt het op de basis van con structieve betrekkingen met Rome en Berlijn. In de korte spanne tyds tusschen de conferentie van München en de arbitrale uitspraak van Weenen, is de lijn Parijs PraagMoskou veranderd in de lijn Ro meBoedapestPraagBerlijn. Europa vertoont steeds een nieuw beeld. Hetgeen tegen Italië was opgericht, ligt tegen den grond. Rome, dat in 1919 achter de deur was gehouden, heeft na twintig jaren den vrede gevestigd. In het nieuwe Europa zal het woord van Italië steeds beslissende waarde hebben. Van semi-officieele zijde wordt gemeld, dat men in politieke kringen niet verrast is door de beslissing, welke de scheids rechters te Weenen gisteren hebben geno men. Van het begin af was men zich er van bewust, dat het zeer moeilijk zou zijn een uitspraak te doen, het is niet gemak kelijk het een ieder n ar den zin te maken. Met voldoening ziet men derhalve de vreugde en dankbaarheid, welke het her stel van het verdrag van Trianon in Hongarije heeft teweeg gebracht. Ook ziet men met voldoening, dat Tsjecho-Slowakije thans ziet, dat de nieuwe staat thans op gezonde grondvesten rust. Men wijst er verder op, dat nu bij het vaststellen van de nieuwe grenzen het ethnografisch beginsel als grondslag is genomen deze grenzen definitief zijn en dat alle speculaties over wijzigingen in de toekomst onjuist zijn. Men mag niet vergeten, dat zoowel Duitschland als Italië tot voorwaarde voor het aanvaarden van den rol van scheidsrechter hebben gesteld, dat het oordeel definitief zou zijn. Waarnemers zijn sterk getroffen door de passage in de verklaring van het Japan- sche ministerie van buitenlandsdche zaken, dat Japan niet tegen samenwerking met de Kwo-Min-Tang zal zijn, wanneer deze zyn pro-communistische en anti-Japansche houding zal hebben laten varen. Zij leggen deze passage algemeen uit als een herhaling van de Japansche these: Japan strijdt tegen Tsjang Kai Sjek en niet tegen China. Voorts ziet men hierin een manoeuvre, welke beoogt, in de Kwo- Min-Tang verdeeldheid te zaaien. Men gelooft, dat deze verklaring betee- kent, dat de pogingen om tot officieuse onderhandelingen te komen, welke op den val van Kanton volgden, mislukt zijn. Ja pan, dat rekende op ineenstorting van den wil om tegenstand te bieden en verdeeld heid onder de Chineesche leiders, zou in het vooruitzicht op een voortduren der vijandelijkheden een mogelijk compromis willen aanvaarden, op voorwaarde, dat Tsjang Kai Sjek verdwijnt. Naar aanleiding van de Japansche ver klaring heeft de officieele woordvoerder van de Chineesche regeering gezegd: „Deze verklaring is een ernstige beleediging voor de menschelijke intelligentie. Zij zet het Chineesche volk nog tot grootere vastbe radenheid aan en vernietigt de hoop, dat ar weldra een einde zou komen aan het ver woestende conflict. De bewering, dat de centrale regeering nog slechts een plaat selijk bewind is, is een ongegronde uit lating, die slechts ten doel heeft het Ja pansche volk te misleiden. De Japansche oorlogsheeren zeggen, dat zij de helft van het Chineesche gebied bezet hebben, doch zij verzuimen daaraan toe te voegen, dat er maar weinig Japansche soldaten veilig zijn, dat driekwart van het gebied achter de Japansche linies nog door de wettige Chineesche autoriteiten beheerscht wordt en dat de handhaving van het politie-toe- zicht zelfs in de bezette gebieden een financieele last beteekent, die het Japan sche volk niet goed kan dragen. De nationale regeering blijft het cen trale gezag in China uitoefenen. De zee havens mogen verloren gaan, de verbin dingen verbroken worden, de Chineesche tegenstand zal voortduren, tot de Japan sche actie door uitputting ineenstort." De nationalistische troepen hebben Donderdagmorgen hun opmarsch aan de Ebro voortgezet. Verscheidene colonnes daalden op tal van plaatsen de Siërra de Pandols en de Siërra de Caballs af en reeds spoedig viel hun Pinell in han den. De republikeinen boden slechts geringen tegenstand. Doordat de weg van Mora naar Pinell is afgesneden, zijn verschillende vijan delijke af deelingen in het nauw gedre ven. Zij vluchten thans in alle rich tingen. In alle frontsectoren zijn teekenen waar te nemen, welke erop wijzen, dat in de republikeinsche gelederen wan orde heerscht. Hier en daar kan men zelfs van een paniek spreken. De nationalisten rukken op het oogenblik nog steeds op, van de Siërra de Caballs in noordelijke en van de Siërra de Pandols in zuidelijke richting. Dientengevolge worden geheele compagnieën van den vijand inge sloten, hetgeen een uitgebreide zuiverings actie noodzakelijk maakt. Deze is zeer moei lijk, daar zelfs betrekkelijk kleine vijande lijke afdeelingen in haar betonnen schuil plaatsen lang stand kunnen houden. Luchtbombardementen. Vijf vliegtuigen hebben de haven van Va- lencia gebombardeerd. Een bom trof het Britsche schip Stanburn, dat lek werd. Het schip zinkt langzaam. De eerste machinist is licht gewond. Ook Alcira en Carcagente zyn gebombar deerd. Men vreest, dat er talrijke slachtof fers zyn. Brody wegens hoogverraad veroor deeld. - Naar de „Nowa Swoboda", het or gaan van den Roetheenschen minister-presi dent, meldt, is de oud-premier Brody wegens hoogverraad veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd gedurende twintig jaar door het buitenland betaald te zijn en in dien tijd voor buienlandsche belangen gewerkt te heb ben. Verder wordt gemeld, dat minister president Wolosjien bevel heeft gegeven tot inbeslagneming van Brody's vermogen. Vliegtuig neergestort. - Te Loupiac de la Reole is gistermiddag een vliegtuig neer gestort. De zes inzittenden zouden om het leven zijn gekomen. Zes dooden bij auto-ongeluk. Tus schen Carcassonne en Albi (Fr.) is een auto bus omgeslagen, doordat een wiel afliep. De benzinetank ontplofte, waardoor de wagen in brand vloog. Zes inzittenden zyn in de vlammen omgekomen, zes gewonden moesten naar een ziekenhuis worden gebracht,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1