DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Botsing op til tusschen Vandervelde en zijn partijgenoot Spaak. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irauco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 261 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 5 November 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Op het congres van de socialistische partij. Wie zal het winnen Chamberlain en Halifax naar Parijs. De algemeene toestand. Na 10 Novemberpresidents- verkiezingen. In Tsjechoslowakije. De explosie aan boord van de Vancouver. Geval van sabotage. ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen correspondent). Brussel, 4 November 1938. Zaterdag, Zondag en Maandag zetelt het socialistische congres te Brussel en alles wijst er op, dat het tot een figuur lijke botsing komen zal tusschen Van dervelde, den hoogepriester van het internationale socialisme, den radicalen doctrinair, en Spaak, den gewezen revolutionnair, thans eerste-minister van dit land. Het wordt de laatste ronde van de bokspartij welke reeds sedert een paar jaar aan den gang is! Het is vrij dramatisch den levensavond bij te wonen van den ouden strijder voor idealen, die Vandervelde is gebleven. Na eerst verplicht te zijn geweest den onstuimig opdringenden Spaak te breidelen, als een goede, verstandige baas, zooals hij werd genoemd, heeft Vandervelde, op het oogen- blik dat de vruchten van een jarenlange propaganda en beweging konden geplukt worden, zich deze vruchten voor den neus laten wegplukken door Spaak. Hij heeft steeds gedroomd dat hij de eerste socialis tische eerste minister van België zou ge worden zijn. Hij heeft de plaats moeten af staan aan Spaak. De persoonlijke vijand schap, die tusschen beiden is ontstaan, heeft geleidelijk scherpe verhoudingen aangeno men, en staat nu blijkbaar op het punt uit gevochten te worden. Hoe onstuimig Spaak vroeger ook was, thans heeft hij zich nooit overijld getoond. Hij heeft de laatste ronde steeds zooveel mogelijk vertraagd, zich her innerende dat in zijn positie de strijd, die beslissen moet, slechts kan worden aan vaard, wanneer men zeker is van zijn troe ven. Ongetwijfeld heeft hij de overtuiging dat hij deze op het oogenblik in handen houdt. Reeds herhaaldelijk doken geruchten op volgens welke Vandervelde zich zou terug trekken uit de politieke wereld, om zich te Parijs te vestigen. Dat zijn ongetwijfeld proefballonnetjes geweest om de positie van Vandervelde te ondermijnen en uitgaande van diegenen die hem gaarne van het strijd- tooneel zouden zien verdwijnen. Maar alles toont toch aan dat Vandervelde het op het einde van zijn loopbaan bij het slechte einde heeft gehad en persoonlijk is teruggedron gen op een scherpe defensieve positie, op een positie waar hij denkbeelden heeft te verdedigen die ongetwijfeld in het teeken staan van een internationaal partij ideaal, maar waaromtrent hij zelf moet beseffen dat zij niet beantwoorden aan de werkelijk heid voor een klein land en voor een re- geeringspartij. Maar het moet dienen om den ander voor te stellen als een ver rader, als een man die moet worden terecht gewezen. De buitenlandsche politiek. Het gaat om de buitenlandsche politiek. De tegenstanders van Vandervelde zijn de ministrabele socialisten die in de regeering zetelen. Het socialistisch congres moet de buitenlandsche politiek van de regeering behandelen. Vandervelde heeft een uitvoe rig verslag geschreven over de buitenland sche politiek. Er zijn verslagen geschreven door de heeren De Man en Wauters over andere kwesties. Deze rapporten staan vol critiek, ondanks het feit dat Spaak eerste minister is. In de jongste internationale crisis werden verwijten gericht, door polemisten van andere partijen, tegen Vandervelde, senator de Brouckère en senator Rolin, onder meer, dat zij het land in een oorlog wilden storten om het marxistisch ideaal te dienen, om de totalitaire landen te bestrijden, om hun ideologie, die geen nationaal belang is, te doen zegevieren. Allen hebben zich tegen dit verwijt verdedigd. Het probleem stelt zich niet alleen in België en men kent de geldende argumentatie op dat gebied. Van dervelde wil in zijn verslag geen oorlogs toon aanslaan. Hij betoogt dat de neutrale onafhankelijkheidspolitiek, welke door Bel- gie is gevolgd, sedert enkele jaren in wezen met verschilt van de politiek welke onder 2ijn bewind werd gevoerd als minister van uitenlandsche zaken, maar dat het er op aankomt hoe deze politiek wordt toegepast. ,n daar komt hjj tegen op. Dat beteekent a hij openlijk den minister, zijn partij- noot, beschuldigt van zich niet te gedra gen volgens de partijbesluiten. Het is een Passieve onafhankelijkheid, welke door de wordt toegepast, zoo heet het. gie treedt op als een actieve agent van internationaal defaitisme. België heeft niets gedaan om slachtoffers als China en Spanje ter hulp te komen. Verder heeft de minister maatregelen genomen die als zoo vele afglijdingen naar de totalitaire Staten kunnen worden beschouwd, als een coquet- terie, welke door niets werd gerechtvaar digd. Vandervelde heeft een inspanning ge daan om enkele voorbeelden aan te halen, wel wat noodig is, vermits ieder persoon met e^nig politiek inzicht in België moet beseffen dat België maar bitter weinig had kunnen doen om b.v. Spanje en China te helpen, waar de groote mogendheden zelf alles hebben te beslissen. België heeft, als eerste grief den Duitschen waarborg aanvaard en heeft hierbij een dankbaar heid aan den dag gelegd welke nutteloos was, terwijl over zijn verplichtingen ten opzichte van den Volkenbond niet werd gesproken. België heeft verzaakt aan het contact tusschen de Fransche en Belgische leger staven zooals dit ten tijde van Van Zee land werd vastgelegd, onder invloed van de Vlaamsche politieke opvattingen. België heeft zich onderworpen aan de Italiaansche eischen van erkenning van den titel „kei zer van Abessinië". De regeering heeft le- geroefeningen gehouden nabij de Fransche grens. De regeering heeft aan den leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond, Staf Declerca, medegedeeld dat aan de Fran sche grens ook versterkingen- zouden wor den gebouwd. België verstaat zich met de noordelijke landen om zich aan de ver plichtingen in verband met het Volken bondspact te onttrekken. België heeft be sloten de Duitsche legatie tot den rang van ambassade te verheffen, op een oogenblik dat men zich kon afvragen of het wel nut tig was een dergelijk besluit te nemen. Het internationale marxisme. Aldus het standpunt van Vandervelde. Het maakt meer duidelijk dan alle verkla ringen. Alles wat Spaak heeft verwezen lijkt om het nationaal belang van België te beveiligen met succes overigens wat in strjjd kan worden geacht met de beslissingen van de socialistische interna tionale, waarvan Vandervelde voorzitter is geweest, wordt verkeerd genoemd. De standpunten staan dus wel diametraal tegenover elkaar. Vandervelde zelf be grijpt natuurlijk zeer goed waar het op aankomt. Hij knoopt er dadelijk de kwes tie van het nationaal socialisme aan vast en is venijnig voor Spaak door te verkla ren dat hij de eerste niet is lie wil trach ten het internationaal karakter van het so cialisme afbreuk te doen. Anderen hebben dit gedaan, vóór hem, in Frankrijk, Enge land en elders. Het internationaal marxis me is er niettegenstaande sterk door ge bleven. Doch Vandervelde voegt er niet bij dat het de anderen steeds geweest zijn die op het nationaal terrein hebben gewonnen en het bewind hebben uitgeoefend. Ove rigens is het van een feit dat in België de toestand heel anders is dan b.v. in Frank rijk, waar alles zich oriënteert op de theo retische doctrine. In België is het de syndicale massa die den toon aangeeft. Deze wordt, met geheel haar bureaucratie, en haar electorale be langen, ingesteld op het bereiken van practische rsultaten en is er ver van af ideologische denkbeelden na te streven welke zeer interessant zijn en in zekeren zin aan het partijprogramma beantwoor den, maar die door de volgelingen dade lijk zouden worden verloochend wanneer zij met materieele opofferingen zouden moeten gepaard gaan. Zal Spaak winnen? De verklaring van Spaak, dat hij het oogenblik gekomen acht om aan de ka tholieke eischen voldoening te schenken en een vertegenwoordiger naar Burgos te zenden, heeft olie op het vuur gegooid. Daar is Vandervelde volstrekt tegen ge kant. De sentimeneele kant van de zaak is dat hij de verklaring heeft afgelegd, indien zijn standpunt niet wordt gevolgd door het congres, zijn positie in den algemeenen raad van de partij als onhoudbaar te zullen beschouwen. Hij zou dus moeten ontslag nemen als dusdanig. Men mag aannemen dat Spaak, die tot dusver geweigerd heeft zich tot verklaringen met debat te laten verleiden hij wacht op het congres het ten slotte halen zal, want de voordee- len van het bewind zijn voor de socialis ten te groot om deze voor een zaak als Burgos in het gedrang te brengen. Hij heeft reeds lang zijn steunpunten gezocht bü den syndicalen vleugel van de party en niét by de zuivere politici. De gewezen mi nister De Man staat aan zyn züde en heeft in Le Peuple een artikel laten verschy'nen, waarin hü opkomt tegen elke vredespoli tiek, die slechts op oorlog zou uitloopen en het radicale middel opgeeft, om den nieu wen vrede te organiseeren door een nieu we vredesconferentie, op grondslag van niets anders dan van de punten, die door de socialistische internationale werden uit eengezet, vyftien jaren geleden. Het komt er voor de socialisten op aan te bewüzen dat zü regeeringspartij zyn of niet. Indien het waarlijk tot scherpe botsingen komen moet, is het niet uitgesloten dat het tot een meerderderheidscrisis zou komen. Doch het is o.i. niet te verwachten. Vandervelde zal wellicht een troostprijs krügen met de kwestie van alcoholverkoop, waaromtrent de regeering thans een nieuw ontwerp heeft aangekondigd, waartegen hy ook is gekant. De oude leider heeft waarlijk geen geluk. Internationale toestand na München zal besproken worden. Minister-president Chamberlain en de minister van buitenlandsche zaken, Ha lifax, hebben een uitnoodiging van de Fransche regeering aanvaard om van 23 tot 25 November een bezoek aan Parüs te brengen. Zü zullen vergezeld zün van mevrouw Chamberlain en mevr. Ha lifax. De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat ten aanzien van de hjn der besprekingen, die waarschünlijk door de Britsche en Fransche ministers zullen wor den gevoerd, nog geen bü zonderheden zyn bekend gemaakt. Ook is niet bekend, welke ambtenaren de Britsche staatslieden zullen vergezellen. Het staat zelfs niet vast, of de reis door ambte naren zal worden meegemaakt. In het algemeen zal het bezoek de gele genheid bieden voor een verdere gedach- tenwisseling over den toestand in Europa en de wereld, zooals die zich sedert de over eenkomst van München ontwikkeld heeft. Ten deele beteekent het bezoek ook een beantwoording van het bezoek der Fransche ministers, die gedurende de crisis tweemaal naar Londen zyn gekomen. ALKMAAR, 5 November. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld, dat het in politieke kringen te Berlijn niet onopgemerkt is gebleven, dat door eenige buitenlandsche dagbladen de scheidsrechterlijke uitspraak te Weenen wordt opgevat, alsof daardoor slechts een etappe in de oplossing van het Tsjecho- Slowaaksche probleem zou zijn bereikt. Daartegenover wyst men er in Berlijn op, dat scheidsrechterlijke uitspraken niet plegen te worden gegeven om voorloopige toestanden te scheppen, maar dat zij ga- daan worden, om definitieve regelingen tot stand te brengen. Wat in het bijzonder de Weensche arbi trage betreft, aldus deze mededeeling verder, hebben beide scheidsrechters, Duitschland, evenzoo als Italië, van den aanvang af geen twijfel laten bestaan, dat zij de scheidsrechterlijke rol slechts op zich konden nemen, wanneer de aanvaar ding der arbitrage als definitief door beide partijen van te voren gewaarborgd zou zijn. Deze toezegging is zoowel door Hon garije als door Tsjecho-Slowakije zonder dralen gegeven en er bestaat geen aan leiding om aan te nemen, dat de beide partners zich niet trouw zouden houden aan deze toezegging. Daarom kan het ook niet gepast schynen, wanneer men thans de onveranderlijkheid van de scheidsrech- terlyke uitspraak in twijfel tracht te trekken. Met nadruk wordt er hier op gewezen, dat Duitschland het Tsjecho-Slowaaksche probleem niet ter hand heeft genomen om labiele toestanden, doch om stabiele verhoudingen in Midden-Europa in het leven te roepen. Deze gelykelyk door Duitschland en Italië tot stand gebrachte verhoudingen zullen, zoodra de met de nieuwe grensbepaling samenhangende verkeerstechnische en economische pro blemen geregeld zullen zyn, hetgeen on- getwyfeld door beide partners op de loyaalste wyze zal gescheiden, bereikt zyn. Daarmede wordt ook het doel der door Duitschland en Italië aanvaarde taak, om door oplossing van het Tsjecho-Slowaak sche probleem den Europeeschen vrede te dienen, vervuld. Op initiatief van den Spaanschen minis ter-president Negrin werd, zooals bekend, de internationale brigade van Barcelona een paar weken geleden ontbonden. Men wist aanvankelijk niet goed wat met deze oud-strijders aan te vangen, toen te Bar celona het bericht kwam, dat een groot deel ervan te Parijs zou kunnen worden gebruikt. Deze menschen zijn intusschen in de Fransche hoof' stad aangekomen, waar ze door de communistische leiders werden verwelkomd. Zij werden in de ver schillende voorsteden ingedeeld, om daar de stoottroepen van het communisme te vormen. Die voorsteden noemt men wel eens de „roode zóne" een gebied, dat door de communisten methodisch in cellen is verdeeld, welke paraat moeten zijn, wan neer de leiders hen noodig hebben. De Spaansche vrijwilligers, die tijdens den burgeroorlog blijk hebben gegeven van trouw aan de communistische party, worden als leiders dezer cellen aange steld. Zij weten, hoe men een revolutie moet voorbereiden. Zij ontvangen regel matig vergoedingen van de communistische partij. Aan het hoofd der cel van Mon- treuil staat een zekere Renault, oudpoli- tiek commissaris in de 14e brigade bij Madrid, die zich bezighield met het aan leggen van spionnagenetten in de legeraf- deelingen. Honderden werden door hem naar het executie-peleton gezonden. De cel van Citry heeft Gourville tot leider gekregen. Dit heerschap was poli tiek afgevaardigde in het bataljon van Villanueva de la Jara, waar hij bekend stond om zijn jacht op de „lauwen", die zonder pardon neergeveld werden. In de cel van Villejuif bevindt zich Jar- kazy, een Hongaar, vroeger metselaar in de Metro te Parijs. In Spanje was hy eerst kapitein van de Internationale Brigade, waar hij echter moest gedegradeerd wor den, omdat hy administratieve stukken vervalscht en zoodoende te veel geld ver duisterd had. Tot chef der cel van Ivry is een zekere Royer benoemd, een bultenaar, vroeger werkman van de Parijsche reinigings- di msten, in Spanje een van de meest ge vreesde rechters van de gevangenis van Albacete, waar hij Marthy terzijde stond in het uitmoorden van de overvolle gevan genissen. De leider van de cel van Montrouge is de gewezen luitenant Lautez, die berucht is geworden als commandant van een ge vangenis naby het front. Met een mitrail- lette lost hy dikwijls salvo's alvorens een gevangeniscel binnen te gaan, alleen om de gevangenen schrik aan te jagen. Hy commandeerde eens aan een schildwacht dwars door de celdeur te schieten, om zoo de gevangenen van kant te maken. Allen zijn omringd door „oude getrou wen" die de jongere elementen der cellen zullen opleiden in de kennis van revolver en mes. Anderzijds meldt het Fransche weekblad Gringoire dat ook een deel van het perso neel van de communistische organismen van Praag naar Parijs is verhuisd. De an deren werden naar Moskou teruggeroepen. Nu Daladier met de communisten heeft „afgesneden", zal men misschien nog meer hooren over deze gevaarlijke elementen. In Frankrijk nadert een regeeringscrisis. De redevoering van Daladier te Marseille heeft bij bepaalde groepen in Frankrijk kwaad bloed gezet en zijn macht is danig getaand. Dat laatste was trouwens al be kend, want na de bijeenkomst in Mün chen, toen de vrede gered werd, hebben velen in Frankrijk Daladier den rug toe gekeerd. Sindsdien is de populariteit van den huidigen minister-president snel ver minderd en op het oogenblik verwacht men een spoedige regeeringscrisis, terwyl men reeds een opvolger van Daladier heeft aangewezen! Intusschen komt hedenmiddag de na tionale raad van de socialistische party' in Frankrijk bijeen. Volgens Havas zal op die bijeenkomst de buitenlandsche politiek voorop staan in het debat. Als alle andere partijen, misschien zelfs meer dan de andere partijen, is de socialistische partij ten zeerste verdeeld door de jongste inter nationale crisis. Eenerzijds vindt men voorstanders van een „vrede tot byna eiken prijs", zooals Paul Faure, anderzyds verdedigers van „verzet tegen de dicta turen", gelijk Zyrom;ky en ook Marx Dormoy. Volgens Havas acht men echter scheuring uitgesloten en meent men dat men het over de toekomstige politiek eens zal kunnen worden. Men verwacht voerts, aldus Havas, dat de nationale raad van dc socialistische party zich tegen verbreking van «het Volksfront zaï verklaren, welke uit de besluiten van het radicale congres van Marseille voortvloeit. Dit hoewel de so cialistische partij van de communistische gescheiden is door meeningsverschillen Uit de artikelen van Blum in de Populaire concludeert Havas verder, dat de sodalis ten trouw zullen blyven aan Blum's for mule, uitgesproken na den Anschluss: een nationaal front om het Volksfront, dat wil zeggen een regeering van eenheid zonder dat iemand wordt uitgesloten. Dat de reis niet alleen politieke beteeke- nis heeft, blükt uit het feit, dat Chamber lain en Halifax van hun echtgenooten ver gezeld zullen zün. Ook het koloniale vraagstuk aan de orde. Aangaande het bezoek van Halifax en Chamberlain aan Parys verklaart men in welingelichte kringen in Londen, dat het doel hiervan wel verder gaat dan wat offi cieel wordt aangegeven en dat bij dit be zoek de grondslag gelegd zal worden voor een vier-mogendhedenpact. Bovendien, zoo verwacht men, zullen de Engelsche staatslieden trachten, een gemeen- schappelüke politiek te vinden met Frank- rük inzake de Duitsche koloniale eischen. Als het vermoedelijk programma noemen onze zegslieden: Ten eerste de mogelijkheden van een En- gelschFransche overeenstemming over onderwerpen als de koloniën, de bewape ningsbeperking, de luchtaanvallen op bur gerbevolking, het gebruik van gas. In de tweede plaats de mogelükheid van een beter contact tusschen Frankrijk en Italië, waardoor het EngelschItaliaansche Middellandsche Zeepact beter kan function- neeren. Ten derde de mogelükheid van bemidde ling in den Spaanschen burgeroorlog. Ten vierde de EngelschFransche econo mische politiek ten opzichte van Duitsch- lands machtigen economischen opmarsch naar het Zuid-Oosten. Ten vijfde een poging van Engeland, Frankrijk ertoe te bewegen, het pact met Rusland op te zeggen, als een gebaar van vriendschappelükheid tegenover Hitier. Tenslotte meent men, dat met opzet thans dit bezoek gebracht wordt, nu de koloniale kwestie urgenter wordt, waarbij dan de be doeling zou zün te toonen, dat Frankrijk en Engeland inderdaad solidair zün in deze aangelegenheid. Er is maar weinig twüfel, of Chamberlain hoopt van Hitier in deze kwestie betere voorwaarden te verkrügen inzake de pacifi catie van Europa, als Duitschland met Frankrijk en Engeland tezamen moet onder handelen dan wanneer het beide afzonder lijk kan „afdoen". In een gemeenschappelijk beraad slaging der voorzitters van de coalitie partijen is besloten de nationale vergadering na 10 November bijeen te roepen voor de presidentsverkiezing, aangezien dien dag de bezetting van het aan Hongarüe af te stane gebied zal zijn voltooid. Gisteren zouden de vertegenwoordigers der coalitiepartijen met de leden van het Slowaaksch kabinet beraadslagen over de candidaatstelling en over de modaliteiten der verkiezing. De Slowaaksche ministers zouden naar Praag overkomen voor een zitting van het geheele kabinet. Vandaag zal definitief ge sproken worden over den persoon van den candidaat tusschen de voorzitters der coali tiepartijen, vertegenwoordigers der Slo waaksche en Karpatho-Oekrainsche re geering en minister-president Syrovi. De Duitsche consul Von Killinger heeft zün oordeel over de Vancouver- ramp als volgt geformuleerd: „Mijn on derzoek heeft buiten iederen twüfel ge steld, dat de explosie door een oorzaak van buitenaf is ontstaan. Het is uitge sloten, dat de ontploffing in het schip zelf heeft plaats gehad. Ik neem aan, dat zü het werk van saboteurs is ge weest. Mogelyk zün de daders aange vuurd .door de agitatie tegen Duitsch land, die van bepaalde zijde gevoerd is. Ik verdenk de communisten". Ook van andere zyde hoort men van sabotage spreken. Earl Warren, de districts- attorney, zeide: „Het is een pynlijke geschie denis. Alle getuigen hebben verklaard, dat de ontploffing van buiten het schip kwam". Het is wel zeker, dat de Vancouver, in dien de ontploffing een paar minuten later had plaats gehad, in diep water zou zün gezonken. Het gat, dat zich zeven voet on der de waterlyn bevindt, wordt op het oogenblik door duikers met een kisting dicht gemaakt. Scherpe kritiek in Berlijnsch blad. De Berliner Boersenzeitung bespreekt het resultaat van het onderzoek naar de explo sie op de Vancouver. Het blad acht het bewezen dat de ontploffing te wüten is aan een bom, waarby het het bijzonder opmer-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1