ZBimettiattd Met kennis van zaken DOUWE EGBERTS HxuiMetwi Hucttioaact 1 ALINE I ESTER'S De minister steunt de Spoorwegen. Hevige autobotsing te Oegstgeest. Drie ernstig gewonden. Treinbotsing te Terborg. Vier personen gewond. A- 1753 COOPVAERT 10 ct. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. Naar wij uit niet-officieele bron ver nemen, heeft de minister van justitie een telegram gezonden aan de betrok ken ambtenaren, waarbij dezen bevel wordt gegeven, om ook die wilde auto busdiensten stop te zetten, welke op den Haag rijden op een traject, waarom trent in kort geding tegen een andere onderneming de stopzetting is gelast door den president der rechtbank te Amsterdam. Volgens dit telegram, dat een expli catie behelst van een voorafgaande cir culaire, zouden naar wij vernemen ook die autobusdiensten moeten wor den stopgezet, waaromtrent door den president der rechtbank te den Haag in kort geding de eisch tot stopzetting, in gediend door de Ned. Spoorwegen, is af gewezen. Gisteravond heeft zich op den nieuwen rijksweg bij Oegstgeest een ernstige botsing tusschen twee per sonenauto's voorgedaan. In de eene auto, die in de richting Am sterdam reed, bevonden zich de 19-jarige Delftsche studenten, de heeren C. D. ten Have, die aan het stuur zat en F. H. Plas. Bij het passeeren van een vrachtauto hield deze wagen te veel links aan, met het ge volg, dat een botsing met een tegemoet komende auto, bestuurd door den 45- jarigen heer E. H. van Heiten uit Scheve- ningen, niet vermeden kon worden. De beide wagens werden geheel vernield en de inzittenden rolden op den weg. De heer van Heiten had inwendige kneu zingen en bloedingen opgeloopen en is in zorgwekkenden toestand naar het acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. De studenten, die eveneens ernstig ge wond werden en een hersenschudding had den gekregen, zijn eveneens in genoemd ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Gisteravond zijn op het station te Terborg de treinen uit Winterswijk en Arnhem, welke ongeveer gelijktijdig binnenloopen, tengevolge van een foutieven wisselstand, met elkaar in botsing gekomen. Van de reizigers liepen 3 personen, als mede de machinist van een der treinen, kwetsuren op, voornamelijk aan het hoofd. De materieele schade, vooral aan de locomotieven, is zeer aanzienlijk. De bum pers van de machine van den trein uit Arnhem drongen in den locomotief van den anderen trein en braken af. De goe derenwagon van den trein uit Winterswijk liep bij de botsing uit de rails. De trein uit Winterswijk stond voor het perron reeds stil, toen de trein uit de richting Arnhem binnenkwam. Met zulk een vaart botste deze op den Winterswijk- schen trein, dat de bagagewagen hiervan in het derde klasserijtuig schoof. Men mag van geluk spreken, dat zich jp dat oogen- blik niemand in de vernielde comparti menten bevond. WEER EEN KORT GEDING TEGEN DEN STAAT. Wederom heeft een autobus-onder neming, welke diensten door de politie, op grond van de ministerieele circu laire zijn belet, den staat in kort geding gedagvaard. Het is de N. V. H. Sitter's autobus-on derneming, die diensten onderhield van Hilversum naar Amsterdam en van Laren naar Baarn en daarbij door de politie te Amsterdam. Laren en Hilversum verhin derd werd deze diensten uit te oefenen. De N. V. heeft den staat tegen Vrijdag middag a.s. voor den president van de Haagsche rechtbank gedagvaard. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Gistermiddag, na de plechtigheid in de academie, heeft de koningin zich naar het provinciehuis begeven, waar aan haar wer den voorgesteld de leden van Gedeputeer de Staten van Groningen en van het col lege van B. en W. van de gemeente Gro ningen. In dezen kring heeft zij zich doen voorlichten over verschillende economische onderwerpen het belang der provincie ra kende. Te vijf uur keerde de koningin naar het gouverneurshuis terug, waar zij den ver deren avond doorbracht. Het nieuwe Van Starkenborghkanaal geopend. Heden, den tweeden dag van haar bezoek aan Groningen, is de koningin te 10 uur uit gereden voor de onthulling van een gedenk steen bij de Oostersluis in het nieuwe van Starkenborghkanaal en het verrichten van de doopplechtigheid van het nieuwe kanaal, dat voor de binnenscheepvaartverbindingen der noordelijke provinciën een zoo groote verbetering beteekent. De commissaris der koningin in de pro vincie Groningen nam, toen om kwart over tien de koninklijke stoet bij de Oostersluis gearriveerd was, het eerst het woord. Ver volgens sprak de vorige comm. van deze provincie, Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, wiens rede in Indië opgeno men was op gramofoonplaten en nu hier gereproduceerd werd. De koningin hield hierop een korte toespraak, waarna zij den gedenksteen ont hulde. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. DE HEFFING VAN OMZETBELASTING. Het wordt van -belang geacht de aandacht van hen die voor de heffing van de omzetbelasting als fabrikant worden aangemerkt te vestigen op de met ingang van 1 October j.1. in wer king getreden wijziging in 't systeem van heffing van die belasting. De bedoelde wijziging bestaat hierin, dat in het algemeen in de gevallen, waarin voorheen door den inspecteur der accijn zen een aanslag werd opgelegd, voortaan de fabrikant uit eigen beweging voor de voldoening van de door hem verschuldigde belasting moet zorg dragen. De fabrikant kan de volgens het aangifteformulier verschuldigde belasting ook voldoen door betaling in contanten bij den ontvanger der accijnzen of door het verschuldigde bedrag op de postrekening van dien ont vanger te doen overschrijven. In beide ge vallen ontvangt de fabrikant van den ont vanger een bewijs van betaling, hetwelk hij, in de plaats van omzetbelastingzegels, aan het aangifteformulier moet hechten. Voor de fabrikanten die per maand be talen vindt de hierboven geschetste nieuwe wijze van betaling voor de eerste maal toepassing over de maand October. Fabri kanten die niet een aangifteformulier van den inspecteur hebben ontvangen, kunnen kosteloos een exemplaar ter inspectie ver krijgen. Omtrent de wijze waarop het moet worden gebruikt, bevat overigens het formulier de noodige aanwijzingen. KORENMOLEN TE OUDE-PEKELA IN DE ASCH GELEGD. Gistermiddag is te OudePekela, achter het gebouw van het leger des heils, een felle brand uitgebroken in den korenmolen „De Klatter" van den heer F. Koster. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat het bovenste gedeelte van den molen in een minimum van tijd in lichter laaie stond. De brandende molenwieken leverden een imposant schouwspel op. Een der wieken viel op het huis van den molenaar en ver brijzelde het dak. De brandweer uit Oude-Pekela, geassisteerd door die van Nieuwe-Pekela, kon niet verhinderen, dat de molen tot den grond toe afbrandde. De omliggende perceelen, w.o. het postkan toor en twee scholen, die in allerijl moesten worden ontruimd, konden behouden blij ven. De burgemeester van Oude-Pekela, de heer J. Snater, was op het terrein van den brand aanwezig. De molen, die in 1850 was gebouwd, was slechts laag verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Van de drie korenmolens, welke Oiide-Pekela rijk was, zijn er thans twee door het vuur verwoest. J. P. SCHUTTEVAER OVERLEDEN. Uitvinder van de onzinkbare reddingboot. In den ouderdom van ruim 80 jaren stierf te Rotterdam de heer J. P. Schuttevaer, vooral bekend als uitvinder eener onzink bare reddingboot, aldus meldt het Hbld. Om de doeltreffendheid zijner vinding te bewijzen, ondernam de heer Schuttevaer een tiental jaren geleden een tocht van Rotterdam naar New-York met zijn boot. De bedoeling was, al zeilende den oceaan over te steken. Het doel van de reis is niet bereikt. Als binnenvaarders wisten Schuttevaer en zijn stuurman op het wijde water niet al te goed koers te houden. Zij waren een heel eind naar het Zuiden afgedreven, toen zij zonder voedsel en drinkwater werden opgepikt. De afstand RotterdamNew-York was toen meer dan afgelegd. De reddingboot van Schuttevaer heeft van boven een geheel gesloten dek. De eenige opening is een mangat, dat bij slecht weer gesloten kan worden. Zij is geheel waterdicht. Ook als zij omslaat zinkt zij niet. Ondanks de aantrekkelijkheid en de veiligheid van het systeem geeft de zeeman meestal de voorkeur aan open booten. Hij zit in de ure des gevaars niet graag opge sloten. De heer Schuttevaer heeft jarenlang pro paganda gemaakt voor zijn vinding. Men- schen uit scheepvaartkringen hebben hem indertijd in de gelegenheid gesteld een Oceaantocht te maken.' GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL TE BREDA. 1400 gulden en vele sieraden verdwenen. Uit de woning van den Bredaschen wet houder mr. E. van Mierlo aan de Roy van Zuydewijnlaan aldaar is dezer dagen wanneer is niet met zekerheid vastgesteld kunnen worden een bedrag van 1400 aan contanten, bestaande uit bankbiljetten van 100, gouden tientjes en halve guldens, benevens een groot aantal sieraden op ge heimzinnige wijze verdwenen. De diefstal werd eerst ontdekt toen de echtgenoote van den wethouder uit een kast een collier wilde krijgen en haar bleek, dat het in de kast staande juweelenkistje leedig was, terwijl zich voordien daarin bevonden: een gouden ring, een gouden brochespeld, eenige gouden colliers met juweelen, twee gouden armbanden, een gouden damesring met briljanten, een gouden heerenhorloge met ketting, twee briljanten overhemdsknoopjes en een paar gouden manchetknoopen. Noch aan de buiten- noch aan de binnen zijde der woning is eenig spoor van braak gevonden, terwijl uit niets blijkt, dat ook andere kasten zijn doorzocht, zoodat tot dusverre elk spoor van den dief ontbreekt. SLACHTOFFER VAN DEN SLECHTEN WEG. Gistermiddag keerde de 27-jarige veenar beider H. de Goede, wonende te Nieuw Weerdinge van zijn arbeid in de werkver schaffing op de fiets huiswaarts. Door een oneffenheid in den weg geraakte het rij wiel uit de goede richting met het gevolg, dat de G. tegen een heni tegemoet rijdende personenauto uit Gelderland botste. De G. werd tegen den grond gesmakt en kwam onder de auto terecht. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer opgenomen en per ziekenauto naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de Goede te zijn overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. GEWELDDADIGE BEZETTING DOOR VREEMDE MOGENDHEDEN. Erkenning na toestemming Staten- Generaal gewenscht. De Nederlandsche afdeeling van den in ternationalen vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, en de algemeene Nederlandsche vrouwen Vredesbond, hebben zich in een schrijven tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht, met het dringend ver zoek het daarheen te leiden, dat de Neder landsche regeering gewelddadige bezetting door een vreemde mogendheid van aan 'n anderen staat behoorend grondgebied niet zal erkennen dan na vooafgaande toestem ming van de Staten Generaal. genoot de Oud Hollandsche Kruydendoctor van het gheurig kruyt tabak. Met evenveel genot rookt de moderne pijp- rooker, de volgens hetzelfde recept gemeleerde Oud Hollandsche Pijptabak van MHX.l'H K 56 TWEE KINDEREN DOOR AUTO OVERREDEN. Gistermorgen vond op den Heerenweg te Lisse een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij twee kinderen van ongeveer 10 jaar ernstig gewond werden en groote ma terieele schade werd aangericht in een bollenveld van de fa. N. Op genoemd tijd stip naderde met groote snelheid een auto van de filmfabriek „Polygoon" uit Haar lem, bestuurd door den heer N. Door tot nu toe onbekende oorzaak vloog de wagen het trottoir op, kwam door het rasterwerk in een bollenveld tot staan. Twee meisjes, die op het trottoir liepen, werden door de auto gegrepen en bleven ernstig gewond op straat liggen. Zij werden per zieken auto naar de ouderlijke woning vervoerd. De auto is door de politie in beslag geno men. Vrachtauto in den Amstel gereden. - Vanmorgen is op de Weesperzijde te Am sterdam een expeditieauto van de firma van Doorn geslipt en in den Amstel gereden. Ge lukkig lag daar ter plaatse een kleine over- zetpont gemeerd. Dat zou de redding van de beide inzittenden worden. De auto stuitte tegen het vaartuig en bleef voor het grootste gedeelte boven water. Hierdoor konden de twee in de cabine zittende mannen tijdig worden gered. Levensmiddelen als geschenk. - De rijkszuivelinspecteur te 's-Gravenhage ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat voor zendingen boter, bestemd voor z.g.n. „Liebesgaben" dezelfde bepalingen gelden als voor alle andere boterzendingen naar het buitenland, zoodat bij uitvoer, de waar behoort te zijn voorzien van een ryks- botermerk, dat tevens als kwaliteitsmerk geldt, ten blijke waarvan dat merk onder het daarop voorkomende nummer is voorzien van een opdruk, bestaande uit de hoofd letters Z.K.B. Aanbieding ten uitvoer van boter, niet van een zoodanig merk voorzien, vormt een overtreding van bestaande wettelijke voor schriften en kan tot gerechtelijke vervolging van den afzender aanleiding geven. Rijwielplaatjesdiefstal in 't groot. - Gis- stermiddag kwam een dertigtal leerlingen van de H.B.S. te Zutphen tot de minder pret tige ontdekking, dat van hun rijwielen, die in een fietsenbergplaats achter het schoolge bouw stonden, de rijwielplaatjes waren ge stolen. (Dit het Engelsch ROMAN tuit net jungeiscj [door W« A. C,j" 18) „Om half tien dus en dan niet ver geten, dat u vandaag mij toebehoort!" Laline ging weer achterover liggen en trilde over haar heele lichaam. Vandaag hem toebehooren! en toch was hij gis terenavond meestentijds met «mevrouw Hamilton geweest. „Gauw Cellie gauw! Je moet zor gen, dat ik er vandaag knapper uitzie dan ooit!" De kamenier straalde al keurde ze in haar binnenste het plan af, het was moei lijk om weerstand te bieden aan de blijheid van haar troetelkind! Toen stond Laline op en ging naar het venster. Haar kamers gaven uitzicht op den tuin en de groene kruinen der hoo rnen. De zachte lentelucht, het gekweel der vogels en het gevoel van leven en ge not brachten haar in verrukking. „O! wat een goddelijke morgen!" zei ze lachend en ging haar bad nemen. David had zich intusschen aangekleed en onderzocht den motor. Het was een Voisin een van het nieuwste type en hij wist dat ze met een gangetje van ruim negentig kilome ter per uur zouden rijden. Hij was van plan rechtstreeks naar Amiens te gaan, in het hotel du Rhin te lunchen en daarna door te ryden naar Albert en de omstreken daar van, waar hij wel dacht hier en daar wat interessants te zullen vinden, hoewel hij had vernomen, dat de meeste loopgraven met den grond gelijkgemaakt waren en de bomvrije onderkomens dichtgeworpen. Maar geheel afgescheiden van dit alles stroomde zijn bloed snel in zijn aderen vanwege het vooruitzicht om een dag uit te zijn met het meest aantrekkelijke meisje, dat hij in jaren had ontmoet en daar zijn geest was ontlast van den druk van plicht, kon hij zich geheel laten gaan! De gezant had, voordat ze elkaar den vorigen avond goeden nacht wenschten, nog ge zegd: „De twee maanden, die u voor den boeg staan, zullen zwaar genoeg zijn, majoor Lamont amuseer u dus maar goed tij dens uw zes dagen! Uw kans om er zonder schrammen, of zelfs zonder levensgevaar af te komen, staat zestig tegen veertig". Wat er ook zou gebeuren, zes dagen van vreugde zou hij hebben! Hij zou zich zoo goed als hij kon in be dwang houden, zonder het genoegen te bederven. Trouwens, Laline Lester was geen debutante uit een klooster en kende elke kaart van het spelletje, om zich het hof te laten maken, op haar duimpje! Ze had het verrukkelijkste costuum van haar lievelingsblauw gekozen en geen beeldje van Dresdener porcelein zag er ooit zoo sierlijk en begeerlijk uit als zij toen ze zij het dan ook tien minuten te laat benedenkwam in de hall van het hotel Ritz. Haar tante, mevrouw Greening, was in een stemming gebracht, waarin ze alles goedkeurde. Ze zouden elkaar allemaal met het diner, om acht uur, in Amiens in het hotel du Rhin ontmoeten en thans schenen eenige volmaakt heerlijke uren vóór hen te liggen! David Lamont kwam Laline tegemoet en drukte haar hand. Hij was vroolijk en heel gewoon. „U ziet er meer dan beeldig uit!" zei hy. „Beval ik u zoo?" „Ik zou u wel willen opeten!" Toen stapten ze in de auto en toen Lali ne gemakkelijk zat en het windscherm ge steld was, reden ze weg. De weg van Parijs naar Pontoise was nergens bijzonder interessant, terwijl de moeilijkheid van het verkeer bijna geheel beslag legden op de opmerkzaamheid van den man achter het stuurwiel. Bovendien wenschte geen van hen beiden veel te pra ten, zoolang dat niet ongestoord kon plaats hebben. Daarom snorden zij reeds over de laatste brug bij de grillig gebouwde stad, voordat zij iets anders dan banaliteiten tot elkaar hadden gezegd. „Wat is hier alles anders!" merkte Lali ne eindelijk op. „Trof u, de eerste maal, dat u dit alles zag, evenals nu, de ontzag lijke ouderdom en vuilheid?" „Ik ben hier, sedert ik een jaar of tien oud was, zoo dikwijls geweest, dat ik er geen duidelijken indruk van heb behouden. Het is me, alsof ik Frankrijk altijd heb ge kend en liefgehad! Zie nu eens voor u uit! Is de lente niet wondermooi?" Zij waren nu in open terrein, niet bij zonder mooi, maar de groene en beploegde velden, de schitterende zon en de blauwe hemel vormden de schoonheid er van. „Vertel me eens wat u in den oorlog hebt gedaan „Ik was bij het Engelsche leger gedeta cheerd, totdat we zelf aan den oorlog deel namen „En hebt u gevochten en menschen gedood?" „Natuurlijk!" „Dat moet vreemd aandoen". „Wij hebben allen iets in ons, dat een gevecht, als het werkelijk tot een handge meen komt, drommels opwindend maakt, al vindt men het nog zoo onmenschelijk. Ik herinner me een gevecht, op een punt, dat ik na de lunch zal trachten te vinden en te toonen. 't Is daar ginds, in de richting van Gommecourt. Noordelijk van Albert. Daar waren de mooiste bomvrije onderko mens, die men zich kan voorstellen de Duitschers hadden er ware paleizen van gemaakt! We achtten ons verbazend geluk kig, toen we er in waren. Jack en ik na men dat loopgraafje met een handjevol soldaten. Ik was van het hoofdkwartier gekomen en had hier eigenlyk niets te ma Inbraak te Benschop. - In den afgeloo- pen nacht is ingebroken in de gemeente Benschop. Na hiervan op de hoogte te zijn gesteld, heeft de gemeenteveldwachter te Benschop zich op den weg opgesteld om voorbijgangers aan te houden. Omstreeks 4 uur vannacht passeerde per rywiel de 28- jarige T. uit Roelofarendsveen, die den veld wachter trachtte te ontwijken. Deze wist den man echter, na eerst nog een schot in de lucht te hebben moeten lossen, na een wor steling te overmeesteren. In het bezit van T. werden inbrekerswerktuigen en 50 gulden aan zilvergeld gevonden. De man is inge sloten. Nederlandsche Sierteeltcentrale. Het dagelijksch bestuur van de Stichting Neder landsche Sierteeltcentrale brengt ter kennis, dat het ter vergadering van 27 October heeft besloten het uitkeeringspercentage voor snijbloemen en potplanten met ingang van 31 October vast te stellen op 75. Bruno Walter naar Amsterdam. Het vliegavontuur, dat Bruno Walter na zijn vertrek uit Athene overkomen is en waarbij het Italiaansche vliegtuig tot een nood landing gedwongen werd, heeft gelukkig geen nadeelige gevolgen gehad: de dirigent is thans in goeden welstand in Parys ge arriveerd, waar hy in de Groote Opera zal dirigeeren. Onmiddellijk daarna vertrekt hy naar Amsterdam in verband met de repe tities en opvoeringen van „Le nozze di Figaro" voor de Wagnervereeniging. Van Amsterdam uit begeeft Bruno Walter zich naar Skandinavië voor een uitgebreid con- certtournée. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is het toestel de Emoe met gezagvoerder Both van Schiphol naar Indie vertrokken. Aan boord bevond zich 442 K.G. briefpost, 46 K.G. pakketpost en 56 M K.G. lading. Geboekt hebben de volgende passagiers: van Amsterdam naar Karachi, Jodhpur, Pe- nang en Singapore elk één, naar Calcutta drie en Batavia twee personen. Gif Di- Snel en goed riep, IVOU, rijn. helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct Doos 45 c Cachets, genaamd „Mijnhardtjes"2sL 10c. Doos5b» ken het was mijn werkkring niet eI) toen we er in afdaalden merkten we, da de een of andere Fritz er een waar bou doir van had gemaakt. Ik herinner me, er stond een oude, blauwe stoel, weggenomen uit een of ander kasteel; het was een heel oud meubel, met knoopen en franje rond om; ook stonden er 'n gebeeldhouwde kas en een hoop andere dingen. Ik herinner me precies, hoewel we er maar dien eenen nacht waren. Den volgenden dag hadden we een scherp bajonetgevecht van man te* gen man en ik geloof, dat ik me toen over gaf aan moordzucht". imh* Laline stelde groot belang in hetgee ze vernam. Ze keek op naar David's streng gelaat. Het spreekt van zelf, dat zyn geschapen om te stryden ze war® vefel interessanter als ze daden volbrach ten en meedoogenloos en despotisch jv ren. O! wat schenen die Wilmon Dodg en soortgelijken, die ze tot nu toe ontmoet, haar nu vervelende mensen toe! „Iets wat ik niet kan begrijpen", W» „is dat Jack ooit gevochten heeft. Hy me het zachtaardigste, vriendelijkste we ter wereld! Hy spreekt er nooit over „Weet u dan niet wat de beteekenis die lintjes is, die hjj draagt?" ,at „Jawel, ik denk, dat ze beteekenen, men in den oorlog is geweest en dat nu misschien iets voor gedaan heeft, om z verdienen!" David lachte. (Wordt vervolge-'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6