Minister Göbbels ontkent en protesteert Rechtszaken üuchtiMact RuMicaties Slechts individueele gevallen van plundering Het vandalisme in Berlijn. Bombardement op Lioe Jang. Meer dan duizend dooden en gewonden. Tsjechen en Slowaken. Een voorloopig accoord. De algemeene toestand. FIETS LICHT N.V. WILLEM VAN RIJN TWEEDE BLAD. Daar hebben wij gisteren een heele pagina vol geschreven over de gruwe len in Duitschland en nu komt minister Göbbels verklaren, dat de plundering „slechts individueele gevallen kan zijn voorgekomen!" Göbbels heeft gistermiddag n.1. een honderd en vijftig vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen en hun een uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen der laatste dagen. Daarbij keerde de minister zich met kracht tegen de „matelooze verdraaiingen en over drijvingen in een zeker gedeelte der kwaadwillende buitenlandsche pers en drong er bij de aanwezige journalisten op aan, „over de gebeurtenissen te berichten op eerlijke wijze en in overeenstemming met de waarheid". Göbbels wees er verder op, dat nationaal- socialisme en anti-semitisme één zijn. „De Joodsche kwestie, zoo zeide de minister, zal in de eerstvolgende dagen en weken geregeld worden langs den weg van de wet. Wij zullen trachten de kwestie op on ze wijze te regelen. Deze oplossing moet komen, want het gaat om een actueel pro bleem". Voortgaande verklaarde Göbbels, dat er tusschen het Duitsche volk en de Joden zoo'n tegenstelling bestaat, dat de regee ring tusschenbeide moet komen, omdat de politieke leiders niet willen, dat het vraag stuk door het volk geregeld wordt. De re geering zal zich echter baseeren op de uit het volk voortkomende gevoelens en zal zich door niemand laten beïnvloeden. Göbbels ontkende, dat de rijksregeering het voornemen heeft, om van het Joodsche probleem een internationale kwestie te ma ken. De regeering van het derde rijk twij felt er echter niet aan, of het probleem zal tenslotte op internationaal gebied moe ten worden geregeld. Göbbels erkende de beroepseerlijkheid der buitenlandsche journalisten, doch pro testeerde tegen de insinuaties van zekere buitenlandsche persorganen, volgens welke de anti-semietische betoogingen georgani seerd zouden zijn geweest. Tevens protesteerde hij tegen insinuaties, volgens welke Joodsche winkels zouden zijn geplunderd, zonder echter te verhelen, dat „individueele gevallen van plundering zich kunnen hebben voorgedaan". Ook ontkende hij, dat de brandweerlieden niet getracht zouden hebben, de branden in de synagoges te blusschen en dat de politie niet tusschenbeide zou zijn geko men. De minister legde den nadruk op den wil, om het probleem niet met geweld, doch langs wetelijken weg op te lossen. „Ik moet echter zeggen", besloot hü, „dat onze houding voor een groot deel zal af hangen van de houding der Joden in het buitenland en de beste raad, dien ik hun, in het belang van hun geloofsgenooten kan geven, is gereserveerd te blijven". Het vernietigingswerk. Terwijl sinds gistermorgen geen enkel bericht uit Duitschland over de Joden vervolging door kwam, zijn in de loop van hedennacht nog verschillende bij zonderheden over de verwoestingen bekend geworden. Zoo is in Berlijn in de Grenadeerstrasze het vernielingswerk al "rijzonder fel geweest. De inrichting der winkels werd volkomen vernield en alle voorwerpen werden op straat geworpen. De overblijfselen werden gisteren bijeen geveegd en later in brand gestoken. In Berlijn werden verder talrijke Jood sche bankiers en advocaten in hun wonin gen gearresteerd, naar schatting ongeveer zeven honderd. Volgens de „Angriff" zullen de Joodsche handelshuizen te Berlijn zeer binnenkort „geariseerd" worden in verband met de ge beurtenissen der laatste dagen. Het blad berekent dat, terwijl er 1400 tot 1500 aan vragen zijn ingediend, nog 200 gevallen van „ariseering" geregeld moeten worden. Drie belangrijke Joodsche firma's, die van Neu- jnann, Lewadowsky en Obersky, zouden worden overgenomen door een groep Su- Öeten-Duitschers. De groote sigaretten- fabriek Garbaty is reeds „ontjoodscht". Naar de „Un. Press" meldt neemt te Ber lijn het aantal schilden met het opschrift „deze zaak wordt geariseerd" boven de ver nielde Joodsche zaken gestadig toe, zulks ten gevolge van een druk, die van officieele zijde wordt uitgeoefend. De „Angriff" laat in dit verband een waarschuwing hooren en zegt o.a. „door het verkoopen van hun zaken zullen de Joden hun overontwikkel- den zin voor winst trachten te benutten, doch dit zal door de wet beteugeld worden". De Joodsche employé's moeten de zaken waar zy werkten, verlaten en mogen voor de kwestie van hun loonregeling zich slechts tot hun vroegere werkgevers wen den, die bovendien aan de arische employé's mogelijkerwijze nog een extra-uitbetaling voor hun diensten zullen moeten doen. Om hen bang te maken... Uit München wordt gemeld, dat 't bevel aan de Joden om binnen 48 uur te vertrek ken, afkomstig is van verschillende plaatse lijke nat.-soc. organisaties. De bevelen zijn ïiiet gesanctionneerd door de politie, doch de Joden verlaten toch de stad. Sommigen zyn bij de gestapo gaan vragen, waarheen zij zich konden begeven en waar het hun in het vervolg veroorloofd zou zijn, verblijf te houden. Het schijnt, dat de partijorganisaties dezen maatregel alleen genomen hebben, om den Joden schrik in te boezemen. Een Joodsche bank, die Donderdag te München gesloten was, is gisteren weer ge opend. De bank was echter in arische han den overgegaan. Joodsche cliënten werd toe gestaan bedragen, niet grooter dan 1000 R.M. op te nemen. Drijfjachten. Volgens zekere inlichtingen moeten bij drijfjachten onder de Joodsche bevolking van Hamburg meer dan duizend Israëlieten zijn gearresteerd. 1400 arrestaties te München. Het aantal gearresteerde personen be draagt te München 1400. Meer dan de helft is overgebracht naar het concentra tiekamp van Dachau. S. A.-mannen als vandalen. Van betrouwbare zijde ontving de Mb. het volgende relaas van een oog getuige der Jodenvervolging te Emme rich, welke vervolging door den schrij ver worden gekwalificeerd als „meer dan schandalige anti-semietische uitspat tingen". Woensdagavond 9 November werd door de N. S. D. A. P. te Emmerich een meeting georganiseerd op' de Nonnenplatz. In de redevoeringen, welke tijdens deze meeting werden uitgesproken, werden de Joden vogelvrij verklaard. In den nacht van 9 op 10 November werd de S. A. opgeroepen tot een vergade ring tegen vijf uur in den ochtend, waarin werd medegedeeld, dat alle synagogen in brand moesten worden gestoken en de Joodsche zaken vernield. Tegen acht uur Donderdagmorgen ver schenen eenige overvalauto's uit Wezel met S. A„ gewapend met bijlen. (De S. A. van Emmerich werd waarschijnlijk naar een andere plaats gedirigeerd). Deze S. A.-mannen trokken door Emme rich en sloegen overal met hun bijlen de deuren en ramen in van de Joodsche wo ningen, terwijl zij den geheelen inboedel volkomen vernielden. Bij een armen werkloozen Jood, die onder steuning geniet, maar nog een mooi antiek eetkamerameublement bezit, uit betere tijden en waarvoor hem nog dezer dagen 800 rijksmarkt geboden is, werd dit ameu blement volkomen verbrijzeld. Het hoogtepunt bereikten de anti-Jood sche nazi-uitspattingen in het groote con fectiemagazijn van de firma Leffmann. Hier werden de groote vensterruiten met bijl slagen vernield en- de inventaris op straat gegooid. Mantels en jassen met prijzen van 75 en 100 rijksmark lagen als vuil in de goot. Daarna werden eenige bussen benzine naar binnen gebracht en het magazijn in brand gestoken. Het brandde totaal uit. Later werd toen door de S. A. bewperd, dat de firma zelf den brand had gesticht, hoewel honderden van de brandstichting door de S. A.-lieden getuigen waren ge weest. De heer Leffman zelf heeft tijdens den wereldoorlog zijn leven voor zijn land ge geven. Edelmoedig is het „dankbare vader land" niet. Tenslotte werden alle Joodsche bewoners van de stad als vee naar het politiebureau gedreven. Een oude man van ruim zeventig jaar moest den geheelen weg in looppas afleggen. Een jonge Jood, die hem wilde helpen, werd geschopt en geslagen. Toen de Joden op het politiebureau waren verzameld, werden eenige wagons en kar ren gehaald en werden de or.gelukkigen ervoor gespannen, om aan hun woningen hun beddegoed te halen. De bewoners van Emmerich zagen dit alles gelaten en stilzwijgend aan, al hoorde men nu en dan zachtjes mompelen: „Schan de, schande, Wir müssen uns schamen Deutschen zu sein", en meer dergelijke uitdrukkingen. Niemand bleek echter den moed te heb ben, luid aan èijn verontwaardiging lucht te geven, of de vervolgde Joden in bescher ming te nemen. Hoe de nazi's in Berlijn thuis hielden: een foto van eenige vernielde winkels in Berlijn. Het Chineesche persbureau meldt, dat achttien Japansche vliegtuigen gisteren een aanval hebben gedaan op de stad Lioe Jang, 65 kilometer ten Noord-Oosten van Tsjang Tsja. De Japanners lieten meer dan hon derd brand- en andere bommen val len. i Groote gedeelten van de stad zijn in puinhoopen herschapen. Meer dan duizend menschen zijn gedood of gewond. 1 Berichten van het frönt bevestigen in- tusschen, dat de Chineesche troepen in Kwang Toeng, Pok Lo en Fa Sjan hebben heroverd. Langs den spoorweg^Kanton-Hankau rukken de troepen dichter naar Kanton op. Een andere ChineesohB' afdeeling, die langs den spoorweg Jöeng Joen-Tsjoeng Hwa oprukt, heeft de Ta "Sjih Toeng be reikt. Deze troepen wachten nieuwe ver sterkingen af, alvorens Izij tot den aanval op Tsjoeng Hwa sullen/overgaan. Ook Sjoen Teh ten Zuiden van Kanton wordt door de Chineezen bedreigd. Inmiddels heeft generaal Joe-Han-Moe, opperbevelhebber der troepen van Kwangtoeng, telegrafisch medegedeeld, dat hij met zijn opperbevelhebbers werkt aan nieuwe plannen voor een algemeen offensief aan alle zijden van Kanton, waardoor hij het geheel verloren gebied wil heroveren. De Chineesche troepen, welke onver wacht een tegenoffensief in Zuid-China zijn begonnen, hebben zich tot strijdleuze den slagzin: „In een week naar Kanton" gekozen. Naar gemeld wordt, jagen drie Chinee sche legers, die concentrisch op Kanton aanrukken, de Japanners voor zich uit. Het eerste leger rukt op in Westelijke richting, het tweede langs den weg Joeng- Joeng-Tsjoeng Hwa, het derde opereert ten Zuid-Westen van Kanton op een af stand van ongeveer dertien mijlen van de stad. De Chineesche' guerilla-benden zijn mo menteel bijzonder actief, vooral langs den Kanton -spoorweg. In politieke kringen te Praag wordt medegedeeld, dat men by de onderhan delingen over de verhouding tusschen Tsjechen en Slowaken tot een voorloo- pige overeenstemming gekomen is. Van betrouwbare zijde verluidt, dat Slowa kije een vérgaande zelfstandigheid zal krijgen op het gebied van bestuur en leger. Er zou een eigen Slowaaksch op perbevel ingesteld worden. In zekere kwesties zou de buitenlandsche politiek gelijk blijven, doch de Slowaken zou den zich ook hier een belangrijken in vloed verzekerd hebben. Onder voorzitterschap van minister-presi dent Syrovi is gistermiddag een minister raad gehouden. Ook de Slowaaksche minis ter-president en de minister-president van karpathisch Oekraine, Wolesjin, nemen er aan deel. Aan de orde kwamen o.m. de presidents verkiezing, de voorloopige grondwet, de kwestie der concentratie van partijen en voorts de positie van karpathisch Oekraine. Over het resultaat van den ministerraad verluidt in politieke kringen, dat, wat de verkiezing van 'n nieuwen president der re publiek betreft, de minister van buitenland sche zaken, Chvalkovsky, met algcmeene stemmen als candidaat is aangewezen. Waarschijnlijk zal de verkiezing begin volgende week geschieden. De volgende wijzigingen zullen in de sa menstelling der regeering worden aange bracht: Minister-president wordt Czerny, die tot nu toe minister van binnenlandsche zaken was. Tot minister van buitenlandsche zaken zal, /oor den eersten keer sinds het be-*aan van den staat, een Slowaak worden be noemd, waarschijnlijk Krno. Voorts heeft de ministerraad besloten, alle partijen te ontbinden. Op aandrang der Slo waken zal een eenheidspartij worden ge vormd. Syrovi zal den rang van maarschalk ont vangen. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. SNEL EN CORRECT! bINDERIJ COSTER, Alkmaar, 12 November. De gebeurtenissen in Duitschland hebben een plechtigheid, welke elk jaar op 11 No vember plaats vindt, op den achtergrond ge schoven: de herdenking van den wapenstil standsdag. En juist dezen keer is deze her denking iets plechtigs geweest, omdat geheel Europa nog vol is van de bange dagen van September, waarbij dan nog kwam de jong ste razzia op de Duitsche Joden, welke een ontzettenden indruk in de wereld heeft ach tergelaten. De wapenstilstandsdag is in de groote Europeesche hoofdsteden met uitzondering van die der midden-Europeesche staten plech tig herdacht. Kransen werden gelegd bij de monumenten, waar de onbekende soldaat slaapt, de minuut stilte werd overal in acht genomen. Vooral voor den Cenotaaph te Londen was de belangstelling enorm. By den dienst in de Westminster Abdij, waar een buitengewone kerkdienst werd gehou den, heeft de deken in het gebed de volgen de woorden ingevoegd: „en laat ons ook in stilte en met sympathie een oogenblik den ken aan het Joodsche volk, dat opnieuw dagen van smart en droefenis beleeft". In het gedrukte gebedsformulier, dat den aanwezigen verstrekt was, kwamen deze woorden niet voor. Een onderdrukt gemom pel „hear, hear" bewees, dat de deken den juisten toon getroffen had. De bisschop van South war k deed desgelijks in zijn gebed. Er hebben zich eenige incidenten voorge daan, gedurende herdenkingen van den wapenstilstand. Te Londen, in de volkswijk Bethnal Green, veroorzaakten leden van de Engelsche fascistische partij wanorde onder de menigte, die een godsdienstige plechtig heid bijwoonde voor de gemeentebibliotheek, zij schreeuwden: „Heil Mosley", nadat het God save the King was gezongen. De betoo- gers werden door de politie verdreven. Belangrijker zijn de incidenten, die uit Belfast worden gemeld: daar zijn twee ont ploffingen geschied op een braak liggend stuk land. De eerste kort na den aanvang der twee minuten stilte, de tweede korten tyd daarna. Er is weinig schade aangericht. Dat de deken te Londen in zijn gebed de Jodenvervolging in Duitschland noemde, bewijst wel, hoezeer de razzia in Duitsch land veroordeeld wordt. Wij zullen' hier maar niets zeggen over de uiteenzetitng, die minister Göbbels gister middag over de gebeurtenissen in Duitsch land heeft gegeven. Het verhaal is ons te naïef. Wel mogen wij hier melding maken van een rede, welke de leider der Engelsche liberalen gisteren te Northampton heeft gehouden. Hij zeide ten aanzien van de Jodenvervolgingen, dat uit deze gebeurte nissen twee lessen getrokken moeten worden en wel ten eerste, dat het noodzakelijk is het vraagstuk der vluchtelingen onmiddellijk te bestudeeren en de verplichtingen jegens het wéreldjodendom in Palestina getrouw te vervullen. Ten tweede moet hieruit de les worden getrokken, dat aan een regee ring welke een dergelijke uitbarsting van barbaarse h- heid duldt en zelfs hiertoe aanspoort, geen van de primi tieve volken van Afrika kan worden toevertrouwd. Een der gelijke oplosing van het koloniale vraagstuk mag niet meer ter sprake komen. U De diplomatieke medewerker van de Times schrijft over de excessen in het Derde Rijk: In alle kringen te Londen hoort men niet anders dan afschuw wegens de excessen tegen de Joden in Duitschland, gepaard aan verbazing over de methode om de namen van Britsche staatslieden in verband te brengen met den moord op von Rath. Algemeen wordt gehoopt en in officieele kringen wordt het niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de Britsche regeering te Berlijn daartegen zal protesteeTen. De officieele inlichtingen in Londen klop pen vrijwel in alle opzichten met wat over de pogroms in de Engelsche bladen is ge meld. Men ziet echter wel in, dat van hieruit weinig tegen die excessen kan worden ge daan. De Britsche ambassade heeft maat regelen genomen ter bescherming, van Brit sche onderdanen en hun eigendom in Duitschland, maar het schijnt, dat de exces sen niet in die richting zyn gegaan. Het is bekend, dat sinds eenigen tijd on derhandelingen worden gevoerd over emi gratie van een beperkt aantal Joden uit Duitschland met een deel van hun eigen dom. Er zijn besprekingen gehouden met som mige landen over de voorwaarden, waarop zy bereid zouden zijn zulke immigranten op te nemen en men gelooft dat, indien op dat punt een overeenkomst zou kunnen worden bereikt, een voorste! kan worden voorgelegd aan de Duitsche regeering. Er is gesproken over de mogelijkheid, dat Duitschland in ruil daarvoor economische concessies zou doen. Het is begrijpelijk, dat de meeste regeeringen niet erg gesteld zijn op immi granten, die geen cent mogen mee nemen en de berichten over confiscatie van Joodschen eigendom moedigen optimisme betreffende den uitslag van deze onderhandelingen niet aan. De aanvallen in de Duitsche pers tegen Winston Churchill, Eden en Duff Cooper worden te Londen met aandacht gevolgd en allerlei gissingen worden gedaan, waarom Duitschland zoo heftig reageert. In elk ge val acht men hier geen excuus aanwezig voor het in verband brengen van deze per sonen met den moordenaar te Parijs. Het is nog niet bekend in welken vorm te Berlijn zal worden geprotesteerd. r V v De BOSCH fietslamp-'n.juweel tje von hedendaagsche techniek» voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr» stralend Licht.Steeds betrouwbaar. Prijzen: 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni— magneetstaai F. 7.50. Let op Het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 ;TElEFOON 31308 (4 LUNINJ DE HEER VORRINK WAS VERHINDERD. Naar aanleiding van het verslag van de rechtbankzitting te Haarlem, waar de voor zitter van de S.D.A.P., de heer J. J. Vor» rink, zich moest verantwoorden wegens be- leediging van een volksgroep, deelt de ver dediger van den heer Vorrink, mr. Mendels, ons mede, dat de heer Vorrink Donderdag verhinderd was en van deze verhindering tydig had kennis gegeven aan den officier van justitie. Tevens had hij verzocht de zaak op een ar.deren dag te brengen. Dit verzoek werd niet ingewilligd en mr. Men dels wendde zich met een uitvoerig schrij ven tot den officier van justitie en tot den president, waarin hij opmerkte dat de heer Vorrink onmogelijk ter zitting zou kunnen verschijnen en wanneer een veroordeeling zou volgen, de heer Vorrink ernstig over- woogi tegen het vonis in verzet te gaan. Er is in deze geen sprake van, dat de heer Vorrink en zijn verdediger zonder meer van de zitting zijn weggebleven. DE „BUIZERD" NAAR IND1E. Hedenmorgen is de „Buizerd" van Schiphol naar Indië vertrokken met ëe~ zagvoerder von Weyrother. Aan boord bevonden zich 7 passagiers, t. w. 2 voor Karachi, 1 voor Jodhpur, voor Allahabad, 1 voor Calcutta, 1 Bangkok en 1 voor Batavia. Voor de tus- schentrajecten hebben geboekt: 1 Pas®®" gier MarseilleKarachi en 1 passagt Lydda-Calcutta. Medegenomen werd 211K.G. v™c.' 456>(« K.G. briefpost, 481/. K.G. pakket- post. VERPACHTING BUFFETTEN GEMEENTE-SPORTPARK ALKMAAR- BURGEMEESTER en WETHOUDW» van ALKMAAR wenschen te verpacht»» de buffetten van het gemeentelijk n park en de tennisbanen voor den ty 2 jaar, ingaande 1 Januari 1939 en digende 31 December 1940. De pachtvoorwaarden ligger, ter inzage v raw«vuv/i waaiucu A166 gp» ten kantore van den Ontvanger aer meente, BREEDSTRAAT 11. ^en De inschrijvingsbiljetten moeten w ingeleverd ten genoemden kantore MAANDAG 21 NOVEMBER l^38 12 uur. De DirëCteur van het Gemeente-Sportpark, B. HOEK.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6