DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche Joden zwerven in de bosschen Collectieve boete van één milliard Doodsangst onder de Joden. Göring beveelt. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 268 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 14 November 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Het zijn nog slechts voorloopige maatregelen welke de Duitsche rijksregeering tegen de Joden heelt toegepast, maar reeds nu vraagt men zich af: waar kan de Duitsche Jood nog terecht en waar en waarvan zal hij thans moeten leven Vrijwel alles is hem afgenomen, zijn eigendommen zijn vernield, zijn handel is vernietigd. En dit is nog maar het voorspel straks worden verdere in grijpende maatregelen getroffen, dienende, om „het Jodendom uit het Duitsche bedrijfsleven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden, welke een provocatie vormen". De beroofde Joden zullen het door de nazi's vernielde weer moeten herstellen op eigen kosten en zij zullen tenslotte moeten boeten voor den moord op von Rath: een milliard mark zullen zij moeten betalen aan de regeering, die de Joden verantwoordelijk stelt voor den daad van een enkeling Angst onder de Joden. Onder de Duitsche Joden heerscht angst, hevige angst. Hun arrestatie vreezende, zijn duizenden uit Ber lijn gevlucht. Zij zwerven van plaats tot plaats, zoeken geloofsgenooten op en bedelen om onderdak en om eten. Alles hebben zij in den steek moeten laten Zullen zij den hongerdood sterven of zal de naderende winter een einde maken aan hun leven? De Duitsche Jood is waanzinnig van angst en weet niet meer, waar hij heen kan De algemeerie toestand. Göbbels over de genomen maatregelen. De Joden de schuld van alles.... Wat kan Nederland doen? Petitie inzake asylrecht. ALKMAARSCHE COURANT Zaterdag heeft de Duitsche rijks regeering onder leiding van minister Göring de eerste, voorloopige maatrege len genomen, om het Jodenvraagstuk op te lossen. Een reeks van zeer ingrijpende maat regelen werden besproken en voor een deel reeds aangenomen. Daarna is de verordening uitge' aardigd, welke met ingang van 1 Januari 1939 van kracht wordt en welke op het volgende neer komt. De verordening be paalt, dat het de Joden van 1 Januari 1939 af verboden wordt, een detail handel te dryven, verzendhuizen of be- stelkantoren te heb ben of zelfstandig een handwerk uitte oefenen. Evenzeer kan, volgens deze verordening, een Jood van 1 Januari 1939 af geen be drijfsleider meer zijn, in den zin van de wet tot ordening van Göring den nationalen arbeid van 1 Januari 1934. Is een Jood in een leidende betrekking in een handelsonderneming werkzaam, zonder bedrijfsleider te zijn, dan kan de bedrijfs leider hem met een termijn van zes weken opzeggen. Na afloop van dezen termijn zijn alle aanspraken van den ontslagene geanu- leerd, in het bizonder zijn aanspraken op ondersteuning of schadeloosstelling. Voorts is een verordening uitgevaardigd, krachtens welke de geheele schade, welke door de „veronl waardiging van het volk over het gestook van het internationale Jo dendom" tegen het nat.-soc. Duitschland, op 8, 9 en 10 November 1938 aan Joodsche zaken en woningen is aangericht, door de Joodsche eigenaars, resp. door de Joodsche handeldrij venden, terstond moet worden hersteld. De kosten van het herstel komen 'voor rekening van den eigenaar der betrok ken Joodsche handelszaken, resp. woonhui zen. Aanspraken op verzekeringsuitkeerin- gen van Joden van Duitsche nationaliteit, worden ten gunste van het rijk in beslag genomen. De verdere ingrijpende maatregelen, die nende om „het Jodendom uit het Duitsche bedrijfsleven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden welke een provo catie vormen", zullen zeer binnenkort in verordeningen en wetten worden vastge legd. Enorme geldboete. In het bijzonder is nog het besluit ge nomen, om de Duitsche Joden, in hun totaliteit, in den vorm eener geldboete ten bedrage van een milliard rijksmark, te straffen voor den „snooden moord in Parijs". Dit bedrag komt volledig ten goede aan het rijk. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan heeft reeds een dienovereenkomstige vérordening uit gevaardigd. Wat de boete beteekent Hoev/el er geen officieele gegevens over het totale vermogen der Duitsche joden bestaan, werd- het drie jaar gele den door Duitsche statistieken geschat op 12 tot 20 miliard. Thans moet dit vermogen, aldus Havas, op niet meer dan 7 tot 10 milliard geschat worden, ook al, doordat het door gedwongen verkoop van bedrijven sterk vermin derd is. De boete van een milliard zou dus 10 tot 15 procent van het joodsche vermogen betreffen. Göring heeft echter ook bepaald, dat de tijdens de laatste dagen aangerichte schade aan joodsche eigendommen door de joden zelf hersteld moet worden. Daar de schade voor geheel Duitschland wordt geschat op een miliard mark, zou in het geheel van 't joodsche vermogen een belasting van 20 tot 30 procent geheven worden. Per hoofd beteekent dat een belasting van ongeveer 3000 mark. Men kan thans reeds zeggen, aldus Havas ALKMAAR, 14 November. Het lot der Joden in Duitschland is bezegeld. De Duitsche Jood mag geen handel meer drijven, mag geen ambt meer bekleeden, mag geen handwerk of beroep meer uitoefenen. Hij mag (nog) in zijn eigen huis wonen, (misschien) nog eten en kleeren koopen en dat is dan pre cies alles, wat hij mag. Over de vraag, hoe en waarvan hij leven moet, bekommert de Duitsche regeering zich niet. Voor haar bestaat de Jood niet meer; zij heeft het den Jood kwalijk genomen, dat hij nog leeft in het Derde Rijk en dat hij niet van den aardbodem verdwenen is; zij heeft het hem vooral kwalijk genomen, dat hij vijf jaren lang verzuimd heeft, om te vertrekken naar elders, waar geen haken kruis de vlag siert. Ziedaar in het kort, wat uit de Zaterdag afgekondigde maatregelen valt af te lei den. En die maatregelen zyn nog slechts een voorspel. Straks komt de verdelgings- wet, dan zal de Duitsche Jood pardon, elke Jood, van welke nationaliteit ook uit Duitschland verstooten worden, dan het groote Duitschland „gereinigd" worden. Het lot der Joden is bezegeld. Geduren de de laatste jaren is hij als een beest, als ccn afschuwelijk beest behandeld. Het was nog niet voldoende: hij moet nog verder getrapt worden, hij moet verdreven worden, van de aarde weggeveegd wor den. En er is voor geen enkelen Jood een Pardon; oude mannen en vrouwen, jonge kinderen en zelfs zuigelingen, het is om het even; ze zijn Jood en dat is voldoende. wcg er mee. Wat zegt de lezer van het volgende, dat hier slechts als voorbeeld dient: in een dorpje bij Oberhausen, niet ver van de Nederlandsche grens, bevond zich een °odsch weeshuis. In den nacht der po groms was er een woeste bende binnen sprongen, de arme, ouderlooze kinderen werden naar buiten gejaagd en het ge bouw in brand gestoken. Wat is er van de weezen terecht gekomen? Vermoedelijk zwerven ze door het land En wat zegt men van het volgende: in Emmerik stak een bende de kamer van twee oude Jodinnen in brand en belette haar het leven te redden. In doodsangst verschenen de vrouwen voor de lamen en wilden naar beneden springen, wat een zekere dood beteekende. Toen was er één Duitscher, die dat beestachtig werk te machtig werd. Hij redde de vrouwen met eigen levensgevaar Laten we niet meer voorbeelden noemen. Ze zijn te verschrikkelijk. De Jood moet verdelgd worden. Don derdag zijn hun bezittingen voor het groot ste deel vernield of verbrand; Donderdag is feitelijk in één slag een einde gemaakt aan hun bestaansmogelijkheden. Maar dat was niet voldoende. Het is de Duitsche regeering zelf, die zorgt voor verdere maatregelen. De Joden zullen het door de nazi's vernielde weer moeten opbouwen en het verzekeringsgeld, waarop misschien de meesten van hen gehoopt en gerekend hadden, krijgen ze niet. Zij hebben hun brandpremies, hun premies voor bedrijfsverzekering, voor hun eigendommen en hun artikelen, trouw betaald, maar ze hebben geen enkel recht op de verzekerde bedragen. Deze komen in de rijkskas. Maar dat is nog niet voldoende. De Joden zullen nog een milliard mark in de schatkist moeten storten. Dat is de boete, die zij betalen moeten, omdat een Poolsche geloofsgenoot een Duitscher in Parijs ver moord heeft. Aldus zijn de manieren van de leiders van een wereldrijk. Zy deinzen nergens voor terug, zij zijn wellicht trotsch op hun maatregelen, die echter de gansche wereld verafschuwt. Er zullen vele Duitschers zijn, die zich op het oogenblik schamen, Duitscher te zjjn.,tl Wij magen dit overzich niet eindigen met bovenstaande, waarin de gruweldaden in Duitschland veroordeeld zijn en waar in het medeleven met de vervolgde Joden is geschetst. Wij moeten o.i. méér doen, omdat wij willen behooren tot dat deel van de wereld, dat zich beschaafd noemt. Men weet, dat de immigratie van Joden in ons land verboden is. De Duitsche Jood, die meent, dat in Nederland plaats voor hem is, zal zich dus vergissen en zal weer teruggestuurd worden naar het land dat hem haat. Mag dat zoo blijven? Moet de Duitsche Jood voorgoed uitgeschakeld worden uit ons economisch leven? Het is een moeilijk vraagstuk, vooral in dezen tijd van groote werkloosheid en vooral voor ons land, dat in vroegere tijden zoo dikwijls een voorbeeld is geweest voor andere landen en dat in vorige eeuwen een tehuis bood aan anderen, die uit hun eigen land wer den verdreven. Maar al moeten wij Nederlanders aller eerst aan ons zelf denken het hemd is nu eenmaal nader dan den rok toch kunn we een menschendaad doen. Men zal hier boven kunnen lezen, hoe van verschillende kanten gewerkt wordt, om vluchtelingenkampen in te richten voor de Duitsche Joden. Reeds heeft het gemeentebestuur van Naarden een leeg weeshuis beschikbaar gesteld voor Jood sche kinderen, reeds hebben vooraan staande Nederlanders een petitie opge steld, gericht aan den minister van justi tie, waarin zij er op aandringen, zooveel mogelijk tijdelijk asylrecht te willen ver- leenen aan hen, die een toevlucht zoeken in Nederland. Veel zal Nederland niet kunnen doen. Maar als het tijdelijk de gelegenheid openstelt, voor Duitsche Joden, beroofd van alles en verstooten uit hun vaderland, dat voor hen een hel geworden is, van een ondergang te redden, dan zal Neder land opnieuw kunnen doen blijken, dat een klein land in zijn daden groot kan zijn dat door het verbod van handeldrijven de joodsche bevolking een doodelijke slag wordt toegebracht,daar alle andere beroe pen reeds bij de wet voor joden verboden zyn. De aan de joden opgelegde „boete" van 1 milliard mark zal geheven worden in den vorm van een speciale belasting op het joodsche bezit. Reuter becijfert, dat de hoofdelijke om slag 1700 Mark per persoon zal zijn, aange zien pl.m. 600.000 joden in Duitschland wo nen. De boete beteekent een heffing van ruim 10 pet., waarbij dan echter geen re kening is gehouden met de verplichting de schade aan den joodschen eigendom toege bracht, zelf te herstellen. l/fa Göbbels De Duitsche minister van pro paganda, Göbbels, heeft gisteren voor de helpers van het winterhulpwerk te Berlijn in een toe spraak o.m. gespro ken over „den te Parijs door den jood Grünspan gepleeg- den moord en de vergeldingsmaat regelen der rijksre geering". Hij zeide o.m.: „Het is zeer kort zichtig, te beweren, dat het zeer gemakkelijk te regeeren is in éen staat, waarin één man beveelt en het volk hem volgt". Het beteekent integendeel een ontzaglijke verantwoordelijkheid, ge waagde besluiten te nemen voor welker afloop leiding en volk tegelijkertijd in hun bestaan afhankelijk zijn". „Men wilde een Duitschen diplomaat neer schieten", aldus Göbbels, om daarmede een vertroebeling der betrekking tusschen Duitschland en de Europeesche mogend heden teweeg te brengen en aldus de op klarende internationale atmosfeer opnieuw te verstoren". Göbbels sprak de bewering der „inter nationale jodenpers" tegen, dat de acties tegen Joodsche zaken en synagoges door de regeering zijn geprovoceerd en georgani seerd. „Het Duitsche volk, aldus Göbbels, was van een nog niet gekende opwinding ver vuld". Göbbels schetste vervolgens de genomen verordeningen en maatregelen, waarbij hij, volgens het D. N. B., vaststelde, dat het succes daarvan in het bijzonder te danken is aan het buitengewoon snelle en radicale ingrijpen van generaal-veldmaarschalk Göring. Göbbels schetste vervolgens, aldus het D. N. B., hoe „belachelijk de bewering van een zekere kwaadwillende buitenlandsche pers is, dat de Duitsche joden voor de te Parijs begane misdaad niet verantwoordelijk zouden kunnen worden gesteld". Hij con stateerde daartegenover, dat juist „de Duit sche joden de eigenlijke schuldigen" zijn „Het is een vernedering, aldus Göbbels, voor ons Duitsche kunstleven in een theater of bioscoep naast een jood te zitten". Er bestaat thans geen mogelijkheid meer door acties tegen zaken of ondernemingen de joden te treffen, daar hun bezit in den kortst mogelijken tijd in Duitsche handen overgaat. Een actie tegen het Joodsche bezit moet voortaan niet meer voorkomen, daar ze het volksvermogen aantast. De joodsche kwestie zal binnen den kortst mogelijken tijd tot een voor het gevoel van het Duitsche volk bevredigende oplossing worden gébracht. Het volk wil dat en wy voltrekken slechts zijn wil". Een interview. Een bijzondere verslaggever van Reuter heeft een onderhoud met Göbbels gehad. Göbbels zei o.m.: „Wij wenschen, dat Engeland zich niet bekommert om de wijze, waarop wij het joodsche vraagstuk zullen oplossen". Op de vraag, welk beroep de joden zullen kunnen uitoefenen, antwoordde Göbbels: „Zij kunnen hun zaken verkoopfen en van de rente hunner beleggingen leven. Zij kun nen ook productieven arbeid verrichten, doch ook daarin zullen zy beperkt worden, indien zy een uitdagende houding blijven aannemen en den toestand verscherpen. In geen geval zal een vreemdeling leed gedaan worden of een aanval worden ondernomen op buitenlandschen eigendom". Welke pro ductieve arbeid dit dan zou moeten zijn, heeft Göbbels echter niet verteld. Wat de betrekkingen met Engeland betreft, „Enge land moet eens en vooral begrijpen, dat wij contractanten met gelijke rechten zijn",1 Ondergeteekenden stellen zich voor de volgende petitie tot Zyne Excellentie den Minister van Justitie te richten: „Diep onder den indruk van de ge beurtenissen in Duitschlandd, dringen wy er by Uwe Excellentie op aan, zoo veel mogelyk tijdelijk asylrecht te wil len verleenen aan hen, die dientenge volge toevlucht in Nederland zoeken. Prof. Dr. C. U. AriënsKappers. Prof. Mr. W. A. Bonger. Prof. Dr. K. Herman Bouman. Prof. M. A. van Bouwdyk-Bastiaanse. Mr. A. Fentener van Vlissingen. Prof. Mr. H. A. Hoetink. Mr. Dr. F. Kranenburg. Mgr. Dr. G. C. van Noort, Deken te A'dam. Prof. Mr. Paul Scholten. Mr. M. Slingenberg. Allen, die met dit plan sympathiseeren, wordt verzocht vóór Dinsdag 15 No vember schriftelyk hun adhaesie te willen betuigen, per adres Postbox No. 394, Hoofdpostkantoor, Amsterdam." Herstel van het asylrecht gevraagd. Het comité van waakzaamheid van Ne- derlandsche intellectueelen heeft aan den minister-president het volgende telegram gezonden: Het bestuur van het comité van waak zaamheid, vertegenwoordigende 1100 Nederlandsche intellectueelen, dringt in verband met de jongste gebeurtenissen en maatregelen in Duitschland met klem aan op het herstel van het asyl recht in Nederland en verzoekt uwe excellentie alle noodige faciliteiten te doen verleenen aan de organisaties, die aan vluchtelingen hulp bieden. Het telegram is onderteekend door prof. dr. H. J. Pos, voorzitter, en dr. J. F. Niermeyer, secretaris. Internationale hulpactie. Naar wij vernemen hebben, verschillen de humanitaire organisaties zich dezer dagen tot de Lique des Associations de Croix Rouge te Parijs gewend met het dringend verzoek om met spoed een groote hulpactie voor de Duitsche Joden te organiseeren, die door de huidige om standigheden geboden is. O.m. is een dergelijk appèl uitgegaan van het comité voor vrede en ontwapening en van de internationale vrouwenorgani satie, die te Genève haar zetel heeft en dertien internationale organisaties omvat. Ook het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Oecumenischen Raad heeft zich gisteren met hetzelfde doel tot het bestuur van de Oecumenische beweging gewend, dat te Genève zijn zetel heeft. Het is bekend, dat by deze beweging o.a. ook aangesloten zijn de Wereldbond der kerken en de Raad van vereenigingen voor practisch christendom. Kampen voor vluchtelingen? Ondersteund door tallooze handteeke- ningen, heeft het secretariaat der „Ridders voor Christus" te Heemstede- zich tele grafisch gewend tot het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis met verzoek in principe mede te willen werken aan de inrichting van tijdelijke kampen voor vluchtelingen .wanneer de regeering daarvoor toestemming zal hebben gegeven. Tevens werd het hoofdbestuur gevraagd zich te willen belasten met het ontvangen en beheeren van de gelden, welke voor dit doel werden toegezegd. Weeshuis voor Joodsche kinderen. Het gemeentebestuur van Naarden heeft het weeshuis, dat sinds eenige jaren onbewoond is, beschikbaar gesteld voor Joodsche kinderen, die zich aan de Duit sche grens bevinden. Maatregelen zijn in voorbereiding om de kinderen de grens te doen passeeren. Een collecte. Op de diamantbeurs te Amsterdam werd Zaterdag een collecte gehouden ten be hoeve van de slachtoffers van de terreur in Duitschland, waarvoor spontaan een groot bedrag werd bijeengebracht. Sociaal-democratische partijgebouwen geplunderd. - In den afgeloopen nacht heb ben leden van het Hongaarsche „nationale front" zes partijgebouwen van de democra tische partij te Boedapest aangevallen en geplunderd. De politie heeft een aantal ar restaties verricht. Zekere invloeden pogen de socialisten er toe te brengen de tweede internationale te verlaten. In het parlement hebben elf so cialisten zitting. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1