fflUCHT Stad m Omgeving. SbucQectiihe Stand fucfitmaet SAMBO, DE OLIFANT. 2ELP2AfiM M(HT SAMBO, DE OLIFANT s Ons aardig kinder-vervolgverhaal, SAMBO, DE OLIFANT, nadert zijn einde en zal tegen St. Nicolaas voltooid zijn. Evenals het geval was met „HET BETOVERDE BOS" krijgen wij ook ditmaal weer de beschikking over het volledige boekje van SAMBO, zeer mooi uitgevoerd en in uitstekende kleuren gedrukt. Voor een gering bedrag kunnen de kinderen „SAMBO voor goed bezitten en wel in een alleraardigst, gekleurd omslag. IS ALLEEN VERKRIJGBAAR VOOR KINDEREN VAN ONZE ABONNE'S. Om zeker te zijn een exemplaar te ontvangen, kan men nu reeds bestellen. Bij betaling van 35 ct. wordt een bewijs afgegeven» waarop tegen inlevering met den bon, die begin December in onze courant komt, het fraaie boekje in ontvangst genomen kan worden. Onze abonné's buiten de stad kunnen natuurlijk ook bestellen. Voor hen geldt het volgende: Zij storten 45 ct. op onze girorekening (37060 N.V. v.h. Herms. Coster Zoon, Alkmaar) of in postzegels. Na verschijning wordt het boekje franco bezorgd. De prijs is dus f 0.35. Franco per post f 0.45. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag:. DE VEEMARKT. In navolging van de herfststemming, desnoods opruimen tot eiken prijs, welke de vorige week op alle markten heerschte, kon het niet anders of heden moest de geheele marktgang gedrukt zijn. Wel maakte de geringe schapenaanvoer, doordat deze nog niet de helft van het feitelijke aantal was, een snelle opruiming hiervan mogelijk, echter was de prijs in overeenstemming met de markten van Purmerend en Schagen iets lager. De varkens waren in normale hoeveel heid aangevoerd, zoodat men buiten an deren invloed op een stabiele markt had mogen rekenen. Echter zou de aanvoer uit de Oostelijke provinciën op de Amster- damsche en andere abattoirs de behoefte op onze markt drukken. Met 1 cent per pond minder dan de vorige week moest elke aanvoerder zich tevreden stellen. Slechts zeer enkele uitstekende vleesch- dieren brachten 27 ets. op. Tegenover den Zaterdag te Hoorn geboden prijs was de stemming echter bevredigend. Met de koeien was het allerdroevigst. Een groote aanvoer, een geringere be hoefte door het overgroote aanbod elders in de afgeloopen week en veel matige kwaliteit vormden te zamen een afbraak tendens, die vele dieren onverkocht deed blijven en prijzen beneden 30 ets. voor nog niet afwijkende kwaliteit veel te gauw naar voren deed komen. Het ware te wenschen dat de regeeringsuitkoop èn wat meer stuks èn tevens iets anders dan nog juist slachtbare kwaliteit nam. GESLAAGD. Voor het heden te Amsterdam gehouden examen voor het diploma handelskennis is geslaagd donze stadgenoot C. W. Aben. PACHTKAMER DISTRICT ALKMAAR. De samenstelling van de Pachtkamer in het district Alkmaar is als volgt: Voorzitter is mr. F. G. G. Boerrigter te Bergen en leden zijn de heeren A. Quant te Heer- hugowaard en J. Kroon Jzn. te Oudkarspel. Plaatsvervangende leden zijn de heeren P. Blauwboer te Kolhorn, H. Koster, te Wieringerwaard en J. Zijp te Alkmaar. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bu reau voor Sociale Zaken, maakt hierbij be kend, dat op Woensdag 16 November 1938 tusschen 1010 uur des voormiddags, in één der benedenzalen van het Stadhuis, een nieuwe collectie schoenmonsters, voor de le vering van de extra B-steun en Spaarrege ling ter bezichtiging gesteld wordt. GEEN VOORRANG VERLEEND. Op den hoek DruivenlaanSnaarmans- laan vond Zaterdag tusschen twee motor driewielers een aanrijding plaats, doordat een der bestuurders verzuimd had aan den andere, die van rechts kwam, den voorrang te verleenen. Door de politie is proces-ver baal opgemaakt. Beide vehikels liepen min of meer ernstige schade op, welke onder ling is geregeld. In het Kennemerpark even voor de Zil verstraat werd Zaterdagavond een perso nenauto door een tweede auto aangereden, alweer door het bekende verzuim aan rechts den voorrang niet te verleenen. De auto. welke het slachtoffer hiervan werd, is aan de linkerachterzijde beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt. EEN LAFFE STREEK. Zondagavond werd er aan de politie me- dedeeling gedaan, dat in het Noordhol- landsch kanaal een paar zwanen zwommen, waarvan er één een touw om den hals had met een steen er aan, een andere zwaan be vond zich met een dik touw om den hals bij de spoorbrug. Door de politie zijn de die ren met behulp van een plantsoenarbeider van de touwen bevrijd. Naar den dader of daders van dezen taffen en minderwaardi gen streek wordt een onderzoek ingesteld. AUTOBOTSING. Hedenmorgen, ongeveer 10 uur, zijn op den Helderschen weg onder Koedijk een auto van „Defensie" en een luxe-wagen van de Vleeschwarenfabriek de Olba in botsing gekomen. Van de luxe-auto werd de rechterzijkant ingedrukt. De legerwagen werd licht be schadigd. De reiziger van de Vleeschwaren fabriek liep eenige lichte verwondingen op. Proces-verbaal is opgemaakt. TENTOONSTELLING WERKEN KEES BOENDERMAKER. Zaterdagmiddag werd in de Kunstzaal van den bekenden collectionneur P. Boen dermaker te Bergen een tentoonstelling geopend van werken van den kunstschil der Kees Boendermaker. De heer D. A. Klomp gaf voor de talrijke aanwezigen een inleiding over deze ten toonstelling, die een vijftigtal schilderijen omvat, in de laatste vijf jaar door den kunstenaar vervaardigd. Hij schetste Kees Boendermaker als leerling van de Kunstnijverheidsschool te Haarlem, van de academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en van de kunste naars Gestel, Colnot en Matthieu Wieg man. Uitvoerig stelde hij in het licht, hoe Kees Boendermaker tot die groep kunstenaars behoort, wier werk geleid wordt door de emotie van het gevoel en niet door het intellect van het verstand en deed tevens uitkomen, hoe deze kunstenaar, evenals dit met vele kunstenaars het geval is, twee talenten bezit, waarbij hij erop wees, hoe Kees Boendermaker in zijn jeugd ook een grooten aanleg voor de muziek demon streerde. Naar zijn oordeel bewees het thans geëxposeerde werk, dat deze jonge kunste naar iets eigens had bereikt, dat zich ken merkt door op eenvoudige wijze de droomwereld uit te beelden, waarvan zijn landschappen getuigen, terwijl de bloem- stillevens het bewijs leverden, dat ook de levensvreugde hem niet vreemd is. Spr. wenschte Kees Boendermaker ge luk met den aanmoedigingsprijs, die hem dezer dagen van het Davidsfonds te Am sterdam gewerd en hij sprak als zijn over tuiging uit, dat het thans geëxposeerde werk een aanwijzing was, dat Kees Boen dermaker onder de Nederlandsche kunste naars een eervolle plaats zal innemen. Bij een rondwandeling langs het geëx poseerde viel het ons op, dat Kees Boen- derrnaker over een juist compositiever mogen beschikt en over een fijn kleurge voel. In zijn werk van 1938 is zijn palet belangrijk lichter geworden; van een bij zonder fijne bekoring zijn z'n duinland schappen, waarin hij'in den morgenstond de oprijzende dampen weergeeft, zooals wij dit nog van geen schilder zagen. Voor kunstbelangstellenden kunnen wij een bezoek aan deze tentoonstelling, die gratis toegankelijk is en dagelijks van 10 tot 4 uur is geopend, warm aanbevelen. EEN BOTSING, DIE GOED AFLIEP. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een auto uit Leiden in de Eeuwige laan te Bergen ter hoogte van de Mosselenbuurt tegen een boom gereden. De wagen sloeg om en werd ernstig beschadigd. De vier inzittenden kwamen met den schrik vrij Slechts een van hen had een kleine snij- wond aan het hoofd. ALKMAARSCH KLEEDING- EN DEKKING-COMITE. Voor dit comité is van onbekenden gevers 110 ontvangen als nagekomen giften van de op 5 Nov. gehouden collecte. SCHEI-VEEMARKT TE ALKMAAR. Wij verwijzen H.H. veehouders en han delaren naar de in ons blad voorkomende publicatie betreffende de Schei-veemarkt op Woensdag 23 November 1938. Nu het mond- en klauwzeer hetwelk van zoo'n ongunstigen invloed is geweest op de aanvoeren der diverse markten, en daardoor ook in den handel veel stagnatie heeft teweeg gebracht langzamerhand weder afneemt, kan het naar onze meening zijn nut hebben, thans de aandacht te vestigen op de laatste groote veemarkten in dit jaar. Alkmaar, als centrum van Noordholland, kan steeds bogen op een zeer druk bezoek tijdens zijn jaarmarkten, zoodat wij de veehouders zoowel als de handelaren, deze scheiveemarkt wel kunnen aanbevelen. VAKOPLEIDING KRUIDENIERS- EN MIDDENSTANDSDIPLOMA. Het Ned. Instituut voor Vakopleiding van Kruideniers te Groningen meldt ons: Nu binenkort na beëindiging van den spertijd de Vestigingswet ook op het kruide- niersbedrijf zal worden toegepast, zal het noodzakelijk zijn voor hen, die in de toe komst zelfstandig het kruideniersvak wil len uitoefenen of als chef van een filiaal zaak optreden, dat zij in het bezit zijn van het officieele kruideniersdiploma. De vorige maand zijn overal in het land onder Rijks- toezicht de kruideniersexamens gehouden, waaraan door een zeer groot aantal cursis ten van genoemd Instituut is deelgenomen en waarvan ca. 95 hun vakdiploma mochten behalen. Blijkens een advertentie voorkomende in dit blad wordt thans de gelegenheid open gesteld om deel te nemen aan den nieuwen cursus, waarvoor evenals het vorige jaar weder op tal van plaatsen in samenwerking met de diverse organisaties op kruideniers- gebied mondelinge cursussen worden ge organiseerd. Behalve het vakdiploma zullen de kruide niers ook in het bezit moeten zijn van het Middenstandsdiploma. Hiervoor verwijzen wij naar een eveneens in dit blad voorko mende advertentie van het Alg. Ned. Insti tuut voor Middenstands-Onderwijs A.N.I. M.O., welk Instituut niet alleen voor het kruideniersbedrijf, doch ook voor diverse andere branches de opleiding verzorgt. POSTERIJEN. Nieuwjaarscorrespondentie. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat om de hieronder ver melde bestemmingen vóór 1 Januari 1939 te bereiken, de correspondentie als volgt moet worden verzonden: Argentinië (Buenos-Ayres): Gewone mail 10 Dec, laatste buslichting 13.50 uur; Lucht post 24 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. Australië: Gewone mail (Melbourne, Sydney) 24 Nov., laatste buslichting 22.05 uur; (Fremantle, Adelaide) 30 Nov., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Darwin, Sydney, Melbourne, Adelaide) 21 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Birma: Gewone mail (Rangoon) 7 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Rangoon) 26 Dec., laatste buslichting 9.20 uur. Brazilië: Gewone mail (Rio de Janeiro, Santos) 14 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; (Pernambuco, Bahia) 17 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Natal, Pernambuco, Bahia, Rio de Janeiro) 28 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. Britsch-Indië: Gewone mail (Bombay) 15 Dec., laatste buslichting 7.30 uur; Luchtpost (Madras, Karachi, Calcutta) 23 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; (Bombay) 26 Dec., laatste buslichting 9.20 uur. Canada: Gewone mail (Montreal) 23 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. Ceylon: Gewone mail (Colombo) 15 Dec., laatste buslichting 6 uur; Luchtpost (id.) 23 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. China: Gewone mail (Shanghai 9 Dec., laatste buslichting 7.30 uur; met eenige vertraging moet rekening worden ge houden); Luchtpost (Canton) 21 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Cuba: Gewone mail (Havana) 16 Dec., laatste buslichting 13.50 uur; Luchtpost (van New-York af) 21 Dec., laatste buslichting 16.50 uur. Curacao: (Willemstad) Zeepost 15 Dec laatste buslichting 22.05 uur; Landmail 16 Dec., laatste buslichting 16.50 uur; Lucht post 24 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. Egypte: Gewone mail (Alexandrië) 23 Dec., laatste buslichting 22.05 uur, (Port Said) 25 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Alexandrië) 28 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Irak (Mesopotamië: Gewone mail (Bag dad) 22 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Bagdad, Basra) 28 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Japan: Gewone mail (Tokio) 9 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. (Met eenige vertraging moet rekening worden gehouden). Mexico: Mexico Stad gewone mail 16 Dec., laatste buslichting 13.50 uur; Luchtpost (van New-York af) 21 Dec., laatste bus lichting 16.50 uur. Nederlandsch-Indië: Zeepost (Batavia) 22 Nov., laatste buslichting 22.05 uur; (Sa- bang, Belawan) 1 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Landmail (Batavia) 30 Nov., laatste buslichting 22.05 uur; (Sabang, Bela wan) 7 Dec., laatste buslichting 22.05; Lucht post (Makassar) 19 Dec., laatste buslichting 22.05; (Medan, Palembang, Batavia, Ban- doeng, Soerabaja, Bandjermassin, Balik papan, Tarakan) 23 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Palestina: Gewone mail (Haifa, Tel Aviv) 24 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Lucht post (Lydda) 28 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Siam: Gewone mail (Bangkok) 30 Nov., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Bangkok) 23 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. Malaya: Gewone mail (Penang en Sin gapore) 7 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (idem) 23 Dec., laatste bus lichting 22.05 uur. Suriname: Zeepost en Landmail (Para maribo) 12 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Luchtpost (Paramaribo) 24 Dec., laat ste buslichting 7.30 uur. Syrië: Gewone mail (Beyrouth en Aleppo) 24 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Lucht post (Tripolis, Damascus) 28 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. Uruguay: Gewone mail (Montevideo) 10 Dec., laatste buslichting 13.50 uur; Luchtpost 24 Dec., laatste buslichting 7.30 uur. Vereenigde Staten van Amerika: Gewone mail (New-York) 2i Dec., laatste buslich ting 13.50 uur; Luchtpost (van New-York naar alle belangrijke plaatsen) 21 Dec., laatste buslichting 16.50 uur. Zuid-Afrika: Gewone mail (Kaapstad) 7 Dec., laatste buslichting 22.05 uur; Lucht post (idem) 22 Dec., laatste buslichting 22.05 uur. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de verzendingsgelegenheden vermeld. Voor verder gelegen bestemming is in het algemeen verzending met een vroegere gelegenheid gewenscht. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Doelenstraat 30. Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken; 1 bouwk. teekenaar, 1 opz. teekenaar, 2 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 3 steen houwers, 1 stratenm. opperman, 2 stuc. opperlieden, 1 motordrijver, 9 betonwer kers, 12 voegers, 14 stucadoors, 23 opper lieden, 61 schilders, 21 metselaars, 119 grondwerkers, 76 timmerlieden. Groep metaalindustrie: 1 autog. las- scher, 2 afbramers, 12 bankwerkers, 3 blikslagers, 1 carrosseriebouwer, 1 con structiewerker, 1 electr. lasscher, 4 electri- ciens, 2 fitters, 2 instrumentmakers, 3 kernmakers, 1 ketelmaker, 5 klinkers, 1 kopergieter, 9 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 machinisten, 1 machineteekenaar, 9 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 1 metaal schaver, 2 metaalslijpers, 11 monteurs, 1 orgelmaker, 1 ovenist, 1 rijwiellakker, 1 pianostemmer, 9 plaatwerkers, 1 ponser, 1 radiotechniker, 4' rijwielherstellers, 4 scheepstimmerlieden, 2 scheepswerktuig- kundigen, 12 smeden, 11 stokers, 1 tand- techniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaander, 5 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 7 ijzer werkers, 2 ijzerboorders, 2 zandbereiders, 5 zandvormers. Groep verkeerswezen: 58 chauffeurs, 12 schippers, 1 kapitein-, en 1 machinist bin nenvaart, 1 expeditieknecht, 8 koetsiers, 21 pakhuisknechten, 28 magazijnbedien den, 1 emballeur, 6 kellners ,5 loopknech ten, 1 buffetbediende. Groep voedings- en genotmiddelen: 57 sigarenmakers, 5 sorteerders, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 1 kok, 10 slagers, 7 chocolaaebewerkers, 1 off. choc. bewer ker, 1 koffiestroopbrander, 2 bierbotte- laars, 3 zuivelbereiders, 30 bakkers. Groep houtbewerking: 13 meubelma kers, 13 stoffeerders, 5 mach. houtbewer kers, 1 kistenmaker, 2 borstelmakers, 1 beitser, 1 beeldhouwer, 1 biljartmaker, 1 fabrieks timmerman. Groep handel: 23 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden, 2 colporteurs. Groep boek- en steendrukkerijen: 4 let terzetters, 2 drukkers. Groep land- en tuinbouwbedrijven: 16 tjnnlieden, 21 landarbeiders, 2 bloemisten. Overige beroepen 5 boekbinders ,5 was- schers, 1 rietwerker, 4 schoenmakers, 1 port. huiskn., 1 verfbereider, 3 kalkbran ders, 1 huidenzouter, 1 onderwijzer, 1 pa pierbewerker, 3 controleurs, 1 bedrijfslei der, 1 batikker, 5 boekhouders, 1 secreta rieambtenaar, 1 incasseerder, 3 zakken- stoppers, 1 verzekeringsagent, 14 kantoor bedienden, 38 transport- en 248 los- arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: tabaksindustrie 7, overige beroepen 9. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 30. Vrouwelijk personeel: 9 kantoorbedien den, 1 kapster, 1 dienstbode, 7 werksters. Alkmaar, 12 November 1938. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. CENTRALE WERKPLAATS voor jeugdige werkloozen van 14 tot 25 jaar. Over de week van 7 November tot en met 12 Novembdr 1938, werden vanuit de Centrale Werkplaats, mede door bemidde ling van de Arbeidsbeurs, geplaatst bij een patroon: 1 kantoorbediende, 1 bank werker, 1 timmerman. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 3 kantoorbedienden, 5 timmerlieden, 3 schilders, 1 bouwkundig- teekenaar, 1 machine-teekenaar, 2 in andere vakken. ALKMAAR. GEBOREN: Johanna, d. van Johannes Brouwer en Gerritje Hoek. Egbert Jan, z. van Teunis Albertus van 't Veen en Johanna Elisabeth Vogelzang. Geertruida Alida Hendrika, d. van Cornelis Johannes Mooij en Maria Hazes. Catharina Maria Elisabeth, d. van Jan Jongejan en Anna Katharina Temming. Dirk Marinus, z. van Aarnoud Frans Stuart en Asselina Johanna Kuijsten. Divera, d. van Cornelis Kos en Maria Gerarda van Woesik. Pieter z. van Meinardus Velse- boer en Johanna Petronella Huijbers. Christina Maria Johanna, d. van Johannes Nicolaas Berkhout en Janna Johanna Geer truida Martin. OVERLEDEN: Grietje Hartog, gehuwd met Jan Smit, 81 jaar. Willem Arnold de Vries, wedr. van Maartje Boon, 77 jaar. Christina Maria Kraakman, gehuwd met Johanens Weel, 61 jaar. Jan Peter Vogelzang, wedr. van Neeltje Storm, 75 jaar. /roode ster 6, 10, 13 CT. PER HALF ONS BRITSCHE BOMMENWERPER' NEERGESTORT. Drie dooden. Een Britsche bommenwerper wilde een noodlanding verrichten te Rugeley in Staf. fordshire. Het toestel viel evenwel te pletfei en gingen in vlammen op. De drie inzitten- den kwamen om het leven. Noodlottige onvoorzichtigheid. - De 15- jarige G. H. Thijsse, uit de van Speijkstraat te Rotterdam, liet zich Zaterdagmiddag in de Mathenesserlaan aldaar op zijn fiets door een vrachtauto meetrekken. De jongen viel, geraakte onder den wagen en was op slag dood. Aankomst Nederland express. - De spe ciale trein met passagiers en post, in aan sluiting op het M.S. Christiaan Huijgens, zal morgen om 10.20 uur van Genua vertrek ken. Aankomst Woensdagmorgen om 6.15 uur te Zevenaar, 9.23 uur te Amsterdam C.S.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2