AKKERTJES ROMAN Begrooting van Buiten- landsche Zaken. /J HOMIG'sKEUKENSTROOP^fe^^ TWEEDE BLAD. ^Bitmenlatid jjt i Minister Pa lijn over den inter nationalen toestand. Aan de memorie van antwoord be treffende het derde hoofdstuk (bui- tenlandsche zaken) van de rijksbe- grooting voor .1939 is het volgende ontleend: Met instemming heeft de regeering kennis genomen van de meening van hen, die van oordeel zijn, dat redding uit den hedendaagschen chaos alleen te verwach ten is van de christelijke beginselen. Naast voorbeelden van geloofsvervolging, als voor kort in onzen tijd niet meer mogelijk werd geacht, van een zedelijke verwilde ring, die twijfel doet rijzen aan het voort bestaan van onze beschaving, valt in de wereld een geestelijke herleving» te be speuren, waarin het gloren van een betere toekomst wellicht mag worden gezien. Het streven naar geestelijke herbewape- ning is hiervan een uiting en de wensen, dat dit streven krachtig moge doordringen in alle landen, zonder uitzondering, wordt gedeeld; het verdient al den steun, dien ons land in staat is te geven. Deze denk beelden bepalen de richting van de bui- tenlandsche politiek der regeering. Ge meend toch wordt, dat het verdeelen van Europa in twee vijandige kampen, waartoe het thans vasthouden aan de zoogenaamde collectieve veiligheid ontwijfelbaar zou leiden, allerminst als een christelijke ge dachte kan worden aangemerkt. Veeleer is als zoodanig te beschouwen iedere po ging tot overbrugging van de tegenstel lingen, welke de volkeren in dezen tijd verdeeld houden. Door het vasthouden aan den waan van een collectieve zekerheid, die men onder geheel andere omstandigheden in 1919 meende tot stand te brengen, zou mis schien aan de letter van een verdrag, maar zeker niet aan God's wet worden gehoor zaamd. De politiek van zelfstandigheid is een toepassing van de beginselen der re geering, gelijk zij die ziet. Hetzelfde geldt van het standpunt ten opzichte van den Volkenbond in het alge meen. De regeering deelt de meening van hen, die de volkenbondsgedachte in over eenstemming achten met de christelijke beginselen. Het wegvallen van een cen traal punt voor internationale samenwer king zou een ramp voor de wereld betee- kenen, die ons land mede moet trachten te voorkomen. In zooverre als het lidmaat schap ook thans nog de zelfstandigheids- politiek beïnvioedt, mqet dit worden aan vaard; met de mogelijkheid van een terug keer, in betere tijden, naar een stelsel van collectieve zekerheid moet steeds rekening worden gehouden. Lid van den Volken bond zijnde, blijft Nederland buiten de tegenstellingen, die Europa verdeeld hou den en kan het te eerder medewerken, die tegenstellingen te overbruggen. De minister deelt de zienswijze, dat, ten einde tot een deugdelijke en duurzame internationale samenwerking te geraken, de Volkenbond weder tot nieuw leven moet worden gebracht. Aan een univer seel herstel van de volkenbondsgedachte en een wezenlijke organisatie van den vrede zal Nederland zeker van ganscher harte medewerken. Regelingen met België. Moet de beslissing door het permanente hof van internationale justitie gegeven inzake het geschil over het Maaswater een factor van beteekenis worden geacht om het welslagen van onderhandelingen -om trent de herziening der verdragen van 1839 te vergemakkelijken, anderzijds zijn er omstandigheden welke de uitvoerbaar heid dier herziening in de nabije toekomst helaas weinig waarschijnlijk doen schij nen. De moeilijkheid om ten aanzien van het Rijnvervoer tot overeenstemming te geraken, is van die omstandigheden onge twijfeld de voornaamste. Dit neemt niet weg, dat de regeering te allen tijde bereid en verlangend is, al datgene te doen wat zou kunnen bijdragen om vraagstukken, die nog tusschen Nederland en België han gende te zijn, te regelen. Verhouding tot Spanje. Op 27 Juli j.1. is met het bewind van generaal Franco overeengekomen dat over en weer een agent zou worden uitgezon den, die tot taak zou hebben te waken voor de belangen van zijn landgenooten en 'in het algemeen betrekkingen te onder houden met de overheid van het ontvan gende land. Nederland heeft van de aldus verkregen bevoegdheid voor het zenden van een agent gebruik gemaakt. Het bewind van generaal Franco deed zulks tot dusver niet. Gaarne erkennend, dat de vertegen woordiging van Nederland door een Duit- scher te Barcelona een anomalie is, wenscht de regeering hierop aanstonds te doen volgen, dat geen Nederlander de Ne- derlandsche belangen in de Spaansche republiek met méér voortvarendheid, ge paard aan bedachtzaamheid, had kunnen voorstaan, dan de heer Schlosser. Geble ken is, dat de regeering der republiek, die aan de benoeming van den heer Schlosser tevoren hare goedkeuring had gehecht, zeer wel in staat is, de vele n.oeite die deze functionnari^ zich geeft in het belang der onderlinge betrekkingen, naar waarde te schatten. De Nederlandsche regeering heeft ge meend niet te kunnen deelnemen aan het in te stellen onderzoek met betrekking tot de luchtbombardementen in Spanje, aan gezien zij zoodanige deelneming uitslui tend met instemming van één der beide strijdende partijen, eenigermate als inmen ging in het bestaande conflict beschouwde en derhalve niet in overeenstemming oor deelde met de houding van strikte onpar tijdigheid, die zij in acht wenschte te ne men. Ware het verzoek met instemming van beide partijen gedaan, dan zou het een geheel ander karakter hebben gedra gen, en de regeering zou bereid zijn ge weest daaraan gevolg te geven. Behartiging van de belangen van Nederlanders in den vreemde. Voor ongerustheid met betrekking tot de vraag of de minister wel steeds voldoende opkomt voor de belangen van Nederlan ders in den vreemde, bestaat naar zijn overtuiging geenerlei aanleiding. In het geval van ir. de Wit is zoowel door de be middeling van een bevriende regeering als door het internationale Roode Kruis en langs niet-officieelen weg getracht den betrokkene te hulp te komen en inlichtin gen nopens hem in te winnen. Door de eigenaardige toestanden in Sovjet-Rusland is het, nadat ir. de Wit met verbanning naar Siberië..was gestraft, niet mogelijk gebleken daar contact met hem te behou den. Pogingen om zekerheid nopens zijn lot te verkrijgen worden nog voortgezet. Ten aanzien van het geval der uitwij zing van mevrouw van Meurs uit Polen moet de minister bepaaldelijk de bewering tegenspreken als zoude hij voor hare be langen niet krachtig zijn opgekomen. Hr. Ms. gezantschap heeft de: zaak met allen noodigen nadruk behandeld, waarbij in de eerste plaats er naar werd gestreefd te bereiken 4 dat aan méVrobw^ vah Meurs, wier echtgenoot te Warschau werkzaam is, de gelegenheid werd geboden naar haar domicilie terug te keeten. Volkenrechtelijke positie van het luchtruim. w De minister blijft bij voortduring be dacht op de wenschelijkheid van interna tionale samenwerking tob vaststelling van regelen nopens den luchtoorlog. Voor practische verwezenlijking van dit denk beeld is echter medewerking van de an dere mogendheden noodzakelijk. Ook bij de andere z.g. Oslostaten bestaat voor de gedachte om te trachten tot een regeling te geraken, warme sympathie. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Twee arrestaties. De rijksrecherche te Laren (N.H.) heeft twee personen gearresteerd, als verdacht van brandstichting en uitlokking van dit misdrijf. Maandagmiddag was brand ontstaan in het café „Het Hoekje" aan het Zevenend te Laren. Een schilder was bezig met het af branden van de raamkozijnen op de eerste verdieping. Op de achter een dezer ramen gelegen kamers, waar bedden stonden opge slagen, ontstond brand. De bovenverdieping brandde vrijwel volledig uit. Volgens de verklaring van den huisschilder J. V., af komstig uit Zwolle, was de vlam door een spleet van het raam naar binnengeslagen. Al spoedig rees fechter het vermoeden, dat hier moedwil in het spel was en als gevolg daarvan is de caféhouder en eigenaar van het café, een 53-jarige marf gearresteerd, evenals de huisschilder. De caféhouder zou verzekerd zijn voor een bedrag van 25.000, terwijl twee hooge hypotheken op het pand rusten. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Eén doode; drie licht gewonden. Gistermiddag omstreeks 12 uur reed op den Rijksstraatweg te Teuge, onder de ge meente Twello (O.), een auto met vier in zittenden, allen afkomstig uit Den Haag, en op weg naar Enschede, door tot nu toe on bekende oorzaak tegen een der langs den weg staande boomen. De wagen botste ver volgens tegen een volgenden boom en sloeg daarna over den kop. Van de vier inzitten den kwamen er drie, waaronder de bestuur der, de heer L. A., goed af. Zij liepen slechts lichte verwondingen op. De echtgenoote van den heer L. A. echter kreeg zware verwon dingen aan het hoofd. Zij. werd naar het ziekenhuis te Deventer gevoerd, waar zij hedenmiddag aan de bekomen verwondin gen is overleden. Het slachtoffer is 52 jaar oud. li. i r. PSYCHOTECHNISCH LABORATORIUM TE ARNHEM GEOPEND. Zaterdagmiddag is de^ Arnhemsche af- deeling van het Psychotechnische labora torium der Vrije Universiteit te Amster dam officieel geopend. Dit Arnhemsche laboratorium is een filiaal van het Am- sterdamsche psychotechnische laborato rium. Beide instellingen blijven onder de directie van prof. dr. J. Waterink. Als chef van het Arnhemsche laboratorium treedt op de heer J. L. Schouten, theol. candi- daat, die een zevental jaren aan het Am- sterdamsche instituut werkte. De openingsrede werd uitgesproken door prof. dr. J. Waterink uit Amsterdam, die ook den heer Schouten als chef van de nieuwe instelling installeerde. Daarna spraken nog de heer G. Wolzak Hzn. uit Haarlem (een der directeuren der Vrije Universiteit), de commissaris der ko ningin in Gelderland, de burgemeester van Arnhem, de directeur van het Poly technisch bureau Nederland te Arnhem (P.B.N.A.) en de heer J. L. Schouten. RADIOTOESTEL ONTVREEMD. Twee personen gearresteerd. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, de gebrs. Verwer, is Woensdag j.1. op klaarlichten dag uit hun woning aan de Bleekerskade -.te Amstelveen een nieuw radiotoestel, ter waarde van 210 ge stolen. o In verband hiermede .zijn door de politie van Nieuwer-Amstel. in hun woningen te Amsterdam gearrestèerd de gebroeders B. en naar het politiebureau te Amstelveen overgebracht. Bij het vérhoor bekéïRte de 22-jarige B., uit de Baffingstraaf; hert radiotoestel te hebben ontvreemd. Hi> had het op zijn motorfiets vervoerd, is In hoeverre zijn broer medeplichtig is, wordt nóg onderzocht, Het radiotoestel is in beslag genomen. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Zes personen licht gekwetst. Gistermorgen om kwart voor tien is op den rijksweg te Raamsdonksveer (Ov.) ter hoogte van het kruitmagazijn, nabij den spoorwegovergang, een autobus van het reisbureau „De Zilvermeeuw" te Amsterdam, welke op weg was naar Ant werpen, in een bocht van den weg tenge volge van het gladde wegdek geslipt. Het achterste gedeelte van den wagen sloeg tegen een boom, waardoor de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte. De wagen maakte toen een zwen king naar links, botste tegen een huis en kwam ten slotte ernstig gehavend tegen een boom tot stilstand. Zes der reizigers liepen door het gebróken glas verwondin gen op aan hoofd en ledematen. Zij werden naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht. Na daar te zijn behandeld, konden zij en de andere passagiers met een tweede bus van dezelfde onderneming de reis naar Antwerpen voortzetten. SeuiUetm (Uit het Engelsch gloor W. A. C. 25) Ze ging dichter bij David staan, want ze kreeg behoefte om in zijn nabijheid te zijn. Hfj stond nu aan de andere zijde van de kamer als men deze ruimte zoo wilde noemen. Er waren in den muur, waarin de korte doorgange naar de trap uitmondde, even als in een schip, twee rijen kooien uitge graven in totaal vier zoodat zij, die er. sliepen, de vochtige lucht, die uit het trapgat kwam, inademden. Ook hier be stond de zoldering uit planken, waarop de aarde rustte. Aan gene zijde van het altaar kon men leen ingang zien, met een stuk zakkengoed als een gordijn er voor. Voorts stond er een oude leunstoel met een gebroken poot, die gerepareerd was met een stuk daarop gespijkerd hout. Het was een overblijfsel uit den tijd van kei zerin Eugénie, en oorspronkelijk bekleed met prachtig blauw satijn-damast en afge zet met zware franje. Ook stond er naast het altaar een sofa; de meubels waren ge stolen uit het naburige kasteel, waarvan thans geen twee steenen meer op elkaar stonden. Een ruwe, houten tafel van planken stond nog op zijn drie pooten middep op den vloer. De kooien lagen vol verrot stroo, uitge zonderd die, "welke zich het dichtst bij de opening bevond en waarin een oud kleed lag en daarop een met ruw linnen over trokken kussen. Na de Meizon buiten, scheen het hier vreemd koud, maar nu Laline het eerste gevoel van somberheid te boven was, was ze niet meer bang. Nooit was ze vroolijker geweest. Ze keek naar alles en wilde een ouden Duitschen helm op haar hoofd zet ten, dien de priester met wat bajonetten en pionierschoppen had verzameld. Na eenigen tijd kon ze in het gedempte licht, dat door den ingang kwam, de din gen beter zien. De oude man stond een eindje achter hen en keek naar haar. Hij had haar zijn kleine waskaars gegeven en David haalde zijn electrische zaklantaarn voor den dag, waarin hij dien ochtend een nieuwe bat terij de sterkste in haar soort had geplaatst. Hij liet het licht naar alle kan ten schijnen. „Slaapt u hier werkelijk somtijds, eer waarde vader?" vroeg Laline ongeloovig, en ze stond bijna ontzet, toen hij het haar verzekerde. Voortdurend spraken ze Fransch. „Ik bracht hier den oudejaarsavond en den nieuwjaarsnacht in overdenking door en den Goeden Vrijdag en 't Paasch- feest. Dit is mijn kerk". Hij ging toen naar de kast en opende de deur. „Zie, hier is-mijn voorraad kaarsen, mijn dochter en de andere dingen, die ik noodig heb en een kruik met water uit de bron en ook een kroes en een groot, plat bord". „Wel, 't is hier een compleet ingericht huis!" zei Laline lachend. „Helaas het eenige, dat sommigen onzer is overgebleven. Alle onderkomens in deze loopgraaf waren als dit het waren de beste, die er bestonden. Ik had vroeger veel in dien stoel gezeten, wanneer ik mijnheer den markies ging bezoeken. Het kasteel van Etticourt was beroemd om zijn pracht en gastvrijheid Hier viel David in dé rede: „Ik geloof, dat het dezelfde stoel is, dien ik me herinner, maar" en hij bracht zijn'harid haaf zijn Voorhoofd, als om te trachten zijn herinneringsvermogen te helpen „dit is zeker niet het bomvTije onderkomen, waarin mnn vriend en ik wa ren „Neen mijnheer, waarschijnlijk niet. Ik bracht dien stoel hier, door dien toegang tot het andere verblijf, maar ik waagde me niet verder dan de deur, want men kan nooit weten, niet waar, en er lkg daar een beschuitblik op den grond Hier scheen iets mysterieus te zijn en dadelijk was Laline's nieuwsgierigheid ge prikkeld. Wat voor bijzonders zou er aan dat beschuitblik zijn? „U had dergelijke dingen door de op ruimingscommissie moeten laten wegne men, eerwaarde vader", zei David. „Ik be grijp niet, dat ze u hier uw eigen gang maar lieten gaan". Toen legde de priester uit, hoe hij had gepleit en gesmeekt, dat zij juist hier alles BRAND TE DOETINCHEM. Uitgeversmaatschappij Misset. Gistermorgen is brand uitgebroken in de gebouwen van de uitgeversmaatschappij ■C. Misset te Doetinchem. Dank zij het actief optreden der brandweer slaagde men erin, de hevige vuurzee te beperken tot de magazijnafdeeling en het teekenles lokaal. De administratieafdeeling kreeg groote waterschade. Na ongeveer twee uur was men den brand, welke vermoedelijk is ontstaan door kortsluiting, volle-lig meester. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Het bedrijf zal normalen voortgang kunnen vinden. EEN GROOTE GROEP VLEKKEN OP DE ZON ZICHTBAAR. Zaterdagmorgen werd het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt opgebeld door waarnemers, die een zwarte vlek op de zon gezien hadden. Deze waarnemingen wer den door anderen schriftelijk bevestigd. Inderdaad is er op dit oogenblik een bij zonder groote groep zonnevlekken te zien zoo deelt de directie van het instituut mede en maakt de nevelige atmosfeer de waarneming met het bloote oog mogelijk. Om de vlekken te zien neme men echter de voorzorg, een beroet glaasje voor het oog te houden en men hoede zich voor de schade, die het direct in de zon kijken voor het oog kan hebben. HET GEBOORTEHUIS VAN MULTATULI. De gedenksteen in het geboortehuis van Multatuli, Korstjespoortsteeg no. 20 te Amsterdam, is door de zorgen van de ver- eeniging „Het Multatuli-museum" op nieuw gerestaureerd. In de steen staat met gouden letters gebeiteld: E. Douwes Dekker „Multatuli" werd in dit huis ge boren 2 Maart 1820. BRAND IN MEUBELFABRIEK. Zaterdagavond omstreeks zeven uur ontdekte iemand, die langs de stoom- meubel- en timmerfabriek van de N. V. Leon Wageman en Zn. kwam, dat er in de fabriek brand was uitgebroken. Hij sloeg alarm, doch het duurde eenigen tijd, voor dat er menschen op de been waren, aan gezien de meeste inwoners van het dorp in de kerk waren, waar missie werd gepre dikt. Inmiddels hadden de vlammen met groote snelheid om zich heen gegrepen en er was een vuurzee ontstaan, waartegen de handbrandspuiten van Roggel en van Heijthuizen niets vermochten. Men vroeg toen assistentie aan de brandweer van Roermond, die een motorspuit zond. De gezamenlijke brandweren bestreden de vlammen met water uit de ongeveer hon derd meter verder gelegen Roggelsche beek. Hun werken kon niet voorkomen, dat de kantoren, de spreekkamer, de lak en pcdijstinrichting en een afwerkkamer door het vuur werden verwoest. Het vuur woedde zóó intens, dat men het noodig oordeelde ook de brandweer van Venlo om bijstand te verzoeken. Deze kwam om half- tien met groot materiaal op het terrein van den brand aan. De brand kon toen tot de genoemde afdeelingen beperkt worden. Op de fabriek, welke tot voor kort met zeventig man werkte, waren thans veertig arbeiders werkzaam. Verzekering dekt de schade, welke in de duizenden loopt. VIJFTIG JAAR DORPSOMROEPSTER. Bovendien nog drie jubilea. Vandaag viert mej. A. Smit te Ulrum (Gron.) haar 70sten verjaardag. Een zeld zaam feit is het dat zij dien dag drie gouden én één zilveren jubileum viert. Voor vijftig jaar is zij korfloopster voor den bakker aldaar en melkventster gewor den, terwijl zij tevens het ambt van dorps- oproepster aanvaardde. Het is teven vijfentwintig jaar geleden, dat zij de betrekking van telegrambestelster aanvaardde. Al deze functies worden momenteel nog door haar waargenomen. Een koker "AKkeïtje,.. van 12 ltuivari thans 13"AKKERTJES». Als U eet» origineel, glaxen bui, koopt, heeft U twéé voordeelen! U heeft er één extra. En..„# U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuiven Per koker me t glazen buis van 13 VOOt IZêtLUJMLfi ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER SCHAIK. Twee priesters ernstig gewond. Zaterdagavond is op den rijksweg 's-Her- togenbosch-Grave een ernstig auto-onge luk voorgevallen. Uit de richting Nijmegen kwam een per sonenauto, waarin gezeten waren pater dr. Norbertus Poelman uit Ginneken en pater Alexius van de Sande uit Nuland. Onder Schaik reed de auto door nog onopgehel derde oorzaak tegen een boerenkar. Zij vloog langs een boom en smakte vervol gens in de langs den weg loopende sloot. Beide inzittenden werden uit de auto ge slingerd en bleven met ernstige verwon dingen liggen. Omwonenden brachten hen in een nabij gelegen hulppost van het Roode Kruis. Later werden zij naar het groot-ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Daar werd geconstateerd, dat pater Poelman ernstige hoofdwonden en een beenbreuk had bekomen, terwijl de ander eenige rib ben had gebroken, een ernstige hersen schudding en een diepe, hevig bloedende snede aan den pols had opgeloopen. DOOR TRAM AANGEREDEN. Dood opgenomen. Op het Spui te Den Haag kwam Zaterdag te ongeveer kwart voor vijf de 63-jarige voetganger W. A. B., bij het oversteken van den rijweg onder een. passeerenden tram wagen. Toen deze door een kraanwagep was opgevijzeld, kon de geneesheer van den ge neeskundigen dienst siechts den dood van B. constateêren. STEEKPARTIJ IN EEN CAFE. Zaterdagavond omstreeks half acht is in een café aan het Zuiderdiep te Groningen een ernstige steekpartij voorgevallen. De 46-jarige H. H., die opgewonden was door huiselijke moeilijkheden, zocht ruzie met J. N. en S. V., beiden gehuwd en eveneens wonende te Groningen. Opeens haalde hij een mes te voorschijn, waarmede hij N. 'n steek in den nek en in de rechterhand gaf en vervolgens V. een steek dwars door de rechterhand. Beide slachtoffers werden naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. De dader is aangehouden. Belangrijke Nederlandsche order voor de Engelsche motorrijwielindustrie. - De N.V. Handelsmaatschappij R.S Stokvis en Zonen heeft aan de Engelsche motorrijwiel industrie een order verstrekt voor een be drag van circa een half millioen gulden. Deze order is alleen reeds ongeveer ander half maal zoo groeft als de totale export naar Nederland van Engelsche motorrijwielen in de laatste jaren heeft bedragen. moesten laten, zooals het was en hoe hij er in geslaagd was den commandant te over reden hem in deze bomvrije onderkomens ongemoeid te laten. Hij zei hun, dat niemand anders hier zou binnentreden en dat, als de tijd geko men was, dat de stoomploegen het land kwamen bewerken, hij het laatste over blijfsel van zijn kerk zonder een woord te zeggen, zou afstaan. „En toen zijn ze weggegaan, mijnheer". De geest van den ouden man begon weer af te dwalen; hij bleef in het Latijn gebe den herhalen en staarde naar het crucifix. David richtte zijn zaklantaarn op den stoel. Jawel, 't was zeker zijn oude beken de! „Ik weet niet waarom we er destijds zoo om lachten", vertelde hij Laline. „Mis schien waren we zoo dwaas '>mdat we zoo doodmoe waren; 't leek 'zoo komiek toen we, na door bloed en modder te hebben ge waad, hem hier met zijn blauw satijn en franje zagen staan. Ik herinner me, dat Jack en ik wel vijf minuten tegenover het ding stonden te brullen van het lachen en toen hebben we er om gevochten, wie van ons tijdens ons souper er in zou zitten. Goede hemel! dat,waren toen nog eens tij den!" „De sofa ziet er ook ontzaglijk voornaam uit zei Lalinè lachend. „Stond die ook in je paleis?" „Neen; die moet hier altijd hebben ge staan, maar op de een of andere manier voel ik, dat het onderkomen, waarin wij waren, daar achter die opening lag. Ik weet. dat het rechts van de trap was. zoo dra wij beneden waren en de eerwaarde vader zei, dat hij den stoel daar had weg gehaald". „Dus door de deur, die we versperd za gen", opperde Laline, „o! laten we dan eens door het gordijn gaan kijken!" Op dit oogenblik begon de priester weer te spreken en David ging beleefdheidshalve naar hem toe. Laline ging buiten den licht" kegel van de electrische lantaarn, terwijl ze haar eigen kaars droeg, alleen voor waarts en lichtte het gordijn van zakken- goed op. Ze was erg verlangend om de werkelijke plaats, waar David was geweest, te onder zoeken. In haar zorgvuldig bewaakte leven was ze nooit in aanraking geweest n>® iets gevaarlijks. De oorlog was een nach** merrie geweest, waarover ze in couranten had gelezen, maar die niet meer werkeliJ- ken indruk op haar had gemaakt dan e« comedievoorstelling. Dat het onverstand»! was hier zonder gids een pas te verzetten» was nooit in haar hoofd opgekomen. Het licht van David's zaklantaarn w zoo krachtig, dat alles wat zich hul haar lichtbundel bevond, donker was, zo dat hij niet zag, waarheen Laline zich gaf totdat hij het licht in haar richting liet schijnen en, ziende, dat ze door gordijn was geloopen, riep hij uit: „Ga geen pas meer vooruit, Laline 1 mag daar niet alleen in". e „Denk je dat ik bang ben?" vroef(„.n. hem lachend. „Kom maar eens kU* deze is niet half zoo prachtig!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6