Aqmda Ingrijpende maatregelen afgekondigd. in Frankrijk Reynaud over Frankrijks economische mobilisatie. Herwaardeering van den goud voorraad. De onbewaakte overweg. Inbraak in de „Hema" te Amsterdam. Vaklui maken f3000.— buit. Paul Reynaud verdedigt de maatregelen. LeonBlum dientvan repliek. De Fransche persvrijheid. Tegen-offensief der Chineezen. Diverse successen. De wereld oordeelt en veroordeelt. Nieuws in 't kort. TWEEDE slap. Tentoonstelling, -stzaal Boendermaker te Bergen, eiken m—4 uur, werken van Kees Boender- jnakc1"* Bioscopen. r'tv-theater, 8 uur, hoofdnummer Vader- Langbeen (Holl. rom.*amus. film); hoofd- w®. LiUy Bouwmeester, Paul Storm en ff ma Morel. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. ninccoop Harmonie, tot en met Woens- iddag, 8 uur, hoofdnummer De godin de jungle '«vnnt.-rnmi hnnfHrnllor, (avont.-rom.); hoofdrollen porothy Lamour en Ray Milland. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee, yictoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De eluksvogel met zijn erfenis 13 stoelen fhum hoofdrollen Heinz Rühmann, Hans Moser, Anni Rosar, Inge List, Hedwig Bleibtreu. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 15 November, g 15 uur, De Unie, voordrachtavond door mevr. Smit—van de Wall. Woensdag 16 November. 8 uur, dancing Harmonie, spreker de heer Suzenaar voor de Vereen, voor paeda- gogiek. b uur, Harmonie, concert Toonkunst. 8 uur, 't Gulden Vlies, tooneelüitvoering aoor Selskip Friso. B uur, Logegebouw Nieuwesloot 111, psy chometrische seance door mevr. v. d. Ster. Auto bij Veenwouden door een locomotief gegrepen; twee dooden. Een auto, waarin gezeten waren de heer Cremer, directeur van de zuivelfabriek te Veenwouden en zijn echtgenoote, is Zater dagavond op een onbewaakten overweg bij Veenwouden door een losse locomotief aan gereden en meegesleurd. De twee inzitten den werden zeer ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden is mevrouw Cremer overleden. Haar echtgenoot bezweek even later in het ziekenhuis. Te Amsterdam hebben inbrekers he dennacht een goeden slag geslagen. Zij hebben een bezoek gebracht aan de Hema in de Kalverstraat, waar zij de brandkast openbraken en een bedrag van ruim 3000 buit maakten. Het zijn klaarblijkelijk inbrekers van pro fessie geweest. Met'vakkennis is de brand kast, een vrij groot model, doch van lichte constructie, geforceerd. De inbrekers moe ten met de plaatselijke situatie goed op de hoogte zijn geweest. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij zich Zaterdagavond in laten slui ten in het winkelgebouw of in het maga zijn. Toen alles rustig was geworden konden zij hun slag in het kantoor slaan, zij zo.iden niet spoedig gestoord wordenMet een cirkelfrais hebben zij rond het slot een cirkelvormig stuk uit de kast gezaagd. De buit lag toen voor het grijpen. Hoeveel er precies gestolen is kon vanmorgen nog niet worden opgegeven, maar het bedrag wordt geschat op ruim 3000 aan bankpapier en zilvergeld. Gebruik makend van de bevoegd heden aan haar verleend, heeft de Fransche regeering Zaterdag aantal wetsdecreten goedgekeurd, dienende tot versterking der economi sche en financieele positie van het land. De genomen maatregelen. Een der belangrijkste wetsdecreten bepaalt de herwaardeering van den goudvoorraad der Bank van Frankrijk op den grondslag van 170 frank voor één pond sterling. op den gronddslag van 170 franks voor één pond sterling. Dit beteekent een winst van 30 milliard francs. De 40-urige werkweek wordt ge handhaafd, doch voor een periode van drie jaar zijn, mei het oog op den ernst der economische situatie, wijzi gingen gebraent in de toepassing van de 40-urige week. In beginsel is het stelsel van vijf werkdagen van acht uur afgeschaft: de arbeidsduur wordt verdeeld over zes volle dagen of over vijf dagen en een halven dag. Voorts is de gelegenheid geschapen tot het verrichten van overwerk bin nen bepaalde grenzen. Van alle beroepsinkomsten wordt een buitengewone nationale belasting van twee procent geheven. Inkomstenbelasting, personeele belasting en zegelrecht worden verhoogd. De salarisbelasting wordt op 8 procent gebracht. Ook couponbelasting en belasting op koffie, suiker, tabak, wijnen worden verhoogd. E. zyn eenige wijzi gingen in de heffing der belastingen ge komen. Niemand zal meer dan 50 procent van zijn inkomsten behoeven te betalen. Tenslotte komen op de eerste lijst der Zaterdag geteekende wetsdecreten nog voor een wijziging der procedure voor ar bitrage en verzoening, en decreten betref fende de positie van arbeidersgedelegeer den, weigering van overwerk in de voor de defensie arbeidende industrie, bestrij ding der werkloosheid speciaal door her opleiding van vaklieden, een nieuw stelsel van gezinsinkomen ter verhooging van het geboortecijfer, prijsregeling, uitgiften van schatkistbiljetten en gewaarborgde stukken, nieuwe regeling voor de spaar kassen (beperking der stortingen tot 20.000 frank), coördinatie van het verkeer, een crediet van 1800 millioen voor herziening van ambtenarensalarissen en pensioenen, afschaffing der nationale loterij met in gang van 1 Januari 1940, maatregelen tegen belastingbedrog en toezicht op de spoorwegen. Voorts zijn maatregelen ge nomen ter aanmoediging van den land bouw, tot wijziging van post- en telefoon tarieven en t. a. v. de vreemdelingen in Frankrijk. BRUTALE INBREKER STEELT 3000. Maar hij heeft er niet veel plezier van. Met 4 medeplichtigen reeds achter slot en grendel. Vier mannen en de verloofde van één hunner zijn er Zaterdagavond in geslaagd <-en bakker uit de Dapperstraat te Amster dam voor ongeveer 3000 aan contanten te bestelen. Maar ze hebben er niet veel plezier van gehad, want vóórdat ze gelegenheid kregen er ook maar één cent van uit te ge- Ven, had de politie het vijftal al te pakken en achter slot en grendel gezet. Terwijl de eene, die den bakker goed "ent en die waarschijnlijk de geestelijke va- er van het „kraakje" was, op den uitkyk tond, verbrak de andere het slot De minister van financiën, Reynaud, heeft Zaterdagavond zijn aangekon digde rede gehouden waarin hij de nieuwe door den ministerraad goed gekeurde decreten besprak. Hij zeide o.m. het volgende: „Ik ben ervan overtuigd, dat de Fran schen nooit aan Frankrijk hebben gewan hoopt, aldus de minister, ondanks de onzekerheid en de teleurstellingen van de laatste jaren. Thans willen zij voor alles de waarheid hooren, hoe ernstig die ook zij, om er den moed tot strijden en over winnen uit te putten. Deze waarheid zal ik u mededeelen. Ik zal voor u de balans van Frankrijk op maken. Ik zal u aantoo' hebben Paul Reynaud. geleend moeten worden, hetgeen een vol ledige ruïneering Deteekende. Thans zijn echter maatregelen genomen. Over deze maatregelen zeide Reynaud nog o.m., dat het aantal staatsambtenaren met 40.000 zal worden verminderd, die op andere^ gebieden aan het welk zullen wor den gezet; dat het aantal arbeiders in de vliegtuigenindustrie zal worden vermeer derd; dat een land, dat 25 milliard aan be wapening uit geeft, zich niet de luxe kan permitteeren tegelijkertijd groote werken uit te voeren; dat de belastingmaatregelen niet meer beteekenen dan 25 centimes per dag en per hoofd, waarbij de rijksten de zwaarste last zullen dragen en dat het volgend jaar de belastingschaal 30 hoo- ger zal zijn dan die der eerste regeering in deze wetgevende periode. Tenslotte besprak Reynaud de verkregen resultaten. Het tekort op de gewone be grooting is thans geheel verdwenen. De uitgaven voor openbare werken zijn ver minderd. Met uitzondering van een bedrag van enkele milliarden zal thans slechts alleen geleend behoeven te worden voor defensie. Gedurende zes maanden zal geen beroep op de geldmarkt gedaan worden, waardoor de fondsen kunnen stijgen en het kapitaal kan terugkeeren. De minister besloot zijn rede met er op aan te dringen, dat men zijn ongeduld beheerscht. „Een la;id kan zich slechts op den duur verheffen. Zal Frankrijk dat kunnen, of liever zal het willen? Gy Fransche mannen en vrouwen," aldus Reynaud" „zult op die vraag het ant woord geven." deur "T" vaIi de nen, dat de beslissingen, die wij boven h™ i e*age' liep doodbedaard de mo€ten nemen, niet het gevolg zyn van en stal w J .gelegV W°nmg binnen willekeur, maar van den aard van het kas tin f fA opgeborgen was in een kwaad, dat genezen moet worden. «Si in de voorkamer. Zonder dat de bak-1 r, boven wiens hoofd alles gebeurde, ook aar iets bemerkte, liep de inbreker weer j A n tCj 11C|J UC IIIUICIVCI. WCCi trap af. Het tweetal wandelde naar het ls van den broer van den man, die het annetje had uitgedacht. In het bijzijn van verloofde van één der mannen werd hier tui geteld en daarna verstopt in een uisje de Watergraafsmeer. j nmiddels had de bakker den diefstal ont- en aangifte gedaan bij de politie. Ho6 vrouw var> den bakker had omstreeks i An iemand de woningdeur zien uit- FFa*kr« n en' dien zij van aanzien meende te ken-1 J8 schade^zi de er}.gewaPend met dit signalement togen den» ifjle"a8enten op onderzoek uit. Nog van 6u nackt slaagden zy er in den man kenfZ1Jrl te halen. Een gedeeltelijke be- hUjsjenis vol£de, het geld werd in het tuin- kweJ' gevondpn en nu was het slechts een Plicht'6 Van dat de andere vier mede ten 18en werden gearresteerd en opgeslo- Volgpn^U!fen<^ gulden, het bedrag, dat zich echterS n hakker in de kast bevond, is L bleet J11^ terugSevonden. In het tuinhuisje voldoende. De productie moet verhoogd broer v 00 te zÜn opgeborgen, één der worden tot van 30 tot 40 procent, elkeen je had 200 thuis, terwijl bij het meis- zal daaraan moeten meewerken. Werd eveneens een bedrag aan geld Toen Reynaud de portefeuille van ru;m faa,"getroffen, totaal ongeveer voor financiën aanvaardde voorzag hij, dat de het b a De bakker blijft verklaren, dat Staat 60 milliard francs zou moeten leenen vader tag grooter is geweest. De daders: als in deri toestand geen verandering zou z00ns' e 6 Zoons' de verloofde van één dier worden gebracht. Als er nu niet ingegre- grendpj een vriend zitten achter slot en pen wordt, aldus Reynaud, zouden er over eenige maanden 250 k 300 milliard francs Ik heb u een slechte en een goede schap te brengen. Eerst de slechte boodschap te brengen. Eerst de slechte stig. En de goede boodschap: als uw hart moedig genoeg is, kunnen wij er zeker van zijn de moeilijkheden te boven te komen. Wij zullen het klaar spelen." „Sedert acht jaar", aldus Reynaud, Frankrijk in een crisis. In die jaren zeer groot geweest. Aan de hand van cijfers toonde Reynaud aan, dat Frankrijk in deze periode sterk achteruit gegaan was bijv. wat de productie, het spoorwegverkeer, den uitvuei. ae werkge legenheid, het bouwbedrijf en het kapitaal betreft. De Fransche vloot is in verhou ding zwakker, de schepen oud geworden. Voor het volgend jaar is 25 milliard voor defensie aangevraagd voor de bewape ning. Deze milliarden beteekenen inder daad economische activiteit, echter niet In een gisteren ter gelegenheid van de herdenking van den tweeden ver jaardag van den dood van Salengro te Rijssel gehouden redevoering, heeft Leon Blum, de voorzitter der Fransche socialistische partij heftige critiek geleverd op het financiëele plan van Paul Reynaud. Na herinnerd te hebben aan de omstan digheden, waaronder de regeering van Blum in Juni 1936 aan het bewind kwam en wat van de onder deze regeering opge stelde sociale wetten is terecht gekomen, verklaarde de socialistische leider: „Gisteravond is een financieel plan ge publiceerd, waarin men weinig heeft overgehouden van de tegenover de arbei dersklasse in plechtige uren aangegane verplichtingen, verplichtingen, welke de arbeidersklasse toch echter vandaag, zoo als twee jaren geleden, heeft willen doen eerbiedigen". Hij zette uiteen, dat de amendementen op de veertig-uren-week hem verschrik kelijk voorkwamen, waarna hij ten aan zien van de vijfdaagsche werkweek, met een arbeidsdag van acht uren, opmerkte, dat dit stelsel spontaan was voortgekomen uit den gemeenschappelijken wensch van werkgevers en arbeidersklasse en dat het onjuist is te verklaren, dat dat systeem werkelijk overeenkomt met het belang der productie. Door op Zaterdag daar, waar het nutte loos is, toch te laten werken, is het niet een verbetering van de economische orde, doch slechts een manifestatie van die poli tieke orde, waarvan het eenig doel waar schijnlijk is het kapitalisme en wel het financieele kapitalisme nog meer dan het industrieele kapitalisme, in te blazen, dat wat men vertrouwen heeft genoemd. Dit plan kan geen ander doel hebben dan een beweging van vertrouwen te weeg te brengen op de financieele markt en de effecten een impuls te geven en den terugkeer van kapitaal te bewerken. De persvrijheid. Blum herinnerde vervolgens aan de po gingen van zijn regeering de chantage- en lasterbladen tot zwijgen te brengen. De wet op de pers, welke een einde moest maken aan de werkzaamheid dezer bladen, werd goedgekeurd door de kamer, doch verworpen door den senaat. „Thans bestaat nog geen wettig middel om de lasteraars, de moorde naars, den laster te straffen. Op het oogenblik dat ik spreek, doet zich iets voor, dat de verbeelding verwart, een schandaal, dat ver uitgaat boven alle andere. Dezelfde bladen, die gisteren de propagandisten waren van smaad en moord tegen socialisten en demo craten, zijn thans de agenten gewor den van dc buitenlandsche propa ganda". De leider der socialisten vroeg zich af of het over eenige maanden of weken niet noodig zal zijn voor de republikeinsche en socialistische partijen en pers hun recht van vrije meeningsuiting te moeten verde digen tegenover bepaalde groepen in het land. „De eischen der totalitaire regimes gaan zonderling ver. Wat zou een persovereen komst, waarvan sprake was, beteekenen? Men vraagt zich reeds af als bijv. morgen in Engeland mannen als Churchill en Eden aan de regeering zouden komen, dit door het derde rijk niet zou worden be schouwd als een soort onvriendschappe lijke daad". Blum vroeg zich af of het nog mogelijk zou zijn een volksfrontregeering te vormen of een socialist of een Jood in de regeering op te nemen zonder zich bloot te stellen aan internationale moeilijkheden. Ten slotte verklaarde Blum niet te ge- looven, dat het socialisme grooter kan worden of kan groeien in 't internationale leven, indien alle vrijheidsgeest, mensche- lijke openhartigheid, en menschelijke edelmoedigheid er langzaam aan uit wor den verjaagd. „De menschelijke waardigheid is het teeken van het socialisme. Laat de socia listen er getrouw aan blijven, het is het beste middel om hun helden en martela ren te eeren". Verschillende berichten bevestigen, dat de Chineezen geleidelijk vorderingen maken met hun tegenaanvallen in Kwangtoeng, en dat hun troepen thans uit vier richtingen op Kanton aandrin gen, aldus het Chineesche persbureau. Op verschillende punten ongeveer 60 K.M. ten Noord-Oosten van Kanton wordt hevig gestreden. De Chineezen hebben verschil lende plaatsen heroverd en de Japansche bezetting is afgetrokken. In een stad van Noord-Foekien is een de legatie aangekomen der revolutionnaire partij van Formosa, welke een manifest heeft uitgegeven, inhoudende, dat Formosa met de andere deelen van China zich ver- eenigt in den strijd tegen Japan. Alleen een opstand tegen de Japansche militaristen, aldus het manifest, kan Formosa de moge lijkheid brengen om het Japansche juk af te schudden. Volgens een onbevestigd bericht hebben de Chineezen Waitsjau ten Oosten van Kan ton heroverd. Aan het front in het Zuiden van Honan, langs den spoorweg PekingHankau heb ben Chineesche troepen de stad Tsjang Tai- kwan 25 K.M. ten noorden van Sihjang, heroverd. Voorts zijn Poklo ten Oosten, Ta- liang ten Zuiden en Poenghwa en het sta tion Soekai ten Noorden van Kanton her overd. De Japansche opmarsch naar het Zuiden is tot staan gebracht, nabij Joetsjau werd hevig gevochten. Ten Noorden van Joetsjau hebben de Japansche troepen gepoogd te landen, doch zij werden door de Chinee sche kustwacht teruggedreven, drie Japan sche vaartuigen werden in den grond ge boord. De scheepvaart op de Jangtse. Naar te Londen wordt meegedeeld, heb ben de Britsche, Fransche en Amerikaan- sche autoriteiten in afzonderlijke nota's aan de Japansche regeering een krachtig protest laten hooren tegen het feit, dat de scheep vaart op de Jangtse gesloten is. Vandaag is het Japansche antwoord over handigd op de nota's van Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten, waarin vrije scheep vaart op de Jangtse wordt gevraagd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Japanneezen verklaren, dat de omstan digheden op het oogenblik niet toestran, dat het verzoek wordt ingewilligd. Daar is geen land in de wereld, of zijn bevolking in al haar geledingen heeft het gebeurde in het Derde Rijk veroordeeld. Daar is geen land in de wereld, of zijn bevolking heeft zijn diepe verontwaardiging over de Duit- sche maatregelen geuit. Laten wij hier een résumé geven van meeningen en commentaren, welke het bovenstaande bevestigen. Daar is allereerst een ingezonden stuk in de Times, geschreven door den aartsbis schop van Cauterbury, en dat aldus begint: „Ik geloof, dat ik spreek namens het christenvolk van dit land, wanneer ik uiting geef aan mijn verontwaardiging over de daden van wreedheid en vernie ling op Donderdag j.1. in Duitschland en Oostenrijk". Voorts zegt de aartsbisschop dat hoezeer de moordaanslag te Parijs ook te betreuren valt, zulke wilde en wreede repressailles niet te verontschuldigen zijn. De voorvallen zijn des te onaangenamer, omdat er in Engeland een verlagen bestaat met Duitschland op voet van vriendschap te leven. Dergelijke excessen van haat en boosaardigheid zijn hiervoor echter niet bevorderlijk. Tenslotte verzocht de aartsbisschop om in de kerken voor de vervolgden te bidden. Felle taal van een aartsbisschop. De aartsbisschop van Baltimore, Michael Curley, heeft in een te Washington gehou den preek verklaard: In Duitschland wordt de menigte be heerscht door een waanzinnige, die niet al leen God verwerpt, doch zichzelf goddelijk zou willen maken. Curley voegde hieraan toe: Ik veroordeel den minister van propaganda Göbbels, wiens gebrekkige geest de aartsbisschop van München en Weenen niet tot zwijgen zal kunnen brengen. Tal van protesten. Uit New York meldt Havas, dat de maat regelen, die in Duitschland tegen de joden genomen zijn, ook Zondag weer tot een groot aantal krachtige protesten hebben geleid. O.a. hebben geestelijken in hun Zondagspreeken „den slag, die aan de be schaving is toegebracht" gelaakt en uiting gegeven aan de verontwaardiging, die den ze „brutale pogom" gewekt heeft bij alle beschaafde menschen, tot welken gods dienst zy ook behooren. De „New York Tribune" is van oordeel, dat zelfs van zuiver economisch standpunt de door Duitschland genomen strafmaat regelen dom zijn. Het rijk zal meer ver liezen door de schade, die deze decreten aan het economische leven zullen toe brengen, dan het hoopt te winnen door en kele minderheden onder zyn inwoners te berooven. Lang nadat de golf van terroris me van thans voorbij is, zullen de eerlijke Duitschers nog de nationale vernedering en schaamte voelen. Amerika en de jodenvervolging. In verband met de Duitsche anti-semiti- sche maatregelen heeft de democratische senator uit den staat Utah, King, de ver breking der diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitsch land bepleit. Staatssecretaris Huil heeft den Duitscnen ambassadeur op het staatsdepartement ont boden. Hij onderhield zich gedurende een kwartier met hem. Volgens welingelichte kringen is het biogelyk, dat Huil tegen over den ambassadeur uitdrukking heeft gegeven aan de bezorgdheid, die de anti- semietische maatregelen in de Vereenigde Staten wekken. Dezelfde kringen wijzen er echter op, dat geen enkel protest moge lijk is, aangezien het om een zuiver bin- nenlandsche aangelegenheid gaat. Een aanfluiting van het recht. In een commentaar op de nieuwe anti- joodsche maatregelen in Duitschland schrijft de „Daily Mail": De wereld staat verstomd bij het verpletterend karakter van de nieuwe straffen, die den joden in Duitschland zijn opgelegd. Een hulpelooze minderheid van 600.000 menschen straffen voor de daad van een onevenwichtig jong- meisch is een aanfluiting van het recht. De „Manchester Guardian" schrijft: Het eenige, dat zal helpen, is zooveel mogelijk oden uit Duitschland halen. Wat noodig is, is dat de regeeringen het internationale comité, dat op de conferentie te Evian werd gevormd om het vluchtelingenvraag-. stuk te behandelen, nieuw leven inblazen. De „News Chronicle" schryft: Deze wreede pogrom zal niet nalaten, van groo- ten invloed te zyn op de politiek van dit land, want de Britsche politiek wordt be paald door de Britsche openbare meening en de Britsche openbare meening be schouwt deze uitbarsting van nazi-woede met afschuw en verachting. Hoover over de jodenvervolging. Zeggende, dat hij meer dan iemand an ders het recht heeft, een protest te laten hooren, liet oud-president Herbert Hoover gisteren een waarschuwing hooren aan het adres van Duitschland, dat indien de aan vallen op de Joden aanhielden, het mensch- dom zijn veroordeeling over Duitschland voor eeuwen in de toekomst zou uitspreken. Amerika dreigt. In de „Oeuvre" schryft mevr. Tabouis: De laatste te Londen uit Amerika ontvangen berichten doen denken, dat Roosevelt Hitier er van in kennis zal stellen, dat in Amerika onmiddellijk represaille-maatregelen geno men zouden worden, wanneer hij er in vol harden zou zijn decreten tegen de Joden te doen toepassen. Roosevelt zou talrijke Duitschers uit Amerika, die verschillende openbare functies bekleeden, wegzenden, teneinde hun betrekking aan Joden uit Duitschland, die in Amerika zouden worden opgenomen, te geven Duidelijke diefstal. De New-York Times kwalificeert de aan de Duitsche joden opgelegde boete als „een duidelijken diefstal". Deze maatregel, zoo schrijft het blad, getuigt van een geest van zorgeloosheid, krankzinnigheid en waanzin, die een slecht teeken vormt voor de toe komst en er op wijst, dat de „ziekte van het Hitlerisme" een nieuwe crisis nadert. Het blad besluit: „De demon van den waanzin heeft zich meester gemaakt van een groot volk. De rest van de wereld moet zijn ver stand zoo goed het zal kunnen bijeen hou den en hopen, dat de dag zal komen der be vrijding van deze nachtmerrie, die de ge- heele tegenwoordige wereld verduistert." Egypte erkent de verovering van Abes- sinië. - Volgens een communiqué van de re geering, heeft Egypte officieel de Italiaan- sche verovering van Abessinië erkend. Stefani meldt, dat de Egyptische minister Van buitenlandsche zaken vanmiddag den Italiaanschen gezant ontvangen heeft, wien hij mededeelde, dat de Egyptische regeering besloten had het keizerrijk te erkennen. De gezant antwoorddè, dat hij de mededeéling aan zijn regeering zou overbrengen. -1 Ook in Italië. - Twee groote verzeke ringsmaatschappijen te Triest hebben .77 Jo den uit haar dienst ontslagen. Ernstig ongeluk bij autorace. - By een automobielwedstrijd te Tres Arroyos (Ar gentinië) heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Vier der wagens kwamen met elkander in botsing en gingen in vlammen op. Twee bestuurders verbrandden levend, terwyl drie werktuigkundigen en drie toe schouwers gewond werden. De zuiveringsactie in Palestina. - De zuivering van Palestina door de Britsche troepen is verder voortgezet. Gisterochtend zijn de coldstream guards Jericho binnenge trokken, nadat zij eerst de stad hadden om singeld, Tot nu toe hebben zy geen tegen stand ontmoet. De opperrabbijn van Pales tina, Isaac Herzog heeft een oproep tot de wereldlijke en geestelijke leiders gepubli ceerd om plechtig te protesteeren tegen een verdere belemmering voor de Duitsche Jo den naar Palestina te komen. Gisteren werd te Jaffa een Arabier ge dood. Te Haiffa werd tijdens een schietpar tij een Arabisch douanebeambte gedood en een Jood gewonda De petroleumpijpleiding is nabij Baiffa wederom in brand gestoken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7