Qemeeutecaden f-coomciaat Tlieuws JCeck S. School het Vaticaan protesteert. Tegen de nieuwe rassenwet in Italië. Tsjechisch-Slowaaksche overeenkomst. Dualistische staatsvorm. Franco-piraten weer in actie. Regeling van den arbeids tijd in Frankrijk. Rapport over den toestand. Engeland en de koloniale kwestie. Palestijnsche terrorisme laait weer op. Februari-verkiezingen in Engeland Nieuws in 't kort. WIERINGERWAARD HEILOO LIMMEN CASTRICUm' ZUIDSCMARWOUDE ZIJPE SCHAGERBRUG HOORN OTERLEEK DERDE BLAD. waar het een nieuw bestaan zal mogen opbouwen." Telegram van de A.J.C. Het hoofdbestuur van de A.J.C. heeft het volgende telegram gezonden aan het Neder- landsche Jeugdleiders Instituut: Hoofdbestuur A.J.C. verzoekt leiding Ne- derlandsch Jeugdleiders Instituut de Neder- landsche jeugdorganisaties aan te sporen tot moreelen en materiëelen steun aan de jeug dige slachtoffers van de jodenvervolging in Duitschland. De A.J.C. Stelde den Paasch- heuvel ter beschikking. Vandalisme in een joodsche vacantiekolonie. Een Joodsche gezondheidskolonie, die prachtig gelegen is nabij de bosschen onder de Brabantsche gemeente Etten, heeft, toen er niemand aanwezig was, be zoek gehad van inbrekers, die blijkbaar niét alleen waren gekomen om zich ten koste van anderen te verrijken, doch die met een bijna grenzenloos vanda lisme links en rechts hebben vernield wat er onder hun bereik kwam. De politie is er reeds in geslaagd, twee der vandalen op te sporen en in arrest te stellen, aldus het Volk. Het Kamerlid de Visser vraagt verlof tot interpelleeren. Het Tweede Kamerlid L. de Visser zal, naar het Volksdagblad meldt, namens de communistische fractie der Tweede Kamer morgen de Kamer verlof vragen tot hel houden van een interpellatie over uitbrei ding van het asylrecht voor vervolgde Jo den, in verband met de jongste gebeurtenis sen in Duitschland. Nog meer adressen. De centrale commissie voor het vrijzinnig protestantisme heeft er in een telegram aan de ministers Colijn en Goseling op aange drongen, de slachtoffers van jodenhaat en geloofsvervolging door het toestaan van im migratie en het bevorderen van transmigra tie te helpen. De commissie verklaart zich bereid, in nader overleg met de regeering garant t^ zijn voor het onderhoud en de ver zorging van een vast te stellen aantal slacht offers. Het internationaal verbond voor vrijzinnig christendom en geloofsvrijheid heeft aan de regeeringen van België, Denemarken, Enge land, Estland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Nederland, Noorwegen, de Vereenigde Sta ten, Zweden en Zwitserland den volgenden brief verzonden: Het internationaal verbond voor vrijzinnig christendom en geloofsvrij heid, vertegenwoordigende 23 kerken of fe deraties van kerken en groepen tezamen met ongeveer 20.000.000 leden, geschokt door de ontstellende gebeurtenissen, waartoe het Joodsche vraagstuk in sommige landen van Europa leidt, doet, in de naam van christen dom en menschelykheid een beroep op de bovengenoemde regeeringen, dat zij geen enkele mogelijkheid tot internationale op lossing van dit brandende vraagstuk onbe proefd zullen laten, en intusschen al het mogelijke doen, teneinde het lijden van de getroffenen te verzachten. Het Vaticaan heeft bij de Italiaan- sche regeering een protest ingediend tegen artikel 1 van de nieuwe rassen wet, waarbij huwelijken tusschen Ita lianen en riiet-arische personen ver boden worden. Het orgaan van het Vaticaan, de Osser- vatore Romano, acht den door de nieuwe rassenwet ontstane breuk zeer pijnlijk, ge zien het feit, dat de Paus eigenhandig een schrijven gericht heeft aan het hoofd der Italiaansche regeering en aan den koning voordat de nieuwe wetten waren aangeno men. In een, officieel uitziende, aanteeke- ning wijst het blad voorts op de tegenstel ling tusschen de nieuwe fascistische wetten en het kanonnieke recht. De kerk heeft altijd huwelijken ontraden tusschen katho lieken en personen van een ander geloof, doch haar optreden was geenszins dwingend. De nieuwe wetten nu vormen een verbreking van het Concordaat, waar van artikel 34 de burgerlijke waarde van het kerkelijk huwelijk erkent. De Osser- vatore Romano merkt echter op, dat de nieuwe wetten betrekking zullen hebben op een tiental huwelijken per jaar, terwijl dank zij het Concordaat jaarlijks 300.000 huwelijken gesloten worden. Het blad be sluit: „De fatsoenlijke menschen zijn smar telijk verrast nu zij de Concordaatsverplich tingen verbroken ziende beginselkwes tie is van kapitaal belang". Tijdens een conferentie, welke giste ren is gehouden tusschen Slowaaksche afgevaardigden, de regeering te Praag en de leiders van de Tsjechische par tijen, is in beginsel een overeenstem ming bereikt. De regeering heeft erin toegestemd in de grondwet op te nemen het ontwerp tot autonomie, dat door de Slowaken is voor gesteld na de overeenkomst van Zilina, het geen practisch zal leiden tot de vorming van een dualistisch bewind in Tsjecho- Slowakije, overeenkomstig de regeering van het vroegere Oostenrijk-Hongarije. In het voorstel van Zilina zijn evenwel enkele wijzigingen aangebracht. De Tsjechen weigeren de Slowaaksche ministers het recht van veto te geven voor wetten, welke door het parlement van Praag zijn goed gekeurd. Ook werd geweigerd schadeloos stelling te verleenen voor de schade, welke in de afgeloopen twintig jaar werd veroor zaakt. Wel werd erin toegestemd, dat schade zal worden hersteld, wanneer kon worden aangetoond, dat deze bestaat. Hedenochtend zijn nieuwe besprekingen gehouden voor het opstellen van een defini tieve tekst. Nu de Slowaken genoegdoening hebben gekregen, hebben zij erin toegestemd deel te nemen aan de presidentsverkiezingen. Het parlement zal derhalve 17 November bijeen geroepen worden, teneinde te stem men over het opnemen van de wet op de autonomie van Slowakije in de grondwet, waarna zal worden overgegaan tot het kie zen van een president der republiek. Over de candidaten hiervoor is nog niet gespro ken, naar verluidt zou de candidatuur van Tsjvalkovski op moeilijkheden stuiten. Tsjecho-Slowaaksch protest. De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije heeft gisteravond den Hongaarschen gezant te Praag een nota gezonden om te protesteeren tegen het brutale optreden van Hongaarsche soldaten en de Hongaarsche bevolking in de door Hongarije bezette gebieden. Op het oogen- blik bevinden zich ongeveer 3000 vluchte lingen uit dit gebied te Bratislava. Zij heb ben medegedeeld, dat zij binnen 24 uur hun bezittingen moesten verlaten, dat hun goe deren in beslag werden genomen, terwijl op sommigen is geschoten om hen te dwingen het land te verlaten. Twee koopvaardijschepen van de Spaan- sche regeering, de „Josina" en de „Baurdo", op weg van de Sovjet-Unie naar Spanje, met een lading scheikundige stoffen, zijn te Bergen binnengeloopen. Zij deelden mede, dat zij buiten de Noorsche territoriale wate ren werden achtervolgd door een gewapen- den treiler van de vloot van de Spaansche opstandelingen. Lloyds te Londen heeft vernomen, dat het Amerikaansche schip „Eiricareed", op weg van New-Orleans en New-York naar Valencia, ongeveer vier mijlen ten westen van Gibraltar werd aangehouden door een gewapenden reiler van de vloot van Franco. Op de zijden van het schip stond met groote letters „Amerikaansch schip tot leniging van den nood in Spanje". De gezagvoerder stoorde zich niet aan de signalen van den treiler en is thans Gibraltar gepasseerd. Een decreet der Fransche regeering over de reglementeering der prijzen bepaalt, dat verhooging der kleinhandelsprijzen van levensmiddelen en andere artikelen verbo den is. Het wetsdecreet betreffende den duur van den arbeidstijd bepaalt, dat deze wet telijke vastgesteld blijft op 40 uur per week. Een week van zes arbeidsdagen vorm de basis van den wekeiijkschen ar beidstijd. De leiders der bedrijven zijn gerechtigd de noodige overuren te laten maken inge val van groote drukte, tot een maximum van 50 uur. Bovendien kunnen zij vergun ning vragen voor extra uren tot een maxi mum van 80. Weigering om te werken in extra uren voor de nationale defensie vormt van den kant van den loontrekkende een onge rechtvaardigd verbreken van het arbeids contract en brengt verlies van de rechten op de vastgestelde schadeloosstellingen met zich mede. Aan den tekst der wetsdecreten die in de staatscourant van gisteren verschenen is, gaat een algemeen verslag van den presi dent der republiek over deze decreten vooraf. Uit dit rapport blijkt o.m. dat de totale lasten voor de gewone begrooting voor '39 geschat kunnen worden op 64.000.000.000 frank, n.1. 14.780 millioen voor militaire uitgaven en 49.705 mililoen voor het bur gerlijke bestuur. De buitengewone uitgaven, die naast het gewone budget komen en de kosten van 't wapeningsprogramma insluiten, worden berekend op 29.679 millien, hetgeen een derde deel meer is dan in 1938. De lasten van de autonome amortisatiekas, welke bij de begrooting moeten worden opgeteld, worden geschat op 7500 millioen. De openbare uitgaven van Frankrijk be- loopen zoo in totaal 137 milliard, terwijl het nationale inkomen wordt geschat op 250 milliard. Socialisten en communisten tegen de decreten. Het bestuur der socialistische Kamer fractie heeft gisteravond een motie aange nomen, waarin verklaard wordt, dat zij de nieuwe politiek, die door de jongste decre ten werd ingeluid, niet kan aanvaarden. Zij zullen de economische crisis vererge ren, en geen andere uitwerking hebben, dan de speculatie en de banken te bevoor- deelen. Het secretariaat van de communistische partij gaf een communiqué uit, waarin een energiek protest wordt uitgesproken te gen de decreten. Ook het congres der C. G. T. heeft de decreten afgekeurd. In antwoord op een hem in het Lager huis gestelde vraag ten aanzien van het koloniale probleem heeft Chamberlain gis termiddag een verklaring afgelegd, waarin hij verwees naar de door Baldwin op 18 December 1935 afgelegde verklaring. In die verklaring zeide Baldwin, dat geen Britsch gebied of gebied onder Britsche bescherming of Britsch mandaat zou wor den overgedragen uit de Britsche souve- reiniteit of het Britsche gezag zonder dat dat meest volledige aandacht zou worden besteed aan de belangen van alle deelen der bevolking in de betrokken gebieden Op verdere vragen verklaarde Chamber lain, dat de Britsche regeering zich niet zal binden aan eenigerlei regeling in verband met dit bijzondere probleem (koloniale of mandaatsgebieden) zonder dat volledige gelegenheid zou worden gegeven tot de batten in het Lagerhuis. Een aantal conservatieve leden van het Lagerhuis, onder wie Yan Adams en Ame- ry, hebben besloten te trachten een vol doend aantal handteekeningen te verzame len, waardoor een debat over een motie mogelijk wordt, die het sluiten van een overeenkomst verbiedt, met betrekking tot de overdracht van Britsche koloniën of mandaatgebieden aan Duitschland, zonder dat het Britsche volk daarvoor toestem ming heeft verleend. Na een week van betrekkelijke kalmte doen zich thans weer nieuwe incidenten voor. Te Jeruzalem hebben terroristen een vergeefschen aanslag gepleegd op Fahmi Nasjasjibi, een neef van den leider der moderne party. Te Haifa hebben Arabie ren op een autobus geschoten, 'waardoor drie joden gewond werden. De politie drong een naburig huis binnen, waar zich vijf Arabieren hadden verschanst. Twee hiervan werden gedood, een werd gearres teerd, doch de beide anderen ontkwamen. In dezelfde stad is een joodsche student gedood. Te Gaza hebben rebellen een Ara bier gedood. Te Galilea zyn by een gevecht tusschen troepen en rebellen drie opstan delingen gedood. De overige rebellen slaagden er in, over de grens te ontsnap pen. De zuivering door de Britsche troepen in geheel Palestina is voortgezet en een hoeveelheid vuurwapenen en springstoffen is in beslag genomen. Te Gaza werden acht huizen vernield, aangezien van hieruit op Britsche soldaten was geschoten, waarbij twee soldaten werden gewond. De Londensche correspondent van de Engelsche „Manchester Guardian" ver neemt van verscheidene kanten, welke hy voor welingelicht houdt, dat thans be sloten :s begin Februari algemeene ver kiezingen te houden. Ernstige ontploffing te Offenbach. - Een huis in de Bahnhofstrasse te Offenbach (Duitschland) is gisteren grootendeels inge stort tengevolge van een ontploffing. Vyf menschen, die door het puin werden bedol ven, zijn gedood.,Er vielen drie gewonden. Het ongeluk is veroorzaakt door een be woonster, die zich door gasvergiftiging van het leven wilde berooven. Doordat op de electrische bel gedrukt werd, ontplofte het gas. Slachtoffers van den brand te Mar- seille ter aarde besteld. - Gisteren zyn te Marseille de slachtoffers van den brand in de Nouvellesgaleries ter aarde besteld. Alle winkels, banken, café's scholen enz. waren gesloten en in de binnenstad was het ge- heele verkeer stopgezet. De 48 kisten waren op twaalf militaire wagens geplaatst. Op een anderen wagen was een urn geplaatst, welke aarde bevatte met asch, welke van de plaats van de ramp afkomstig was, en die symbolisch het stof- felyk overschot voorstelde van de verdwe nen slachtoffers. Zeven wagens met kransen volgden. Tydens de uitvaartplechtigheid heeft zich een nieuw ongeluk voorgedaan. Doordat het toestel van een persfotograaf uiteensprong, ontstond een paniek onder de menigte, In het gedrang werden tien personen licht ge wond. Een toeschouwer kreeg ernstige ver wondingen. De strijd in Hoenan. - De Chineesche troepen hebben Jotsjau, de toegangspoort tot Hoenan aan den spoorweg Kanton-Han- kau ontruimd en zich teruggetrokken op een nieuwe verdedigingslinie in de nabyheid van Matang, dat 15 kilometer zuidelyker ligt. Deze terugtocht was noodig geworden door den Japanschen druk van twee zyden. De Chineesche hoofdmacht heeft zich ge concentreerd te Polo, 60 kilometer ten zui den van Matang: zy bereidt zich er op voor den verderen Japanschen opmarsch langs den spoorweg te verhinderen. In het noorden van Hoepeh is de toestand niet veranderd. Tsjeho werd dezer dagen door de Japanneezen bezet, doch het is door de Chineezen heroverd. Meer naar het zui den, by Tsausjih, zyn de Japansche troepen op de vlucht gedreven. De Japansche lucht macht blijft aanvallen doen op de steden in Noord-Hoenan. De strijd in Spanje. - In het legerbe- richt van de Spaansche regeering wordt medegedeeld, dat alle aanvallen van den vyand aan den Ebro zyn afgeslagen. Twee aanvallen van de hoofdmacht van de troepen van Franco aan de Segre werden eveneens afgeslagen. Aan het Segrefront hebben jachtvliegtuigen van de regeering een con centratie van de troepen der opstandelingen onder mitrailleurvuur genomen. De vyand heeft hierdoor zware verliezen geleden. De opstandelingen melden van het Ebrofront enkele successen. Het Britsche s.s. „Strat- ford" dat 4753 ton meet, is by een lucht bombardement op de haven van Valencia ernstig beschadigd. Sedert Januari zyn 125 Britsche schepen aangevallen, hierby zyn 40 officieren en manschappen omgekomen en 68 gewond. Labourafgevaardigden zullen hierover vragen stellen in het Lagerhuis. Prinselijke verloving. - Officlëel werd te Rome de verloving van prinses Maria, de jongste dochter van den koning van Italië, met prins Lodewyk van Bourbon bekend gemaakt. Congres der C.G.T. bijeen. - Het con gres der Fransche C.G.T. is gisteren geopend in tegenwoordigheid van talryke deelne mers en vertegenwoordigers van interna tionale organisaties. Jouhaux sprak een redevoering uit ten gunste van behoud der vakvereenigingseenheid. Tydens het congres van de C.G.T. hebben een aantal tegenstanders van de communis ten het woord gevoerd en werd aangedron gen op het ontbinden van de communisti sche cellen in de vakvereenigingen. Maandagavond vergaderde de Raad onder leiding van burgemeester Kaan. Medegedeeld werd, dat het terrein bij het voormalige station van den heer Borst is aangekocht voor 2300 plus overschrij- vingskosten. De bedoeling is om aldaar een parkeerterrein aan te leggen, terwyl dan nog enkele bouwterreintjes over blijven. Het is een oppervlakte van 2500 M'. Inzake een regeling bijdrage ziekenfonds is besloten, dat de regeling, zooals die in Anna Paulowna bestaat, ook door onze gemeente wordt overgenomen. Dit naar aanleiding van 't gesprokene door den heer Goosens in een vorige ver gadering. De voorzitter deelde mede, dat een onderzoek is ingesteld wat betreft de electrische geleidingen. Dit heeft uitge wezen dat vooral bij de veebedryven heel wat niet aan de eischen voldoet. De eige naren zullen worden aangeschreven om een en ander in orde te doen maken. Nog werd medegedeeld, dat in verband met de luchtbeschermingsplannen de di verse diensten zyn uitgewerkt. Van verschillende vereenigingen was een verzoek ingekomen om gebruik te mogen maken van een der schoollokalen. B. en W. stelden voor deze verzoeken toe te staan. De heer Jb. Zwaag vroeg om subsidie van ryk en gemeente voor woningverbe tering (circulaire minister van binnen- landsche zaken 23 Juni 1938). De voorzitter zeide, dat van rijkswege een premie beschikbaar wordt gesteld voor 't verbeteren van woningen tot een maximum van 240, waarvan door de gemeente 1/3 moet worden bijgedragen. Er is aan verschillende huiseigenaren be richt gezonden naar aanleiding waarvan de heer Jb, Zwaag dit verzoek heeft gedaan. Zyn woning is veel verbeterd. Het voorstel van B. en W. om deze subsidie toe te staan werd goedgevonden. Vaststelling van een suppl. begrooting 1938 naar aanleiding van den aankoop van een parkeerterrein. Het Witte Kruis verzocht om ten dienste van de exploitatie van het te stichten zwembad een bijdrage te verlee nen tot een maximum van 300 per jaar. Het dagelyksch bestuur stelde voor de gevraagde subsidie onder bepaalde voor waarden tot wederopzegging toe te staan. Met de stem van den heer Blaauboer tegen werd het voorstel na eenig debat aangenomen. Bij de behandeling van de begrobting hield niemand een algemeene beschou wing. De voorzitter zeide, dat sinds enkele jaren onze gemeente er niet rooskleurig voorstond, vooral wat betreft de finan ciële verhouding van rijk en gemeente. Een gelukkig verschijnsel is dat we de laatste paar jaar een klein bedrag hebben kunnen reserveeren. Voorzichtigheid blijft evenwel geboden. Ten slotte bracht de voorzitter dank voor de welwillende medewerking van den raad tijdens zyn eerste periode als voorzitter. Enkele vragen werden gesteld en naar genoegen beantwoord. De begrooting werd vastgesteld wat betreft den gewo nen dienst op 58253.59, kapitaaldienst 7294.65. De heer P. Visser vroeg of het dempen van de sloot by C. Bakker al op 't pro gramma stond van den polder met bydra- ge van de gemeente. De voorzitter zeide, dat het wel op het programma staat, doch of 'tnog dit jaar zal gebeuren is de vraag. Dit houdt ver band met andere werkzaamheden. Ook zcu de heer Visser bij de school gaarne een bord geplaatst willen zien: „Niet parkeeren". Dit zal geschieden. „Hulp aan Spanje". Met begrypelyke voldoening heeft de voorzitter van het sub-comité Heiloo, de heer Majolie, Maandagavond de eerste open bare byeenkomst geopend. In tegenstelling met Alkmaar was de toe loop byzonder groot, meer dan 300 personen, uit breede lagen der bevolking, waren aan wezig. De voorzitter opende en deelde mede, dat door het sub-comité Heiloo voor Spanje, waar behoefte is aan alles, veel is en wordt gedaan. Het kleine Heiloo heeft reeds ver zonden: 226, 623 stukken zeep en 315 kleedingstukken. Na zyn openingsspeech gaf spr. het woord aan mej. Ponstyn, die een 3-tal fragmenten van dichtwerken declameerde. Daarna hield de heer J. P. Dankaart, die verleden Don derdag in Alkmaar sprak, zyn rede, welke met onverflauwde belangstelling werd ge volgd en meermalen door applaus werd on derbroken. Na een korte pauze werd de geluidsfilm „Het hart van Spanje" vertoond. Hierna sprak mevr. Tillema—Heynen, die even eens een belangstellend gehoor had. Donderdag 17 November herdenkt de heer Jan Schoon den dag van zyn 25-jarig kerkmeesterschap van de parochie van den H. Cornelius. De heer Schoon, die wars is van alle feestelykheden, waarin de aan dacht op hem is gevestigd, zal toch moeten ervaren dat men dezen keer met zyn wen- schen geen rekening houdt. Uitbreiding centrale openbar. Door B. en W. dezer gemeend Sch°«! aanbesteed het bouwen Van twee ihe<W aan de centrale openbare lager, T°kaleti hier, alsmede het verf-, gias. J«Jool aU werk daarvoor. "angers. Voor het metselwerk was laaosto ver de heer Tromp te Bevl .lnschrii, 9990, hoogste de heer J. ros J^k met met 12.990. te -astriCutïl Voor het schilderwerk enz. Was k ingeschreven door den heer J t» iaagst IJmuiden met 448 en het hooecf°frem te heer S. Th. Portegles te Castric den 680 De gunning wordt maakt. nader bekend met ge- Naar men ons mededeelt is u H. K. uit Noordscharwoude Zaterd v het passeeren van een vrachtauto met - motorrywiel geslipt en tegen een hek ajn gereden. Hoewel K. onder het motorrLS terecht kwam, heeft hy geen kwetsm opgeloopen. De motorfiets was zwaar g havend. Cursus E.H.Bo Wij vernamen, dat te 't Zand in dé gemeente een cursus „Eerste Hulp bii n gelukken' 'zal worden opgericht leiding van den heer J. J. Boerma arts f 't Zand, welke cursus uitgaat van' de „Schagen" van het Roode Kruis. Middenstandsfeestavond In lokaal Zuidscherwoude te Schaeer' brug werd een feestavond gehouden van den georganiseerden Middenstand te Zijné waarby o.m. werden vertoond de door dé fa. Niestadt te Schagen vervaardigde films van de Middenstandsreizen-1938. waaraan dezen zomer door ongeveer 1200 klanten van den Zijper Middenstand is deelgeno- men. De zeer geslaagde films vielen bui- tengewoon in den smaak van het talrijke publiek. Bovendien verleende het duo Funny-Schrama zijn gewaardeerde mede werking. De Zyper Middenstand kan dan ook terug zien op een zeer geslaagden feest avond. Ontvanger directe belastingen. By beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen, enz. de heer L. G. J. M. Roes verplaatst van de inspectie der directe be lastingen te Leiden, le afdeeling, naar de inspectie dier middelen te Hoorn. Hulsvlijtvereeniging. Zondag werd de jaarlyksche feestavond gehouden van de Hiysvlijtvereeniging in café v. Ham, dat geheel was gevuld. Het bestuur had een gelukkige keuze gedaan door het laten optreden van het ensemble Pander uit Amsterdam. Medewerkers waren Johan Pander, Fientje Meester, Suzie Leo- nardie en Marcello Pander. Dit viertal heeft de aanwezigen aan genotvollen avond bezorgd met populaire liedjes, revue- schetsen, één-acters en duo's. Reeds by hun eerste optreden met de leuke klucht „De verkeersagent" was het contact met het publiek aanwezig. We zullen niet alles apart noemen, doch een extra-vermelding ver diende de zang van Suzie Leonardie. De voorzitter, de heer Slot, was dan ook wel de tolk van allen, toen hy na afloop van het ensemble hartelyk dank zegde. Tot styving der kas werd in de pauze een ver loting gehouden. Na afloop werd een druk gebruik gemaakt van „bal na". Vrachtauto te water, Zaterdagavond geraakte aan den Oter- leekerweg de vrachtauto te water van de expeditie K. Ruiter uit Enkhuizen. De auto kwam met de wielen omhoog te liggen. Veie goederen werden door het water bedorven^ Zondagmorgen is het vehikel per kraan wagen op het droge gebracht. Naar we vernamen kwamen er geen P* soonlyke ongevallen voor. DE BELANGSTELLING IN DE KERK. De a.-r. „Rotterdammer" van 14 dezer schrijft over onze streek: „De cyfers van de 10 jaarlyksche v0 tellingen geven sinds 1879 een v0°r n. rende afbrokkeling te zien, waa ^rke over op tal van plaatsen een zeer„s toeneming van r.-k. kerk staat, va 36 gemeenten in de classis Alkmaar de bevolking in 50 jaar met 60 "ia^. en aantal leden der protestantsche taj daalde van 50 tot 32 terwijl ne niet tot een kerkelijke gezindte rende steeg van 0,4 tot 22.4 j0 plaatsen waar de Ned. herv. kerk f tot 40 terug liep in ledental, e aantal hervormden weinig terug 50 gestegen is. In gemeenten, gn aantal hervormden weinig te^u^,r„agt is nog 70 80 der bevolking bedra toch het kerkeiyk leven tot een j^el gedaald. Merkwaardig is 't genc nW(jst. dat ds. de Kloet te Purmerenda» or. Hy heeft betoogd, dat vryzinnig ^gb- thodox-hervormden elkaar J100 ,f ben. De vrijzinnigen hebben de o be- noodig omdat deze vasthouden a te ly'denis en de vryzinnigen die m 0£j<,jcen veel uit 't oog verliezen, de0 m<j8t zii hebben de vryzinnigen noodig anders tevee' zouden verstarr? ONS DRUKWERK it! ,1.1 or ALTIJD ««l DRUKKERIJ COSTEB.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10