Steeds nieuwe anti-Joodsche maatregelen in Duitschland. derde blad. Joden uit de Duitsche scholen geweerd. Scherpe reactie in de Ver. Staten. Amerikaansche ambassadeur naar Washington. De algemeene toestand. Britsch protest te Berlijn. De Jodenvervolging in Duitschland. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 NOVEMBER 1938. Voortdurend worden nieuwe maat regelen tegen de Duitsche Joden ge nomen. Ze hebben ten doel deze be volkingsgroep haar bestaansmogelijk heid te ontnemen en economisch vol komen weerloos te maken. Ze hebben bovendien het doel den Joden elke kans op een zelfstandig aandeel in het cultureele leven van het Duitsche volk te ontnemen. Voor zoover we dan nog van een Duitsche cultuur mogen spreken. Verboden Het bezoeken van bioscopen, concerten, theaters is verboden. Joodsche kranten en weekbladen zijn verboden tot nu toe nog het eenige contact, dat de in het land verspreide Joden met elkaar konden heb ben. De Duitsche nazi's hebben inderdaad een ontstellend raffinement bereikt in het treffen van maatregelen om de Joden rechteloos en weerloos te maken. We no- teeren de volgende jongste uitingen van het moderne heroïsme der Arische cultuur: Een verdere wettelijke regeling voorbe houdend heeft de rijksminister van onder wijs Rust met directen ingang bepaald, dat Joden niet toegestaan is Duitsche scholen te bezoeken. Zij mogen voortaan nog slechts Jood- sche scholen bezoeken. Voor zoover dit nog niet mocht zijn geschied, moeten alle thans nog een Duitsche schooi bezoekende Joodsche leerlingen direct worden ver wijderd. De „Joodsche Autoclub 1927" is met in gang van gisteren entbonden. Den Joden is voorts voorloopig verbo den, beurszaken te doen. De bedoeling van dezen maatregel is, een koersdaling te voorkomen, welke onvermijdelijk is, als de Joden hun aandeelen en obligaties op de markt werpen teneinde de van hen ge- eischte bijdragen te kunnen betalen. Honger! De Joodsche perscommissie deelt mede: „Volgens een gisteren uit Frankfort a. d. Main ontvangen bericht bestaat gevaar voor hongersnood onder de d -'-enden Joodsche kinderen en vrou wen, wier mannen bijna allen zijn ge arresteerd. Reeds thans wordt in een groot aantal gevallen voor de zuigelingen noch voor de zoogende móeders melk verstrekt. Daarom is dringend hulp direct noodig. In verband met de excessen der laatste dagen wordt thans melding gemaakt van een groot aantal ernstige mishandelingen, o.m. uit Berlijn, Dusseldorp en Neuren berg. Deze berichten zijn van de meest betrouwbare zijde ontvangen. Te Polzin (Pommern) is dr. Leo Levy, eigenaar van een meelfabriek, des nacht bij excessen doodgeschoten. Hij was vader van drie kinderen. Uit Frankfort a. d. Main worden nieuwe gevallen van zelfmoord gemeld. Maatregelen in Dantzig. Het nazi-blad de „Dantziger Vorposten" schrijft, dat het „besluit van het Duitsche volk met het Jodendom algemeen af te rekenen, ook het Duitsche Dantzig insluit." Deze algemeene afrekening moet er volgens het blad echter niet uit bestaan, dat synagoges branden en vensters rin- "^ee'eer zullen de te nemen maat regelen worden bepaald door de politieke leiding van Dantzig. P e 7iinnveen f^!1 Zal DantziS een toevlucht TW Joodsche vluchtelingen, die te erlyn, Praag of Warschau verdreven zijn. snHfii"f-r0utm^digheid van hec nationaal- Ww 6 antzlg tegenover de Joden" efnii wnSu 7°Igens de Vorposten een einde. Was he sinds 1933 zoo, dat ondanks net nationaal-socialistische regiem de toestroom der Joden aanhield en ondanks ae antisemitische naziterreur" de Joden 2,b« °ns; ald"s het blad, zoo gelukkig oelden, dat zij voortdurend in aantal toe namen, wij willen thans niet alleen de ge- Immigreer^ Joden, doch allen, die bij ons rond loopen, kwijt raken. De minister van buitenlandsche za ken, Cordell Huil, heeft den Ameri- kaanschen ambassadeur te Berlijn, Hugh Wilson, naar Washington ont boden om rapport uit te brengen en geraadpleegd te worden. Dit beteekent geen verbreken van de diplomatieke betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en Duitschland, doch in welingelichte klingen wijst men er op, dai. dit een ongewoon gebaar is in zeer ongewone omstandigheden. In officiegle kringen te Washington wordt gezegd, dat dit terugroepen van Wilson in verband staat met de ontwik keling der gebeurtenissen in Duitschland: men doelde hierbij op de hevige Joden vervolging. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft geen communiqué gepubliceerd, doch heeft alleen de pers medegedeeld, dat Wilson opdracht was gegeven naar Washington te komen. In diplomatieke kringen te Washington is men van oordeel, dat het feit, dat de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn naar Washington ontboden is, gelijk staat met een waarschuwing die ten doel heeft Duitschland te doen begrijpen, dat de be handeling der Duitsche Joden de betrek kingen tusschen de beide landen in ge vaar dreigt te brengen. Men weet nog niet wanneer Wilson uit Berlijn zal vertrekken en hoe lang hij in de Vereenigde Staten zal blijven. Hevige verontwaardiging in de Vereenigde Staten. De anti-semitische maatregelen in Duitschland hebben in de Vereenigde Staten in breede kringen verontwaardiging en afkeuring veroorzaakt, aldus meldt Havas. In sommige Amerikaansche kringen be studeert men op het oogenblik de moge lijkheid tot verscherping van den boycott van Duitsche goederen, die thans op krachtdadige wijze wordt toegepast. Het is zeer waarschijnlijk, da* de maatregelen, die overwogen worden, de Amerikaansche markt zullen sluiten voor die producten, die er nog in zouden slagen door te drin gen. Zoo heeft de burgemeester van New- York verklaard maatregelen te bestudee- ren, teneinde zoo noodig den aankoop van Duitsche producten te kunnen verbieden. Verder hebben zoowel Laguardia, de burgemeester van New-York', als de fi- nancieele commissie van den New- Yorkschen gemeenteraad president Roo- WILDE BUSSEN RIJDEN WEER! Uit bovenstaande foto krijgt men een indruk, hoe groot de belangstelling voor de garage van de firma Sommeling was. Met gejuich werden de heer Sommeling (1), en mr. de Grooth (2), ontvangen en met moeite kon den beiden zich door de menigte een doorgang banen. sevelt verzocht zijn veroordeeling en af schuw uit te spreken over de anti-semi- tische aanvallen in Duitschland. John Lewis heeft in zijn openingsrede van de eerste conventie van het comité voor industrieele organisatie te Pittsburg Hitier een woedenden en bloeddorstigen wolf genoemd en verklaard dat de leden van het C. I. O. de regeering zullen steu nen, indien deze tegen de jongste wreed heden protesteert. Groote hoeveelheden petitionnementen en brieven worden op het Witte Huis en ook op het ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen. In sommige wordt ver breking van de diplomatieke betrekkin gen met Duitschland verlangd, andere vra gen zelfs nog radicalere maatregelen. Tot de vooraanstaande figuren, die hun stem gisteravond voor de radio verheven hebben tegen de anti-semietische maatre gelen in Duitschland, behooren, naar Ha vas meldt, de minister van binnenlandsche zaken Ickes, die protesteerde tegen de aantasting van de beschaving, oud-pre sident Hoover, de vroegere candidaat voor het presidentschap Landon, en de metho distische bisschop. Senator King uit Utah heeft in een gisteravond gehouden radiorede voor gesteld, dat de Vereenigde staten en an dere landen de diplomatieke betrekkin gen met Duitschland afbreken, indien dit land zijn anti-semietische politiek voortzet. King deed een heftigen aanval op het bewind van Hitier. Commentaar van de bladen. In een hoofdartikel naar aanleiding van het besluit den Amerikaanschen ambas sadeur te Berlijn, Wilson, naar Washington te ontbieden, verklaart de New York Herald Tribune, dat deze maatregel „over al in het land toegejuicht zal worden". In naam, zoo schrijft het blad, zal Wilson terugkeeren „voor consultatie", in feite echter is zijn ontbieding zoo ongebruike lijk, dat het alleen maar kan worden uit gelegd als een terechtwijzing van de Duit sche regeering. De correspondent van de New York Times te Washington zegt, dat technisch niet van een terugroepen van den ambas sadeur te Berlijn kan worden gesproken Alkmaar, 15 November '38. De Duitsche pers doet erg haar best om recht te praten wat van het begin af hope loos krom geweest is. Zij houdt vol, dat de anti-Joodsche actie spontaan en gerechtvaar digd geweest is. Als die lastige objectieve buitenlandsche waarnemers er nu maar niet geweest waren, zou men misschien den schijn hebben kunnen wekken, dat van een spontane actie sprake was. Nu echter is een dergelijke poging a priori tot mislukken ge doemd. Zeis Göbbels' talent, het buitenland om den tuin te leiden zal het niet klaar spelen te doen gelooven, dat het niet zoo erg geweest is. Dat diens propagandistische kwaliteiten hierbij zelfs te kort schieten be wijst wel duidelijk het tegendeel. De „Angriff", het nationaal-socialistische partijblad, doet ook een poging om de zwarte bladzijde in de Duitsche geschiedenis wit te noemen. Het blad schrijft hiertoe onder meer: „Het bedrag der boete, dat den Joden is opgelegd, maakt op het eerste gezicht den indruk een groot bedrag te zijn. Daarbij nioet echter worden opgemerkt, dat in Duitschland ongeveer 700.000 Joden in den 2in van de wetten van Neurenberg leven. Daarbij komen nog anderhalf millioen men- schen van gemengd ras. Als men het ver- niogen dezer personen op acht milliard mark begroot, is dat niet te hoog geschat. Sedert 1933 zijn ongeveer 180.000 Joden geëmigreerd. In de groote steden is het per centage Joden echter nauwelijks veranderd. Weenen staat aan de spits met 10 procent, dan volgen Frankfort aan de Main met 4,7 en Berlijn met 3,7 procent". Vervolgens wijst het blad op de volgens zlJn meening nog steeds bestaande moge- 'jkheid tot cultureele organisatie en cultu- reel leven van de Joden onderling. Over hetgeen hiervan onder de bestaande verhou dingen terecht komt, laat het blad zich wij selijk niet uit, evenmin als over wat deze diskwalificatie der Duitsche Joden voor hen beteekent. „Voor het gevoel van het Duitsche volk", aldus het blad, „is natuurlijk slechts een op lossing van het Joodsche vraagstuk mogelijk: de emigratie. Het is waar, dat de emigratie mogelijkheden aanzienlijk verminderd zijn, doordat de andere staten de Joden niet wen- schen op te nemen. De Joden kunnen onge stoord in Duitschland leven, als hun rasge- nooten in het buitenland geen Duitsche ver geldingsmaatregelen noodig maken" Laten we deze laatste verklaring maar nemen voor wat ze is. Niemand zal zich te dien aanzier. illusies kunnen maken. Ook de Joden zurieri door deze verklaring niet gerustgesteld zijn. De vele berichten en geruchten over zelfmoor den en de practijk van 5 jaar nazi-regime spreken echter al te duidelijke taal om een dergelijke naïeve voorstelling van zaken te kunnen aanvaarden. De Duitsche bladen wijzen de Engelsche critiek op de jongste anti-Joodsche maat regelen van de hand,- en stellen daartegen over de Britsche methoden in de koloniën, in het bijzonder de Britsche maatregelen tegen de Arabieren in Palestina. Zoo schrijft de „Börsenzeitung": „Duitschland heeft af- weermaatregelen genomen tegen de ver tegenwoordigers van een vreemd ras, dat op Duitschen grond en ook over de grens aan Duischland veel leed en schade heeft be rokkend. Engeland echter, welks pers zich thans als zedenrechter opwerpt, neemt in Palestina vergeldingsmaatregelen van veel erger soort tegen een volk, dat het tijdens den oorlog met de grootste beloften gepaaid heeft, om het tevens door de verklaring van Balfour ten gunste der Joden te bedriegen. De eenige misdaad van het Arabische volk is, dat het staat op de vervulling der Brit sche beloften en op de erkenning van zijn natuurlijke rechten. Hierdoor wordt den En- gelschen elk recht ontnomen, zich kwaad te maken over de maatregelen tegen de Jood sche „indringers" binnen de Duitsche gren zen". De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Wat in Duitschland geschiedde, was een spontane uitbarsting van verbittering van een volk over de onbeschaamdheden van een ras, dat in Duitschland slechts gastvrijheid geniet, en deze gastvrijheid misbruikt heeft. De z.g. ge- weldmaatregelen, waardoor overigens geen Jood een haar is gekrenkt, duurden eenige uren. Het geweld echter dat de Engelschen in de verschillende continenten waar zij hun koloniën hebben, uitoefenen, duurt eeuwen. Alle volkeren, die op hun rug de bloedige sporen dragen van het Engelsche koloniale beheer, duizenden slachoffers en de vernieti ging van heele steden en landstreken te be treuren hebben, zouden dankbaar zijn, wan neer hun verhouding tot de Engelschen op zulk een humane wijze geregeld werd als de scheiding tusschen Duitschers en joden in Duitschland is voltrokken". Er zou véél te zeggen zijn over het vooral in het verleden dikwijls allerminst te recht vaardigen optreden van de koloniseerende mogendheden in de door hen in bezit ge nomen gebieden. De actie van Engeland tegen die „arme Arabieren", waar de „Völ- kische Beobachter" het zoo mee te doen heeft, beteekent op het oogenblik alleen het scheppen van orde om een regeling van de moeilijkheden in Palestina mogelijk te maken. Bij een oplossing zal zeker rekening gehouden worden met Arabische belangen. Maar het is niet noodig met het Duitsche naziblad over deze dingen in discussie te treden. Wat ook van al deze beschuldigingen aan mocht zijn het verontschuldigt de wandaden der nazi's niet. Ze blijven er even misdadig en geraffineerd door. Dat Duitsche bladen'het noodig achten ter verontschul diging en vergoelijking van hun eigen daden te roepen „maar Engeland dat teekent de zwakke constructie van hun verweer. doch dat het in feit wel zoo moet worden gezien. De correspondent van de Herald Tribune te Washington maakt melding van een be richt, dat zulk een voorstel (het terug roepen van Wilson) door een hooggeplaat- sten autoriteit is gedaan. Het is, naar het blad verklaart, mogelijk, dat na bestu deering van den toestand, krachtige pro testen tot Berlijn zullen worden gericht. De New York Times zegt: „De anti-Joodsche campagne beteekent een belangrijke etappe in de ontwikkeling van de nationaal-socialistische revolutie. Niet alleen zijn de niet-nationaal-socia- listen uit de regeering uitgeschakeld, doch de supernazi's staan aan den top. Het lijdt weinig twijfel, dat de overwinning van München een groote rol heeft gespeeld bij het uitschakelen van de gematigden en het naar boven komen van de radicalen. Anti-nat.-soc. betoogingen. Bij de aankomst van het mailschip Bre- men hebLen zich volgens Havas anti-na- tionaal-socialistische betoogingen voorge daan. Betoogers liepen met spandoeken met teksten als „houdt de Duitsche mail schepen buiten de haven van New York" of „een embargo op den handel met Hitier". De Britsche zaakgelastigde heeft op het Duitsche departement van buitenlandsche zaken gisteren protest ingediend tegen de beschuldiging van twee Duitsche dagbladen, die Brit sche staatslieden in verband hadden gebracht met den moord op von Rath. Chamberlain betreurt de vervol ging Op een vraag in het Lagerhuis over de Jodenvervolgingen in Duitschland ant woordde Chamberlain, dat hij betreurde, dat de berichten in de dagbladen omtrent het optreden tegen de Joden in Duitsch land in hoofdzaak juist schijnen te zijn en in feite tot zekere hoogte bevestigd zijn door Göbbels tegenover de buitenlandsche correspondenten te Berlijn. Voortgaande zeide Chamberlain: niemand eou de zinne- looze. misdaad willen verdedigen, die in Parijs is gepleegd, doch er heerscht hier een diep en wijd verspreid medegevoel met hen, die men daarvoor zoo ernstig laat lijden. Engelsche verontwaardiging. Tijdens een gisteren te Sheffield gehou den betooging, heeft de minister van lucht vaart sir Kingsley Wood een rede gehou den, waarin hij de Jodenvervolgingen in Duitschland laakte. Niemand in Engeland, zeide hij, zou er aan denken, de onzinnige te Parijs gepleegde misdaad te verdedigen. Het is echter goed, dat men in Duitsch land weet, dat wij hier groote sympathie voelen voor degenen, die er voor lijden. De uitvoerende raad van den mijnwer- kersbond in het graafschap Durham heeft gisteren een resolutie aangenomen, waar in uiting wordt gegeven aan den „afschuw en de verontwaardiging gewekt de on- menschelijke en ruwe behandeling der Duitsche Joden" en verklaard wordt, dat „een dergelijk gedrag der naziregeering nog beneden de beesten in de jungle plaatst". De resolutie werd gezonden aan den Duitschen ambassadeur te Londen, aan Chamberlain, Lord Halifax en Sir Walter Citrine. Smetona herkozen als president van Litauen. - President Smetona is voor den tijd van zeven jaar herkozen. De minister van buitenlandsche zaken Lozoraitis heeft verklaard, dat Litauen steeds het Duitsche standpunt in de kwesties betreffende Memel zal eerbiedigen. De voornaamste taak der regeering was, zoo vriendschappelijk mogelijk betrekkingen te onderhouden met de buren Duitschland en Polen. De Duitsch-Poolsche besprekingen on derbroken. - De besprekingen tusschen Duitschland en Polen over den status der Poolsche joden zijn onderbroken. De delegatie heeft nog geen antwoord ont vangen op de voorstellen, welke zij de Duit sche delegatie heeft gedaan. Zij heeft Ber lijn verlaten. Zij heeft der Duitsche legatie laten weten, dat zij te Warschau op ant woord op haar voorstellen zou wachten. De Nederlandsche beweging voor Een heid Door Democratie heeft den volgenden open brief tot de Nederlandsche regeering gericht: „Onder den indruk van de gevoelens van haat en wrok, die op een voor een beschaafd volk ongekende wijze het lot van duizenden schier ondragelijk maken, wendt de Nederlandsche beweging voor Eenheid Door Democratie zich tot Je regeering met het verzoek maatregelen van hulpverleening te willen bevorderen, althans de organisatie hiervan door Ne derlanders mogelijk te maken door een soepele toepassing van de vreemdelingen wet. In het aangezicht van deze gevoelens van haat en wrok treden overwegingen van het behoud van eigen stoffelijke welvaart op den achtergrond, om ruimte te laten aan de werking van de meest ele mentaire christelijke gevoelens. Verder zij er met kracht op aangedron gen om, hetgeen is aangekondigd als gees telijke herbewapening van ons volk, een zoodanigen inhoud te geven, dat anti semitische gevoelens, als waarvan de wereld thans getuige is, zelfs in hun eer ste begin in ons volk onmogelijk zullen zijn." Asylrecht gevraagd. Het hoofdbestuur van den Joodschen Vrouwenraad in Nederland heeft het vol gende adres aan den raad van ministers verzonden: In diepe verslagenheid over de jongste gebeurtenissen, die hec Jodendom opnieuw hebben getroffen en honderdduizenden Joden met ondergang bedreigen, richt het hoofdbestuur van den Joodschen Vrou wenraad in Nederland zich namens zeven tienhonderd Nederlandsche Joodsche vrou wen tot u met de innige smeekbede te willen bevorderen dat uwe regeering aan hen, die in hoogsten nood een toevlucht zoeken in Nederland het asylrecht zij het ook tijdelijk tot gelegenheid voor verdere emigratie zal zijn gevonden niet zal onthouden. Onderdak voor Joodsche vluch telingen. De stichting Nationaal Centrum heeft met medewerking van de eigenaars van de steunpunten kasteel Nijenhuis te Heino (Overijsel) en kasteel Limpregt te Sit- tard, tijdelijk ter beschikking gesteld van de Duitsche Joodsche vluchtelingen. Een beroep op de kerken. Het dagelij ksch bestuur van de Broeder schap der Verzoening heeft een schrijven gezonden aan alle kerkeraden en kerkbe sturen in Nederland, waarin in naam van Christus ervoor wordt gepleit de grenzen open te stellen voor de Duitsche vluchte lingen en hen in ons land op te nemen. Het is onze taak hen in Christus' naam op te nemen, ook al zouden hiervoor door ons volk offers gebracht moeten worden op meer dan één gebied. Het schrijven besluit aldus: De christelijke kerk en haar leden hebben hen te herbergen en te spijzigen, naar het woord in Mattheus 25 40b: „Voorwaar ik zeg u, voor zooveel gij dit een van deze mijne minste broeders gedaan hebt, zoo hebt gij dat Mij gedaan." Dus roepen wij alle christenen en ker ken op, om alle maatregelen te onder steunen en te bevorderen, die het asylrecht willen herstellen. Adres kerkeraad der hervormde gemeente van Epe. De kerkeraad van de herv. gemeente te Epe heeft den minister-president, dr. H. Colijn, een telegram gezonden, waarin o.a. wordt gezegd: Overtuigd, dat ook u van oordeel zijn zal, dat Nederland zich niet mag onttrek ken aan den plicht der naastenliefde ook tegenover hét oude volk, dat Jezus Chris tus heeft voortgebracht en dat in dezen zin ons volk zijn plaats van gulle gast vrijheid heeft voort te zetten, neemt ie vrijheid er bij deze op aan te dringen dat uwe regeering al het mogelijke zal doen om door de opening der grenzen aan het getroffen Joodsche volk in Nederland een toevlucht te verschaffen, waar het herstel en rust zal kunnen vir.den om straks van daaruit hun plaats te kunnen bereiken,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9