Het Jodenvraagstuk in de Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS. PARLEMENT De Regeering zal zooveel mogelijk Joodsche vluchtelingen toelaten. De Rijksbegrooting voor 1939 aangenomen. Nederland helpt. Vacantie-huizen voor Joodsche vluchtelingen. Paard en wagen door dieseltrein aangereden. Voerman liep eenige kneuzingen op MODERNE KUNST. XlVfcEDE BLAD. 1 Interpellatieverzoek afgewezen. De regeering is bereid een grooter aantal Joodsche vluchtelingen en vooral kinderen toe te laten en heeft de eischen van toelating verzacht. Er is contact gezocht met de regee ringen van Denemarken, Engeland, België, l rankrijk en Zwitserland, om gezamenlijk een regeling tot toelating van Duitsche Joden te treffen. Er worden twee barakken-kampen ingericht, maar de regeering wil het aantal opgenomen vluchtelingen niet te groot doen z(jn met het oog op moeilijkheden van financieelen en hygiënischen aard. De vluchtelingen mogen niet in de bevolkingscentra worden gehuisvest. Het slot voor de algemeene beschou wingen der Tweede Kamer over de Rijks begrooting voor 1939 is, door den drang der omstandigheden, in geheel andere banen gekomen. De Jodenvervolging in Duitschland, die ons allen benauwt en tot mededoogen voor de ongelukkige slacht offers stemt, heeft in de laatste dagen de harten en geesten zóó in beslag geno men dat menigeen zich, met eenige be zorgdheid wellicht, afvroeg: Waar blijft de Nederlandsche regeering toch? De reac tie hier te lande op de gebeurtenissen in Duitschland wordt vooral gekenmerkt door den drang om te helpen; overal, in alle kringen der bevolking, gaan daartje stemmen op. Het zou aus zeer verwonder lijk mogen heeten als de weerslag daarvan in de volksvertegenwoordiging uitbleef. En zoo vroegen dadelijk in 't begin voor de Kamervergadering van gistermiddag de heeren de Visser (c.p.) en Albarda (s.d.) interpellaties aan, de ierste over de uitbreiding van het asylrecht aan vluch telingen, de tweede over overieg met de regeeringen van andere landen om te komen tot een regeling betreffende een zoo ruim mogelijke toelating van vluch telingen. De voorzitter stelde voor deze interpel laties niet toe te staan, maar de kwestie dadelijk nog bij de replieken over de be grooting te bespreken, waarbij ook reeds het een en ander er over was te berde ge bracht. De heer Albarda stemde daarin toe, mits de Kamer dan wat meer spreek tijd kreeg hetgeen de voorzitter toe zegde doch de communistische afge vaardigde wenschte liever een beslissing van de Kamer. Deze gaf den voorzitter ge lijk, die geadviseerd had het antwoord van de regeering in tweeden termijn af te wachten, waarna hij nog een derden ter mijn wilde toestaan. En zoo is het ook gebeurd; met de stemmen der drie com munisten tegen werd het interpellatie- verzoek van den heer de Visser afgewezen. Het onderwerp der interpellaties, die niet doorgingen, heeft intusschen verder de discussie vrijwel geheel beheerscht. Algemeene aandrang op de regeering. Met uitzondering van den nationaal- socialist de Marchant et d'Ansembourg, die, gelijk te voren, betoogde dat in Neder land alleen maar plaats voor de van ouds her hier wonende Joodsche families was en de Joden, die na 1914 in het land waren gekomen, eruit wilde hebben, a fortiori dus geen nieuwe gasten wilde toelaten met uitzondering van dezen afgevaardig de was er een algemeene aandrang op de regeering om de grenzen toch open te stellen en zooveel mogelijk te doen, wat m haar vermogen ligt om dezen opge- jaagden hier rust te geven, totdat zij van hier naar andere landen kunnen emi- greeren. Met vol begrip voor de moeilijk heden, waarin ons land op 't oogenblik zelf verkeert, mag Nederland zoo klonk het algemeen zijn traditie van te zijn een toevluchtsoord voor degenen, die om der wille van de geloofs- en gewetens- vrijheid, en het ras, zijn verjaagd niet ver zaken. Dus toelating van zooveel menschen als wij kunnen opnemen en het liefst in barakken-kampen. Zoo spraken de heeren Bierema (lib. Schouten (a.r.), en de Visser (c.p.) en, na minister Colijn, nog de heeren Albarda (s.d.), Deckers (r.k.), Joekes (v.d.) en Rutgers van Rozenburg (c.h.) De regeering toont bereidheid. Van belang is, dat de regeering niet al leen haar bereidheid heeft getoond, zoo veel mogelijk hulp te bieden binnen de grenzen van 's lands belang maar ook dat zij eigener beweging' dadelijk actief is geweest. Zoo deelde minister Colijn mede, dat van de vorige week Donderdag af dade lijk meer Joodsche vluchtelingen, vooral kinderen, die tegen de grenzen zich ver drongen, zijn toegelaten en dat de eischen van toelating zijn ve; zacht. Zij heeft zich ook onmiddellijk, door middel van de gezanten in verbinding gesteld met de regeeringen te Kopenhagen, Londen, Brussel, Parijs en Bern, die hun landen potdicht houden, ten einde gezamenlijk een regeling voor de toelating te vinden. Gisteren was er nog niet geantwoord en daarom is er gisterochtend wederom ge telegrafeerd en op spoed aangedrongen. Alle landen, het onze evengoed, staan voor groote moelijkheden. Hoeveel vreem delingen kunnen w(j hebben, 5000, 10.000? Zeker geen 100.000. En dan moe ten er snel maatregelen voor de huisves ting worden getroffen. Twee barakkenkampen. Minister Colijn verklaarde dat hier te lande twee barakkenkampen in voorbe reiding zijn; gistermiddag was daar inter departementaal overleg over. Maar in 't belang van onze Joden kun nen wij niet ongelimiteerd Joden opne men, omdat de stemming van ons volk een ongunstige kentering zou kunnen on dergaan, gezien het feit, dat het anti semitisme ook voorsluipt in ons land. In zijn antwoord op de beschouwingen in derden termijn, wees de minister er nog op, dat de regeering moet uitmaken hoe ver zij bij de toelating zal gaan; absolute cijfers kon zij niet geven. Niemand vraagt op 't oogenblik hoeveel dit alles kost, doch wel is het de vraag, hoe wjj al die vreem delingen moeten huisvesten; ook doen zich vragen van hygiëne met het oog op epi demieën voor. Daarom zullen de vluchte lingen niet in de bevolkingscentra mogen worden gehuisvest. Tot zoover het vluchtelingenvraagstuk, waarvoor de regeering, gelijk de Kamer tot haar voldoening bn constateeren, alle aandacht en activiteit heeft. Van de replieken bij de algemeene be schouwingen valt verder niets bijzonders te vertellen. Van regeeringszijde zijn geen nieuwe toezeggingen gedaan. Van beteekenis is nog 't feit, dat de minister-president het betoog van den heer Schouten (a.r.) contra dr. Deckers (r.k.) dat de kwestie van de leerlingenschaal niet een zaak is, die slechts den minister van onderwijs, maar het g e h e e 1 e kabi net, dus ook de katholieke ministers .aan gaat, volkomen onderschreef; voor verla ging der leerlingenschaal is thans geen geld. Na de algemeene beschouwingen werd hoofdstuk I (Huis der Koningin) z. h. s. aangenomen. De doodehandbélasting slechts één jaar verlengd. Achter de algemeene beschouwingen volgden nog een paar wetsontwerpen be treffende verlenging van opcenten op een aantal belastingen en verlenging van een aantal belastingen tot versterking van middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks, heffingen die in 1934 werden in gesteld en sindsdien al een paar malen z(jn verlengd. Daartoe behoorde ook de belasting van de doode hand, welke vol gens het voorstel van den minister van financiën nu tot 1942 zou moeten worden verlengd. Men herinnert zich dat minister Oud grooten tegenstand heeft moeten overwin nen alvorens hij deze belasting er door kreeg. Slechts de nood van de schatkist en de tijdelijkheid van deze belasting konden de rechtsche partijen (en ook de linkschen, want er zijn ook wetenschappelijke en humanitaire instellingen bij betrokken) er toe bewegen zich er bij neer te leggen. Gisteren kwamen de heeren Rutgers van Rozenburg (c.h.), Teulings (r.k.) en Posthuma (c.d.u.) in 't geweer om ver lenging van die belasting te verhinderen. De heer Rutgers had een amendement in gediend om althans de doodehandsbelasting voor kerkelijke goederen niet te verlen gen. Daarentegen maakte de heer v. d. Tempel (s.d.) uit billijkheidsoverwegin gen bezwaar.- De vrijstelling zou z. i. ook voor de wetenschappelijke en humanitaire inrichtingen moeten gelden. Minister de Wilde zeide het geld (2 mil- lioen uit de doodehandbélasting) niet voor deze begrooting te kunnen missen, doch was bereid de verlenging slechts voor één jaar voor dit onderdeel van het ontwerp te laten gelden (en bracht die wijziging aan) in afwachting van de verdere belas tingplannen, waarbij hij toezegde deze be lasting te zullen afschaffen, om daarvoor elders compensatie te vinden. Kon de heer Rutgers van Rozenburg door deze toezeg ging zijn amendement intrekken, de heer Teulings bleef onverzoenlijk, van oordeel dat de Kamer door de koppeling van deze toezegging aan de verdere belastingplan nen zich bond. Dit werd door den heer Schouten (a.r.) ontkend, die zich bij de verlenging met één jaar kon neerleggen. Onder groote hilariteit verklaarde de heer Kersten (s.g.p.) het ditmaal met de r.-k.-fractie eens te zijn! De heer Teulings vroeg stemming over het artikel betreffende de verlenging van de doodehandbélasting. Dit werd met 38 tegen 33 stemmen aangenomen. De tegenstemmers waren alle katholie ken op drie na (de heeren Truyen, Groen en v. d. Putt), de c.h., de c.d.u. en de heer Schilthuis (v.d.) Het wetsontwerp werd z. h. s. goedge keurd. Abdjj ie Middelburg. In de avondvergadering de eerste van den begrootingstijd werd begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot onteigening van hotel „De Abdij" te Mid delburg ten behoeve van het uitbreiden van de bureelruimten der provinciale grfffie van Zeeland en van het archief, te Middelburg. Deze onteigening ontmoette bij de heeren Mes (r.k.) en van Sleen (s.d.) groote be zwaren in verband met het verlies van een voor het vreemdelingenverkeer attrac tief hotel, dat weliswaar als gebouw te vens gerestaureerd wordt, maar toch ver dwijnen zal als veel gezochte logeerge legenheid. De heer Kr u ij g e r (c.h.) die Zeeuw van geboorte is ging echter met de re geeringavoorstellen accoord, er op wijzend dat „De Abdij" voor Middelburg meer een geestelijk dan een zakelijk belang vertegenwoordigt. Minister van Boeijen zette uiteen, dat het zoowel uit practischc, als aesthetische overwegingen van groot belang is dat de overheid de beschikking krijgt over het geheele Abdij-complex. De tegenvoorstel len moeten het daarom tegenover die der regeering afleggen. De eindstemming werd aangehouden tot a.s. Donderdag. Postbegrooting Voor de Postbegrooting bleken om 9 uur al 13 sprekers te zijn ingeschreven. Het spieekt vanzelf dat wij deze niet op den voet kunnen volgen. Het waren voorna melijk personeelsaangelegenheden, welke de aandacht hadden. Dat het bedrijf weer 8 J4 millioen winst raamt is heel verdienstelijk voor de lei ding, maar zoo betoogde men dat gaat eigenlijk ten koste van het personeel en van een verdere verlaging der tarieven, De klachten betroffen het groote aantal arbeidscontracten, door eenige sprekers op ruim 1290 becijferd; nog te lange werktijden, die werkveruiming tegen hou den; te veel vrouwelijk personeel bij den telegraaf- en den postcheque- en girO' dienst; te weinig postbestellingen op het platteland; te lang wachten voor de loket ten in de steden; hooge tarieven voor ex pressebestellingen op 't land; slechte in richtingen van postkantoren; te veel be^ moeiïng van de Nozema met plaatselijke particuliere radio-distributiebedrijven niet volkomen onpartijdigheid der radio- omroepcontrole-commissie; te hooge tele foontarieven; verzending van drukwerk van uit het oogpunt der zedelijkheid be< denkelijken aard. Voor het een of het ander, of voor ver schillende onderwerpen te zamen, vroegen de aandacht de heeren Faber (s.d.), Krij ger (c.h.), van Braambeek (s.d.), Ame- link (a.r.), Posthuma (c.d.u.), Sweens (r.k.), Cohen (v.d.), Hilgenga (s.d.) Wendelaar (lib.), Crol (c.h.), Weitkamp (c.h.), IJsselmuiden (r.k.), de Visser (c.p.) Tenslotte sprak als le spreker de heer Wagenaar (a.r.), die betwistte dat het winstcijfer der P.T.T. zoo hoog zou zijn, omdat de salarisverlaging, te schatten op 6 millioen, aan het rijksbudget ten goe de behoort te komen. Om 12 uur kwam minister van Boeijen aan 't woord, die verklaarde niet alle op merkingen te kunnen beantwoorden, in verband met den tijd, doch ze rustig zou nalezen. Hij zeide de winst van 814 mil lioen niet te kunnen missen en hij was 't met den heer Wagenaar niet eens, omdat het budget nu eenmaal anders is inge richt. Dat de P.T.T. niet zoo'n slechte werkingwet is, bewijst wel de gematigde critiek der vakorganisaties. Met de ratio nalisatie valt het ook nogal mee. Verschil lende maatregelen in het bedrijf hebben geleid toe werkverruiming. Met het onder zoek naar verbetering van de postbestel lingen wordt voortgegaan. Onze locale telefoontarieven zijn lager dan die in alle ons omringende landen. Het geheele pro' bleem der arbeidscontracten zal nog eens onder het oog worden gezien. De begrooting werd z. h. s. aangenomen Om 1 uur was 't gedaan. Geheel Nederland leeft mee met het lot der Duitsche Joden en terwijl minister-president dr. Colijn in de Tweede Kamer mededeelde, dat de regeering eenige duizenden vluchte lingen tijdelijk in kampen wil onder brengen en daarnaast reeds contact gezocht heeft met Europeesche hoofd steden, hebben gemeentebesturen, bonden en vereenigingen reeds de handen ineen geslagen, om daadwer kelijke hulp te bieden. Zoo heeft de gemeenteraad van A m- sterdam gistermiddag met algemeene stemmen een voorstel van den heer W. J. Matthijssen, voorzitter der soc.-dem. raadsfractie, aangenomen. De motie, door burgemeester de Vlugt terstond bij den aanvang der zitting aan de orde gesteld, luidde aldus: „De gemeenteraad van Amsterdam noodigt burgemeester en wethouders van Amsterdam uit, te bevorderen, dat, zoo dra de regeering besluit tot toelating van Joodsche vluchtelingen, op groote schaal huisvesting wordt verschaft, onder meer io gemeentegebouwen er. mede met behulp van de burgerij in het eerst noodige voor deze vluchtelingen te voorzien." De heer Matthijssen deelde mede, dat de organisatie van het Amster- damsche vac.-kinderfeest haar drie vacantiehuizen ter beschikking stelde voor het opnemen van Joodsche kin deren, térwyl de heer Kitsz (rev. soc.) als bestuurder van het vac. kin derfonds eveneens een dergelijke toe zegging deed. De buigemeester, dr. W. de Vlugt, sprak Z1jn waardeering uit voor de toelichting van den heer Matthijssen. Hij wilde de woorden „op groote schaal" aldus opge vat zien, dat de gemeente zou doen, wat in haar vermogen was in samenwerking met wat van particuliere zijde kon wor den gedaan. Gift van de M\j tot Nut van 't Algemeen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een bedrag van duizend gulden beschikbaar gesteld om het leed van de duizenden Joodsche vluchtelingen althans iets te verzachten. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat de be sturen der departementen een beroep op de offervaardigheid hunner leden niet te vergeefs zullen doen. Het eindbedrag zal beschikbaar worden gesteld aan het Nederlandsche Comité voor Joodsche vluchtelingen. Voor het Comité voor Joodsche vluchtelingen. De directeur van het Rika Hopper-thea ter A. Joh. Sollmeyer en van het gezel schap Saalborn-Parser zullen van de voor stelling van „Pakstraat 13" op Zaterdag 19 en Zondag 20 November 's-middags en 's-avonds 10 pet" der recetten afstaan aan het comité tot hulp aan Joodsche vluch telingen. Koloniehuizen beschikbaar gesteld. De Israelietische gezondheidskolonie te Rotterdam heeft haar huizen te Etten (N. B.) en Ter Heide (Z. H.) ter beschik king gesteld ter opname van Duitsche Joodsche kinderen. Beroep op de regeering. De Nederlandsche vereeniging van vrou wen met academische opleiding heeft aan den raad van ministers een telegram ge zonden, waarin zij een ernstig beroep doet op de regeering om het Nederlandsche volk in staat te stellen aan in nood ver- keerende vluchtelingen die zich om hulp tot hem wenden, zijn plicht van barmhar tigheid te vervullen. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Zutphen heeft een telegram gezonden aan den voorziter van den raad van minis ters te Den Haag, waarin Z. E. wordt ver zocht het daarheen te willen leiden, dat onder nader door de regeering vast te stellen voorwaarden, den slachtoffers van den terreur, volgens aloude traditie, op Nederlandsch grondgebied een mogelijk heid tot tijdelijk verblijf geopend wordt, totdat het geheele probleem internatio naal zal zijn geregeld. Met medewerking van alle geestelijken te Franeker werden aldaar handteeke- ningen verzameld onder een 'adres aan den ministerraad, waarin verzocht werd in ons land kampen in te richten voor Duitsche vluchtelingen Gistermiddag heeft een van Den Haag komende extra-dieseltrein met leeg materiaal nabij Nootdorp op den on- bewaakten overweg een daar passee- renden met een paard bespannen wagen aangereden, welke met galanterie artikelen was geladen. De galanteriehandelaar N. uit Delft stak loopend den overweg over, terwijl hij het paard aan de teugels leidde. Plotseling werd de wagen door den trein gegrepen. N. werd tegen den grond gesmakt en de wagen met inhoud eenige honderden meters mee gesleurd en totaal verbrijzeld. De man, die per ziekenauto naar zijn woning is overgebracht, had eenige kneu zingen opgeloopen, terwijl hij bovendien een zenuwschok heeft gekregen. Geneeskundige hulp en ook de burge meester en de veldwachter van Nootdorp waren spoedig ter plaatse. Het paard werd licht gekwetst. N. had bij het oversteken van den over weg de grootst mogelijke voorzichtigheid betracht, zoodat dit ongeluk alleen is toe te schrijven aan den mist. De trein, waarvan het voorste treinstel aan den neus werd beschadigd, had een kwartier vertraging. AUTOMATISCHE LICHTSIGNALEN BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Naar aanleiding van het feit, dat op Zon dagavond 16 October het witte flikkerlicht bij den spoorwegovergang te Steenwijk niet functionneerde, heeft bij een deel van het publiek de meening postgevat, dat „dus" het automatische lichtsignaal niet volkomen betrouwbaar zou zijn, schrijft de K. N. A. C. Hoe het signaal werkt. Deze meening is echter geheel ongemoti veerd en de K. N. A. C. acht het van belang nogmaals uiteen te zetten, hoe de lichtsig nalen bij de spoorwegovergangen werken om aan te toonen, dat door het defectraken van het witte licht geen gevaren kunnen ontstaan. Het lichtsignaal vertoont, zoolang er geen trein nadert, te allen tijde een wit licht met 45 flikkeringen in de minuut. Nadert een trein, dan wordt een rood licht getoond met 90 flikkeringen in de minuut. Komt er een storing in den rooden-lamp-kring dan treedt er een apart storingssein in werking, be staande uit een permanent oranje-licht met de aanduiding „buiten dienst". De wegge bruiker is dus dan gewaarschuwd, dat de spoorwegovergang weer geheel onbewaakt is geworden en dat op de nadering van trei nen moet worden gelet. Tegelijkertijd gaat een wit licht branden in de richting van den spoorweg, waafdoor het spoorwegpersoneel op het defect attent wordt gemaakt en te bevoegder plaatse daarvan mededeeling kan worden gedaan. Op 16 October raakte de lamp van het witte flikkerlicht defect. Hierdoor treedt geen bijzonder waarschuwingssein in wer king, hetgeen ook overbodig is, aangezien bij nadering van een trein, dus wanneer er werkelijk gevaar is, het roode licht gaat branden. Men ziet dus, schrijft de K. N. A. C., dat er allerminst reden is te twijfelen aan de zekerheid van de automatische lichtsignalen bij de spoorwegkruisingen. Men onthoude slechts: bij rood licht beslist stoppen, bij oranje licht uitkijken als bij iederen anderen onbewaakten spoorwegovergang. BANKWERKER DOOR STAALDRAAD GERAAKT. In ziekenhuis overleden. Op de terreinen van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij is gisteren een doo- delijk ongeluk gebeurd. Een 61-jarige bankwerker was hier bezig met het met behulp van een kraan omhoog- draaien van een zware machine. Plotseling knapte de staaldraad af, als gevolg waarvan de arbeider geraakt werd. De man liep ver schillende verwondingen op en kreeg bo vendien een inwendige verbloeding. De ongelukkige werd naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. VERSCHILLENDE DIEFSTALLEN TE AMSTERDAM OPGEHELDERD. Daders van een 15-tal inbraken achter slot en grendel. Twee van de vijf daders vader, twee zoons, de verloofde van één dier zoons en een vriend die allen in meer of mindere mate medeplichtig zijn geweest aan de bru tale inbraak bij een bakker in de Dapper straat te Amsterdam, waarbij ongeveer 3000 werd gestolen, hebben zoo verne men we nog veel meer op hun kerfstok. Uit het verhoor, dat het vijftal gisteren is afgenomen, is gebleken, dat de politie met het zoo spoedig tot klaarheid brengen van dezen diefstal tevens de hand heeft gelegd op de daders van zeker 14 a 15 andere diefstallen, welke dén laatsten tijd in het Oostelijk stadsgedeelte zijn gepleegd. Gedeeltelijke bekentenissen en vergelij king van stille getuigen hebben den recher chedienst van het bureau Linnaeusstraat de overtuiging gegeven, dat één der zoons een 23-jarige chauffeur en diens even eens 23-jarige vriend de daders van deze reeks inbraken zijn geweest. In den regel werd gebruik gemaakt van een valschen sleutel, waarmede zij de buitendeur der woningen openden, waarna de deuren der étages, die zij wenschten te bezoeken, met een zwaar voorwerp of met een groote schroevendraaier werden geforceerd. De vader en de tweede zoon zijn gisteren weer op vrije voeten gesteld, omdat is ko men vast te staan, dat hun aandeel in de inbraak bij den bakker niet van dien aard is geweest, dat langere vasthouding noo- dig is. Het meisje en natuurlijk haar verloofde en diens vriend blijven in verzekerde bewa ring. WIELRIJDSTER AANGEREDEN EN EN GEDOOD. Gisteravond fietsten op den Horsterweg te Blerick drie dames, moeder, dochter en hun huishoudster, terugkomend van een bezoek aan den notaris. Nabij Californië kwamen de sturen van de rijwielen van moeder en dochter met elkaar in aanraking, hetgeen de aandacht van de huishoudster trok. Hierdoor maakte zij een zwenking naar links, waardoor zij juist voor een met snelle vaart naderende personenauto kwam. Zij werd tegen den grond gesmakt en bleef met een ernstige hoofdwonde liggen. Het slachtoffer, de 40- ;arige mej. W. Arts, was vrijwel op slag dood. Den bestuurder van de auto treft ver moedelijk geen schuld. Groote schilderijenveiling. - Tijdens de veiling van de collectie van wijlen A. W. M. Mensing in de groote veilingzaal van Fred. Muller en Co. te Amsterdam is gistermiddag het bekende schilderij van Rembrandt, voor stellende het portret van Maarten Looten, dat vooral belang inboezemt in verband met het daarop weergegeven eigenhandig schrift van Rembrandt, voor Amerikaansche par ticuliere rekening aangekocht voor een be drag van 102.000. Kinderverlamming. - Een zevenjarig jongetje, leerling van een lagere school te Amersfoort is gistermiddag in de barakken van het ziekenhuis te Lichtenberg aldaar, tengevolge van kinderverlamming, over leden. Op advies van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, is de betreffende klasse voor veertien dagen gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7