E AMBO DE OLIFANT Jkoimciaal Tlieum De inpoldering van den N.O.-Polder. De lange arbeidstijden. s NOORDSCHARWOUDE BERGEN OUDKARSPEL BROEK OP LANGENDIJK! HEERHUGOWAARD WIERINGERWAARD Griep, Kou, Piin. URSEM OUDORP WARMENHUIZEN 1 TWEEDE BLAD. L. DE RAMP VAN DE IJSVOGEL. Een foto van den om het leven gekomen marconist Surber. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Kievit (S.D. A.P.) betreffende overschrijding van den normalen arbeidstijd bij de inpoldering van den N.O.-polder hebben de mi nisters van waterstaat en van sociale zaken geantwoord: Op de bedoelde werken zijn, naar ge bleken is, zeer lange werktijden voorge komen. Voor een groot deel der arbeiders op deze werken is van kracht de vergunning, welke telkenjare door den minister van sociale zaken voor baggerbedrijven pleegt verleend te worden en laatstelijk is verleend bij de beschikking van dien minister van 21 Fe bruari 1938. Volgens die vergunning mag door de arbeiders in de baggerbedrijven in het algemeen arbeid worden verricht gedu rende 10 uren per dag en 55 uren per week, zulks onder meer onder voorwaarde, dat dien arbeiders de gelegenheid geboden wordt periodiek hun woonplaatsen op te zoeken. Dit is in die vergunning dan aldus geregeld, dat eenmaal in de vier weken hun werktijd op Vrijdag op een tijdstip eindigt, dat hen in staat stelt dien dag uiterlijk om 7.30 uur des namiddags aan te komen aan het station van spoor of boot, dat het dichtst bij hun woon plaats gelegen is, terwijl zij des Maandags daaropvolgend met den arbeid eerst behoe ven te beginnen op een zoodanig tijdstip, dit zij op dien dag niet voor 7.30 uur des voor middags van dat station behoeven te ver trekken. Voor de arbeiders, voor wie de bedoelde vergunning niet geldt, zijn door de arbeids inspectie in verschillende gevallen indivi dueel vergunningen verleend voor een werk tijd van 10 uren per dag, doch met hand having van de gemiddelde 48-urige werk week. Kennisgevingen, als bedoeld, zijn door de ambtenaren, belast met het toezicht op de uitvoering van deze werken, niet gedaan, omdat de minister van waterstaat op het standpunt staat, dat, aangezien het toezicht op de naleving van de Arbeidswet 1919 niet tot hun ambtelijke taak behoort, zij zich in het algemeen beter van beoordeeling van vermeende overtredingen konden onthou den. Intusschen is thans een regeling ge troffen, volgens welke deze ambtenaren zooveel mogelijk medewerking zullen verleenen aan de arbeidsinspectie om naleving van de Arbeidswet 1919 op deze werken te verzekeren. Tegen overtredingen wordt op de gewone wijze opgetreden (waarschuwen en opmaken van proces-verbaal). Door gebrek aan een geschikt vaartuig kon de controle aanvan kelijk niet zoodanig geschiedden als wel wen- schelijk was. De arbeidsinspectie heeft echter sedert eenigen tijd de beschikking gekregen over een vaartuig van de rijksveldwacht, waardoor de controle doeltreffender kan worden uitgeoefend. Verwacht mag worden, dat de beschik baarstelling van een vaartuig en de maat regel inzake medewerking der ambtenaren, belast met het toezicht, tot naleving van de arbeidswet gunstig zullen werken. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zul len, zoo noodig in overleg met den minister van justitie, andere maatregelen in over weging worden genomen. VERDUISTERING DOOR EEN PENNING MEESTER VAN EEN SCHOOL- VEREENIGING. In October is te Weesp overleden C. P. P., penningmeester van de christelijke scholen. Toen in de afgeloopen dagen zijn nalaten schap geregeld moest worden, bleek de toe stand van dien aard te zijn, dat de erven weigerden haar te aanvaarden Een ander ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat er groote tekorten waren. Behalve ver schillende particulieren, die vorderingen op den overledene hadden wegens geleend geld, bleek, dat vooral de Chr. Schoolvereeni- ging, waarvan hij een kwart-eeuw penning meester was geweest benadeeld was tot een bedrag van om en bij de 15,000. Behalve de Chr. Schoolvereeniging is ook de Nieuwjaarscommissie (een kleine ver- eeniging, die de armen bij de jaarswisseling bedacht), waarvan de overledene eveneens penningmeester was, voor een belangrijk bedrag benadeeld. Het juiste cijfer kon men nog niet noemen. ONEERLIJK KANTOORBEDIENDE. In verband met de vermissing van een bedrag van 400 uit een aangeteekenden brief, welke verzonden was van Eindhoven naar Deventer, is door de recherche aange houden de 19-jarige kantoorbediende A. v. d. V. als zoodanig werkzaam bij een bankin stelling te Eindhoven. De jongeman heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal ter beschikking worden gesteld van de Bos sche justitie. HET AUTO-ONGELUK OP DEN RIJKS WEG TUSSCHEN NIJKERK EN PUTTEN Gisternacht is op den Rijksweg tusschen Nijkerk en Putten, onder de gemeente Bijsteren, een vrachtauto in volle vaart tegen een boom gereden. Van de vier in de cabine zittende personen werd de 43-jarige I vii m HjnTrrtir r van Veen op slag gedood. De chauffeur werd zwaar gewond, terwijl de echtgenoote van den heer van Veen licht gewond werd. Het 9-jarige kindje bleef ongedeerd. Op onze foto: de geheel opengereten cabine. INBRAKEN IN KERKEN IN WESTFRIESLAND. Het blijkt regelmatig door te gaan met het inbreken in verschillende kerken in West-Friesland, zegt de N. H. Crt. Na de reeds gemelde inbraken te Blokker en Opmeer ontvangen wij nu bericht van in braken te Sijbekarspel en Winkel. In beide gevallen werden alle aanwezige kasten opengebroken en wordt eenig geld vermist, terwijl te Winkel eveneens twee flesschen wijn werden meegenomen. In Sijbekarspel heeft de inbraak waar schijnlijk in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats gehad. Zondagmorgen werd de inbraak ontdekt, waarop onmiddellijk de rijks- en gemeentepolitie is gewaarschuwd, welke een onderzoek heeft ingesteld. Dienzelfden avond als te Opmeer, moet de inbraak in de Ned. herv. kerk te Winkel gepleegd zijn, kennelijk door dezelfde daders, die op precies dezelfde wijze te werk zijn gegaan. Ook hier was de buit gering. Het fraaie zilverwerk en twee nieuwe fietsen werden onaangeroerd ge laten. Spiegelruit verbrijzeld. Doordat twee jongens op de fiets tegen elkaar botsten, werd Dinsdagmiddag één der spiegelruiten van het Langendijker warenhuis geheel verbrijzeld. Eén der jongens bezeerde zich aan de hand, terwijl in de étalage enkele artikelen licht beschadigd werden. De politie maakte proces-verbaal op. Propaganda-vergadering Fabrieks- arbeidersbond. Dinsdagavond werd in hotel Concordia te Noordscharwoude een propaganda-avond gehouden door de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders(sters), waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Er waren ruim 450 personen aanwezig, toen de heer C. v. d. Hoven de bijeenkomst opende. Allereerst voerde de districtsbestuurder, de heer Van Velzen het woord, die in een gloedvolle rede, waarin hij o.m. wees op de gevaren, welke het fascisme in zich draagt voor de vrijheid van het Nederl. volk streed en de noodzakelijkheid betoogde om te strijden voor de vrijheid en de verbetering van de samenleving, hetgeen men het beste kan doen, door de vakbeweging te versterken, het ledental te vergrooten en de S. D. A. P. te steunen. Daarna werd door de Jonge Spelers, het bekende tooneelgezelschap uit Amsterdam opgevoerd „De martelgang van Kromme Lindert", een tooneelspel naar het gelijk namige boek van A. M. de Jong. Dit too- neelstuk werd op uitstekende wijze vertolkt en heeft de aanwezigen van het begin tot het einde geboeid. Het was een prachtig geslaagde avond, waarop de Vereeniging van Fabrieksarbeiders met-voldoening kan te rugzien. Vrouwen Vredesbond. In een goed bezochte vergadering van de afd. Bergen van den Vrouwen Vredesbond, welke gisteravond in De Rustende Jager werd gehouden, behandelde de heer J. Pon- stjjn, na een hartelijk welkomstwoord door de president mevr. Ponstijn-v. Hilten „De weerstandsversterking tegen de oorlogsdrei ging". In een goed gedocumenteerd betoog be pleitte spr. de geestelijke weerbaarheid te gen het oorlogsgeweld, waarbij hij de nood zakelijkheid in het licht stelde om de regee ringen te doordringen van den volkswil te gen den oorlog. Uitvoerig deed spr. uitko men de wenschelijkheid nu de wereldpro blemen te bestudeeren; dan toch wordt het duidelijk, dat het fascisme tot oorlog leidr. Spreker citeerde verschillende uitspraken, waaruit bleek, dat het fascisme den oorlog verheerlijkt en in tegenstelling met de de mocratie, geen eerbeid toont voor het men- schelijk leven. Ook het barbaarsch optreden in Duitschland tegen de Joden werd door spr. fel gehekeld. Met klem betoogde spr. de noodzakelijkheid voor hen, die de vre- desgedachte liefhebben om als lezer invloed op de couranten uit te oefenen, die nog te veel uit commercieele overwegingen de lezers de waarheid over de onmenschelijk- heid in de dictatuurstaten onthouden.- Slechts door een versterking van den vre deswil kan de oorlogsgedachte overwonnen worden en {le opbouw van de samenleving worden gediend. Mej. Han van Gulik declameerde ver dienstelijk een anti-oorlogsgedicht van Wil lem van Iependaal'. Tentoonstelling U. S. O. De N. H. Vrouwenclub U. S. O., alhier, houdt Dinsdag en Woensdag een tentoon stelling van door de damesleden vervaar digde handwerken, in het lokaal van den heer G. Vis. Het is zeker de moeite waard een kijkje te nemen. Dinsdagmiddag was reeds een groot aan tal dames in het tentoonstelilngslokaal ge weest en men toonde zich zeer voldaan. De vereeniging steld zich ten doel door verkoop van de vervaardigde handwerken en het houden van een verloting gelden ter beschiking te krijgen om daarmee behoef tige gezinnen van levensbehoeften te voor zien. Ook voor de kinderen van de Zondags school hebben de dames verscheidene nut tige kleedingstukken vervaardigd, welke eveneens op de tentoonstelling te bezichti gen zijn. Chr. Werkmansbond. Onder leiding van den heer Jac. Vroeg- op kwam de afdeeling van den Chr. Werk mansbond ten huize van de heer Jb. Balder bijeen. Na de opening op de gebruikelijke wijze heeft de heer L. van Zuydam een in leiding gehouden over II Petrus I vs. 10, waarna door den heer C. Bak Jz. een in leiding werd gehouden over „Het mensche- lijk leven". Over beide onderwerpen werd een uitgebreide gedachtenwisseling ge voerd. Voor de bondsvergadering werden een tweetal afgevaardigden benoemd, even als voor de jaarvergadering van de evan gelische vereeniging. Filmavond. De heer Jac. Gravendijk uit Hoorn, die thans eenige maanden met verlof in Hol land vertoeft, deed in café „De Zwaan" mededeelingen over zijn 28-jarig verblijf in Amerika, waar hij als zendeling gearbeid heeft, eerst uitgezonden door een Ameri- kaansche organisatie, het laatste jaar voor eigen risico. Vrijzinnig opgevoed, heeft spreker steeds meer neiging gevoeld tot de orthodoxe ge loofsopvatting. In Amerika heeft men in het algemeen een breede-en kijk over het ge loofsleven, zoodat deze verschillen niet zoo in het oogloopend z'jn als in Holland, het is daarom te begrijpen dat spreker, als gena turaliseerd Amerikaan, weer terug verlangt naar zijn arbeid ginds over den grooten Oceaan. De heer Gravendijk heeft zich nu geasso cieerd met een Italiaan, die hoofdzakelijk order eigen landgcnooten in den vreemde arbeidt. Aan de hand van een kaart, waarop de verschillende Staten van Noord-Amerika duidelijk zijn aangegeven, kan men den weg volgen, waarmee steeds per auto-car wordt gereisd, wat dit voordeel heeft, dat men op alle mogelijke plaatsen en gelegen heden samenkomsten kan organiseeren. Het tweede deel van den avond was ge wijd aan een internationale film, hoofd zakelijk beschrijvende de oorlogen in China en Spanje, de vlootrevue in Engeland, de jubileumfeesten in Amsterdam, de laatste ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier. De avond werd gesloten met een collecte tot dekking der onkosten. Het is wel te be treuren, dat zoo weinig publiek aanwezig was, hoewel ,,entrée libre" was gesteld, lijkt „men" daar altijd eenigszins wantrouwend tegenover te staan, en voelt men zich meer „safe" bij het betalen van een klein entree. Een botsing, die goed afliep. Dinsdagmorgen heeft aan den Slikker- dijk een auto-ongeval plaats gehad waarbij gelukkig geen persoonlijk ongeval is ge beurd. Een luxe verhuurauto van den heer B. alhier, bestuurd door een zoon van den heer H uit Wieringermeer, reed in de richting Schagen, terwijl vanaf den Westfr.-dijk een vrachtauto van den heer Waiboer van Scha- gerbrug aankwam die den Slikkerdijk op moest. Voor de luxe auto reden twee meis jes op weg naar de Huishoudschool waar voor de auto moest stoppen. Waarschijnlijk door den gladden weg begon deze te slippen, waardoor een botsing ontstond met de vrachtauto en waarna de auto in aanra king kwam met de fietsrijdster mej. Woes- tenburg. De fiets werd geheel vernield doch de jongedame had alleen een onbeduidende hoofdwonde. De vrachtwagen kon zijn reis vervolgen, doch de auto moest worden weggehaald. Door de politie wordt een on- derzoek ingesteld naar de schuldvraag. KONINGIN MAUD ZAL TF EEN OPERATIE ONDERg*^ 241. Op aanraden van Flip en Jan hield de sultan toen een vergadering om middelen te bespreken om Sambo naar het paleis terug te krijgen. Flip en Jan stonden elk aan een kant, toen de vorst op zijn troon zat. Tenslotte werd er besloten drie van de sterkste mannen op te dragen Sambo te vangen en ongedeerd naar het paleis te brengen. 242. Drie sterke mannen waren spoedig gevonden en met dikke touwen gewapend trokken ze naar het bos. „Sahib, we zullen die olifant vangen", zei de oudste en de jongste zei: „Natuurlijk, onze sultan moet geholpen worden". Nauwkeurig volgden de mannen de weg die hun door de beide jongens gezegd was. Ze begrepen wel waar Sambo ongeveer moest zyn, 243. Sambo had net een middagdutje gedaan en nam een verfrissend bad in de rivier. Hij genoot en dacht aan de dierentuin, waar hij met een tuinslang af en toe werd afgespoten. Onder het baden trompetterde hij een lustig liedje, zoodat de andere bosbewoners tegen elkaar zei den; „öoor de olifant .weer plezier hebben". De „Daily Express" meldt, dat W- rnnH van Nnnrurorrtw. j* ^Oif! Maud van Noorwegen, die sede flng'n dagen ziek is, is onderzocht door v Vier neesheeren die een chirurgisch inélf" onvermijdelijk achtten. &uJPen Ingevolge dit besluit heeft de kon' den koning van Noorwegen teioJ*ngin verzocht, om over te komen V *1 Haakon is daarop van Oslo vertrokken"15' heden wordt hij te Londen verwacht altijd een poeder ol cachet van Mijnhard» Mijnharde', Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct' Cachets.genaamd..Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct De gemeente in het gelijk gesteld, Door het gemeentebestuur te Ursem was bezwaar gemaakt tegen de beslissing van den Raad van Arbeid tot het betalen van premie voor de waarde van kolenbons en laarzengeld. De gemeente is niet alleen bij den Raad van Beroep te Amsterdam doch ook door den Centralen Raad te Utrecht in het gelijk gesteld. Een kerstgave. Door het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur te Ursem is besloten in de week van 18 tot en met 24 December e.k. dus voor Kerstmis 400 pond gesmolten rundvet uit te deelen aan behoeftigen, die daarvoor in aanmerking komen. Bloembollen voor schoolkinderen, Door bemiddeling van de Stichting Bloembollen-Surplus-fonds zijn het gemeen tebestuur 425 hyacinthen- en 850 tulpen bollen beschikbaar gesteld om voor huis- broei-wedstrijden e.d. aan de schoolkinderen uit te reiken. Door de zorg van het onderwijzend per soneel zal nog deze week aan ieder school gaand kind één hyacinth en twee tulpen worden uitgedeeld. Vergadering van het Centraal Bestuur Centrale Veilingsvereeniging „Warmenhui- zen en Omstreken" op Maandag 14 Novem ber 1938. De voorzitter, de heer K. Molenaar, open de de vergadering en heette allen welkom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen was een schrijven van de Ne- derlandsche Groenten- en Fruit-Centrale, waaruit blijkt, dat de goedgekeurde poters welke onverkocht zijn gebleven in de week van 21 Nov. zullen worden afgenomen. Ze zullen echter nogmaals aan de veiling moe ten worden gepresenteerd in verschillende maten. Indien hiervan partijen worden verkocht, zullen de bouwers ze moeten sorteeren in d.e maten waarvoor 25 cent per 100 K.G. uitge- sorteerde hoeveelheid wordt vergoed. Algemeen was het bestuur van meening, dat deze vergoeding te laag is. De voorzitter deed hierna verslag van oe vergadering van De Vierbond waar onder meer de aanvoerregeling werd besproken. Het bestuur gaat accoord met de aanvoer regeling zooals deze het vorig jaar is t0€^f" past. Als voorstel op de agenda van Noord-Hollandsche Bond van Veilingen z worden ingediend: „Opheffing van de tee heffing van 50 per H.A. van de vroeg aardappelen, daar dit nog steeds als een o billijkheid wordt aangevoeld. De rondvraag leverde geen bijzonders P> waarna sluiting. „Poeh! Het werd hier zoo ver schrikkelijk warm!" ONS DRUKWERK uit! ziet cr ALTIJD god DRUKKERIJ COSTEB.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8