MORTH CTATE JmUletw De reactie in ons land op de Duitsche pogroms. ALINE ESTER'S ROMAN Binnenland Nederland wil helpen. Toelating zeer beperkt. '"m 0f>Zicht' Hptïicur 1 AMERICAN ^CICARETTES TWEEDE BLAD In Nederland is allerwege de reactie op de Jodenvervolgingen in Duitschland geweest: hulp bieden, zoo veel en zoo spoedig mogelijk. Verscheidene comité's deden oproepen tot financiëelen en daadwerkelijken steun en het Neder- landsche volk deed en doet wat zijn plicht is. Het helpt zoo veel het kan de genen, die om hun ras vervolgd worden. Dit is echter slechts tot zekere hoogte mogelijk. „Zeer beperkt aantal". Dit blijkt wel uit het volgende bericht van den regeeringspersdienst: „Ten onrechte blijkt hier en daar in het buitenland de meening te hebben postgevat dat Nederland zijn grenzen voor Joodsche vluchtelingen zou hebben opengesteld. Van zelfsprekend is dit niet het geval. Zooals reeds werd bekend gemaakt zal slechts een zeer beperkt aantal vluchtelingen in Nederland kunnen worden toegelaten. Voor eiken persoon en voor elk geval afzonderlijk is een speciale beslissing van den minister van justitie noodig. Elke binnenkomst zon der voorafgegane vergunning moet dan ook worden geweigerd. Mogelijk mede als ge volg van de verspreiding van geruchten in het buitenland als zouden Joodsche vluchte lingen op groote schaal hier worden toege laten, wordt thans zoodanige druk op onze grens uitgeoefend, dat het noodig is geble ken de grensbewaking opnieuw te verster ken. Afgekeurd moet worden het gedrag van Nederlanders die per auto of trein Joodsche kinderen naar Nederland pogen over te brengen. Een dergelijke ongeordende aan voer van vluchtelingen kan uiteraard niet worden geduld. Alleen een geordende toevoer is toelaat baar en dan nog in zeer beperkt? mat e." Do taak van het protestantsch hulpcomité. Prof. mr. V. H. Rutgers, voorzitter van het protestantsch hulpcomité voor uitgewe kenen om ras of geloof, schrijft: „Ook het protestantsch hulpcomité ziet zijn taak door de gebeurtenissen der laatste dagen aanzienlijk uitgebreid. Men bedenke, dat een niet gering deel dergenen, die in Duitschland onder de Jodenvervolging lij den, Christenen zijn, die wegens hun af komst of huwelijk mede verdrukt worden. Het comité i- door toezeggingen van ver schillende zijden in staat gesteld, aan de re geering te verklaren, dat het over 400 tot 500 bedden beschikt. Voor verpleging in af wachting van emigratie, zijn nu groote sommen noodig. De regeering verbindt aan de verruimde toelating de voorwaarde, dat het levensonderhoud der toegelatenen, tot hun emigratie, verzekerd is. Daarom moet het comité om toelating te verkrijgen, voor vluchtelingen, die te zijnen laste komen, on verwijld de beschikking verkrijgen over groote bedragen. Het gironummer van den penningmeester van het comité (den heer H P. Doodeheef- ver, Hilversum) is 278600 Amsterdam. Prinsengracht 730/36). Kerkeraden, diaconieën en vereenigingen verzoeken wij voor de vluchtelingen collec ten te houden". 50.000 adhaesiebetuigingen voor asylrecht-petitie. In verband met de petitie, welke een aantal hoogleeraren en andere voor aanstaande intellectueelen tot den minister van justitie heeft gericht, waarin wordt verzocht asylrecht te verleenen aan de Duitsche vluchte lingen, mochten de onderteekenaars meer dan 50.000 adhaesie-betuigingen ontvangen. Nationale vrouwenraad aan den ministerraad. Het dagelijksch bestuur van den natio- nalen vrouwenraad van Nederland heeft in een schrijven aan den raad van ministers zijn voldoening uitgesproken over het voornemen der regeering om maatregelen te nemen van speciaal tijdelijken aard, ter leniging van den oogenblikkelijken nood der joodsche vluchtelingen. Beroep op het Roode Kruis. De internationale vrouwenbond voor vrede en vrijheid, afd. Nederland, heeft een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, waarin hij als zijn meening uitspreekt, dat het, ge zien den in Nederland duidelijk uitgespro ken wensch op ruime schaal hulp te geven aan uit Duitschland gevluchte joden, op den weg ligt van het Nederlandsche Roode Kruis om de verzorging van deze vluchte lingen op zich te nemen. De financiëele middelen zullen, aldus het schrijven, wanneer daartoe een oproep wordt gedaan, ongetwijfeld ruim toevloei en, daar er bij een groot deel van de be volking het verlangen is dat het Neder landsche Roode Kruis zijn bereidheid toont tot dergelijk humaan werk. Gift ten behoeve van Duitsche vluchtelingen. De kerkeraad der Portugeesch Israelieti- sche gemeente te Amsterdam, uiting wil lende geven aan zijn erkentelijkheid voor de door de regeering ten aanzien van de door de gebeurtenissen in Duitschland ge troffen voorgenomen hulpmaatregelen, heeft in zijn gisteravond gehouden geheime ver gadering zonder hoofdelijke stemming ba- sloten, een bedrag van 10.000 voor dit doel ter beschikking van de Nederlandsche regeering te stellen. Comité „Hulp aan buitenlandsche kinderen". Het Comité voor hulp aan buitenlandsche kinderen vermeldt met groote dankbaar heid, dat het ontelbare aanbiedingen krijgt, zoowel van particulieren, die kinderen bij zich willen huisvesten als van organisaties, die tehuizen beschikbaar stellen voor op name van grootere groepen. Het behoeft geen betoog, dat het aantal kinderen voor wie het verblijf in Duitschland onmogelijk is geworden, deze aanbiedingen nog overtreft. Tot nu toe kon van de regeering slechts toe stemming worden verkregen voor het binnenbrengen van een dertigtal kinde ren. Het comité moet tot zijn ernstig leedwezen hieraan toevoegen, dat gis teren nagenoeg alle kinderen, die ge tracht hebben de grens te passeeren, door de autoriteiten werden terugge zonden. Het adres van het comité is: Amsterdam, Oosteinde 24 huis, telefoon 49922. Telegram aan dr. Colijn. De kerkeraad der Nederlandsch her vormde gemeente BloemendaalOver- veen heeft aan zijne excellentie minister dr. H. Colijn een telegram gezonden met het dringend verzoek om ons volk voor te gaan in het vervullen van den christenplicht te genover vervolgden om geloof of ras. De kerkeraad dringt er op pan om hiertoe tijdelijk asylrecht aan devluchtelingen te verleenen. Tevens heeft de kerkeraad aan de synode der Nederlandsch hervormde kerk ge vraagd om een verzoek in gelijken geest tot de regeering te richten, daar hij van mee ning is, dat de hervormde kerk moet op wekken tot 't vervullen van onzen christen plicht tegenover hen, die naar Nederland willen vluchten. STATISTIEK VAN DEN OMVANG DER VAKBEWEGING. Groei van het aantal georganiseerden het grootst bij het N.V.V., in de me taalbewerking en in de groote steden. De dezer dagen verschenen jaarlijksche statistiek van den omyang der vakbewe ging, samengesteld door het centraal bureau voor de statistiek, bevat uitvoerige gegevens over het verloop van het aantal georgani seerde werknemers in ohs land sedert 1910. Daarnaast vindt men er een overzicht in van de voornaamste voorvallen in de vak beweging in binnen- en buitenland, bijge houden tot September 1938. Blijkens de gegevens over het aantal ge- organiseerden steeg dit in 1937 van 723.600 tot 743.000, d.i. met 19.400 (2% procent). Ruim de helft van dezèn gróei kwam voor rekening van het Nederl. Verbond van Vakvereènigingen. Dit boekte n.1. een winst van 10.250 leden (3v£ pCt.) Door den grooteren vodruitgang van het N.V.V. verloren de confesSioneele organisa ties verhoudingsgewijze eenig terrein. Het percentage dat zij van het totaal aantal ver- eenigden omvatten, liep terug van 43.9 tot 43.5. Zoowel protestantëh als katholieken deelden hierin. Waf de beroepen betreft was de groei het grootst in de metaalbewerking. Hij bedroeg hier n.1. 7700, dus meer dan 1/3 van het totaal. Daarop volgden de transportbedrij ven met 2900 en de bouwvakken met 2200. De steden met meer dan 100.000 inwoners boekten bijna 60 procent van de winst. Rot terdam met zyii omvangrijke metaalin dustrie droeg hiertoe het meest bij. De groei duurt voort. Blijkens de kwartaalstaten der voornaam ste vakcentrales duurde de groei in 1938 voort. Men vergelijke de volgende cijfers: Ledental op: '1 Jat). 1938 1 Juli 1938 N.V.V. 296.000 305.200 R.K. Werkliedenverb. 173.500 180.000 Chr. Nat. Vakverbond 111.450 113.400 Nederl. Vakcentrale 45.150 45.800 DE RAMP VAN DE „IJSVOGEL". Morgen begrafenis der slachtoffers. Naar wij vernemen, heeft de officier van justitie de stoffelijke resten" der bij de vlieg ramp van de „Ijsvogel" omgekomen leden der bemanning en passagiers, welke in ver band met het onderzoek in beslag waren ge nomen, hedenochtend vrijgeven. 'Allé omgekomen, slgchtpTfers "zullen mor gen worden hegravfen or gecremeerd wor den. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van gezagvoerder Duimelaar is vastgesteld om 2 uur te Heemstede, het stof felijk overschot van den mecanicien Surber geschiedt op de begraafplaats Crooswyk te Rotterdam, eveneens te twee uur, terwijl het stoffelijk overschot v&n mecanicien van Huut des morgens plaats heeft te 11.15 uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. De crematie van het stoffelijk overschot van kapitein van Gemeren zal op Wester- veld geschieden, na aankomst van trein 15.14 uur te Driehuis-Westerveld. Het stoffelijk overschot van mevrouw Schneider wordt op Westerveld ter aarde besteld, waarschijnlijk des middags te 15.45 uur. Naar alle waar schijnlijkheid zal ook hét stoffelijk over schot van mevrouw Weidemann dienzelfden dag op Zorgvlied te Amsterdam ter aarde worden besteld. De luchtvaartinspectie, is nog steeds met het onderzoek naar de oor zaak van de ramp bezig. In verband hier mede zijn de resten van het verongelukte vliegtuig nog niet vrijgegeven. VOETGANGER DOOR AUTO AANGEREDEN. Ernstig gewond, eenigen tijd later overleden. Op den rijksweg Tilburg—Den Bosch bij het café „De Druiventros" onder de ge meente Berkel-Enschot liepen gistermiddag twee mannen achter een handkar in de richting Tilburg. Een van hen, de 60-jarige voddenkoopman P. van Loon uit Tilburg, liep iets terzijde achter den wagen, toen hij door een uit de richting Tilburg komende auto werd aan gereden. De man kwam te vallen en liep een bovenarmfractuur, een dijbeenfractuur en een zware hersenschudding op. Nadat hem geestelijke bijstand was ver leend, is hij door den geneeskundigen dienst Uit Tilburg naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg overgebracht. Een uur later is het slachtoffer aan de be komen verwondingen bezweken. De marechaussée stelt een onderzoek in. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE NIJMEGEN. Inzittenden kwamen er goed af. Gistermiddag heeft zich op de Graafschen- weg te Nijmegen een ernstige autobotsing voorgedaan tusschen een personenauto, af komstig uit Eindhoven en een vrachtauto uit Ewijk. 4 De vrachtauto kwam uit de Groenestraat en stak den Graafschenweg over, terwijl de personenauto uit de richting Grave naar Nijmegen reed. Deze wagen had voorrang moeten verleenen, maar deed dit niet en bot ste met kracht tegen den vrachtwagen op. De personenauto werd zoo goed als ver- nield. De vier inzittenden, kwamen er met lichte kneuzingen af. De chauffeur van deze auto, J. R. uit Eindhoven, bleef zelfs ongedeerd. De vrachtauto, welker chauffeur er even eens heelhuids is afgekomen, is licht be schadigd. De politie stelt een onderzoek in. UITVOERING DER ZUIDERZEE- STEUNWET 1925. Toeslag voor IJselmeervisschers. De directeur van den rijksdienst ter uit voering van de Zuiderzeesteunwet publi ceert de volgende bekendmaking voor alle IJselmeervisschers die in het genot zijn van een toeslag op het bedrijfsinkomen (art. 6 van de Zuiderzeesteunwet). Voor het jaar 1938 wordt voor de IJsel- meervisscherij geen toeslagregeling vastge steld, doch zal ten aanzien van den te ver leenen toeslag naar omstandigheden worden gehandeld. De omstandigheden worden thans geacht zoodanig te zijn, dat de toeslag voor alle ge heel volwaardige IJselmeervisschers, die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uitoefenen (a) met ingang van 20 November 1938 wordt verhoogd van 75 procent op 100 procent van den grondslag. De bijzondere toeslag voor de IJselmeer visschersWaddenzeevisschers, niet te Wie- ringen .wopnachtig, wordt, met ingang van 20 Nov. 1938 verhoogd van 75 procent op 100 procent van den grondslag. DE OPLICHTING VAN EEN OUD-INDISCHMAN TE ROTTERDAM. Nog een arrestatie. In verband met de manipulaties van den ambtenaar ten stadhuize te Rotterdam, K„ is gisteren in den loop van den morgen nog aangehouden de ambtenaar W., die wordt verdacht K. bij zijn praktijken te hebben geholpen. Wanneer K. een contract op maakte, zou W. de (valsche handteekening van den zoogenaamden aanvrager van het voorschot op het contract hebben gezet. Als verdacht van valschheid in geschrifte is W. voorloopig in het hoofdbureau van politie opgesloten. TWEE AANVARINGEN OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Op den Nieuwen Waterweg zijn gisteren twee aanvaringen geschied. Voor den kop van de Maashaven is het Finsche stoom schip „Mercator" in botsing gekomen met het sleepschip „Ilos" van de Nederlandsche Rijnvaart Maatschappij. De „Ilos" heeft een groot gat opgeloopen, zoodat de sleep- pompboot „Belgie" van L. Smit en Co. het schip drijvend heeft moeten houden. De „Ilos" is naar de Maashaven gebracht, waar het schip wordt gerepareerd. 20 vo°r 25 CtnL Vrouw en kinderen van den schii-m»!""— de „Ilos" zijn onmiddellijk overgml^ de „Politie 4", die juist in de buurt was °P Voor de Merwedehaven is het Zweedsche stoomschip „Gun" in aanvaring gekom met de Harwichboot „Cheringham" d „Cheringham" heeft een gescheurde 'huid* plaat gekregen en is naar de werf de Nieuwe Waterweg te Schiedam verhaald, waar d schade zal worden hersteld. De „Gun" heeft haar weg vervolgd. VERZEKERINGSINSPECTEUR AANGEHOUDEN. Verduistering van achttienhondwd gulden. - Te Amsterdam is gisteren aangehouden een 42-jarige verzekeringsinspecteur, ter- zake van verduistering en oplichting' door middel van valschheid in geschrifte. De man, een Amsterdammer, werkte voor een verzekeringsmaatschappij te Den Haag en heeft zich gedurende het laatste half jaar een bedrag van achttienhonderd gulder. weten toe te eigenen door betalingen, welke bij het afsluiten van verzekeringen werden gestort, niet af te dragen. Bovendien knoei- de hy in de afrekeningsstaten en vergrootte nog verschuldigde bedragen van achterstal lige cliënten om het verschil in eigen zak te steken. Deze laatste methode verraadde den man tenslotte. DE INDISCHE BEGROOTING. Aan de Memorie van Toelichting tot de begrooting van Ned.-Indië voor 1939 ont-. leenen wij dat de hoofdbegrooting de vol gende eindcijfers vertoont: Geheele dienst: Uitgaven 621.761.376, middelen f 578.435.182, tekort f 43.326.194, Gewone dienst: Uitgaven f 561.040.911, middelen 539.377.914, tekort 21.662.997. Buitengewone dienst: Uitgaven 60.720.465 middelen 39.057.268, tekort 21.663.197. HET ONDERZOEK VAN VEEVOEDER. STOFFEN. Minister beantwoordt vragen. Op de vragen van ridder van Rappani (lib.) betreffende verplaatsing van het rijkslandbouwproefstation voor veevoeder-" onderzoek van Wageningen naar Maastricht.". heeft dë minister van economische zaken als volgt geantwoord: Het ligt in 's ministers voornemen het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, hetwelk thans uitsluitend bestemd is voor het controle-onderzoek van meststoffen, met ingang van 1 Mei 1939 ook te belasten met het controle-onderzoek van veevoederstof- fen. Door deze concentratie wordt een effi ciënter werkmethode verkregen. De ondervinding, met de ligging van het Rijkslandbouwproefstation voor meststof- fenonderzoek te Maastricht opgedaan, geeft den minister geen aanleiding van de uitvoe ring van dit voornemen de bedoelde opge somde bezwaren te vreezen. Het tarief hangt in geenen deele samen met de plaats, waar het proefstation is gevestigd. Een herziening van de tarieven, zoowel voor veevoeder- als voor meststof fen onderzoek, ligt wel in het voornemen. Hor de tarieven zullen worden, is thans nog niet te zeggen. Tariefsverlaging noch tariefsverhooging hebben in het verleden in vele gevallen een merkbaren invloed 0ehad op het aantal ter onderzoek ingezonden monsters. Bij de vaststelling van een eventueel ge wijzigd tarief zal met de belangen van den landbouw rekening worden gehouden. i I Uit het Engelsch jloor W. A. C. 28) Om wat zou Laline méér kunnen geven! Gewone dingen van het leven verzonken voor haar in het niet. Een gevoel van on stuimige verrukking vervulde haar al haar onderdrukte verlangens naar liefde verbraken hun banden. Dat ie dood den prijs zou zijn, om dit geluk deelachtig te worden, scheen voor haar van niet de min ste beteekenis David's vrouw te zijn! al ware het slechts voor één dag! „David ik behoor je toe", fluisterde ze zacht. „Laten we dadelijk trouwen". Zy bogen zich over den priester, tot wien David op zachten toon sprak. „Eerwaarde vader, ik heb dit meisje lief en het heeft mij lief wilt u ons, voor dat wij sterven, voor Gods aangezicht aan elkander geven?" De oude man ging overeind zitten en zag hen aan, terwijl zijn oogen zich met een hulpeloozen blik wendden naar de plaats, waar het altaar had gestaan. Hij maakte een vaag gebaar met zijn doorzich tige handen. David begreep wat hij bedoelde en zei iets geruststellends, want voor den pries ter was een werkelijk huwelijk zonder al de heilige dingen, die er by behooren, on bestaanbaar. „We zullen het altaar weer op zijn plaats brengen, eerwaarde vader, en als u ons dan uw zegen wilt geven, is ons alles, wat daarna mocht gebeuren, vrijwel onver schillig". „Het zy zoc, mijn zoon". Laline paste hem op, terwijl David hun kerk in gereedheid bracht. Altaar en crucifix waren spoedig van onder de losse aarde te voorschijn gehaald, en rondwroetende, vond David ook het ge bedenboek. Toen verzamelde hij de verspreid lig gende kaarsen en plaatste die in den ze- venarmigen kandelaar on het altaar, stak ze alle aan en voegde de kaars, die hy reeds had aangestoken, er aan toe. Zoo was het vereischte aantal compleet. Hij ging naar den priester en ontdekte de witte en gele lentebloempjes, die op en voorbij de hoopen aarde geslingerd waren. Hij raapte ze op en legde ze op het in kalfsleer ge bonden gebedenboek op het altaar. Daarna liep hij naar den blauw satijnen stoél, waar Laline de hand van den pries ter vasthield. Toen de oude man zag, dat alles gereed was, scheen er weer leven in hem te ko men; zonder geholpen te worden, ging hij staan en bij het altaar komende, opende hy het dikke gebedenboek. Laline en David knielden er voor op den grond. David nam haar rechter handje in de zijne en nafn er een kleinen, platten dia manten ring van af, dien ze droeg, met 'n grooten saffier, dien ze van haar vader had gekregen. De plechtigheid begon en toen zij daar zoo geknield lagen, was het hun of een koor van engelen hun bruidslied zong. Toen hy den ring weer aan haar vinger had gestoken en al de geloften waren af gelegd, keek de mooie bruid met haar als sterren stralende oogen haar echtgenoot aan en in haar gansche leven was ze nooit zoo gelukkig geweest als thans, nu honger, gebrek en dorst haar aangrijns den. Liefde is een god en wanneer die zijn koninkrijk betreedt, is er voor angst geen plaats. „Voor eeuwig de mijne!" fluisterde Da vid in extase, terwijl hij zich voorover boog, om haar den eersten, dierbaren hu welijkskus te geven. Maar terwijl de oude priester de laatste woorden van zegening sprak, wankelde hij en toen David hem in zijn armen nam, bemerkte hij, dat hij dood was. Hy droeg het vermagerde lichaam naar het andere vertrek, legde het daar neer en met zijn oor op het hart, luisterde hij. Ja - het leven was ggwekert; de geest had zijn zending volbracht en had het lichaam ver laten. Eerbiedig vouwde Davide de magere han den van den doode op de borst en keerde naar Laline terug. Ze zat nog, met haar goudblonde hoofd gebogen, voor het altaar geknield. „Laline", zei hij, terwijl zijn stem van gevoel beefde, „de eerwaarde vader is heengegaan om onzen weg voor te berei den indien we moeten sterven. Maar al les is ons rju onverschillig behalve dat we elkaar bezitten. Zeg me, dat je tevreden bent!" Een hemelsche glans kwam er in La- line's oogen. „David", fluisterde ze met onstuimigen hartstocht, „ik zou liever hier met jou wil len sterven, dan elders, met welken man ook, leven. Ik heb je lief en behoor je toe!" „Mijn engel!" was alles wat hij ant woordde gn sloot haar in zyn armen. HOOFDSTUK XIV. Gedurende eenige oogenblikken van ex tase hield David Laline vast tegen zich aangesloten; daarna zorgde hij er voor, dat ze ging rusten, terwijl hij in het nevenver- trek den priester begroef. Hij voelde zich niet verdrietig door den dood van den ar men, ouden man; diens taak was volbracht en hij verdiende zijn rust. Zijn geliefde kruisbeeld zou hy op zijn graf leggen. Toen de laatste schop aarde op het diep begraven lyk was geworpen en het kruis beeld eerbiedig op het graf was gelegd, ging David weer paar Laline; ze sliep. Hij verwijderde de neergestorte aarde uit het vertrek en ging toen eens na over welken voorraad zij beschikten. Drie dozijn kaarsen in een doos in de kast en nog zeven in den altaarkandelaar waarvan er slechts één brandde; het pak chocolade, dat zij in het café hadden gekocht totaal acht plakken en voorts een groote kruik water. Hy ging aan het rekenen. Indien zy eiken dag een plak opater., zou er voor vier dagen chocolade zyn »n er waren zeker wel vier glazen water per hoofd in de kruik als 't niet meer was. Zij hadden genoeg kaarsen om gedurende dien tijd voortdurend licht te laten ^ra®" den en dan had hy nog zijn zaklantaarn. Zyn luciferdods was ook v Toen stak hij zijn hand in zyn zak tastte naar zijn kleine revolver voor z patronen. Ja, ze was geladen. Op den vijfden dag zou hy, indien geen uitweg had kunnen vinden en er buiten geen hulp was gekomen, L doodschieten en dan zelfmoord P^e®Jn' dan was er vreugde en arbeid. Maar gedachte aan vreugde dreef boven, hij hoorde zijn vrouwtje zich bewegen en met reuzenschreden ging hy naar toe. vef- In volkomen duisternis is er geen schil tusschen dag en nacht, maar zij den volgenden ochtend, nog m e armen liggende, wakker werden, was David's horloge zeven uur. De tweea zes dagen vacantie was begonnen. waar; Hoewel beiden wisten, dat een schynlijke dood hun voor den boe® v0l waren hun gedachten bij 't ontwaK vrede. zij Vol teederheid en liefde ontwaa op hun stroolegger met het harde terwijl het armoedige kleed als d® jan hen lag maar zy waren gewei gerig, want hun avondeten had v° egfl bestaan uit een plak chocolade klein glaasje water als feestdrank. (Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6