1 Roemenie's koning te Londen. GEEN PROCES TEGEN SCHUSCHNIGG Interventie van Italië Nieuws in 't kort. CASTRICUM BIROEK OP LANGENDIJK OUDE NIEDORP EGMOND BINNEN SCHOORL OUDKARSPEL OBDAM ZUIDSCHARWOUDE derde blad. Ontvangst op Buckingham Palace. Koning Karei II en kroonprins Mi- chael hebben gisterochtend op het paleis van Buckingham het corps diplomatique ontvangen. Later begaven zij zich in een open rijtuig naar de Gildenhal, waar zij de gasten waren van den Lord-mayor en de City Corporation. Onderweg werden de koning en zijn zoon hartelijk toege juicht. Aan de lunch zaten mede aan Lord Runciman, Lord Maugham, Lord Halifax en andere ministers, Lord Gort, de chef van den generalen staf, lucht- maarschalk Newall en admiraal Little, de eerste zeelord. De Lord-mayor bood den koning een gou den kistje aan met een adres van welkom, dat de koning glimlachend in ontvangst nam. Vervolgens hield hij een toespraak, waarin hij zijn dank betuigde aan de voor name lieden en de gansche bevolking, die door de spontane uitdrukking van hun ge voelens niet alleen den koning hebben ge- eerd, maar ook zijn land, de schildwacht van de Westersche beschaving aan de poort van het Oosten. De economische bloei, zoo ging koning Karei voort, kan zich niet behoorlijk ont plooien, tenzij bezield door een krachtigen wil tot behoud van den vrede, en er is geen beter middel tot behoud van den vrede dan een eerlijke en billijke ontwikkeling van het economisch ruilverkeer. Mijn land, dat zich door mij uit, wacht in vertrouwen de verwezenlijking af van de politiek van vreedzaam onderling begrip, gegrondvest op economische grondslagen. Dit is een van de zekerste methoden om den vooruitgang van de beschaving te bevorderen. Koning Karei heeft den Lord-mayor be giftigd met de orde van de Kroon van Roe menië. Op de Roemeensche legatie. Koning Karei en kroonprins Michael van Roemenië hebben gistermiddag een ont vangst op de Roemeensche legatie bijge woond, waar zij een aantal vooraanstaande leden der Roemeensche kolonie hebben ont moet Verder heeft de koning van Grieken land, die te Londen vertoeft, een bezoek ge bracht aan Buckingham Palace, waar hij eenigen tijd met koning Karei doorbracht. Ook heeft koning Karei 's middags minister president Chamberlain ontvangen, met wien hij een onderhoud had. Op de Roemeensche legatie heeft koning Karei het Britsche koninklijke paar een ban ket aangeboden; 57 gasten zaten mede aan, onder wie koningin Mary, eenige andere leden der koninklijke familie, Chamberlain en andere ministers, Attlee, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken enz. Na het banket volgden koning Karei en zijn zoon den Britschen koning en koningin naar Buckingham Palace, waar te hunner eer een receptie werd gehouden; 600 a 700 personen namen hieraan deel, onder wie vele gezan ten van buitenlandsche mogendheden en hooge commissarissen der dominions. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken, die koning Karei op diens reis vergezelt, heeft een onderhoud gehad met den Britschen minister van buitenland sche zaken. Het bezoek van den Roemeen- schen koning geeft gelegenheid om van ge dachten te wisselen over de vraagstukken, die beide landen belang inboezemen. Vooral dat der handelsbetrekkingen tusschen Fnge- land en Roemenië neemt een voorname plaats bij de besprekingen in. Een officieel Duitsch woordvoerder heeft gister te Weenen den correspon dent van Reuter medegedeeld, dat vermoedelijk geen proces zal worden gevoerd tegen oud-kanselier Schusch- nigg. Hy voegde hieraan toe, dat tot nu toe nog geen maatregelen zijn ge nomen voor een dergelijk proces, de geruchten dat de jury reeds zou zijn gekozen, worden met kracht tegenge sproken. Ook is geen aanklacht voor bereid, noch is Schuschnigg aan een verhoor onderworpen. Op de vraag wat er dan met Schuschnigg zou geschieden gaf de woordvoerder als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de oud-kanselier vermoedelijk over enkele maanden zal worden vrijgelaten. Waar schijnlijk zal hem evenwel niet worden toegestaan Duitschland te verlaten. In welingelichte 'kringen veronderstelt men, dat deze beslissing te danken is aan de Italiaansche diplomatie te Berlijn. Opium aan boord van Britsche vaar tuig. De New-Yorksche douane-ambtena ren deelen mede, dat aan boord van het Brit sche vrachtschip „Silver-Yew" elf zakken met opium ter waarde van 255.000 dollars in beslag zijn gekomen. Een Chinees is in hech tenis genomen. De kapitein, de eerste stuur man, de hoofdmachinist en vijf Chineezen zijn naar het douanekantoor gebracht om verhoord te worden. De „Silver-Yew" heeft sinds zijn aankomst te Boston, j.L Zaterdag, Waar hij zonder resultaat werd onderzocht, °bder bewaking gestaan. Politiek massaproces. - Tegen 53 per sonen in Iran, onder wie zich studenten, doktoren en technici bevinden, is voor het "ooggerechtshof te Teheran een proces be gonnen. De beklaagden worden beschuldig van het verspreiden van bolsjewistische be ginselen en van actie tegen de onafhanke lijkheid en veiligheid des lands. De beklaag- ^en zijn een jaar geleden gearresteerd en "ebben sindsdien in de gevangenis gezeten. Lijfstraffen worden afgeschaft. - Gis teravond is in Engeland een wetsontwerp tot hervorming van het strafrecht gepubli ceerd. De lijfstraffen worden daarin afge schaft, behalve voor zekere ernstige vergrij pen in de gevangenis. Het ontwerp voorziet m hoofdzaak in een nieuwe methode van be handeling van jeugdige delinquenten. T~ Honderden Arabieren gearresteerd. - Bij een door de troepen ondernomen zuive ringsactie in negen dorpen in Galilea zijn 750 Arabieren gearresteerd, bovendien werd een hoeveelheid vuurwapens en munitie in beslag genomen. Een viool voor MussolinL - De Japa- neesch Kimpachi Miyamoto, die doorgaat voor den bekwaamsten vioolbouwer v. Japan heeft een viool vervaardigd, waaraan hij drie jaar gewerkt heeft en die thans aan Mussolini ten geschenke zal worden gege ven. De viool is vervaardigd uit het hout van een zeshonderd jaar ouden ahornboom, welke staat aan den voet van den Foeji, den heiligen berg van Japan. De viool is reeds overhandigd aan de Italiaansche ambassa deur, die voor de verdere verzending zorg zal dragen. Jkooinciaat Tlieuws Oprichting afdeeling Castricum van „De Algemeene". Het hoofdbestuur van den algemeenen Ne- derlandschen bond van handels- en kan toorbedienden heeft besloten, gezien het feit, dat een belangrijk aantal leden van „De Algemeene" woonachtig is te Castri- cum-Bakkum, te komen tot Je oprichting van een afdeeling ter plaatse. Hiervoor belegt „De Algemeene" een huishoudelijke ledenvergadering, waarin zal men trachten tot de samenstelling van een bestuur voor deze afdeeling te komen. l Belooning verhoogd. Naar wij vernemen, heeft de burge meester dezer gemeente de belooning, wél ke is uitgeloofd aan hen, die aanwijzingen kunnen geven, welke leiden tot de arresta tie van de dader(s) van de in deze ge meente gepleegde diefstallen verhoogd. Diepspitten goedgekeurd. Blijkens een ingekomen brief bij het gemeentebestuur is de werkverschaffing diepspitten voor deze gemeente goedge keurd. Er zullen verscheidene* akkers in werkverschaffing worden omgewerkt. Ouderavond O.L. school. Woensdagavond werd in een lokaal van de O.L. school een ouderavond gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Bij den ingang van het lokaal had men een tentoonstelling van door de kinderen ver vaardigde werkstukken en teekeningen, welke voor de ouders een mooie gelegenheid was om te zien, welke vorderingen de kin deren hebben gemaakt. De heer J. M. de Jong, voorzitter der Oudercommissie heette allen hartelijk wel kom en deelde mede, dat dit de laatste ver gadering is, welke hij zal leiden. Hij bracht hartelijk dank aan het hoofd der school voor de aangename samenwerking; ook aan de dames en heeren van de oudercommissie richtte spr. eenige hartelijke woorden. De heer Westenberg deelde mede, dat de heer Van Eeten de school heeft verlaten wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Amsterdam. Hoewel het voor de school don kere dagen waren zijn we verheugd, dat de heer Van Eeten een betrekking heeft ge kregen. Voor hem is in de plaats gekomen de heer Nap, die reeds bij de kinderen ge liefd is. Een hartelijk applausje klonk op voor de bereidwilligheid om voor het ge ringe salaris onderwijs te geven. De tandverzorging is voor elkaar geko men. De kinderen der eerste klasse zullen op 13 December voor het eerst door den schooltandarts aan den tand gevoeld wor den. De heer Westenberg gaf een toelichting op de nieuwe wettelijke regeling voor de oudercommissies. Volgens deze regeling mag de commissie hier 5 leden hebben, hetgeen het geval is. Dus komen er geen verande ringen. Bij de bestuursverkiezing waren de hee ren C. van Schoorl en J. M. de Jong aan de beurt van aftreden. Gekozen werden de heeren C. van Schoorl en A. Dirkmaat, resp. met 27 en 20 stemmen. De heer Westenberg sprak den heer de Jong, die niet herkies baar was, een hartelijk woord van dank toe. Hij schetste zijn onvermoeiden ijver voor de belangen van de openbare school, de school bij uitstek voor het Nederlandsche volks kind. Ouders en personeel zijn den schei dende zeer dankbaar. Namens het onder wijzend personeel bood spr. den heer de Jong een portefeuille aan. Een paar dames hebben de rekening van het St. Nicolaasfeest nagezien en in orde bevonden. Mej. van der Worp las hierna een gedeelte voor uit „De Witte" van Ernst Claes. „Hoe de Witte zich door anderen tot het kwaad liet leiden". Dit humoristische hoofdstuk werd met aandacht gevolgd. Mej. van der Worp had een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. De heer Westenberg hield hierna een in leiding over „Behoud en vernieuwing in de opvoeding". In deze lezing gaf spr. een duidelijk in zicht van het behoud en de vernieuwing in de opvoeding, wijzende op het groote be lang van de opvoeding der kinderen door de ouders. De ouders zijn de eerste opvoe ders. De kinderen moeten met gezag wor den opgevoed en hen moet geen minachting voor de regeering worden bijgebracht. Spr. bepleitte 't nut van goed geschiedenis-onder wijs. Den kinderen moet bijgebracht wor den, d#it de mensch waarde heeft. Voorts moet hen kennis bijgebracht worden voor het verdere leven. Wees kind met het kind zei spr. Ook moeten de kinderen op hun plichten worden gewezen (tot hun eigen voordeel) tegenover ouders en gemeen' schap. Spr. illustreerde dit door een stukje voor te lezen uit een werkje van Jan Ligthart, over „aardappelen schillen". Na de pauze, waarin de ouders van de ge legenheid gebruik maakten om het werk der leerlingen te bekijken, declameerde de heer A. Nap een gedeelte uit een boek van Theo Thijssen, waar aandachtig naar ge luisterd werd. De heer de Jong dankte het personeel voor de hem aangeboden attentie en het op de zen avond gebodene. De heer van Eeten maakte van de gele genheid gebruik om afscheid te nemen van de ouders der kinderen, dank betuigende voor de ondervonden medewerking in de 3 jaren, welke hij hier gewerkt heeft. Hij dankte den heer Westenberg voor de onder vonden steun bij zijn sollicitatie. In de bestuursvergadering werd de heer A. Dirkmaat tot voorzitter gekozen. De nieuwe brug. Dinsdagmiddag om half 2 vond de offi- cieele opening en overdracht plaats van de nieuwe Oude Niedorperbrug. Aanwezig waren de heeren J. Bakker Jz., loco-burgemeester, J. van Zoonen, wet houder van Oude-Niedorp, de Graaf, tech nisch ambtenaar, Minderhout, opzichter- teekenaar le klasse bij den Provincialen Waterstaat, G. C. van Hoften, aannemer, M. Vonkeman, opzichter. De brug, die geheel van beton is gemaakt, maakt een keurigen indruk. Ondanks de eenvoudige lijnen is men er in geslaagd, de brug tot een mooi geheel te maken en wan neer men haar van terzijde bekijkt, valt het op hoe de afwerking, zoowel van brug als de taluds en oprit tot in de puntjes is verzorgd. Vooral wanneer men den ouden toestand vergelijkt met dien van nu merkt men de verbetering die de verbinding Oude Niedorp-Heerhugowaard onderging. Ten raadhuize werden de aanwezigen uit- genoodigd tot een gezellig samenzijn, ter gelegenheid waarvan de heer Bakker allen een hartelijk woord van welkom toeriep. Het is voor Oude Niedorp een heugelijke dag, zeide spr. De oude verbinding was niet voldoende en beantwoordde niet aan de tegenwoordige eischen van het verkeer. Spr. meende de tolk te zijn van allen, wan neer hij zijn tevredenheid uitsprak over de wijze waarop allen, die aan de totstand koming van deze brug hebben medege werkt, hun taak hebben volbracht. Voor Oude-Niedorp beteekent de opening van deze brug een mijlpaal in zijn geschiedenis. Vooral wanneer de houten brug Verlaat Heerhugowaard zal komen te vervallen, zal deze brug van groote beteekenis worden voor de verbinding van het dorp Oude- Niedorp met de gemeente Heerhugowaard. De heer de Graaf feliciteerde de gemeente met deze brug. De provincie heeft op zeer prettige wijze met Oude-Niedorp samengewerkt. Spr. heeft de brug tijdens het werk meerdere malen bekeken en hij is er van overtuigd, dat men veel plezier van de brug zal beleven. De heer Van Zoonen zeide, dat hij reeds 19 jaren geleden bij de algemeene beschou wing van de gemeentebegrooting den wensch heeft uitgesproken, dat de oude brug zou worden vernieuwd. Spr. bracht o.m. een woord van dank aan den opzichter, den heer Vonkeman. Ook spr. wenschte te getuigen van de zeer prettige samenwerking tusschen provincie en gemeente. Voor Oude- Niedorp beteekent deze verbinding een be langrijke verbetering. De provincie dient ook een woord van dank te worden gebracht voor de financieele medewerking. Hierna werd deze bijeenkomst gesloten. De financieele toestand der gemeente. De financieele toestand der gemeente is door verschillende factoren nog ongun stiger dan verleden jaar. En het kan ook niet anders of deze ongunstige toestand moest voor het dienstjaar 1939 een som bere dageraad voorspellen. Immers de gewone bijdrage uit het Werkloosheidsssubsidiefonds bedraagt voor 1939 naar raming 24147 de extrabij- drage 3977, waarvan 1552 k fonds perdu en 2425 als renteloos voorschot, terwijl de belastingbijdrage naar raming groot is 5172.55. Ondanks deze bijdrage is de begrooting toch niet sluitend te krijgen en zal een bijdrage in de huis houding der gemeente moeten worden aangevraagd van 6585.20. Bij bijdrage aan den kapitaaldienst in de overige kosten van diverse werkver schaffingsobjecten bedraagt 2427.15. Kolenbon. De kolenbon ad 1 a 1.30, welke aan de werkloozen over 1938-1939 zal worden toegekend, zal eveneens verstrekt mo gen worden aan de kleine boeren en de kleine tuinders. Verhooging uurloon. Wij vernemen, dat de minister van sociale zaken het werkverschaffingsuur loon in deze gemeente met een cent heeft verhoogd, zoodat het thans 29 cent per uur bedraagt. De vergoeding voor regenverlet bedraagt nu 23 cent per uur. Overplaatsing. De ploegbaas der Nederlandsche Spoor wegen ter standplaats Schoorl P. Algra wordt naar wij vernemen met ingang van 20 November a.s. overgeplaatst naar Ber gen, waar hij eveneens als ploegbaas werkzaam zal zijn. Tentoonstelling U. S. O. Ook Woensdag was er voor de tentoon stelling van de vrouwenclub USO een groote belangstelling, 's Avonds werd de verloting gehouden, terwijl de uitslagen van de verschillende attracties werden be kend gemaakt. USO kan op een uitstekend geslaagde tentoonstelling terugzien. Amsterdam maakt zich op koning Leopoid van België te ontvangen. De versiering op het Damrak. ALKMAARSCIIE COURANT VAN DONDERDAG 17 NOVEMBER 1938. Nelson Eddy en Eleanor Powell in „Rosalie". Oranje-comité. Het Oranjecomité vergaderde Dinsdag avond in het gemeentehuis. Als eenig punt vermeldde de agenda de afrekening van het ter gelegenheid van het 40-jarig re- geeringsjubileum van H. M. de koningin gehouden feest. Hierbij bleek, dat er een klein nadeelig saldo was. Dit werd staande de vergadering door de aanwezige com missieleden bijeengebracht Onvrijwillige verkoopingen. De Telegraaf schreef over deze show operette: „Een zeer vermakelijke en voortreffelijke amusementsfilm".. Algemeen Handelsblad: Een schouwspel dat overweldigt, vol prachtige dwaashe den. Het Volk: Er is voortreffelijk amusement in deze film. De Cetem: Mooie monteering, humor en romantiek, zoodat men bij het aanschou wen van deze film een zeer genoeglijken middag of avond kan beleven. Vooruit (Den Haag): Het vakmanschap van den regisseur heeft gezorgd voor een onderhoudende vlotte film. Het Vaderland: Voor de liefhebbers van revue en musical, een film om van te smullen. volkomen leege portemonnaie. Het leven is niet gemakkelijk voor jonge meisjes, die samen op kamers gaan wonen en haar verdiensten in één „pot" zullen doen. De gebeurtenissen in een jaar „na school" van de vier jonge, dappere meis jes, zijn verfilmd in „De School des Le vens". Men blijft de belevenissen met een stij gende belangstelling volgen omdat iets van wat ons zelf kan overkomen, iets wat onzen meisjes kan overkomen, in die film beleefd wordt. Een ongeluk. Het 5-jarig zoontje van den heer J. Br. alhier is Woensdagmiddag tegen de vrachtauto van den heer R. uit Noord- scharwoude aangeloopen. Hoewel het zich eerst ernstig liet aanzien, is het ongeval nog vrij goed afgeloopen. Het ventje had een hoofdwonde en een beenwond, welke door dokter Wilmink verbonden zijn. „VADERTJE LANGBEEN" GEPROLONGEERD. City-theater. Wat wel te verwachten was is gebeurd: Vadertje Langbeen is geprolongeerd. Ve len, die tot nu toe niet in de gelegenheid waren dezen verfilmden Engelschen roman te zien, kunnen nu nog van de gelegenheid We vernamen dat gedurende dezen winter verschillende bedrijfjes in deze ge meente onvrijwillig onder den hamer zul len vallen. Een en ander staat in verband met achterstallige betalingen der schulden die op deze bedrijfjes rusten. De abnormale tijd speelt hier zeker wel de hoofdrol. üilttWMMS „ROSALIE". Victoria-theater. Het Victoria-theater brengt van Vrijdag a.s. af de M. G. M.-film „Rosalie" met Eleanor Powell en Nelson Eddy. Een film vol zang, dans en romantiek, die allerwege zeer gewaardeerd is en die door de bladen zonder uitzondering gunstig beoordeeld is. Lily Bouwmeester profiteeren. Lily Bouwmeester heeft van Judy Aalders een zeer goede creatie gege ven. Degenen, .die bet boek van Jean Web ster lazen, zullen allicht ter vergelijking de film nog willen zien, die weer zulke andere mogelijkheden biedt en andere as pecten naar voren brengt. „DE SCHOOL DES LEVENS". Harmonie. Over „De school des levens" een film met Kathe von Nagy schrijft de „Tel", het volgende: De rector spreekt de vertrekkende leer lingen toe: „De schoollessen hebben jullie geleerd nu k9m,en de lessen van het leven; denk er omj kameraadschap zal de basis daarvoor zijn". Vier jonge meisje hebben haar einddi ploma. Vier jonge meisjes gaan het leven in, met niets dan haar "goeden wil en een

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9