AKKERTJE SAMBO DE OLIFANT Financieel Overzicht. Txouuidaal Tlieims langendijk JiemUetm ROMAN Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. binnen 'n kwartier zijt ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, let op AKKER-merk. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. BlROEK OP LANGENDIJK STOMPETOREN DERÜË BLAD. Reactie der beurs op de Duitsehe excessen. - Pessimistische beoordeeling der politieke vooruitzichten. In Amerika maakt de economische ver betering voortgang. Het Pond Ster ling opnieuw onder druk. Weinig vertrouwen in de Fransche herstel plannen. Afwisselend koersverloop te Amsterdam. Het dividend van Berkel valt mee. Vergrooting van het rubber uitvoerpercentage. Op het eerste gezicht schijnt het volkomen onlogisch, verband te leggen tusschen het menschonwaardige optreden der Duitsehe machthebbers tegen de Joden en de stem ming op de fondsenmarkten, economisch en politiek gebied, voor zoover deze haar be langen direct of indirect raken en men is allicht geneigd, zich af te vragen, of en in hoeverre de belangen van de beurs bij de Duitsehe excessen betrokken zijn. Er is zeker een tijd geweest, waarin de betrekkingen tusschen de Amsterdamsche en de Berlijnsche beurs zeer nauw waren. Na de verarming van het land tengevolge van wereldoorlog en inflatie was het het Neder- landsche kapitaal, dat voor een groot deel den economischen wederopbouw van het Duitsehe Rijk gefinancierd heeft. Niet alleen werden hier te lande aanzienlijke bedragen aan leeningen van openbare lichamen ge plaatst, maar bovendien verhuisden groote pakketten aandeelen van Duitsehe in- dustriëele en handelsconcerns naar de por tefeuilles van Nederlandsche kapitaalbezit ters, Veel genoegen heeft het Nederlandsche publiek niet beleefd van zijn bezit aan Duit sehe fondsen. Door allerlei „wettelijke" be palingen van de Nazi-regeering zyn de be dragen aan rente en dividend, die naar het buitenland mogen worden overgedragen, voortdurend verder beperkt, zoodat men feitelijk kan spreken van een verkapte „ont eigening" van het buitenlandsche bezit. On der deze omstandigheden zijn de banden tusschen de Berlijnsche en de buitenland sche beurzen voortdurend losser geworden. Vrees voor het te gelde maken van het effectenbezit der Duitsehe Joden (dat overi gens door de Duitsehe regeering niet eens geduld wordt), kan dan ook niet de oorzaak zijn van den terugslag, dien de gebeurtenis sen in Duitschland op de internationale fondsenmarkten hebben gehad. Men had hierbij voornamelijk te doen met invloeden van psychologischen aard, liggend op het terrein van de internationale politieke ver houdingen. Een regeering, die met een dergelijk bruut geweld optreedt tegen een weerlooze min derheid, moet wel volkomen vreemd staan tegenover de zoo geheel andere geestesge steldheid van de leiders der democratische landen. Andersom is dit zeer zeker het ge val. Het is duidelijk, dat dit opnieuw een verwijdering te weeg moet brengen, na de met zooveel ijver door de Engelsche staats lieden ondernomen pogingen tot toenade ring. Vooral de besprekingen over het kolo niale vraagstuk zullen heel wat moeilijker worden, dan nog kort geleden was veronder steld. De beurs beoordeelt de politieke voor uitzichten in elk geval weer minder gun stig en zooals gewoonlijk weerspiegelt zich dit in een inkrimping van de ondernemings lust. Evenmin als de Europeesche beurzen is de fondsenmarkt in Wallstreet ontkomen aan de bovenbesproken invloeden. De reactie op de Duitsehe gebeurtenissen in Amerika is zelfs van dien aard, dat er verschillende maatregelen overwogen schijnen te worden, die op de handelsbetrekkingen met Duitsch land een nadeelige uitwerking kunnen heb ben. Een en ander heeft er toe geleid, dat het enthousiasme der beurs over den uitslag der verkiezingen niet verder op de koersen heeft kunnen doorwerken en dat zelfs een terugslag is ingetreden. Van groote beteeke- nis was deze, in vergelijking met de vooraf gegane koersstijging, weliswaar niet. De aanhoudende berichten over een verbetering van het zakenleven verleenen de New York- sche beurs een bel^mgrijken steun en de aankondiging van hoogere dividenden door verschillende ondernemingen vormt even eens een stimulans voor de hervatting van aankoopen van aandeelen. De U.S. Steel Corporation zag haar afleve ringen in October stijgen tot 663.000 ton, tegen 578.000 ton in de maand September, en een laagste cijfer van 442.000 ton in Juli j.L Het October-cijfer was het hoogste, dat tot dusverre in eenige maand in 1938 bereikt was. Het vorige jaar had October juist een grooten achteruitgang gebracht, die met slechts korte onderbrekingen tot in het mid den van dit jaar heeft voorgeduurd. In den loop van November is de productie nog ver der toegenomen. Volgens de jongste gege vens werkt de staalindustrie reeds weer op 63 der totale capaciteit, waarbij men al tijd in aanmerking moet nemen, dat de volle 100 van de productie-capaciteit nooit be reikt kan worden, omdat onder de installa ties vele verouderd en voor goed buiten be drijf gesteld zijn. De toeneming der produc tie is vooral het gevolg van de vraag naar staal door de automobielindustrie, alsmede van de behoefte aan staal voor de door de regeering gefinancierde bouwprojecten. De automobielindustrie dringt zelfs aan op ver vroegde levering van haar bestellingen, in verband met de toeneming van haar eigen afzetmogelijkheden. Verwacht wordt, dat de afzet ih 1939 ten opzichte van het loopende jaar met 50 zal stijgen. Minder gunstig is de stemming op de New Yorksche beurs weer voor spoorweg waarden, omdat de toekomst van het Ame- rikaansche spoorwegbedrijf nog altijd on zeker is. Het wachten is nog steeds op wet telijke steunmaatregelen en in dit opzicht zal alles afhangen van de houding van het nieuwe Congres. Na de verwerping der loonsverlaging door de z.g. „Fact Finding Commission" zijn de spoorwegmijen, voor een verbetering hunner bedrijfsresultaten, aangewezen op een stijging der inkomsten als gevolg van grooter vervoer. Er zijn thans aanwijzingen, dat de vervoercijfers over November minder gunstig zullen zijn dan de vooruitzichten in October hadden doen vermoeden; over de ontwikkeling der spoorwegontvangsten in het komende jaar verkeert men volkomen in onzekerheid. Het staat echter wel vast, dat zoowel de belas tingen als de loonen een steeds grooter deel van de inkomsten der spoorwegondernemin gen vorderen, zoodat voor de aandeelhouders hoe langer hoe minder overblijft, terwijl verschillende maatschappijen zelfs hun rentelasten op de uitstaande leeningen niet verdienen. De meer reserveerde beoordeeling van de politieke vooruitzichten in verband met de anti-Joodsche uitspattingen in Duitschiand is behalve op de beurs ook tot uiting geko men op de wisselmarkt. Opnieuw heeft het Pond Sterling van aanbod te lijden gehad; ten opzichte van den gulden is het zelfs be neden de 8.70 gedaald. Als symptoom van wantrouwen in de internationale positie van Groot-Britannië is deze nieuwe koers daling, zij moge procentueel niet zoo be langrijk zijn, zeker van beteekenis. Slechts door een herhaald ingrijpen van het En gelsche Egalisatiefonds kon een verdere reactie van den Pondenkoers worden voor komen, maar het is wel reeds duidelijk ge bleken, dat de schok, die door de politieke ontwikkeling der laatste maanden aan het Engelsche prestige is toegebracht, ook op monetair gebied zijn sporen zal nalaten. De Fransche franc heeft de vaste stem ming, die op de publicatie van de nieuwe financieele maatregelen was gevolgd, ook niet kunnen handhaven. Er wordt hoe lan ger hoe meer twijfel geuit aan de doeltref fendheid van de plannen van den minister van financiën, die op zich zelf reeds staan of vallen met de wijze, waarop zij door het publiek beoordeeld worden. De critiek, die reeds onmiddellijk van linkschen kant op de verlenging van den werktijd en de andere plannen tot economisch herstel tot uitdruk king is gekomen, belooft weinig goeds. (Wordt vervolgd). NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. District Noordholland. In de vergadering van het districtsbe- stuur van den Nederlandschen Tuinders- bond werden eenige verzoeken behandeld in de vergadering, welke voor de afdee- lingsbesturen zou worden gehouden, in een buitengewone ledenvergadering om te zetten. Deze verzoeken werden ingewil ligd. Deze vergadering zal Dinsdag 29 November te Alkmaar worden gehouden. Er werd nog een brief behandeld van het Pachtbureau voor Noordholland, waarin verzocht werd, een bijdrage van 100 per organisatie in de oprichtings kosten te verleenen. Het districtsbestuur had in een vorige vergadering besloten, in verband met de geringe vertegenwoordi ging in het pachtbureau, 50 beschikbaar te stellen. Na eenige besprekingen besloot men dit eens ingenomen standpunt te handhaven. Geslaagd. Te Schagen werden Donderdag de examens gehouden voor het midden standsdiploma alg. handelskennis. Van de Langendijker deelnemers slaagden de heeren W. Glas, P de Geus en Jb Smit te Noordscharwou le en G. Hort, Joh. Jansen en K. Kat te Oudkarspel. i Het parkeerterrein b(j de Lan gendijker Groenten-Centrale. Het plan zal aan een buitengewone alg. vergadering worden voorge legd. Naar wij vernemen, zijn in het veiling- bestuur besprekingen gevoerd over het by de veiling aan te leggen parkeerterrein. De voorzitter deelde mede, dat de verschil lende terreinen voorloopig zijn aange kocht voor een bedrag van 15.500. De opzichter, de heer De Jong, heeft bestek en teekening opgemaakt van de te maken bruggen en van het laad- en los-terrein Het terrein zal gelegenheid geven om 50 auto's tegelijk te laden of te lossen De kosten zijn begroot op 34.727, zoodat het parkeerterrein in totaal pl.m. 50.000 zal kosten. De voorzitter heeft een bere kening voorgelegd, waaruit bleek, dat voor het aan te leggen terrein de vei- lingskosten niet behoeven te worden ver hoogd. Het bestuur heeft over deze zaak zeer uitvoerig gesproken. Men vond het zeer doelmatig en een dringende noodzakelijk heid. Het bestuur besloot dan ook met algemeene stemmen dit voorstel aan de alg. vergadering voor te leggen. Landbouw en Maatschappij „Scbermeer". Donderdagavond hield de afdeeling van Landbouw en Maatschappij „Schermeer" een zeer druk bezochte propaganda-avond in café Kamsteeg. De voorzitter, de heer Jb. de Boer Cz., riep allen het welkom toe, m het bijzonder den heer J. de Lange, van Oldeneel bij Zwolle, die een rede zou houden. De dames A. GrootGroenwoudt Kramer en J. Kramer GlijnisKistemaker speelden op de viool en piano aardige liedjes. De voorzitter hoopte, dat deze avond weer eens wat nieuw leven in de afdeeling zou brengen, door toetreding van leden. Daarna begon de heer de Lange zijn rede, getiteld: „Doelstelling van de organi satie". De bevolking van het platteland is zorgeloos, aldus spr., in voorspoedige tijden, moppert als het niet naar wensch gaat. Men staat nog te veel op het standpunt, dat de overheid regeert, en men maar tevreden moet zijn. Nederland wordt niet geregeerd door de koningin, doch het parlement beslist. Het platteland is het kind van de rekening geworden. Er zijn menschen, die zeggen dat alles uit Gods hand komt, en men het moet nemen zooals het er een kleine categorie bezitters a' °°k ,Wy bezitten zooveel, wat kanon 6 Zegt: Bezitten is een parasiteeren op d deretl? schap van de voorouders. Er is e nalaten. grond van bestaan, dan de arbeid andere kan er zijn, als de arbeidsvrucht' gCnot elkaar met elkaar worden opgeteerd moet ruilhandel zijn, anders gaat n den afgrond. Spr. was van oordeel d ?aar groote pers over niets anders da- de lal: Hirv goed. De groote pers over mets anders dan c e schrijft, en het gaat die bladen eo h atie ns eigen volk worden St hebben ons met de int °P~ den van een ander land 6 Spr. hekelde de demonstrSS le party, te AmsterH.*, _le nooden van ons eigen volk worden genoemd. Wij hebben ons met de aangelegenheden te bemoeien van de liberale party, te Amsterdam houden. Ook de S. D. A. P. WerH *ge" keurd. Werd afge- De plattelandsbevolking moet zichv u blijven. Landbouw en Maatschappij is nationale bond, niet alleen voor landt^ wers, doch ook voor middenstanders arbeiders. Spr. besprak het Plan van d^ Arbeid en het rapport van ir. Westhof zag daarin een groot principieel verschil In 1916 was men er van overtuigd 'dat van het platteland de volksvoeding 'moest komen. Verkeerd vond spr. dat hier d loonen nationaal geregeld werden, terwid men om Internationalisme riep, dat moest vastloopen. Volgens spr. zouden kapitaal krachtigen, onverschillig op welk gebied" wel zonder loon kunnen werken, doch men zou dit niet aanvaarden. Het denatureeren van rogge is uit den booze. De steun wordt eerst van het boertje afgehaald, en dan krijgt hij het weer terug Groote groepen landarbeiders willen van L. en M. nog niets weten. De S. D. A. P.ers beweren, dat de steun verhuist naar de zakken van de groote grondbezitters. Spr erkende, dat er onmenschelyke grondbezit ters zyn, waar wetten voor noodig zyn, doch de bestaande pachtwet deugt niet. Reli gieuze socialisten zeggen dat het mis gaat en confereeren met de leiders vaji L. en M. De regeering beweert, dat er te veel pro ductie is, doch niet te veel ambtenaren. Het afzetgebied naar onze Oostelijke bureii vermindert steeds, volgens spr., omdat men voortgaat met op dat land te schelden. Van een leening, door Duitschland aangegaan, moet men eerst de rente hebben, inplaats,' dat eerst producten betaald worden. Men heeft veel meer arbeidskrachten op het land noodig, duizenden H.A. land kun nen worden ontgonnen, herontginningen zyn noodzakelijk, en ontwatering. Ook ruilver kaveling. Er komt op het platteland eenige kentering, doch de bond van Boerinnen werkt z.i. niet in de goede richting, Er werd wel veel aan ontwikkeling gedaan, doch men moet strijdbaarheid toonen. De plattelandsbevolking moet de gemeen schap zien als een groot gezin, waar alles aan elkaar vastzit, Met nadruk wees spr. de jongeren op hun plicht om mee te strijden, de ouderen om hen daarin bij te staan. In de pauze voerden eenige dames en heeren verdienstelijk een aardig propa- ganda-tooneelstukje op. 250. Nadat de jongens een poosje bij den zieke hadden gezeten, gingen ze een onderzoekingstocht door het paleis maken. Ze kwamen ook in een zaal, waar een kop van een gems hing en zelfs een hele vacht van een ijsbeer aan de muur was gehangen. Ineens juichte Jan: „Nu weet ik een goed plan om Sambo te spreken te krijgen. Dat moet lukken". 251. „Kijk, jy neemt de vacht van de ijsbeer en kruipt er in. Ik neem de kop van de gems en die losse vacht, die hier nog ligt. Zo gaan we het bos in. Sambo zal ons voor dieren aanzien". „Een pracht plan", riep Flip, en even later liepen er een gems en een ijsbeer door het bos. 252. Voor ze er zelfs op rekenden, hoorden ze gesnuifi en Sambo stond voor hen. Flip verschool zich geheel in de vacht en zei: „Dag Sambo. Je kent ons niet, wij reizen de wereld rond. Wij horen in koude streken, maar we wilden hier ook eens een kijkje nemen". Sambo was verbaasd, maar ontdekte al gauw, dat de gezichten niet leefden en dacht: dat is onraad. iUit het Engelsch [door W. A. C. 30) Maar David begreep wel wat er was. Lief, dapper vrouwtje! Het was flinker voor haar zich te beheerschen en een vroolijk gezicht te trekken, dan te doen- alsof ze niet bang was geweest, vond hy. „Ik heb hard gewerkt, schat, en nu ga ik een poosje naast je rusten. Wil je mijn hand vasthouden, terwijl ik een oogen- blik slaap?" Ze was erg gelukkig weer bij hem te zijn en al de teederheid van een moeder kwam in haar op toen ze merkte, hoe moe hü er uitzag. Zyn gezicht was zwart door den sterken groei van baard en knevel en zijn anders zoo keurig geborsteld haar was in de war. Hij droeg geen boord, geen das en geen jas, terwijl zijn voorhoofd nat van transpiratie was, maar zijn oogen ke ken even onverschrokken als immer. Hart stochtelijke aanbidding voor dezen heer lijken, sterken man vervulde Laline. Waarvoor zou ze bang zijn? zeker niet voor den dood, want dien zouden ze samen onder oogen zien. Ze moest zich zijner waardig worden ze moest dapper en kalm zijn. Terwijl hij naast haar lag op 't smalle bed, dekte ze hem met de deken toe. Hij hield haar kleine hand vast en kuste die. Nu was het haar beurt hem in slaap te maken, wat niet veel tijd eischte, want hy was uitgeput. Ze bad God innig hen te redden, haar den moed niet te doen verliezen en hen weer het daglicht te doen aanschouwen, opdat ze haar leven aan hem kon wijden. Misschien hadden ook de engelen naar haar gebed geluisterd want weldra overmande ook haar een heerlijke slaap. HOOFDSTUK XV. Laline's tante' mevrouw Greening, de Whitmores en Jack waren op Donderdag met een laten middagtrein te Amiens aan gekomen en waren juist bij tijds om in Hotel du Rhin aan het diner te kunnen deelnemen. Zij waren zeer verwonderd e hooren dat majoor Lamont en juffrouw Lester dade lijk na de lunch vertrokken en nog niet teruggekeerd waren. Jack was vreeselijk jaloersch. Mevrouw Greening was ongerust. Zou die majoor Lamont lastig gaan worden en haar nicht in een hofmakerij verstrikken, waardoor Jack dermate boos zou worden, dat hij het veld zou ruimen? Ze zou dit huwelijk zeer graag zien en wenschte dat haar nicht eenmaal gravin werd een echte, Engelsche gravin! Ze had Channings Priory, een van de buitenplaatsen, waar de oude, vrekkige graaf Jack's neef nooit kwam, juist daarom gehuurd, om Laline eens een glimp te laten zien van haar toekomstige grootheid. En nu werden al haar kunst grepen, juist toen alles zoo prachtig liep, in de war gebracht door een gewonen majoor van haar eigen natie! Dat was te erg. Ze had te voren haar nicht nooit zoo veel belang zien stellen in welken man ook. Ze koesterde werkelijk een ernstige verdenking, dat Laline's bevlieging een volslagen verliefdheid begon te worden. Nadat het paar 's morgens vertrokken was, had ze er met Celestine over gespro ken. V/at dacht die oude getrouwe er wel van zou er gevaar bestaan? Celestine's schouderophalen sprak boek- deelen. Ze zei, niet van plan te zijn, met wie ook, over zaken, die haar troetelkind aangingen, te praten, maar indien me vrouw Greening haar opinie wilde weten, mon Dieu! 't' was een geval van ver liefdheid van een hals over kop opgeko men hartstocht, die tot elke mogelijke dwaasheid kon leiden. „Denk je dan heusch, dat het ernst is, Celestine?" „Mevrouw, mijn eenige hoop is, dat, omdat „monsieur le major" zich niet zoo tot haar aangetrokken voelt als zij tot hem, haar trots misschien beleedigd wordt en zy hem dan over boord gooit". „Je bedoelt toch niet, dat hy de onbe schaamdheid heeft niet verliefd op mijn nicht te zyn?" Zoo'n ongehoorde gering schatting vond mevrouw Greening ver schrikkelijk alle mannen hadden voor Laline op hun knieën gelegen! Celestine haalde haar schouders op. „Ja, maar dat gaat zóó maar niet!" riep mevrouw Greening uit. ,,'t Spijt me, dat ik in dat uitstapje heb toegestemd". Toen de gewoonlijk zoo vriendelijke tante in Amiens aankwam en daar Laline en majoor Lamont niet aantrof, was ze boos maar toen ze om acht uur klaar was om te gaan dlneeren, begon er een hevige toorn in haar te ontbranden. Jack was bleek van verdriet en jaloersch- heid, toen hij de overigen in den tuin, grenzende aan de eetzaal, ontmoette. „Wat zou er met hen zyn gebeurd?" be gon mevrouw Whitmore. De rechter dacht, dat zy onderweg had den stilgehouden om te dineeren, en dat het toch niets zou geven om te wachten. Daarom begaven zij zich maar in 't restau rant en begonnen te dineeren. 't Werd negen uur tien uur en ieder een trachtte het onderwerp te vermijden en net te doen of er niets gebeurd was. Maar in mevrouw Greening's hart groej- de de overtuiging, dat Laline zich had la ten schaken. „Jack, wat denk jij dat er gebeurd kan zijn?" vroeg ze eindelijk. „Ik begin erg angstig te worden, wat kunnen we doen?" Toen viel mevrouw Whitmore erg tact vol in de rede: „Ze hebben zeker een on gelukje gekregen". Daarom zei de rechter wat bits: „Och kom, moeder, dat is nonsens. Jongelui hou den van een ritje in den maneschijn; jij zelf ook, toe je zoo jong was als zij". „Jack, wat moeten we toch doen?" vroeg mevrouw Greening, bijna huilende. Jack was van oordeel, dat ze dadelijk een auto moesten nemen, den weg naar Albert volgen en in de dorpen inlichtin gen inwinnen of iemand hen ook voorbij had zien komen. Maar op dat late avond uur zou er meer dan een uur mee heen gaan, voordat er een auto beschikbaar was en het was bijna twaalf uur, toen Jac^ alleen vertrok. Ook hy begon nu over te hellen naar de gedachte, dat ze zich had laten schaken. David chauffeerde uitstekend en indien er op een van de wegen, die buiten Amien* voerden, een ongeluk was gebeurd, zoude de menschen uit het hotel dat nu wel ge" weten hebben. Toen hy den volgenden morgen, n vruchteloos zoeken, om half zeven keerde, liep mevrouw Greening in n#a kamer op en neer. Toevallig was hy W by het cafétje geweest, waar Laline David de chocolade hadden gekocht lag te ver van den hoofdweg verJ^, e.,ie' Een paar slaperige boeren in verschil e dorpen, boos, omdat zy uit hun slaap ren gewekt, zeiden, dat ze geen a*®. ning hielden van auto's, die men; touristen kwamen er nog al dik Maar één man en zUn vrouw zeiden, zy meenden dien dag een auto voor personen te hebben zien voorbukome met een jongen man er in en een J dame in het blauw. Die gingen in de ting van Albert. Niemand had van ongeluk gehoord. Toen Jack bij de .flg van de kamer van mevrouw w» kwam, snelde ze naar de gang. ,j„on£e Eén blik op zyn gelaat was vo om haar vrees te bevestigen, „ue dat ze zich heeft laten schaken? Jack was zeer bleek en keek erns „Ik vrees ja". m0g#* „En waarheen? Waarheen zou ïyk zyn, dat zy besloten hebben w „Misschien naar België". v..rdenking- „Had je vroeger eenige jj Jack?" (Wordt vervolg

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10