s i I I i 8 8 I 8 taöoaoo© Jladiopcogcamma t i i l 8 l 8 De onderwijsbegrooting Een en ander uit de Memorie van Antwerpen. ®0* Spellingkwestie. derde blad. NEDERLANDSCHE JOURN ALISTENKRING. Voor den Nederlandschen Journalisten kring heeft Zaterdagmiddag in café Bosch- lust te 's-Giavenhage de heer D. Hans, eere lid van dien kring, een causerie gehouden over: „Ons werk in moeilijke dagen". Spr. betoogde uitvoerig, dat de journalis ten in dezen tijd van tempo, van opgedreven actualiteit op moet passen, dat zij geen slaven worden van de techniek. Dit geldt ook voor de journalisten, die beschouwingen leveren. Spr. besloot met den wensch, dat de Neder- lansche journalisten in dezen tijd het prestige van hun beroep zullen kunnen handhaven als een macht ten goede. Op een levendige gedachtenwisseling volgde een gemeenschappelijke maaltijd. Aan het einde van dezen maaltijd heeft mr. P. C. Swart, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, gesproken over „een kwestie uit de practijk van onze journalistieke eerecode". Spr. definieerde het begrip eerecode als datgene wat .onder behoorlijke journalisten als behoorlijke persmanieren wordt be schouwd en ook datgene wat door de wet wordt voorgeschreven, maar niet altijd wordt nageleefd. Spr. vroeg zich af of deze moraal in onze dagen niet eenigszins is verzwakt, wijzende op het euve vlan het overnemen van pri meurs zonder vermelding van bron. Dit strekt niet tot de eer van het journalistieke vak om zoo te handelen en is ook in strijd met het begrip collegialiteit. De eer van het vak dient hoog te worden gehouden en mr. Swart wilde dit vooral den leiders van de verschillende bladen op het hart drükken, omdat de wethier niets kan doen. Tot de zeer talrijke aanwezigen van deze bijeenkomst behoorden de heeren A. J. Lievegoed, chef van den regeeringspers- dienst en mr. L. J. Plemp van Duiveland, eere-voorzitter van den Ned. Journalisten kring. IN EEN LIFT DOODGEDRUKT. Zaterdag is in de fabriek der N. V. P. de Gruyter en Zonen te Den Bosch een tragisch ongeval gebeurd. Toen de 16-jarige H. van B. met een lift een los sen wagen vervoerde, kwam plotseling het voertuig in beweging, kipte om en drukte den jongen tegen den wand klem. Een zich eveneens in de lift be vindende arbeider slaagde er niet in van B. te bevrijden. Hij zette de lift stop en riep om hulp. Door een luik boven in de lift werd deze verleend en slechts nadat de wagen was stuk geslagen, kon het slachtoffer worden bevrijd. Het bleek toen reeds overleden te zijn. Het stoffelijk overschot is naar het Groot ziekengasthuis overgebracht. STAATSLANDBOUWBEDRIJVEN IN DE WIERINGERMEER. Thans gebied van 1000 H.A. aangewezen. Naar wij vernemen zijn door den minister van financiën thans de gronden in de Wie- ringermeer aangewezen, welke voor blij vende staatsexploitatie zullen worden be stemd. Zij worden aangetroffen op aaneen gesloten complexen in verschillende deel en van den polder doch hoofdzakelijk in de omgeving van het dorp Wieringerwerf. De voor staatsbedrijf te bestemmen gronden vormen een zoo goed mogelijke afspiegeling van de uiteenloopende grondsoorten van de Wieringermeer, zoodat het staatsbedrijf zoo wel op de lichte als op de zwaardere gron den, in totaal 1000 H.A. omvattend, zal worden uitgeoefend. De raad van de Wieringermeer, wien de leiding van de staatsexploitatie is opge dragen, heeft ook de indeeling van deze complexen in 37 boerderijen, reeds vast gesteld. Zoo zullen er komen op klei- en zavelgrond 8 akkerbouwbedrijven met den grootte, uiteenloopend van 40 tot 96 H.A. op grofkorrelig zand (infiltratiegebied) 3 gras- landbedrijven t°r grootte van 19 tot 25 H.A., op gronden van gemengde samenstelling 14 gemengde bedrijven, waarvan er 6 ter op pervlakte van 34 tot 37 H.A., 1 van 22 en 7 van 17 H.A. Tenslotte zullen op dezelfde grondsoorten nog 12 gemengde bedrijfjes (z.g. eensgezinsbedrijfjes) ter grootte van 10 H.A. worden ingericht. De verschillende bedrijven zullen slechts geleidelijk in het staatsbedrijf worden in gebracht. Begonnen wordt binnenkort met een viertal grootere akkerbouw- (een van 57, twee van 72 en een van 96 H.A.) en de drie graslandbedrijven. De organisatie van het staatsbedrijf moet nog worden opgezet. De uitvoering geschiedt onder verantwoor delijkheid van de Wieringermeer-directie, die daarin zal worden bijgestaan door een binnenkort te benoemen landbouwkundige, terwijl met de onmiddellijke leiding van elke boerderij een zetboer zal worden belast, die aan bepaalde eischen zal moeten vol doen. Zoo zullen de zetboeren landbouwonder wijs moeten hebben genoten en ervaring op soortgelijke boerderijen op het oude land moeten hebben opgedaan, terwijl bij voor keur gehuwde landbouwers tusschen 30 en 40 jaar zullen worden aangenomen. De voorwaarden, waaronder de gronden voor staatsbedrijf ter beschikking worden ge steld, zijn dezelfde waaronder ook aan par ticulieren boerderijen worden verpacht, waardoor waardevol vergelijkingsmateriaal zal kunnen worden verkregen Elk bedrijf zal zooveel mogelijk met een eigen inventaris worden uitgerust. Begin 1939 zal de organisatie voor de eerste zeven staatsbedrijven in werking worden gesteld. EEN OVERVAL VERZONNEN. Verduistering van 109. De gemeentepolitie van Sittard heeft den 17-jarigen L. S. en den 24-jarigen T. B., beiden aldaar woonachtig, in arrest gesteld in verband met verduis tering en heling van een som geld, groot ongeveer honderd gulden, ten nadeele van den slager V. te Sittard. De 17-jarige S., die bij V. als loopjon gen in dienst is, kwam Zaterdagavond op het gehucht Stadbroek een woning binnenstrompelen met de mededeeling, dat hij op een afgelegen vóetpad aldaar was overvallen en dat men hem toen van het geld had beroofd. Zijn kleeren wa ren vol modder, doordat hij naar hij beweerde van de fiets was geslagen en zijn handen en hoofd waren vol bloed. Het onmiddellijk door de politie inge steld onderzoek heeft er echter toe geleid, dat er van een roofoverval geen sprake was: het opgedischte verhaal wac geheel en al verzonnen. S. had zich met behulp van een scheermesje ver wondingen aan een der handen toege bracht en vervolgens het bloed door zijn haar gewreven. Aan het hoofd werden geen verwondingen geconstateerd. Door de politie aan de tand gevoeld, kwam ten slotte de bekentenis, waarbij S. ook mededeede, dat de 24-jarige B. zijn medeplichtige was en deze het geld in bewaring had. Dienzelfden nacht nog is B. door de politie van het bed gelicht. Hij bekende het geld in een keet van een bergplaats te hebben verborgen, waar het ook is gevonden. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Belgische journalisten in Amsterdam aangekomen. In verband met het officieele bezoek van koning Leopold aan Nederland zijn gister 23 Belgische journalisten en foto grafen, speciale correspondenten der Belgische bladen en vier filmreporters in Amsterdam aangekomen. Uit naam van de speciale correspon denten en van de Belgische journalisten hebben de heeren Leon Duwaerts, secre taris-generaal van de algemeene ver- eeniging der Belgische pers en Marcel de Ceulener, secretaris van de Brussel- sche afdeeling dezer vereeniging den voorzitter der Amsterdamsche pers als vertegenwoordiger van den voorzitter van den Nederlandschen Journalisten kring een boodschap van de Belgische pers aan de Nederlandsche pers over handigd, waarin de gevoelens van sym pathie welke de Belgische confraters be zielen ten opzichte van de Nederland sche pers en ons land tot uitdrukking zijn gebracht. Hedenavond zal de Nederlandsche Journalistenkring ter eere van de spe ciale verslaggevers der Belgische bladen een diner aanbieden, waar de voorzitter van den Nederlandschen Journalisten kring, de heer Henri Dekking, een rede voering zal uitspreken ter beantwoor ding van deze boodschap. VERHOOGING VAN MONOPOLIE HEFFINGEN OP GRANEN. In weerwil van de verschillende regee- ringsmaatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, hetwelk de regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde denaturatieregeling heeft niet den gewensch- ten prijs opgeleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt, doordat de Nederlandsche Akkerbouwcentrale een belangrijke hoeveel heid uit de markt heeft genomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen overlaat. De minister van economische zaken heeft daarom besloten, met ingang van gister de heffing op granen, met uitzondering van die op gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en der derivaten van deze, met 0,50, of voorzoover de derivaten betreft, met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aangeboden, doen het gevaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrekken van de prijzen der overige granen zal beletten, toenemen. Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in af wijking van dien van de anderen granen be trekkelijk weinig is gedaald. Het resultaat van den geheelen maatregel zou evenwel onvoldoende zijn, indien ook niet de heffing op mais werd verhoogd. Uit de markt nemen van varkens. Tegelijkertijd heeft de minister besloten, naast den steun aan den prijs van het rund vee door het uit de markt nemen van be paalde categorieën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van var kens, speciaal varkens in het bacongewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling der var- kensprijzen op deze wijze een voldoende rem zal worden aangelegd en dat het mogelijk zal blijken een verdere prijsverlaging der baconvarkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale is dan ook opgedragen, met ingang van deze week met deze afname tegen de prijzen, zoo als die de vorige week bekend zijn gemaakt, een aanvang te maken. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake Hoofdstuk 6 van de Rijksbegrooting voor 1939 (Onderwijs, Kunsten en We tenschappen). Wij lezen o.a.: De bewering, dat de minister van O., K. en W. te weinig opbouwend werk verricht rust op gronden, die weliswaar in het Voorloopig Verslag worden aangevoerd doch die bij onderzoek ondeugdelijk blij ken. De minister is overtuigd, dat in den te genwoordigen tijd ernstig met budgetaire moeilijkheden moet worden gerekend. In dezen tijd het onderwijs-budget blijvend met belangrijke bedragen te verhoogen door het ongedaan maken van maatrege len, die beoogden het budget te verlagen acht hij niet te verantwoorden, ook dan niet, als de maatregelen op zich zelf zeer sympathiek zijn. De leden, die met betrekking tot de lichamelijke opvoeding in de school vier en een half uur verplicht willen gesteld zien en vak-onderwijzers, evenals assis' tent-inspecteurs willen benoemd zien, ver zuimen de primaire vraag te beantwoorden door den minister meer dan eenmaal op geworpen, namelijk: of het verdedigbaar is, in een tijd van budgetaire zorgen en terwijl verlaging der begrooting eerder dan verhooging moet worden nagestreefd, ter zake van de lichamelijke opvoeding nieuwe of meer offers van de publieke kassen te vragen. De minister beantwoordt deze vraag ontkennend. In de Memorie van Antwoord op hoofd stuk I wordt uiteengezet, welke voorne mens de regeering heeft met betrekking tot bestrijding der jeugdwerkloosheid. Daaraan wordt toegevoegd, dat aan de hand van in te winnen adviezen de regee ring nadere beslissingen nemen zal en deze in voorstellen aan de Staten-Generaal zal belichamen. In dit stadium kunnen derhal ve nog geen bijzonderheden worden mede' gedeeld. De regeling, vervat in het K. B. van 19 Maart 1938 zal, ook naar de meening van den minister, de waarborgen, dat onge schikte candidaten niet tot de Hoogere Burgerschool zullen worden toegelaten en geschikte candidaten daarvoor niet zullen worden afgewezen versterken. Aangaande de aandrang op den minister uitgeoefend met betrekkking tot de ver mindering zoowel van het getal lessen, voor het maximum-salaris van den leeraar bij het M. O. vereiscut, ais van net maxi mum-ge tai leerlingen, voor klassensplitsing gevorderd, merkt hy op, dat hij gaarne bij deze ontwerp-begrooting maatregelen zou hebben voorgesteld in die richting. Hij betreurt dat de toestand van 's lands schat kist hem dit heeft belet. Invoering van een nieuwe salarisregeling voor de leeraren bij het V. H. en M. O., die verbetering in den toestand brengt, is, naar de meening van den minister, zelfs indien ze na volledige doorwerking dezelf de uitgaven vordert, zonder een tijdelijke vermeerdering der kosten tijdens den over gang niet mogelijk. Over de progressie, toegepast in de schoolgeldregeling voor de Rijks H. B. scholen, zijn de meeningen in de Kamer, blijkens het Voorloopig Verslag verdeeld. De minister vleit zich met de hoop, dat hij, in samenwerking met zijn ambtgenoot van financiën, er in geslaagd Is een rege ling te vinden, die van het juiste midden niet al te zeer afwijkt. Waarop de meening steunt, dat voor het vak wiskunde bij het middelbaar- en voor bereidend hooger onderwijs te zware eischen worden gesteld, is den minister niet bekend. De inspecteurs hebben hem bij de vaststelling van het leerplan voor de Hoogere Burgerscholen verzekerd, dat dit niet het geval is, evenmin kan de minister bevroeden, hoe men de overtuiging heeft verkregen, dat het onderwijs in teekenen, natuurkunde en plant- en dierkunde op de Hoogere Burgerschool te wenschen zou overlaten. Het onderwijs in werkplaatsoractijk aan avondnijverheidsscholen voor jongens is niet bedoeld als surrogaat van het dag- practijk-onderwijs. Het eerste heeft een wijdere strekking en kan worden vervolgd zoowel door in de practijk werkzame oud leerlingen van dag-ambachtsscholen als door jonge vaklieden, die niet een tweeja rige ambachtsschool hebben doorleopen. Leerlingenschaal. Zeker niet minder dan de hier aan het woord zijnde leden betreurt de mi nister het, dat 't hem niet mogelijk is een voorstel te doen tot verlaging van de huidige leerlingenschaal. Het doet den minister ernstig leed, dat een zoo groot aantal aktebezitters niet in de gelegenheid is een benoe ming tot onderwijzer te verkrijgen. Andermaal wil hij gaarne erkennen, dat deze aktebezitters door hun werk zaamheid in de school in vele gevallen het onderwijs zeer ten goede zijn ge komen. Deze waardeering verhindert echter den minister niet, op te mer ken, dat een zoo groot aantal aktebe zitters, als thans bij het lager onder wijs aanwezig is, uit onderwijskundig oogpunt niet noodzakelijk kan worden geacht. Dat de onderwijzers het slachtoffer van den tegenwoordigen toestand zijn gewor den, kan de minister niet toegeven. Van een onrustbarende toeneming van het aan tal ziekteverloven is hem niet gebleken. Uit het inspectieverslag over 1937 blijkt, dat, toen de gewijzigde examenregeling voor de derde keer werd toegepast, er nog altijd eenige kweekscholen waren, die faalden in de taak van haar leerlingen bij te brengen, wat zij het eerste noodig heb- Dinsdag 22 November. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (Ca. 8.15 Ber.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Rep. ontvangst Koning Leopold III ten stadhuize te Amsterdam. 11.30 Om roeporkest. 12.15 Ber., hierna De Twilight Serenaders. 1.Solisten concert. 1.45 Gr.pl. 2.15 Viool en piano. 2.45 Kniples. 3.45 Het „Phil- harmonic"-Trio. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Omroep orkest. (6.30 RVU.: Psychologische causerie.) 7.Voor de kinderen. 7.05 Pianovoordr. 7.30 Eng. les. 8.ANP-ber., radiojournaal, mede- deelingen. 830 Bonte Dinsdag- avondtrein. 10.Concertgebouw orkest. 10.45 Schaaknieuws. 11.— ANP-ber., hierna causerie: Twintig jaar dansmuziek en nog wat (met gr.pl.) 11.40—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pL (8.15 Ber.) 10.Gr.pl. 11.30 Godsd. cau serie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.1.20 Gr.pl.) 2.3.Vrouwen uurtje. 3.05 Modecursus. 4.05 KRO- Kamerorkest. 4.45 Gr.pl. 5. KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 KRO-melodisten en solist. 7. Ber. 7.15 Causerie over Felix Tim mermans. 7.35 Sportpr. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Sted. orkest van Maastricht en soliste. 9.Deel. met muziek. 9.20 Vervolg concert. 10.— Rep.-flitsen Konink lijk bezoek. 10.30 ANP-ber. 10.40 KRO-boys en solist. (11.11.10 Gr.pl.) 11.30—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.45 Gr.pl. 12.20 Duetten. 12.35 Radio- tooneel. 1.— Jack Wilson en zijn kwintet. 1.35—2.20 Gr.pL 3.20—3.50 BBC-Schotsch-orkest. 4.15 Populair concert. 4.35 Causerie over olifan ten. 4.50 Gr.pL 5.20 Charles Brill en zijn orkest en soliste. 6.20 Ber. 6.45 Zang. 7.05 Gr.pL met toelich ting. 7.50 Class, discussie. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.45 Uit Canada: Canada speaks. 10.Orgel en solisten. 10.35 De ge schiedenis van de drukpers. 11.20 Het Grosvenor House-Dansorkest en solisten. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.—, 10.— en 10.25 Gr.pL 11.20 Orkest, koor en solisten. 12.30 Zang. 1.10 Militair orkest. 2.35 Zang. 2.50 Gr.pL 3.35 Zang. 4.20 Concert. 5.25 Giardino- orkest. 6.35 Gr.pl. 6.50 Zana est. 8.35 Het kwartet en solisten. Ellis-orkest. 8.35 Het OrtJL7'30 solisten. Radiotooneel. U.59 6.30 Omroep. Het Rheinische L^ndeS^' Populair concert. 3.20 q^0 KEI LEN, 456 M. 5.50 Gr ni Omroepkleinorkest. 7.50 schrammelensemble 11.20 I.30 Populair Fricke's orkest en oiannrt,,„ Het Wolfgang Berger-strijkkw^.20 en solisten. 7.5011.20 O dansorkest en solisten. °e®* BRUSSEL, 322 en 484 M 399 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 O**" orkest en gr.pl. 1.50-2.20 Gr ni" 5.20 Omroepsalonorkest en Er 1 5.50 Omroepsalonorkest. 6.50 en 70Ó Gr.pL 8.20 Omroeporkest en solk ten. 9.05 Gr.pL met toelichting 93* Verv. concert. 10.30—11.20 Gr'ni 484 M.: 12.20 G-.pl. 12.50 en l?o Omroepdansorkest. 1.50—2.20 Grol 5.20 Zang. 6.35 Gr.pL 6.50 Om roepkleinorkest. 7.35 Lit.-muzikaaï progr. 8.20—11.20 Uit Amsterdam- het Concertgebouw-orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 157! M 7.30 Piano, balalaika en trautonium' 8.05 Politiek dagbladoverzicht. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.50 Berlijn- sche Viola- en Gamba-Vereen. 10.05 Ber. 10.20 Het Berner Om roeporkest en solist (opn.) 11 05 II.20 Gr.pL GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Parijs R. 9.209.30, Radio PTT Nord 9.30— 9.50, Keulen 9.50—10.20, Radio PTT Nord 10.20—11.20, Parijs R. 11.20—12.30, Brussel VL 12.30—14.20 Danmarks Radio 14.2014.40 Radio PTT Nord 14.40—15.20, Dróitwich 15.20—15.50, Keulen 15.50—16.20, Parijs Radio 16.2017.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Fr. 18.50—19.20, VI. 19.2020.30, Straatsburg 20.30 24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010 35, Lond. Reg. 10.35—13.—, Dróitwich 13.—14.20, Lond. Reg. 14.2016.15, Dróitwich 16.15—16.35, Lond. Reg. 16.35 17.20, Dróitwich 17.20—19.50, Lond. Reg. 19.5020.20, Dróitwich 20.20 21.45, Lond. Reg. 21.4522. Dróitwich 22.22.35, Keulen 22.35 —22.45, Lond. Reg. 22.45—23.20, Dróitwich 23.2024. Lijn 5: Diversen. ben, n.1. dat zij hun taal behoorlijk kunnen schrijven en spreken. Wat van de Nederlandsche taal moet worden gezegd, geldt ook voor de andere vakken, met vermijding van schijngeleerd heid moet het kweekschool-onderwijs zich richten op de taak, die den toekomstigen onderwijzer wacht in de lagere school. Het vraagstuk van de moeilijk herplaats bare wachtgelders heeft reeds geruimen tijd de volledige aandacht van den minister. De oplossing daarvan is zeker niet mmder moeilijk dan het vraagstuk van hun her plaatsing. De minister betwijfelt of de door sommige leden aanbevolen v r ij w i 11 i g e pension- neering van onderwijzers, in het bijzonder onderwijzeressen, op 55-jarigen leeftijd in de practijk wel van voldoende belang zou zijn. Hij meent, dat thans het oogenblik nog niet is gekomen om een voorstel te doen tot verlenging van den maatregel tot voorloopige pensionneering van onderwij zers op zestigjarigen leeftijd. Momenteel zijn bij het lager onderwijs nog werkzaam 327 gehuwde onderwijzeres sen, waarvan 280 bij het openbaar lager onderwijs, 27 bi, het bijzonder iager onder wijs en 20 bij het buitengewoon lager on derwijs. Op verzoekschriften om voor 1939 te blij ven gehandhaafd, is nog slechts voor een gedeelte beslist, zoodat thans geen nadere gegevens kunnen worden verstrekt. Op 1 Januari 1939 zal nog door 22 gehuw de gewezen onderwijzeressen een gezamen lijk bedrag van 27.729 aan wachtgeld wor den genoten. De keuring van onderwijzers voor tuber culose is opgedragen aan de consultatie - bureaux voor tuber:ulose-bestrijding. Deze zijn particuliere instellingen, die een sub sidie ontvangen van het Departement van Sociale Zaken. De minister kan geen vrijheid vinden de invoering van het esperanto als fa cultatief vak in het zevende leerjaar te bevorderen. Ook thans kan de minister de noodzake lijkheid of wenschelijkheid niet inzien van een rondschrijven aan de gemeentebesturen, ten einde hen op 4e wekken om aan de zaak van schoolvoeding en kleeding meer aan dacht te besteden. Hoewel de minister erkennen moet, dat thans nog zeer veel zwakzinnige kinderen van het voor hen meest geëigende onderwijs zijn verstoken, meent hij toch te mogen op merken, dat dit aantal zeer zeker snel en sterk zal afnemen, indien de groei van de bestaande scholen en de toeneming van haar aantal zich in gelijke mate zal blijven ontwikkelen ris in de laatste jaren het geval is geweest. De minister is voornemens voor te stellen de voor 1938 verleende voorloo pige bedragen voor het onderwijs aan f^PPf^'nderen in totaal met rond j 50.000 te verhoogen. jMTrSte] t°Jt wetteUike regeling van het Voorbereidend Onderwijs is van den minister niet te verwachten, omdat een zoo danige regeling voor het Rijk nieuwe gel de «ke verplichtingen Z0U medebrengen hetgeen onder de gegeven financieele om' standigheden uitgesloten moet worden ge- Met betrekking tot de schrijfwijze der Nederlandsche taal, de spelling, aldus lezen wij in de M. v. A. aan de Tweede Kamer over de Onderwijsbegrooting, heeft de minister sinds zijn optreden immer deze overtuiging gevolgd: a. bij de bekende spellingregels sinds 1934 moet onderscheiden worden tus schen het woorbeeld eenerzijds, de kwestie van geslacht en voornaam woord anderzijds; b. er is aanleiding zich neer te leggen bij het woordbeeld, zooals dit in 1934 is omschreven; c. medewerking in de richting, dat onze taal op den duur „geslachtloos" wor den zal, is op meer dan één grond van den minister niet te verwachten. De regeering heeft met betrekking tot het woordbeeld besloten, de nieu we schrijfwijze in de van haar uit gaande stukken te gaan toepassen, nadat zij omtrent eenige ter zake bestaande onzekerheden zal hebben beslist aan de hand van een advies, daaromtrent aan haar uitgebracht door de commissie-Fockema Andreae. Bij de installatie der commissie heeft de minister haar verzocht op zeer kor ten termijn met name omtrent de vol gende punten advies uit te brengen: Noopt de aanschrijving van 1 Novem ber 1934 tot een redactiewijziging van de regels 1 tot 3? Zal het aanvaardbaar zijn, dat in de aardrijkskundige namen een and*r woordbeeld wordt gehand haafd dan overigens in de stukken gel den zal? Kan aanvaard worden, dat b.v. Nederlandsch-Indië soms met s, soms met sch wordt geschreven? Het gewenschte advies kan in dezen maand worden tegemoet gezien. Voorts verwacht de minister 6en advies omtrent de schrijfwijze dei bastaardwoorden en der samengesteld woorden, welk advies niet zonder "al}\ contact met een door de Belgisch regeering aangewezen commissie z dienen te worden uitgebracht. Inzake geslacht en vooniaa woord handhaaft de re8ee""?boi schrijfwijze De Vries en Te Wm» Indien op den duur op dit 8el?,jj. wijziging wenschelijk mocht J ken, zal deze niet worden over gen dan eveneens in nauw con met België. DE MOORDAANSLAG TE BRUNSSUM- Weer het mes in het ged s- Omtrent den moordaanslag te Brunssun, in verband waarmee de 28-jarige M- u nader, dat za van gearresteerd, vernemen wij terdagmorgen de zuste en de zwager M., die bij hem inwoonde, eveneens zu arresteerd. prricht, Vóórdat eenige arrestatie was v gen was de broeder van de vermoorde vrou\ zekere S. uit Overhoven bij Sittard, 0 r(je komen. Hij was woedend over het gc en stak de zuster van M. met een nies achterhoofd. De man werd ëeaIT doch is later door de politie vrijgela In het ziekenhuis te Heerlen is sec richt op het stoffelijk overschot v slachtoffer. het

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10