DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WELKOME GAST! Chineesche tegenaanval op Kanton. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven fraucc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 274 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Hoofdstad van Hoenaw geheel door brand vernield. Tweeduizend dooden. Maandag 21 November 1938 Klooster in Stiermarken geconfiskeerd. De strijd tegen de kerk. Fransche ambassadeur te Rome. Verovering van Abessinië erkend. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De algemeene toestand. Koningin van Noorwegen overleden. ALKMAARSCHE COURANT. De hoofdstad van Hoenan, Tsjangsja is naar uit Tsjoengking wordt ge meld door een brand, welke vijf dagen heeft gewoed, totaal vernield. Hierbij zijn tweeduizend personen om het leven gekomen. De brand is voor een deel te wijten aan het verkeerd uitleggen van geruchten door de plaatselijke politie-autoriteiten en voor een ander deel aan de verontwaardiging van het verdedigingscorps tegen de Japan- neezen. Men hoorde dat de Japansche troepen de stad naderden en zonder beve len van de opperste legerleiding hebben de verdedigers van de stad de openbare gebouwen in brand gestoken, waarna vele burgers zelf hun huizen in brand staken. De orde is thans hersteld. Generaal gefusilleerd. Uit Tsjoengking wordt van betrouwbare zijde gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek, ontevreden over de evacuatie der burgerbevolking en het voortijdig in brand steken van Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, generaal Fongti, vroeger militair attaché te Berlijn en commandant van de provinciale garde van Hoenan, heeft laten fusilleeren. De maarschalk zal strenge maatregelen nemen tegen den gouverneur dezer provincie, waarvan de verdediging krachtig wordt hervat. Chineesche tegenaanval op Kanton. Volgens bij het Chineesche pers bureau ontvangen berichten blijven de Chineesche troepen uit vier richtingen hun tegenoffensief naar Kanton voort zetten. De Chineesche voorposten zouden reeds de buitenwijken der stad bereikt hebben. De Japanneezen hebben zich uit de om geving naar het centrum der stad terugge trokken. Het Japansche garnizoen in Kan ton is reeds met ruim 30C0 man versterkt, terwijl uit Formosa nog een geheele divi sie onder weg is. De stad Itsjang in westelijk Hoepeh, op den noordelijken oever van de Yangtze, 280 k.m. ten westen van Hankau, is door Japansche vliegtuigen viermaal zwaar ge bombardeerd. Tien bommen zijn neerge komen op de Fransche katholieke kerk en het ziekenhuis, hoewel een groote Fran sche vlag het dak bedekt. Kerk en zieken huis werden gedeeltelijk vernield. Ruim 40 Chineesche vluchtelingen, die zich in de kerk bevonden, hebben hierbij den dood gevonden ,en 30 anderen werden gewond. Voorts werden brandbommen geworpen op de arme woonwijken, waardoor vele branden ontstonden en honderden bewo ners dakloos werden. Ook Sian, de hoofd stad der provincie Sjer.si, is door bommen geteisterd. Vele huizen werden vernield, en er vielen 90 slachtoffers. De toestand in de provincie Hoenan is beter geworden voor de Chineesche troe pen. De opmarsen van de Japansche troe pen langs den weg van Kanton naar Han kau is tot staan gebracht. De Chineesche troepen hebben Tsjoengjang in Zuid Hoe nan heroverd. De Japansche buitenlandsche poli tiek. De nota, die de Japansche regeering op 18 dezer aan de Ver Staten heeft doen. toekomen in antwoord op de Amerikaan- sche nota van 6 October, schijnt duidelijk de richting aan te geven van de door Arito gevolgde buitenlandsche politiek, aldus meldt het Japansche persbureau Domei. Volgens welingelichte kringen is de Japansche regeering vastbesloten, te vol harden in het niet-erkennen van de denk beelden en beginselen, die voor het „inci dent in China" in het Verre Oosten gang baar waren. Tokio zou de bedoeling heb ben, buitenlandsche mogendheden uit te noodigen, deel te nemen aan het vestigen van een nieuwe orde in het Verre Oosten. Tenslotte zou Japan plannen hebben in zake economische samenwerking met bui tenlandsche mogendheden, echter alleen met die welke den feitelijken toestand in het Verre Oosten erkennen. Geen commentaar. Het departement van buitenlandsche zaken der Ver. Staten deelt nede geen commentaar op het antwoord te zullen leveren. Japansche berichten. Volgens een door Domei van het front ontvangen bericht hebben de Japannee zen op 1 dezer Nankoeng bezet, dat in het zuidwesten der provincie Hopeh gelegen is. De door Tsjang Kai Sjek benoemde gouverneur Loe Tsjoeng Lin had Nan koeng tot basis gemaakt van de guerilla. Hij zou naar Tcjingho gevlucht zijn. De Japansche troepen hebben operaties ingezet tegen Chineesche francs-tireurs. Twee Japansche eenheden hebben Intsing dat gelegen is aan het groote kanaal in West Sjantoeng en Makoeng, in het Z.W. der provincie Hoepei, bezet. Beide steden dienden den Chineeschen ongeregelde troepen. Maatregelen der Fransche auto riteiten? Domei meldt voorts, dat sinds einde Au gustus een niet nader genoemde Japansche eenheid 1068 maal in gevecht is geweest met overblijfselen van Chineesche troepen. Deze gevechten hebben zich voorgedaan tijdens een zuiveringsactie In de gebieden langs den spoorweg van Sjikiatsjoeang naar Taiyoeanfoe en een spoorweg van Tatoeng naar Poetsjau (prov. Sjansi). De Japanneezen hebben 31.000 lijken van Chineezen op het slagveld aange troffen. Volgens een bericht van Domei uit Hongkong zouden de Fransche autoriteiten aldaar gisteren hebben medegedeeld, dat zij Chineeschen militaire auto's niet meer vergunnen zich van Faiphong (Fransch Indochina) naar de provincie Kwangsi te begeven. De nat.-socialistische autoriteiten hebben het katholieke klooster Sint Lambrecht in Stiermarken in beslag genomen. Het kloos ter heeft groote bezittingen. De West- Deutsche Beobachter motiveert het in be slag nemen met der. schandelijken staat van zeden, cultuur en financiën in het klooster. Onder het bewind van Schuschnigg zou men in het klooster wapens hebben verborgen voor het Vaderlandsche front. Zaterdag is de Fransche ambassadeur Frangois Poncet te Rome in plechtige audiëntie in het Quirinaalpaleis ontvangen, waar hij den Italiaanschen koning zijn ge loofsbrieven heeft overhandigd, welke hem accrediteeren als ambassadeur bij den „koning van Italië en keizer van Abes- ALKMAAR, 21 November 1938. De ontrechting en vervolging van de Joden in het Duitsche rijk heeft vrijwel in alle beschaafde landen groote veront waardiging gewekt. Vooral in de Ver eenigde Staten is de reactie op de anti- semietische wandaden in Duitschland zeer scherp. Elders in dit blad is te lezen ge weest hoe in het geheele land betoogingen tegen het nationaal-socialistisch regime worden gehouden; hoe de Duitsche ambas sade door politie moet worden beschermd; hoe scherp pers en radio de vervolging hebben veroordeeld en hoe de officieele reactie was door de onmiddellijke terugroe ping van zijn diplomatieke en handelsver tegenwoordiger. Duitschland heeft hierop gereageerd door „ter inlichting" zijn am bassadeur naar Berlijn te ontbieden. Het dagblad „New-Yorker Staatszei- tung", een belangrijk orgaan van de Duit sche kolonie, dat tot dusverre de officiëele Duitsche opvattingen verdedigde, schrijft naar aanleiding van dit vertrek van den Duitschen ambassadeur uit Washington het volgende: ,.De berichten uit Berlijn getuigen dat hien in Berlijn niet wil gelooven aan de sombere beschrijving der reactie in de Amerikaansche openbare meening. Wij hopen dat Dieckhoff er in zal slagen de Wilhelmstrasse en de leiders der natio- naal-socialistische partij te overtuigen van den ernst van den toestand. Duitschland moet niet hopen dat deze heftige storm gaat liggen. Dieckhoff laat slechts ruïnes achter zich: alle krachtsin spanningen die hij ontplooid heeft om een ^crzoening tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten tot stand te brengen, te niet gegaan. Alle hoop op het slui- ,en yan een nieuw handelsverdrag is ver dwenen. De in Duitschland voorgevallen 8°heurter.issen hebben de Vereenigde Sta- en en E.igeland economisch en politiek creenigd. Deze gebeurtenissen hebben kloc.f tusschen Duitschland en de ereenigde Staten onoverschrijdbaar ge haakt.'1 De Vereenigde Staten doen nun uiterste best te voorkomen, dat het fascisme in een van haar variëteiten op het Amerikaansche continent vasten voet krijgt. Dit zou op den duur ook een ernstig gevaar kunnen beteekenen voor een land, dat zoo groote minderheden van ander ras telt. En na tuurlijk is het niet alleen h i e r om begrij pelijk, dat het land zich tegen de door werking van deze anti-democratische ideeën verzet. Voor de Amerikaansche democratie is dit een kwestie van zelfver dediging. Nu bestaan er in Zuid-Amerika ver schillende staatjes, die t. a. v. de democra tie allesbehalve betrouwbaar zijn. De burgemeester van New-York, La Guardia, heeft in verband hiermee op een te Havanna gehouden congres van ge meentebesturen een redevoering uitge sproken waarin hij een krachtigen aanval deed op de politiek van „den wolf in schaapsvacht", welke gevoerd wordt door de totalitaire naties in Zuid-Amerika. Burgemeester La Guardia bracht het con gres de groeten over van president Roose- velt en verklaarde, dal de economische betrekkingen tusschen Latijnsch Amerika en de Vereenigde Staten tot ontwikkeling gebracht moeten worden. La Guardia voegde hieraan toe: „Laten wij onze kinde ren liefde tot hun naburen leeren in plaats van haat jegens hun gelijken. Laten wij ze voorbereiden tot den opmarsch der demo cratie inplaats van tot den „paradepas." Laten wij hun het Ave Maria leeren 'n plaats van het „Wees gegroet dictator." La Guardia ging vervolgens över tot een aanval op de nationaal-socialistische en fascistische propaganda in Latijnsch Ame rika. „De kiemen van fascisme en natio- naal-socialisme, zoo zeide hij o.m. zijn nog gevaarlijker dan de cholera en de pest. Deze doctrines zou men in quarantaine moeten nemen." Uit dl Vereenigde Staten komt een niet onbelangrijk bericht, gezien in het licht van cte zoo gevaarlijke „vreadzame- penetratie'van het fascisme in tal van landen vooral van midden-Europa. De Vereenigde Staten zullen voortaan de „taal der dictatoren" spreken bij hun di- dus zegt dit bericht. plomatieke en handelspolitieke acties, al- Deze krachtiger poelitiek, steunend op een enorme militaire macht heeft o.m. tot doel de democratische landen in West- Europa een riem onder het hart te steken. Hetgeen dan ook na het echec te München, geleden door Frankrijk en Engeland, wel hard noodig schijnt. Er zijn n.1. zelfs bepaalde Engelsche kringen, die verwachten dat Chamberlain bij zijn aanstaand bezoek te Parijs een poging zal doen Frankrijk ertoe te bewe gen het verdrag met de Sovjet-Unie te verbreken, in ruil waarvoor een „pact van Vier" tot stand zou moeten komen. Verder zou Chamberlain willen voorstellen enkele artikelen van het Volkenbondspact te schrappen om Duitschland en Italië te be wegen naar Genève terug te keeren. Dat deze gevaarlijke verzwakking van de democratie door Frankrijk dat zich het treurig resultaat van de Münchensche con ferentie nog maar al te goed herinnert, zonder meer zal worden aanvaard, is niet aan te nemen. Men verwacht dan ook, dat zich bij het a.s. bezoek van Chamberlain aan Daladier belangrijke geschillen zullen openbaren. Tenzij Chamberlain deze plannen voor- loopig nog in de portefeuille houdt, door dat hij de politieke situatie niet gunstig acht voor het welslagen ervan. Wellicht, dat de Jodenvervolgingen in Duitschland en het aan de orde stellen van de koloniale kwestie door dit land, hiervoor voldoende zullen blijken. Voor Frankrijk zijn het althans redenen op deze gevaar lijke plannen vooralsnog niet in te gaan. Tenslotte is er dan nog de openbare meening in Engeland en Frankrijk, die zich in groote meerderheid tegen nieuwe concessies aan de dictatoriale mogendheden zeer zeker zal uitspreken. En niet geheel zonder reden! Heden brengt koning Leopold van België een officieel bezoek aan ons land. Nederland heeft sympathie voor den kleinen nabuurstaat waarmee het in het verleden zoo nauw verbonden is geweest en deze sympathie gaat eveneen s uit naar den jongen koning, met wiens vaak droevige familieomstandigheden men hier algemeen heeft mede geleefd. De sympathie tusschen beide volken en beide vorstenhuizen zal heden in een allerhartelijkste ontvangst tot uiting komen. Koningin Maud van Noorwegen is gistermorgen te Londen, waar zij enkele dagen geleden een operatie heeft ondergaan, overleden. Koningin Maud van Noorwegen was in 1869 in Marlborough House geboren. Zij heeft dus den leeftijd van 69 jaar bereikt. Zij was een dochter van koning Eduard VII en was in 1896 in het huwelijk getreden met prins Karei van Denemarken, die in 1905 koning van Noorwegen werd onder den naam Haakon VII. Uit dezen echt werd prins Olaf geboren die in 1929 in het huwelijk trad met prinses Martha van Zwe den. De gezant van Noorwegen te Londen heeft gistermorgen het volgende bulletin, onderteekend door de geneesheeren, die koningin Maud hebben behandeld, gepubli ceerd: „Vannacht te 00.25 uur is Hare Majes teit de Koningin van Noorwegen plotse ling overleden. Niets deed een zoo spoe dig einde voorzien. Eenige uren voor middernacht waren de symptomen, wel ke voortkwamen uit het chirurgisch in grijpen. verminderd en na een onrusti- gen dag sliep Hare Majesteit vredig". Bij het overlijden van koningin Maud van Noorwegen was slechts een verpleegster aanwezig. De beide geneesheeren, die in allerijl geroepen werden, konden slechts den dood constateeren. Ook konig Haakon, die in Buckingham Palace logeert, was niet bij het sterven aanwezig. Kroonprins Olaf is heden naar Londen vertrokken. In de Noorsche kerk te Londen werd gis termorgen 'n boodschap van koning Haakon voorgelezen, waarin deze zegt dat „God van nacht de konigin van mijn zijde heeft weg genomen en dat het voor mij een groot ver lies is, hoewel ik begrijp, dat het Zijn wil was". Vier weken rouw aan het Engelsche hof. De koning heeft besloten, dat het Engel sche hof gedurende vier weken den rouw zal aannemen over het overlijden van ko ningin Maud van Noorwegen. Buitengewone ministerraad. Koning Haakon heeft uit Noorwegen aan den bisschop van Oslo een telegram ge zonden, waarin hij mededeeling doet van het overlijden van de koningin. Een dichte menigte staat bedroefd in stilte voor het paleis, waar de vlag halfstok is uitgehangen. In een buitengewonen ministerraad heeft de eerste minister uitdrukking gegeven aan de gevoelens van medeleven van de regee ring met kroonprins Olaf, die als regent de vergadering presideerde. De premier ver klaarde, dat het overlijden der koningin een nationalen rouw beteekent en dat alle ge voelens van sympathie naar de koninklijke familie gaan. De bladen wijden speciale edities aan de overleden koningin, waarbü zij haar edel karakter in het licht stellen. Zie verder Buitenland pag. 2, Zt t>lad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1