DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven irancc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 276 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 23 November 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Palestina zou 100.000 immigranten kunnen opnemen. Duizenden kinderen naar Engeland? De algemeene toestand. Hacha president van Tsjecho-Slowakije? Autonomie van Slowakije bekrachtigd. De guerilla-oorlog in China. Chineesche troepen omsingeld? Crisis in Hongarije. Z3ven en vijftig afgevaardigden verlaten de regeeringspartij. Als Schuschnigg wordt vrijgelaten De nazi-gevangene thans een gebroken man? Aardverschuiving op Santa Lucia. 150 dooden Nieuws in 't kort. HI/JJ ALKMAARSCHE COURANT Het Joodsch agentschap voor Palesti na heeft een verklaring uitgegeven, welke het voorstel inhoudt 100.000 Duit sche Joden naar Palestina te zenden als eerste groep. Er wordt verklaard, dat er een land is Palestina dat zonder verwijl Duit sche Joden in groote getale kan op nemen. 52 Joodsche landbouwkolonies en de Joodsche gemeenschappen in Pa lestina, bijgestaan door Joden, die in die landen leven, waar zij nog vrij zijn, zijn bereid de financieele verantwoordelijk heid te aanvaarden en ook de organisatie op zich te nemen voor de directe op neming van 100.000 Duitsche Joden in Palestina, hetgeen feitelijk zou neerko men op de geheele jonge generatie van de Duitsche Joden, die kunnen immi- greeren en zich aan nieuwe levensom standigheden aanpassen. Grooter plannen zouden verwezenlijkt kunnen worden, indien bevriende règee- ringen zouden helpen door een leening voor dit doel te waarborgen. Duizenden kinderen naar Engeland. De Britsche commissie voor bijzondere Joodsche belangen, welke onder leiding staat van lord Samuel, heeft zich in verbin ding gesteld met de Britsche regeering, ten einde de immigratie in Engeland en de op- t voeding van Duitsche Joodsche kinderen te organiseeren, die bij duizenden in Groot- Britannië zullen worden opgenomen en op gevoed. •Men schat, dat het aantal Duitsche Jood sche kinderen van den leerplichtigen leef tijd ongeveer 60.000 bedraagt. Eenige dui zenden kinderen, tusschen vijf en zeventien jaar zullen binnenkort door instellingen, welke zich met hun opvoeding zullen belas ten, in Engeland-worden geplaatst. Volgens Reuter heeft lord Winterton ge zegd: Wij zijn bereid zooveel kinderen op te nemen als de organisaties kunnen ver zorgen en wij hopen, dat vele duizenden zul len worden toegelaten. Lord Winterton heeft deze mededeeling gedaan in een voor Ameri ka uitgezonden radioredevoering. De kwestie in het Belgische parle ment. Burgemeester Max van Brussel, die voor de liberale partij zitting heeft in de Kamer, heeft tijdens de debatten over het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen namens zijn fractie geprotesteerd tegen de behandeling van Joden in Duitschland. Hij besloot met de woorden: „Moge dit beroep worden gehoord en bijdragen tot een herstel van recht vaardigheid, het opgeven van een stelsel van onmenschelijke vervolgingen, waarover het geweten der wereld zich zoo diep bedroeft. De spreker werd luide toegejuicht. Stap van Amerika. Het Amerikaansche staatsdepartement deelt mede, dat de zaakgelastigde der Ver- eenigde Staten te Berlijn aan de Duitsche rijksregeering een nota heeft overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de hou ding van Duitschland tegenover de Ameri kaansche Joden. In de nota wordt er op gewezen, dat Göb- bels in zijn op 12 November uitgesproken redevoering deed opmerken, dat de Duitsche anti-semietische decreten niet van toepassing zullen zijn op buitenlandsche Joden. De zaakgelastigde heeft de formeele ver zekering geëischt, dat de nieuwe decreten, welke op 1 Januari van kracht zullen wor den, niet van toepassing zullen zijn op Ame rikaansche Joden. Terugroeping van Duitschen ambas sadeur tegengesproken. In gezaghebbende Duitsche kringen te Londen wordt meegedeeld, dat de berichten als zou de Duitsche ambassadeur te Londen, von Dirksen, worden teruggeroepen naar Duitschland om overleg te plegen, ongegrond zijn. Gezaghebbende kringen te Berlijn noe men deze berichten misplaatst, en een woordvoerder deelde gistermorgen aan den Reutercorrespondent mede, dat er op het oogenblik geen aanleiding bestaat om den ambassadeur von Dirksen persoonlijk ver slag te laten uitbrengen. Omtrent de afwezigheid te Berlijn van den Britschen ambassadeur, sir Neville Hender- son, wordt in Berlijnsche politieke kringen medegedeeld, dat de ambassadeur drie weken geleden naar Engeland is terugge keerd om een operatie te ondergaan. Aan de afwezigheid van den ambassadeur wordt derhalve hier geen politieke beteekenis ge hecht. De ariseering van Joodsche onder nemingen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: De verkoop van Joodsche zaken aan Duit sche ondernemers wordt met groote snelheid voltrokken. Bijna dagelijks verschijnen op de tot dusver Joodsche zaken uithangborden, die verklaren dat het bedrijf aan een Ariër verkocht is. Ofschoon de overheid bereid is een geschikten sollicitant crediethulp toe te staan, wordt in kringen, die bereid zijn tot het verleenen van crediet verzekerd, dat het rijk niet zelf wil optreden als aankooper. Voor de aanwezige goederenvoorraden wordt een gepaste prijs betaald. Laden van Duitsch schip bemoeilijkt. Gistermorgen moest te Bordeaux een la ding meel gelost worden uit het Amerikaan sche s.s. „Pipestone" en overgeladen worden op het Duitsche s.s. „Larach", dat naar Bilbao zou vertreken. Het meel was bestemd voor het Amerikaansche Roode Kruis aldaar. De werkzaamheden waren normaal aan den gang, toen op last van een gedelegeerde der vakvereeniging het werk gestaakt werd, omdat het meel z.g. voor het rechtsche Spanje bestemd zou zijn. Den autoriteiten is verzocht het geschu. te regelen. Spoorwegongeval in Italië. - Tenge volge van de was der rivier is nabij Udine een spoorbrug ingestort, terwijl een per sonentrein passeerde. Twee wagons zijn in de rivier gestort. Tot nu toe zijn drie lijken geborgen, terwijl vijftien personen werden gewond. Men vreest, evenwel, dat in de wagons, welke onder water liggen, nog meer slachtoffers liggen. ALKMAAR, 23 November. Dr. Göbbels, de Duitsche rijksminister van propaganda, heeft gisteravond in de Kroll-opera te Berlijn een rede gehouden, waarin hij o.m. het Joodsche vraagstuk en de debatten daarover in het Engelsche La gerhuis» onder de loupe heeft genomen. Hij zeide, dat men in Engeland, waar men vriendschap wil met het Duitsche volk, dit niet afhankelijk moet maken van bin- nenlandsche toestanden in Duitschland, m. a. w., dat Egeland zich niet bemoeien moet met het Duitsche Jodenvraagstuk. Bovendien heeft Göbbels nog eens ten overvloede verklaard, dat de Duitsche natie zich geen inmqjging en voogdij meer laat welgevallen, ook niet in andere dan Joodsche kwesties. En natuurlijk protes teerde Göbbels tegen een deel der buiten landsche pers, die van de plundering een heel verkeerde voorstelling heeft gegeven. Eigenlijk is dat allemaal niets nieuws, evenmin als de rede van Ley, den rijks organisator in Oostenrijk, die in Weenen een rede hield, waarin hij o.a. zeide: „Onze strijd tegen het Jodendom moet tot het door den Führer aangewezen doel zon der compromis worden doorgevoerd. Wan neer de Jood in dezen strijd zou overwin nen,dan zou kunnen blijken, dat het ver drag van Versailles slechts kinderspel was in vergelijking met het resultaat van een Joodsche overwinning. Derhalve zullen wtj ons door niemand van de wijs laten brengen. We hebben des te minder reden hiertoe, omdat we edelmoedig zijn geweest, hetgeen evenwel niet werd begrepen. De fariseeërs, die de wereld niet kennen, behoeveD ons niets te vertellen van naastenliefde. Onze geheele kracht wordt gebruikt om het plan tot verbetering van het lot van alle Duit sche volksgenooten ten uitvoer te brengen". Tenslotte verklaarde Ley: „Zooals wij vroeger geroepen hebben: Duitschland ont waakt, „zoo roepen wij thans: „Wereld ontwaakt, voor het te laat is". Sir Samuel Hoare, de Engelsche minister van binnenlandsche zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis bij de behandeling van het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen ten aanzien van de Joodsche kinderen de vol gende mededeeling gedaan: Gisterochtend heeft hij een bespreking gevoerd met Lord Samuel en een aantal Maatschappelijke werkers van Joodschen godsdienst die samenwerken 'n een poging ot verzachting van het lijden van hun ge- loofsgenooten. Zij hebben een heel belang rijk voorstel ingediend nopens niet-arirsche kinderen. Zij wezen op de ervaring in dan grooten oorlog, toen Engeland aan vele duizenden Belgische kinderen een tehuis verstrekt heeft. De minister gelooft, dat Engeland ook een tehuis zou kunnen vin den voor een groot aantal Joodsche kinde ren zonder eenig nadeel voor zijn eigen bevolking. De coördinatie-commissie en de andere organisaties hebben hem gezegd, dat zij bereid zouden zijn alle kinderen naar Engeland over te brengen, wier onderhoud verzekerd kon worden door de fondsen van de organisaties of door edelmoedige individuele giften, en dat van de regee ring waarschijnlijk niet meer zou worden verlangd dan dat zij de noodzakelijke visa 'verstrekte en het binnenkomen van de kin deren vergemakkelijkte. De minister heeft Lord Samuel geant woord, dat het departement van binnen landsche zaken bereid zou zijn faciliteiten van dien aard te verstrekken. Hij nam de gelegenheid te baat om deze poging aan te bevelen bij zijn landgenooten in het alge meen. Hier doet gich een gelegenheid voor om het jonge geslacht te redden van een groot volk en in zekere mate het afschu welijk lijden te verzachten van hun ouders en vrienden. Hoare bracht hierna een onderhoud ter sprake, dat hij gehad heeft mst een verte genwoordiger van de Quaker-organisatie, die gisterochtend uit Duitschland en Ne derland is aangekomen. Die vertegenwoor diger heeft bij Joodsche organisaties in Duitschland een onderzoek ingesteld naar de houding van Joodsche ouders. Hij ver telde mij, vervolgde Hoare, dat zij bijna allen de voorkeur gaven aan deze scheiding van hun kind en het nemen van een risi co boven het bij zich houden en onbeken de gevaren in Duitschland onder oogen zien. In Nederland had Hoare's bezoeker erva ren, dat dr. Colijn, de Nederlandsche mi nister-president, bereid was een tijdelijke toevlucht te verleenen aan kinderen en transmigranten van dezen aard, mits er hoop was, dat Engeland hen zou toelaten. „Ik kan, aldus de minister, dr. Colijn de verzekering geven, dat wij geen hinder paal in den weg zullen leggen aan de komst van deze kinderen in Engeland". Voor het eerst sinds Sir Samuel Hoare's berucht bezoek aan Laval in 1935 zal een Britsche delegatie van Engelsche ministers vandaag een bezoek aan Parijs, brengen, om besprekingen te houden met hun Fran- sche collega's. Hoewel oorspronkelijk werd medegedeeld door de Fransche autoriteiten dat dit bezoek slechts een beleefdheids visite zal zijn, blijkt meer en meer, dat de reis wel degelijk een politieken achter grond heeft. Het bezoek van Chamberlain en Halifax zal allereerst de beteekenis krijgen van een nieuwe manifestatie van de vriendschap en nauwe samenwerking tusschen de beide landen. Daar de ministers elkaar voor het eerst na München weerzien, zullen zij zich te beramen hebben over den toestand, welke sindsdien ontstaan is, mede in verband met de bezoeken van den koning van Roeme nië en den prins-regent van Zuid-Slavië. Ook het vraagstuk van de Middellandsche Zee zal aan de orde komen. Het vraagstuk van de koloniën zal waar schijnlijk niet ter sprake komen, maar wel zal gesproken worden over de veiligheid van de imperiale verbindingswegen en van de bezittingen overzee, alsmede over de conclusies, welke daaruit te trekken zijn ten aanzien van de bewapening. Naar de Times uit Rome meldt, zijn Ita- liaansche politieke kringen zeer benieuwd naar de resultaten van de besprekingen te Parijs. In verband met den achteruit gang van de betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland<»zal er wel niet veel over dien kant van het probleem worden ge sproken en zullen de ministers zich meer bezighouden met Italië. Men hoopt dat gesproken zal worden over de kwestie van het Suezkanaal. De Italiaansche kranten hebben de laatste we ken een krachtige publiciteitscampagne voor die zaak gevoerd. Italië maakt thans op één land na het meest gebruik van het Suezkanaal. Het betaalt bijna 4 millioen pond sterling per jaar aan rechten, wat ongeveer een kwart van het inkomen van de Suezmaatschappij is. Dit is een groote belemmering voor de ontwikkeling van het Italiaansche koloniale rijk en Italië acht 't zeer onrechtvaardig, dat al dat geld opgaat in winst voor de aandeelhouders in een maatschappij, waarin Italië zelf geen aan deel heeft. Italië zou natuurlijk gaarne aandeelen koopen, om invloed te krijgen in de maatschappij, maar het is niet goed in te zien hoe die verkoop tot stand zou moe ten komen en het is ook zeer de vraag of Italië het daarvoor noodige geld zou kun nen betalen. Als alternatief zou Italië re ductie op de kanaalrechten kunnen eischen maar inwilliging van dien eisch brengt ook moeilijkheden met zich mee. Vernomen wordt, dat de partijleiders in het nieuwe Tsjecho-Slowakije over eengekomen zijn, dr. Hacha, president van het opperste gerechtshof, candidaat te stellen voor het presidentschap der republiek. Chvalkovski blijft dus minis ter van buitenlandsche zaken. Naar de „Un. Press" verneemt heeft Emile Hacha reeds zijn toestemming gegeven voor zijn candidaatsstelling. De desbetreffende officieele mededee ling zou vandaag te verwachten zijn. Naar Havas nog meldt zou de verkiezing van dr. Hacha tot president van den Tsje- cho-Slowaakschen staat Donderdag te ver wachten zijn. De senaat te Praag heeft zijn goedkeuring verleend aan de reeds door het huis van afgevaardigden aangenomen wetten inzake het verleenen van autonomie aan Slowakije en Karpatisch Oekraine. De desbetreffende wetten werden met 78, resp. 79 sternen, d.L met de stemmen van alle aanwezige senato ren, aangenomen. De senaat telt weliswaar 117 leden, maar de communisten hadden vóór de stemming do zaal verlaten, terwijl ook socialisten zich van stemming onthielden, in verband met het verbod van hun partij in Tsjecho- Slowakije. De Slowaaksche regeering heeft volgens de „Vecer" ook de nationale arbeiderspartij de voortzetting der vroegere soc.-dem. partij ontbonden. Volgens hetzelfde blad zullen de onder handelingen over toetreding van de Slo waaksche nationale partij tot de Hlinka- partij spoedig in positieven zin afgesloten worden, zoodat binnenkort in Slowakije nog slechts één partij zal bestaan. Volgens een communiqué van het ministerie van oorlog hebben de Japan- sche krijgsverrichtingen tegen de Chi neesche guerilla-troepen in het zuide lijke deel van de provincie Sjansi een zeer bevredigend verloop. Twee Japan- sche afdeelingen zijn er in geslaagd om 2000 Chineezen te omsingelen en een vernietigenden slag toe te brengen. Een afdeeling cavalerie heeft voorts een troep Chineezen van 600 man sterkte verslagen. Ook de Japansche luchtmacht is weer actief geweest. Een officiëel bericht uit Sjanghai meldt, dat Japansche marinevlieg- tuigen op 21 November boven Kweilin in Kwangsi gevlogen hebben en het Chinee sche vliegveld aldaar gebombardeerd heb ben. Dertien op den grond staande toe stellen, twee vliegtuigen in de hangars en de belendende gebouwen werden vernield. Het Chineesche afweergeschut trad in wer king en een Japansch toestel werd in brand geschoten, doch slaagde er niettemin in veilig naar zijn basis terug te keeren. Zeven en vijftig conservatieve afge vaardigden, o.a. de kamervoorzitter Julius Kornis, zijn gisteravond uit de regeeringspartij getreden. Tot dusver bezette de regeeringspartij 170 van de 245 zetels in het huis van afgevaardigden. Een kabinetscrisis wordt verwacht. Bedoelde zeven en vijftig afgevaardigden dienden hun ontslag in vóór den aanvang van de vergadering, welke de regeerings partij gister zou houden, in verband met het feit, dat heden het gereconstrueerde kabinet-Imredy zich aan de kamer zal voor stellen. Men zal zich herinneren, dat een viertal conservatieve afgevaardigden reeds op 15 November j.L, den dag, waarop de tweede regeering Imredy tot stand kwam, uit pro test de partij verliet. Moeilijke positie der regeering. Ingevolge de ernstige splitsing, welke zich Maandagavond heeft voorgedaan in de regeeringspartij, is de positie van de regee- ring-Imredy uiterst moeilijk geworden. Wel iswaar heeft de minister-president verklaard zijn taak te willen voortzetten, steunende op het deel, dat zijr, politiek trouw is ge bleven, maar in het kabinet zelf zijn ver scheidene ministers, die min of meer de dis sidenten aanhangen. In politieke kringen gelooft men daarom, dat het ministerie-Imredy, dat vandaag voor het parlement zal verschijnen, desnoods de kamers voor drie maanden naar huis za sturen. Het program inzake de herwonnen gebieden zou door wetsdecreten worden uitgevoerd. Nieuwe verkiezingen zouden worden voorbereid volgens een ander plan. Indien Imredy deze voornemens koestert hij moet thans immers den strijd aanbin den tegen een aanzienlijk versterkte oppo sitie zou zijn politiek uitsluitend afhan gen van de rechtsche extremisten, die het roerigste deel vormen van de nieuwe meer derheid. Volgens de „Daily Herald" zouden berichten, welke het blad ontving uit welingelichte kringen te Weenen, hierop neerkomen, dat de te verwachten in- vrijheidsstelling van Schuschnigg en het afzien van een proces tegen hem niet zoozeer te danken zijn aan een interventie van Mussolini, gelijk gemeld is, als wel aan het feit dat dr. Schusch nigg ernstig ziek is. De oüd-bondskanselier heeft niet alleen physiek geleden onder zijn gevangenschap en de veelvuldige ondervragingen, maar is tevens het slachtoffer geworden van een bijna volledige geestelijke ineenstorting, aldus het blad. De oud-kanselier, meldt de „Daily He rald" verder, loopt op krukken, wanneer hij zijn kleine kamer verlaat. Hij is vele pon den üi gewicht afgevallen, ondanks de ver zekering van Bürckel, die zeide: „hij leeft, hij eet, hij drinkt". Zijn psychische toestand is even slecht. Schuschnigg die in alles en voor alles steeds de grootste belangstelling had, schenkt thans, naar gezegd wordt, weinig aandacht aan wat zich rondom hem afspeelt. De meeste dagen brengt hij in de grootste stilte door, practisch onbeweeglijk zittende en voor zich uitstarende. Ofschoon zijn vrienden verheugd zijn over het vooruitzicht van zijn invrijheidstelling, zijn zij tegelijkertijd maar al te zeer be vreesd, dat dr. Schuschnigg's lot hetzelfde zou kunnen zijn als dat van dien anderen beroemden nazi-gevangene, von Ossietsky, den winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, die na vier jaar in Duitsche gevan genschap te hebben geleefd, slechts in vrij heid gesteld werd, om te „terven. Tengevolge van een aardverschuiving in de bergen van het eiland Santa Lucia Britsch gebeid, een der eilanden boven den wind) zijn zeer veel personen be dolven. Het zijn de bewoners van twee plaat sen, die over een lengte van meer Aan 12 K.M. werden bedolven. Reddingscolonnes hadden nauwelijks 45 lijken geborgen en zestig gewonden ver zorgd, die het slachtoffer waren geworden van de eerste aardstorting, toen een tweede verschuiving allen bedolf, dooden zoowel als gewonden en vele redders. Vijftig boerenarbeiders bevonden zich in een huis, dat afgleed in de rivier. Slechts weinigen konden zich redden. Honderden familieleden wachtten in den regen gedurende den geheelen nacht, ten einde de lijken te identificeeren, die op rijen waren gelegd. De ramp heeft zich voorgedaan na drie weken van aanhouden den regen. Zij geschiedde langs den hoofd weg, die de twee deelen van het eiland ver bindt. 150 dooden? Men gelooft, dat bij de aardverschuivingen 150 personen den dood hebben gevonden. De reddingscolonnes verrichten hun werk, terwijl zij midden in den modder en het water staan. Brug opgeblazen bij Irbid. - De opstan delingen in Palestina hebben in de buurt van Irbid met dynamiet een brug in de lucht laten vliegen, juist op het oogenblik, dat een goederentransport passeerde. De trein is in het ravijn gestort. Er zijn verscheiden slachtoffers. Het treinverkeer tusschen Pa lestina en Transjordanië is gestaakt. Geheime wapenvoorraden gevonden. - De politie in Polen heeft een geheimen radio zender alsmede een voorraad wapenen en munitie gevonden in een huis in Pommeren. Verscheidene personen zijn gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1