Lichtbehandeling van melaatschen 8 OpqepaACqfiepi Asfirin De N.S.B. voerde obstructie de Eerste Kamer. in $ooeoooo tweede blad. PARLEMENT de defensie-begrooting. Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! GEMENGD NIEUWS. (Van onzen parlementairen medewerker) De Tweede Kamer heeft gisteren den geheelen middag besteed aan de behande ling van de conclusie van het verslag der kamercommissie omtrent de inlichtingen op het adres van D. Roelofsma, gepension- neerd kapitein der infanterie van het Ned. Ind. leger, te Zeist, en anderen, betreffen de voortzetting der lichtbehandeling van leprozen te Plantoengan (Java). Die con clusie althans van de meerderheid der commissie gaat vrijwel parallel met het verzoek in het adres, om de bedoelde proeven voort te zetten (al dan niet met medewerking van dr. Mulder, die de initiator in Indië er van was). Deze zaak is al bijna 8 a 10 jaar oud en heeft veel beroering in Indië gewekt, waarvan men den weerklank in ons land in woord en geschrift heeft vernomen. Wijlen dr. K. A. R. Bosscha, de bekende Indische philanthroop, stelde in 1928 dr. Mulder financieel in staat gedurende 3 jaren proeven met lichtherapie op me laatschen op Plantoengan te nemen. In deze onder beheer van het Leger des Heils staande gouvernementsleprozerie zou de gouvernementsarts Sitanala gelei delijk de behandeling van dr. D. Mulder overnemen; de patiënten zouden geen an dere medicijnen krijgen zonder dr. Mul ders instemming. Toen dr. Bosscha 26 Nov, 1928 stierf, verklaarden de erven zich be reid de proeven te doen voortzetten. Reeds spoedig deden zich echter moei lijkheden voor, voornamelijk wat de sa menwerking tusschen genoemde doktoren betreft. In de gewisselde stukken wordt zelfs van tegenwerking door den Dienst der Volksgezondheid {esproken ;ook heet 't, dat beide heeren lang niet gemakkelijk waren. Op 13 Dec. 1929 had dr. Mulder er genoeg van en zette hij de lichtbehandeling stop. Tot 19 April 1930 blijft dan de zaak loopende totdat op dien datum door een ambtenaar van den Dienst der Volksge zondheid de installatie wordt afgebroken, zonder dat dr. Mulder en de erven Bos scha er in worden gekend en het Leger des Heils neemt de rest van de zaak onder zich. Op 3 Mei 1930 dient dr. Sitanala een verslag over de lichtbehandeling in, dat ongunstig luidt en dat is de aanleiding dat de geheele zaak aan 't rollen komt, met adressen aan het gouvernement, aan kamer en regeering, behandeling van de zaak 'n den volksraad, in de kamer, commissies van onderzoek e.d. tot gevolg. En eindelijk 't bovengenoemde adres in de Tweede Kamer waarover in October 1937 en Mei 1938 naar aanleiding van een vervolg-adres verslagen werden uitgebracht. Drie van de 5 commissieleden willen herstel van de lichtinstallatie en hervat ting van de samenwerking van het gouver nement met dr. Mulder en instelling van een medische commissie van advies en rap port over de proeven, die nog 3 jaar zou den moeten worden voortgezet. Het vierde lid der commissie (het bleek de heer Tilanus (c.h.) te zijn) sluit zich aan bij die conclusie, doch deelt niet ten volle de beschouwingen, die er aan vooraf gaan; het vijfde lid, mevr', de Vries Bruins (s.d.) diende een afzonderlijke nota in, waarin zij, met erkenning dat er we derzijds fouten zijn begaan, 't dr. Mulder als een grief aanrekent, dat hij zich voor geen enkel commissoriaal onderzoek be schikbaar wilde stellen, terwijl zij de ge neeskundige waarde var de lichtproeven gering acht; volgens haar is er nog geen enkele genezing mee bereikt, volgens dr. Mulder één. Beide conclusies werden ver dedigd in de eerste plaats door de van meening verschillende commissieleden, maar ook door hun aanhangers in de Kamer. Genneraal Bajetto (r.k.) bleek een. felle aanhanger van dr. Mulder en atta queerde mevr. de VriesBruins nog al scherp; generaal Duymaer v. Twist (a.r.), nog een commissielid, deed hetzelfde. De heer Meijerink (a.r.) gevoelde het meest voor het standunt van mevr. de Vries— ai Mins, de heer van Maarsseveen (r.k.) d de heer Effendi (c.p.) oefenoe critiek uit op den Dienst der Volksgezondheid en op de autocratische houding der overheid n noemde het geheele geval een prestige trijd, waarin best 'n element van waarheid Kan schuilen; de heer van Dyken (a.r.) ten slotte vond 't een uitsluitend Indische aan gelegenheid, doch wenschte de proeven elders in Indië te zien voortgezet. Dat 't met de proeven nu uit zou moeten zijn, is trouwens niet de conclusie van de tegen standers van de meerderheid der com missie. Generaal Bajetto ,uit zijn ervarin gen met de Indische samenleving sprekend, gaf nog al fel op de Indische bureaucratie, die z. i in vele opzichten schuld aan 't ver loop van zaken heeft gehad, daarmee ge ëindigd, dat dr. Mulder zijn bloeiende praktijk g;heel zag verloopen en met zijn gezin tenslotte derde klas op de boot re patrieerde. Dat betwistte minister Weiter onmiddel lijk, evenals het beweerde gebrek aan samenwerking tussche:. den dienst der volksgezondheid en dr. Mulder. Met alle waardeering voor diens nobele werk, kon de minister toch niet verzwijgen dat deze arts het de regeering heel moeilijk had ge maakt door zijn onwilligheid tot medewer king aan eer. onderzoek. (Waartoe de dok ter, volgens generaal Bajetto wél bereid zou zijn geweest, als 't slechts openbaar was geweest). Ook zou dr. Mulder in Plantoengan moeilijk in den omgang zyn geweest. Tot half zes is er gedebateerd; over de conclusies zou hedenmiddag worden ge stemd. In den aanvang der vergadering her dacht de voorzitter in een sympathiek spjeechje den dezer dagen, na langdurige ziekte overleden directeur der stenografi sche inrichting der Staten-Generaal, den heer C. v. d. Berg. Minister Weiter sloot zich namens de regeering daarbij aan, de nagedachtenis van dezen zeer verdienste lijken ambtenaar eerend. De Kamer en alle aanwezigen hoorden deze korte redevoe ringen staande aan. Defensiebegrooting. In de avondvergadering was, onder lei ding van den heer C. Smeenk, de defen siebegrooting voor 1939 aan de orde. De eerste spreker hierbij was de heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.), die zeide wellicht ook tegen deze begrooting te zullen moeten stemmen, omdat de mi nister door de opheffing van het „ambte narenverbod" leger en vloot weer prijs geeft aan den ondermijnenden invloed van het „marxisme", die geleid heeft tot de muiterij op de „Zeven Provinciën". In de „bekeering" van de s.d.a.p. had de heer d'Ansembourg geen vertrouwen. Hij betoogde voorts de wenschelijkheid van de uitbreiding van de vloot met twee zware kruisers en wenschte een zwaar fort met vérdragend geschut bij Valken burg in Limburg. De heer Duymaer van Twist (a.r.) acht te niet alleen den plaatsvervangenden tweeden kruiser, maar ook een vierden kruiser noodig, doch drong er tevens op aan geen overbodige uitgaven op kleine posten te doen. Hij twijfelde of wij wel voldoende zwaardere schepen zouden heb ben ter convoyeering van onze handels schepen op den oceaar. Aan oudere offi cieren (speciaal le luitenants en kapi teins) en goed geschoolde onderofficieren bestaat groote behoefte. Vermindering der bewapening werd door den heer Albarda (s.a.) nog minder dan het vorige jaar mogelijk geacht. Zoo lang er geen uitweg is gevonden in den bewapeningswedloop, moeten wij ons eveneens wapenen, echter niet blindelings. De regeerir.g wil dit ook niet doen, maar jaagt de kapitaalsuitgaven toch wel zeer hoog op. Hiertegen had de leider der soc.- democraten eenige bezwaren, ook in ver band met de bestrijding der werkloosheid, die, evenveel zorg moet vereischen. Zeer bedenkelijk vond de heer Albarda de ver vroegde aanvraag van den 2den vervan- genden kruiser; hebben we aldus over enkele jaren 5 kruisers, dan zal het groote moeite kosten het aantal te beperken tot 3, als er 2 wegens ouderdom moeten wor den opgelegd. Meer vertrouwen is te stel len in een vloot van goed klein materiaal en gesteund door een groot aantal vlieg tuigen, waarvan men er 40 heeft tegen één kruiser. Van de noodzakelijkheid van een vloottankschip was de heer Albarda niet overtuigd; van de oliemaatschappijen in Indië is best zoo'n schip te verkrijgen. De heer Tilanus (c.h.), die bewondering had voor onze weermacht en de houding der bevolking in September j.1., bracht hulde aan den minister en zijn adviseurs voor den arbeid, verricht voor de recon structie van leger en vloot. Nadat hy het z.i. gevaarlijke ontwapeningsstandpunt van den heer van Houten had bestreden, stond hij stil bij de geestelijke verzorging van de weermacht en bepleitte aanstelling van meer legerpredikanten. Tenslotte meende hij dat onze defensiegrondslagen in ver band met de gewijzigde omstandigheden moeten worden gewijzigd. De heer Schilthuis (v.d.) in tegen stelling met den heer Albarda scheen zich bij alle defensievoorstellen te willen neerlegge.., al drong ook hij aan op goede en nauwkeurige besteding van de gelden. De economische vcrdedigingsvoorberei ding had zijn bijzondere aandacht. Hij waardeerde de activiteit van de regeering op dit gebied, geloofde dat industrieele voorbereiding wel in orde zou zijn, maar was niet gerust omtrent de voorziening met akkerbouwproducten en steenkolen, die grootendeels in onze grensprovinciën voorkomen. Vandaar zijn sterke aandrang tot voorraadvorming. Nadat mevr. BakkerNort (v.d.) de instelling van een commissie tot onderzoek van de gelijkstelling van pensioenen der oud-gepenslonneerden met die der latere gepensionneerden had bepleit, verklaarde de heer van Houten (c.d.u.) aan de defen siebegrooting zijn stem niet te kunnen geven, omdat zijn ontwapeningsstandpunt nog geen wijziging heeft ondergaan. Ten aanzien van de bewapening hebben we in de laatste jaren nogal eens stand punten zien wijzigen. De communisten bij monde van den heer Effendi ver klaarden nu weer de verdediging van de onafhankelijkheid een axioma te achten, maar dat zij op grond van de algemeene regeeringspolitiek, zoowel nationaal als internationaal, de defensiepolitiek verwer pen moesten. Het leger staat te ver van de massa af, is niet democratisch genoeg en wat Indië betreft, zou- de weermacht on eindig veel sterker zijn als de bevolking werd ingeschakeld. De heer v. d. Zaal (a.r.) legde belang stelling aan den dag voor meer steun aan de militaire tehuizen en het gebrek aan legerpredikanten, dat z. i. bestaat. De mi nister moge den legerpredikant niet slechts beschouwen als een schakel tusschen leger en kerkelijke autoriteiten, maar ook als zielverzorger. Om 12.10 uur kwam het einde aan dezen eersten, zeer rustigen en zelfs tammen avond bij de defensiebegrooting. Obstructie der n.s.b. in den Senaat. De Eerste Kamer had gisteravond een agenda, louter uit „hamerstukken" be staande, een dertiental, waarna zij in de afdeelingen zou gaan. Zou de geheele be handeling van een aantal conti, genteerin- gen e.d. misschien 5 minuten hebben ge kost, de heeren van Vessem (n.s.b.) c.s. slaagden door obstructie erin, de behan deling te rekken. De heer van Vessem mo tiveerde het voortdurend stemming vra gen bij deze hamerstukken met een ver wijzing naar de wijze van behandelen, welke zij van den voorzitter meenen te ondervinden en die hen zou beletten hun grondwettelijke taak tevervullen. Hij doel de o.a. op het niet bijtijds verleenen van het woord, als daar om werd gevraagd en het niet doorzenden van schriftelijke vra gen aan de regeering. (De voorzitter heeft daartoe zijn rede nen, gewoonlijk gelegen in de toelaat baarheid der vragen). Tegen die houding meende de n.s.b.- fractie door het voeren van obstructie te mogen protesteeren. Zoodat er dus hoof delijk werd gestemd; bij 3 wetsontwerpen gelukte het den voorzitter dooi snel den hamer te laten vallen een stemming af te snijden, maar bij de overige stond de heer van Vessem al klaar om dadelijk op de vraag: Vraagt iemand hoofdelijke stem ming? te laten hooren: Ja! En dan stemden weer de n.s.b.-fractie vóór! Donderdag 24 November. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Ber.) 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 1C.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest en soliste. In de pauze: Cau serie^ „Hou vast. (12.15 Ber.) 12.30 Gr.pl. 1.Avro-Amusements- orkest. 1.45 Gr.pl. 2.Voor de vrouw. 2.30 Zang met orgelbegelei ding. 3.Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.Ziekenhalfuur. 4.30 Orgelspel. 5.Week-Kaleidoscoop. 5.20 Felicitaties. 5.30 Avro-Aeolian- orkest. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., Radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solisten. In de pauze (ca. 9.20) Radiotooneel. 10.35 Gr.pl. Hierna Schaaknieuws. 11.ANP-ber. Hierna tot 12. Dansorkest Joe Andy. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8—9.15 en 11.—2— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr. pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.1.20 Gr.pl. 2.2.55 Handwerkuurtje. 3.Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5. Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gr.pl. 6.Orgelspel 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Mannenzang- vereen. Conco'dia, Rotterdam en gr.pl. 8.50 Causerie „Solvay en de Soda". 9.20 Orgelconcert. 10. ANP-ber., act. uitz. 10.30 AU Round-sextet. 10.45 Gymnastiekles. 11.Verv. concert. 11.40 Gr.pl. Ca. 11.5012.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.45 Gr.pl. 12.05 Pianoduetten. 12.20 Spellingwedstrijd. 12.45 Fluit en harp. 1.20 Dansmuziek (gr.pl.) 1.40 2.20 Charles Ernesco en zijn kwintet en solist. 3.15 Deel. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Zang. 5.40 Het Willie Walker-Octet. 6.20 Ber. 6.40 Voor de boeren. 7. BBC-orkest. 7.50 Variété-progr. 8.50 Dialoog „The Mediterranean: The Near East". 9.20 Ber. 9.45 Jazzmu ziek (gr.pl.) met toelichting. 10.40 Het Grinke-Trio. 11.35 Variété- progr. 11.50—12.20 Dansmuziek gramof oonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 9.—, 10 en 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang. 1.10 Het Adison-orkest. 2.50 Zang. 3.05 Gr.pL 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordr. 5.25 Kamermuziek. 6.35 Pianovoor dracht. 6.50 Zang. 7.30 Locatelli- orkest. 8.35 Zang. 8.50 Symph.- concert. 10.50 en 11.2011.35 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 O. Fricke's orkest. 7.50 Omroepdans- orkest. 9.20—9.50 Volksliederen- concert. 11.20 Leo Eysoldt met zyn orkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 5.40 Pianovoordr, 6.20 Gev. progr. 7.30 Carmen, opera. 9.5011.20 Kurt Rehfeld's orkest, Stuttgarter Volks- musik en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Sarba- orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 en 6.50 Omroep-Symph.-orkest en solist. 7.23 Zang met toelichting. 8.20 An- drea Chénier, opera. 10.5011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.35 Om roeporkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Radio tooneel. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest. (8.309. Radiotooneel). 9.20 Ber. 9.50 Piano voordr. 10.05 Ber. 10.2011.20 Om roeporkest en solisten (opn.) GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Norman- dië 9.50—11.20, Keulen 11.20—12.20, Brussel VI. 12.2014.20, Normandië 14.20—15.20, Keulen 15.20—16.20, Lond. Reg. 16.2018.35, Brussel VI. 18.35—19.20, Keulen 19.20—21.50, Straatsburg 21.5022.50, Keulen 22.5023.20, Danmarks Radio 23.20 —24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.45, Droitwich 12.45—13.40, Lond. Reg. 13.4015.20, Luxem burg 15.2015.35 Droitwich 15.35 18.40, Keulen 18.40—19.—, Droit wich 19.24. Lijn 5: Diversen. BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI tabletten in een buisje 75 cent. HET WETSONTWERP AUTOVERVOER PERSONEN. Werknemers tot de Tweede Kamer. De Nederiandsche Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel, aangeslo ten bij den centralen bond van transport arbeiders, en de Nederiandsche r.-k. bond van transportarbeiders „Sint Bonifacius", hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij bezwaren rr.aken tegen het aan- hangig gemaakte ontwerp wet autovervoer Personen. Adressanten betoogden dat dit wetsont werp beoogt de regeering een vrijwel blanco volmacht te geven inzake het re gelen van de ontwikkeling en de toe- Komstmogelijkheden van het automobiel bedrijf. De minder goede ervaringen, die de bij dit bedriji betrokkenen hebben opgedaan rciet het huidige reglement autovervoer Personen en de bewoordingen van de "aemorie van toelichting op het wetsont werp, houden zoo zeggen zij het breven van de regeering naar bescherming ^an het railvervoer in. Adressanten hebben an ook de overtuiging dat de wet auto vervoer personen zal leiden tot belangrijke '"krimping van het vervoer in handen het vrije bedrijf. Hierdoor zou ons land ^st°ken blijven van een vervoermiddel hooper over den langen afstand een veel goed- vervoer zal kunnen geven, dan de Spoorwegen en de A.T.O., bij de door hen toegepaste tarievenpolitiek, kunnen doen. Het gevolg zou zijn, dat velen, die niet in staat zijn de spoorwegtarieven te betalen, geen reizen op langen afstand kunnen on dernemen. In de in te stellen bedrijfsccmmissie moeten ook de bedrijfsarbeiders vertegen woordigd zijn. Het instellen van een rijkscontrole op de loonen, arbeidsvoorwaarden en de '.e gebruiken motorrijtuigen van de vrije be drijven achten adressanten gewenscht. DE HEER I. GANS OVERLEDEN. Directeur van „De Joolsche Invalide". De heer I. Gans, de directeur van de stich ting „De Joodsche Invalide", is gisteravond te Amsterdam op 48-jarigen leeftijd plotse ling overleden. Het verlies van den heer Gans is een zwaar verlies voor deze vereeniging, welke eenig in haar soort, baanbrekend werk heeft verricht op het gebied der verzorging van invaliden. Algemeen werden zijn groote verdiensten gewaardeerd, hetgeen eenerzijds tot uitdruk king kwam in de wijze, waarop zijn levens werk in alle kringen der bevolking van Nederland, ongeacht hun rang of stand of godsdienstige ovetuiging, wordt beoordeeld, anderzijds in de vereering, welke hij heeft ondervonden van den kant van bestuurderen en de leden van het verplegend personeel der „Joodsche Invalide." NA DE POGROMS IN DUITSCHLAND. Asylrecht gevraagd voor de vluchtelingen. Namens negen kerkeraden van Ned. herv. gemeenten in oostelijk Gelderland (Aalten, Borculo, Breedevoort, Eibergen, Groenlo, Haarlo. Lichtenvoorde, Rekken en Win terswijk) is een schrijven gericht aan den raad van ministers, waarin gezegd wordt dat genoemde kerkeraden de berichten uit de grensplaatsen betreffende het terugzen den van wanhopige slachtoffers der Joden vervolging in Duitschland door Nederiand sche beambten met droefheid hebben ver nomen. Zij verzoeken tot tijdelijke verleening van asyl-recht aan Joodsche vluchtelingen te willen besluiten. BIJDRAGEN DER NEDERLANDSCHE VRIJMETSELAREN. De orde van vrijmetselaren in Nederland deelt mede: Voor de vluchtelingen hebben de Ned. Vrijmetselaren beschikbaar gesteld: 1000 voor het algemeen vluchtelingen comité, voorzitter mr. D. J. Baert; 1.000.voor het comité tot hulpverleening aan kinderen, voorzitter mr. F. H. Abbing; 1.000.voor het Joodsche - vluchtelingencomité, voorzit ter A. Asscher; 200.voor het Roomsch- Katholieke vluchtelingencomité, voorzitter prof. dr. Schmutzer en 100.voor het pro- testantsche vluchtelingencomité, voorzitter prof. mr. V. H. Rutgers. PLAATSELIJK COMITÉ OPGERICHT. Onder voorzitterschap van mevrouw J. OudFischer heeft zich te Rotterdam een neutraal comité gevormd, hetwelk als sub comité van het te Amsterdam gevestigde officieele werkcomité tot hulp aan buiten- landsche kinderen, zich ten doel stelt de hulpactie voor Rotterdam te organiseeren. FRAUDE BIJ GEMEENTELIJKEN DIENST TE DELFT. Boekhouder geschorst. De boekhouder van den gemeentelijken dienst van openbare werken te Delft, D. H., is wegens fraude geschorst. Zooals gemeld, is door de politie een onderzoek naar onregelmatigheden bij dezen dienst ingesteld. De fraude beloopt eenige duizenden guldens. OPNIEUW INBRAAK IN HET VROEGERE LLOYDS-HOTEL. Maandagmiddag zag een burger, dat een tweetal mannen uit het vroegere hotel van den Kon. Holl. Lloyd aan de Handelskade te Amsterdam, kwamen. Hij haastte zich hiervan de politie in kennis te stellen. Dit gebouw staat reeds langen tijd leeg en is al eerder het terrein van werkzaam heid van dieven geweest, toen er in -de kelderruimte een kostbare inboedel van een particulier was opgeslagen. De heeren waren op hun gemak te werk gegaan, zij hadden een selectie, welke getuigde van waarde-kennis toegepast en de beste, uit sluitend waardevolle stukken, op verschil lende tijdstippen met karrevrachten weg gehaald. Deze heeren zitten reeds eenige maanden achter slot en grendel. Hetzelfde systeem is thans toegepast door andere broeders van het vak. Ook deze legden blijkbaar regelmatig bezoeken af in het gebouw. De politie, die thans een onderzoek in stelde, trof een ware ravage aan. Zij vond voor het meenemen gereed gelegd een partij koper en lood afkomstig van groote koperen kookketels, waschbakken en der gelijke, welke tot de outillage van het hotel hadden behoord en waren ingebouwd in keuken en spoelkamers. Al deze waren gedemonteerd en losgerukt om het bruik bare koper en lood te vergaren. Ofschoon al veel gereed lag, waren de heeren blijkbaar nog niet geheel met hun afbraak gereed en wenschten zij jerst alles van hun gading bijeen te hebben alvorens de partij weg te sleepen, er was tenminste nog niets meegenomen. De schade is echter aanzienlijk, daar het herstellen van een en ander in zijn ouden vorm met groote kosten gepaard zal gaan. DUITSCHE VLUCHTELINGETJES IN ONS LAND. In de Rotterdamsche gezondheids kolonie te Ter Heide aan Zee zijn Maandag de eerste zes Joodsche kin deren uit Duitschland gearriveerd. De kleinen waren geruimen tijd aan de grens opgehouden en zijn afkomstig uit de omgeving van Hamburg. De burgemeester van Monster-Ter Heide, de heer G. W. Kampschoer, heeft een be- zcek aan de kolonie gebracht en zich overtuigd van de goede verzorging, welke de kinderen thans genieten. Gistermiddag zijn te Ter Heide weder om elf kinderen uit Duitschland aange komen, terwijl nog meer verwacht worden. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. - Ten overstaan van notaris A. J. M. Kraft te Den Haag had gisteren de trekking plaats voor den luister wedstrijd, welke op 1 No vember j.1. door de A. V. R. O. werd ge organiseerd. De eerste prijs (auto) is ten deel gevallen aan den heer C. Dollee te Rotterdam. De tweede prijs (piano) aan J. Schrijvers te Oss, de derde (slaapkamer ameublement) aan den heer G. Koning te Nieuwendam (Amsterdam). Bata bezoekt Philips. - De leider van het Bata-concern, de heer J. Bata, vergezeld van eenige heeren van zijn directie, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Philips- fabrieken te Eindhoven. Na de begroeting door dr. A. F. Philips werden verschillende fabricage-afdeelingen bezichtigd, welke evenals de sociale instellingen en de jongens nijverheidsschool, de bijzondere belang stelling van den heer Bata trokken. Treiler met ketelschade te IJmuiden binnengesleept. - De Engelsche treiler Grimsby 39 „Gurth" komende van de vis- scherijgronden, die gisteren om assistentie vroeg, is door den treiler IJmuiden 112 „Rotterdam" 140 mijl van de kust opge haald en gisteravond te IJmuiden binnen gesleept. Het schip, dat ketelschade heeft opgeloopen, zal te IJmuiden gerepareerd worden, waarna het weer naar zee zal vertrekken. IJzeren raamgewicht op het hoofd gekregen. - In de Fahrenheitstraat te Den Haag was gistermiddag een timmerman bezig met het repareeren van een raam. Door nog onbekende oorzaak geraakte daar bij een ijzeren raamgewicht los en viel van de tweede verdieping naar buiten, waar het terecht kwam op een meisje, dat daar juist op weg naar school passeerde. Het kind, de 11-jarige Nelly van S., wonende ln de Abeelstraat, bekwam een groote hoofd wonde en een hersenschudding. In vrij ern- stigen toestand heeft de G. G. en G. D. het slachtoffer naar het Roode Kruisziekenhuis gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7