SAMBO DE OLIFANT AANKOMST STADHUIS TE AMSTERDAM. Schaken HET A.V.R.O.-TORNOOI. Euwe wint van Fine! De uitslagen van de elfde ronde waren: Fine verliest van Euwe na 30 zetten 01. Botwinnik wint van Capablanca na 40 zet ten 10. De partijen tusschen ReshevskyKeres en tusschen Aljechin—Flohr werden afgebro ken na resp. 40 en 41 zetten. De stand luidt thans: 1. Keres 6*4 pt. plus 1 afgebroken partij. 2. Fine 6*4 pt. 3. Botwinnik 6 pt. plus 1 afgebroken partij 4. Aljechin 5 pt. plus 1 afgebroken partij. 5. Capablanca 5 pt. 6. Reshevsky 4 *4 pt. plus 2 afgebroken partijen. 7. Euwe 4 *4 pt. 8. Flohr 3 pt. plus 1 afgebroken partij. Flohr geeft tegen Aljechin op. Na de stelling van de afgebroken partij tusschen hem en Aljechin bestudeerd te hebben, is Flohr tot de overtuiging geko men, dat aan verlies niet meer te ontko men is. Hij heeft den wedstrijdleider Landau medegedeeld, dat hij de partij opgeeft. De stand luidt dus thans: 1. Keres 6*4 punt, plus 1 afgebr. partij; 2. Fine 6*4 punt; 3. Botwinnik 6 punten, plus 1 afgebr. partij; 4. Aljechin 6 punten; 5. Ca pablanca 5 punten; 6. Reshevsky 4*4 punt, plus 2 afgebr. partijen; 7. Euwe 4% punt; 8. Flohr 3 punten. Voetbal OPEN BRIEF AAN DEN KON. NED. VOETBALBOND. Inzake den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland. Het bestuur van de stichting „Nederland- sche Jongeren perscommissie" heeft aan het bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Voetbalbond een open brief gericht van den volgenden inhoud: „Verschillende dagbladen hebben er gedu rende de laatste dagen hun twijfel over uit gesproken, of het wel mogelijk en wensche- Üjk is onder de gegeven omstandigheden een voetbalwedstrijd NederlandDuitsch land te organiseeren. In verband hiermede nemen wij de vrij heid u een voorstel te doen, dat naar onze meening geschikt is het Nederlandsche volk met een dergelijke gebeurtenis te verzoenen. Wij vragen u namelijk met den meesten aandrang om de baten van dezen wedstrijd ter beschikking te willen stellen van de co- mité's, die tot doel hebben steun te verlee- r.en aan allen niet-Joden zoowel als Jo den die zich gedwongen hebben gezien het derde rijk om redenen van godsdiensti- gen of staatkundigen aard te ontvluchten. Naar wij vernomen hebben zou de kaart verkoop op het oogenblik niet bijster vlot ten. Wellicht zou ons voorstel hierin veran dering kunnen brengen, ook al lijkt het ons waarschijnlijk, dat lang niet alle koopers' van kaarten den wedstrijd zouden willen gaan zien". TOEZEGGING VAN BEROEP. In de vergadering van kerkeraad en kiescollege der Ned. herv. gemeente Koe dijk op 22 November 1938 heeft men toe zegging van beroep gedaan aan ds. C. J. van Rooijen te Watergang. KALENDERS. De A.V.R.O.-kalender 1939. De samenstelling van dit nuttige wand- sieraad berustte wederom bij den schilder Albert Hemelman, die elf Nederlandsche schilders (essen) uitnoodigde een hunner werken, dat zich daartoe het best eigende, af te staan. Het 12e schilderij vervaardigde de ontwerper zelf, alsmede het ontwerp van het schild. Deze 12 reproducties zijn evenzooveel fa cetten van ons mooie, kleurrijke land, dat zich in zoovele vormen en tinten en beel den aan ons oog voordoet. Het kalendarium geeft een beeld van de A.V.R.O. Omroep-organisatie, terwijl tus schen het kalendarium in de wintermaan den blaadjes zijn aangebracht waarop -"er- schillende spelletjes en puzzles voor de kin deren worden gegeven. Piet Marée zocht ze bijeen. De portret-foto's zijn van Gotfried de Groot, de technische foto's van d'Olivei- ra, beiden te Amsterdam. De overige foto's alsmede de opmaak wer den toevertrouwd aan Studio Maraboe, den Kaag, waarna de Ned. Rotogravure Mij. te Leiden den kalender vervaardigde. Wij ontvingen een kalender van de N. V. Holandsch-Utrechtsche Verzekering Maat schappij te Utrecht. Deze kalender, in zwart en bruin ge drukt, geeft op zes kalenderbladen een kijkje op eenige interessante gebouwen en stadshoekjes in verschillende deelen van ons land. KONING LEOPOLD OP BEZOEK TE SOESTDIJK. JkoviHciaal Tlieuws WATERONTTREKKING AAN HET IJSELMEER. Om»' Vaststelling van bepalingen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling van de wet van 28 Februari 1891 .tot vaststelling van bepalingen betreffende 's Rijk waterstaatswerken. Aan de Memo rie van Toelichting is het volgende ont leend: Een der belangrijkste voordeelen van de afsluiting van de Zuiderzee is dat in de omliggende gebieden zoet water kan wor den ingelaten, waardoor het nadeel, in het bijzonder voor de veeteelt, van vervuiling en verzilting van het binnenwater kan worden beperkt. In zeer droge zomers ech ter zal vooral na verdere indijkingen de kans bestaan, dat het IJselmeer niet altijd voldoende water bevat om onbeperkt inla ten van water naar de omliggende gebie den te gedoogen. Het is daarom gewenscht het onttrekken van water aan het IJselmeer en het ma ken of wijzigen van daartoe strekkende werken afhankelijk te stellen van mede werking der overheid. Immers, worden ter zake geen voorzieningen getroffen, dan zou een zoo nuttig mogelijk gebruik van het IJselmeer niet zijn gewaarborgd. Het is voorts ook noodig loozing op het IJselmeer en het maken of wijzigen van daartoe strekkende werken onder over heidstoezicht te brengen. Indien toch dit loozen toegelaten blijft zonder aan de mo gelijkheid van eenigerlei beperking te zijn gebonden zou, vooral na verdere inpolde ringen, de hoogste waterstand zoodanig kunnen stijgen, dat, ook al mochten de wa- terkeeringen rondom het IJselmeer daar door nog niet aanstonds worden bedreigd, toch de duur van de periode, waarbij het water boven den gewenschten stand staat zal worden verlengd zulks ten nadeele van de afwateringsbelangen. Het is gewenscht ook voor de rijkskana len de mogelijkheid te scheppen om het afleiden van water uit en het loozen op die kanalen in algemeenen zin onder toezicht te stellen. Al wordt daarvoor reeds inge volge de bestaande regelingen in vele ge vallen, in het bijzonder als uitvoering van werken noodig is, vergunning vereischt het kan voorkomen, dat dit niet het geva! is en afleiden of loozen mogelijk is zonder dat het rijk als beheerder daaromtrent kan meespreken. Dit is uiteraard onge- wenscht in gelijke mate als voor het IJsel meer. 259. „Ga mijn dienaars halen, beste jongens", vroeg de sultan „en zeg hen, dat ze al het water moeten wegpom pen". Met veel moeite liepen de jongens de kamer uit, maar in de volgende kamer was het hen onmogelijk om te lopen. Het hele servies dreef al door de kamer en telkens konden de jongens niet blijven staan en gleden kopje onder, 260. Alleen een grote stoel stond nog gedeeltelijk droog en de jongens kropen er op. 't Water droop aan alle kan ten van hen af. „Wat is dat nu? vroeg Jan en Flip riep; ,,'t Is een eend, heus een eend". Dan spreekt de eend en zegt: „Alle dieren in het bos zijn in de bomen ge vlucht, behalve Sambo. 261. t Was in het bos een angstige toestand. Alle dieren die klimmen konden zaten in de bomen. En de bomen bogen onder het gewicht. Sambo was te groot om in een boom te klimmen en bleef in het water staan. Een rat smeekte of ze op Sambo's rug mocht klimmen Even later volgde een konijntje, een kikker, en ook de vlin ders zochten een schuilplaats, want alle bloemen stonden onder water. En twee apen zaten er gezellig bij, omdat er in de bomen geen plaats meer was. VESTIGING TUINDERS IN DE WIERINGERMEER. Provinciale garantie voor geld- leeningen. De directie van het openbaar lichaam de Wieringermeer heeft zich bereid verklaard vijftig perceelen, elk ter oppervlakte van ongeveer tien H.A.,. voor uitoefening van het gemengde tuinbouw- en akkerbouw bedrijf uit te geven aan tuinders uit die Noordhollandsche gemeenten, waar aan expansie voor de bestaande bedrijven de grootste behoefte bestaat, aldus deelden Ged. Staten van Noordholland mede aan de leden van Provinciale Staten. Aan deze uitgifte zou, volgens het Hbld., o.m. de voorwaarde worden verbonden, dat de betreffende tuinders moeten beschikken over een bedrijfskapitaal van f 300 per H.A., waarvan 75 tot 100 per H.A. ui eigep middelen moet worden geput. Voor zoover het overige deel van het benoodigde bedrijfskapitaal niet op andere wijze zou kunnen worden bijeengebracht, zouden gegadigden zich dat gedeelte gemakkehj door het sluiten van een schuldleening bij een Boerenleenbank kunnen verschafte indien zoodanige geldleen ing door de ove heidsinstantie wordt gegarandeerd. Het is op grond hiervan, dat de bestu van de afdeeling Noordholland van R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbo den Chr. Boeren- en Tuindersbond en Ned. Tuindersbond zich tot Ged. b a hebben gewend om te willen bcvoic dat de provincie zich borg stelt voor naleving van de vorcnbedoc'de ëc nings-overeenkomsten. „es. Het komt Ged. Staten voor, dat er ai zins aanleiding bestaat de in dezen va provincie gevraagde medewerking c leencn en aldus het prijzenswaardig s de Wieringermeer om aanmerking bU van de directie van den tuinders, die er voor in Dy komen, de behulpzame hand te i'c het stichten van een nieuw levens bedrijf te steunen. „jet Ged. Staten zien in een en and van onbelangrijke bijdrage tot de 'cn,f\ jn ^et den in dit gewest heerschenden noo jn tuindersbedrijf en geven Prov. oV|ncie overweging hun te machtigen, de p borg te stellen voor de nakoming desbetreffende overeenkomsten va leeningen. Als zelfs juffrouw Zaïsh Lean^ Reclame behoeft als elk ander, Dan moet elke zaak Adverteeren, en raak. „der! Begrijp! toch uw tijd, midd«"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8