Kamerdebatten over onze buitenlandsche politiek. GEMENGD NIEUWS. JUcfUszaketi PARLEMENT Onderwijskwesties en lichamelijke opvoeding. Onze verstandhouding met België. De moord te Brunssum. Vierde arrestant bekent schuld. Glimlachje Uitwisseling van telegrammen Na het bezoek van koning Leopold I'VVfcEDE BLAD. 3 (Van onzen parlementairen medewerker) £>e coïncidentie dat de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken onmiddellijk volgde op het bezoek van koning Leopold van België nog geen twee uren te voren had minister Patijn van Z. M. en van zijn Belgischen collega mi nister Spaak afscheid genomen gaf verscheidene sprekers in de Tweede Kamer gistermiddag aanleiding hun voldoening over dit bezoek uit te spreken en hun waardeering voor de zeer hartelijke ont vangst door ons volk te uiten, waarna zij allen de hoop uitten dat door dit bezoek de nog tusschen België en Nederland han gende geschillen een oplossing spoedig nabij zouden brengen. Mr. van der Goes (s.d.) was een dezer sprekers. Van deze geschillen werd met name de door onze zuiderburen bevoorrechte Bel gische vaart op den Rijn bedoeld. Verder werd er over deze aangelegenheden niets gezegd. Maar des te meer over den Volkenbond en de verklaring van minister Patijn op 13 Sept. j.1. te Genève, waarin hij Neder land losmaakte van de verplichtingen van art. 16 van het pact (de sanctiebepalingen) en verklaarde dat ons land een zelfstan- digheidspolitiek zou voeren. Tijdens de gisteren gevoerde debatten vielen aan elkaar tegengestelde stroomin gen te constateeren. Het standpunt der r-k. staatspartij, ver tolkt door ir. Bongaerts is, dat wij voortaan een soort politiek van niet-inmenging gaan volgen, al keeren wij den Volken bond den rug niet toe. Indien ons land ziel* niet verder gebon den acht aan art. 16 dan moet het daar voor echter een juridische basis vin den, hetzij wij het lidmaatschap opzeg den en daarna 2 jaren zouden zijn ver- loopen, hetzij de gezamenlijke leden van den Volkenbond art. 16 buiten werking stelden. Maar een eenzijdige verklaring van een of meer leden (i.c. de Oslo-groep) kon niet als zulk een juridische basis wor den beschouwd, ook al heeft art. 16 feitelijk opgehouden te werken. Dat wij daardoor het beginsel der col lectiviteit verzaakten en aandeel hadden in de politiek der Oslo-staten was de grief der sociaal-democraten, voor wie mr. van der Goes van Naters sprak, wiens be kwaamheden hoe langer hoe meer aan den dag treden. Los laten van art. 16 beteekent huns inziens ook, dat wij het recht verlie zen op dit artikel een beroep te doen, wanneer eenig deel van het Rijk wordt bedreigd. Wij vergrooten het oorlogsge vaar door verklaringen, waaruit sommige staten opmaken, dat van bepaalde zijden geen gevaar is te vreezen. Als de democratische staten van het be gin af aan een flinke houding hadden aan genomen, aldus betoogde mr. van der Goes, dan zou wellicht de vrede toch behouden zijn gebleven zonder dat Tsjecho-Slowa-, kijs werd opgeofferd. Dat de sociaaldemocraten een oorlog geriskeerd hadden en aldus 'n groote ver antwoordelijkheid op zich geladen, werd juist weer door den heer Smeenk (a.r.) en den heer Rost van Tonningen (n.s.b.) kwalijk genomen. Volgens eerstgenoemde zou een oorlog de moeilijkheden van Mid- denEuropa toch niet hebben opgelost. We moesten Chamberlain heel dankbaar zijn dat hij den oorlog heeft voorkomen. Dat was eveneens het gevoelen van dr. Biere- raa (lib.) De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) bezag de zaak wat anders. Ook hij waardeerde het behoud van den vrede, waarbij hij op het accoord van München de nadruk legde, maar hij beschouwde socialisten en communisten en katholieken als welbewuste aanstokers van een oor log tegen de fascistische landen, in 't bij zonder tegen Duitschland. Deze groepen zijn t z i. ook die het volgen van een zelf- s andigheidspolitiek in België zoo moei lijk maken. Mr. Joekes (v.d.), die de loslating van art. 16 in de gegeven omstandigheden be- giypen kon, betoogde dat daarmee nog met het beginsel der internationale soli dariteit is prijsgegeven en dat daarmede zich niet verdraagt de terugkeer van Ne- dei land tot de effectieve neutraliteit. Jhr. Rutgers van Rozenburg (c.h.) schetste de kwestie op een hooger plan, nl. in de noodzakelijke wedergeboorte van den mensch en de menschheid, waarom hy' hoopte dat ze zich ook in den Volkenbond zou openbaren. Een wensch, die slechts op den langen duur in vervulling zou kunnen gaan, maar die gelooven, haasten niet! Het zoeken naar de universaliteit van den Bond en tegelijk naar een alle leden bindend pact beschouwde deze afgevaardigde als het zoeken naar de quodictuur van den cirkel. Gelijk te verwachten hebben de spre kers de gelegenheid wederom te baat ge nomen om te pleiten voor een ruimere toelating van vluchtelingen. De heer Bierema kon de verzuchting niet achterwege laten, dat de houding der regeering den indruk maakt van hard vochtigheid. Slechts de heer Rost van Tonningen week weer van deze sprekers af door in de eerste plaats het voor te stellen, alsof uit de niet aanvaarding van het nationaal-socialistische plan een Joodsch thuis buiten Europa de schijn heiligheid der gezindheid om de Joden werkelijk te helpen zou blijken, en in de tweede plaats de pogroms in Duitschland de aanleiding te noemen voor de felle actie tegen het Derde Rijk. Over allerlei details is nog gesproken, o.a. over de wenschelijkheid van een betere bescherming van Nederlanders en Neder- landsche belangen in den vreemde. (Ir. de Wit, die in Sovjet-Rusland is verdwenen; de uitzetting van de Ned. dagbladcorrespondente mevr. van Meurs uit Polen; transfermoeilijkheden voor Ne derlanders die uit Duitschland weg willen). Vandaag wordt het debat vervolgd. Onderwijsbegrooting. In de avondvergadering werd een aan vang gemaakt met de behandeling van de onderwijsbegrooting. Bij de algemeene be schouwingen hield dr. Vos (lib.) een krachtig pleidooi voor de lichamelijke oefening op de scholen. Thans krijgen 500.000 kinderen of 40 pet. geen gym nastiek; en dit onderwijs is het werk van vakmenschen en niet van de gewone klasseonderwijzer. Dr. Vos oefende vrij scherp critiek uit op het spellingsbeleid van den minister; hij zag slechts één oplossing: integrale toe passing van de spelling-Marchant. Voorts bepleitté hij vernieuwing van het lager onderwijs, dat te weinig op het zelfstan dig leeren denken is gericht. Na terloops de houding van de regeering ten aanzien van de leerlingschaal te heb ben gelaakt, voerde de heer Thijssen (s.d.) eveneens het p^it voor integrale toepassing van de spelling-Marchant, het geen ook de wensch was van den heer van Houten (c.d.u.) die zoo fel in zijn critiek op het algemeene beleid .van den minister was, dat ze onhoffelijkheid nabij kwam en hij voor een enkele uitdrukking zelfs op de vingers moest woiden getikt. Met dr. Vos was hij het eens dat de licha melijke oefening zeer te wenschen over laat. Dat was ook 't oordeel van de heeren van Sleen (s.d.), Woudenberg (n.s.b.) en Roosjen (a.r.) Laatstgenoemde wilde het particulier initiatief (gymnastiekvereni gingen) inschakelen. Hij betreurde even eens de spellingchaos en vreesde voor zich persoonlijk dat „de weg terug", welken de minister wil inslaan, zeer hob belig zou zijn. Overigens verzette hij zich krachtig tegen onderwijs en opvoeding in nationaal-socialistischen zin, gt-lijk door den heer Woudenberg (n.s.b.) werd ver dedigd; deze wilde drie onderwijscorpora- ties: voor de volksschool, het protestantsch en het katholieke onderwijs. De heer Tilanus (c.h.) nam het voor den minister op. Elke bewindsman op zijn plaats zal z.i., als er tekorten op de be grooting zijn, teleurstelling moeten wek ken. Wel was deze afgevaardigde teleur gesteld door het spellingbeleid, doch in dien zin uat de minister hoe langer hoe meer voet heeft gegeven aan de spelling Marchant. De klachten over het onderwijs deelde de heer Tilanus in 't algemeen niet. Ook de heer Zijlstra (a.-r.) meende dat deze minister er recht op heeft, dat zijn beleid wordt gezien in 't licht van het algemeen. De heer Kersten (s. g.) kwam weer eens op zijn oude chapiter terug, dat de onder- wijsverificatie is gekocht ten koste van het gereformeerde beginsel. Z. i. moet het onderwijs zóó zijn, dat alle Nederlanders worden opgevoed. „Er worden al genoeg fratsen gemaakt, aldus luidde zijn oordeel ten aanzien van den drang naar meer lichamelijke oefening. Om elf uur kwam de minister van on derwijs, prof. Slotemaker aan 't woord. Hij sloot zich wat 'zijn positie in de huidige moeilijkheden betreft, aan bij de heeren Tilanus en Zijlstra. De huidige toestand van de lichamelijke oefening moet bestendigd blijven; er is geen geld voor de wenschen. Het particu lier initiatief moet hier optreden. Het was eenigszins opvallend, dat geen katholieke spreker het woord voerde. De minister was ten aanzien van de spelling zeer kort, in verband met een binnenkort te verwachten rapport. Hij hoopte dat de halve weg terug beter zou blijken dan de heele weg terug en binnen kort ook nadere mededeelingen te kunnen doen. Bij het onderwijs is parate kennis even noodig als geschiktheid. Het feit dat in ons land slechts 1/100 pCt. der bevolking on alphabaten zijn, wijst er voldoende op, dat de vele millioenen niet weggeworpen zijn. Tenslotte bestreed de minister de onder- wijsideeën van den heer Woudenberg (n. s.b.), die z.i. weinig ruimte laten voor geestelijke vrijheid. Bij de replieken kwam er op eens een motie voor den dag van den heer Botter- weg (a.r.), die, daarbij gesteund door mevr. de Vries-Bruins (s.d.), een kwestie van den bouw van een kinderziekenhuis te Utrecht ter sprake brachten. Hun standpunt komt tot uiting in de uitspraak dat niet tot den bouw van een nieuw kin derziekenhuis te Utrecht mag worden overgegaan alvorens daarvoor een post op de begrooting is gebracht. Aangezien het werkfonds wellicht uit gesloten zou worden of anders gebruikt, zou de minister toch daarover niet alleen kunnen beslissen. De motie werd niet in getrokken; a.s. D»sdag wordt erover ge stemd. co Bij de afdeeling hooger onderwijs spra ken nog mevr. de Vries-Bruins (s.d.) en dr. Vos (lib.) over de te hooge collegegel den-en studiebeurzen voor jongelui uit ar beidersgezinnen; de heer Duymaer van Twist (a.r.) over de vestiging van een leerstoel in de homoeopathie, welke wensch door dr. Vos werd bestreden op sociaal-medische en sociaal-hygiënische gronden. Ook de heer Tilanus (c.h.) klaagde over te hooge collegegelden en bracht de jong ste hoogleeraarsbenoemingen te Amster dam ter sprake, waarover hier en daar on tevredenheid is ontstaan. Hij wenschte de voordrachten aan die universiteit te bin den aan een voordracht van curatoren of aan B. en W. Tenslotte vroeg hij inlichtin gen over de honoreering van tewerkge stelde academiën, welke hij zeer laag achtte. De minister achtte het onwaarschijnlijk dat jongelui uit arbeidskringen voor het verkrijgen van studiebeurzen worden ach tergesteld. Een andere, meer bevredigende regeling van de collegegelden wordt thans onderzocht. Wederom moest de minister den heer Duymaer van Twist teleurstel len, maar deze bleef in zijn repliek aan dringen op een leerstoel in de homoeopa thie, echter tevergeefs. Wat de Amsterdamsche hoogleeraars benoemingen betreft meende de minister, dat voor een andere regeling de eerste stap van het gemeentebestuur moet uit gaan. Om 1 uur ging de Kamer naar huis. BEROEP OP DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ. Door N. V. V. en S. D. A. P. De besturen van S. D. A. P. en N. V. V hebben het volgende telegram verzonden aan de Engelsche arbeidersbeweging. „In het aangezicht van het onmensche- Ujk lijden, dat de massa's Joden in de fascistische staten en in het bijzonder in nazi-Duitschland ondergaan, doet de Hol- landsche moderne arbeidersbeweging, ge organiseerd in S. D. A. P. en N. V. V., een beroep op de Engelsche Labour Partij en het Engelsche Vakverbond om alles te doen wat mogelijk is teneinde de grenzen van Palestina, hét Nationaal Tehuis, be loofd aan het Joodsche volk, open te stel len voor zooveel Joodsche emigranten als bet land maar kan opnemen. (w.g.) Vorrink, voorzitter S. D. A. P. Kupers, voorzitter N. V. V. DE LAATSTE GANG VAN I. GANS. Groote belangstelling. Uit Ue overweldigende belangstelling, welke gisteren te Amsterdam bestond voor de uitvaart van den heer I. Gans, in leven directeur der Joodsche Inva lide, is wel duidelijk gebleken, hoe zeer dit verlies vooral in Joodsche krin gen wordt betreurd. Duizenden hadden zich op het Weesper- Plein opgesteld om, naar Joodsch gebruik, baar te volgen en aldus den overledene de ^te eer te bewijzen. Tal van winkeliers in de Weesperstraat hadden hun winkels tijdelijk gesloten. Tegen half twee vertrok een lange stoet van de gestichtssynagoge der Joodsche Inva lide naar de begraafplaats te Muiderberg. Alhier trad als eerste spreker naar voren de opperrabijn van JVnsterdam, de weleerw. heer L. H. Sarlouis, die de beteekenis van den overledene schetste. Verschillende an dere sprekers voerden het woord. Na het uitspreken der gebeden werd het stoffelijk overschot met het gebruikelijk ceremonieel ter aarde besteld. De politie van Brunssum heeft gisteren te Oirsbeek, in verband met den moord op de 23-jarige mevrouw Maessen-Schumans, welke vorige week Vrijdag aan het licht is gekomen, gearresteerd zekeren W. V. E„ een huisvriend van de familie Maassen. De man is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zeide de vrouw met een bijl op het hoofd te hebben geslagen en haar vervolgens gewurgd te hebben. Hij verklaarde verder den moord reeds den Zaterdag voor de ontdekking te heb ben gepleegd. Bij de schouwing van het lijk was daarentegen vastgesteld, dat de moord slechts een paar dagen voor de ontdekking bedreven moest zijn. Gelijk bekend waren er reeds drie personen in arrest, t.w. de echtgenoot van de vermoorde vrouw, haar zwager en diens echtgenoote. Alle vier arrestanten zijn naar het huis van bewa ring te Maastricht overgebracht. „In de brouwerij kon ik veel meer verdienen, maar ik heb nu eenmaal theaterbloed in de aderen!" Bij zijn vertrek van Nederlandschen bodem heeft koning Leopold aan koningin Wilhelmina het volgende telegram gericht „Aan Hare Majesteit de koningin der Nederlanden, het Loo. Bij het verlaten van het prachtige land wensch ik nogmaals aan Uwe Majesteit mjjne dankbaarheid te be tuigen voor hare gulle gastvrijheid. Ik ben diep ontroerd door de hartelijke ontvangst, die mij door Uwe Majesteit en het Nederlandsche volk werd be zorgd. Het zal mijn volk en mij ver heugen bij een toekomstig bezoek van Uwe Majesteit onze gevoelens van erkentelijkheid te mogen uiten." Geteekend: LEOPOLD Koningin Wilhelmina heeft hierop met het volgende telegram geantwoord „Aan Zijne Majesteit den koning der Belgen te Laeken. Ten zeerste gevoelig aan" het vrien delijk telegram, dat Uwe Majesteit mij gezonden heeft bij het verlaten van mijn land, gevoel ik mij gedrongen Uwe Majesteit de verzekering te geven, dat haar bezoek voor mij en mijn volk een oorzaak van bijzondere vreugde geweest is en dat geheel Nederland de komst van Uwe Majes teit hoogelijk heeft gewaardeerd. Ik verheug mij bij voorbaat er op Uwe Majesteit eerlang een bezoek in Brussel te brengen". Geteekend: WILHELMINA, DANK AAN DE HAAGSCHE BURGERIJ. Na koning Leopolds bezoek De burgemeester van 's-Gravenhage heeft de volgende proclamatie gericht aan de burgerij van deze gemeente Het is mij een eer mij te mogen kwijten van het verzoek mij door Z. M. den koning der Belgen gedaan om aan de burgerij den diepgevoelden dank van Zijne Majesteit over te brengen voor de zoo tallooze en ondubbelzinnige blijken van genegenheid, welke Zijne Majesteit tijdens hoogstder zeiver verblijf te 's-Gravenhage werden bewezen. De burgemeester, DE MONCHY.. - Boternoteering. - De commissienoteering voor Nederlandsche boter is gisteren vastge steld op 75 cent per K.G. Deensche boternoteering. - De officieele Deensche boternoteering is gisteren vastge steld op 260 kronen is 99 cents. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 24 November tot 1 December vastgesteld op 70 cent per K.G. Biggenmerken. - Van 7 tot 12 Novem ber zijn aangebracht 50564 (v.j. 42.051) big genmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 12 No vember 1.1. gebruikt 1.811.962 merken, tegen over 1.595.386 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Van Januari tot genoemden datum zijn in totaal 2.074.691 (v.p. 1.745.525) biggen ge merkt. Lijk gevonden. - Gisternacht is in Strasz gemeente Herzogenrath, het lijk gevonden van den ongeveer 26-jarigen ongehuwden chauffeur W. van der Kort. Vermoedelijk is de man bij een auto-on geluk om het leven gekomen. Zijn lijk werd naast de omgeslagen auto gevonden. Het slachtoffer woonde in Hoensbroek. Hij was in dienst van de taxi-onderneming Drummen te Eygelshoven. Kinderverlamming. - Te Montfoort is bij een ruim 9-jarig jongetje een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het kind is naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht. Dit is het eerste geval in die gemeente. De kinderverlamming, welke te Alphen aan den Rijn reeds sedert ongeveer een maand als geweken werd beschouwd, heeft plotseling weer nieuwe slachtoffers ge maakt. Binnen enkele dagen hebben zich vier nieuwe gevallen geopenbaard, waarvan met doodelijken afloop. De overige pa tiëntjes, kinderen van resp. 3 jaar en 8 en 5 maanden, zijn in het Academisch zieken huis te Leiden ter verpleging opgenomen. Verdronken. - V/oensdagavond is de 50- ;arige arbeider B. H. Rocks uit Zwartemeer met zijn fiets te water geraakt en verdron ken. R. kwam per fiets van zijn werk in de veenderijen en is, vermoedelijk tengevolge van den zwaren storm, in het langs den weg loopende kanaal terecht gekomen. Toen de man niet op den gewonen tijd thuiskwam, ging men hem zoeken. Men be sloot al spoedig het kanaal af te dreggen. Na een uur werd het lijk opgehaald. Niemand is van het ongeluk getuige geweest. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. WIE IS VERANTWOORDELIJK VOOR EEN INGEZONDEN STUK? Wie is verantwoordelijk voor een ingezon den stuk in de courant? Deze vraag is gis teren voorgelegd aan de Zwolsche recht bank, gepresideerd door mr. M. de Muinck, toen zy de zaak behandelde tegen H. de L., hoofdredacteur te Meppel, wien smaad ten laste was gelegd. Het ging hier om een ingezonden stuk in het nieuws- en advertentieblad voor Elburg en Omstreken, dat door de firma B. te Mep pel wordt uitgegeven. In 't nummer van 29 Juli van dit blad was het bewuste stuk ge plaatst, buiten verantwoordelijkheid van de redactie, doch de officier van justitie te Zwolle, mr. J. C. van Hasselt, stelde verd. verantwoordelijk, nadat de rijksambtenaren, die erin door den schrijver waren aange vallen, klacht wegens beleed iging hadden gedaan. In zijn requisitoir zeide hij hem schuldig te achten. Spr. vond het een groot mis bruik, dat bladen hun kolommen open zetten voor beleedigingen aan het adres van amb tenaren. Hij was van gevoelen, dat verd. opname van het stuk had kunnen weigeren. Spr. eischte 100 subs. 25 dagen hechtenis. De heer de L. stelde hier tegenover, dat, daar bij hem den opzet tot het beleedigen van de aangevallen ambtenaren, die hü niet gekend had, niet aanwezig was geweest, de schrijver van het stuk, die zijn artikel met vollen naam had onderteekend, verant woordelijk is, en bij vervolging terecht had moeten staan, te meer daar hij in zijn stuk verklaard had in het algemeen belang te willen handelen. Het zou denkbaar zijn ge weest, aldus verd., dat den redacteur mede plichtigheid ten laste was gelegd, van opzet tot beleediging is bij hem echter geen sprake geweest, en daarom verwachtte spr. van de rechtbank, dat zij hem van het ten laste gelegde zou vrijspreken. De uitspraak werd bepaald op 8 Dec. MALVERSATIES DOOR DEURWAARDER. Een jaar geëischt. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren de zaak behandeld tegen den 41-jarigen G. K. uit Terborg, deurwaarder bij het kan tongerecht aldaar, doch thans geschorst, die door de Arnhemsche rechtbank wegens verduistering in dienstbetrekking en wegens bedriegelijke bankbreuk tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Het O.M. had twee jaar en zes maanden gevangenis straf geëischt. Zoowel de officier van justitie als de ver dachte kwamen tegen dit vonnis in hooger beroep. Blijkens de tenlastelegging zou K. in 1935 de 68-jarige mevr. C. J.' H., echtgenoote van J. F. J. van B., hebben benadeeld voor een bedrag van pl.m. 5000 door malversaties met het vermogen, dat hy voor deze dame beheerde. Dit vermogen bestond uit een hoeveelheid effecten tot een nominale waarde van 8800 en uit 6000 aan contanten. Hij zou een gedeelte dezer effecten hebben ver kocht, zonder daartoe de toestemming van de eigenaresse te hebben. Weliswaar werd ter terechtzitting een volmacht in het geding gebracht, waarin stond dat de eigenaresse goedvond, dat K. de effecten naar eigen goeddunken en beste weten zou verkoopen en nieuwe zou koopen, doch de oude dame verklaarde, dat zij haar handteekening op dit gezegeld papier had gezet, vóórdat de volmacht was opgesteld. Zy had het papier blanco geteekend. Voorts waren verdachte verscheidene ver duisteringen ten laste gelegd. De procureur-generaal eischte een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. DE MOORDAANSLAG OP DEN SCHIEDAMSCHEN SINGEL. Op 10 November heeft voor de Rotter- damsche rechtbank terecht gestaan de 40- jarige varensgezel L. K., gedetineerd, die op 28 Juli j.1. op den Schiedamsthen Singel uit een revolver een schot heeft gelost op zijn 32-jarige echtgenoote J. G. K. M. die aan den linkerschouder werd gewond. Het O. M. eischte ter zake van een poging tot moord een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaar en daarna ter beschikking stelling van de .'egeering. Gisteren deed de rechtbank uitspraak. K. werd schuldig verklaard aan poging tot doodslag, maar de rechtbank, onder presidium van mr. J. A. Marx, ontsloeg verdachte van rechtsvervolging en beval zijn ter beschikkingstelling van de regee ring, zoodat K. in een psychiatrische in richting geplaatst zal worden. ONDERWIJZER MISHANDELDE SCHOOLJONGENS. Drie weken gevangenisstraf geëischt. De onderwijzer J. R. G. heeft zich giste ren voor de Haagsche rechtbank te verant woorden gehad, omdat hij op 20 September van dit jaar een aantal jongens van de school te Noordwykerhout, waar hij les gaf, zou hebben mishandeld. In woede ontstoken over het feit, dat de ongens hun strafwerk niet hadden gemaakt en hun lessen niet hadden geleerd, was hij met zyn tuchtrecht wat te ver gegaan en had de jongens geslagen en geschopt. Enkele ouders dienden daarop by de po litie een klacht in. De onderwyzer stond als gevolg hiervan gisteren terecht. Zes jongens en twee ouders werden als getuigen gehoord. De onderwyzer erkende de mishandelin gen, maar verklaarde dat deze noodig wa ren geweest om zyn gezag te handhaven. Hy ondervond veel tegenwerking van de ongens en had al van alles geprobeerd om daar verbetering in te brengen. Hy moest daarom krachtdadig optreden. De officier van justitie, jhr. mr. van Asch van Wi^ck, gaf toe, dat aan een onderwyzer eenig tuchtrecht toekomt, maar hij mag daarin niet zoo ver gaan, dat hij de jon gens gaat trappen en schoppen. Verdachte heeft van zijn tuchtrecht schromelyk mis bruik gemaakt. De officier eischte een gevangenisstraf van drie weken, waarby spr. opmerkte, dat hij er voor zou zorgen, dat deze straf in de vacantie zou worden uitgezeten, omdat de schoolkinderen er niet van mochten profi- teeren, dat hun meester gedurende den schooltijd in de gevangenis zat. De verdedi ger bepleitte op grond van het tuchtrecht vrijspraak. „Als ik het te zeggen gehad had"... Zoo zuchtte de chef, want hy had wat: Geen kooper, geen klant, Geen annonce in dc krant (En dat was de oorzaak: hy zag dat!)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7