DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De C.G.T. handhaaft het stakingsparool. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 282 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK.' Dinsdag 29 November 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Veiligheid der spoorwegen verzekerd. Daladier blijft afweermaatregelen nemen. De algemeene toestand. Chineezen heroveren Lotien Verschillende successen. Ernstig mijnongeluk in Duitschland. Reeds negen dooden geborgen. Regeering-lmredy blijft aan. Von Kanya gaat heen. ALKMAARSGHE COURANT. Het bestuur van de C.G.T., het Fransche verbond, dat gistermiddag in vergadering bijeen is geweest, heeft besloten het tegen 30 November uit gegeven stakingsbevel te handhaven. In het na afloop van de vergadering van het bestuur der C.G.T. uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat het bestuur kennis heeft genomen van de verschillende voorbereidende maat regelen der vakvereenigingen voor de toepassing der genomen besluiten. Het heeft met sympathie acte genomen van den stap der oud-strijders en heeft besloten te antwoorden met dank te betui gen voor dezen stap en de verzekering te geven, dat het voor alle besprekingen, welke nuttig worden geoordeeld, ter be schikking zou blijven. Het bestuur heeft vervolgens met alge- meene stemmen den tekst van een open- brief aan Daladier goedgekeurd. Open brief aan Daladier. Onze beweging, aldus de brief, is niet politiek. Zy is niet tegen Uw buitenland- sche politiek, doch tegen uw wetsdecreten, welke de arbeiders wreed treffen. Daar gij de'sociale wetten hebt willei wijzigen zonder ons te hebben geraadpleegd, in feite zonder voorafgaande besprekingen waartoe de wet verplicht de 40-urige Werkweek hebt willen afschaffen, hebt gij zelf den arbeiders tot het eenige doeltref fende protestgebaar, dat hun overbleef, gedwongen: de staking. Kunt gij zeggen, dat deze tot 24 uur beperkte staking, daar alle veiligheidsmaatregelen genomen zijn, een revolutionnaire daad is? Het is niet voldoende de waarheid te verdraaien om gelijk te krijgen. Gij schept er behagen in, met een politiek doel, te probeeren de openbare meening op te zweepen. Wij, de C. G. T., stellen haar gerust: geen bezet ting van fabrieken, geen betoogingen, geen vergaderingen, alles in orde en kalmte. Tot onze kameraden zeggen wij: „Acht allen, die U zouden raden tot daden, welke in strijd zijn met de beslissing der C. G. T., onnoozelen of provocateurs." Dit is duidelijk. Niet van onzen kant zal de wanorde komen. Het werk zal Donderdagochtend overal worden hervat. Uw „algemeene mobilisatie" zal er niet anders over beslissen. In den brief doet de C. G. T. vervolgens uitkomen, dat de werkelijke beteekenis der beweging zuiver economisch is. Na be toogd te hebben, dat de C. G. T. niet ge hoorzaamt aan buitenlanische invloeden, noch aan druk, verklaart de brief ten slotte, dat de staking op economisch terrein zal blijven en niet op dat der politiek. De houding der vakbonden. In een oproep aan de leden deelt het bestuur van den nationalen bond van post-, telefoon- en telegraafpersoneel mede, dat Woensdag de diensten niet zul len functionneeren, wat de minister van P.T.T. ook mag denken of zeggen! In een vergadering der gedelegeerden van typografen bij de Parijsche bladen is eenstemmig besloten, dat van Dinsdag avond tot Woensdagavond gestaakt zal worden en dat de bladen Woensdag niet zullen verschijnen. De bond van christelijke werklieden deelt mede, dat hij zijn standpunt ten aan zien der decreten handhaaft en wettige actie zal blijven voeren tot de door hem gelaakte maatregelen geheel of gedeeltelijk worden ingetrokken. Intusschen herhaalt de bond, dat hij de wetten wil eerbiedigen en zich tegen een algemeene staking verzet. De Union federale du sudest, waarbij 45 vakvereenigingen aangesloten zijn, publi ceert een communiqué, waarin zij, naar Havas uit Lyon meldt, „krachtig protes teert tegen de door de C.G.T. vastgestel de richtlijnen, en alle kameraden uitnoo- digt, zich Woensdag op hun werk te mel- den en niet deel te nemen aan een drijverij, die vooral onder de huidige omstandig heden misplaatst is". Daladier wendt zich telegrafisch tot de autoriteiten. Minister-president Daladier heeft giste ren een telegram gezonden aan de prefec ten en alle chefs van dienst, waarin hij er aan herinnert, dat de neerlegging van het werk een ernstige fout zou beteekenen, welke den ambtenaar, die er zich aan schuldig maakt, voor ontslag in aanmer king zou doen komen. De opgave van geconstateerde afwezig heid zal door iederen chef van dienst moeten worden opgesteld, met het oog op de toepassing van sancties. Zij zal per telegram worden toegezonden aan den ministerpresident. Daladier verzoekt ten slotte in het bij zonder melding te maken van „iedere propaganda, welke beoogt de stopzetting van het werk uit te lokken." Bij gisteren te Parijs afgekondigd decreet wordt de opeisching gelast van de diensten der metro en autobusondernemingen. Dit zal op dezelfde voorwaarden geschieden als voor de spoorwegen is bepaald. De regeering vertrouwt Woensdag het verkeer gaande te kunnen houden. Reuter meldt uit Parijs: Verantwoordelijke autoriteiten hebben gisteren uitdrukking gegeven aan het vertrouwen, dat de regeering in staat zal zijn een verlamming van het nationale leven door de algemeene staking, die voor Woensdag door de C.G.T. is uitgeroepen, te voorkomen. De voornaamste krachtproef zal te Parijs geleverd worden en een psy chologisch beslissende factor zal zijn of de regeering al dan niet in staat zal zijn de transportdiensten gaande te houden. Ambtenaren verwachtten gisteren, dat de helft der autobuschauffeurs zich zullen aanmelden en dat zelfs meer dan de helft der arbeiders bij de métro zal opkomen. Er zullen geen troepen gebruikt worden om de staking te breken, doch de autobus remises zullen zwaar bewaakt worden en op eenigen afstand zullen cordons worden gevormd ter bescherming van de werkwil ligen. Tevens zullen sterke afdeelingen mobiele garde patrouilleeren langs alle belangrijke autobusroutes. De sleutelsta tions van de métro zullen eveneens zwaar bewaakt worden. Mo?t-l"k zuil n eenige kleine stations worden gesloten. Van betrouwbare z:,de wordt geraamd, dat thans 12.000 man beschikbaar zijn te Parijs en in de onmiddellijke omgeving voor de handhaving van de orde. Deze manschappen behooren tot de ir.cbiele garde, voorts zijn troepen in burger, repu- blikeinsche gardetroepen en gewone troe pen beschikbaar. De minister van arbeid heeft bekend gemaakt, dat uit verklaringen, die tot hem gericht zijn door leiders van organisaties, blijkt, dat de groote magazijnen, de ban ken, cr dietinstellingen en verzekerings maatschappijen Woensdag den ge'.ieelen dag in geheel Frankrijk geopend zullen zijn. Het bestuur van den nationalen bond van filiaalbedrijven te Parijs deelt mede, dat alle aangesloten zaken, bazars, waren huizen en eenheidsprijswinkels Woensdag ochtend op het gewone uur open zullen gaan. De directie van Renault blijft bij haar krachtige houding. De directie der Renault-fabrieken heeft gisterochtend een brief gezonden aan elk der 2.000 arbeiders der fabrieken, waarin wordt verklaard: „Door op Donderdag 24 November het werk neer te leggen, hebt gij de overeen komt verbroken, welke u met onze maat schappij verbindt. Wij kunnen van deze daad slechts nota nemen, zooals wij U op 24 November door aanplakbiljetten in en bij de fabriek reeds hebben medegedeeld. Indien gij wenscht te solliciteeren naar een betrekking bij onze maatschappij, zoudt gij er wel aan dien in den ingesloten omslag het hierbij gevoegde verzoek in te zenden. Dit zal ons in staat stellen de mogelijk heid te overwegen u een nieuwen werk kring aan te bieden." Het amusementsbedrijf zal staken. De bond van musici en artiesten te Parijs heeft verklaard' te zuller. deelne men aan de algemeene staking. In het transportbedrijf is den arbeiders gevraagd melk en andere aan bederf on derhevige stoffen te vervoeren. Ook in het apothekersbedrijf mag het personeel op zijn post blijven, eveneens in den genees kundigen- en gezondheidsdienst en de brandweer, terwijl in den openbaren bewa- kings- en veiligheidsdienst, waterleiding en begrafenisdienst beperkt zal worden gewerkt. De bond van spoorwegpersoneel heeft aangekondigd, dat de spoorwegarbeiders de veiligheid en de orde zullen handhaven. De spoorwegovergangen zullen bewaakt worden. De „Intransigeant" bericht, dat slechts 35 procent van de spoorwegarbei ders het stakingsparool zal nakomen en dat de treinenloop vrijwel normaal zal zijn. De gemeenteraad van Parijs heeft een dagorder aangenomen, waarin het ver trouwen in de regeering wordt uitgespro ken dat zij noodzakelijke maatregelen zal nemen om morgen de normale ravitailleering van de bevolking en de vrijheid van arbeid te handhaven, Verder werd de sympathie uitgesproken met het personeel in gemeentedienst, dat zijn particuliere belangen achterstelt bi de belangen der stad. Deze motie werd met 47 tegen 0 stemmen aangenomen, aangèzien de linksche partyen uit protest niet ter vergadering waren gekomen. De middenstandsbond heeft zich uitge sproken tegen de staking, evenals de con- federation syndicats professionnels fran cais. Onderwijzers zullen staken, De nationale vereeniging van onderwij zers heeft besloten het parool der alge meene staking op te volgen. Zij plaatst zich slechts op het terrein van strijd tegen de wetsdecreten en wil aan haar actie geen enkel politiek karakter toekennen. „Het syndicaat verklaart Woensdag 30 Novem ber zullen in het geheele land de scholen gesloten zijn." Het ministerie van onderwijs verklaart evenwel, dat „alle inrichtingen van on derwijs zonder uitzondering Woensdag ochtend open zullen gaan." Het heeft een circulaire gezonden aan de rectoren en de inspecteurs der academie. Pers veroordeelt stakingsbesluit. Met uitzondering van de „Peuple", het orgaan van de C. G. T., die de arbeiders aanmoedigt, morgen met gekruiste armen te staken, de „Humanité", die het standpunt van de „staking tegen de wetsdecreten" ver dedigt, en de „Populaire", waarin Blum de bijeenroeping van het parlement eischt, moedigt de geheele pers eensgezind den minister-president aan, de orde te handhaven en wenscht zij Daladier met zijn houding geluk. De Ordre schrijft o.a.: Laten we het eerlijk zeggen: de algemeene staking heeft zoo zichtbaar de openbare meening tegen zich, dat zij een fiasco dreigt te worden. De Epoque schrijft: Hier, waar wij Dala dier zoo hevig hebben gecritiseerd vanwege zijn buitenlandschen politiek, schrijven wij vrijmoedig, dat wij in de huidige kracht proef volkomen achter hem staan. Bom ontploft in theater. - Te Tiimisoara Temesvar, Zevenburgen, Roemenië) is in een theater een bom ontploft. Drie personen zijn om het leven gekomen; elf personen werden gewond. De bom was door leden van een anti- semietische organisatie geplaatst in het thea ter, waar joodsche kunstenaars optreden. Gevecht tusschen Bedoeïnen. - Te Dje- zirem zijn twee Bedoeïnenstammen slaags geraakt, doordat een der stammen een aan val deed op de kudden van de andere. In het gevecht werden zeven Arabieren gedood. Alkmaar, 29 November. Mag men verschillende buitenlandsche bladen gelooven, dan schijnt Duitschland ondanks de veelvuldige verklaringen nog steeds niet geheel en al voldaan te zijn met het accoord van München. Wij spreken nu nog niet over het koloniale vraagstuk, om dat dit als iets aparts beschouwd wordt. Evenmin zullen wij vandaag de joden kwestie voor de zooveelste maal behande len, omdat die eigenlijk buiten het kader van het accoord valt. Het is over de nieuwe grensregeling, waarover wij het zullen heb ben. Mén herinnert zich, dat Hitier na den „vrede van München" verklaard heeft, dat Duitschland geen wenschen meer had; m.a. w. Zuid-Tirol zou bij Italië blijven, Frank rijk en België zouden het in 1918 toegewe zen gebied altijd kunnen behouden, kortom, de grenzen van Europa zouden nu eindelijk eens voor goed definitief vastgesteld zijn. Wij weten intusschen al lang, dat zulks niet heelemaal juist is. Hitier en de zijnen hebben van Tsjecho-Slowakije méér geëischt en genomen dan bepaald was; aan de Oost grens van het Derde Rijk is het nog lang niet in orde en bestaat er altijd nog een Hon gaarsche kwestie en roeren Polen en Roe menië zich, terwijl Berlijn zich met die kwesties zeer intens bemoeit. Verder zouden we nog de Corridor in Noord-Oost-Duitsch- land kunnen noemen. En dandan is er nog Denemarken, dat bij den vrede van Versailles ook een deel van het Duitsche rijk heeft gekregen. Van daar, dat vooral Denemarken met meer dan gewone belangstelling Duitschlands politiek gevolgd heeft., Zoo weet de diplomatieke correspondent van de Sunday Times te melden, dat de overheerschende positie van het huidige Duitschland in Denemarken een scherpen weerslag heeft gehad. De recente ontdekking in Denemarken van een wijdvertakt Duitsch spionnagenet is slechts een symptoom van de bedrijvigheid van Duitschland allerwege in dat land. De correspondent herinnert eraan, dat er 25.000 Duitschers in Sleeswij k wonen, waar de to tale bevolking 140.000 bedraagt. De Duit schers zijn er behalve in twee kleine districten overal in de minderheid. Toen aan het eind van den oorlog het plebisciet werd gehouden, bestond ongeveer een vierde deel van de bevolking, die toen stemgerechtigd was, uit Duitschers. Daarin waren toen veel Duitsche ambtenaren begrepen, die inmid dels naar Duitschland zijn teruggekeerd. De Duitschers moeten thans in Sleeswijk veel minder talrijk zijn. Desniettegenstaande vra gen veel menschen in Denemarken zich af, hoe lang Duitschland het verlies van zijn vroegere Sleeswijksch gebied zal willen verdragen. Bij het verdrag van Versailles werd dit gebied aan Denemarken toegekend. Er wordt thans door Duitschland een ster ke druk op Denemarken uitgeoefend en in Berlijn waakt men ervoor, dat er in de Deensche pers geen critiek op de Duitsche regeering verschijnt. Zelfs een verslag van de debatten in het Britsche Lagerhuis in de Deensche pers zijn onderwerp geweest van een officieel vertoog van de Duitsche legatie in Kopenhagen bij de Deensche regeering, omdat eenige voor Duitschland onvriende lijke opmerking in de Lagerhuisdebatten in de Deensche bladen zij het zonder com mentaar waren verschenen. Duitschland kan op Denemarken drang uitoefenen door te dreigen, zijn markten voor Deensche landbouwproducten sluiten. Zelfs Deensche boekhandelaars voelen den Duitschen druk. Als zij boeken uitstallen, die minder vleiend voor het Duitsche regi me zijn, ontvangen zij een waarschuwing, dat zij geen boeken meer uit Duitschland kunnen betrekken, indien zij deze uitstalling handhaven. Deze politiek wordt versterkt door Duit sche propaganda. Er zijn thans twaalf Duit sche journalisten in Kopenhagen, tegen vroe ger twee. De kleine Duitsche minderheid in het land roert zich geducht en is krachtig georganiseerd. Zij ontvangt haar instructies uit Berlijn. De Duitsche legatie te Kopen hagen onderhoudt een levendig contact met alle bedrijven in Denemarken en dit alles leidt langzamerhand tot een verzwakking van het democratisch gevoel en 't geloof in de duurzaamheid in democratisch bestuur, omdat de groote democratieën als Engeland zoo weinig belangstelling voor de Denen toonen en niets beproeven om de anti-demo cratische propaganda tegen te gaan. Men begint zich daarom af te vragen, of de democratie in Scandinavië en Denemar ken in stand zal kunnen worden gehouden. In Denemarken heeft men reeds een nazi partij, waarmèe rekening moet worden ge houden. Het voortbestaan van de democra tie in deze landen is, waarschuwt genoemde correspondent, een groot Britsch belang, vooral met het oog op de beteekenis van Denemarken en de Scandinavische landen als leveranciers van grondstoffen en voe dingsmiddelen in geval van oorlog. Ministers reizen! Dat is het motto van de zen tijd. En zoo zullen Chamberlain en Hali- fax in Januari al weer op reis gaan, dezen keer naar Italië. In een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen wordt ge zegd: Op de bijeenkomst te München heeft Mus- solini den Britschen minister-president voor gesteld een bezoek aan Rome te komen brengen. Daar de gelegenheid voor dat bezoek zich gedurende het komende parlementsreces zou kunnen voordoen, is geïnformeerd, of een datum in de eerste helft van Januari Mussolini zou schikken. Zijne excellentie heeft geantwoord, dat het hem in beginsel aangenaam zou zijn in dien tyd bezoek van den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken te ontvangen. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat het bezoek van Chamberlain aan Mussolini een nieuwe stap is in het kader van Chamberlain's politiek van het tot stand brengen van persoonlijk contact in het be lang van den Europeeschen vrede en de goede betrekkingen. Het bezoek is een on middellijk uitvloeisel van de conferentie te München. Het is bovendien een toepassing van Chamberlains stelling, dat men den vrede niet kan verwerven door te blijven zitten en er op te wachten. Het is nog niet bekend, welke onderwer pen besproken zullen worden, doch men is van meening, dat het bezoek zal leiden tot een nieuwe versterking der wederzijdsche betrekkingen. De Chineesche troepen in Oostelijk Hoepeh hebben, naar het Chineesche persbureau meldt, de stad Lotien, op 115 K. M. ten noordoosten van Han- kau, welke de vorige week door de Japanneezen was bezet, heroverd. Ook elders makpn de Chineezen melding van succes bij hun militaire actie. Sinds gisteren richten de Japanneezen hun aan vallen op Kengkau, 20 K. M. ten oosten van de spoorlijn KantonHankau. Inmid dels wisten de Chineezen evenwel twee belagrijke strategische punten ten zuiden van Toengtsjeng in te nemen. Uit Hong kong wordt voorts gemeld, dat de vijan delijkheden de noordelijke grens van Hongkong steeds dichter naderen. Eenige duizenden Chineesche vluchtelingen zijn reeds in Hongkong aangekomen. De En- gelsche politie en Engelsche troepen zijn naar de grens der kroonkolonie gezonden, om de verdediging te versterken. Ondanks de krachtige aanvallen der Japanneezen zijn de Chineezen erin geslaagd Mafang, aan den noordelijken oever, te behouden. De Japansche luchtmacht heeft weer ver scheidene steden gebombardeerd, o.a. Kwangning, waar 100 slachtoffers vielen en 90 huizen vernield zijn. De Chineesche querilla benden boeken verscheidene suc cessen. Nadat het meer dan veertien dagen lang aan het front van den Jangtse kalm was geweest, is de strijd opnieuw ontbrand. De Japanneezen hebben de zuiverigs- operaties langs de Chineesch-Britsche grens van Hongkong voltooid, aldus Domei. Het gros der troepen is op het oogenblik op weg naar Kanton. De geruchten over vrede-onderhande- lingen worden van Chineesche zijde tegen gesproken. Britsch nrojyit. In verband met de schending van de grens van Hongkong door Japansche troe pen, verwacht men thans te Londen rap port van den gouverneur, teneinde stappen te doen bij de Japansche regeering. Het schijnt, dat hier eerder sprake is van gebrek aan kennis van de grens bij de Japansche soldaten dan van een welover wogen aanval. De Japansche autoriteiten hebben hun verontschuldiging aangeboden en hebben verklaard, dat de incidenten zich niet zouden herhalen. Naar uit Waldenburg gemeld wordt, heeft vannacht éen ernstig ongeluk plaats gehad in een mijn by Walden burg, waarvan waarschijnlijk 22 mijn werkers het slachtoffer geworden zijn. Door kortsluiting is een mijnbrand ont staan, waardoor de 22 mijnwerkers van den uitgang werden afgesneden. Terstond werden reddingspogingen ondernomen. Tot dusver heeft men slechts negen dooden kunnen vinden. Echter moet ook met den dood van de 13 andere mijnwerkers gere kend worden, temeer daar de brand een bijzondere sterke rookontwikkeling ten gevolge had. De Hongaarsche regeering-lmredy blijft in haar oude samenstelling de Hongaarsche staatszaken leiden. Slechts aan het hoofd van het ministerie van buitenlandsche zaken zal in de plaats van van Kanya een andere functionna- ris komen. Er wordt gesproken over een candidatuur van graaf Csaky. De ryksregent, Horthy, heeft in een zeer hartelijk eigenhandig schrijven aan minis ter-president Imredy verklaard, dat hij na het raadplegen van politieke persoonlijk heden tot de overtuiging is gekomen dat eigenlijk geen tegenrtelling bestaat tusschen de opvattingen van den minister-president en de meerderheid van het parlement in zake de hervorming ter bespoediging van de parlements-procedure en dat het land zonder twijfel verwacht, dat Imredy zyn hervormingen door zal voeren. In verband met het vertrouwen, welk het geheele land in Imredy heeft gesteld tijden* de jongste buitenlandsch-politieke cam^ pagne, weigert de rijksregent het verzoek van Imredy om af te treden te aanvaarden. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1