SAMBO DE OLIFANT Onrust over het Fransche rijk. ^Buitenland de a.s. nationale collecte, GEMENGD NIEUWS. verfraai uw bibliotheek. snel en correct! binderij coster, Hertog van Windsor naar Engeland. Maar als gewoon staatsburger! Rector van universiteit vermoord. Door gewezen studenten. Luchtafdeeling der „Mounties" versterkt. Der bestrijding der smokkelarij. Aanleiding en oorzaak der troebelen. Staking niet algemeen. Glimlachje jjet Nederlandsch Jeugdleiders-instituut schrijft het volgende: De voorbereidingen voor de landelijke inzameling voor uitgewekenen om geloof en ras op Zaterdag a.s. zijn in vollen gang- De medewerking van alle zijden is zeer 'groot. Aan de verzending van twee ülioen speldjes, vijftienduizend recla meplaten en duizenden kussens en bussen wordt hard gewerkt en wordt voor ge zorgd, dat alles op tijd te bestemder plaat se is. Men make zich dus niet ongerust, wanneer men al het gevraagde nu nog niet heeft ontvangen. Het is alles onder weg of wordt binnenkort verzonden. Er zijn echter gemeenten in ons land, die hun correspondentieadres met of zon der aanvrage van artikelen voor de col lecte nog niet hebben gemeld aan het centrale adres van het Nederlandsch jeugdleiders Instituut, Vondelstraat 11, Amsterdam. Laten die gemeenten dat heden nog doen. Alle groote nationale en centrale orga nisaties en coöperaties van winkeliers en warenhuizen in Nederland hebben aan al hun leden verzocht een bus te plaatsen bij hun kassa's met de opmerking: „St. Nico- laas moest weten, dat u zooveel gaf in het busje voor de vervolgden om geloof en ras." Laten de plaatselijke winkeliersvereeni- gingen zoo mogelijk in overleg met het plaatselijk comité voor de nationale in zameling ten behoeve van vervolgden om geloof en ras niet wachten, maar heden nog schriftelijk of telefonisch mededeelen aan het Centraal Bureau van de inzame ling: Vondelstraat 11 te Amsterdam telefoon 86831 en 86615, welk materiaal aan bussen en platen door de centrale van de inzameling verzonden moet worden met opgave van een centraal adres ter plaatse." Stoomtreiler opgepikt. - Bijna vijfhon derd mijl van de haven van IJmuiden, heeft de stoomtreiler Hercules IJm. 196 den stoom treiler Amsterdam IJm. 158 opgepikt. De Amsterdam heeft ernstige machineschade bekomen. Door het slechte weer vorderen de schepen slechts langzaam en wanneer de weersomstandigheden beter worden, kan het wel een week duren, voor zij in IJmuiden binnenkomen. Nieuw rijwielachterlicht. - De Staats courant bevatte dezer dagen een ministe- rieele beschikking, waarbij aan de Konink lijke Metaalsmederij, Hotzo Spanninga, te Joure, vergunning verleend wordt, tot fabri- katie en in den handel brengen van een ge heel nieuw type rijwielachterlicht, met bajo netlamp. Voor zoover bekend, is dit de eerste bajonet-achterlamp, die door de K.E.M.A. werd goedgekeurd, volgens de veel strengere en onlangs gewijzigde voorschriften. Ketel kokend water omgetrokken. - Gisteren speelde in een woning in de Pieter Nieuwlandstra'at te Amsterdam een tweeling, jongétjes van vijftien maanden, in de keuken. Toen ze alleen waren, heeft de een kans ge zien een ketel water om te trekken, waar door beiden het kokende water over zich heen kregen. Het eene jongetje was er vrij ernstig aan toe, het andere had slechs lichte brandwonden opgeloopen. Beide kinderen zijn ter verpleging naar het O.L.V. gasthuis vervoerd. Welingelichte kringen in Downing- street vatten het resultaat van het on derhoud, dat Chamberlain te Parijs met den hertog van Windsor gehad heeft als volgt samen: Geen enkele hinderpaal ligt een terugkeer van den hertog naar Engeland meer in den weg, en een be zoek op een min of meer nabijen datum moet als een blijvende mogelijkheid be schouwd worden. Terzelfdertijd voegen dezelfde kringen hieraan toe, dat van toekenning aan de her togin van den titel „koninklijke hoogheid" geen sprake is, althans niet voor een langen tijd, aangezien het volksgevoelen blijft, dat de abdicatie en de persoonlijkheid van mrs. Simpson twee verschillende zaken zijn. De toestand kan dus als volgt ontleed worden: de hertog van Windsor en de hertogin zul len van nu af aan in Engeland als particu lieren verblijf kunnen houden, zonder cri- tiek van hofkringen. Zij kunnen echter niet deelnemen aan verschillende functiesof plechtigheden, zooals andere leden van de koninklijke familie. In verband hiermede kan er op gewezen worden, dat de hertog van Windsor als per soonlijk eigendom fort Belvedere heeft be houden, dat goed wordt onderhouden, zoo dat te allen tijde bezoekers zouden kunnen worden ontvangen. De indruk in gezaghebbende kringen is echter, dat men niet moet verwachten, dat de Windsors naar Engeland komen voor een zeker aantal maanden verstreken is. De rector van de Roemeensche uni versiteit te Cluj is vermoord. Omtrent de beweegredenen en omstandigheden van dezen aanslag is nog niets bekend. Nader wordt gemeld, dat de daad op straat door twee onbekenden werd gepleegd. De rector werd door revolverschoten ernstig gewond. Een politiebeambte, die probeerde de beide daders te arresteeren, werd door verscheiden schoten gedood. Het is toch gelukt hen te arresteeren. De professor, die nog even bij kennis kwam, heeft verklaard in de daders gewe zen studenten te hebben herkend. Omtrent de motieven tot den moord verkeert men in het duister. Terroristische campagne verwacht. Na den aanslag, welke op den rector van de universiteit van Cluj gepleegd is door twee jongelieden, die naar men gelooft lid zijn van de ontbonden IJzeren Garde, acht men het thans duidelijk, dat de IJzeren Garde, welke „van elders" steun ontvangt, een geregelde terroristische campagne op touw heeft gezet. Een der leden is gister avond gearresteerd toen hij uit de provin cie te Boekarest aankwam. Men beweert, dat hij in het bezit was van instructies voor de leiders om een anti-semietische campag ne te beginnen, ook in het oude koninkrijk. Een andere gearresteerde koerier bleek in het bezit van springstoffen te zijn. De politie heeft strenge maatregelen genomen en ver klaard, dat zij degenen, die trachten een anti-semietische campagne in het oude ko ninkrijk te ontketenen, niet zal sparen. De aanvallers van den rector, die later in het ziekenhuis is overleden, hebben even eens een politie-agent, die hen trachtte te arresteeren, doodgeschoten, waarna zij wis ten te ontkomen. Te Cluj zijn vele arresta ties verricht. Alle studententehuizen wor den afgezocht op zoek naar verdachte ele menten. De kleine luchtmacht van de Konink lijke Canadeesche bereden politie, bij genaamd de Mounties, welke tot dusver slechts toezicht uitoefende op de kust- strooken langs den Atlantischen Oceaan, zal volgend jaar haar vleugels uitspreiden over het geheele westelijke gedeelte van Canada. Het ligt in de bedoeling de luchtvloot tot zes toestellen uit te breiden, en het nieuwe vliegtuig een standplaats te geven in de Noordwestelijke gebieden. Tot dusver hebben de vijf vliegtuigen van de bereden politie verkenningstochten langs de kust ondernomen ter bestrijding van de smokkelarij en van den onwettigen handel in alcohol, en ter assistentie van schepen, welke zich in moeilijkheden bevinden. Het toestel voor West-Canada zal andere diensten verrichten. Op het oogenblik maken de politie ambtenaren in dit dunbevolkte gebied voortdurend gebruik van de geregelde luchtvaartdiensten. Met een eigen vliegtuig is het vervoer echter uiteraard veel sneller en gemakkelijker. Het reizen per vliegtuig wijkt wel sterk af van het gewone denkbeeld omtrent een Canadeeschen „Mountie". Toen dit corps ontstond, verrichtten de mannen hun dienst in deze uitgestrekte gebieden, 's zomers te paard en per kano, en 's winters met behulp van hondensleden. De kortelings ontworpen plannen tot reorganisatie en moderniseering van de politiemacht, ^hebben echter practisch een einde gemaakt aan het gebruik van paarden, en heden ten dage bewegen de manschappen van de bereden politie zich, indien eenigszins mogelijk, voort op motor rijwielen en in auto's. Geen „Edda"-kousen meer. - Op offi cieel verlangen zal men naar een anderen naam moeten omzien voor de „Edda"-kou- sen, genoemd naar het dochtertje van gene- raal-veldmaarschalk Göring. Bij de geboorte van Edda adverteerden twee zaken, één te Berlijn en één te Hagen in Westfalen, on middellijk den verkoop van „Edda"-kousen. Laatstgenoemde zaaa ging zelfs zoo ver om dit artikel te advertftferen als „Edda", de kwaliteitskous". Het is beiden zaken thans verboden het handelsmerk „Edda" te gebruiken, omdat „de Duitsche natie niet wenscht, dat haar hoogste historische symbolen misbruikt wor den voor laag-bij-den-grondsche reclame, en weigert artikelen een misplaatste populari teit te geven door het gebruik van den naam van Görings dochtertje Edda". Sneeuwstorm in de Ver. Staten. - De sneeuwstorm in de Ver. Staten, die op 24 No vember is begonnen, heeft tot dusverre 92 slachtoffers geëischt. 276. Maar opeens zei Sambo: „Nu zal ik jullie belo nen". „Belonen?" riepen Jan en Flip tegelijk. „Draai je maar eens om", commandeerde Sambo. „Ja, zo met je rug naar mij toe". Toen voelden de jongens een hevige kou langs hun oren suizen. Ze konden zelfs niet rechtop blijven staan. Sambo had er plezier in en blies er lustig op los. 277. „Ga nu water halen voor de andere dieren", zei Sambo en onder het lopen voelden de jongens hun oren steeds kleiner worden. „Wij zijn beter, wij zijn beter" juichten ze, zodra ze bij het paleis kwamen. Nu vlug naar den sultan om hem het grote nieuws te vertellen. Even vergaten ze, dat de arme sultan nog niet genezen was en hen dus niet zou kunnen verstaan. ze even later 2^8. Uitgelaten van vreugde stonden ^genover den sultan. „Kijk eens, kijk eens", juichten ze. Ue sultan stond verbaasd toe te zien en begreep niet wat er meens met de jongens was gebeurd. „Waarom hebben Ju üe mij niet gewaarschuwd", jammerde hij. Flip en Jan werden even heel angstig, omdat de sultan zo w°edend keek. 279. En de arme sultan ontdekte ook, dat hjj de jon gens haast niet kon verstaan. Hij ging verdrietig in een hoek van de grote zaal zitten en bij de deur stonden de twee jongens druk te praten, hoe ze den sultan het best zouden kunnen helpen. „We moeten Sambo vragen om ook den sultan te genezen, dat is het enige middel", besloot Jan. (Van onzen Parijschen correspondent). Voor het veelgeplaagde Fransche volk schijnt wederom een tijdperk van poli tieke troebelen aan te breken. De wilde stakingen van de mijnwerkers en me taalbewerkers te Valenciennes, Anzin, Denain, de bezettingen der fabrieken van militair materieel van Renault en Citroën, Bloch en Blériot, vormden den proloog. Voor Woensdag is ons de alge- meene staking beloofd. Bij de wilde stakingen in het noorden des lands en in de Parijsche banlieue waren naar raming een honderdduizend man be trokken. Alleen aan de fabrieken van Re nault te Boulogne-Billancourt zijn dertig duizend arbeiders verbonden, dat is meer dan het inwonertal van Alkmaar. De fabrie ken aan de Seine beslaan een oppervlakte gelijk aan die van steden als Zutphen en Middelburg. Deze getallen vallen echter in het niet bij die eener algemeene werkstaking. Ze zou stopzetting beteekenen van het gan- sche verkeer, post, telefoon en telegraaf, spoorwegen en bussen inbegrepen. Geen enkele publieke dienst zou functionneeren, het zou worden geen gas, geen electriciteit, geen water, geen krant, geen onderwijzer voor de klas, kortom een volkomen stil stand. Er zijn alleen reeds een millioen ambtenaren en een half millioen spoorweg arbeiders. En het aantal werkloozen bedroeg de vorige week 367.947. Frankrijk is heel wat gewoon, doch een algemeene werkstaking heeft het nog nim mer gekend. Algemeen was de staking noch in 1910 en 1920, noch in 1934 en 1936. Alge meen zal ze ook thans niet zijn. In de eerste plaats niet omdat eenige diensten en bedrij ven, ziekénverpleging, gas electriciteit, watervoorziening, politie, nu eenmaal moe ten functionneeren. In de tweede plaats niet omdat de regeering de cntwrichting van het openbare leven niet gedoogt. De premier, Daladier, heeft gisteren verklaard, dat hij krachtens de wet van 3 Juli 1877 gewijzigd en aangevuld 21 Januari 1935 de requisitie zal afkondigen, waaronder al dadelijk eenige der genoemde diensten en ook het transport en de spoorwegen vallen. De metro zal met de hulp van soldaten der genie rijden, evenals 2500 der 3000 Parij sche autobussen. Men kan nog verder gaan dan de requisitie, die bereids voor het gan- sche rayon van Valenciennes is afgekon digd, en desnoods de mobilisatie en den staat van beleg gelasten. Daartoe is echter onmiddellijk bijeenroeping en de sanctie van het parlement vereischt. Intusschen moet een dergelijke toestand een wonderlijken indruk maken op het buitenland, dat den loop der gebeurtenissen in Frankrijk met stijgende spanning volgt. Arbeiders, die met traangasbommen en wa terstralen uit de bezette fabrieken worden gedreven en veldslagen leveren met politie en mobiele garde, massa-arrestaties, een oorlogsraad, die in Valenciennes zetelt. We waren de laatste jaren wat gewend in Frankrijk en zijn er niet sentimenteeler op geworden, maar met die requisitiebevelen en militaire rechtbanken begint het toch verdacht veel op burgeroorlog te gelijken. Is dit allemaal nu noodig om den afkeer van de wetsdecreten te bewijzen? Er is niemand in Frankrijk, die het gelooft. Maar al zou het waar zijn, dan nog ware een actie slechts in het parlement op haar plaats. Men ziet het thans gebeuren, dat Renault, die per dag eenige millioenen schade leidt, volkomen terecht een proce dure voert tegen zijn arbeiders wegens con tractbreuk, daar zijnerzijds geen enkele maatregel is getroffen, die aan de veertig uren, de betaalde vacantie en de collectieve arbeidscontracten raakt. Als de staking van Woensdag voortgang vindt, kan de staat ins gelijks doen. We hebben één der meetings, welke in dc plaats der verboden straatdemonstratie werden gehouden, bijgewoond. Welnu, men sprak daar andere taal, en de „misdadigers van München", de „reactie" en de „wapenen voor Spanje" waren er meer aan de orde dan de wetsdecreten, en „Daladier moest aan den schandpaal", niet Paul Reynaud. Aan die vermaledijde wetsdecreten zal wel van alles te veranderen en te verbeteren zijn, doch in wezen gaat het wel allerminst daarom. Alles draait om de politiek, om de buitenlandsche politiek, om het huidig regime. Het is geen puur toeval geweest, dat de eerste relletjes prompt begonnen toen de Britsche ministers voet aan Franschen wal zetten. Als klap op den vuurpijl kwam het bericht inzake het accoord tusschen Duitschland en Frankrijk, en de komst van von Ribbentrop werd met groote koppen in de kranten afgekondigd. Echter schreef de Humanité al dadelijk, dat dit plannetje toch in duigen zou vallen, en het communistisch orgaan kon wel eens gelijk krijgen. Den vol genden dag eischten de socialisten, welke bij Herriot, dien men beschouwt als een kam pioen voor het pact met den Sovjet, bot had den gevangen, het ontslag der regeering op staanden voet. Indien zulks geschiedde zou Léon Blum stellig geen kabinet kunnen vormen en in de Kamer geen meerderheid vinden. Men vraagt zich hier in gemoede af, waarheen dit moet leiden. Welke regeering ook aan de macht mocht komen, zij staat voor een faillieten boedel. Nooit misschien is Frankrijk moreel en materieel zoo zwak geweest, nimmer heeft het zijn zaken der mate slecht behartigd. Welhaast nergens constateert men ingenomenheid met de wetsdecreten, het is volkomen waar, doch als men den gewonen Franschman vraagt is het steevaste antwoord: Wij zouden ons alle offers getroosten, als we maar wisten, dat het ergen toe dient. Zoo dom is niemand of hij ziet wel in, dat men met deze troebe len den vriend van zich vervreemdt en in de kaart speelt van den tegenstander. Het machtige vakverbond heeft de wilde stakingen der vorige week als praematuur en onorganisatorisch veroordeeld, en Jou- haux heeft woedend den communisten hun gebrek aan discipline verweten. Maar Woensdag zal men, uitvoering gevende aan het principieel besluit van Nantes, de alge meene 24-urige werkstaking afkondigen en daarmede het land een nog slechteren dienst bewijzen. Want niet slechts het leven van een voorbijgaande regeering staat op het spel, doch het toch al geschokte prestige van Frankrijk in Europa is in het geding. Hoe de staking zal eindigen, waaraan de radicale ambtenaren geen medewerking verleenen, noch de negentien onafhankelijke syndicaten, noch het christelijk (katholieke) vakverbond, noch een groot deel van het onderwijzend personeel noch de federatie van employé's van de P. T. T. noch de fede rale unie van Fransche employé's, noch de vrije syndicaten van het noorden met hun twintigduizend leden, valt niet te voor spellen. Het communistische kamerlid Ray- naud heeft al toegezegd, dat men de staking ongelimiteerd over zou doen, als ze ditmaal onvoldoende effect sorteerde. Er is veel onzekerheid in den toestand en die onzekerheid zal wel voortduren tot de Kamers op 13 December bijeenkomen, doch vast staat alreeds, dat niemand en wel aller minst de arbeider bij deze troebelen zal winnen en iedereen verliezen. Arm land, dat zich tegen de dictatuur van een minder heid des volks moet verdedigen, een min derheid, die wel het grootste woord heeft over vrijheid en democratie. Tragisch re sultaat van twee jaren demagogie en revo- lutionnaire agitatie. Ernstig ongelijk tijdens fil^mvoorstel ling. - In het dorp Friamunde nabij Oporto (Portugal) is gisteravond tijdens de vertoo ning van een cultureele film in de openlucht een stelling,, waarop zich ongeveer duizend personen bevonden, ingestort. Een persoon was terstond dood. Dertien werden zwaar ge wond en zeven hunner zouden stervende zijn. „Tom Sawyer" overleden. - In een zie kenhuis te Cincinnati is op 82-jarigen leeftijd overleden Thomas Sawyer Spivey, de man, die, volgens zeggen, tot hoofdpersoon heeft gediend voor het gelijknamige jongensboek van den bekenden auteur Mark Twain. De echtgenoote van den overledene heeft ver teld, dat haar man het eerst met Mark Twain kennis maakte, toen hij, als kind, aan de oevers van de Mississippi speelde en de riviervaartuigen bezocht, op welke de later zoo beroemde schrijver als loods werkzaam was. Europa's grootste stuwdam. - Te Wende- furt in de Harz is men op het oogenblik bezig met den bouw van een stuwdaim, welke naar men zegt de grootste in geheel Europa zal zijn. Deze dam zal een hoogte hebben van ruim negentig meter, en met den bouw zal vijf jaar gemoeid zijn. Hiermede zal een waterreservoir ontstaan dat voor de voor ziening zal zorgen van Maagdenburg, Halte, Dessau en andere steden in midden-Duitsch- land. KERK VERKIEZING TE WIERINGERWAARD. Zondagmorgen na de godsdienstoefe ning heeft in de consistoriekamer een ver kiezing plaats gehad voor 6 leden van het kiescollege, n.1. voor drie aftredenden, P. v. d. Lippe, A. C. Woestenburg en J. Vel, die allen werden herkozen. Verder werden voor de vacature Jb. Haverkorn (overleden) Jb. Speets (wegens bedanken) en mej. Nicolai (wegens vertrek) bij eerste stem ming gekozen de heeren F. van der Ham, P. Zeeman en J. Slabbekoorn. „Nu mag je niet nieuwsgierig zijn, hoor. Het is lang niet zoo pret tig een St. Nicolaascadeau te krij gen, als je al weet, wat het is!"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7