„Mijnhardtjes iegensvlug helpen m ^eede blad. Inwijding Nederlandsch studenten tehuis in Cité Universitaire te Parijs. Jkovwciaal 1lieuws GEMENGD NIEUWS. ZUIDSCHARWOUDE STOMPETOREN NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE UITGEEST De l<ou-en pijnverJrijvers lij uitnemenJleiJ £ucfitvaact De K.L.M.-vlucht naar Z.-AFRIKA. De „Reiger" gereed voor het vertrek. Gistermiddag is in de Cité Universi taire te Parijs het Nederlandsche stu dententehuis, het „College Neerlandais" ingewijd. Tegenwoordig waren hierbij de presi dent der republiek, Lebrun, de ministe van buitenlandsche zaken, Bonnet, di minister van onderwijs, Jean Zay, en de rector der Academie van Parijs, Roussy, terwijl van Nederlandsche zijde aanwezig was pr°f- G- A- van Poeiie als vertegen woordiger van den minister van O. K. en W- Jhr. Loudon sprak de openingsredevoe ring uit. Hü herinnerde aan de banden, die van oudsher de intellectueelen beider lan den vereenigen. Het speet spr., dat H. K. H. prinses Juliana niet in de gelegenheid is geweest om de openingsplechtigheid bij te wonen. Spr. eindigde zijn rede met presi dent Lebrun dank te zeggen voor zijn aanwezigheid. Rector Roussy, heette, na gewezen te hebben op de vruchtbare geestelijke samen werking tusschen beide landen, en stu denten uit Nederland welkom. Nadat prof. van Poelje gesproken had wees minister Jean Zay, er op, dat Neder land, het*uitverkoren land der gedachte, ook het vaderland is van de ware en zui vere kunst. Dit land, zoo zeide hij, ont vangt en trekt altijd hen aan, die Frankrijk begiftigd hebben met die vrijheid des geestes, dien wij behoeden als onze groot ste kracht". MINISTER PIROW TE DEN HAAG. Met den „Etoile du Nord" is de Zuid-Afrikaansche minister van han del en defensie, de heer Pirow, gister middag om eenige minuten over half zes van het station Hollandsche spoor in Den Haag aangekomen. De Zuid-Afrikaansche gezant dr. H. D. van Broekhuizen reisde met minister Pirow, in wiens gezelschap ook diens se cretaris was, mede van het Z.-Afrikaansch gezantschap wachtte de heer Potgieter, eerste secretaris de aankomst van den trein op het perron af. Gevraagd naar een verklaring over den aard van zijn bezoek, weigerde de minis ter elke inlichting. Dr. van Broekhuizen was iets mede deelzamer, dan zijn gast. De gezant bevestigde het bericht, dat dit bezoek alleen als een beleefdheid tegenover hem beschouwd moet worden. Over de plannen van minister Pirow kon of wenschte hij niets te zeggen. De beide heeren zijn in de auto van den gezant naar de Zuid-Afrikaansche legatie gereden. Aan het diner, dat de Zuid-Afrikaan- sche gezant gisteravond ter eere van mi nister Pirow heeft gegeven, hebben deel genomen de minister-president dr. H. Colijn, de minister van buitenlandsche zaken mr. J. A. N. Patijn, de vice-presi- dent van den raad van state, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, dr. H. Muller, oud-gezant en de heer J. Schilthuis, handelscommissaris van Zuid-Afrika in Nederland. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN. Bestuurder reed door. Gisteravond is in de Sarphatistraat te Amsterdam een 45-jarige wielrijder aange reden door een hem achterop rijdende per sonenauto. De bestuurder van de auto reed na het ongeluk met groote snelheid door. De man werd ernstig aan het hoofd gewond en liep een hersenschudding op. Door den G. G. en G. D. is hij naar het O.L.V.-gasthuis ver voerd. De radio was sneller. Vannacht is het de politie gelukt, de hand te leggen op den bestuurder van de auto. Dank zij een radiomededeeling meldden zich spoedig getuigen op het politiebureau, waardoor reeds te ongeveer middernacht de auto in beslag kon worden genomen en en kele uren daarna ook de bestuurder kon worden gearresteerd. Het is een dertig jarige koopman uit Amsterdam. VOORCOLLECTE TE AMSTERDAM. Groot succes. Het Nederlandsche Jeugdleiders Insti tuut schrijft ons: De collecte, die heden wordt gehou den ten bate van de uitgewekenen om geloof of ras, heeft reeds eenige symp tomen opgeleverd, die het beste resul taat doen verwachten. Teneinde de Joodsche Nederlanders in de gelegenheid te stellen hun gave te offeren, zonder de sabbath te ontheiligen, heeft in verschillende plaatsen gisteren een vOorcol- lecte plaats gehad. Uit Amsterdam vernemen wij daarom trent, dat des morgens om half negen reeds vele bussen vol werden ingeleverd, om half tien moesten reeds honderdvijftig nieuwe kussens met speldjes worden aangevoerd en °ro twaalf uur was dit getal reeds tot zes honderd gestegen. De collectanten en col- lectrices meldden, dat zij veel groot zilver- gold ontvingen en zelfs bankpapier. Ook de allerarmsten hebben in tusschen willen ge tuigen van hun medeleven door het bren- gen van hun bijdrage in kopergeld. Bedragen zijn uit den aard der zaak nog piet bekend, alleen weten wij van enkele indrukwekkende collectieve bijdragen, die de sympathie voor deze actie in het be drijfsleven duidelijk demonstreeren. Het Personeel van één bankfirma bracht 800 hijeen. Daarnaast werden door de onderne mingen zelf bedragen van beteekenis op giro 342.000 overgeschreven. ®en typische bijdrage kwam van een bil- jartvereeniging, ter gelegenheid van haar Jubileum. Zij maakte f 50 over. Een spre ker voor een cultureele vereeniging zijn reis- en verblijfkosten voor de natio nale actie af. Zij, die minder in geld kun- nen offeren, bieden spontaan hun diensten aan. Een 75-jarige vroeg toch niet geweigerd te worden als collectant, mits hij in zijn huurt mocht inzamelen. Zoo zouden wij kun nen doorgaan om te laten zien, hoe heel Ne derland als één man meeleeft en van plan is vandaag te geven, hetzij in de busjes, hetzij op de giro van de gezamenlijke co mité's 342.000. BRAND IN ARTISTEN-PENSION TE DEN HAAG. Gister is brand uitgebroken in een pand ,aan de Amsterdamsche Veerkade te den Haag waar gevestigd is het pension van den heer J. Tokkie. De heer Tokkie was omstreeks dezen tijd aan tafel gegaan en eenige oogenblikken la ter kwam het dienstmeisje zeggen, dat de radio plotseling was gestopt. Aan dit voor val wijdde men aanvankelijk geen aan dacht, doch na enkele oogenblikken kwam een buurman meedeelen, dat de bovenver dieping van het pension in brand stond. De geheele bovenverdieping brandde uit. Het pand en de ernaast liggende huizen kre gen veel waterschade. In het pension van den heer Tokkie lo- geeren veelal artisten. Zoo waren er nu twee Engelsche en twee Nederlandsche ar tisten, die optreden in de Bouwmeesterre vue en in het Cabaret Tabaris. De Neder landsche artisten hebben een groot deel van hun kleeren en andere eigendommen kun nen redden, de Engelschen moesten het grootste gedeelte van hun toebehooren ach terlaten en zitten thans vrijwel zonder eeni ge have in een vreemde stad. Ook de heer Tokkie is door den brand ge dupeerd. Wel is hij verzekerd, doch niet tegen bedrijfsschade en juist in dezen druk ken tijd beteekent dat voor hem, een groote verliespost. EERSTE STEENLEGGING NEDERLANDSCH PAVILJOEN. Voor internationale tentoonstelling te Luik. Gisteren is te Luik in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de eerste steen gelegd van het Nederlandsch paviljoen in België voor de internationale tentoonstelling van watertechniek, welke van Mei— November 1939 aldaar gehouden zal worden. Van Belgische zijde was o.m. aanwezig minister Balthazar, voor ons land o.m. de Nederlandsche gezant te Brussel, baron van Harinxma thoe Slooten. Tevens was aanwezig de heer Pieck, aan wien van Nederlandsche zijde de verzorg' van het paviljoen is toevertrouwd. Na samenkomst op het commissariaat generaal te Luik, werd een gemeenschappe lijk bezoek gebracht aan het tentoonstel lingsterrein, waar de steenlegging plaats vond. Het woord werd hierbij gevoerd door den minister van openbare werken en den Nederlandschen gezant. stond AUTO ONTDEKT MET TWEE DOODEN. Sinds een week vermist. Te Hilversum heeft men gisteren uit de Nieuwe Haven aldaar de auto opgehaald, waarmee ongeveer een week geleden, de heer K. F. R. Liethof uit Amersfoort in ge zelschap van zijn 24-jarigen zoon K. R. Liet hof voor zaken naar deze gemeente kwam. In de auto vond men de lijken van vader en zoon. Nadat de heeren Liethof Vrijdagmiddag in Hilversum geweest waren, had men niets meer van hen gehoord. Een ingesteld o derzoek had geen resultaat. Vermoedelijk is de bestuurder door on bekendheid met den weg inplaats van den Vreelandschc-n weg de brug naar de Nieuwe Haven overgereden en langs den eersten havenarm in de haven terecht ge komen. Paula de Waart overleden. - In haar wo ning te 's-Gravenhage is, na een ziekte van pl.m. IK jaar, overleden de tooneelspeelster Paula de Waart. Paula de Waart, die den leeftijd van zestig jaar bereikte, was laatstelijk directrice van het gezelschap „De Narren" (kindertooneel). Zij ving haar tooneelloopbaan aan bij het gezelschap Verkade, waar zij in „Romeo en Julia" de rol van de voedster vervulde. Zij was een der eerste Nederlandsche film actrices en medewerkster van de Hollandia- film (Binger) te Haarlem. Voor de vervolgden om geloof of ras. - Door een daartoe gevormd comité werd te Middelharnis door middel van lijsten een bedrag van 925 ingezameld ten behoeve van uitgewekenen om geloof en ras. De Rijksweg AmsterdamVelsen. - Op een verzoek om verbetering van het door verzakking der betonplaten golvend gewor den oppervlak van den Rijksweg Amster damVelsen ontving de A.N.W.B. ten ant woord, dat een poging is gedaan om de pla ten te lichten, doch dat vrijwel alle platen braken, zoodat het werk gestaakt moest wor den. Thans is in overweging genomen het wegdek gelijk te maken door een bitumi- neuse voegvulling op de verzakte deelen aan te brengen. EGMOND AAN ZEE -r (November). Geboren: Arentina, d. v. Jan Dekker en Fimke Glas. Albertje, d. v. Herman Stam en Marijtje Stam. Jan Gerrit, z. v. Gerrit van den Breul en Jansje Glas, wo nende te Soest. Ondertrouwd: Cornelis Zwart en Marijtje Visser. Gerrit Wijker en Jacoba Schong. Willem Groen en Elisabeth Visser. Getrouwd: Gerrit Wijker en Jacoba Schong. Willem Groen en Elisabeth Visser. Cornelis Zwart en Marijtje Vis ser. Overleden: Petrus Johannes van den Broek, oud 65 jaar. Antje Zwart, oud 87 jaar, wed. van Harmen Stam, eerder wed. van Pieter Groen. Jacob Abie, oud 80 jaar, echtg. van Alida Albertina Zee- gers, eerder wednr. van Kniertje Prins. Begrafenis A. Kist Az. Onder zeer groote belangstelling is Vrij dagmiddag op de alg. begraafplaats het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Kist Az„ in leven kantoorhouder der poste rijen alhier, ten grave gedragen. Een schat van bloemen dekte de baar. Aan het graf hebben een groot aantal sprekers het woord gevoerd. Allereerst sprak ds. de Leeuw uit Dirkshorn, die den overledene schetste als een trouw kameraad, een goed vriend, en bovenal een goed echt genoot en vader, die in dienst der gemeen schap zijn beste krachten heeft gegeven en wiens nagedachtenis in dankbare herinne ring zal blijven. De heer A. Dekker, directeur van het P. T. T.-kantoor, sprak namens den direc teur-generaal van den P. T. T. een woord van hulde en dank voor den gedurende 34 jaren verrichten arbeid. De arbeid van den overledene is steeds verricht met volle toewijding, bekwaamheid, welwillendheid en accuratesse. Spr. dankte den overledene voor hetgeen hij voor het bedrijf heeft gedaan, er nog een persoonlijk woord aan toevoegende, waarin hij den overledene en diens echtgenoote dankte voor de vriend' schap en de liefderijke wijze, waarop zij hem aan het begin van zijn loopbaan, nu 20 jaar geleden, in hun gezin hebben opge nomen. Nadat een vertegenwoordiger van de afd Alkmaar van den Centr. Bond van P. T. T. personeel een afscheidsgroet namens de or ganisatie had gesproken, trad de heer J. van Kampen, kantoorhouder te Sint Pancras naar voren, om namens de kantoorhouders van den Langendijk en Sint Pancras te ge tuigen van de samenwerking, die men on derling had en den band. die allen verbond Namens de kolfclub Op Maat sprak de heer P. Boon een afscheidswoord tot den voorzitter, die na de vereeniging zeer vele diensten te hebben bewezen, thans is heen gegaan. Burgemeester jhr. van Spengler wijdde eenige gevoelvolle en waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene, waarna de heer P. van Exter, prës.-kerkvoogd der Ned. herv. kerk, de 40-jarige trouwe plichtsvervulling van den heer Kist als organist van deze kerk naar voren bracht. De heer S. de Boer Kz. sprak namens de ijsclub, de heer J. du Burck als voorzitter van de afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering, de heer J. Schenk uit Bar- singerhorn als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond, de heer Jb. Leguit van Krommenie namens een groot aantal kolvers en de heer Jb. Kramer als voorzitter van de Begrafenisvereeniging, waarvan wijlen de heer Kist bestuurslid is geweest. Ds. de Leeuw dankte namens de familie voor de buitengewoon groote belangstelling. al Landbouw en Maatschappij. Vrijdagavond vergaderde de jeugdclub van de afdeeling „Schermeer" van L. en M in café Kamsteeg. De opkomst was niet groot, hetgeen de voorzitster mej. A. Kalis betreurde. Verder heette zij de aanwezigen, waar onder de voorzitter van de afd. Beemster, en de inleiders van harte welkom, waarna zij het woord gaf aan den secretaris, den heer D. Groot, die een overzicht gaf van de zomerwerkzaamheden. N.-H. telt thans 10 jeugdclubs met 250 leden. Het gebied is verdeeld in twee districten, waar een con tactcommissie zetelt. Nieuwe afdeelingen werden opgericht in Middelie, Krommenie en Twisk. Spr. vond het jammer dat de heer Zuidervliet, directeur der Zaandam- sche handelschool geen cursus in economie kan geven, wegens tijdsgebrek. De heer Koelma heeft zijn werk overgenomen. De kaderblaadjes voldoen goed, er is lectuur in, om in andere afdeelingen te bespreken. Spr. had een inleiding gehouden te Heerhu- gowaard. Besloten werd, de vergadering op te luisteren met zang en voordrachten. Vele jeugdzangclubjes zijn reeds gevormd, waarvan de heer Zweers de leider is. Her dacht werd het werk van ds. Tggink, wiens vertrek naar Friesland wordt gevoeld. In Rolde was op den landdag gebleken, dat de jeugdclubs van L. en M. een sieraad van den bond zijn. Zes nieuwe leden konden worden geboekt. Daarna kreeg mej. T. Bruin (Graft) het woord. Zij hield een korte rede met als on- drewerp: „Zij die nog verre staan". Zij besprak het werk van den heer Jan Smid, die reeds 25 jaren geladen, na ern stige studie, tot de overtuiging was geko men, dat er in ons maatschappelijk stelsel, iets niet deugde. In Drente legde hij den grondslag voor L. en M. „Waarom zijn er jeugdclubs gesticht?" vroeg zij. Omdat de jeugd in de toekomst het werk van de ouders zal moeten overnemen, en daarvoor in de afdeeling wordt klaargemaakt. „Waarom zijn wij lid?", ging zij verder. Sommigen zijn door het lezen der bladen zoover gekomen, andere bezochten met vrienden de vergaderingen. Zij wekte allen op, werklustige leden te worden, om tot betere toestanden te komen. Berusting en onverschilligheid zijn euvelen, die bestre den moeten worden. Ook valsche schaamte speelt een rol, het is een gebrek aan in zicht. Met de opwekking, om krachtig te werken voor de ontwikkeling door middel der jeugdclubs, en de plaats te kunnen innemen welke den boerenstand toekomt, besloot de jonge spreekster, hare eerste, zeer goede uitgevoerde rede. In de lange pauze voerden de heer Bruin en de presidente een gesprek, ter leering van de jonge leden, daarna droeg de heer D. Groot eenige gedichten voor. Na de pauze sprak de heer J. Stam (Beemster) over: „Monopolieheffingen aan de grens". Bij de, in den laatsten tijd soms heftige gedachtenwisseling, voortvloeiende uit de schommelende wereldgraanprijzen en herhaalde monopolieheffing verhooging. wordt vaak een zeer belangrijk punt uit het oog verloren. Het gaat, volgens spr, niet alleen om rogge- en gerstprjjzen, maar ook om de waarde van veevoederprijzen als gras, hooi, voederbieten, enz. En heeft de boer vooral belang bij een hoo gen melkprijs, varkens en eierprijzen, ten slotte moet hij zijn eigen verbouwd voer, loonend aan zijn vee kunnen geven. Alleen als hij dat kan, is ook de prikkel aanwezig de productie van deze artikelen te intisiveeren en te rationaliseeren. Het eerste doel moet zijn, de prijzen der dierlijke pro ducten op zoodanig peil te brengen, dat het voer hier voordeelig verbouwd kan worden, Begrijpelijk is, dat importeurs van granen tegen verhooging van monopolieheffing op komen, ook uit die veehouderskringen waar men het verband tusschen al de takken van landbouw over het hoofd ziet. Zeker was er reden tot klagen door de ongelijke heffing op rogge en gerst eenerzij ds, en op maïs anderzijds, doch men moet die verliezen niet wijten aan het z.g. systeem over hooge invoerrechten. Graanimporteurs zien graag lage monopolieheffing, er zou meer inge voerd worden, er kwam een grootere omzet ting van dierlijke producten, meer export waardoor men in Rotterdam 2 x zooveel zou verdienen, ten koste echter van onze veehouderij. De bewering, dat verhooging van monopolieheffing ten voordeele van eenige honderden groote akkerbouwers zou zijn, achtte spr. onjuist. Redelijke graanprij zen zijn van groot belang voor de veehou derij en ook andere groepen zouden er mee gebaat zijn, al vreest men dan verhooging der levensmiddelenprijzen. In 1937 waren de graanprijzen hooger, het brood en de bloem- kostten niet meer. De prijzen van varkens, eieren en boter moeten door exporttoeslag op peil worden gehouden. De politiek der regeering, om door het heffen van invoer rechten een constant prijspeil voor de Ne derlandsche markt te handhaven is juist, en een nationaal belang. Zij legt de onmisbare basis voor de intensiveering van onzen wei- debouw. Na deze rede ontstond een gedachtenwis seling. Daarna dankte de afgev. van de jeugdgroep Beemster voor zijn uitnoodiging en wekte allen op te werken aan L. en M. Nadat de heer D. Groot nog iets had voor gedragen, sloot de voorzitster, na de inlei ders haar erkentelijkheid te hebben betuigd, de vergadering. St.-Nicolaasfeest kleuterscholen Het St.-Nicolaasfeest van de Lange- dijker kleuterscholen van Volksonderwijs werd Vrijdagmiddag gehouden in „Con- cordia". Een groote schare kinderen was aan wezig, terwijl ook verschillende ouders van hun belangstelling deden blijken. De kinderen werden o. a. door St.-Nico- laas toegesproken, waarbij bleek dat zoowel Sint als Piet van alles op de hoogte waren. Als aardige afwisseling werd een pop- penkastvertooning gegeven. Op het einde werd tot de uitreiking der cadeautjes overgegaan en werd menig kind weer gelukkig gemaakt. Een woord van dank aan allen die het goede welslagen van dit feest mogelijk hebben gemaakt is wel op zijn plaats. Verbetering Piet Heinstraat. De verbetering van de Piet Heinstraat, die reeds lang in desolaten toestand ver keert, is thans in werkverschaffing ter hand genomen. De straat zal van behoor lijke verharding worden voorzien, zoodat een goede verbinding tusschen de Juliana- straat en de Boulevard wordt verkregen, waardoor tevens het parkeerterrein bij den vuurtoren vanaf de Julianastraat bereik baar wordt. Strandvonderij. Aan het strand te Egmond aan Zee is Vrijdag een flinke partij hout aangespoeld, waarschijnlijk afkomstig van een houtboot, die haar deklading verspeeld heeft. Het zijn meest kort gezaagde eikenhouten balken, die een flinke waarde vertegenwoordigen. Voor strandvonder en strandjutters een buitenkansje. De watermolens. Ons dorp kan zich tot nog toe beroepen op enkele watermolens. Eenige van deze molens van voorheen zijn gesloopt en we brengen slechts in herinnering den molen destijds bewoond door A. van der Linden, den z.g. eersten molen, waaraan velen nog herinnering zullen hebben. De Ziendermolen die nog steeds in tact is is momenteel nog de eenige in werking zijnde watermolen. De z.g. Dogmolen en die van den polder De Broek, bewoond door den heer C. Deijle doen thans als zoodanig geen dienst meer. Op voorschrift van hooger hand zullen deze beide laatsten evenwel moeten wor den herzien en weer bedrijfsklaar worden gemaakt, dit met het oog op onverhoopte schaarschte in ruwolie of benzine dan wel dat er tengevolge van storing in het elec- triciteitsbedrijf men in de omstandigheden zal komen te verkeeren dat het niet moge lijk is het water uit de polders te malen. bij hoofdpijn, kiespijn, griep, gevatte koude, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, maandbezwaren. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Wielewaal Bandoeng, de Emoe Jodhpur en de Oehoe Alexandrië. Op de thuisreis landden de Pelikaan te Bagdad en de Valk te Rangoon. Hedenmorgen is de Zilverreiger met ge zagvoerder Geysendorffer van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevond zich 306 K.G. vracht, 437 K.G. briefpost en 26 K.G. pakketpost. De volgende passagiers hebben geboekt: Napels (1), Calcutta (2), Rangoon (2), Batavia (1). Voorts: AtheneAlexandrië 1, AlexandriëJodhpur 2, CalcuttaSingapore 1, RangoonBangkok 3, BangkokMedan 1. Gistermiddag heeft het K. L. M.- vliegtuig „Reiger", de Douglas D. C. 3 waarmee Dinsdag a.s. de bijzondere K. L. M.-vlucht naar Zuid-Afrika begint ter gelegenheid van de 100ste herden king van Dingaansdag en van het eeuwfeest van den grooten trek, met zijn volledige bemanning de proefvlucht gemaakt, die ook elk Indië-vliegtuig eenige dagen voor zijn vertrek met de eigen bemanning maakt. De twee bestuurders, Scholte en Viruly, hebben het toestel, zooals het door den technischen dienst is gereed gemaakt, ge ïnspecteerd en in orde bevonden, de radio telegrafist Pesman heeft korte- en lange golf-zender en -ontvanger, alsmede den boordpeiler in orde bevonden, de boord werktuigkundige Dunk is tevreden over motoren, pompen en andere technische in gewikkeldheden, waarover hij het wakend oog heeft te laten gaan, en de steward Eg- genhuizen, is voldaan over zijn Pantry, de ijskast en den victualienvoorraad, die gereed ligt om ingeladen te worden, terwijl hij ons trots het in Jiet toilet aangebrachte stop contact toont, welks bestemming wordt aan geduid door het woordje „Shaver": Het is bestemd voor het electrische scheerapparaat, dat voor de eerste maal een K. L. M.-toestel ter beschikking van zijn passagiers mee voert. Scholte en Viruly leggen ons uit, dat de Reiger in geen enkel opzicht verschilt van elke andere D. C. 3, die voor een Indië- vlucht is gereed gemaakt. Ook hier zijn een aantal stoelen er uit genomen zoodat er slechts twaalf plaatsen zijn overgebleven, waar de passagiers ruimte hebben om des- gewenscht languit te gaan liggen. Het is, zoo zeggen zij ons, een doodgewone Indië- kist met electrisch scheerapparaat! Niettemin heeft de voorbereiding van de reis toch nog bijzondere zorgen geëischt, omdat natuurlijk de grondorganisatie in orde moest zijn. De heer G. J. Reyers van het hoofdkantoor der K. L. M. heeft zich met deze voorbereiding belast en zal voor de K. L. M. de reis mede maken. Voor het grootste deel leidt het „raject langs door andere luchtvaartmaatschappijen be vlogen routes, en overal vindt men, wat van zeer groote beteekenis is, een goeden grond-radiodienst. Tusschen Brokenhill en Livingstone wordt een traject gevlogen waarop geen vaste luchtdiensten worden onderhouden. Deze omweg wordt gemaakt om een bezoek te kunnen brengen aan de Victoria-watervallen. En het eerste gedeel te van de reis, AmsterdamMarseille NapelsAtheneCairo, biedt den piloten geen verrassingen want het is een gedeelte van de hun zoo bekende Indië-route. Op de terugreis wordt hierin dan ook een kleine variatie gebracht door van Cairo via Am- seat, Benghazi, Catania op het eiland Sicilië, en Napels naar Marseille te vlie gen. Er bestaat in Zuid-Afrika zeer veel be langstelling voor deze reis, die men appre cieert als een bijzonder vriendschappelijke geste van Nederland. Dit blijkt uit de groote collectie knipsels, zoowel uit in het Engelsch als in het Afrikaansch verschij nende Zuid-Afrikaansche kranten, welke men ons toonde. Het blijkt ook uit de ontvangst, welke men bemanning en passa giers van de Reiger wil bereiden in alle plaatsen binnen de Unie, waar geland wordt. Toen bij een voorloopige herziening van het oorspronk-düke reisplan besloten werd Durban, da in dat plan was opgeno men, niet aan te doen, ontving de K.L.M. een soort petitie van eenige honderden vooraanstaande ingezetenen van deze stad om toch vooral in Durban te komen landen, aan welk verzoek men heeft voldaan. Buitengewoon groot is de belangstelling voor het verzenden van post met de Reiger en reeds eergisteren had men op het post kantoor Amsterdam-Centraal Station meer dan tienduizend enveloppen ontvangen voor de heen- en retourvlucht, waaraan geduren de vele dagen een 20-tal beambten bezig was om ze van de voor deze gelegenheid ge drukte speciale postzegels te voorzien. Ook uit het buitenland worden zeer veel enve loppen gestuurd. Van de bemanning is de commandant Scholte de eenige, die reeds eerder in Zuid-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7