Minister Van Boeyen over de lucht bescherming. Jladiopcogtamfm Vraag en Aanbod 35 PARLEMENT Beschouwingen over economische zaken. Obstructie in de Eerste Kamer. Eerste Kamer. Alléén tweede handsch goederen. cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Auto tegen een boom gereden. Drie inzittenden gedood. TWEEDE KLAD. 3 (Van onzen parlementairen medewerker) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken, welke de .vorige week Donderdagavond was aangevangen voortgezet. Nog een zestal sprekers voerde vóór den minister het woord, waarmede het aantal tot 21, als we ons niet vergissen, was op geklommen. Ket waren de heeren de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.), die geloofde dat de burgerwachten wel konden worden afgeschaft; de heer IJsselmuiden (r.k.), die in die afschaffing eveneens een bezuinigingsmogelijkheid zag, maar aan die instellingen bij de luchtbescherming als burgerlijke organisatie nog wel een taak zag toebedeeld; voorts de heeren van der Putt (r.k.) over de onvoldoende vor deringen van de luchtbescherming; de heer van den Tempel (s.d.) over de autonomie der gemeenten (waarvan hij nog niet veel zag komen); de heer J. ter Laan (s.d.) over de Zondagsrust zooals die in zijn kringen wordt genoten (d.w.z.) in ont spanning, en de heer Zandt (s.g.p.) over hoe 't in Jijn kring gebeurt en zooals overal zou moeten gebeuren, waarna hij alle verdere klachten zijn fractie inzake „dansgevaar", „bioscoopgevaar" en zo mertijdgevaar enz. wederom liet hooren. En toen was het minister van Boeyen's beurt. Zeer uitvoerig naar den smaak van vele Kamerleden tè uitvoerig ging hij op het debat in. Hij toonde de heeren d'Ansembourg (n.s.b.) en IJsselmu'den (r.k.) aan dat zijn begrooting een half millioen lager was geraamd en dat alle accres erin was vermeden, zoodat hij wel degelijk had «vearna hij via de burgemeestersbenoemingen (die niet op „kruiwagens", maar volgens geschiktheid en bekwaamheid geschieden) en optreden van sommige dier burgervaders bij de ar beidscontractanten terecht kwam. Ver scheidene hunner zijn al in ambtelijk ver band overgegaan en.van anderen wordt dit overwogen. Naar aanleiding van de opmerkingen over de toepassing van de Bioscoopwet zeide de minister dat een herziening in voorbereiding is; op de materie kan dus te zijner tijd worden teruggekomen. Zooals men weet wordt ook de Zondags wet herzien. Daarbij zal de regeering op de alzijdige belangen welke er bij betrok ken zijn moeten letten. Als het gemeente bestuur van den Haag op de oude manier doorgaat met het verleenen van kermis- vergunning voor den Dierentuin (na 12 uur 's Zondagsmorgens mag de zaak draaien), dan zal een strafvervolging tegen het gemeentebestuur worden ingesteld. „Het gemeentebestuur van den Haag ont trekt zich aan haar taak om kleur té be kennen", aldus de bewindsman. Met eenige spanning zal in de residentie de Pinkstertijd worden tegemoet gezienl De luchtbescherming maakt vor deringen. En toen kwamen we bij de luchtbescher ming. De minister erkende dat er nog veel op dat terrein valt te doen. We moeten echter niet te veel naar het buitenland kijken, waar enorme bedragen worden uitgegeven zonder dat nog het juiste systeem is gevonden. Vooral zullen wij de bevolking tot medewerking moeten acti- veeren. Voor de organisatie in de gemeen ten is de kern aanwezig; daarop kan wor den voortgebouwd. Als men het stelsel van de decentralisatie aanvaaidt, dan moet ook de zorg voor de luchtbescher ming berusten bij het departement van binnenlandsche zaken, waaronder ook de samenwerking met de gemeenten ressor teert. Iedere burger moet een zekere medeverantwoordelijkheid aanvaarden. Op het oogenblik is de zaak al veel ver der in orde dan men vermoedelijk uit het debat zou afleiden: in 900 gemeenten zijn luchtbeschermingsplannen vastgesteld en goedgekeurd; de overige moeten deze plannen in Januari 1939 gereed hebben, Bnders zullen ze er wel meer van hooren! Van rijkswege worden er leiderscursussen gegeven, die binnen 3 maanden over alle provinciën moeten zijn ingericht. In 't begin 1939 zullen de gemeenten le en 2e klas voorzien zijn van de gasmas kers, welke van rijkswege voor de hulp diensten worden verstrekt. minister hoopte het geld te kunnen vinden voor de uitrusting van de brand- WCef. ®\a'' w'^e to e«n aantal gemeenten noodig is. Met het half millioen dat nu voor de luchtbescherming is uitgetrokken hoopte de minister in de naaste toekomst meer te hebben bereikt dan in menig van de ons omringende landen. Wat de gemeentelijke financiën en het herstel der autonomie betreft, waarnaar de minister streeft, werd medegedeeld dat het gezamenlijk reëel tekort der gemeen ten voor 1939 op niet hooger dan 35 mil lioen wordt geschat. De regeering zal dit bedrag ter beschikking stellen, waarna dan nog 2»/4 millioen in reserve blijft. Al dus hoopt ze den weg naar de autonomie freer te kunnen inslaan. Heden zou met de afdeeling Armenzorg worden verder gegaan. Economische zaken. In de avondvergadering, welke onder leiding van den heer Smeenk stond, was de begrooting van economische zaken aan de orde. We zagen een sprekerilijstje voor alle afdeelingen van deze begrooting en voor die van het verkwifonds. Tezamen stonden daarop vijftig spre kers ingeschreven, vanwie 12 bij de alge- meene beschouwingen over de hoofdbe- grooting! De eerste spreker was, naar gewoonte de heer Ebels (v.d.), die de economische invloeden van het ontginningsplan-West- hoff naging. Voor dezen afgevaardigde stond het niet vast, dat dit plan ter zake van de agrarische productie uitvoerbaar zou zijn. in verband met de te verwachten vérmihaering van den industrieelen in voer uit België, Frankrijk en Engeland. Het betoog dat zijn partijgenoot Schilthuis hield over de handelspolitiek der regee ring sloot zich daarbij aan; hij bepleitte daarom groote voorzichtigheid bij de toepassing van deze nieuwe politiek. Dat dé keuze van de producten bij de verdere industrialisatie van groot gewicht is, juist met het oog op de landen, die onze tuin bouwproducten afnemen, was ook de basis van een deel van het betoog van den heer van den Heuvel (a.r), die overigens van oordeel was dat ons productie-kosten- peil nog niet op het lagere niveau van bijv ten vergelijkbaar land als België is aange land. In dezelfde richting bewoog zich de rede van den heer Weitkamp (c.h.), die nog altijd zeer groote verschillen ziet tus- schen de belooning in de industrie en die op het platteland. Z. i. moeten we weer terug naar den vóór-oorlogschen toestand, als men door deze wijziging van de eco nomische structuur heen is. Ook wilde hij, om aan de huidige ver snippering een einde te maken, op richting van een krachtige centrale land bouworganisatie. Zijn partijgenoot Bakker houdt nog vast aan den theoretischen vrijhandel, en doet terzake mede aan de tariefsverhooging. Hij wilde het platteland bij de industrialisatie niet zien vergeten; hij dacht met name aan de vestiging van een vlasverwerkings industrie. In het bijzonder had hij 't over de belangen van den middenstand, die een moeilijken strijd voert tegen de concerns en de warenhuizen. De heeren Schilthuis (v.d.), Stumpel (r.k.), van der Putt (r.k.) en Bachg (r.k.) bespraken dezelfde kwes tie en uitten verschillende wenschen. Zoef vroeg eerstgenoemde een vergunning stelsel voor de groote winkelbedrijven en wilde hij, evenals de heer Stumpel, maat regelen tegen het cadeaustelsel en verrui ming van het crediet op langen termijn ook voor den handeldrijvenden midden stand. Trouwens ook de heeren Bachg en van der Putt vroegen aandacht voor de abnormale concurrentie van het groot winkelbedrijf en filiaalbedrijf en laatstge noemde ook voor die van de trusts.. Eerstgenoemde zou al verheugd zijn, indien de minister tijdelijke maatregelen in den geest van den héér Schilthuis zou willen nemen. De heer van den Tempel (s.d.) hield een warm pleidooi voor de vergrooting van den export ter bestrijding van de werk loosheid, als een belangrijk middel naast de andere, die zijn partij voorstaat. De verhooging van de invoerrechten, waartoe onlangs de Kamer de regeering machtigde, gaf den heer van Lidth de Jeude (lib.) aanleiding tot een uitvoerig betoog over de nadeelen daarvan, als het buitenland tot tegenmaatregelen mocht overgaan. Daarom bepleitte hij voorzich tige hanteering van de verleende bevoegd heid. Oók voorzichtigheid ten aanzien van de industrialisatie, die niet het aanzijn mag geven aan oneconomische onderne mingen. Tenslotte wenschte de heer Lidth dat de uiterste spoed betracht worden met de uitvoeringsvoorschriften voor de (jkwet. De heer van der Goes van Naters (s.d/ informeerde naar des ministers voorne mens ten aanzien van de uitvoering van de nieuwe grondwettelijke organen die zich met de ordening zullen moeten gaan bezig houden. Hij betoogde dat de privaatrech telijke ordening (de verbindendverklaring van ondernemers-overeenkomsten) een fiasco is geworden en dat het program van minister Steenberghe wel sterk afwijkt van wat de Encycliek Quadragesimo Anno propageert. Toen de twaalfde spreker, de heer Kievit (s.d.), aan 't woord kwam, bleek het spre kerslijstje slechts nominaal te zijn uitge put, want de heeren Zandt (s.g.), Rost van Tonningen (n.s.b.) en Kortenhorst (r.k.) zagen er uit alsof zij ook nog iets zouden zeggen, doch dat gebeurde niet meer. De heer Kievit nu voorzag een nieuwe débacle in het scheepvaartbedrijf en vroeg of de regeering zich bijtijds op maatrege len zou willen bezinnen en overleg met de reeders plegen. Om half één werd de vergadering ver daagd. De N.S.B. zet haar obstructie voort De Eerste Kamer had gisteravond een lange agenda van 22 punten te behande len, grootendeels bestaande uit hamer stukken, welk feit aan de n.s.b.-fractie een schoone gelegenheid bood haar in de laat ste vergadering aangekondigde obstructie voort te zetten. Het begon al dadelijk met de notulen van de vorige vergadering, Volgens mr. van Vessem (n.s.b.) waren daarop de namen van eenige leden die tegen iets hadden gestemd, niet juist weer gegeven, hetgeen een gevolg zou zijn van het te snel oplezen van de namen der leden. De voorzitter zag hierin critiek op zijn leiding, hetgeen de heer van Vessem be twistte, maar waarin de heer de Vos van Steenwijk niet wenschte te berusten. De leider der nat.-soc.-fi actie vroeg stemming en met 39 tegen 4 stemmen (der n.s.b werden de notulen goedgekeurd. Er was nog eenige gedachtenwisseling over een adres, waarover de kamercom missie een meerderheids- en een minder heidsconclusie had uitgebracht, maar dat toch met 30 tegen 14 stemmen werd goed gekeurd. Ook werd nog, naar aanleiding van eenige bezwarende opmerkingen van den heer Blomjous (r.k.) uit hoofde van 't defensiebelang gestemd over den onder- handscher. verkoop van de voormalige quarentaineplaats ert marine-inrichting op het eiland Tlengemeten. Nadat minister de Wilde had verklaard, dat het defensiebelang problematisch was, werd het wetsontwerp met 24 tegen 19 stemmen aangenomen. Overigens werd er nog zeer veel gestemd over een reeks van contlngenteeringen, allemaal stemmingen door de n.s.b. ge vraagd. De voorzitter joeg de zaak er door, wachtend op een gelegenheid om den heer van Vessem door een rappen hamertik te overrompelen. „Vraagi, nie mand stemming?" Pang! direct de hamer er over heen: dan is het ontwerp aange nomen." Een enkele maal gelukte dit on der groote hilariteit. De heer van Vessem trachtte deze handigheid te ondervangen door een poging te doen de luidspreker- installatie in werking te laten stellen. De voorzitter deed alsof hij doof was aan dat oorEn dan volgde weer een protest van den heer van Vessem! Die tegen nog meer kon protesteeren, want de voorzit ter, in de haast dóór te werken, wachtte eenige malen niet eens tot de griffier met het stemmentellen gereed was en riep dan de stemming over het voorafgaande ont werp aan. De n.s b. was, vier in getal immers tóch tegen! Maar het geval wilde dat een der nationaal-socialistcn een paar malen uit de zaal verdween en dat er dan 3 leden tegen hadden gestemd. Dan volgde weer een protest van den heer van Vessem! Het was een groote comedie. Éénmaal vroeg de heer van Vessem geen stemming, zeggend dat de minister van defensie 't ging over een aanvullende defensiebegrooting zijn tijd beter gebrui ken kon om de defensie op peil te brengen! Maar bij het laatste wetsontwerp, toen de heer van Vessem geen stemming vroeg (over een contingentecring) vrcegen eeni ge andere leden wel stemming, blijkbaar om de n.s.b. weer eens te hooren tegen stemmen! Met dit al was er een uur met deze stem mingen verbruikt! Donderdag 8 December. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uiti.) 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en solist. In de pauze deel. (12.15 Ber.) 12.30 Avro-Amusementsorkest. 1.15 En semble J. Cantor. 2.Wat een vrouw bereiken kan, causerie. 2.30 Verv. concert. 3.Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.Zieken- halfuur. 4.30 Pianovoordr. 5.—-Avro Week-Kaleidoscoop. 5.20 Geluk- wenschen. 5.30 Avro-Aeolian-orkest. 6.25 Ber. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest en soliste. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber., radiojournaal, mededee- lingen. 8.25 Concertgetouw-orkest en instr. trio. (Ca. 9.25 Radiotoo- neel). 10.30 Disco-Nieuws. 11,Ber. ANP. Hierna orgel, fluit en cello. 11.4012.Dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM, j.875 en 415,5 M. (8.—9.15 en 11.2.-^- KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr. pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.—1.20 Gr.pl.) 2.2.55 Handwerkuurtje. 3.Hobo, piano en gr.pl. 3.40 Gr.pl. 3.45 Bij bellezing. 4.45 G(.pl. 5.Handen arbeid voor de jeugd. 5.30 All Round Sextet en gr.pl. (6.30 Ber.) 6.46 CNV-kwartiertje. 7.— Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Orgelconcert. 9.De geboorte van Johannes den Dooper, causerie. 9.30 Vocale duet ten, piano en gr.pl. 10.ANP-ber., act. uitz. 10.30 Gr.pl. 10.45 Gym nastiekles. 11.Gr.pl. Ca. 11.50 12.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.45 en 12.05 Gr.pl. 12.50 Pianovoordr. 1.20—2.20 Gr.pl. 3.15 Deel. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 BBC-orkest en solist 6.20 Ber. 6.40 Voor de boeren. 7.Fluit en cem balo. 7.20 Geraldo en zijn Concert orkest, eèn sectie van het BBC- Mannenkoor en anderen. 8.20 Or gelspel. 8.50 Ec. dialoog. 9.20 Ber. 9.45 Liefdadigheidsoproep. 10. Cellovoordr. 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 BBC-Harmonie-orkest en so list. 11.35 Bert Firman en zijn orkest. 11.4512.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.05, 10.—, 10.25 en 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang. I.10 Marlev-orkest. 2.35 Zang. 2.50 Gr.pl. 3.30 Pianovoordr. 3.50 en 4.35 Gr.pl. 4.50 Vioolvoordr. 5.25 Ka mermuziek. 7.25 Cantrelle-orkest. 8.35 Pianovoordr. 8.5012.05 Uitz. uit het Théatre National de 1'Opéra-Comique. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 Omroepkleinorkest. 7.50 Omroep- kleinorkest en solisten. 9.209.50 Volksliederenconcert. 11.20 Om roeporkest en solist. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroeporkest en solis ten. 5.40 Pianovoordr. 6.30 Verzoek- concert, 7.30 Bernhard Etté met zijn orkest. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.35 Gr.pl. 9.50 Militair orkest, Stuttgarter Volksmusik en solisten. 11.202.20 Amusements orkest, L. Eysoldt met zijn orkest en solisten (opn.) BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- salonorkest. 1.502.20, 5.20 en 6.50 Gr.pl. 7.23 Omroepsalonorkest. 8.20 Uit Antwerpen: Omroeporkest, so listen en Marimba-kwartet. 10.30 II.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. I.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Om roepkleinorkest. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 9.20 Omroepsymph.-orkest en solist. 10.30—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy en zijn orkest. 8.20 Gev. Dec.-overzicht. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Ber. 10.2012.05 Omroeporkest en solist (opn.) GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.50, Radio PTT Nord 9.5011.20, Parijs Radio II.20—12.30, Brussel VI. 12.30 14.20, Danmarks Radio 14.2014.35, Parijs Radio 14.3515.20, London Reg. 15.20—17.20, Brussel VI. 17.20 —18.30, Keulen 18.30—20.20, Brus sel Fr. 20.20—20.50, Parijs Radio 20.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.05, Droitwich 12.05 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Keu len 15.20—15.35, Droitwich 15.35 17.05, Radio PTT Nord 17.05—17.20, Droitwich 17.2018.40, Brussel Fr. 18.4019.20, Droitwich 19.2024. Lijn 5: Diversen. Te koop: prachtige hand- en trap- naaimachines eersteklas merken z. g. a. n. m. gar. vanaf 6.50, nergens zoo goedkoop. Te koop gevr.: inboedels, inventarissen. Dekker, Spoorstr. 5. Te koop: moderne eiken piano, Duit- sche kruissnarig. WINTERINK, Groenelaan 25, Heiloo. Te koop uit netten inboedel: pracht mahonie schrijfbureau (koopje), vaste kleeden vanaf 6.50, karpetten, prima veerenbed, ziekenstoel met pot, Lips- brandkastje. DEKKER, Spoorstraat 5. In snelle vaart is omstreeks midder nacht in de buurtschap de Korte Ven onder de gemeente Hoogerheide op den rijksweg een auto tegen een boom ge reden. De drie inzittenden, een dame en twee heeren, werden hierbij gedood. Het was juist 12 uur geweest, toen de ge meente-veldwachter van Woensdrecht, de heer G. SchijVenaars, en de rijks-veldwach- ter van Hoogerheide, de heer J. A. Leus, die nabij het vliegveld van Hoogerheide op patrouille waren, in de verte een harden slag hoorden. Zij begaven zich derwaarts en vonden op zeer korten afstand van de steenfabriek „de Vijver" een totaal verniel de auto tegen een boom. Een der inzittenden, een dame, hing half uit het vernielde voertuig. Zij moet bij de botsing op slag gedood zijn. Achter in den wagen vond men nog een passagier, even eens reeds overleden, terwijl de bestuurder, die bekneld zat, nog teekenen van leven gaf. Met een breekijzer heeft men eerst den bestuurder uit zijn benarde positie bevrijd. Hulp mocht echter niet meer baten. Do man overleed spoedig. Voor zoover kan worden nagegaan moet de auto in snelle vaart uit de bocht tegen den zwaren boom zijn gereden. De slag was zoo hard, dat de veldwachters, die zich op ongeveer 1300 m. afstand bevonden, dezen hebben gehoord. De drie slachtoffers van dit ernstige on geval zijn de 28-jarige mej. R. M. uit Ber gen op Zoom, de 33-jarige C. W. uit Din- teloord en de 30-jarige M. V. uit Dintel- oord. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet bekend. Het was goed weer en niet mistig. Wel was de weg, een keiweg, iets vochtig. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Een ongeluk met doodelijken afloop is gistermiddag onder Breda gebeurd op den Oosterhoutschenweg. Te ongeveer drie uur naderde uit de richting Breda een auto be stuurd door een bewoner van Oosterhout, toen ter hoogte van den Postweg plotseling het achtjarig dochtertje van de familie Ley- ten zonder uit te kijken den weg overstak. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen: hij reed zelfs het fietspad op. De rechterdeurknop trof echter nog juist het hoofd van het meisje, waardoor de schedel werd gespleten. Het kind was op slag dood. JONGEN DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Op den Monsterscheweg te Loosduinen is gistermiddag een 6-jarig knaapje, R. V. ge- heeten, toen hij nabij de ouderlijke woning onvoorzichtig de straat overstak, door een juist passeerende vrachtauto uit Rijnsburg aangereden en ernstig gewond. Prachtige antieke Twentsche deken kisten vanaf 30. Brieven onder letter F 465 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: 2 pers. houten ledikant. Brieven met prijsopgaaf onder letter E 464 bureau van dit blad. Ter overname gevraagd: een reken- lat, in goeden staat. J. BROERS, Geestersingel 49. Te koop: z. g. a. n. Imit. bontjasje, d. bruin, maat 42, prijs 10. Brieven onder letter H 467 bur. v. d. blad. Te koop: Stroomlijr.wieg en hobbel. Adres te bevr. Agentschap Alkm. Crt. Bergen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond is de zestienjarige A. Schob ben op den Waaldijk te Drumpt (Gld.) aan gereden door een vrachtauto van den graan handel van de Wal te Ophemert. De bestuur- der van den wagen werd verblind door het licht van een tegenligger en zag daardoor den fietsenden jongen, die geen licht voerde, niet. De jongeman was op slag dood. De vracht auto is in beslag genomen. GASONTPLOFFING TE ELBURG. Onvoorzichtige leerling-gasfitter. Te Elburg is in een woning aan den Molen weg een hevige gasontploffing geschied. Voor het aanleggen van een noodgasverlich- ting bevond zich de leerling-gasfitter J. Docter in het perceel. Toen deze met zijn werk klaar was, controleerde hij, dat het licht te zwak brandde; oorzaak daarvan was het feit, dat uit een der kamers een lamp was verwijderd en de aansluiting op de gasbuis daarbij niet gedicht was. De fitter schroefde een sluitstuk op de leiding en wilde zich er vervolgens van overtuigen dat er geen gas meer uit het lek ontsnapte. Hij hield, meldt het Hbld., een brandende lucifer bij het lek. Nauwelijks was de lucifer ontstoken, of een hevige explosie volgde. Met welk een kracht dit geschiedde, kan blijken uit de gevolgen. Geen pan bleef er op het dak op zijn plaats; het dak zelf werd drie c.M. ontzet, een raam werd uit den muur gedrukt. De fitter kwam er alleen met brandwonden aan gelaat en handen af. Als zelfs juffrouw Zarah Leander Reclame behoeft ah elk ander; Dan moet elke zaak Adverteèren, en raak! Begr(jpt toch uw tyd, middenstander! Cmi«-publicafie TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ 1939. In aansluiting op het persbericht inzake de teeltregeling pluimveehouderij 1939 maakt de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen het volgende bekend: Pluimveehouders, die uitsluitend broe den voor eigen gebruik en die meenen in de bijzondere omstandigheden te verkee- ren, in het persbericht bedoeld en daarom verzoeken tot verhooging der broedver- gunning bij deze Centrale willen indienen, moeten dit doen vóór 24 December 1938, onder storting van 2.50 op haar post girorekening no. 99651, welk bedrag bij inwilliging van het verzoek wordt terug betaald. Van de beslissing der Centrale staat binnen tien dagen beroep open bij den Minister van Economische Zaken. Kuikenbroeders, die kuikens aan ande ren afleveren, moeten de lijsten van de binnengekomen bestellingen uiterlijk 24 December 1938 ter goedkeuring aan de Centrale opzenden, waarna deze de groot te der broedvergunning vaststelt aan de hand van de gemidd^de broeduitkomsten van het afgeloopen jaar. Indien een af nemer zijn kuikens bij een anderen leve rancier wil betrekken dan in 1938, moet hij zulks aan de Centrale opgeven vóór 24 December 1938, order vermelding van wien hij de kuikens zou willen afnemen. Pluimveehouders, die in de bijzondere gevallen, bedoeld in het persbericht, een verzoek zouden willen indienen om een aantal kuikens bij een bepaalden kuiken- broeder te betrekken, moeten dit bij de Centrale doen vóór 24 December 1938 onder storting van 2.50 op postgiroreke ning der Centrale, no. 99651, welk bedrag bij inwilliging van het verzoek wordt teruggestort. 's-Gravenhage, 6 December 1938.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7