PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN saai JLecht&zakw Spoct Ouie Jict&iiëa Arrondissement* Rechtbank te Alkmaar. TWEEDE BLAD. Zitting van Dinsdag 6 December. Een kameraad bestolen. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht, de zonder beroep en vaste verblijfplaats zijnde A. Kr., die op Urk 14 had gestolen uit de beurs van zijn kameraad L. van Fr. aldaar. De zaak was door den politierechter naar de meervou dige kamer verwezen. De reclasseeringsambtenaar, de heer J. Wiggers, gaf een uitvoerig rapport over den jongeman, met wien men al veel had geprobeerd. Hij adviseerde tot een voor waardelijke veroordeeling en opzending naar het Hoogeland. De officier zei, dat de houding van ver dachte sinds de behandeling van de zaak voor den politierechter aanmerkelijk was verbeterd. Echter: met dergelijke verande ringen moet men voorzichtig zijn. Spr. wil de wel met het advies van den heer W. meegaan en vroeg 6 maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voor waarden. De verdediger, mr. Crevecouer, sloot zich eveneens bij het advies van den heer Wig gers aan. Een insluiper voor de rechtbank. Op 23 Juli van dit jaar werd door een insluiper bij de juweliersfirma Plas in het Payglop te Alkmaar, van de bovenverdie ping uit een slaapkamer een kistje gesto len, waarin ongeveer 1000 aan juweelen zat. De dader werd eenigen tijd later gevat. Het was de Duitscher F. W. H., electro- technicus en zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Zwolle. Hij stond thans terecht. Het bleek, dat hij naar Alkmaar was gegaan om iets te stelen. Als geroutineerde in het dievenvak had hy in het huis van den juwelier al spoedig de plaats van den schat ontdekt. Hij beweerde nu, de juweelen aan een Fransche juffrouw in Amsterdam te heb ben gegeven, van welke juffrouw hij slechts een zeer.Vaag signalement kon opgeven. De juffrouw zou de juweelen in bewaring hebben genomen en den Duitscher in ruil 250 hebben overhandigd. H. was zoowel in Nederland als in Duitschland tal van keeren tot groote ge vangenisstraffen veroordeeld en na deze zaak moest hij voor nog vijf rechtbanken terecht staan. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, die verdachte een zeer brutaal mensch noemde wilde strenge maatregelen en vorderde daar om 3 jaar gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag a.s. Twee kinderen werden de dupe. Niettegenstaande hij geen rijbewijs had en zoo onbekwaam was in het chauffee- ren, dat hij verschillende keeren voor het rij-examen was gezakt, ging de tuinders knecht H. V. uit Den Helder op 25 Septem ber met eenige familieleden in een geleen den auto een tochtje maken naar de Don kere Duinen. Hij moest langs de Doggers vaart door een slechte bocht rijden, maar als onervarene deed hij dat met een snel heid van omstreeks veertig K. M. per uur, welke snelheid in verband met de omstan digheden veel te groot was. Ondanks rem men op het laatste oogenblik sloeg de wa gen om, met het gevolg, dat de jongen H. V. uit St. Pancras zoo aan een der oogen werd gewond, dat het verloren ging, ter wijl een zusje van V. een schouderbreuk opliep. Wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld stond V. terecht. De deskundige, J. C. Harder uit Haarlem had den auto onderzocht. Het was een acht jaar oud Fordje, waarvan de stuurinrich ting niet deugde, terwijl de wielen niet gelijk konden worden geremd, waardoor de wagen bij het remmen een slag om draai de. Het wagentje in kwestie moest voor zichtig gereden worden, vooral in bochten. Verdachte had met te groote. snelheid gereden. Na verhoor van verschillende andere ge tuigen vorderde de officier, die de schuld van verdachte groot noemde en een te ge ring schuldbesef constateerde, 3 maanden hechtenisstraf en 1 jaar ontzegging der rij bevoegdheid. Uitspraak Dinsdag a.s. Hij zal nu ook de straf hebben te innen. Op 9 Juli werd den heer A. te Alkmaar door de Rijksverzekering Bank een cheque van 25,98 toegezonden. De heer A. woonde in een der nieuwe straten, waarvan de naam, wanneer hij onduidelijk wordt geschreven, veel lijkt op die van een oud straatje in de binnenstad. Zoo gebeurde het wel eens, dat de pientere post zich ver giste en brieven op de gelijkluidende num mers in het oude straatje bezorgde, inplaats van in de nieuwe straat, waar ze moesten zijn. De qheque verging het evenzoo en deze kwam terecht bij den los-werkman Joh. W. De rechthebbende zag de cheque nimmer, maar toch werd ze geïnd op het postkantoor en daar ook afgeteekend met den naam van A. Het balletje kwam aan het rollen en door de ervaring wijs, dacht men al spoedig aan een verkeerde bezorging. Men ging op zoek en kwam bij W. terecht, die een bekende van de justitie bleek te zijn. Alzoo had W. zich wegens valschheid in geschrifte te verantwoorden. Hij ontkende hardnekkig. De deskundigen, dr. C. J. van Ledden Hulsebasch en dr. J. P. L. Hulst, kwamen eenstemmig tot de conclusie, dat bijna nie mand anders dan W. de valsche handteeke- ning kon hebben gemaakt en dus ook het geld moest hebben ontvangen. In de zeven letters groote onderteekening kwamen minstens 18 punten van overeenkomst voor met het zeer eigenaardige handschrift van W. Vier andere getuigen wisten weinig be langwekkends te vertellen. De officier releveerde, dat de vergissing bij de post door het onduidelijk geschreven adres, oorzaak was van het misdrijf, maar later, omdat een dergelijke vergissing meer was gemaakt, ook leidde tot de ontdekking van den dader. Het was veelzeggend, dat men bij een bekende terecht kwam. Voornamelijk op#grond van de verkla ringen der deskundigen, achtte spr. de schuld van verdachte bewezen. Als straf vorderde hij 1 jaar gevangenis. De verdediger, mr. Zeiler, betoogde, dat zeven letters schrift wel een erg smalle basis vormen voor een veroordeeling. Dat verdachte iemand met misdadigen aanleg zou zijn, weersprak pleiter. Wat W. op zijn kerfstok had waren kleine delicten, waar tegenover verschillende goede eigenschap pen stonden. Overigens vond pleiter, dat de posterijen wel wat nonchalant met betrekkelijk be langrijke stukken omgaan, wat door den officier en den president werd tegenge sproken. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair een korte vrijheidsstraf, met het oog op het gezin van verdachte. Uitspraak Dinsdag a.s. VALSCHE MUNTERSBENDE STAAT* TERECHT. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben gisteren terecht gestaan de 25-jarige ma troos A. W. de J., wonende te Rotterdam en gedetineerd, de 43-jarige kraanmachinist H. M., wonende te Rotterdam en gedetineerd, en de 44-jarige Kr. KL, havenarbeider, even eens wonende te Rotterdam en gedetineerd. Deze zaak werd behandeld met gesloten deuren. De mannen stonden terecht terzake van het feit, dat zij gezamenlijk valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes hebben gefabriceerd en uitgegeven. De politie heeft, toen zij de lucht kreeg van wat gebeurde, in September een inval gedaan in een pand aan de Transvaalstraat te Rotterdam, bewoond door de J. en M. en daar trof men een complete installatie aan ter vervaardiging van valsche munten. On der een schoorsteenlooper vond men nog een valschen rijksdaalder terwijl op M., op wien men tegelijkertijd de hand kon leg gen, vier valsche kwartjes werden gevon den. Overigens bleek al het geld niet te ach terhalen, maar er kon toch wel op eenige geldstukken beslag worden gelegd. Ter terechtzitting bleek, dat KI. de hoofd aanlegger van de winstgevende „zaak" was: van een Belg, zoo verklaarde hij, had hij het „recept" gekregen en zoowaar, bij huiszoe king trof de politie' een enveloppe aan, op den achterkant waarvan met potlood ge schreven stond: „Ciankali en matrijzen, in grediënten voor valsche munterij". Inder daad bekende KL, dat hij deze enveloppe aan de J. en M. overhandigd had, maar in het geheel niet met de bedoeling, dat zij er valsch geld mee zouden vervaardigen. Zelf had hij nooit valsch geld in handen gehad. Het O.M. waargenomen door mr. Meisch- ke, eischte tegen de J. een gevangenisstraf van 4 jaar, tegen M. een gevangenisstraf van 3 jaar en tegen den hoofdaanlegger Kl. een gevangenisstraf van 6 jaar. Uitspraak over veertien dagen. GEPOOGD EEN AMBTENAAR OM TE KOOPEN? Zware straffen geëischt tegen twee Amsterdamsche importeurs. In Maart van 't loopende jaar zouden twee Amsterdamsche importeurs, gebroeders, en compagnons aan een ambtenaar op arbeids contract bij het Crisis-Invoer Bureau een enveloppe met 250 hebben ter hand gesteld, om aldus toewijzing van invoer van rijwiel lampen uit het buitenland te verkrijgen. Gistermorgen is het vliegtuig „De Reiger" van Schiphol vertrokken voor de „Dingaansvlucht". Tijdens de rede van den Zuidafrikaanschen gezant dr. van Broekhuizen. V.l.n.r. wethouder Kropman, minister Patijn, Z. K. H. prins Bernhard, minister Colijn, jhr. mr. Beelaerts van Blokland (die de reis medemaakt), dr. van Broekhuizen (gezant van de Unie Zuid-Afrika in Nederland). van De ambtenaar, die veronderstelde sta tistieken te ontvangen en eerst na opening van de enveloppe bemerkte, dat men hem aldus had willen beïnvloeden, deed van zijn bevinding aangifte, hetgeen tot gevolg had, dat beide importeurs gisteren te Amsterdam terechtstonden wegens poging tot omkooping van een ambtenaar. Als getuige werd alleen de ambtenaar ge hoord, die zeide, dat hij, gelijk wel meer ge schiedde, den beiden importeurs telefonisch had medegedeeld, dat er een toewijzing van 2500 lampen kon worden gedaan. De ambte naar intusschen zag in de toezending van de 250 een poging tot omkooping. De officier van justitie achtte het tenlaste- gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen elk van beiden zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Automobilisme. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Bakker Schut, winnaar 1938, start te Tallinn. De Nederlandsche rallyerijder, G. Bakker Schut, die het vorig jaar met Karei Ton den 17en sterrit naar Monte Carlo won, zal ook dit jaar tot de deel nemers behooren. Bakker Schut zal met Ford V 8 evenwel niet te Athene starten, doch te Tallinn. Naar bekend bedraagt het maximum aantal punten 500 en dit wordt toegekend aan den deelnemer die Athene als start plaats uitkiest. Op Athene volgt Tallinn met 498 punten, alsmede Boekarest, vervolgens komen Palermo en Stavanger, beide startplaatsen met 497 punten. Umea heeft 496 punten en alle andere startplaatsen minder. Wie Bakker Schut als tweede man ter zijde zal staan, is nog niet bekend. Wel is zeker, dat de equipe slechts uit twee per sonen en niet, zooals de laatste jaren de gewoonte was, uit drie man zal bestaan. Dit houdt verband met het feit, dat onmiddel lijk na aankomst te Monte Carlo een onder deel van de klassementsproeven zal moeten worden gereden met volledige bemanning en bagage. Het onderzoek naar deze proeven heeft uitgewezen, dat het beter is het ge wicht van den wagen met inhoud zoo laag mogelijk te houden, weshalve besloten is slechts met twee man te vertrekken. Men mag wel aannemen, dat het aantal Nederlandsche deelnemers aan den sterrit 1939 zeer aanzienlijk zal zijn, waardoor een goede traditie der laatste jaren zal worden voortgezet. De equipe M. GatsonidesK. Barendrecht zal met Ford V 8 te Athene starten, de equipe van der HoekTon met hetzelfde merk te Stavanger. H. Keizer en H. J. Stemerdink, de laatste is winnaar van den Prix Baltique 1938, vertrekken van Tallinn, met Ford Junior. De equipe E. MutsaertsA. Kouwenberg zal haar geluk opnieuw te Palermo beproeven. Dit jaar won deze Ford-equipe den specialen prijs van het blad Le Journal. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat opnieuw een damesequipe zich onder de rallyedeelnemers zal scharen. Mevr. van Stricn en mej. van Velzen zullen in Januari met Ford aar. den rit deelnemen, startplaats Amsterdam. 3. De weg was eenzaam en verlaten. In de verte ont waarde Pam een dorp en hij besloot daarheen te gaan. [Vrolijk fluitend vervojgde hij zijn weg. 4. In het dorp aangekomen, zag hij een oude vrouw, die door een groep ondeugende kinderen werd nage schreeuwd en nagelopen. „Oude toverheks!" riepen ze, Ke g e 1 e n. DE A.K.B. COMPETITIE 1938-1939. Evenals voorgaande jaren zijn ook dit sei zoen door den Alkm. Kegelbond wedstrijden in competitieverband vastgesteld. Het feit dat nagenoeg alle Alkmaarsche clubs, be nevens „de Negenjagers" uit Bergen voor deze wedstrijden hebben ingeschreven, is o.i. het beste bewijs dat deze competitie-ontmoe tingen z.g. burgerrecht hebben verkregen. De eigenlijke indeeling der vele vijf- en drietallen is op eenigzins andere leest ge schoeid den vorige jaren. We hebben nu een le afdeeling Vijftallen, le afdeeling Drietallen, 2e afdeeling Vijftal len, 2e afdeeling Drietallen en een afdeeling Dames. Gespeeld zal nu worden een z.g. halve competitie, zoodat b.v. in de 2e afdee ling Vijftallen, met 8 deelnemende vereeni- gingen, 7 wedstrijden noodig zullen zijn. Waar in iederen wedstrijd elke deelnemer 40 ballen heeft te gooien, over 4 banen, zal het den lezer duidelijk zijn, dat er menig balletje geworpen, vele kegels geveld zullen worden, alvorens de resp. kampioenen ir, iedere afdeeling bekend zullen zijn., En toch, aldus de A.K.B. scriba, de heer G. Oostinga, kunnen we met Februari a.s. hiermede ge reed zijn. Hieronder volgt de indeeling der diverse afdeelingen: le afd. Vijftallen: Koekoek, Alcmaria Victrix, Cubo, Met z'n Tienen, Z.E.K.Z.? en O.K.A. le afd. Drietallen: Koekoek, Alcmaria Victrix, Onder Ons, Op de Lat en de Burg. 2e afd. Vijftallen: Onder Ons, Houthak kers, Op de Lat, Victoria, O.K.A., Met z'n Tienen, Cubo en Z.E.K.Z.? 2e afd. Drietallen: Op de Lat, Met z'n Tie nen. Cubo en Negenjagers (Bergen). Afdeeling Dames: Onder Ons I, id. II, W.I.K. I, id. II en Men heeft ze niet aan een Touwtje I en id. II. En nu 't programma voor deze week: Vrijdag 9 December. Afd. A Vijftallen: Z.E.K.Z.?Alcm. Victrix. Afd. A Drietallen: Op de LatAlcm. Victrix. Afd. B Vijftallen: Z.E.K.Z.?Houthakkers. Afd. B Vijftallen: Op de LatVictoria. Zaterdag 10 December. Afd. A Vijftallen: O.K.A.Koekoek. Afd. A. Drietallen: Onder OnsKoekoek. Afd. B Vijftallen: O.K.A.Onder Ons. Afd. Dames: Onder Ons IMen h. z. n. a. e. Touwtje I; Onder Ons IIMen h. z. n. a. e. Touwtje II. van het binnenlandsch bestuur, hebben ver der verschillende kamponghoofdden, ook in ae omgeving van Djokja hun kampong-on- derhoorigen eenvoudig verboden om de kampongs te verlaten. Het gevolg hiervan is geweest, dat de groote pasar dien dag geheel verlaten was en dat er niemendal te krijgen was. Slechts enkele sporadische verkoopers waren te ont dekken. VERKEERD BEGREPEN ORDERS. Te Djokja (Java) is een luchtbescher mingsoefening gehouden. Mataram meldt, dat de oefening zeer goed geslaagd is. Maar, een zeer belangrijk ding, dat bij deze oefe ning aan het licht is gekomen, is dal vele kamponghoofden in overmaat van ijver met hunne instiucties aan de bevolking te ver zijn gegaan, waardoor het economische leven van Djokja op dezen oefeningsdag volkomen was gedesorganiseerd. Bij vele inlanders bestond de meening, dat er op dezen dag werkelijk ernstige dingen zouden gebeuren en daardoor is in de kam pongs een volstrekt ongemotiveerde vrees ontstaan, die aanleiding is geworden tot de meest dwaze dingen. Men leefde namelijk in de overtuiging, dat er echte bommen op Djokja zouden vallen en velen hebben giste ren in den loop van den dag Djokja verla ten om in Klaten en andere omliggende p aatsen voor dezen dag een veilige wijk plaats te zoeken. Hoewel dit niet de bedoeling is geweest JOODSCHE IMMIGRANTEN NAAR INDIE? Een lezer zond aan het B.N. enkele op merkingen, die z.i. pleiten voor toelating in Ned.-Indië van in Holland verblijvende Joodsche vluchtelingen. Het volgende is eraan ontleend: Er zijn in Indië zeker vijfmaal zooveel Chineezen als Europeanen en daarmee ge- lijkgestelden. Dit jaar, 1938, zijn hier reeds 12.000 Chineesche immigranten toegelaten. Hoe verder de immigranten maatschappelijk van de eigenlijke bevolking verschillen, des te minder ondervindt deze daarvan feitelijk concurrentie. Indien men nu het contingent Chineezen eens met eenige duizenden ver minderde ten gunste van de Europeesche Joden, dan zou men hier een belangrijke groep consumenten krijgen met Europeesche behoeften, hetgeen voor de algemeene wel vaart (Europeesche import) stellig gunstig zou zijn en de bevolking zou er in geen en kel opzicht slecht bij varen. Acht men Java voor massavestiging te overbevolkt, welnu, de gouverneur-generaal bezit immers het exorbitant recht een of ander beperk gebied als verblijfplaats aan te wijzen, daar waar de ethnologische situa tie dit toelaat; voor concurrentie behoeven de Indische werknemers voorshands dan niet te vreezen. Men zou terugkeer in de toekomst naar Nederland kunnen tegen gaan door het instellen van een Indisch bur gerrecht, waarin de gewenschte beperkin gen zijn verwerkt. Welke plaats de Joden hier zouden kun nen innemen? Wel, op velerlei gebied lig gen hier nog mogelijkheden. Behalve in ko lonisten-coöperaties op de Indische hoog vlakten en in den tusschenhandel, zouden talrijke Joden zich, althans bescheidenlijk, kunnen handhaven in bijvoorbeeld de vee fokkerij, bijenhouderij of sinaasappelen-cul tuur op Timor. Het klimaat is er over het algemeen ge zond en mogelijkheden zijn er waarschijnlijk niet minder dan in Noord-Australië. Op ge bied van kajoepoetih- en eucalyptusolie is op de eilanden in de groote oost vermoede lijk wel meer te bereiken dan thans; het zou mij verder niets verwonderen, wanneer op Timor meer soorten zuidvruchten, zooals dadels en amandelen zouden willen groeien- Hoe het ook zij, van tal van thans min of meer verwaarloosde eilanden moet zeer De slist meer zijn te maken; voor Joodse e vluchtelingen ligt hier in elk geval een taak. HET TRAGISCH LOT DER JODEN. Tc Semarang 4000 bijeengebracht. De Loc. van 29 Nov. meldt: Gisteravon vergaderde de afdeeling Semarang van Vcreeniging Joodsche belangen ten van een der leden. De bijeenkomst was legd in verband met den nood der Dui sc Joden. n Er waren op deze bijeenkomst 23 P61"5^^'. aanwezig en staande de vergadering den toezeggingen gedaan tot een bcdiag niet minder dan 4000. Waar uiteraar iedereen het door hem toegezegde 0jaajs ineens kan voldoen, mag de betaling P hebben in enkele termijnen. Inmidde s dit resultaat f 4000 door 23 PersonC.Jig. een prachtig voorbeeld van offervaa heid. «esteld Dit bedrag wordt ter beschikking go van het comité dat er voor garant is Joodsche vluchtelingen uit Duitschlan in ons land komen, niet ten laste v Nederlandsche regeering komen ONS DRUKWERK ,itf ziet er ALTIJD goed uu- DRUKKERIJ COSTER. ,fl ALKMAARSCHE COURANT,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8