DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■ui Faillissement van het Fransche Volksfront. K. L.M.-TOESTEL VERONGELUKT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franct aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. No. 291 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 9 December 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e JaarganB Kamerdebat over de algemeene politiek. Fracties bepalen hun standpunt. De opwinding in Tunis. Troepen uit Algiers ter versterking aangekomen. Vier inzittenden verongelukt. De algemeene toestand. De bemanning. ALKMAARSCHE COURANT. De Fransche Kamer is gistermiddag begonnen met de algemeene debatten over de algemeene politiek. Verschil lende sprekers voerden het woord en meerdere leverden scherpe kritiek op de communistische party en op het Volksfront, dat door een der debaters reeds failliet verklaard werd! Daladier, de minister-president, liet on middellijk na de opening der vergadering met de bespreking der interpellaties over de algemeene politiek beginnen. Nadat hierop de bijeenkomst geschorst was, om de conferentie van fractievoorzit ters in de gelegenheid te stellen, het debat te regelen, namen om kwart over vier de debatten een aanvang. De eerste interpellant, Fernand Laurent, van de republikeinsche federatie, consta teerde, dat het volksfront failliet is, hoewel het faillissement nog niet is uitgesproken. De federatie kan slechts een regeering steunen, die tot het uiterste besloten is, de productie van de oorlogsindustrie en de zware industrie te herstellen. Zij wil niet tornen aan de wetten van maatschappelij- ken vooruitgang, doch is tegen wetten, zoo als bijvoorbeeld die inzake de 40-urige werkweek, die voor alle klassen onheil me debrengen. De wetsdecreten kunnen slechts als inlei ding beschouwd worden. Laurent zeide zich er over te verheugen, dat Saladier het gezag der regeering heeft teruggevonden. De 30ste November is de overwinning van het gezonde verstand ge weest. De betreurenswaardige incidenten in Italië leveren een bewijs voor de noodzake lijkheid, dat alle Franschen, die van orde houden, zich vereenigen. De republikein sche federatie zal zich daarbij aansluiten, indien men verzekerd kan zijn van een lei der en een programma. Het programma moet bevatten de afschaf fing van alle parasiteerende staatsorganen, het ondergeschikt maken van al het andere aan de nationale verdediging en hervorming van het kiesrecht. De federatie zal Daladier volgen op den weg, die recht vooruit leidt. Na Fernand Laurent voert de onafhanke lijke radicaal, Chateau, het woord, die de buitenlandsche politiek der regeering goed keurt, doch haar financieele maatregelen becritiseert en zich voorstander verklaart van een edelmoedige sociale politiek en den binnenlandschen vrede, terwijl hij amnestie vraagt voor de stakers. Dommange, onafhankelijke van rechts, verklaart vervolgens, dat hij bereid is, de regeering te volgen, indien zij niet op den door haar ingeslagen weg blijft stilstaan. Spreker eischt de ontbinding van de com munistische partij en besluit zijn rede aldus: „Wij zullen de regeering steunen, zoolang zij de belangen van Frankrijk behartigt. Een regeering heeft altijd de meerderheid welke zij verdient". De socialist Marcel Regis komt hierop be- toogen, dat de wetsdecreten vooral de ar beiders treffen ten voordeele van het kapi taal en dat slechts gelijke offers voor allen door de meerderheid van het volksfront kunnen worden aanvaard. Jacques Duclos, een der secretarissen van de communistische partij neemt dan het woord. Hij eischt de onmiddellijke intrek king van de wetsdecreten, die volgens hem onrechtvaardig zijn en niet in staat het economisch herstel te bewerkstelligen. Het vervolg van de rede van den commu nist ontlokt de rechterzijde tal van uitroe pen en verscheidene afgevaardigden van de rechterzijde interrumpeeren hem. Niettemin spreekt Duclos voort en laakt „de politiek van brutaliteit ten opzichte van de arbeidersklasse en de kruiperigheid ten aanzien van het fascisme". Als Duclos uitroept: „Weg met de combi naties, die dienen om het volk te bedriegen, geef het woord aan het land", applaudissee- ren tal van afgevaardigden van de uiterste rechter- en linkerzijde en ook Daladier zelf betuigt zijn instemming. Nadat nog een tweetal sprekers het woord heeft gevoerd, wordt de kamerzitting om vijf minuten voor half negen verdaagd tct hedenochtend. De fracties bepalen haar standpunt. Verscheidene kamerfracties hebben gister middag vergaderd, om haar standpunt ten aanzien van de debatten over de algemeene politiek te bepalen. De communistische fractie deelt mede, dat zij protesteert tegen de methoden der regee ring, rekenschap over het gebruik der vol machten wil vragen en vijandig staat tegen over de buitenlandsche politiek van het ka binet. De socialistische fractie verklaart vijandig te staan tegenover de regeering. De republikeinsch-socialisten hebben hun standpunt nog niet bepaald en zullen dat pas doen aan het einde der debatten. Intus- schen hebben verscheidene leden den wensch te kennen gegeven, dat de fractie zich niet afscheidt van de meerderheid, die de regeering steunt. De radicaal-socialistische fractie keurt de politiek der regeering goed en spreekt den wensch uit, dat door het particuliere bedrijf geen sancties worden toegepast, welke ver der gaan dan de maatregelen, door de regee ring ten aanzien van de ambtenaren geno men. De fractie der alliantie van links-republi keinen en onafhankelijke radicalen toont zich geneigd, de regeering haar vertrouwen te schenken. Gisteren zijn Fransche troepen uit Algiers te Tunis aangekomen ter ver sterking van de aanwezige militaire bezetting, met het oog op de gespannen situatie van de laatste dagen. In den loop van den namiddag werd het Italiaansch consulaat door 200 Fransche soldaten van de infanterie en 200 man cavalerie, samengesteld uit inboorlingen, bewaakt. Verder werden alle strategisch be langrijke punten der stad door de po litie en troepen bezet, terwijl ook voor de Italiaansche zaken posten werden betrokken. Reeds gedurende den morgen was een troep demonstranten, die onder het roepen van „leve Fransch Tunis!", „weg met het fascisme!" naar de Italiaansche zakenwijk trok door de bereden politie uiteen gedre ven. Later cirkelden 14 bommenwerpers bo ven de stad, doch nietegenstaande dit alles kwam het tot botsingen tusschen Italiaan sche demonstranten en groepen voorbij gangers. De politie, die snel ingreep, heeft daarbij verscheidene personen gearresteerd. Naar verluidt zou de generaal-resident den Italiaanschen consul zijn leedwezen over de aanvallen op het Italiaansche con sulaatsgebouw hebben betuigd. In Tripolis is een anti-Fransche demon stratie gehouden. Parijsche studenten betoogen. De Parijsche studenten hebben gister morgen in het Quartier Latin een betoo ging georganiseerd om te protesteeren te gen de territoriale eischen van Italië. Eenige duizenden studenten hielden een optocht onder het roepen van „Venetië aan Frankrijk" en „Abessynië aan den negus". Incidenten deden zich niet voor. Arrestaties in Tunis. Onder de Italianen, welke gearresteerd zijn in verband met de ongeregeldheden bevinden zich de voorzitter van de „Dopo- lavoro" te Tunis, Ubaldo en den leider van de Fasces, Licinio, employé van het Ita liaansche consulaat-generaal. Beiden heb ben de bevolking aangespoord tegenbetoo- gingen te houden en te roepen „Tunisia a noi" (Tunis voor ons). Een belangrijke politiemacht handhaaft de orde, gisteravond zijn drie peletons mo biele garde uit Constantine aangekomen. Joden te Tripolis mishandeld. Joden, die uit Tripolis te Tunis zijn aan gekomen hebben medegedeeld, dat daar bij tallooze Joodsche zaken de ruiten met steenen zijn ingeworpen en dat Joden zijn mishandeld. Fransche tegenbetooging. Te Lyon hebben de studenten van de Uuniversiteit betoogd in de straten van de binnenstad. Zij rieRen o.a. „Sicilië voor. de Franschen" en zongen de Marseillaise. „Jamais". Behalve berichten over de betoogingen te Tunis en elders in Frankrijk tegen de Italiaansche aanspraken, publiceert de Ita liaansche „Tribunal" onder het opschrift in het Fransch „Jamais" het volgende: 1860 Italië te Napels? nooit. 1870 Italië te Rome? nooit. 1911 Italië te Tripolis? nooit. 1919 Italië te Fiume? nooit. 1935 Italië te Addis Abeba? nooit. 1938 Italië te Tunis, Ajaccio, Djiboeti? nooit, nooit. Nieuwe incidenten in Tunis. De Italiaansche bladen maken op de eer ste pagina gewag van de nieuwe anti-Ita- liaansche betoogingen, welke zich in Tunis hebben afgespeeld en wijzen op de h.i. be lachelijke tegendemonstraties van de Parij sche studenten. De „Messagero" publiceert een artikel van drie kolom, waarin de Ita liaansche aanspraken op Tunis een kwestie welke reeds 60 jaar oud is wor den uiteengezet. De „Popoio di Roma" houdt zich in een hoofdartikel bezig met de kwestie van het Suezkanaal en zegt dat het absoluut noodzakelijk is de huidige tarieven te verlagen. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad. Om kwart over elf vanmorgen heeft in de onmiddellijke nabijheid van Schip hol weer een ernstig vliegongeval plaats gehad. Het Lockheed-vliegtuig „Ekster" van de K. L. M. is kort na den start op korten afstand van Schiphol afgegleden, neergestort en in brand gevlogen. Het toestel ligt nabij den dijk van den Haar lemmermeerpolder bij den Vijfhuizer- weg. Aan boord van het vliegtuig, dat op gestegen was voor een lesvlucht, be vonden zich vier personen, n.1. de gezag voerder, de radio-telegrafist, de boord werktuigkundige en een leerling. Alle vier inzittenden zijn omgekomen. Het bericht van de vliegramp, werd in Amsterdam met ontzetting vernomen. Nog versch in het geheugen ligt de ramp van de „Ijsvogel". Ditmaal is weliswaar geen lijn- vliegtuig van de K. L. M. verongelukt, doch de ramp. weer in de onmiddellijke nabijheid van de Amsterdamsche luchthaven, heeft weer vier slachtoffers geëischt. ;V". -vVv'Mvv:. ALKMAAR, 9 December. Op het verzoek van den Franschen am bassadeur te Rome, om inlichtingen te geven over de betooging in de Italiaansche Kamer ten opzichte van Tunis, Corsica, Nice en Savoye, had Ciano kunnen ant woorden, dat hij slechts de „natuurlijke adspiraties" van Italië onderstreept had, het woord Tunis niet had genoemd en de regeering geen volksmanifestaties had ge organiseerd, doch dat slechts de souve- reine stem van het volk had gesproken. „Natuurlijke adspiraties!" Tunis wordt door de Italianen beschouwd als hun „natuurlijk" bezit. Er wonen 60.000 Fran schen (een groot gedeelte van hen zijn ge naturaliseerde Italianen), 100.000 Italia nen, 50.000 Joden en verder Mohamme danen. Italianen hebben in den loop van den tijd Tunis tot een welvarende kolonie gemaakt en Italië heeft al lang dit land terug willen, hebben. Om dit te kunnen begrijpen, moet men terugkeeren tot het jaar 1880! Noord-Afrika zal tot Italië terugkeeren. Aldus sprak Mazzini vóór Italië een een heid werd. In 1934 herhaalde Mussolini deze woorden. Toen Frankrijk in 1881 Tunis in bezit nam, hadden twee landen reden tot ongerustheid: Engeland en Italië. Beiden vreesden dat, als er niets tegen werd gedaan, de Middellandsche Zee zou worden herschapen in een Fransch meer. Maar Italië had nog een persoonlijke grief: het beschouwde Tunis reeds als zijn „natuurlijke" kolonie. Ronduit gezegd: Tunis had een jaar of zeventig geleden geen rechtmatigen eige naar, behalve den Bey van Tunis en den Sultan. In dien tijd begonnen Italianen hun oogen op Tunis te laten vallen. Zij zonden een stroom immigranten, van wie het meerendeel de voorkeur gaf aan de twijfelachtige genoegens van de stad Tunis boven het zich vestigen op het land. Euro pa zag in, dat Italië hoopte, dat bij de volgende verdeeling van den Noord Afri- kaanschen buit Tunis Italiaansch zou wor den. Bismarck was echter die meening in het geheel niet toegedaan. In 1884 sloot Frankrijk een verdrag met den Bey van Tunis, waarbij deze laatste erin toestemde, dat Tunis een Fransch protectoraal zou worden bezet door Fran sche troepen. De teleurstelling in Italië was bitter en groot. Tunis is niet een in tegreerend deel van Frankrijk, zooals Algiers, maar tenzij de Franschen een verpletterende nederlaag in het Middel- landsch Zee-gebied erkennen, kunnen zij Tunis niet loslaten. Als zij hun marine basis Bizerta opgeven,- zijn zij alle macht kwijt. In de atlassen van de Italiaansche schoolkinderen is Tunis echter al gekleurd als een deel van het Imperium. Door mid del van de recente demonstraties heeft Mussolini zijn voelhorens uitgezet, om te weten te komen, hoe „men" ex over dacht, want reeds lang is Tunis het onderwerp van besprekingen in de Italiaansche, en den laatsten tijd ook in de Duitsche pers. Als wij ronduit moeten zeggen, wat wij willen, schreef 1'Impero in 1926, dan willen wij er in de eerste plaats de aan dacht op vestigen, dat wij links en rechts van Libye meer bewegingsvrijheid wen- schen, en kort tevoren had hetzelfde blad beweerd: „Voor een natie, die over zoo weinig manschappen beschikt is het Fran sche koloniale imperium een te dure lief hebberij en een luxe-bezit." Nog onlangs is in Italië gezegd: „Als Frankrijk ooit aan onze zijde zou willen vechten, zou het ons tevoren een groot deel van zijn Afrikaansche en Aziatische bezittingen moeten afstaan." Thans blijkt ook dat de demonstraties en de benoeming van een Franschen am bassadeur te Rome een deel van zijn van dezelfde politiek: het eene is de prijs, voor het andere te betalen. Het tooneel is klaar, de datum van de voorstelling is echter nog niet vastgesteld. Na zijn rondreis door Europa heeft Reuter den Zuid-Afrikaanschen minister van landsverdediging Pirow gevraagd, of hij iets kon zeggen over zijn koloniale zending. Pirow antwoordde, dat dit moeilijk was, aangezien hij nooit een koloniale zending heeft gehad, noch officieel noch officieus. Wel kon minister Pirow zeggen, dat hy nergens heeft kunnen ontdekken dat men deze zaak als dringend beschouwde. Verder deelde minister Pirow mede, dat hij naar Engeland is gekomen om uitrus tingsstukken voor de landsverdediging te koopen en om met Britsche deskundigen van het ministerie van oorlog te overleg gen over eenige technische zaken, welke het plan van zes millioen pond sterling voor de landsverdediging betreffen. Ook heeft de minister gesproken over de mo gelijkheid de werkplaatsen der Zuid-Afri- kaansche spoorwegen om te vormen in fabrieken van rollend materieel. Inzake de vraagstukken der landsverdediging heeft Pirow veel steun van de Britsche regee ring ontvangen, de besprekingen inzake de spoorwegen zijn nog niet geëindigd. Bij zijn bezoek aan Berlijn en Rome Te kwart over elf was het Lockheed- vliegtuig „Ekster" opgestegen met als bestuurder-leeraar de vlieger Van der Sijde. Als leerling-vlieger vloog mee de heer Schreij. Verder waren aan boord de werktuigkundige Jadike en de radiotelegrafist Bekking. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet worden vastgesteld. Vast staat, dat het toe stel kort nadat het was gestart en toen het zich nog op vry geringe hoogte bevond, is afgegleden en neergestort. Het toestel kwam neer in den Haarlem mermeerpolder vlak by den dijk langs de Ringvaart, op ongeveer anderhalve kilometer van den ingang van het vliegveld SchiphoL In brand gevlogen. Direct nadat het toestel was neergekomen, vloog het in brand. Toen men by het toestel kwam was dit geheel in vlammen gehuld en was het niet meer mogelijk aan de in zittenden hulp te bieden. Het is waarschijnlijk, dat de vier slachtoffers op slag gedood werden. Hun lijken zijn verkoold. Van het toestel is niet meer dan een door brand geheel vernield wrak over gebleven. Onmiddellijk nadat bekend werd, dat er op Schiphol een vliegtuig was neergekomen, zijn uit Amster dam de gemeentelijke geneeskun dige dienst en de brandweer ter assistentie derwaarts vertrokken. Ook van het vliegveld zelf werd onmiddellijk al het beschikbare hulpmateriaal naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Zooals gemeld mocht redding niet meer mogelijk zijn. Een ooggetuige vertelt. Toen wij op de plaats van de ramp kwamen, vonden wij daar een ooggetuige van de ramp, die onze luchtvaart thans weer heeft getroffen. „De „Ekster" aldus onze zegsman „kwam laag vliegende in aanraking met de toppen van de boomen aan den Schiphol dijk. Direct daarop is het, met draaiende motoren, neergestort tegen den weg, die van den Schipholdijk, loopende langs de Ringvaart, leidt naar de boerderij „Johan- neshoeve" van den heer van de Veldt. Onmiddellijk nadat het toestel was neer gestort, vloog het in brand. Geweldige vlammen schoten omhoog en iedere moge lijkheid om de inzittenden te hulp te komen, was uitgesloten. Het brandende toestel ver spreidde een enorme hitte, zoodat het ge vaarlijk was te dicht bij het toestel te komen". Hoe de ramp geschiedde. Officieel vernemen wy van de zijde van de K. L. M., dat de gezagvoerder- leeraar van der Sijde was aangewezen om den heer Schreij les te geven in de behandeling van het Lockheed-vliegtuig. Hierbij worden volgens een bepaald programma oefeningen uitgevoerd on der nabootsing van de meest ongun stige omstandigheden. Vanmorgen werden met het vliegtuig „Ekster" op vollast oefening uitgevoerd in het stilzetten van één motor na den start. Aangenomen moet worden, dat het vliegtuig daarbij door te weinig snelheid is afgegleden en tegen den grond is ge- stooten, waardoor het in brand is geraakt. (Zie verder Laatste Berichten). heeft Pirow gebruik gemaakt van de ge legenheid om met de fezanten van Zuid- Afrika aldaar besprekingen te voeren over hun werkzaamheden. Met de Duitsche en Italiaansche autoriteiten is gesproken over de handelsbetrekkingen. Te Lissabon heeft de minister zaken van wederzijdsch belang besproken met den minister-president en heeft hij een lucht vaartverdrag gesloten betreffende Angola en in Brussel heeft hij gesproken over een verbinding door de lucht van Zuid- Afrika naar de Belgische Congo. Beide partijen hebben in beginsel wederkeerig- heid toegezegd, later zal over een formeel verdrag worden onderhandeld. Verder is tijdens het in te-view gesproken over de handelsbetrekkingen tusschen Groot-Britannië en Zuid-Afrika. Pirow merkte op, dat Zuid-Afrika sedert eenige jaren meer Britsche goederen gekocht heeft dan eenig ander land.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1