buitenland faownciaat Tlieuws De Italiaansch-Fransche incidenten. Duitsche pers bemoeit zich ermede. Nieuws in 't kort. De uitvaart van de koningin van Noorwegen. Geen voogdij der groote mogendheden. Zweden verzet zich tegen Duitsche inmenging. De situatie in Frankrijk. Britsche persmeeningen. ZUIDSCHARWOUDE STOMPETOREN Verdoovende middelen tegen rheumatische pijnen. OUDORP OUDKARSPEL LANGENDIJK DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 Eenige Duitsche ochtendbladen be spreken de omstandigheid, dat de kre ten in de Italiaansche kamer „groote op winding in de democratische wereld pers" hebben veroorzaakt. Het „Berliner Tageblatt" herinnert eraan, dat de kwestie Tunis niet pas gis teren op het tapijt is gebracht, doch reeds bestaat sinds den tijd, dat vóór ruim honderd jaren de eerste Italiaan sche scholen in Tunis werden opgericht. Het blad wijst er op, dat de Italianen in Tunis sterker in aantal zijn dan de Fran- schen en schrijft vervolgens: Het past ons niet conclusies te trekken uit deze aan de geheele wereld bekende feiten. Wij verbazen ons echter, dat de vermelding van deze kwestie geweldige betoogingen by de mogendheden der „vrije meeningsuiting" verwekt, op hetzelfde oogenblik, dat men in het Engelsche parlement met het recht van dezelfde „vrije meeningsuiting" het man daatskarakter der vroegere Duitsche kolo niën betwist, elke besprekjng der koloniale kwestie van de hand wijst en het kenmerk der mandaten van begin tot eind tracht te vervalschen. Dat is een der voorbeelden, welke in Duitschland wel geen betoogingen verwekken, zooals de Italiaansche kreten in Frankrijk gedaan hebben, doch welke niet zonder innerlijke verbittering voor kennis geving zijn aanvaard. Nog betrekkelijk on langs heeft de wereld uit den mond van een Engelschen minister-president de verklaring vernomen, dat Engelands grens aan den Rijn ligt. Het Duitsche volk heeft zich ook daardoor niet tot betoogingen laten verlei' den, hoewel de vraag gesteld kan worden, wat Engeland dan aan den Rijn verloren heeft, welke Engelsche belangen daar op het spel gezet zijn. Wij hebben toen gezwe gen. Thans maken de Engelschen zich echter ook druk over de kreten in de Italiaansche kamer, hoewel zij de oude kwesties, welke met de kreten „Tunis, Corsica, Nizza" wor den opgerakeld, wel degelijk kennen. Het komt er dus op neer, dat men zich ginds al tijd het recht verschaft, zich te bemoeien met de aangelegenheden van anderen. De „Volk. Beobachter" constateert: De Ita lianen hebben nooit verheeld, dat zy het verlies van Tunis niet kunnen verkroppen en dat zij de Corsicanen voor landgenooten houden. Een feit is, dat op Corsica nauwe' lijks Franschen wonen en dat de Italianen eerder en in grooter aantal in Tunis zijn ge ïmmigreerd dan zij die thans dit Noord- Afrikaansche vorstendom beschermen. Wij vermelden deze dingen slechts om het on zuivere karakter van het lawaai om Tunis te kenmerken. Tot een inmenging in de Fransch-Italiaansche aangelegenheden voe len wy ons niet gerechtigd. woordiger naar Burgos te zenden, wees andier erop, dat de regeering zich hier uitsluitend heeft laten leiden door haar zorg voor de Zweedsche belangen en dat le j^noeming geen andere erkenning in houdt, dan de erkenning van het feit, dat *ranco meester is van meer dan de helft van Spanje. Dat Zweden zyn vertegenwoordiger te- I bindinêen verbroken zijn. lugtiok uit de non-interventie-commissie Nieuwe aanslagen. - Op de lijn Haiffa e eekent slechts, dat Zweden niet ge- Beisan hebben opstandelingen een goede- mengd wenscht te worden in een belangen- I rentrein tot ontsporing gebracht, waardoor regeting der groote mogendheden. twee personen ernstig gewond zijn. Er zijn Overigens omvat de Zweedsche niet- schoten gelost op het station te Gaza en op Taifoen eischt 10 dooden. - De Zuid oostelijke provinciën van Manilla zijn ge teisterd door een geweldigen Taifoen. Min stens 19 menschen zijn om het leven geko men, terwijl duizenden dakloos zijn. Groote oppervlakten zijn overstroomd, terwijl ver- ïnmengingspolitiek drie verschillende kwesties: 1. het besluit om den uitvoer van wapenen te verbieden, genomen in Au gustus 1936; 2. medewerking aan de werk zaamheden van de niet-inmengingscom- missie in September 1936 en 3. verkiezing van Zweden als lid van de sub-commissie der niet-inmengingscommissie. „Ten aanzien van elk dezer drie kwes ties kan Zweden, aldus spreker, afzonder lijk zijn standpunt opnieuw bepalen en de Zweedsche regeering ziet niet af van haar recht, haar houding in overeenstemming met de omstandigheden opnieuw vast te stellen". In het verdere verloop van zijn rede beschouwde Sandler met name de kansen op welslagen, welke een initiatief ten aan zien van het probleem der bewapenings beperking zou hebben. In dit verband merkte hij o.a. op, dat men eerst de aanstaande onderteekening van het vlootaccoord tusschen Groot- Britannië en de noordelijke staten moet afwachten. Sandler besprak voorts de vooruitzich ten van een internationale samenwerking en van de door generaal Smuts in Zuid- Afrika geformuleerde ideeën tot hervor ming van den volkenbond. „Hoewel wij leven, en juist omdat wij leven in een tijdperk van troebelen en onzekerheid, acht ik het noodzakelijk, dat alle landen de overtuiging doen voort leven, dat een herziening van het systeem der internationale samenwerking tot stand moet komen. De republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal daarbij een zeer belangrijke rol kunnen spelen.' De Zweedsche minister van buiten- landsche zaken, Sandler, heeft te Gothenburg een rede gehouden, waar in hy verschillende vraagstukken van de buitenlandsche politiek besprak. Hij zeide o.a., dat de kleine Europee- sche mogendheden haar onafhanke lijkheid beslist willen behouden. Zij willen, aldus Sandler, haar zaken zelf regelen, zonder zich te plaatsen onder de economische of politieke hegemo nie van een of ar deren graoten staat. De staten van de Balkan-entente en de Oostzee-staten hebben verklaard een neutraliteitspolitiek te willen vol gen, die analoog is aan de der Noord- sche staten. Al deze landen, met inbe grip van Nederland, België en Zwitserland, zien zich genoodzaakt steeds meer aandacht te wijden aan het verzet tegen de neiging der groote mo gendheden, die een ongepasten invloed op hen willen uitoefenen. Tegelijkertijd streven zij er naar, nor male en vriendschappelijke betrekkingen met alle groote mogendheden te onder houden. Onpartijdigheid en gematigdheid zijn daarbij noodig. Sandler keerde zich tegen inmengingen en pogingen tot beïnvloeding van buitenaf van de meening in een vrij land en sprak uitvoerig over „zekere pogingen der Duit sche autoriteiten, om buiten de Duitsche grenzen een ariseering tot stand te bren gen". Zweedsche firma's, die zaken doen met Duitschland, hebben de mededeeling ont vangen, dat het haar niet past, niet-arisch personeel in dienst te hebben. Zekere in Zweden gevestigde filialen van in Duitsch land ingeschreven maatschappijen zijn uitgenoodigd, inlichtingen te geven over het ras van hun personeel. „Hier, aldus Sandler, heeft men de grens van het toelaatbare overschreden". De Zweedsche firma's die dergelijke Duitsche pogingen met kracht van de hand hebben gewezen en van oordeel zijn, dat de Zweden meester zijn in eigen huis, hebben recht op de algemeene goedkeuring der openbare meening en den steun der regeering. Daar ik echter weet, dat sommige firma's niet even nadrukkelijk de Duitsche inmen ging afwezen, meen ik de leiders van Zweedsche ondernemingen dringend te moeten manen, acht te geven op de hand having van het beginsel, dat wil, dat dit land alléén van toepassing zyn Zweedsche wetten. Op de brutaliteit antwoorden met zwak heid is niet de goede methode. Sprekend over het besluit van de Zweedsche regeering, om een vertegen- Tijdens de uitvaartplechtigheden in de kathedrale kerk van Oslo werd door den bisschop van genoemde stad, Eivind Berg- grav, primaat der Noorsche kerk, een lijk rede uitgesproken. „Koningin Maud", zeide spreker, „lêeft thans nog sterker en inniger te midden van ons dan ooit tevoren. De een voud van haar leven is ons dierbaar gewor den. Wij danken haar voor de getrouwheid, die haar zoo eigen was. Noorwegen dankt Engeland, dat ons zijn dochter schonk. Nog inniger danken we haar, die wij eeren als de koningin van Noorwegen". De plechtigheid duurde drie kwartier. Daarna droegen tien vroegere adjudanten des konings de lijkkist naar buiten en ter wijl zij op den rouwwagen geplaatst werd, weerklonken van het slot Akershus 42 scho ten. In het geheele land werd twee minuten stilte in acht genomen. Voorafgegaan door een militair muziek corps trok de stoet weer naar kasteel Akers hus. Voor de lijkbaar liep de bisschop van Oslo, en onmiddellijk daarachter volgden de koning en de vorstelijke personen. Eerbie^ dig bracht de bevolking een laatsten groet, aan haar koningin. In de kapel van Akershus werd nog een particuliere rouwdienst gehouden, onder lei ding van den bisschop. Alle klokken van Oslo luidden. De scho len en zaken waren gesloten. In alle Noor sche kerken zijn gisteren rouwdiensten ge houden. Uit alle deelen der wereld waren kransen ontvangen, o.a. van koningin Wilhelmina. een groep arbeiders in de Joodsche kolonie Misjmar Hajarden. In Transjordanië zijn bij een botsing met opstandelingen een Britsch kapitein en zes soldaten gesneuveld. Zeven mijnwerkers omgekomen. - In een steenkolenmijn te Thetford (Canada) zijn zeven mijnwerkers door instortend ge steente gedood. Hooger beroep in spionnagezaak. - De drie Duitsche spionnen, die onlangs door het Federale Hof te New York veroordeeld zijn, zijn in hooger beroep gegaan. De verdedigers zijn van meening, dat een formeele fout is gemaakt, en dat o.a. een der gezworenen niet in de jury zitting had mogen hebben. Horloges worden uit Vliegtuigen ge worpen. - Een Zwitsersche horlogefabriek heeft dezer dagen belangwekkende proeven genomen. Om het weerstandsvermogen van arm bandhorloges te onderzoeken, liet zij door vliegers van verschillende hoogten derge lijke horloges omlaag gooien. De horloges bereikten de aarde met een eindsnelheid van ongeveer 18 M. per seconde, doch ble ven loopen alsof er niets gebeurd was Slechts van een horloge, dat van een hoogte van 300 M. op een cementen vloer viel, wa ren de wijzers gebroken, terwijl het uurwerk normaal doorliep. Het geheim hiervan ligt in een zeer kleinen schokbreker, die de ge voelige assen van de kleine radertjes van het uurwerk beschermt. Treinongeval bij Luik. - Een van Ver- viers komende trein is bij het station Angleur in botsing gekomen met een rijdende kraan, die bezig was met het in de rails brengen der wagens van een Woensdag ontspoorden goederentrein. Verscheidene reizigers werden door glas scherven gewond. Andere, die den trein ver lieten, bekwamen bandwonden door den uit de locomotief ontsnappenden stoom. Felle brand te Coimbra. - Een geheel blok gebouwen is te Coimbra (Portugal) door brand verwoest. Het vuur, dat op zeker oogenblik naar een groote opslagplaats van benzine dreigde over te slaan, werd door de brandweer van zeven andere steden bestre den. Hierbij werden zeventig personen, mee- rendeels brandweerlieden, gewond. Deze brand, welke de hevigste is, die men de laatste vijftig jaar te Coimbra heeft meege maakt, heeft voor een schade van meer dan 2 millioen gulden aangericht. nog kosten ten laste van de veiling zullen komen, in verband met de schulden voor het bollengebouw, de subsidie aan de sluis enz. De voorzitter antwoordde, dat de begroo' ting zoo is opgezet, dat het voor de veiling geen kosten zal meebrengen. In de rondvraag bracht de heer P. de Rui ter Cz. de kwestie naar voren: Staat de keurmeester van de veiling onder de con troleurs van het U.C.B. of niet? De voorzitter antwoordde, dat de contro' leurs van het U.C.B. een soort „commissie van toezicht" zijn. Wij zyn echter baas op de veiling. De opmerking, van den heer P. de Geus, dat men er streng de hand aan moet hou den, dat men op de veiling baas in eigen huis is, werd met applaus onderstreept. De voorzitter was het hiermede eens. De controleurs hebben niet het recht in te grijpen. De heer S. de Ruiter drong er op aan, dat in verband met den toestand der tuinders de tuinbouwsteun eerder wordt uitbetaald. (In stemming). De voorzitter antwoordde, dat alles wordt gedaan, doch men moet het afwachten. De heer P. de Geus vroeg hoe de veiling staat tegenover het afgeven van cessies. De voorzitter deelde mede, dat dit nog niet is geschied aan de L.G.C. De heer Jb. Kramer vestigde nogmaals de aandacht op den noodtoestand, waarin vele tuinders verkeeren. Er zijn er die brood en gebrek hebben. Daar heeft men in den Haag geen besef van. Er moest eigenlijk een stroom van protest cpgaan in elke vergade ring. De heer C. de Boer Wz. wilde een motie aannemen en aan de regeering zenden. De voorzitter achtte het beter, dit op de alg. vergadering van de L.G.C. voor te stel' len. in de Op het oogenblik, zoo schrijft de „Daily Telegraph", zijn de oogen van geheel Europa op Frankrijk gericht, niet alleen uit bezorgdheid voor Frankrijk, doch evenzeer uit bezorgdheid voor Europa. Het blad wijst erop, dat zooveel afhangt van de kracht en stabiliteit van Frankrijk en vervolgt: Als Frankrijk onder den druk der jongste gebeurtenissen nog niet alleen een volks-front kon produceeren, zou het hebben geschenen, dat er werkelijk reden was tot wanhoop van zijn beste vrienden en tot verheuging van zyn vijanden, en zou de zaak van de democratie zelf een ernstigen slag worden toegebracht. Van dit standpunt bezien zouden de hef tige anti-Fransche betoogingen in Italië een verkapte zegen kunnen blijken, want niets zou meer kunnen bijdragen tot het onder drukken van de partijveeten en jaloezieën, die het leven van de Fransche ministeries zoo onbestendig maken, en er is in Frankrijk geen groep of partij, die bereid is, Tunis, Corsica of Nice af te staan. Met betrekking tot het bezoek van von Ribbentrop aan Parijs zegt de Daily Tele graph, dat de verklaring een twistpunt uit den weg heeft geruimd, doch dat het te bezien staat of de druk niet aan één grens verminderd is om aan een andere te worden versterkt. De Fransche openbare meening, die door de gebeurtenis niet uit haar reserve schijnt te zijn gehaald, zal er nauwelijks een reden in zien om het nationale streven naar economisch herstel en defensieve paraatheid te doen verslappen. Het is een geruststel ling te weten, dat Daladier bij de stemming aan het slot van het tweedaagsche Kamer debat over een aanzienlijke meerderheid zal beschikken. De Daily Express, die een soortgelijk standpunt tot uitdrukking brengt, schrijft: Niemand kan met zekerheid zeggen, in hoe verre de Italiaansche eischen inzake Tunis ernstig moeten worden opgevat, doch als de Italianen rekenen op verdeeldheid in Frankrijk, vergissen zy zich, want wanneer aan de nationale trots of aan de nationale belangen van Frankrijk wordt geraakt, ver dwijnt alle verdeeldheid. Inventarisatie tuinbouwproducten. De inventarisatie van stapelproducten bij de leden der tuinbouwvereeniging Toekomst" alhier, per 5 December had volgende uitslag: roode kool 58 wagons (39 wagons); gele kool 65 wagons (82 wagons); Deensche witte kool 51 wagons (41 wagons); Uien 22'A wagon (13A wagon); peen 10 wa gons (13 wagons). Totaal 206A wagon (188K wagon), in wagons van 10.000 K.G. De cijfers tusschen haakjes geven den voorraad aan op 6 December van verleden jaar. Tuinbouwvereen. „De Toekomst". De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" hield Donderdagavond een ledenvergade ring in het lokaal van den heer H. Stoffers. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., memoreerde het verloop van het seizoen en verschillende belangrijke voorvallen, zooals het afsluiten van de overeenkomst met de wittekoolverwerkers voor de zuurkoolwit- ten. Het werk in den Westelijken proefpol- der achtte hij van zeer veel belang voor deze streek. De verbetering der gronden kan niet anders dan toegejuicht worden. Over den Oostelijken proefpolder, waarvoor de eigenaren de landerijen niet wilden af staan tegen de vastgestelde prijzen deed de voorzitter ook eenige mededeelingen. Er zal tot onteigening worden overgegaan, is door de provincie medegedeeld. Men heeft hierover een brief aan den minister gezon den, doch tot nu toe zonder resultaat. Het opnemen van de afwijkende kool in de steunregeling is van zeer veel belang, daar hij het ziet aankomen, dat velen in Januari geen kool en geen geld meer zullen hebben. Spr. hoopte op opleving van den export naar Duitschland in de komende maand, daar er in Duitschland niet véél kool is. Medegedeeld werd, dat in den westelijken proefpolder een proefbedrijf zal worden ge sticht, waarvoor gegadigden zich kunnen opgeven. De agenda van de alg. vergadering van de Langendijker Groenten Centrale, hierna aan de orde komende, werd breedvoerig be sproken. Verscheidene sprekers voerden het woord over de aanvoerregeling. Voor- en tegenstanders van een regeling lieten hun meening hooren. Verschillende mogelijkhe den werden nog genoemd. Tenslotte sprak men zich uit voor vrijen aanvoer. Het autoparkeerterrein waarvan de kosten worden geraamd op 50.000 werd vervol gens besproken. De wenschelijkheid van een golfbreker werd door den heer F. van Ber gen naar voren gebracht. Bij de besprekin gen werd nog aangedrongen een onderzoek te doen naar de gesteldheid van den grond. Na een vry breedvoerige gedachtenwisse- ling werd besloten, den afgevaardigden vry mandaat te geven. Een voorstel van den heer Verkroost, om het bestuur vry man daat te geven tot 60.000 zal op de alge meene vergadering worden besproken. De heer A. Kout informeerde nog of er „De Schei-meer". In café Renses wenschte de voorzitter, de heer Jb. de Boer Cz., Donderdagavond de leden van de afd. van Land- en Tuin bouw, „de Schermeer" van harte welkom. Het hoofddoel dezer bijeenkomst was, el kander te raadplegen over de beschrijvings brief voor de a.s. buitengewone algemeene vergadering. De secretaris de heer T. Vaal- berg had een brief van den heer van Zui len te Broek op Langendijk ontvangen, waar in deze zich aanbood, tegen billijken prijs de administratie voor de leden te voeren. Hiervoor bleek de belangstelling zeer gering. Over een bestuursvoorstel in den beschrijvingsbrief, over den aanvoer van de winterkool in de eerste vier maan den van het jaar, ontspon zich een uitge breide discussie. De heeren Bakker en Madderom gaven inlichtingen. Over het voorstel van den Noorder-Marktbond werd lang gesproken, en men kwam tot de con clusie het niet te moeten accepteeren. Daarna werd een bespreking gewijd aan het plan om een los- en laadplaats te stichten, direct bij de veiling. De voorzit ter stelde voor, de afgevaardigde op te dragen, eerst deze zaak eens te onderzoe ken, vooral wat betreft de bodemgesteld heid daar te plaatse, daar men wel eenige bezwaren zag. Tot afgevaardigde werden benoemd de heeren Schellinger en J. Mad derom, de heer T. Vaalberg tot plaatsver vanger. Met een woord van dank voor de aan gename besprekingen sloot de heer de Boer de vergadering. Bij een inventarisatie bleek, dat nog aan wezig is 268000 K.g. roode kool, 120.000 K.g. Deensche witte kool, 49000 K.g. gele kool en 49000 K.g. uien. Zij zijn min of meer gevaarlijk lapwerk en het resultaat is slechts tijdelijk. Boven dien is een rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, bijzonder ge voelig voor tocht en kou, waardoor ook na het minste tochtje de pijnen weer zullen beginnen. U moet ook niet de pijn be strijden, maar de oorzaak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschcn Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige wer king, waardoor het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt, zal worden verwijderd. En als U de Kruschen-ge- woonte trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). BEVERWIJK VERKOOPT ZIJN ELECTRICITEITSBEDRIJF 306.700 schadeloosstelling van de provincie. Electriciteitsbedrijf aan de provincie verkocht. De provincie geeft een schadeloosstelling van 306.700. De gemeenteraad van Beverwijk besloot met algemeene stemmen, dat per 1 Januari 1939 het Electr. bedrijf over zal gaan aan de Provincie. De heer Visser was van meening, dat hier door de directie van het P.E.N. een machts kwestie gesteld was en de heer Rollenberg sprak van kapitalistische machthebbers, doch wethouder van Dok maakte duidelijk, dat ook in de Prov. Staten het besluit met algemeene stemmen genomen was. De provincie heeft de billijkheid van alle aanspraken erkend. Na vele besprekingen is tenslotte over eenstemming bereikt en wel in dier voege, dat de provincie bereid is gevonden de aan de gemeente te geven schadeloosstelling te berekenen naar een contante waarde van 306.700 naar verkiezing aan de gemeente uit te betalen in een bepaald aantal termij nen. De raad kon zich hiermee vereenigen. Ingekomen personen. M. Spans (wed. J. van Bommer), N.H z. b., Burg. G. Bosstraat E 46b, van Winkel. A. Baken, N. H., schilder, en gezin, Kie vitstraat E 11, van Alkmaar. P. Gerrits, R. K., spoorlegger, en gezin, Burg. G. Bos straat E 45, van Utrecht. C. Oud, R. K., melkslijter, en echtgenoote, Heerenweg B 50, van Koedijk. T. Bakker (wed. L. Rpom), N. H., zonder, Kanaaldijk E 18, van Heiloo. IJ. Keuning, Ger. K., huis houdster, Burg. G. Bosstraat E 38, van Menaldumadeel. Jac. Koopmans, geen, grondwerker, Ooievaarstraat E 27, van Alkmaar. P. de Boer, geen, reiziger, en gezin, Burg. G. Bosstraat 32, van Alkmaar. H. J. C. Brouwer, R. K., scheepsbedien de, Ooievaarstraat E 13, van Rotterdam. D. de Boer, N. H., zonder, en kinderen, Westerstraat A 104, van Ankeveen. A. A. Giling, R. K., verzekeringsagent, en ge zin, Heerenweg A 17c, van Heerhugowaard. Vertrokken personen. J. Koen, Ger. K., bediende waschinrich- ting, en echtgenoote, van Burg. G. Bos straat E 44, naar Alkmaar. P. Kar melk, N. H., afteekenaar, van Friescheweg E. 12, naar A'dam. S. Bleeker R. K., kaasmaker, en echtgenoote, van Burg. G. Bosstraat E 30, naar Alkmaar. P. Hoog land, R. K., assurantie-bezorger, van Kie vitstraat E 29, naar Alkmaar. G. Slot, N. H., ass. verpleegster, van Friescheweg E 13, naar Alkmaar. A. E. Heertjes, D. G., dienstbode, van Kievitstraat E 26, naar Amsterdam. W. Weinbrecher, geen, pakhuisknecht, en gezin, van Burg. G. Bos straat E 1, naar Alkmaar. G. en P. Del ver, N. H., veehouders, van Heerenweg B 40, naar Saskatoon Sask (Canada). Kooltelling. Bij de tuinbouwvereeniging De Een dracht waren op 5 December opgeslagen: roode kool 110 wagons (83 wagons); gele kool 164 wagons (141 wagons); Deensche witte kool 220 wagons (183 wa gons); uien 29 wagons (12 wagons); peen 13 wagons (10 wagons). Totaal 536 wa gons (429 wagons). Alles in wagons van 10.000 K.G. Tus schen haakjes de voorraad op 6 December 1937, ERNSTIGE FRAUDE MET BIGGEN- MERKEN. De laatste dagen is naar de N.H.Crt. meldt te Wognum een ernstig geval van fraude met biggenmerken aan het licht gekomen, waarbij een tweetal ingezetenen, n.1. een handelaar en een veehouder zeer nauw zijn betrokken. Zooals bekend zal zijn, worden de biggen en varkens, welke de veehouders mogen houden, van merken voorzien, zulks als controle op de teeltbeperking. Deze mer ken bestaan uit een blikje in het oor, bene vens een tatoueermerk. Doordat nu soms de eene veehouder meer merken krijgt toege wezen, dan hij varkens heeft, en een ander juist meer varkens heeft dan merken, is in dit artikel een zeer levendige handel ont staan. Van dit feit nu hebben beide perso nen getracht te profiteeren en zijn daarin eenigen tijd goed geslaagd. Op de een of andere wijze werden door hen oude gebruikte merken verzameld en daar de handelaar natuurlijk uit den aard der zaak veel met veehouders in aanraking kwam, was het niet zoo buitengewoon moeilijk om deze merken te verkoopen. Doch hiermede was de zaak natuurlijk nog niet voor elkaar, daar de varkens gemerkt moeten worden door den daarvoor door de Centrale aangestelden persoon, welke men natuurlijk in dit geval niet kon gebruiken. Om dit te voorkomen werden de bedoelde varkens van den eigenaar vervoerd naar het bedrijf van den bovengenoemden vee houder, alwaar door de beide daders de oude merken in het oor werden bevestigd. Ook het tatoueermerk werd door hen aan gebracht door middel van een plankje met spijkertjes. Was een en ander voor elkaar, dan werden de varkéns weer naar den eige naar teruggebracht. Op deze wijze schijnen reeds een 100-tal beesten behandeld te zijn, welke afkomstig zyn uit de gemeenten Wog num, Obdam, Hensbroek, Hoogwoud en Grosthuizen. Voor deze merken werd echter wel de prys berekend; we spraken n.1. een veehouder, die voor deze merken 6.50 per stuk had betaald, zoodat een en ander wel een winstgevend zaakje was. Naar wij ver nemen, hebben de beide personen een be kentenis afgelegd, terwijl thans de Centrale in samenwerking met de politie aan het sporen is naar de veehouders, die de dupe zijn geworden van deze practijken der beide personen. In alle gevallen bleken de veehouders ab soluut onkundig te zijn van deze, wijze van merken, want als door hen werd gevraagd van wie de merken kwamen, werd hen verteld, dat dit geheim moest blijven, aan gezien de eigenaar der merken anders be vreesd was het volgend jaar minder merken toegewezen te krijgen. Daar deze reden nog al aannemelijk was, waren de betreffende veehouders geheel te goeder trouw. B. Voorraad stapelproducten L. T. Bij de gehouden inventarisatie van den L. T. B. Langendijk waren aanwezig: roode kool 197 wagons; gele kool 110 wa gons, Deensche witte kool 191 wagons; uien 33 wagons en peen 19 wagons van 10.000 K.G. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9