North Statf s JiechtswkeH JUdlicaües Omncaireigardiei Financieel Overzicht. WeecBecicht Alkmaarsche Politierechter Kantongerecht te Alkmaar. Arrondissement* Rechtbank te Alkmaar. 1111 LU' Verwachting. TWEEDE BLAD. Schaken EEN MATCH EUWE—BOTWINNIK? Gisteravond heeft dr. Euwe op uitnoodi ging van de „Rotterdamsche Sportpers" hotel Bristol te Rotterdam een causerie houden over de resultaten van het onlangs gehouden A.V.R.O.-tornooi. Hierin heeft dr. Euwe o.a. meege deeld, dat hij Donderdag a.s. in een bijeenkomst van het Euwecomité een voorstel zal doen tot het organiseeren van een ontmoeting tusschen hem en Botwinnik. Deze wedstrijd zou dan uit twintig partijen bestaan, waarvan hij er tien Rusland en tien in Nederland wil spe len. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van het comité een match EuweKeres te or ganiseeren, maar dr. Euwe meende op plan niet te kunnen ingaan. V.V.V. II—HAARL. SCHAAKCLUB II. Maandag vond in den Muziektuin alhier de competitiewedstrijd voor den N.H Schaakbond plaats tusschen V.V.V. II en de Haarlemsche Schaakclub II, welke door Haarlem met 6—4 gewonnen werd. De ge detailleerde uitslag was als volgt: y V.V.V. II H.S.C. II A. M. Haksteen—J. H. Bauer W. PjjningJ. A. Hoeben J. de Groot—R. Nürnberger G. S. GroenewoudH. J. van Es A. Vader—J. Schippers D. Appel Sr.—P. A. van Driel H. VlugF. A. Fortgens H. Booy—J. H. Kruyt Ir. v. Rossum du ChattelN. v. Lingen 0 P. C. van Haren—C. Maaskant 0—1 in dit 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 1— 0—1 1 Totaal 46 Alkmaar speelde aan de even borden met wit. Zitting van Maandag 12 December. Een amateur Een echte amateur in het dievenvak bleek de jonge bakkersknecht P. J. V. uit Ursem, die in de maand Augustus van dit jaar te Alkmaar trachtte verschillende winkeliers by hun zakelijken neus te nemen. In een boekwinkel op de Nieuwesloot stal hij een vulpen, bij een juwelier in de Magdalenen straat een zegelring en bij een juwelier in het Payglop eveneens een zegelring. Laatst genoemde was echter een pienter man, die scherp' oplette en den diefstal al heel spoe dig in de gaten had. Hij hield den bakker aan den praat en onderwijl gaf z'n vrouw de politie een seintje. Toen die ter plaatse kwam, schrok het jongmensch zoo, dat hij onmiddellijk bekende zich aan diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De reclasseeringsman, de heer Wiggers, rapporteerde over dezen amateurdief, die slecht was opgevoed en veel belangstelling had voor café's en dansgelegenheden, din gen, die in de oogen vaneen heer Wiggers en van den Alkmaarschen politierechter, waarvoor de jongeman terecht stond, een gruwel zijn. Overeenkomstig het advies van den heer Wiggers vorderde de officier, die vond dat er een goede stok achter de deur moest blij ven, 5 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar en op legging van bijzondere voorwaarden. Het vonnis was conform, met dit verschil dat er nog een maand bij gedaan werd. Telefonische grapjes. De 18-jarige Wieringsche krantenbezorger D. v. B. had met een tweetal even jeugdige kornuiten de aardigheid uitgehaald, binnen te dringen in een tijdelijk onbewoonde villa op Wieringen, om daar de noodige vernie lingen teweeg te brengen en door middel van een aanwezige telefoon verschillende menschen voor de grap op te bellen. De jongeman, die bekende, was al her haalde keeren door de politie gewaar schuwd op te passen met zijn brutaliteiten, maar zonder resultaat. De heer Wiggers, die ook in dit geval rapporteerde, vertelde er nog bij, dat de jongen voortkwam uit een keurige familie, maar een beetje bandeloos was en hoewel niet strikt ongehoorzaam zijnde, toch heel veel praatjes had tegen iedereen. Voor zijn werk was hij goed. De officier vroeg als straf voor de balda digheden 10 of 5 dagen en 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd en oplegging va - bijzondere voor waarden. Het vonnis was dienovereenkomstig. Een meineed-kwestie. Eenigen tijd geleden werd voor de Alk maarsche rechtbank in kort geding een pro ces gevoerd door Philips tegen een Helder- schen radio-artikelenhandel, welke Ameri- kaansche radiolampen verkocht. De in dat proces als getuige gehoorde radio-monteur, P. N., een van de twee fir manten van de Heldersche zaak, maakte zich toen schuldig aan meineed, door onder eede iets te vertellen, wat niet waar was, om zoodoende het proces in zijn voordeel te doen verloopen. HET NATUURLIJKE RECLAMEMIDDEL. Daar reclame voor levensmiddelen voor de huisvrouwen ook nieuws is, ligt het voor de hand, dat deze reclame in couranten, daar waar men gewend is al het nieuws te vinden, het best op haar plaats is. Courantenreclame is het „natuurlijke" reclamemiddel. Bovendien bewijst zorgvuldige con trole der resultaten van onze reclame de juistheid van deze stelling. Vandaar dat wij verreweg het grootste deel van ons reclame-budget in couranten reclame beleggen. Zoo liet de reclamechef van een krui- deniersbtdf.Üf sich otjJaCg? uit, DIRECTEUR HANDELSAVOND SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Alk maar roepen sollicitanten op naar de betrek king van DIRECTEUR, TEVENS LEERAAR AAN DE HANDELSAVONDSCHOOL. Vereischt is het bezit van middelbare be voegdheid voor één der aan de school onder wezen vakken: Nederlandsche taal, Boek houden en Handelsrekenen, Engelsche taal, Duitsche taal. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse) Sollicitatie-stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór of op 20 December a.s. Alkmaar, 13 December 1938. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijdvatc van Woensdag 14 November tot en met Dinsdag 20 November de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen: witte kleur; Vetbonnen: bruine kleur; Rundvleeschbonnen: rose met roode streep. De directeur voornoemd; E. VAN DEN HEUVEL Alkmaar, 12 December 1938. GEBAKKEN VISCH. Verkrijgbaar voor werkloozen, die in steunregeling of werkverschaffing zijn opgenomen. Bonnen: iederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool van 10 lA11 uur en 44 Vi uur. Visch: volgende week Vrijdag eveneens aan de Keetkolkschool van 8.459.30 uur. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Ten hoogste 3 pond per gezin. De Directeur van het C-emeentelijk Bureau voor Sociale Zaken te Alkmaar, ED. v. d. HEUVEL. Wegens het plegen van meineed had deze radiomonteur zich te verantwoorden. Hij be kende volledig en zou graag een voorwaar delijke straf willen hebben. Daar is meineed in omstandigheden als de onderhavige te erg voor, vooral, omdat, zooals de officier zei, verdachte vóór het af leggen van den eed nadrukkelijk gewezen was op de beteekenis daarvan. „Waar blij ven we, vroeg de officier, als we zulke din gen ook al voorwaardelijk gaan veroordee- len? Er staat een straf op van ten hoogste zes jaar en verdachte mag nog blij zijn, dat ik hem voor den politierechter heb gedaagd, bij wien ik niet meer dan 6 maanden kan vragen". Nog twijfelde de officier, of hij niet verwijzing naar de meervoudige kamer zou vragen, maar tenslotte wilde hij, hoewel hij niet erg veel schuldbesef bij verdachte kon vaststellen, met 6 maanden gevange nisstraf volstaan. De rechter, die zei niet goed uit de hou ding van verdachte wijs te kunnen worden, omdat die volgens hem dan weer te weinig berouw betoonde, om het volgende oogen- blik te zeggen, dat hij veel gewetenswroe ging had, »ond het maar beter, dat de meer voudige kamer de straf zou bepalen, wes halve de zaak daarheen verwezen werd. Hij mocht niet over de brug komen. De garagehouder H. T. J. uit Amsterdam moest een paar maanden geleden met zijn auto wachten voor de brug te Kolhorn, wel ke defect was. Nieuwsgierig naar de oorzaak van het mankement was hij met eenige an deren uitgestapt en de brug opgeloopen. Dat mocht niet van den sluiswachter, die het pu bliek gelastte zich van de brug te verwijde ren. Volgens den sluiswachter zou J. aan het bevel niet hebben voldaan en zich handtas telijk hebben verzet, toen de sluiswachter hem met kracht van geweld van de brug wilde zetten. De garagehouder beweerde tegen den po litierechter, dat de sluiswachter zeer onheb belijk was opgetreden, dat hij verdachte, heel correct was gebleven en dat van hand tastelijk verzet zijnerzijds geen sprake was geweest. Om dat alles te bevestigen had verdachte drie getuigen a décharge meege bracht. De sluiswachter vertelde het net anders om en zei zelf heel beleefd en keurig te zijn opgetreden, maar dat verdachte bot tegen alles was ingegaan en zich ruw had verzet, toen hij werd verwijderd. De sluisknecht, ook als getuige gehoord, legde echter zeer aarzelende verklaringen af, zoodat de officier maar één werkelijke getuige overhield. Wijl hij op z'n vingers kon narekenen, dat de drie getuigen a dé charge niet bepaald zijn zijde zouden kiezen, vroeg de officier maar vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Verdachte kon zich met zulk een eisch zeer goed vereenigen en verliet «content de rechtszaal, toen het vonnis conform was. Uitspraken van de strafzitting van Vrydag 9 December 1938. Overtredingen van de motor en r ij w i e 1 w e tA. O. te Alkmaar, P. T. te Oudorp, L. M. te Alkmaar, ieder 3 boete of 1 week tuchtschool; A. M. te Purmerend, A. W. Ie Sint Pancras, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis; N. Z. te Koe dijk, H. T. te Beverwijk, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; P. D. D. te Haarlem mermeer, J. B. te Zaandam, iedei 2.50 boete of 2 dagen hechtenis; A. C. te Zaan dam, ,H. P. v. d. E. te Limmen, C. W. te Broek op Langendijk, ieder 3 boete of dagen hechtenis; H. K. te Harenkarspel, C. O. te den Helder, ieder 3 boete of dagen hechtenis; D. A. v. d. M. te Bergen 2 en 2 boete of 2x1 dag hechtenis; J. Th. v. S. te Schermerhorn, S. J. Alkmaar, ieder 5 boete of 3 dagen hecht G. de G. te Alkmaar 3 en 2 boete of 3 en 2 dagen hechtenis; W. L. K. te Beverwijk 5 en 3 boete of 3 en 2 dagen hechtenis N. T. te Bergen, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis; P. de B. te Obdam, 30 boete of 20 dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden en toewijzing der civiele vordering ad 10 aan J. v. M. te Obdam. Overtredingen van de poli tieverordeningen J. M. te Alk maar 1.50 boete of 1 week tuchtschool H. C. D. te Amsterdam, 1 boete of 1 dag hechtenis; A. K. te Zijpe, 2 boete of dagen hechtenis; H. H. te Oudkarspel 2.50 boete of 2 dagen hechtenis; A. v. d W. te Beverwijk, C. G. J. v. W. te Alk maar, J. S. te Alkmaar, J. P. K. te Alk maar, ieder 3 boete of 2 dagen hechte nis; K. F. te Haarlem, 2 x 2 boete of 2 x 1 dag hechtenis; M. de G. te Alkmaar F. J. S. te Alkmaar, ieder 4 boete of dagen hechtenis. Overtredingen van het rijks zeeweringsreglement: J. D. te Rotterdam, H. L. A. J. B. te Purmerend ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de winkel slui i n g s w e tJ. B. te Bergen, geen straf toegepast. Uitspraken van op 6 December behandelde zaken. A. Kr., zonder beroep of vaste verblijf plaats. Diefstal op Urk. Eisch 6 maanden voorwaardelijk gevangenisstraf met proefjaren en oplegging van bijzondere voorwaarden. Vonnis conform. H. V., tuindersknecht te Den Helder Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld (auto-ongeluk). Eisch 3 maan den hechtenis en 1 jaar ontzegging der rijbevoegdheid. Vonnis 2 maanden hechte nis. Overigens confrom. Joh. W., los-werkman te Alkmaar. Ver- valsching van een postwissel. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Vonnis conform. Door de Alkmaarsche rechtbank werd de beruchte Duitscher F. W. H., electro- monteur van beroep, wegens het plegen van een juweelendiefstal te Alkmaar waarbij hij 1000 aan juweelen buit maakte, veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. De eisch was eveneens drie jaar H. is dezelfde juweelendief, die vorige week te Zwolle tot diie jaar werd veroor deeld. Hij moet voor nog meerdere recht banken terecht staan. ALCOHOL BIJ SNELVERKEER. Autobestuurder staat terecht Een bruiloftspartij in Berkenwoude heeft voor eenige bruiloftsgasten uit Stolwijk en omgeving zeer noodlottige gevolgen gehad. Een auto met vijf personen, die 's nachts om twee uur den terugtocht naar Stolwijk aan vaardde, is onderweg in het water gereden. Drie van de inzittenden konden zich redden, de twee anderen slaagden er niet in uit de auto te komen en verdronken. De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar J. B. te Stolwijk, heeft zich wegens het ver oorzaken van dood door schuld voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad en is deswege veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden. Van dit vonnis teekende hij hooger beroep aan en gister diende deze zaak voor het Haagsche gerechtshof. De inzittenden van de auto verklaarden, dat er dien avond flink gedronken is, maar of verdachte dronken is geweest, konden zij niet zeggen. Verdachte verklaarde niet buitensporig veel gedronken te hebben. De procureur-generaal was van meening, dat verdachte in een toestand is geweest, dat hij niet meer behoorlijk een auto heeft kunnen besturen en ondanks het aanbod van een derde om te rijden, heeft hij het toch zelf gedaan. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak 21 December. MAG EEN AGENT IN BURGER EEN GUMMISTOK DRAGEN? Principieele zaak voor het Hof, Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft behandeld de geruchtmakende en principiëele zaak tegen den gewezen agent van politie F. de L., wonende te Den Bosch, die toen hij nog in politiedienst was, in zijn vrijen tijd, in burger gekleed, onder de gemeente Vught, een schoenma ker heeft mishandeld met een gummistok. Voor deze mishandeling is de L. veroor deeld, doch ook heeft hij zich voor den Bosschen kantonrechter te verantwoorden gehad, op grond van de omstandigheid, dat hij met het dragen van deij wapenstok buiten dienst, de wapenwet zou hebben overtreden. De kantonrechter, oordeelende, dat deze politieman, hoewel in burgerkleeding en in een andere gemeente vertoevend, niet temin in dienst van de gemeente 's-Her togenbosch was, ontsloeg den politieman van rechtsvervolging. Nadat de ambtenaar van het O.M. be roep had aangeteekend, bevestigde de Bos sche rechtbank de kantonrechterlijke uit spraak, tegen welk vonnis, de officier van justitie, die een veroordeeling had ge- eischt, cassatie aanteekende. De advocaat- generaal bij den Hoogen Raad was van meening, dat een politieman, die buiten eenig verband met zijn dienst zich buiten zijn gemeente bevindt, wel deel blijft uit maken van de politie eener gemeente. Doch hij heeft dan tijdelijk zijn functie van politieagent afgelegd en kan dus niet meer als politie-agent zijn uitgerust. Hij mag dus ook in deze omstandigheden geen wapens dragen. Conform de conclusie van den advocaat- generaal heeft de Hooge Raad dt zaak ver wezen naar het gerechtshof te 's-Her togenbosch, dat heden de zaak heeft be handeld. De advocaat-generaal mr. W. Wassink eischte vernietiging van het vonnis en veroordeeling van den verdachte tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen hechte nis. SCHIETPARTIJ TE RUVVIEL. Heden deed de Utrechtsche rechtbank uitspraak inzake de schietpartij te Ruwiel. De officier van justitie, mr. jhr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, had tegen den 58-jarigen veehouder A. van M. bij de be handeling van deze vrijwel unieke straf zaak, rekening houdende met de omstan digheden, daar bovendien doodslag niet kon worden bewezen, een gevangenisstraf geëischt van twee jaar. De rechtbank veroordeelde thans den veehouder tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden ,met aftrek van den tijd, in voorarrest doorgebracht. HET BETWISTE SINGMASTER- OCTRÜOI. Deskundigenrapport verklaart Duitscli bezwaar ongegrond. Tegen het Nederlandsche octrooi 37773 van Singmaster voor de vervaardiging van gematteerde kunstzijde door toevoeging van titaandioxyde is van drie verschillende zij den een nietigheidsactie aanhangig gemaakt om van den rechter nietig-verklaring van het octrooi te verkrijgen. In de eerste dezer nietigheidsacties, tegen de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda ingesteld door de Duitsche kunstzijde fabriek Deutsche Acetat-kunstseiden A.G, „Rhodiaseta" te Freiburg in Breisgau, wei den door de rechtbank enkele deskundigen benoemd die tot de slotsom kwamen dat de werkwijze van het Nederlandsche octrooi 37773 op 8 Mei 1929 (den prioriteitsdatum) als nieuw en inventief te beschouwen was, (Vervolg). Met dezen factor dient men, bij belegging van gelden in de Ver. Staten, terdege reke ning te houden. De verwachting in Amerikaansche zaken kringen, dat in het nieuwe jaar een krachtige verbetering der conjunctuur zal intreden, is voor een niet onbelangijk deel gebaseerd op de door de regeering te verrichten uitgaven waaronder die voor bewapening een plaats van beteekenis innemen. Toch loopt de New Yorksche beurs hierop nog niet in sterke mate vooruit. Op verschillende dagen heeft zelfs de verkoopbeweging de overhemd be houden, waardoor de koersen nog verder zijn afgebrokkeld. Nu hebben gewoonlijk in de laatste maand van het jaar op de New York sche beurs liquidaties van fondsenbezi plaats in verband met de noodzakelijkheid, middelen vrij te maken voor betaling van belasting, die vóór 1 Januari moet zijn aan gezuiverd. Wanneer de invloeden van de jaarswisse ling eenmaal voorbij zijn zal, naar sommigen meenen, de factor der conjunctuurverbete ring meert tot haar recht kunnen komen, Vooral voor de staalindustrie verwacht men in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar een verdere opleving, waabij het besluit van de U.S. Steel Corporation, de prijzen in dit kwartaal onveranderd te laten, van gun- stigen invloed zou kunnen zijn. De afleverin gen van de Staaltrust waren in November weliswaar reeds belangrijk grooter dan in de voorafgaande maand en vermoedelijk zul len zij in December ook nog omvangrijk zijn, maar dit zal waarschijnlijk niet betee kenen, dat de bedrijfsresultaten voor de laatste maanden des jaars reeds een aanmer kelijke verbetering te zien zullen geven. Het gaat thans n.1. nog hoofdzakelijk om de uitvoering van contracten, die tegen de een tijd lang geldende lage prijzen zijn afgeslo ten. Blijkbaar streven de staalproducenten er naar, vóór het eind van het jaar al deze contracten uit te voeren, zoodat in Januari kan worden begonnen met de aflevering van orders, die tegen betere prijzen zijn ge boekt, wat dan ook van gunstigen invloed zou worden op de bedrijfsresultaten. De belangstelling van het Nederlandsche publiek voor Amerikaansche fondsen is in den laatsten tijd sterk geluwd. Men houdt er rekening mede, dat in de beurskoersen de verwachte conjunctuurverbetering reeds voor een goed deel verdisconteerd is en geeft er de voorkeur aan, af te wachten, of de be drijvigheid zich op het verhoogde peil kan handhaven en in hoeverre deze in een stij ging der inkomsten van de verschillende ondernemingen tot uitdrukking zal komen. Ten aanzien van de financiëele resultaten van de binnenlandsche ondernemingen, welker aandeelen op de Amsterdamsche beurs genoteerd zijn, tast men nog meer in het duister dan omtrent die van Amerikaan sche maatschappijen. Deze laatste immers plegen regelmatig kwartaalcijfers te publi- ceeren, terwijl hier te lande nagenoeg geen .tusschentijdschemededeelingen worden gedaan, zoodat men, wat de resultaten over het afgeloopen jaar en den algemeenen gang van zaken betreft, is aangewezen op de jaarverslagen, die meest eerst in de periode Maart-Mei, vaak nog later, verschijnen. Alleen de hoogte der interim-dividenden geeft eenige aanwijzing betreffende den gang van het bedrijf, maar slechts een beperkt aantal ondernemingen plegen interim-divi denden te declareeren. Van de belangrijke Nederlandsche ondernemingen waren het tot dusverre slechts de navolgende, die interim- uitkeeringen hebben aangekondigd: Vlieg- tuigenfabriek Fokker 5 op de gewone aandeelen, tegen een interim- dividend van 8 op de gewone aandeelen het vorige jaar, toen deze in totaal 25 ontvingen; Nederlandsche Ford Automobiel fabriek 6 evenals vorig jaar, toen een totaal dividend van 20 werd uitgekeerd; Billiton Mij. 149.60 per aandeel uit de eerste rubriek en 100 per aandeel uit de tweede rubriek (onveranderd; totaal divi dend over 1937 25 Lever Bros Unilever N.V. kondigde eveneens een onveranderd interim-dividend aan van 3 het vorige jaar heeft het slotdividend 4)4 bedragen. Een verrassing aan aandeelhouders bezorgde de Algemeene Norit Mij. door deh baarstelling van een extra dividend'1** 10 uit de interne reserveerineen Van de mededeeling is toegevoegd dat ,7aaraan 1938 tot nog toe verkregen bedrijfsreLtT1" t.z.t. alsnog de uitkeering van een divid! i* niet lager dan dat over 1937 (toen 15 £5 - uitgekeerd) mogelijk maken. Daarentegen heaft de Deli Maatseb„ besloten, dit jaar geen interim-dividend^ te keeren, terwijl het vorige jaar een int rim-dividend van 6 en een totaal-dividend van 14 werd betaald. Het besluit stant maar gemeld wordt, geheel los van de in h afgeloopen jaar bereikte financiëele resul taten, doch houdt verband met „de algemeen zeer onzekere omstandigheden". Vermoed lijk doelt de directie hierbij zoowel op de on" zekere politieke vooruitzichten als op dè speciaal voor de Sumatra-tabakscultuur min der gunstige afzetmogelijkheden in Duitsch" land, waar het gebrek aan deviezen waar" schijnlijk tot een verdere beperking van den tabaksinvoer zal leiden. Aandeelen Deli Mij zijn.in koers gedaald; de andere tabakssoor ten konden zich echter beter handhaven. In de stemming der rubbermarkt is no« weinig verandering ingetreden, hoewel de statistische positie aanmerkelijk verbeterd is. Op dit laatste heeft Prof. van Gelderen o.a. gewezen in een uiteenzetting, welke hij ter gelegenheid van zijn aftreden als voor zitter van de Nederlandsche delegatie bij het Internationale Rubbercomité aan de „Agence Economique Financière" heeft gegeven Volgens zijn berekening is, bij de zeer grooté stabiliteit van het verbruik buiten de Ver. Staten en het verbruikscijfer van Amerika voor 1939 een totale wereld-abscriptie te verwachten van 950.000 a 1.000.000 ton, het geen overeenkomst met een uitvoer-percen- tage van 57)4 Het zou z.i. dan ook niet juist zijn geweest, indien de uitvoer in het eerste kwartaal gehandhaafd was op 45 van de standaardproductie; men had hem dan wellicht in het tweede kwartaal reeds belangrijk moeten verhoogen en de nadeelen van dergelijke plotselinge groote veranderin gen zijn in het verleden herhaaldelijk ge bleken. De overige afdeelingen der beurs geven geen aanleiding tot een afzonderlijke be spreking; voor de koersfluctuaties verwijzen wij naar onderstaand koerslijstje. De tijde lijke scherpe koersdaling van aandeelen Koninklijke Petroleum was hoofdzakelijk toe te schrijven aan verkoopen van Fran- sche zijde, als uitvloeisel van de terugtrek king van gevlucht kapitaal. Deze zelfde fac tor leidde tot een verdere koersverbetering voor Fransche spoorwegobligatiën e.d. De Nedelandsche beleggingsmarkt bleef uitermate stil en de koersen zijn nauwelijks veranderd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Bethlehem Steel 52 1/8, 51, 53 3/8; U.S. Steel 45 7/8, 46. 47 7/8; General Motors 36)4, 36 1/8, 37 3/8; Anaconda Copper 24 7/8, 24'/2, 26; Aku 39)4, 37)4, 39 5/8; Fokker 365, 376; 373; Ford Automobielfabr. 349 1/4, 347)4, 349)4; Philips' 222»/2, 215, 224; Unilever 143 3/4, 143 1/8, 143 3/4; Kon. Petroleum 3191/4, 314 1/4, 317)4; Amsterdam-Rubber 225)4, 220 1/4, 224; Deli Batavia Rubber 153 1/8, 145 1/4, 152 1/4; Serbadjadi 106)4, 103, 106 7/8; Deli Batavia Tabak 209; 207; 211)45 Handelsver. „Amsterdam" 471, 466, 474; Javasche Cultuur 196, 193; Deli Mij. 265. 258, 261)4; Holland Amerika Lijn 112, 110 1/4. 1111 4; Ned. Scheepvaart Unie 119)4, 117 3/4, 118)2. Voor de kuststrook: Zacht weer, meest zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, meest matige zuidelijke wind. Buitenlandsch weeroverzicht. Voor het binnenland: Zacht weer, des ochtends nevelig, overdag gedeeltelijk be wolkt, geen regen van beteekenis, zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind. In het oosten van Europa blijft het mach tige hooge drukgebied nog steeds stand hou den. De luchtdruk is er nog voortduren stijgende en te Helsingfors wordt thans een barometerstand van 1034.6 m.b. of 776. m.m. aangetroffen. Ook in het zuiden wor^ de luchtdruk nu weer geleidelijk ^ooge-» zoodat de depressiestroom, welke in de a geloopen dagen van zuid naar noord tro thans opgehouden heeft. Intusschen is oceaandepressie geleidelijk verder n°or oostwaarts getrokken. De kern van het m nimum ligt thans ten zuid-zuidoosten va IJsland. Een regenfront is Ierland £cn derd, alwaar het in den afgeloopen naci Valentia dertien millimeter neerslag brac Bovendien zijn de winden in het westen v de Britsche eilanden tot krachtig toegen men. Veel invloed kan deze depressie op weer ten onzent echter nog niet uitoefpn Bij de heerschende drukverdeeling over het grootste gedeelte van west-Eur nog zuidelijke tot zuidoostelijke wind schen, en liet zachte weer houdt nog %0 durend aan. Over ons land is de temp tuur nog vijf a zes graden 1>oven norrngen In Scandinavië bedragen de afwijk j,o- hier en daar nog meer dan tien 8ra n j<j. ven normaal. Slechts over midden- cn z Duitschland komt lichte vorst voor. hoogere luchtlagen blijven de tempera ook nog buitengewoon hoog, al is sin s teren een geringe daling opgetreden. LICHT OP! „tui. Hedenavond voor rijwielen, tot gen en andere voertuigen van 16.17 u .32 uur licht op.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8