EGMOND AAN ZEE HEERHUGOWAARD GRAFT S DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG lj^DECEA!EER^1938^ Qemeeniemden De gisteravond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd bijge woond door alle leden. Na opening door den burgemeester, den heer C. .T Eyma, werden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen was van Gedep. Staten bericht van goedkeuring der rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor kennisgeving aangenomen. Begrooting 1939 Namens de commissie voor het nazien dezer begrooting bracht de heer Prins rapport uit. Onjuist achtte zij het verkeerd het schoonmaken van de school t. blijven opdragen aan een gemeentewerkman. Zij wenschte daarvoor een werkster te zien aangewezen. Ten slotte stelde zij voor om de begroo ting vast te stellen op de volgende eind cijfers: Gemeentebegrooting: gewone dienst 353.327.08 aan ontvangsten en uitgaven; kapitaaldienst 60.054.64 (het vorige jaar was geraamd 385.800 door hoogere kosten aan steunverleening en werkverschaffing, thans is 36.346 aan arbeidsloon in werkverschaffing uitge trokken en 12.000 voor bij kamende kosten; de subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon is verhoogd van 16.600 tot 20.000. Gasthuisfonds: 1300 aan baten en lasten. Gasfabriek: baten en lasten 41.193.19, kapitaaldienst 9734. Waterleidingbedrijf: 13 964.26 aan baten en lasten, kapitaaldienst 11.683.90. Electriciteitsb<drijf: 29.026.21 aan baten en lasten en 7248.50 voor den ka, 'taldienst. De heer Prins ging nog nader in op het schoonmaken van de school en drong erop aan om het daarvoor uitgetrokken bedrag van 250 ook te besteden. Van de verlaging der electriciteitstarie- ven vreesde spr., dat zij alleen voor den middenstand een gunstigen invloed zal hebben. Hij wilde in dezen geen bevoor deeling van een bepaalde groep. De mid denstand was misschien wel op een andere wijze te helpen. De heer H a 1 f f meende, dat 450 was uitgetrokken voor het schoonmaken van de school. De voorzitter zei, dat van den minister een mededeeling was ontvangen, volgens welke voor elk lokaal niet meer dan 40 mag worden betaald. Het zal de vraag zijn of de electrici- teitstarieven over de heele linie zullen kunnen worden verlaagd. Hij betwijfelde zulks wel, maar was niet tegen een onder zoek. In dat geval zou hij de nu voorge stelde verlaging voorloopig niet willen invoeren. De heer Prins zou het nu beoogde al vast willen invoeren, dan is er toch nog een deel der ingezetenen dat er van kan profiteeren. Weth. Broek verzekerde, dat de direc teur der bedrijven had betoogd niet verder te kunnen gaan. De heer Blok zei, dat de middenstand gaarne een zoodanige regeling van den stroomprijs wil, dat de mogelijkheid ont staat de etalages ook na sluitingstijd nog te verlichten. De gestes van Maatsch. Hulp betoon. Den heer Prins was gebleken, dat het M. H. alles doet wat mogelijk is, maar naar zijn meening gaat het toch niet in de goede richting. Bij het geven van een voorschot van 20 aan hen, die naar Duitschland gaan, wordt direct 4 afge trokken. Onjuist vond spr. het ook, dat op aanvragen om b.v. nieuwe schoenen zoo moeilijk bewilliging is te krijgen. Onder zoek naar de noodzaak van steun voor menschen, die al een paar jaren werkloos zijn, vond spr. overbodig; die noodzaak bestaat ontegenzeggelijk. Spr. las een brief voor, ontvangen door een werklooze op een aanvraag om steun. Die hulp was geweigerd; de gronden waarop die afwijzing berustte, keurde spr. af. Naast de kerstgave wilde spr. hen, die b.v. een rijksdaalder per week ont vangen, ook een gift doen uitreiken zoo als anderen den B-steun ontvangen. Spr. stelde daartoe voor om M. H. een extra uitkeering te geven van 5000. De „loonpolitiek" van de Ned. Heide maatschappij keurde spr. af, ook al omdat de opzichter z.i. wat veel zeggingskracht heeft; het verschil in loon door bevoor rechting van sommigen keurde spr. af, het is een partijdigheid van den „baas". Er zijn menschen in de werkverschaffing, die verzekerd zijn van een uurloon van 31 cent, welk loon door anderen weer niet kan worden gehaald. De kolenbon vroeg spr. te willen ver strekken boven het loon; zooals het nu gaat, zit er wel wat uitbuiterij in. Gemeen v8nd spr. het, dat het loon in werkverschaffing naar beneden was ge bracht, toen meerdere arbeiders boven het tot dien tijd geldende loon kwamen.^ De voorzitter hamerde en zei, dat de heer Prins het woord „gemeen' niet mocht gebruiken. De heer Prins vond het een over bodige luxe om hier een opzichter in de werkverschaffing te hebben, die pl.m. 28 per week verdient. Spr. merkte op, dat hij meermalen ter secretarie was gekomen met z.i. gegronde klachten. De voorzitter kon niet toegeven dat die klachten gegrond waren, dat stond nog lang niet vast, zei hij. De kolenbon kon misschien wel boven het loon gegeven worden, we kunnen dat onderzoeken. Als de opzichter verdwijnt en er dan geen toezicht zou wezen, zou men moeten vreezen, dat de boel niet goed ging. Boven dien is de aanwezigheid van een opzichter een eisch van den minister. Wij zijn nu eenmaal gebonden aan de regeeringsvoor' schriften. Het onderzoek van M. H. naar de mate va/1. behoeftigheid der werkloozen ge schiedt, omdat velen dezer menschen nog wel eens extra inkomen hebben (in de duinen b.v.) De heer Prins: Dat kan niet, er wordt hier niet gestroopt. De heer H a 1 f f zei, dat, als M. H. moet doen zooals de heer Prins wil, méér geld voor dat orgaan moet worden gegeven. De voorzitter merkte op, dat nu reeds een paar duizend gulden méér is uit getrokken, we moeten niet het onderste uit de kan willen hebben. De aftrek, door den heer Prins ter spra ke gebracht, is misschien wel wat over dreven, zooals zooveel vaak wordt over dreven. De heer Prins ontkende, overdreven te hebben. De begrooting werd ten slotte vastge steld zoonls zij was aangeboden. Andere agenda-punten. Het kostenbedrag per leerling van de openbare school werd gesteld op 9.84. Het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting werd vastgesteld op 75. De vierde wijziging der begrooting werd vastgesteld, zooals door Ged. Staten aan gegeven. De heer J. Dekker werd herkozen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De heeren Halff en Snoeks kregen elk één stem. Het aftredend lid van Maatschappelijk Hulpbetoon, de gemeentesecretaris mr. J. J. Spit, werd herkozen met 5 stemmen (één stem was uitgebracht op den heer Snoeks, een andere was blanco). Tot onderwijzeres werd benoemd met algemeene stemmen mej. A. T. Hijzen. De heer Prins vroeg waarom mej. Reinders geen bericht had gehad, dat zij op no. 3 van de voordracht was geplaatst. De voorzitter antwoordde hierop, dat een mededeeling als bedoeld niet noodzakelijk is en dat zij in dit geval was naeelaten, om geen illusies bii deze solli citante te wekken, want de op ,no. 1 ge plaatste verd:ende verre de voorkeur en zou toch wel benoemd worden. Rondvraag. De heer Pr in s vroeg of er voor 't schoonmaken van de school een oproep zal worden gedaan dan wel of er gelegenheid zal worden gegeven tot inschrijving. In het laatste geval is men eigenlijk gebon den aan de laagste inschrijving en 't is niet gezegd dat dit de beste zal zijn. Bovendien zou men dan misschien niet aan het daar voor uitgetrokken bedrag toekomen en dat mag er toch wel voor betaald worden. De voorzitter had geen bezwaar tegen het oproepen van sollicitanten. Op een andere vraag van den heer Prins zei spr., dat de eventueel te benoemen persoon deelt in de sociale verzekeringen, er moet voor geplakt worden. De heer Blok klaagde er over, dat de school er zoo smerig uitziet. De voorzitter geloofde, dat dit wel wat overdreven is. De heer Snoeks vroeg naar den B- steun. De voorzitter: Er wordt aan ge werkt; of het nog vóór Kerstmis kan, is nog niet zeker. De heer Halff wilde weten waarom hier ter plaatse niet is gecollecteerd voor de vervolgden om geloof of ras, ofschoon minister Colijn het houden ervan had aanbevolen. De voorzitter antwoordde, dat de reden hierin moet worden gezocht, dat niemand heeft gevraagd de collecte te mogen houden. Spr. zelf voelde er niet voor om een collecte cp touw te zetten. De heer Halff: Waarom is hier dan wel gecollecteerd voor kinderen die ach ter zyn? De voorzitter antwoordde, dat hiervoor goedkeuring is gevraagd en dat die is verleend. Hierna sluiting der openbare vergade- rmg. De raad vergaderde Maandagavond te half acht in het gemeentehuis. De voorzitter, de heer B. J. F. Sutman Meijer, deelde mede, dat een dankbetuiging van H.M. de koningin is ontvangen voor de aangeboden gelukwenschen bij H.M. regee- ringsjubileum. De drie aftredende heeren Quant, Tromp en van Elten werden herkozen als leden van de comm. van bijstand voor het gem- elec- triciteitsbedrijf. 5000 tuinderscredieten afgelost. B. en W. stelden voor, op de geldleening groot 49.000, welke oorspronkelijk was aangegaan voor het verstrekken van tuin derscredieten, 1500 extra af te lossen, daar van deze credieten f 1500 is afgelost. Er is 5000 afgelost. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden verder voor, de geldlee ning, groot 3000, aangegaan met den heer J. W. Beers, geheel af te lossen. Deze aflos sing is mogelijk daar door een wijziging van de Gemeentewet, de borgstelling voor den heer Beers als administrateur van het G.E.B., waarvoor deze geldleening was aan gegaan, is opgeheven. Aldus besloten. Gemeentefondsbelasting. Besloten werd ten behoeve van het belas tingjaar 1939/1940 evenals vorige jaren, 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Machtigingen werden verleend tot het aangaan van kasgeldleeningen. B. en W. stelden voor, met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten, een rekening-courant overeenkomst aan te gaan, tot een maxi- mum-crediet van 7500. Aldus besloten. Slootdemping Middenweg-Hondenweg. B. en W. stelden voor, over te gaan tot het dempen van enkele slootgedeelten langs den Middenweg en den Hondenweg en deze wer ken in werkverschaffing te doen uitvoeren. De heer Van Elten zeide uit de begrooting de conclusie te hebben getrokken, dat de loonen zijn uitgetrokken op 0.25 per uur. Dat is toch niet juist? De voorzitter antwoordde, dat de heer v. Elten gelijk heeft. De arbeiders zullen wel 26 cent krijgen. De minister moet het echter eerst goed keuren. Het kan niet zonder meer worden veranderd. De heer Dekkers merkte op, dat het hier gaat om een bedrag van 40.000. T.a.v. het eerste voorstel merkte spr. op, dat er door deze sloot langs den Hondenweg te dempen weer een doodloopende sloot ontstaat. Is er overeenstemming met den heer Mo lenaar bereikt over de koolboet? De heer Tromp zeide, dat het voor de vei ligheid van de schoolkinderen een groote verbetering is, dat de sloot gedempt wordt. De heer Bankras merkte op, dat de ver schillende toeslagen kolenbonnen enz. niet in de begrooting zijn opgenomen. De voorzitter atwoordde de heeren. Van de loonen wordt een groot percentage door het Rijk vergoed. De werkloozen kunnen ge durende langen tijd in de gemeente tewerk gesteld worden, hetgeen een grpot belang is. De commissie van werkverruiming is zeer tevreden over wat de gemeente Heerhugo- waard voor de werkverruiming doet en heeft daarom 4000 subsidie in de stichting van een volksbad en schoolbad toegezegd. Ook moet rekening worden gehouden met de door deze demping verkregen ver fraaiing der gemeente. Het geld komt weer terug door de baat belasting. Het kost de gemeente weinig en bevordert de tewerkstelling van de werk loozen. Voor de medewerking van het polderbe stuur is voorzitter dankbaar. De demping van de sloot bij den Hondenweg is een voorwaarde van den Prov. Waterstaat. Het argument van den heer Tromp t.a.v. de vei ligheid der kinderen onderschrijft spr. vol komen. De voorzitter meende, dat er met den heer Molenaar volledige overeenstemming is be reikt. Men zal hem een laad- en losplaats geven en een karretje om zijn producten te vervoeren. Vrijstelling van baatbelasting kan hem niet verleend worden. In het bestek zijn de basisloonen reeds op genomen op 26 cent. In de begrootingen zit altijd een ruime speling, hetgeen blijkt uit de reeds gehouden aanbestedingen. De heer Krom zou er niet voor zijn, de tuinders hun arbeiders te ontnemen. De voorzitter antwoordde, dat die objec ten, waarin derden bijdragen, voorgaan. De aanvragen voor verschillende objecten zijn aan den minister toegezonden. Met de baggerregeling zooals ze thans wordt toege past, kan spr. zich niet vereenigen. Men mag er geen misbruik van maken, door te wachten met baggeren, tot er weer veel werkloozen zijn. Eenige namen aijn dan ook van de lijst geschrapt. Weth. Krom meende, dat dit groote stag natie veroorzaken zou. Is het nu zoo mofti, de menschen te laten stempelen, als ze in de baggerregeling kun nen werken? Laat de menschen, die in gun. stiger positie verkeeren, ook van de bagger, regeling profiteeren. De voorzitter zeide, dat de heer Krom wist, dat deze zaak onderzocht zou worden. Nu is gebleken dat men ook nog het advies van de commissie voor waterverontreiniging noodig heeft. Deze commissie is echter zeer overbelast, waardoor de uitvoering gestag neerd wordt. Weth. Krom zeide, dat de burgemeester en hij elkaar zeker verkeerd begrepen heb ben. D heer Tromp was het er mee eens, dat het werk dat in het vrije bedrijf kan ge beuren, in het vrije bedrijf moet geschieden. De menschen gaan echter rekenen en wan neer zij de bagger voor 100 pCt. moeten be talen, dan gooien ze kunstmest op het land, en gaat de baggerregeling niet door, het geen de bedoeling niet kan zijn. De voorzitter zegde toe, een en ander met den Inspecteur te zullen bespreken. Het is wel niet prettig als eens een paar weken gestempeld moet worden. Er zijn echter weinig gemeenten die zooveel aan werkver schaffing doen als Heerhugowaard. De heer van Elten zou het gemeentebe stuur wel ter overdenking willen geven, dat het verschil tusschen werkverschaffingsloon en den steun wel 4 tot 4.50 per week is. Als straks door intrekking van de bagger regeling de rouleerregeling moet worden in gevoerd, zou spr. dit betreuren. De voorzitter vond, dat de heer van Elten wel wat te ver ging. Er wordt hier heel wat voor de werkloozen gedaan. De heer Dekkers herinnerde aan het in gediende verzoek der Kabel-bewoners om van de Kabel een bruikbaren rijweg te ma ken. Spr. betreurde, dat dit nog niet op de no minatie staat. De voorzitter antwoordde, dat eerst een principieele uitspraak moest zijn verkregen. Door het kleine begin heeft men deze uit spraak. Daarop kunnen wij voortbouwen. Spr. hoopte op de medewerking van de aan- wonenden te kunnen rekenen. Het voorstel werd hierna aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het dempen van een slootgedeelte aan den Hensbroeker- weg werd aangenomen. Hieraan zal het eerst worden begonnen. Het derde slootdempingsvoorstel, voor 'n sloot aan den Broekerweg, zal, wanneer het wordt goedgekeurd, in 1940 aan de beurt ko men, om niet boven de begrootingcijfers uit te komen. In 1939 zal zooveel mogelijk uit gevoerd worden, o.m. de stichting van het volks- en schoolbad. De heer Dekkers vroeg of dit object- Broekerweg ook is aangevraagd. Weth. Kooy antwoordde bevestigend. De heer Dekkers vond echter, dat de men schen te zwaar belast worden. De voorzitter antwoordde, dat overal voor- en tegenstanders zijn. Het is van de bevolking zelf uitgegaan. Er komen tot 's voorz.'s voldoening steeds meer aanvragen We kunnen het niet ieder naar den zin ma ken. De heer Dekkers stelde voor, het nog eens aan te houden tot de volgende vergade ring. Het voorstel werd met 5 tegen 6 stemmen verworpen. Gemeentebegrooting. Hierna volgde aanbieding der begrootin gen voor 1939. De gemeentebegrooting sluit voor den ge wonen dienst op 210.405.16. Aan extra-bijdrage uit het Werkloosheid- subsidiefonds is 5000 geraamd, tegen ver leden jaar 7800 plus een belastingbijdrage van 2100. Het is dus gunstiger dan in 1938. Wanneer geen 50 pCt. meer aan maxima le belasting aan het P.E.N. moet worden be taald (hetgeen veel te veel is) zou men er zonder de extra-bijdrage kunnen komen. De heer Tromp klaagde over het te laat ontvangen van de raadsagenda. De voorzitter beriep zich op het vele werk van de gemeentebegrooting. De heer Tromp vond, dat men geen gele genheid heeft, de stukken in te zien. Ook de heer Dekkers zou gaarne de agen da eerder ontvangen. Nadat de voorzitter beloofd had, zijn leven te zullen beteren, volgde sluiting. Donderdag vergaderde de raad. Ingekomen was een missive van den commissaris der koningin in de provincie Noordholland betreffende uniform en be wapening van de gemeentepolitie. Na toelichting van den voorzitter werd besloten, de gelden voor de uitvoering van het in dit schrijven bedoelde toe te staan. In verband met een schrijven van de com missie voor voor- en nazorg van geestes zieken in Noordholland betreffende subsidie aan die vereeniging, werd besloten het be drag van 2% cent per inwoner toe te staan. Op voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen besloten aan te gaan een kasgeldleening voor 1939 van 5000 a 2 Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. Voor Graft werd benoemd de heer Jn. Blaauw met algemeene stemmen en voor Oost-Graftdijk de heer Jn. Kaaij. Voor West-Graftdijk werd benoemd de heer dr. Jn. Koppen. Vervolgens werden de leden der stem- bureaux benoemd. De voorzitter stelde namens B. en W. aan den raad voor aan te gaan eene geldleening, groot 25000 voor het bouwen van 'de o. 1. centrale school in deze gemeente annex on derwijzerswoning, alsmede het aanbrengen eener centrale verwarming in school en woning. In verband daarmede werd met alge meene stemmen besloten aan te gaan een geldleening, groot 25000 a 3)4 a pari, af te lossen in 30 jaar, alles overeenkomstig de concept-besluiten van B. en W. aan den raad overgelegd. In verband met een ingekomen beschik king van Z. E. den minister van onderwijs, werd besloten: 1. Op te heffen de o. 1. school te West- Graftdijk met ingang van den dag waar op de centrale o. 1. school in deze gemeente in gebruik zal worden genomen, n.1. 1 April 1939; 2. aan G. S. van Noordholiand toestem ming te verzoeken voor de instandhouding van die school tot 1 April 1939. Alles overeenkomstig de concept-besluiten van B. en W. door den raad overgelegd. Begrooting 1939. De voorzitter deelde mede, dat voor 1939 nog een bedrag van 50 op de begrooting zal worden gebracht. Tevens wilde hij voor stellen voor 1938 aan den heer G. de Jong, comdt. van de luchtbescherming, wonende te De Rijp, een gratificatie verleenen van 25 ter tegemoetkoming in de vele werk zaamheden door hem ten aanzien van de luchtbescherming verricht. T.a. van de posten werkverschaffing en steunverleeniging deelde de voorzitter me de, dat te beginnen in Januari 1939 de werkverschaffing met 50 zal worden uit gebreid, zoodat „stempelen voor steunver leening" uitzondering zal worden. Daarna werd met algemeene stemmen besloten de begrooting 1939 /oor deze ge meente zooals deze in concept aan den raad werd aangeboden goed te keuren en vast te stellen. Tevens werd besloten goed te keuren de begrootingen van de burgerlijke-armbestu- ren voor 1939. De heer Jn. Koppen informeerde nog maals naar de verharding en verbreeding van den weg N. E. te West-Graftdijk. Spreker ontving van den burgemeester zoo mogelijk alle toezegging. De heer van Ammers informeerde naar het werken in werkverschaffing bij de vee houders en verkreeg de meddeeling, dat in de maand Januai e.k. hiermee zal wor den aangevangen. De heer W. van Ammers stelde eveneens eenige vragen omtrent de begraafplaats te Oost-Graftdijk en ontving de mededeeling dat hij zich persoonlijk omtrent deze aan gelegenheid op de hoogte zal stellen. Ook omtrent de nachtbranders van de straat verlichting. Daarna sluiting. £udUHMMt DE REIGER IN ZUID-AFRIKA. Na de schitterende ontvangst, welke de „Reiger" Zondag in Pretoria en Johannes- burg te beurt is gevallen, vond Maandag de bijzondere verwelkoming plaats der be manning. Het voortrekkers-comité, waaraan de voorbereiding is toevertrouwd van de fees telijkheden, die bij de viering van Dingaans- dag zullen plaats vinden, had hen voor een receptie uitgenoodigd. Honderden belang stellenden, waaronder tal van autoriteiten, gaven van hun belangstelling blijk. De leden van het comité waren gekleed in het oude voortrekkerscostuum, de dames met lange Japonnen en hoeden uit den tijd van de groote trek, de heeren met wijde broeken en gebloemde vesten, terwijl zij, zooals dit op het oogenblik onder de Zuid-Afrikaan- sche jongelieden gebruik is, de baard hadden laten groeien om ook in hun uiterlijk, de gelijkenis met hun voorvaderen zoo ver mogelijk door te voeren. Een aangenaam samenzijn besloot de ont vangst, waarna de Nederlandsche vereeni ging in Johannesburg de bemanning een lunch aanbood. De voorzitter bracht de K. L. M. warme hulde voor haar initiatief tot de Dingaans- vlucht, een gebeurtenis voor Zuid-Afrika, die overal met vreugde en instemming is begroet. Het Wilhelmus en het Zuid- Afrikaansche volkslied besloten de lunch, waarbij zoowel Scholte als Virply van hun redenaarstalenten blijk hadden moeten geven. De geheele Zuid-Afrikaansche pers wijdt in geestdriftige toon gestelde artikelen aan de aankomst van de „Reiger" en de betee- kenis die haar zending voor de betrekkingen tusschen Nederland en de Unie zal hebben. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Pelikaan (uitr.) te Basra, Buizerd (uitr.) te Bandoeng, Ibis (uitr.) te Rangoon; Emoe (chuisr.) te Jodhpoer. VLIEGTUIG MET ZES INZITTENDEN VERMIST. Men heeft tot dusver in Egypte vergeefs gezocht naar een Blenheim bommenwerper van de Royal Air Force die Zaterdag j.1. onder slechte weersomstandigheden was op gestegen. Het toestel heeft zes man aan boord. £and: en Jjiut&oum R.K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUWBOND. Gisteren hield de r.k. diocesane land- entuinbouwbond (L.T.B.) zijn algemeene vergadering onder leiding van den heer G. W. Kampschoer uit Monster. Deze zeide in zijn openingsrede dat de land- en tuin bouw vooral deze laatste nog altijd zeer zware tijden doormaakt. De akker bouw staat in vergelijking met de andere bedrijfstakken in een gunstiger positie. De veehouderij bracht, na de hoopvolle opleving in 1937, weer groote teleurstel lingen door de verlaagde zuivel- en vee- prijzen en de ontzettende gevolgen van het mond- en klauwzeer. Het grootste zorgenkind blijft de tuin bouw en het hoofdbestuur heeft reeds aan de regeering extra-steun gevraagd voor die streken welke door misoogst zoo zwaar zijn getroffen. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Obdam hield de geestelijke adviseur van den bond, prof. Cleophas, een inleiding over de kinderbijslagregeling, waarin hij aanspoorde tot fondsvorming in de afdee- lingen. De kring Delft en de afdeeling Obdam brachten de beschikbaarstelling van gron den in de Wieringermeer ter sprake. Men had den indruk gekregen, dat de droog making van de Wieringermeer ten aanzien van het scheppen van bestaansmogelijk heden niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De uitgifte der gronden ge schiedt in zeer groote complexen, zoodat slechts weinig gegadigden kunnen worden geplaatst en het overcompleet van jonge boeren nagenoeg niet vermindert. Het hoofdbestuur deelde mede. dat reeds in den geest van het voorstel is gewerkt en dat ook in regeerinpskringeii vele voor standers van verpachting der gronden te vinden zijn. Een voorstel van de afdeelingen Gouda en Purmerend om actie te voeren voor afschaffing van den zomertijd werd zon der discussie aangenomen. OBDAM. Inventarisatie. Bij de op 5 December gehouden inven tarisatie van stapelgroenten bij „De Tuin bouw" alhier, bleek aanwezig te zijn: 276100 K.G. roode bewaarkool; 368400 K.G. gele bewaarkool; 412000 K.G. Deensche witte bewaarkool; 1187700 K.G. bieten; 7205 meters witlof; 291400 K.G. uien; 245100 K.G. peen. NOORDSCHARWOUDE. Inventarisatie Noordermarktbond. Bij de op 5 December j.1. gehouden inventarisatie van stapelproducten bij de ver- eenigingen, welke deel uitmaken van de veilingsvereeniging „De Noordermarktbond" bleek de voorraad als volgt te zijn: W' Roode Deensche Gele Uien Peen Totaal kool witte kool kool w. w. w. w. w. w. „Sint-Maarten" te Sint-Maarten 95 134 28 20 3 276)4 Harenkarspel en Omstreken 168 204 27 8 3 H 410 a L. T. B. Langendijk 197 191 110 33 19 550 L. T. B. Heerhugowaard 78 142 21 8 1X 250)4 „De Eendracht" te Oudkarspel 110 220 164 29 13 536 Waarland en Omstreken 51 39 11 4 0 105 Nieuwe-Niedorp 28 19 0 5)4 53 L. T. B. te 't Veld 81 38)4 1 2 1 123)4 „Tuinbouwbelang" te N.-Scharwoude 110 218 X 128)4 41)4 10 508)4 •wj „Nieuw-Leven" te Heerhugowaard 56 102 27)4 3)4 2)4 193)4 Totaal 975 1308 518 157 54 3012 Vooriaad op 6 December 1937 697 1080 522 54 45 2398 1 Minder aanwezig dus 4 wagons gele kool. Meer aanwezig dan verleden jaar: 278 wag. roode kool, 228 wagons Deensche witte kool, 103 wagons uien en 9 wagons peen. Alles in wagons van 10.000 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9