AMSTERDAMSCHE BEURS VRAAG EN AANBOD Stads- of Spatbordlampjes noodig 1 £aatste éecichtea EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACHTWET. Prijs 10.25 - Bureau Alkm. Courant. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v ti Herm. Cosler t Zn. QenuxHiexadeti LIMMEN Jfeouiticiaal Hieuws OTERLEEK CASTRICUM PETTEN t OUDE NIEDORP UBMtyecCij&e Stand alkmaar. JjiQezoHdeii Stukken Denkt U er aan Uw voer ZATEHDAB op te gewen? Alléén 2de handsch goederen. 35 cent per vijf re®e^ DERDE BLAD. 2 onvoldoende en spr. hoopte dan ook, dat de plannen voor werkvoorziening van de regee ring een goed onthaal zullen vinden. Wy' hopen, dat straks de kiezers alleen hen zullen afvaardigegn, die de beginselen, welke zij onderteekenden, in den raad zullen verdedigen, opdat de raad het beeld zal geven van de evenredige vertegenwoordi ging. Door het gebrek aan geld ziet men van groote plannen af. Spr. oordeelde dat de aanbiedingsbrief geen enkel perspectief inhoudt en hij was van oordeel, dat B. en W. zich te veel laten drukken door de tijdsomstandigheden in tegenstelling met Rotterdam, dat voortvarendheid toont. Beverwijk heeft een groot rioleeringsplan, ook hier zoo noodig, onderhanden. Stimuleerend optreden in den woning bouw voor arbeiders met veel kinderen is noodig. Bij de thee werd cake binnengebracht als een geschenk van den heer Mak, die in den loop der maand zijn zilveren huwe lijksfeest had gevierd en daarmede, onder instemming van den raad, geluk gewenscht werd. De heer Venneker zijn betoog ver volgende drong er op aan bij het Werk fonds stappen te doen voor den bouw van een gebouw voor sociale diensten en voor inrichting van industrieterreinen. Mr. de Groot kwam ter vergadering. De heer Venneker was overtuigd, dat in ons land meerdere industrieën ge vestigd zullen worden. In Arnhem, ook niet bekend als industriestad, vestigen zich reeds meerdere industrieën. Een stad die leeft bouwd aan de toekomst. Het antwoord van B. en W. over de motorraces had spr. verwacht. Er is intusschen iets gebeurd. Spr. ver wees naar het verslag van de vergadering van Alcmaria V.V.V. waaruit wel bleek dat men vooral om die 500 aan de races vasthoudt. Men moet de V.V.V. niet de verplichting opleggen de racis te houden. eD houding van B. en W. tegenover het gemeentepersoneel, ten aanzien van de kinderbijslag verdiende ook verandering. Ook de propaganda voor het Neo-Malthu- sianisme wil spr. breidelen. De R.K. waar- deeren in Nederland vrijheid van spreken, vergaderen en drukpers, maar vryheid moet niet ontaarden. Wy leven in een tyd van geestelijke her bewapening en voor oproepen tot het komen van nieuwê gemeenschappen. De gaafheid van het huwelyk is een groot geestelijk goed en een vereeniging die propaganda maakt voor een stelsel, dat die gaafheid aantast, moet door de overheid worden be perkt. Het gaat tegen propaganda die wet telijk is verboden. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 15 December 1938. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—3H NederL 1938 1015/ie 3 Ned -Indië 1937 99»/16 SX Duitschl '30 m verkl 275/s BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd Bank138s/« Handel Mij Cert. v. 250 144»/4 Koloniale Bank158 Ned. Ind Handelsbank 131V» INDUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstzijde Unie t 39»/, Calvé Delft Cert 90 Lever Bros JJO NederL bord/4 Philips Gloeil. Gem. Bezit 'la/. INDUSTR OND. BU1TENL. Am Smelting38 Anaconda Bethleh. Steel Cities ServiceI» Generaal Motors 37"/is Kennecott Copper Republic Steel 1 '8/i# Standard Brands 5'/is Steel COCDD3 48V)« U. S. Leather 48/36 CULTUUR MAATSCH. H. V. 475 Java Cultuur ly'l/« N<»4 Ind Suiker Unie 199Vs Vereen. Vorstenlanden 8?s/s MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. 561/j Redjang Lebong 200 PETROLEUM. Dordtscbe Petr. 302s/a Kon Petr. 316»/« Perlak 74'/; Phillips Oil 31 V« Shell Union 103/« Tide Water 10 RUBBERS. Amsterd. Rubber 223'/. Deli Bat. Rubber 153 Hessa Rubber 1283/4 Oostkust i 147 Serbadiadi 1ü474 Interc. Rubber 3L/i« SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn 112 JavaChinaJapan lijn 88V» Kon Ned Stoomboot. 122 Scheepvaart Unie .117 TABAKKEN. Deli Batavia 208»/4 Oude Deli i 254'/4 Senembah 240 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 283/4 Southern Pacific 13»%j Southern Rtilw. Cert.. 147/8 Union Pacific6_3/« Canadian Pac47/is aatste <1.45.3.00 101 Va 99'/is 27»/4 138V« 14ö»/4 1585/. 131V, 39V,-5/4 140}-1* 339V4 219i-20 39t/4 26»/,,-* 551/j-»/, 5'/s 38i-8/l« 32's/ifi-3 17Va-8 5Vs 49lb/lc-50 4'/s 474-5 200-159 201«/«-* 881/4-»/» 567/, 198 306S/4 318J-9* 7n 31 11'/is 4 9V„ -10 227-3/4 129-30 149 108V, 36/i« -J/s 112V, 87V, 1231/4 116'/, 211-4 258 242-1/4 29V, 14*-»%« 14i«/u,-5 70 4'/s-'/is §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. #Exdividend. Prolongatie vorige koers Xheden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-Yrok 1.84»/, 1.84»/,, Londen 8.59 8.61 Berljjn 73.85 73.80 Parijs 4.83 X 4.84»/a Brussel (Belga) 31.00 30.98 Zürich 41.64 41.61 Kopenhagen 38.37 X 38.47K Stockholm 44.27 X 44.37)$ Oslo 43.20 43.30 Een DAGBLAD wordt werh'lijk gelezenj Dat moet toch afdoend' voor U wezen! Wat hebt g' aan een blad, Dat „oud-nieuwe" steeds bevat7 Dat geen serieus mensch ooit zal lezen 7 Het Neo-Malthunanisme is niet alleen in strijd met de christelijke beginselen, maar ook met het volksrecht. Het gaat niet tegen de films, maar tegen het daarby gesproken woord. Voorheen geschiedde dit in gesloten vergadering en inlichtingen geven over voorkoming van zwangerschap is verboden. De heer v D r u n e n: Dat doen ze niet. De heer V'nneker verwees naar den Haag, Zaandam, Enkhuizen, Hoorn en Haar lem, waar dergelyke bijeenkomsten werden verboden. Ook verwees spr. naar het betoog van den minister van justitie bij de behandeling van de justitie-begrooting en naar het betoog van den heer Hoytink in „De Noordhollan der". De heer van Drunen: Leest U „De Nederlander" eens. De heer Venneker gaf in overweging de verordening van Haarlem en Bussum op te vragen. Spr. hoopte, dat de burgemeester de wettelijke middelen zal gebruik om die heillooze propaganda tegen te gaan. Ook vond hij, dat in de Openbare Lees zaal couranten en tijdschriften die groote volksgroepen grieven geweerd moeten wor den. Met het antwo- rd van B. en W. is spr. tevreden en hy heeft ook vertrouwen in het bestuur, zoodat hy zulks zal doen om wat gewenscht wordt te bereiken. De heer v. Drunen: U hebt „de Pro testant" ook genoemd, noemt U eens de uitdrukkingen daarin, die voor anderen kiesheid zyn. De heer Venneker had het blad niet bij de hand, doch zou er op terug komen. Voorts besprak hy de wenschelijkheid om iets te doen voor het aanleggen van speel terrein, waaraan alles ontbreekt. De heer v. d. V a 11 was met den heer Venneker van oordeel, dat men zich zooveel mogelyk aan het verzoek van den voor zitter moet houden, doch het blyven bezet ten van raadsleden door arbeidersraadsleden, nog wel arbeidersraadsleden, die elk con tact met hun partij hebben verloren, doet hem dubbel pijn, omdat dit stof geeft aan hen, die spreken van de verwording der democratie. Spr.'s woord tot hen is dan ook: Gaat heen, als gy de democratische instellingen wilt verdedigen. Gaat heen en wacht niet af, tot het publiek aan Uw publieke leven een einde maakt en ze door de een of andere begrafenisvereeniging wordt opge borgen in het Knokelhuis der vergetelheid. De heer Leeesberg kwam ter ver gadering. De heer v. d. V a 11 zyn betoog vervol gende, was van oordeel, dat het college niet altijd getoond heeft de beheerder te zyn voor de bedrijven, gezien het gebeur de by plantsoenen en publieke werken. Over het financieele beleid kon spr. kort zyn, omdat het college daarby zijn richting was uitgegaan en spr. verwachtte wel iets van de regeeringsmaatregelen. In theorie is de gemeente niet noodlijdend en spr. staat ook op het standpunt, dat men zich buiten noodlydendheid moet houden, maar daarvoor is regeerkrachtig noodig. Spr. wenschte daar by het college, ook tegenover de regeering, veel succes. Ook hoopte hy, dat spoedig be gonnen kon worden met de werkzaamheden voor de karzene. Spr. sloot zcih aan bij het woord van mr. Wendelaar in de Kamer over de noodzakelijkheid om de werkloozen aan werk te helpen. (De vergadering duurt voort). (Ongecorrigeerd). Is de crfitand' lujjchert derf ultieme® zijkant van uw auto eii de büTtenzijde van het koplampgla» lomi ook grooter dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want in dat geval hebt u (Ongecorrigeerd PAAL OP HET HOOFD GEKREGEN. Timmerman om het leven gekomen. Gistermiddag is te Twisk een ernstig on geval gebeurd met doodelyken afloop. By de doopsgezinde kerk was de timmerman A. Tuinman, bezig een steiger voor herstel lingswerk te maken. Tijdens deze werk zaamheden viel een steigerpaal naar bene den, en trof den timmerman op het hoofd. De man liep een zware hersenschudding op en is in den loop van den avond aan de be komen verwondingen overleden. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP IN BESLAG GENOMEN. Gisteren is te Emmerik het Nederlandsch stoomschip „Koningin Emma" door de com miezen in beslag genomen. Het personeel van de „Koningin Emma" werd verdacht van deviezen-smokkelarij. Na een onderzoek zyn de hofmeester en eenige opvarenden in arrest gesteld. Het bleek, dat zij tienduizend rijksmark hadden gesmokkeld. De lading is vrijgegeven en op een andere boot overgeladen. De „Koningin Emma" on derhoudt een geregelden vracht- en passa- giersdienst tusschen Rotterdam en Mainz. Van de zyde van de Nederlandsche Stoom- bootreederij te Rotterdam, aan welke onder neming de „Koningin Emma" behoort, wordt ons medegedeeld, dat een der opva renden van boord is gehaald. Het is een Duitscher. ENGELSCHE FINANCIEELE STEUN AAN CHINA? De „Financial Times" geeft vanochtend te kennen, dat de Britsche regeering „op het oogenblik de moeilijkheid van financiëelen steun aan China overweegt, teneinde de door Japan genomen maatregelen, die in strijd zijn met de door het negenmogendhedenver- drag bekrachtigde politiek van de open deur, te doen mislukken". CONSERVATIEVEN TEGEN BUITENLANDSCHE POLITIEK. Georganiseerd verzet. De politieke redacteur van de Daily Mail schrijft: Gisteravond heeft een aantal conservatieve afgevaardigden van de door Eden vertegen woordigde richting vergaderd teneinde de vorming te overwegen van een groep, welker voornaamste taak zou zyn, de buitenlandsche politiek der regeering te critiseeren. Van avond zal in Westminster een bijeenkomst worden gehouden om de kwestie opnieuw te bestudeeren. De meesten dezer afgevaardig den zyn jeugdige conservatieven, die willen, dat Chamberlain jegens Duitschland en Ita lië een krachtiger houding aanneemt. Verkrijgbaar aan ons bureau: Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en een Verzoekschrift aan de Pachtkamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de over gangsbepalingen der pachtwet (loopende contracten.) Zich aansluitend bij den officieelen tekst der wet (art. 60) wijst deze druk erop, dat inzending van over eenkomsten by de Pachtkamer onnoodig is, indien zy zijn goedgekeurd door een Erkend Pachtbureau. Onmisbaar voor ieder, die iets met de pachtwet te maken heelt Pachtcontracten A 15 ct idem B 7Vs ct Voordam 9 Alkmaar. De gemeenteraad kwam Woensdag avond in voltallige zitting bijeen. Ingekomen was o. a. de goedkeuring van de gemeentebegrooting 1938. Ged. Staten hebben bepaald dat voor 1938 en de volgende jaren het post „onderhoud ambtswoning burgemeester" de 200 niet mag overschrijden. Ingevolge een verzoek van den pensioenraad werd de pensioen grondslag van L. P. van der Sande als inner der kadegelden met ingang van 1937 en 1 Januari 1938 vastgesteld op 2 en voor 1938 op nihil. Een voorstel tot aanvraag aan het Rijk van een voorschot van 3800 ten behoeve van een te bouwen plaatsje voor P. Val- kering Thz. aan den Hoogeweg werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot wijziging van de verordening regelende de bezoldiging van gemeente-ambtenaren, ingaande 1 Januari 1938. B. en W. stelden voor het salaris voor den len ambtenaar te doen aanvangen met 1500, en voor den 2en ambtenaar met 500, elk met 5 eenjaarlijksche verhoogingen, dus tot 2000 en 1000. In een gemoedelijk praatje, waaraan alle leden deelnamen, kwam naar voren dat men de wedden aan den lagen kant vond. B. en W. zegden toe om, zoo noodig, de periodieke verhooging zóó te doen plaats hebben, dat 't maximum spoediger wordt bereikt. De bond van gemeente ambtenaren hechtte aan de voorgestelde regeling zijn goedkeuring. (Tijdens dit gemoedelijk praatje kwam naar voren dat de burgemeester-secretaris 27 jaar gele den een wedde had van 750). Hierna werd het voorstel goedgekeurd. Begrooting 1939. Alvorens hieraan te beginnen, werd de begrooting 1938 vastgesteld. De begroo ting, aldus de voorzitter, is in comité be handeld. We kunnen zelfstandig blyven, doch voorzichtigheid is geboden. De begrooting Burg. Armbestuur werd bepaald in ontvangsten en uitgaven op 13502.60. De gemeente geeft een sub sidie van 6000. Van het Radiobedrijf waren de eind cijfers 2034. Dit jaar wordt de schuld afgelost. Er is een kapitaalschuld van 1678.02. Van het G. E. B. zyn de eindcijfers 17610. Er wordt een winst geraamd van 750 ten bate van den gewonen dienst. De schuld van het bedrijf is 23115. Bij de behandeling van de diverse hoofdstukken der gemeentebegrooting noemde de heer Bult den post van 2300 voor wegenonderhoud te laag. Dit was wederom het sein voor een praatje over de wegen, die volgens meerdere raadsleden in desolaten toe stand verkeeren en die men niet langer mag verwaarloozen. De voorzitter gaf toe dat er wat moet gebeuren. We moeten er ons op instellen om de zware vrachten te beletten en het tempo te verminderen. Ook zullen we er rekening mee moeten houden dat het onderhoud veel kost, en, zeide spreker, wie betaalt dat? Na uitvoerige bespreking werd de post gehandhaafd op genoemd bedrag. Uit de cijfers van de begrooting teeke nen we aan: kosten openbaar onderwijs 6872.83 (waartegen een ontvangstpost van 5379.11); kosten bijzonder gewoon onderwijs 1341.72 (waartegen een ont vangstpost van 5675.27); de steunver- leening voor werkverschaffing en armlas tigen is geraamd op 26279.15 (voor de werkverschaffing of steunverleening aan werkloozen wordt door het Rijk 85 pet. vergoed); aan belasting-ontvangsten wordt .begroot 30017.16, terwijl alle bestaande heffingen blijven gehandhaafd; de hoofdsom personeele belasting wordt belast met 200 en de gemeentefondsbelas ting met 75 opcenten. De begrooting werd vastgesteld op; ge wone dienst 91208.94, onvoorziene uit gaven 489.56; kapitaaldienst 16615.15. Een rondvraag met een verrassend slot. Bij de rondvraag kwam andermaal naar voren de toestand der wegen. De heer K u ij s wees op het smalle ge deelte bij den heer de Rooij op Disseldorp. Dit was voor den heer Commandeur het sein om met klem te betoogen dat alle werk niet door den burgemeester kan worden gedaan. Spr. stelde voor een Commissie van openbare werken te be noemen. Na 'n zeer uitvoerige bespreking trok hy zijn voorstel in, doch daar B. en W. wel bezwaar maakten tegen een C. v. O. W. en niet tegen een Wegencommissie, werd tot instelling van laatstgenoemde overgegaan. Als voorzitter werd aange wezen wethouder C. Pepping en als leden de heeren P. Commandeur en Mt. Dekker. Na behandeling van nog eenige vragen volgde sluiting. Vergadering IJsclub. Woensdag vergaderde de IJsclub Oter- leek in café v. Ham. Aanwezig waren 27 leden. Voorzitter was de heer S. Hoogvorst, die allen welkom heette, in 't bizonder het eerelid, den heer G. Govers. Spr. memoreer de den ijsloozen winter van '37-'38 en hoopte dat we den komenden winter niet weer een toevlucht moeten nemen naar de kunstijs baan in Amsterdam. Ook hoopte spr. op medewerking van den nieuwen burgemees ter, zoo als die was met den heer van Ree- nen. Van de ingekomen stukken noemen we dankbetuigingen van den vorigen en den nieuwen burgemeester voor de betoonde be langstelling. Uit het jaarverslag van den secretaris stip pen we aan de bijzonder geslaagde tochten naar de kunstijsbaan te Amsterdam en de stijging van het ledental; voor het laatste bracht de secretaris dank aan den actieven bode, den heer C. Krom. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van den IJ.H.N., gehouden te Oudendijk, bracht verslag uit. In zyn jaarverslag zei de penningmeester, de heer P. Plevier, dat de inkomsten met in begrip van het saldo van 't vorig jaar ad 106.19)$ bedroeg 232.56*4, de uitgaven 106.93)$; voordeelig saldo S 125.63. De kas- commissie stelde voor den penningmeester décharge te verleenen. Aldus besloten. Bestuursverkiezing. De aftredende be stuursleden, de heeren van der Gragt en Ple vier, werden met 25 stemmen en 2 blanco herkozen. Als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de algemeene vergadering op Zaterdag a.s. te Amsterdam werden na uitvoerige bespre king aangewezen de heeren J. v. d. Gragt en G. Govers. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor die vergadering behandeld. Besloten werd de candidatuur van den heer Heringa (aftr.) voor districtsvoorzitter te steunen. By de rondvraag kwam de heer Krom met het voorstel om bij een eventueelen ijsloozen winter weer naar de kunstijsbaan te gaan. De voorzitter meende, dat het misschien mogelijk zou zijn, als de leden de helft van de kosten bijdroegen. De heer Wartenhorst brak een lans voor die kinderen, wier ouders geen lid waren en vorig jaar uitgeschakeld werden van de reis naar Amsterdam. Als attractie had de jaarlijksche verloting plaats van een paar schaatsen, die gewon nen werden door den heer Jb. Leegwater. Uitvinding voor de automobiel-industrie. In Castricum is het den 23-jarigen Jac. Joh. v. Egmond gelukt een belangrijke uit vinding te doen die een algeheele omwen teling in de bediening van de auto kan te weeg brengen, n.1. een éénvoet-bediening voor al de versnellingen en gasregcling. Door slechts één voet te gebruiken kan men a es doen waarvoor men voorheen meer dere handles en pedalen noodig had. Met eenig wantrouwen togen wy naar de firma P. van Duyn op den Gestichtsweg om een demonstratie mee te maken. Daar stond een oude wagen klaar om een ritje te maken. 1 J Een poosje hebben wij den ulitvinder ge plaagd met stoppen, vooruit, achteruit links en rechtsom, totdat wy in Het duinland kwamen te rijden. Overal blefef de motor rustig draaien. De bestuurder gebruikt durende den rit niet anders dan zijn s ge" voet en zyn ééne hand. Hij wilde pat,!,, zijn vinding hebben. Het zou wellicht »°P zyn als de automobielindustrie dit D t kreeg en den jongen de noodige ruimte materialen verschafte, opdat hij zich V* uitleven in nog grootere denkbeelden N heeft hjj den zeer gewaardeerden steun'v» den heer P. van Duin mogen ontvang doch wie het klaar speelt in tien weken een dergelyke uitvinding te construeeren moet den noodigen steun niet onthouden worden De jongen heeft meerdere plannen en ziet kans zijn uitvinding nog te verbeteren zoo dat alles over één voetpedaal geregeld wordt. Hier is een stukje werk geleverd waar door een invalide, slechts de beschikkinê over één hand en één been hebbend, zn» rijbewijs kan aanvragen en het ook' kan krijgen. De vinding is goedkoop aan te brengen Wij besluiten met de Nederlandsche inge nieurs op de uitvinding van dezen jongeman te wijzen opdat ze in Nederland zal kun nen blijven. Onderhoud Pettenerzeewering. De Rijkswaterstaat in de directie Noord holland heeft na aanbesteding op 1 Decem ber LL thans bestek no. 18 gegund aan den heer P. Broeken te Breda voor 26800. Dit werk betreft het onderhoud van de Pette nerzeewering gedurende het jaar 1939. De raming bedroeg f 28000. IJsclub, Dezer dagen vond in café Feijs de jaarvergadering van de IJsclub Oude- Niedorp plaats. Voorzitter was de heer Liefhebber. Het saldo was over het vorig jaar 70.10; thans bedraagt dit 87.15, terwijl met de ontvangen contributie mede het bezit der vereeniging bedroeg 124.65. De rekening werd goedgekeurd. Bij de bespreking ijsfeesten stelde de heer Kriller voor dat de wedstrijden om zoo klein mogelijke prijzen zouden wor den gehouden, om zooveel mogelijk wed strijden te kunnen laten verrijden. Indien mogelijk zullen afval- en kop pelwedstrijden worden gehouden. Verder kreeg het bestuur vrij mandaat. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Kriller als bestuurslid benoemd. Het bestuur deelde mede, dat de schuld van de rentelooze aandeelen nog 50 bedroeg en stelde voor om de helft uit te loten. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag stelde de heer Leek voor om wanneer er dezen winter geen ys komt, met de leden een toer te maken naar de kunstijsbaan te Amsterdam, daar er door ijs- looze winters zeer veel leden verloren gaan. Men vond dit evenwel te duur. Het bestuur stelde voor om zoo mogelyk geld uit te trekken om over te kunnen gaan tot een vaste verlichting van de ijs baan. Het bestuur werd opgedragen om naar de kosten een onderzoek in te stellen. GEBOREN: Maria Johanna Adriana, d. van Johan Gerard Wiese en Maria Adriana Lodewyk. Johannes Franciscus, z. van Willem Jan Karsten en Geertruida Maria Groot. ZIEKE EMIGRANTEN. Het Comité voor Hulp aan Zieke Emi granten vraagt de aandacht voor het volgende: In onverminderde mate bevinden zich hier te lande vluchtelingen uit den vreemde, van elke bestaansmogelijkheid verstoken, vaak in de wreedste onzekerheid omtrent het lot hunner gezinnen en verwanten, die zij moesten achterlaten in de macht van een vijandig regiem. Hoewel het officieele asyl- recht veel te wenschen laat, vonden zij hier toch een toevlucht en konden zy aan he allernoodigste geholpen worden. De vele zieken onder hen en zij, die nog lyden aan de gevolgen van de mishande lingen in kerkers en concentratiekampen eischen echter bijzondere zorg. Het moe by herhaling gelukken, door plaatsing in sanatoria en ziekenhuizen en het bekostigen van operatief ingrijpen, in de m®esk dringende gevallen hulp te bieden. 0° werden bij herhaling versterkende mi len en verplegingsartikelen verstrekt. Helaas bleven de middelen en daa de pogingen van het comité beperkt, zal zonder uitleg duidelijk zijn, dat de y omstandigheden geen aanleiding geven> de toekomst snelle verbetering te verw ten. Men rekent niet op vermindering, v eer op uitbreiding dezer werkzaamheden. De nood is dringend en groeit van tot da«- .-„ge- Bijdragen zullen gaarne worden wacht bij de penningmeesteresse, mev Zeevat, Prinsengracht 467, Amsterdam l Postgiro 235284. Mevr. M. E. VAN HEERDT, secretaress Koloniepad 2, Blaricum. Mevr. D. ZEEVAT, penningmeesteresse, Prinsengracht 467, Amsterdam (w uitsluitend 4 c o n

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10