PELS' COGNAC JkaimciaaC Tlieuws BERGEN BtROEK OP LANGENDIJK Weet&eticfit Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLA1). Jacob Hamel kent zijn vak en is een ver standig man. HU krügt zyn volkje precies waar hij het hebben wil. „Zingen is ge zond" zegt Hamel. En dat hU zijn gezond heid ook op ander gebied weet te waar- deeren, blykt uit de keus van zyn sigaret. Wat anders zou hy rooken dan de beste sigaret voor ieders gezondheid: Chief Whip. Jacob Hamel als zang- en rookpaedogoog, dat is de interessante reclame-film voor de alom bekende Chief Whip Virginia siga retten. Hamels goede voorbeeld zal niet nalaten, in breeden kring navolging te vin den en iedereen te overtuigen van de waarheid: Chief Whip de beste sigaret voor ieders gezondheid. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN B.V.L. De tweede dag. Gisteren zijn de nationale schietwed strijden voortgezet en was de opkomst der deelnemers zeer groot.- Uit vele plaatsen was men naar Alkmaar gekomen om elkaar in vredigen strijd te bekampen. In den loop van den dag werden de wedstrijden bijgewoond door verschillende autoriteiten. De stand na den tweeden dag is als volgt: Korpsbaan: 1. Egmond I, Egmond, 278; 2. Nimrod I, Alkmaar, 271; 3. Witte v. Haemstede, Heemstede, 268. Jubileumbaan: 1. J. Blauwhof, Heem stede, 57; 2. C. Wijker, Egmond, 56; 3. F. Snoeks, Egmond, 56. Personeeel baan: 1. P. Winkel, Haarlem; 2. C. Wijker, Egmond; 5. A. de Vries, Alk maar. Dagprijs Geluksbaan: L. A. Duyn, Haar lem. Vrye baan: 1. Th. Gijzen, Alkmaar; 2. J. Schoonhoven, Alkmaar; 3. D. Over- eem, Alkmaar. Dagprijs Vrije baan: C. Wijker, Egmond. Dagprijs Geluksbaan: schutters tot 16 jaar: jongeh. B. v. Kinschot. PRAKTIJK CURSUS ETALEEREN EN LAKSCHRIJVEN. In de Dinsdag gehouden byeenkomst in hotel London, van winkeliers uit Alkmaar en omgeving, werd een cursus opgericht van het vereenigd étalage-onderwys in Ne derland. Op dezen cursus wordt o.a. les gegeven in lakschrift, het maken van dé cors en étalage onderwijs volgens een voor het geheele land uniform leerplan. De cur sus te Alkmaar omvat 20 lessen en vangt aan eind Januari. Voor inschrijving en meerdere gegevens kan men zich wenden tot den heer Orgelist Langestraat 42, als ook tot de Kennemer-étalage- en reclame school Kinderhuissingel 6 te Haarlem. Deze school is door de organisatie aange wezen om dit onderwijs onder haar leiding te nemen. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een smous- hondje. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen 6y1y2 uur bU den heer C. Verwer, inspecteur van Die renbescherming, Baanstraat, alhier. COVOTO. De plaatsbespreking voor de voorstelling „Nora" begint Vrijdag a.s. 11 uur aan de Harmonie. FAILLISSEMENTEN. De rechtbank heeft heden in staat van faillissement verklaard: 1. A. W. Bernard bakker, te Heiloo; rech- ter-commissaris mr. Fruin, curator mr. Wynne; 2. J. Pancras, expediteur te Heerhugo- waard-Noord; rechter-commissaris mr. Le de boer; curator mr. dr. Buiskool te Scha- gen. GROOT JAZZ- EN DANSFESTIJN. Zondagavond 8 uur wordt in 't Gulden Vlies een groot Jazz-feest georganiseerd, waarbij het bekende Haagsche dans-orkest „The Collegians", o. 1. v. L. van Rees, zijn medewerking zal verleenen. De namen zyn: H. van Cittert, piano; Fred. van Nooyen, bass; Bod Vinej, drums; Harry Valkenburg, guitaar; Kid Dynamite, Piet Junier, Joop Bakkenes, saxen; Chris Klyndijk, trombone; Mac Robbers, Koos v. d. Heeft, trumpets; Pauline Nederpelt, Lady-crooner; Lou van Rees, tenorsax, leider. NUTSAVOND. Gisteren had in de Harmonie de 2de voordrachtavond van 't Nutsdepartement plaats. De heer H. C. Verkruysen uit Haar lem, die als spreker optrad, had als onder werp gekozen: „Een Kunstreis door Bel gië". In zyn inleiding wees spreker op de vele kleine vragen en de groote vragen, die 't leven aan den mensch stelt. Wij moeten zorgen niet onder te gaan in die vele stedekens van 't Vlaamsche land. van 't leven, maar telkens trachten ons er boven te verheffen. Dat kunnen wij doen door 't aanschouwen en beleven van kunstwerken. Wie dat aan z'n reizen ver bindt komt frisch van lichaam en rijker van geest terug. Dan voerde spreker z'n toehoorders, met behulp van fraaie licht beelden, in gedachten door de steden en vele stedewens van 't Vlaamsche land. Met zorg gekozen behandelde hy ver schillende kunstwerken van architectuur en schilderkunst. Hij wees ons op de schoonheid van 't middeleeuwsch bouw werk zooals b.v. 't Korenstapelhuis te Gent, dat daar forsch en stoer op rijst uit den grond, een toonbeeld van kracht. Welk een verschil met de schoonheid van de weelderig rijk versierde gevels van de Renaissance. Spreker besloot den avond met de beschouwing van enkele schilder stukken van beroemde Vlaamsche mees ters. Hiermee was een mooie en leerzame avond voor de Nutsleden ten einde. In zijn slotwoord dankte de voorzitter den heer Verkruysen hartelijk voor z'n interessante lezing door hem op zoo boei ende wijze voorgedragen. het origineele Fransche druivenpro- duct, onder certificaat geïmporteerd, v.a. f 2.50. TeL 2585. VERGADERING VAN PLUIMVEEHOUDERS. In café „Centraal" te Alkmaar had Woensdag de najaars-vergadering plaats van den Bond van Pluimveehouders in Noordholland. Bijna alle afdeelingen wa ren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer W. Voster, burge meester van Jisp, opende en heette wel kom, inzonderheid de heer van Asperen Vervenne en den directeur van de Alk- maarsche Eierveiling. Deze vergadering, aldus de voorzitter, draagt min of meer het karakter van een feestvergadering. Onze vol-ijverige secre taris, de heer Kwant is vandaag 70 jaar. Niet iedereen is het gegeven met een vita liteit als de heer Kwant zyn 70sten verjaar dag te vieren. Spr. meende dan ook dat hij sprak namens alle afdeelingen als hy den jarige toewenschte nog vele jaren in voor spoed te leven. Hierna werd een schitte rende bloemenhulde aangeboden. (Instem ming en, applaus). De voorzitter voegde aan deze wenschen een persoonlyk woord van gelukwensch toe. De heer van Asperen Vervenne bracht in goed gekozen woorden den jarige dank voor alles wat deze voor de pluimveebe- langen heeft gedaan. Altyd stonden de belangen van de pluim veehouders op den voorgrond. Ook deze spreker hoopte dat de jarige nog vele jaren in goede gezondheid zich kan geven voor wat hem lief is. (Instem ming). Den heer Kwant werd verzocht om zich te verwy deren. Toen dit was gebeurd stelde de voorzit ter, namens het bestuur voor hem te be noemen tot eere-lid. (Applaus). De heer Kwant blykbaar onder den indruk van het onverwachte bracht dank aan den voorzitter, den heer van Asperen Vervenne en de vergadering. Zeer gaarne zal spr. eerelid van van den bond worden, omdat hy nog in de vergadering kon verschynen. Spr. dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en was zich be wust, dat hij niet alle verlangens had be vredigd. De heer van Asperen Vervenne bood als nog een cadeau aan, wat onder dank werd aanvaard. Hierna kwamen aan de orde de mede- deelingen. De afd. Warder is opgeheven. Verschenen is de nieuwe teeltregeling 1939. Hierna verkiezing van 4 bestuursleden (waarvan 2 periodiek aftraden) en de voorziening in de vacatures Den Helder en Bergen (N.-H.) Voor de afd. Den Helder waren candidaat gesteld de heeren C. Wals te Den lip (Krommenie) en W. Kluft (Krommenie). Voor Bergen (N.-H.) D. Harkenbout. By enkele candidaatstelling werden herkozen de heeren G. Dekker Jzn., te Schoorl en Jb. Goudsblom te Dirkshorn en D. Harken bout te Bergen (N.-H.) Bij de verkiezing voor Den Helder (wel ke als afdeeling is opgeheven) werd geko zen de heer C. Wals te den lip. Het voorstel Bergen, dat zoo- mogelyk de B. P. N. H. aansluit bij de A. N. P. V. (Algem. Ned. Pluimvee Ver.) bracht de tongen los. Het bestuur adviseerde afwij zend. Wil men.er individueel lid van wor den, dan is het wat anders. De heer Kwant begreep niet veel van het voorstel. We zyn er lid van. Men zou er donateur van kunnen worden; doch dat heeft evenmin zin. De afgevaardigde "van Bergen zeide, dat in de A. N. P. V. in hoofdzaak de land- bouw-belangen behartigd worden. Voor de pluimveehouders die steeds sukkelen met de hooge invoerrechten, wordt nie*s gedaan. Door aan te sluiten künnen we meer onze belangen naar voren brengen. De voorzitter en de heer Kwant zeiden dat het nu wel duidelyker naar voren komt wat Bèrgen beoogt. Maar dan moet men individueel lid worden. Het nieuw gekozen bestuurslid de heer Wals kon de kwalificatie, als zou de A. N. P. V. in hoofdzaak de belangen van den landb. behartigen en de pluimveehouders voor ,,'n gesloten deur" houd-.n niet zonder meer laten passeeren. Spr. die jaren be stuurslid is van de A. N. P. V. kon het te gendeel verklaren. Elke vereeniging komt naar voren en ook de belangen van de pluimveehouder. Maar, Bergen en ook andere vereenigingen en personen mee- nen ten onrechte dat de invoerrechten daar geen punt van bespreking uitmaken. Ja, zeide spreker, die belangen loopen bij de A. N. P. V. waar zijn ondergebracht de Geldersche Landbouw My. en Holl. Mij. van Landbouw, ieder van hun standpunt bekeken uiteen en het zal wel moeilijk zyn dat te overbruggen. De heer van Asperen Vervenne had hier aan niets toe te voegen. De heer Kwant: Laten we even vaststel len, dat toen er een commissie zou worden benoemd die de verlaging van de graan rechten zou bespreken en wij een verzoek indienden, we nooit iets hoorden en de graanrechten waren zonder ons vastgesteld. De heer Wals: Er is wel wgt gebeurd! En nu de prijzen ongekende hoogte hebben bereikt, hoort men niets! De vergadering bleef van meening dat aansluiten geen zin had, ook al niet omdat zy „niet gehoord" werden, hun wenschen kwamen op het tweede plan. Bergen trok zijn voorstel in. De voorzit ter zegde toe om te doen wat mogelyk is. Krommenie vraagt of er gesexte kuikens (en dan meest haantjes) uit het buitenland komen. Spr. ziet hierin een gevaar, omdat men huiverig is om kuikens te bestellen. De heer van Asperen Vervenne zeide, dat het smokkelhandel was. De regeering heeft zyn maatregelen genomen. Bergen vraagt verruiming van broedgelegenheid voor N. H. Blauwen en verruiming van toeslag. Uit de bespreking, waaraan meerdere afgevaardigden deelnamen, bleek dat de nieuwe teeltregeling gelegenheid geeft voor 120 pet. Ook bleek dat de regeering geen toeslag zal geven voor vervroegd broeden, daar het niet de bedoeling is toe slag te geven voor de slachtkippen, doch steun om den pluimveestapel intact te hou den. De voorzitter verzocht de afd. Bergen om het voorstel in een bestuursvergadering te bespreken. Wanneer het mogelyk is zal men het indienen. Maar dan moet het ver zoek, behoorlijk gemotiveerd, worden inge diend. Bergen was hiertoe bereid. EEN FIETS VERGETEN? Aan het bureau van politie bevindt zich een zwart gelakt heerenry wiel, merk Sim plex, met celluloid stuur, oud Terry-zadel, en Nordlicht-lamp. De eigenaar wordt verzocht, de fiets weer in ontvangst te nemen. ONZE FOTOPAGINA. In het onderschrift van de foto van het standbeeld van Van Hogendorp zijn een paar regels verwisseld. Men gelieve dit onderschrift als volgt te lezen: „In verband met de viering van de 125-jarige onafhankelijkheid hadden de Rotterdamsche studenten de gemeente verzocht het standbeeld van v. Hogendorp te laten reinigen. Daar er niets van kwam, hebben zij het karwei zelf opgeknapt". HEROPENING GROENTEN- EN FRUIT- ZAAK J. VERBERNE. Morgenmiddag om 5 uur wordt de zaak in groenten, fruit en aardappelen van den heer J. Verberne in het perceel Spoorstraat 60 heropend. Zij heeft een belangrijke ver andering en verbetering ondergaan. De mo derne inrichting en de groote etalage met een uitgebreide collectie groenten en fruit noo- digt zeker uit tot een bezoek én tot koopen. Morgenavond wordt een demonstratie gege ven met de moderne Eillert-machine, de eenige in Alkmaar die niet alleen schraap- machine is maar bovendien snymachine voor bieten, roode kool, snijboonen en dergelijke. De machine is vrijwel geruischloos en levert in een minimum van tijd de geschraapte of gesneden aardappelen, wortels of groen ten af. Een grooté verscheidenheid van blik- groenten en vruchten op sap is voorts ver krijgbaar. REGELINGEN VOOR DE KERSTMISPERIODE EN OUDEJAAR. In verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedryf dan de volgende regelingen zullen gelden: Winkelsluiting in de Kerstmisperiode. Voor alle winkels: Van 19 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zyn. De Kerstdagen vallen dit jaar op Zondag en Maandag. Op den Eersten Kerstdag geldt voor win kels de regeling, welke voor eiken Zondag geldt. Voor den Tweeden Kerstdag geldt de gewone regeling voor den Zondag. Op Zondag 18 December gelden de ge wone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag. Winkelsluiting in verband met het Oudejaar en Nieuwjaar. Voor alle winkels: Aangezien Oudejaarsdag ditmaal op Zaterdag valt, gelden de gewone sluitings bepalingen voor den Zaterdag. Voor bepaalde branches: Bloemenwinkels mogen op 30 December tot 10 uur n.m. geopend zijn en op Nieuw jaarsdag van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. (art. 4 lid 1 onder b der Winkelsluitings wet). Arbeids- en rusttijden. Voor alle winkels: In afwyking van den normalen arbeids tijd van 9% uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per, dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 19 tot en met 24 December. Een verplichte nachtrust van minstens 9 uren moet daarbij in acht genomen worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 9% uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tydstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. Voor bepaalde branches: Winkelpersoneel boven 18-jarigen leeftijd mag bovendien, in afwijking van de nor male arbeidsregeling, in de ondergenoemde branches arbeid verrichten als volgt: Winkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade: Op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag. Op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren per dag en in de week waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels: Op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels: Op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren. Op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Plaatselyke afwijkingen: In het vorenstaande is uiteraard geen rekening gehouden met afwijkingen van de winkelsluitingsregeling, welke door den gemeenteraad bij verordening, krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zyn of worden vast gesteld. Is zoodanige verordening voor alle of be paalde groepen van winkels tot stand ge komen, dan mag in die winkels de dagen, dat zy na 8 uur n.m. geopend zyn, ge durende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht worden. Byzondere administratieve voorschrifen: Tydelyke afwykingen van de arbeids- lyst, in verband met vorenstaande uitzon- deringsregeling, kunnen ingevolge artikel 25 van het Winkelwerktijdenbesluit worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeids- lyst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeidslysten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezonden. De Kersttoeslag voor de werkloozen. Het volgende schrijven is aan Burge meester en Wethouders verzonden: „Het bestuur van de afdeeling Bergen der Communistische Partij Nederland, ten dezen vertegenwoordigd door: 1. H. v. d. Êlsken, Jan van Oldenburglaan 29 en 2. A. Postma, Math. Wiegmanweg 14 alhier, neemt bij dezen eerbiedig de vrij heid zich tot Uw College te wenden met de onderstaande vragen: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de mededeeling der regeering, dat dit jaar wederom slechts 25 pet. als extra Kersttoeslag op de ondersteuning van de werkloozen zal worden verstrekt? 2. Zijn B. en W. niet van meening, dat dezen toeslag in verband met den gestegen nood in de gezinnen der werkloozen veel te laag is gesteld en zijn B. en W. bereid er bij de regeering op aan te dringen, dat deze toeslag tot minstens 50 pet. wordt verhoogd en zal worden verstrekt aan alle werkloozen, ook aan hen, die de betref fende week in de werkverschaffing zijn tewerk gesteld?" Aangezien deze partij geen deel uit maakt van den raad, zullen B. en W. deze vragen vermoedelijk wel niet beantwoor den. Een verzoek ware beter op zijn plaats geweest. Buitengewone algem. vergadering Langendijker Groenten Centrale. Woensdagmiddag hield de Langendijker Groenten Centrale ten lokale van den heer C. Vyzelaar alhier een buitengewone alge- meene vergadering, waar o.m. ook aan wezig was het dagelijksch bestuur dezer gemeente. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., sprak een openingsrede uit, waarin hy de resultaten van de tuinbouwbedrijven in het afgeloopen jaar besprak. HU zeide, dat nog steeds actie wordt gevoerd tegen de aard appelheffing van 50 per H.A. De voorraad kool is weer heel groot, maar de belemmeringen, welke de verschillende landen aan den invoer van onze producten stellen, maakt, dat wij veel te veel hebben. Het lijkt den voorzitter aanbevelenswaar dig, om te zien naar andere cultures. On danks de zeer slechte tijden ried spr. de tuinders aan, hun kinderen naar de RUks- tuinbouwschool te Hoorn te zenden, opdat zij zich de noodige kennis verwerven. Als men niet in staat mocht zUn, de kinderen naar Hoorn te zenden, dan is de school te Broek op Langendijk er ook nog. De heer Jb. de Vries te Sint-Pancras, die met een bestuurslid zUner vereeniging was aangewezen om de doorgedraaide-kool administratie na te zien, rappotreerde, dat deze uitstekend in orde was. Aan de orde kwam hierna een voorstel van het bestuur, om een bespreking te houden over den aanvoer van winterkool in de eerste vier maanden van het jaar. Het bestuur vroeg een uitspraak van de leden. Het bestuur wyst er op, dat in de eerste vier maanden van het jaar de aanvoer zich voornamelUk concentreert op de dagen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, waardoor de aanvoer op de tusschengelegen dagen soms zoo gering is, dat de kooplieden geen handel kunnen doen. Dit is een zeer onge zonde toestand, welke dringend verbete ring behoeft. Het voorstel van den Noordermarktbond, om elke drukke dag 1/3 van den aanvoer uit de markt te nemen en den volgenden dag te laten veilen, wordt niet toegejuicht. Het bestuur vroeg, of het niet beter was, de leden een circulaire te zenden met een verzoek, de aanvoer over de geheele week te verdeelen. De regelingen, die men in de afgeloopen jaren heeft gemaakt, hebben niet het gewenschte resultaat gegeven. Na eenige gedachtenwisseling besloot men, de leden een circulaire te zenden. Ook de Koophandel zal geschreven worden. Het volgende bestuursvoorstel was, over te gaan tot de stichting van een los- en laadplaats voor auto's. Het bestuur kan daarvoor een terrein krygen, vlak achter de veiling. Een toevoer- weg zal daarheen moeten worden aange legd, met een tweetal bruggen. Deze weg zal dan gaan over het terrein van den heer Vijzeiaar en de Dubbelebuurt. Doordat geen voldoende gelegenheid bestaat, vrachtauto's te laden is een onhoudbaren toestand ont staan welke schadelyk kan worden geacht voor de afzet der producten. ^oorspronkelijk Plan werd begroot op 50.000. Dan kunnen op het terrein on geveer 50 auto's worden geladen. Het bestuur beveelt dit voorstel zeer bU de £aar verbeterin6 dringend nood- zakeh. k is. Een paar wijzigingen, welke nog door tuinbouwvereenigingen zyn gevraagd enlfhrpU aanleggen van een stortdam als golfbreker, de verhooging van een der ruggen en het breeder maken van de door vaar wijdte van een der bruggen, heeft het bes uur aangebracht. Daardoor zullen de kosten pl.m. 5000 hooger worden Na een geanimeerd debat, zeide burtre- heTWerkfonds1 h38' dat ,een '"genieur van dft nlïn medegedeeld heeft, dat dit plan een mooi object was voor het Voor het Westen van het land: Tot mat" of krachtig toenemende zuidoostelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt 0f betrok ken weer, met waarschijnlijk eenige regen weinig verandering in temperatuur. Voor het Oosten van het land: Tot mati of krachtig toenemende zuidoostelijke tot zuidelijke wind, zwaar bewolkt of betrok ken weer, geen regen van beteekenis, wei- nig verandering in temperatuur. Het gebied van hoogen luchtdruk over het noordoostelyke deel van het waarnemings gebied neemt nog steeds verder in beteeke nis toe. In midden-Rusland komen barome terstanden van 1065 m.b. (bUna 800 m.m.) voor. Op den oceaan ontwikkelde zich gis teren een nieuwe stormdepressie, welke hedenmorgen ten westen van de Britsche eilanden lag en aldaar den luchtdruk snel deed dalen en op Ierland regen veroor zaakte. De wind waait er krachtig tot stormachtig uit het zuiden. In Frankrijk, het zuidwesten van ons land, Ierland, langs de Noorsche kust en in het Engelsche kust gebied is het weer nog zeer zacht, in het binnenland van Engeland werd hedenmor gen echter plaatselijk lichte vorst gemeld. Ook in midden-Scandinavië nam de vorst toe, terwUl zeer koude luchtmassa's uit Rus land in het oosten van het waarnemingsge bied doordringen. Hedenmorgen was de temperatuur ten oosten van Berlijn overal onder het vriespunt, in Polen nam de vorsc reeds tot matig toe. Verder kwam ook in zuid-Duitschland en Zwitserland heden morgen lichte vorst voor. Regen van eenige beteekenis werd in het afgeloopen etmaal alleen door Britsche en west-Fransche stations gemeld. Werkfonds, waarvoor ongetwUfeld gelden beschikbaar zouden worden gesteld. Het lage percentage der rente (2% van het Werkfonds, is van groot belang. De vergadering ging hierna, zonder te stemmen, met het voorstel van het bestuur accoord. De burgemeester van Broek op Langendijk feliciteerde de L. G. C. met dit besluit. De voorzitter deed hierna eenige mede- deelingen over de proefbedryfjes in de WestelUke proef polder van het Geestmer- ambacht. Voor een bedryf van 4 H.A. kan een pachter, en voor een proefbedryf van 10 H.A. een bedrijfsleider worden geplaatst. De West te Koedijk had een brief ge zonden, waarin werd voorgesteld, de kwa- liteitseischen, welke aan de producten worden gesteld, en de keuring daarop, te bespreken. De heer Zwetsman, Koedijk, zeide, dat daarbU heelemaal geen rekening wordt ge houden met de omstandigheden, die de natuur met zich brengt. De goede verstand houding, welke steeds tusschen aanvoerders en beambten der veiling heeft bestaan, dreigt hierdoor te worden verstoord. De producten van de L. G. C. kunnen den toets der critiek gerust doorstaan met andere veilingen, geloofde spr. Tegen de gestelde eischen wilde spr. dan ook een protest doen hooren. Men weet niet meer wat te doen. De veilingmeester weet heel goed, hoe het moet, dus hebben wU die andere contro leurs niet noodig. De voorzitter juichte het toe, dat dit ter sprake wordt gebiacht. Het gaat niet goed met de keuiing der producten. De keuring dient aan de veiling te blyven. Dat dit aan de veiling wordt ontnomen, tracht men met alle middelen te voorkomen. Het is echter zoo, dat de veiling-keurmeester weer wordt gecontroleerd door de controleurs. Het kan niet toegelaten worden, dat de controleurs als keurmeester optreden. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur een onderhoud heeft aangevraagd met de leiding van het U. C. B. en de Ned. Groenten en Fruit Centrale. De heer de Vries, Sint-Pancras, zeide, dat het nog erger is, dan het wordt voorgesteld. De controleurs beconcurreeren het veiling- bestuur. Men zoekt maar wat, om rappor ten naar Den Haag te kunnen sturen. Hij vroeg, wie de controleurs het recht heeft gegeven, in onze schuiten te stappen. Verscheidene heeren hebben hierna nog over deze zaak het woord gevoerd. Allen waren het er over eens, dat het zoo niet langer kan. De voorzitter zeide nog, dat de tuinders niet hebben toe te staan, dat een controleur de producten keurt. De heer Jb. van Die, veilingkeurmeester, deed een beroep op de aanwezigen, hem medewerking te willen verleenen, opdat hy zyn keuringen zoo goed mogelyk kan doen. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst te Zuidscharwoude heeft een motie inge diend, waarin op den ernstigen toestand wordt gewezen, waarin de tuinders ver- keeren. Aangedrongen wordt, een extra- steun uit te keeren. Besloten werd, deze motie telegrafisch aan den minister van Economische Zaken te doen toekomen. Na een rede van den heer Jb. de Vries besloot men, den minister om een audiëntie te verzoeken, ter toelichting van den nood. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer VUzelaar de grond, welke men van hem noodig heeft, gratis aan de L. G. C. hee afgestaan. (Applaus). (Ongecorrigeerd). ONS DRUKWERK VOOR U! DRUKKERIJ COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2