2 DEKUis KLAD. Vall betoogden, dat in Alkmaar wel ge schikte gegadigden aanwezig waren, waar op de wethouder een onderzoek toezegde. Op een vraag van mr. Leesberg of aan het G. O. wel moet worden overgelegd de vraag of voor de aanstelling bij plansoenen de loonen niet worden bezien in het licht van de tijdsomstandigheden, heeft spreker geantwoord, dat voor alle personeel be paalde looncontracten gelden <\n dat B. en W. niet kunnen afwijken van c.en door den raad vastgestelde loonen. Spr. ging door met de beantwoording van verschillende sprekers en deelde den heer v. d. Borde mede, dat het collega aanvankelijk voor de Juliana van Stol berglaan open-bebouwing heeft gewild, doch dat prijs heeft moeten geven. Avondvergadering. De voorzitter bracht den raad dank voor het gevolg geven aan zijn wensch om zich binnen het raam van de begrootmg te bewegen. Voor avondvergaderingen dient het re glement van orde gewijzigd, doch persoon lijk staat spr. op het standpunt van mr. de Groot. Met veel belangstelling heeft spr. het be toog over het Neo-Malthusianisme aange hoord. Spr. draagt eigen verantwoordelijk heid. Als zou blijken, dat daardoor de orde en goed zeden werden verstoord dan zou spreker niet aarzelen er tegen op te tre den. De Groote Kerk heeft spr. bijzondere belangstelling. Steeds heeft hij gepoogd de partijen tot elkander te brengen door een ronde tafelconferentie in den Haag. Alle partijen zijn thans bevredigd. Het kerkbe stuur heeft een voorstel gedaan aan den minister, doch diens antwoord is nog uit gebleven. Spr. wist hoe de verbouwing zal zijn, doch achtte zich nog niet vrij daar van mededeeling te doen, doch hij zal er op aandringen, dat het poortje het eerst onder handen genomen zal worden. Spr. oordeel de de kermis ook te lang en wil vervroe ging tot Juli overwegen, wat hij voor de seizoenplaatsen ook aardig oordeelde. De kermis mag niet voor 8 uur worden geopend, doch B. en W. vreesden voor dit jaar groote moeilijkheden, doch zijn bereid het voor 1939 des Zondags op 8 uur te stellen. Voor de Leeszaal houdt spr. zich aan het geen in het algemeen verslag is medege deeld. Spr. vertrouwt er op, dat er op den duur een nieuw postkantoor komt. Er komt ook een centraal belastingkantoor. De bouw van een nieuwe school hangt samen met de stichting van een kazerne. Van den regim.-comm. kreeg spr. 15 Sep tember een schrijven waaruit blijkt, dat voor de openbare school 16, voor het R.K. 7 en voor het christelijk onderwijs 5 kinde ren in aanmerknig komen. Daarvoor kan geen nieuwe openbare school worden ge bouwd. De verkeersregeling in de Lange- straat werkt goed en met de belangen van den middenstand dient ernstig rekening te worden gehouden. Als 't kan dan krijgt Kindervoeding het door den heer Woldendorp genoemde lo kaal. Het Centraal Ziekenhuis streeft er zeker naar het tekort zoo klein mogelijk te maken. Steeds werd minder dan begroot was gebruikt en ook het Burgerweeshuis blijft belangrijk beneden de bedragen die er voor uitgetrokken waren. Zooveel moge lijk wordt dus rekening gehouden met de gemeen te-fin anciën. De jeugdige onbezonnenheid van den heer Mak heeft zeker zijn opmerking ten gevolge gehad, dat het betaalde propagan distschap van wethouder van Slinger land hem ongewenscht doet zijn als wethouder van financiën. Spr. weet, dat de heer van Slingerland steeds nauwgezet zijn taak, die het zwaarste is van het college, heeft vervuld en zich alleen door gemeen tebelangen laat leiden. Bij een dergelijken gniepigen aanval staat het geheele col lege achter den heer van Slingerland en spr. is overtuigd van den geheelen raad. (Applaus.) Ten aanzien van de verlichting bij de Friesche brug betoogde spr., dat het rijk moet zorgen voor de verlichte brug. Wat op gemeenteterrein ligt zal worden beke ken. Voor de replieken gaf spr. in overwe ging, dat de kleine fracties zich tot 10 en de groote zich tot 20 minuten zouden be perken en dat van iedere fractie slechts een lid het woord zou voeren. De replieken. De heer Venneker verdedigde het centraal rapport en oordeelde, dat een be toog van den heer Hoijtink gevaarlijke gevolgen kan hebben in den Haag. Het verraadt sympathie met het bekende adres van de 9 mannen. Dit had in de commissie naar voren behooren te worden gebracht. Spr. verheugde zich, dat het college er an ders over denkt, gezien de lijst van werken waarvan de uitvoering zal worden bevor derd. Vrijheid vindt ook spr. een hoog goed, maar niemand wil ongebondenheid. Spr. heeft de vaste overtuiging, dat het Neo Malthusianisme een groot volksgevaar is. Daarom probeerde spr. de propaganda voor zoo'n stelsel te beletten. Spr. wilde, dat het college de wet toepast en verordeningen naleeft. Strafbaar is middelen ter voorko ming van zwangerschap ten toon te stellen of aan te bieden. De ook hier gehouden ten toonstelling was hiermede in strijd en de minister oordeelde optreden daartegen een taak van de plaatselijke overheid. Spr. is dankbaar voor het antwoord van den bur gemeester en hoopte, dat hij de middelen die de wet biedt zal gebruiken. Er is ver schil tusschen het stelsel, dat ook in R.K. kringen niet wordt verworpen en het Neo Malthusianisme. Spr. wees oo een brochure van profesoren van uiteenloopende gees tesrichting die het verwernen. Vrees dat de R.K. hier de onenbare orde zullen verstoren behoeft niet te bestaan. Dat in Alkmaar openlijke propaganda wordt gemaakt blijkt uit de gehouden ver gaderingen in Maart, die ook door de Alk- maarsche Courant als te realistisch werden veroordeeld. Komende tot de leeszaalkwestie vond spr. het niet erg beginselen tegenover el kander te plaatsen. De R.K. fractie staat niet zoover van het standpunt van het be stuur van de Leeszaal af. Dit bestuur komt een woord van lof toe, maar het rijkstoe-- zich achtte spr. niet voldoende, hetgeen blijkt uit wat in de leeszaal te Haarlem openlijk ter lezing legt. In Alkmaar wordt de gewraakte lectuur slechts op aanvraag verstrekt. Dit stemt spr. tot voldoening. In de Protestant staat veel krenkends voor de R.K. Wanneer spr. leest hoe geschreven wordt pver de Mariavereering, dan vindt hij dit buitengewoon krenkend en spr. hoopte, dat het bestuur ook dit orgaan naar het vergiftkastje zal verwijzen. Laat men toch waardig eigen beginselen propagee- ren. Dat de R.K. zich ook wel eens aan krenkend geschrijf schuldig maken werd gemotiveerd met een 12 jaar oud verkie zingsprogram, doch ook de groep-v. d. Vail heeft zich in verkiezingsorganen wel eens minder behoorlijk uitgelaten. Ook het be roep van mr. de Groot op de rede van mr. Verschuur in Indië vond spr. niet geluk kig. Spr. citeerde „De Maasbode" en de „Avondpost", waaruit bleek en erkend werd, dat men zich in R.K. kringen zeker niet te krenkend over het liberalisme uit. De heer v. d. Vall verklaarde uit i.aam van den heer v. Drunen, dat deze niet be oogde het college iets ten laste te leggen, doch' dat zijn bewering, dat het college stroppen tot na de verkiezingen bewaarde, een mislukte spotternij is geweest. Spr. oordeelde voorts, dat een orgaan om een sfeer niet verboden mocht worden. Spr. wil zich houden aan het onderzoek al ler dingen. De vrijheid van geweten, druk pers en vergadering is voor hem een heilig goed, waarvoor de liberalen den grondslag hebben gelegd. De fractie gaf voorts in overweging het voorgestelde voor de hulpwaag nog nader te overwegen. Spr. is persoonlijk tegenstander van de motorraces, sport is het niet. Spr. zag geen dekking, anders zou hij zeggen: weg er mee.. Nu kan hij niet tegen stemmen, al is het voor hem zeer pijnlijk, omdat hij door een bevriend persoon raak op de conse quenties is gewezen. Als de heer Hoijtink dekking kan aangeven dan staat spr. aan diens zijde. Er zijn wel grooteren dan de heer Bonse- ma, die den handschoen de moderne arbei dersbeweging hebben toegeworpen en 't later betreurden. Spr. oordeelde ook het zitting blijven van den heer Appel, hoewel hij diens protesten kent, niet gerechtvaardigd. Spr. fractie zal stemmen voor 50 cent ver laging van de radiodistributie. Ook in Dordrecht en Hilversum is dit 1.50. Weth. B o n s e m a: Dit kost f 9000 en brengt de noodlijdendheid van Alkmaar. De heer v. d. V a 1 1 wilde daarover niet spreken, gezien hetgeen hij weet. Groote be wondering heeft spr. voor de wijze waarop de heer v. Slingerland den dienst van M.H. weet te leiden, zonder aanzien des persoons. Het deed spr. pijn, dat de heer Mak sugge reerde, dat het propagandist zijn van den heer v. Slingerland dezen moest beletten wethouder van financiën te zijn. Dat zal ook de heer Appel kunnen getuigen, dat dit on juist is. Ernstig gaf spr. den burgemeester in over weging voortaan avondvergaderingen uit te schrijven. Nu moeten vele leden gunsten vragen voor de vergadering aan hun werk gevers, die zij niet gaarne vragen. Met nadruk verzocht spr. de R.K. niet ver der aan te dringen op censureering. De rech terlijke macht is er voor om tegen misbrui ken in te grijpen. Laten wij anderen niet voorschrijven, wat zij al of niet mogen lezen. De heer S iet sn a hield ook vol, dat vrijheid van geweten een hoog goed is en men mag den vrijen Nederlander niet be letten kennis te nemen van hetgeen op ver schillend gebied verschijnt. Het voorstel-v. d. Vall inzake het radiotarief kan hij niet steu nen. Ten aanzien van de motorraces is spr. niet van inzicht veranderd. De gedachte van' een verificateur bracht spr. op een motie. Het volgend jaar zitten wij nog aan het bureau vast. Spr. diende een motie in, waarin de raad B. en W. verzocht met voorstellen te komen tot aanstelling van een verificateur met ingang met I Jan. 1940. Deze motie was ook onderteekend door mr. Ie Groot, Hoijtink, v. d. Vall en Appel. Spr. wilde ook in de binnenstad de rioleering afdoende verbeteren. Avondvergadering bleef spr. op prijs stellen. Geen antwoord kreeg spr. over de raming van de schoolgelden, die spr. soepeler wil toepassen. Ook wilde spr. de schoolhoofden polsen over het onderhoud van de scholen. Mr. d e G r o o t bracht de heer Keijsper hulde voor de wijze waarop hij over de bla den in de leeszaal had gesproken. Spr. meen de, dat de kwestie van het geloof niet in een politieke vergadering thuis hoort. De pressie komt niet van de Alkmaarsche bevolking, maar wordt gesuggereerd. Het bestuur zou het waardeeren, wanneer de katholieken in het klachtenboek hun wenschen kenbaar maakten. Op grond van het klachtenboek maakte alleen Vova een punt van bespre king uit. Voorop moet men stellen of bij een artikel de bedoeling voorop staat te kwet sen. Spr. was overtuigd, dat dit bij de redactie van de Protestant niet aanwezig is. De samenstellers van de Heidelberger cathagis- mus hebben die bedoeling zeker ook niet ge had en toch wordt daarin de H.Mis als een afgoding gekwalificeerd. Dit zijn subjectieve bedoelingen. Mr. Leesberg: Eigen opbouw zit er niet in. Mr. d e G r o o t: Men verzet zich tegen het streven naar de wereldlijke macht van dengene die aan het hoofd van de kerk staat. Wanneer de Protestant den Paus de heer Ratti noemt, dan geschiedt dit om het hoofd van de kerk aan te duiden. Men mag daar om niet aandringen op verwijdering van die organen uit de leeszaaL Spr. verdedigde nog eens de subsidie aan de burgerwacht. Spr. ziet in de subsidieering een erkenning en verzocht daarom een subsidie te verleenen en het bedrag aan de prudentie van den raad over te laten. Een federatief verband tusschen op sociaal gebied werkende vereenigingen is er reeds. Men moet dit overlaten aan de ver eenigingen. Spr. vond het onjuist, dat de cijfers van het Sportpark niet gegroepeerd waren, zooals de comissie dit had gewenscht. Kracht en wijsheid heeft het college voor de wachtende zware taak noodig. Spr. verzocht het college in Haarlem en den Haag op de bijzondere positie van Alkmaar de aandacht te vestigen. Principieel oordeelde spr. het den plicht van den directeur van gemeentewer ken het door het college goedgekeurde be stek aan te besteden en in twee gevallen is deze er van afgeweken. Voor afwijkingen aan een bestek is ook het verlof van het college noodig. De Lindelaan eischt voorziening. Spr. bleef er op aan dringen. De heer Appel constateerde, dat weth, Bonsema bevangen is geworden door een ambtelijke Haagsche sfeer. Door het hooge tarief kan het radiobedrijf worden afge schreven. Weth. B o n s e m a: In het geheele land had men geen lagere tarieven. Spr. bleef fvoor verlaging en steunde daar om het voorstel-v. d. Vall om het op 1.50 per maand en 40 cent per week te stellen. Ten aanzien van het werk in de Overdie en Achtermeer had weth. Klaver z.i. naast zijn betoog geredeneerd. De zaak is, dat het den directeur niet past de wil van den raad te negeeren. Mr. de Groot heeft dit zoo juist aangegeven. Spr. bleef het verwonderlijk vin den, dat uit de N.S.B. kringen ambtenaren vtior M.H. worden gezocht. Er zijn er die van deze smetten vrij zijn. Spr. bestreed nog den aanval van de R.K. op den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, die hij een aanslag op de democratie en vrije meeningsuiting oordeelde. Scherp zal spr. er op toezien, dat het over hevelen van werkloozen naar Armenzorg wordt voorkomen. Spr. ziet dit als een strijd tegen het Rijk en de gemeenten. Bij de 2 «4 millioen openbare werken, die kunnen worden uitgevoerd, was niet de nieuwe openbare school. Spr. concludeerde, dat nog geen plannen zijn ingediend voor een centrale rioleerisg en die heeft Alkmaar noodig. Spr. vroeg of het college dit plan by het werk wil in dienen. Spr. betreurde het uitstellen van den bouw van een niewe openbare school, omdat de huisvesting van twee openbare scholen zeer onvoldoende is. Buiten de vestiging van het garnizoen is de nieuwe school noodig. Kin dervoeding heeft meer geld noodig. Laten B. en W. nu eens f 4000 subsidie geven. Spr. zou, wanneer er meer tijd was, nog de te werkstelling in de Wieringermeer en het Geestmerambacht willen bespreken. Ondanks alle toezeggingen zyn er nog vele klachten. De heer VanderBorden wees er op, dat alle terreinen bij de Julianalaan zijn ver kocht. Men moet dat voorbeeld van open be bouwing volgen. Het blijkt nu wel, dat er koopers voor dergelijke terreinen zijn. Er is nog steeds geen betere ontwatering van lage stadsdeelen. De eenige mogelijkheid voor de daar wonenden is om maar te gaan verhui zen. Het gaat om de volksgezondheid en de vernietiging van volkseigendom. Spr. wilde niemand kwetsen, maar oordeel de, dat men dit college niet moet maken tot een godsdienstig dispuut-college. De heer H o ij t i n k sloot zich ten aanzien van den aanval van den heer Mak op wet houder van Slingerland aan bij het woord van den burgemeester en betreurde het, dat de heer Mak, in plaats van het algemeen be lang, teveel het tuindersbelang wilde dienen. Spr oordeelde het beneden peil hem te ver wijten, dat hij opmerkingen maakt over de financiëele politiek, terwijl hij weet, dat ze geen werkelijkheid kan worden. Spr. heeft zijn meening gezegd over het in de toekomst te voeren beleid. Als de 750000 niet verkregen wordt, komen wij in de moeilijkheid. Laat het college over wegen of er iets goeds in zijn bemerkingen zit. Spr. is bereid, indien een commissie ge wenscht wordt, zijn krachten daaraan te geven. Spr. wil probeeren uit het moeras te komen. Spr. vond het niet fraai, dat de mede deeling van den minister in Maart over de kermis, pas nu kwam. Dit had in deze raad moeten komen vóór de kermis. De raad zou zeker het college wel willen helpen. Sp;. verzocht het college spoed te betrachten met de verschuiving van de kermis Ten aanzien van de motorraces, betoogde spr., dat voor hem de zaak zoo staat, dat hier menschenlevens op het spel staan, en dan wijkt spr. voor de centen niet. Spr. d aagt de V. V. V. een wa~m hart toe en daarom meent hij, dat de V. V. V d.e 500 moet krijgen, los van het organiseeren van races. Spr. diende een motie in, waarin het houden van motorraces wordt verboden en de subsidie op 1000 wordt gesteld. De verhooging van kindervoeding en de verlaging van het radiobedrijf wees spr. af. Mr. Leesberg bleef het verschil ten aanzien van de financieele politiek hand haven. Het sluitend maken van de begroo ting moet niet door aantasting van de kapi talen geschieden. Spr. deed het voorstel te besluiten, het kapitaal van gemeentewerken onaangetast te laten en daarvoor te nemen de machti ging op het Grootboek en gelden van het ongevallenfonds. Spr. betreurde het, dat het onderzoek voor aanstelling van jongeren wordt afgewezen. De opgesomde werken van gemeentewer ken waren de commissie bekend, maar er moest van blijken in de begrooting en spr. hoopte, dat dit het volgend jaar zal ge schieden. Spr. verzocht de motie over den verifica teur om prae-advies te nemen. Dan kunnen de financieele gevolgen overzien worden. De toezegging over de kermis heeft spr. bevndigd. De heer K e ij s p e r had beluisterd, dat verschillende raadsleden de motorraces alleen willen om de 4000. Spr. vond het dus beter, zich uit te spreken, dat de raad dit het volgend jaar niet wil. Het college kan daarmede dan bij het opmaken van de begrooting rekening houden en spr. amendeerde de motie- Hojjtink zoo, dat dit voor 1940 geldt. Het voorstel-mr. de Groot ten aanzien van de Burgerwacht steunde spr. De heer Dekker had z.i. de gelden voor de Kindervoeding aangegeven en spr. hoopte, dat het college accoord gaat met de verhooging. Ten aanzien van het ziekenhuis en het weeshuis wilde spr. attent blijven. Spr. ver heugde zich over het compliment van mr. de Groot, doch hij oordeelde, dat deze en de heeren Sietsma en v. d. Vall hem niet willen verstaan. Het gaat niet tegen vrije meeningsuiting, maar over de wijze waarop. Als de opzet niet aanwezig is, wil het nog niet zeggen, dat men niet kwetst. Een minder prettig woord kunnen wij wel hebben, maar met het geloof moet men uitermate voorzichtig zijn en de geest van „De Protestant" is krenkend. Spr. hoopte, dat de heeren zullen trachten kwetsing van onze gewetens te voorkomen. Wanneer menschen van ons verkeerde bestrijdings- methoden toepassen, dan schromen wij niet, dit te zeggen. Principieel zult U ons echter steeds op Uw weg vinden tegen het Nieuw- Malthusianisme, omdat dit o.i. de volks kracht ondermijnt. Spr. betreurde het, dat mr. de Groot den heer Mak in zijn aantijging tegen weth. v. Slingerland niet op zijn vingers heeft getikt. De heer Mak moet be grijpen, dat een raadsvergadering iets an ders is dan een vergadering van groente handelaren. Spr. hoopte, dat de heer Mak den heer v. Slingerland zijn excuus zal aan bieden. De heer Stoutjesdijk bracht dank aan wethouder Bonsema voor het loslaten van de olieslookinrichting. Spr. wil het met de gasverwarming van het politiebureau nog een jaar probeeren. Spr. bleef aandringen op meer welwillendheid van de Arbeids beurs. Daar schijnt het gewoonte, werk zoekenden een kaart te sturen, doch er wordt niet geïnformeerd of de werknemer zich ook wendt tot den opgegeven werk gever. Ook de bezoeken aan de 24 agent schappen moeten niet plaats hebben, na bemerkingen van spr. Spr. wil dat de wet houder den directeur op het matje roept. Dankbaar is spr. voor de toezegging, dat omgezien wordt naar een betere lokaliteit. Noodzakelijk bleef spr. goedkoopere kleinere woningen voor ouden van dagen oordeelen. Mr. de Groot ging in op het betoog van den heer Keysper, en betoogde dat de heer Mak niet gesproken had namens de fractie. Het lag niet op spr. weg hem daar over in openbare vergadering tot de orde te roepen. De heer Keysper trok nu zijn opmer king in. De heer Mak vond het gemakkelijk vier sprekers gelijk te beantwoorden. Spr. zal een verkeerde uitdrukking hebben ge bruikt. Spr. is bereid zijn woorden terug te trekken, want ook hij, die jaren in de vei ling met den wethouder heeft gewerkt, acht wethouder van Slingerland hoog. Spr. kwam op tegen de aantijging van den heer Hoijtink, den politieken rot, die sprak over groepspolitiek. Als spr. een begrooting onder oogen krijgt, dan beoordeelt hij in de eerste plaats de zaken waar hij verstand van heeft en dan is het begrijpelijk dat spr. allereerst spreekt over de kleine tuinders en de kleinhandelaars. Spr. is den wethouder dankbaar voor de gegeven wenken. Spr. zal daarop nader terugkomen. Spr. heeft rekening gehouden met het raadsbesluit van 1935, maar daarna hield hij ook de Zaterdagsche uitbetaling en nu werd dit voor 6 weken veranderd. Uit het bericht, dat spr. ontving, bleek hem, dat de tuinderssteun niet meer verstrekt kan worden. Spr. wil blijven opkomen voor menschen die nacht en dag werken en hon ger lijden en hij wil de regeling terug waar bij de menschen niet naar M.H. moeten, maar den steun door hem kunnen bekomen. De voorzitter schorste hierop om 10 over 10 de vergadermg. Na een schorsing van 15 minuten ver scheen het college en volgde een vergade ring van de financiëele commissie, die 10 minuten vergaderde. Het standpunt van het college. Wethouder Bonsema zeide dat het college met de motie over de motorraces niet kan meegaan, omdat over 1940 de nieuwe raad moet beslissen. Ook de motie ten aanzien van de verla ging van het radio tarief wees het college af. Dordrecht en Hilversum redden zich zelve en aanneming zou een offer van 9000 vorderen. Voor een verlaging tot 1.75 is de goedkeuring. Het vorig jaar vroegen wij 700.000 en nu 3/4 millioen en het vorig jaar weigerde t de regeering de verlaging met 0.50. Spr. waarschuwde met nadruk. Aanneming beteekent aanvaarding van noodlijdendheid. Wy moeten rekening hou den met de feiten. Het college is bereid tot samenwerking van organisaties op sociaal gebied. Voor 1939 kan de kermis niet veranderd worden. Dit jaar kan gebruikt worden voor bestu deering van deze zaak. Spr. betoogde voorts, dat niet hij maar de fractie-van de Vall den handschoen had toe geworpen. Spr. had die slechts opgeraapt. Weth. van Slingerland zegde toe, dat alles gedaan zal worden om de positie van Alkmaar te bevorderen. Spr. begreep de opmerking van den heer Appel over aan stelling van N.S.B.-ers niet. Tegen overheveling van gesteunden zal gewaakt worden. Het laatste woord is niet bij het college. Wat het Geestmerambacht betreft is het met de keetcn en toiletten goed. Voor de Wieringermeer is bevrediging toegezegd. B. en W. handhaven het sluitend maken van de begrooting met het kapitaal van Gemeentewerken, dat al lang terug geno men had moeten worden. B. en W. besloten voor Kindervoeding f 250 extra beschikbaar te stellen, dan wordt het 3650. Als aan de Arbeidsbeurs geen juisten weg gevolgd wordt, moet men niet wachten tot de begrooting. Spr. had over de tuinderssteun den heer Mak verkeerd begrepen en zette de regel in» nader uiteen. Elk geval moet individueel beoordeeld worden. De heer Mak blijft inge schakeld als deskundige. Spr. zal het nader in t dagelijks bestuur van M.H. bespreken. Spr. sprak zyt> verheugenis er over uit dat de heer Mak zyn niet bedoeld krenkend BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk BUreail voor Sociale Zaken maakt hiermede bekenn dat de formulieren voor den extra B-st aan de werkloozen, die hiervoor in sannT"1 king komen, zijn verzonden. er" Deze formulieren moeten op DINSDAr in DECEMBER 1938 aan het loket van het stempellokaal Keetkolkschool tusschen 2 uur ingeleverd worden. In ieder stempellokaal hangt een voor beeld, op welke wijze deze fomulieren in ge' vuld moeten worden. v. d. HEUVEL woord had teruggenomen en bracht den anderen sprekers dank. Als er een andere meening naar voren was gekomen, dan zou spr. hebben bewezen, dat hij niet aan zijn zetel hecht. Nu is de zaak uit. B. en W. besloten voorts voor de Burger wacht 100 uit t.e trekken. Weth. Klaver zou er naar streven, dat zoo weinig mogelijk conflicten voorkomen De macht blyft by het college. De centrale rioleering kon rog niet aan de orde komen. Het zal al moeite kosten de genoemde wer ken uitgevoerd te krijgen. Wij hebben niet zelf beslissing. Spr. had zich er over verbaasd, dat de heer Hoijtink de genoemde drastische bezui nigingen had genegeerd. Voor een commissie voelt spr. niets. Het resultaat van alle commissies is nihil ge. weest. Voor woningbouw voor ouden van dagen heeft de gemeente geen taak. De rioleerings- kwestie heeft de volle aandacht van het college, doch de materie kost veel geld, zoo dat praktisch weinig gedaan kan worden. Spr. beantwoordde nog verschillende ge maakte opmerkingen. De voorzitter zeide nog, dat de dagen van de kermis door den raad zijn vastge steld, doch de uren door B. en W., zoodat er geen reden was den raad te kennen in den brief van den minister. B. en W. zijn bereid in 1939 een prea- advies over een gemeentelijken vereficateur uit te brengen. De heer Sietsma oordeelde dit niet noodig en handhaafde ziin voorstel. De voorzitter zeide nog dat B. en W. kindertoeslag afwijzen. Geen motorraces meer. De raad, gehoord de besprekingen; be sluit, het houden van motorraces met in gang van 1940 op het gemeentelijk Sport park te verbieden, met de bepaling, dat het subsidie voor V. V. V. gehanihaaft blijft op 1000. De motie was ondsrteekend door de leden Hoytink, Grondsma, Van der Borden, B. Appel. Voor deze motie stemden de heeren Raat, v. d. Borden, Keysper, Woldendorp, van Drunen, Appel, Leesberg, Vanneker, v. d. Vall en Hoyytink. (De heer Grondsma kon niet aanwezig zyn). De radiodistributie. Ondergeteekenden stellen voor het tarief voor de radiodistributie te bepalen op 1.50 per maand. Get. W. v. d. Vall, P. Dekker, H. van Drunen, B. Appel. Verworpen met 14 tegen 5 stemmen, Het kapitaal van G. W. De ondergeteekenden, leden van den raad, gehoord de besprekingen van den raad, gehouden omtrent de begrooting 1939, stellen den raad voor te besluiten: a. het kapitaal van Gemeentewerken on aangetast te laten overeenkomstig een kórt geleden genomen raadsbesluit; b. burgemeester en wethouders uit te noodigen voorstellen te doen .ot dekking van dezen vervallen post, waarvoor o.m. in aanmerking zouden komen. Ie. de aan de Gemeente toebehoorende onbelaste Grootboekinschryvingen; 2e. het surplus kapitaal ongevallenfonds volgens de laatste wetenschappelijke ba lans. Get. A. J. M. Leesberg, D. J. Wolden dorp, V. P. Keysper. Verworpen met 16 tegen 3 stemmen voor de voorstellers. Een gemeentelijke verificateur. De raad: Van oordeel, dat de aanstelling van een gemeentelijk verificateur zeer in het belang moet worden geacht van een doelmatige controle der gemeentelijke dien sten en bedrijven; Verzoekt burgemeester en wethouders in den loop van 1939 met een voorstel te komen om tot de aanstelling van een der- gelijken verificateur te geraken met in gang van 1 Januari 1940. Get. Sietsma, de Groot, Hoytink, B. Ap pel, W. van de Vall. De heer Keysper zou tegen stemmen, hoewel de gedachten hem aanlokte, maar hij wilde prae-advies. De heer v. d. Vall was van dezelfde meening, waarop de motie werd ingetrok ken, voor de toezegging dat B. en W. bij dezen raad met prae-advies komen. Kindervoeding krijgt meer subsidie. Het voorstel kindervoeding tot f 4000 te geven werd aangenomen met 17 tegen 6 stemmen. Tegen Bonsema, Raat, Klaver, v. Slinger land, Keysper, Hoytink. Burgerwacht. Het voorstel om aan de Burgerwacht 100 toe te kennen werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen de soc. dem. en de heeren Appel> Sietsma en Stoutjesdijk. Voor uitvoering van kindertoeslag werd geen stemming verzocht. Mr. de Groot wenschte een samenspre- king met den dienst van het Sportpark. Dit werd toegezegd. Mr. de Groot wilde een voorschr» voor het aanbrengen van witte huisnum mers, op de voorgevels. De voorzitter zegde toe dat het col lege dit zal overwegen. Bij de artikelsgewijze behandeling wet" den nog eenige bemerkingen gemaakt. De begrooting werd hierop z. h. s. in au geheel vastgesteld op 3620115 en voor een kapitaqjdienst op 1911395. Hierin komen nog eenige kleine wij#" gingen. De heer Hoytink bracht den voorzitte^ onder instemming van den raad dank voo- zyn leiding.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10