AMSTERDflMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTE castricum heiloo obdam derde blad. AKERSLOOT SCHAGERBRUG Om den Kennemer Wissel beker. Jan Langendijk wint de 5000 M. OUDKARSPEL LIMMEN HENSBROEK URSEM LANGENDIJK 2 {ONGECORRIGEERD). DE POSTVLUCIIT NAAR DE GEÏSOLEERDE WADDENEILANDEN. De hedenmorgen van Rotterdam (Waal haven) uit ondernomen P. T. T.-vlucht naar de geïsoleerde Waddeneilanden Schier monnikoog en Ameland vond plaats met een door de posterijen en voor haar reke ning gecharteerd K. L. M.-vliegtulg. Het vliegtuig kon even vóór 11 uur van Groningen (Eelde) vertrekken met 710 K g post aan boord. Alle laadruimte was hiermede in beslag genomen; voor goederen of passagiers was geen plaats meer, zoodat het hier een zui vere postvlucht gold. ZEER GROOTE VORSTSCHADE IN AALSMEER. In Aalsmeer zijn zulke hoeveelheden plantmateriaal en bloemen bevroren, dat de schade reeds in de duizenden guldens loopt. De potplantenveiling was vanmor gen reeds verscheidene uren vóór den nor malen tijd geëindigd, daar zeker 2500 zendingen bloemen minder dan anders waren aangevoerd. DE OPLICHTINGSAFFAIRE TE ARNHEM. De rechtbank te Aix-en-Province (Frank rijk) heeft toegestemd in het verzoek der Nederlandsche justitie tot uitlevering van drie Nederlandsche onderdanen, die verdacht worden van oplichting van een bejaarde dame te Arnhem voor een bedrag van circa 30.000, in verband waarmede zij op 15 November j.1. te Nice gearres teerd konden worden. KX.M.-VLIEGTUIG OP AMELAND. Hedenmorgen is op het strand van Ame land, ten zuiden van Hollum, de Fokker P.H.Q.T.O. van den fototechnischen dienst der K.L.M., vlot geland. Het vliegtuig heeft post meegekregen van vyf dagen. Bijna het geheele dorp was uitgeloopen om bij de landing aanwezig te zijn. Het vliegtuig, dat met twee reizigers van Schiermonnikoog kwam, nam hier nog zeven passagiers op. POGINGEN OM DE IJSELSTROOM TE BEREIKEN. Sportvliegtuig heeft boven het ingevroren schip kolen uitge worpen. De sleepboot, die vanochtend van Urk naar de ingevroren IJselstroom zou ver trekken en aan boord waarvan zich reeds tien personen met een vlet bevonden, heeft deze reis niet ondernomen. Het bleek, dat OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH JLANDBOUWCREDIET N.V. van Dinsdag 20 December 1938. op tweehonderd meter buiten de haven het ijs niet sterk genoeg is, zoodat de vlet, wanneer de boot vast mocht raken, niet over het ijs verder kan. Morgenochtend om vijf uur vertrekt de vlet naar Je IJselstroom. Intusschen is een sportvliegtuig van de V.O.S. opgestegen om boven de IJselstroom zakken kolen uit te werpen. De secretaris van de V.O.S., de heer Heymans, die aan boord van het sportvliegtuig is, heeft bij zijn terugkeer boven Urk een pakje uitge worpen, waarin zich een enveloppe be vond met de mededeeling, dat hij de zak ken kolen had neergelaten, dech dat er zich niemand aan boord bevond. Men vermoedt, dat de beide ir annen van de IJselstroom een poging doen om te voet den wal te bereiken. STAATSLEENINGEN. 3-3)4 NederL 1938 3 Ned -India 1937 3H Üuitscbi 30 m verlcl. BANK.INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mi) Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank 1NDUSTR. OND BINNENL Alg Kunstzijde Unie CaTw* I lelii Cert Lever Bros Nedetl hord Philips Gloeil Gem Bezit INDUSTR OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleb Steel a Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Repiibtic Steel Standard Brands Steel comm U. S Lealher CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ind Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg bxplor Mij.. Redland Lehong PETROLEUM Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak VorLe koers 101 V.r, 99 V. 27>/« 13M/4 140 158 130'/, 3-V, 90 1 344 kl8l/i 33»/„ §2ó«/1( 5 ,3/ic 5V:s 3?"Jïa 3 i lU/s 57, 4'/4 473 204 2U9'/4 89'/4 56V. Ii4 30 319'/, 74V, aatste M5-3.U0 IOD/16 99 28'/4 135 140 159V4 13b»/, 38 «0»/« 139'/, 340 21/ 37>/4 26'/;o-* 5'Wu 5 37V,6 -j 32'/, Phillips Oil3i»lj Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deh Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serhadiadl In tere Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika llln JavaChinaJapan lijn Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison iopeka Southern Paciiic Southern Railw Cert.. Union Paciiic Canadian Pac. 11V» ld 226V4 134'/, 125'/., 1 0 U'V, 3'/4 112 88 V, 121'/, 1,5 211 230'/, 240 29 14 14*/« 7d/4 4V, W-7* 374 49J.3/18 475.6 2.8- rl6'/s-3 91-'/, 58 194'A 304'/4 31a-'/, 7' 31»/1# I l5/;s 97,6-7. 228 154'/, 129 152 10,7, 37js "IV. 88'/, 1207, 115 210 249 219 28'/« 147;e 1 ',3/to-I 69/, 47/w §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclarm. *Exdivider,d. Prolongatie vorige- koers )4. heden K pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Ziirlch Kopenhagen Stockholm Osl 0 Vorige koers heden 1.84 1.84 8.60'A 8.59 J/9 73.82)4 73.77)4 4.843/, 4.843/« 30.98)4 31.01 41.63 41.62 38.42)4 38 37)4 44.32)4 44.27 H 43.22 M 43.20 BOERDERIJBRAND TE FERWERD. Vanmorgen ontstond door het stoken van een electrisch verwarmingsapparaat brand in een poterbewaarplaats, staande naast de groote boerderij van den heer G. Stalinga te Westernijkerk, gemeente Fer- werderadeel. De aardappelbewaarplaats stond spoedig in lichter laaie en het duurde niet lang of het vuur, dat werd aangewakkerd door den oostenwind, sloeg over op de boer derij, welke ook in vlammen opging. Door snel ingrijpen kon het hoornvee, een vijftigtal dieren, in veiligheid worden gebracht. De boerderij brandde geheel af. DE KUNSTVEILING VOOR DE UITGEWEKENEN. Geschenk van het prinselijk paar. Het comité van organisatie voor de kunstveiling ten bate van de uitgeweken kinderen, ontving hedenmorgen de mede deeling, dat prinses Juliana en prins Bernhard bij een bekend kunstenaar een schilderij hebben doen aankoopen, om dat vanavond in de zelfde veilingzitting als het door de koningin ter beschikking ge stelde schilderij te laten verkoopen. De veiling vindt plaats bij Frederik Mulder en Co., Nieuwe Doelenstraat te Amster dam en vangt aan te half acht. DE KOUDEGOLF IN EUROPA. 51 graden vorst in Rusland. Uit Moskou komen berichten welke aan- toonen hoe koud het wel in centraal- Rusland is. De thermometer wijst daar niet minder dan 51 graden vorst aan. In verschil lende wijken van Moskou zijn de waterlei dingen gesprongen en zit de bevolking zon- der water. In de streek van Kursk komen troepen uitgehongerde wolven de dorpen binnen. De koudegolf In Joegoslavië heeft In de streken van Bosnië temperaturen gebracht tot 22 graden onder nul. In het geheele land ligt het scheepvaartverkeer stil. Ook uit Italië komen berichten binnen over zwaar winterweer, en in noord-Italie is ook overal veel sneeuw gevallen. VEERBOOT VERONGELUKT OP DE TAAG. Veertig dooden. Een klein vaartuig dat een veerdienst on derhield op de Taag te Lissabon (Portugal) is in botsing gekomen met een baggermolen en gezonken. Men vreest dat veertig perso nen om het leven zijn gekomen bij het onge luk op den Taag. Volgens een bericht van Havas bevonden zich aan boord van de veerboot 70 personen. JODEN BESLUITEN DANTZIG TE VERLATEN. In een vergadering van Dantzigsche Joden is het besluit genomen de Joodsche bevol king van Dantzig in haar geheel te doen emigreeren. Begin Januari 1939 zou met de emigratie een aanvang worden gemaakt. Op vier schepen zouden de Joodsche emigran. ten, ten getale van 4090 personen, naar Palestina vertrekken. Naar verluidt, heeft Engeland buiten het gebruikelijke contin gent, daartoe de immigratie-vergunning verstrekt. NAAR EEN EINDE VAN DEN BURGERORLOG? Voetbalwedstrijden in Niemands land. De „Daily Telepgraph and Moming Post" meldt uit Parijt, dat manschappen van de regeeringstroepen en van de opstandelin gen in Spanje in „Niemandsland" langs het Spaansche front samen voetballen. Dagelijks neemt de verbroedering toe. Dit is reeds het geval sinds den laatsten slag aan den Ebro. In feite, aldus de cor respondent, bestaat tusschen beide legers een wapenstilstand. Hoewel een dergelijk bestand door de legers te velde zou worden toegejuicht, verwacht men, dat zoowel de Spaansche regeering als de opstandelingen het voor stel zullen verwerpen. aanbrak, zoodat de geheele middag gereser veerd bleef voor Je spannende korte af standen. Zooals verwacht werd, werd Jan Langen- dijk onze nationale kampioen eersto op de 5000 meter. Hij won zijn serie in 9 minuten 24.2 sec. en bleef met dezen tijd nog 20 seconden boven den snelsten tijd, ooit in Nederland gemaakt. Verrassend reed ook de Bergenaar Aker boom, die met den tijd van 9 min. 58.2 sec. nog juist beneden de 10 minuten-grens bleef. Een klein ongelukje deed zich voor met den rijder Havekotte, die in zijn serie n.1. een ronde teveel reed. Nadat de jury hem tydvergoeding had gegeven, kwam hij op de tweede plaats met 9 min. 36 3 sec. aan. Akerboom werd derde geklasseerd. In het algemeen bleek het groote ver schil tusschen rijders, die regelmatig kun nen oefenen en de vele anderen, die een totaal gebrek aan wedstrijdroutine hadden. Deze laatsten demonstreerden het totaal missen van eenige bochttechniek. De voornaamste uitslagen zijn: 1. Jan Langendijk 9 min. 24,2 sec.; 2. Jan Havekotte 5.56,3; 3. Jan Akerboom 9.58,2; 4. Lpdewyk v. d. Ru'; 10.0,3; 5. Rudolf Kremer 10.3,4; 6. Strijbis 10.18,2; 7. Corn. Jongert 10,22,1. De wedstrijden duurden bij het afzenden van dit bericht nog voort. Jkotwidaal Tlieaws Een millioen M». gas geproduceerd. De directeur van het gemeentelijk gas bedrijf, de heer v. d. Hoeve, heeft ons het volgende medegedeeld: Op 9 November overschreed de gaspro ductie het millioen M», n.1. 1.000.275 M*., terwijl de jaarafgifte 9 Nov. 1938 1.000.158 M'. bedroeg. Naar schatting zal het totaal verbruik 1.010.000 Ms. bedragen. De groei van het gasbedrijf wordt door de volgende cijfers aangegeven. Aflevering in M3. Aantal verbruikers. Staatspensionneering. Zondagavond heeft de afd. Hensbroek- Obdam van den Bond voor Staatspension neering, een propaganda-avond gegeven in café Kossen. Medewerking voor dezen avond werd gegeven door de arleiderstooneelver- eeniging „Falkland" van Heiioo. De voorzitter der afdeeling, de heer Joh. Koning, riep den talrijk aanwezigen het welkom toe. De heer Boskamp van St Pancras wekte in zijn rede vooral de jongeren op, om zich aan te sluiten bij den Bond voor Staats pensionneering. Door „Falkland" werd „Weten leven" opgevoerd, tooneelspel van mevr. Heijermans. Zooals we dat van deze vereeniging gewoon zijn, het spel was af. Bijzonder mooi spel gaf mevr. de Gier de Vries te zien. Het was een prachtig geslaagde propa ganda-avond. Huishoudelijke voorlichting. In café Verduin werd een vergadering gehouden voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande om de te houden cursussen te bespreken. De opkomst der dames was niet groot. Door mej. van As werd een uiteenzetting gegeven van de verschillende cursussen die gehouden worden, waarna zich 19 dames opgaven die een cursus wilden volgen. Aangezien er nog wel dames zijn voor wie het volgen van een cursus zeer nutlg zou zijn, heeft de wijkzuster zich be reid verklaard om oeze individueel te bezoeken om haar te overtuigen van het groote nut dezer cursussen. Nu reeds staat vast dat begin Januar: 1939 een kookcursus gegeven zal worden. Deze laatste prijs werd echter alle^ terdags besteed, s 2a- Spruiten werden verkocht voor i 1 8 per 100 K.G. Witlof bracht 4 7ft 6.10 per 100 K.G. op. 'U tot G. Wilbrink Na een korte ongesteldheid is overled'J de beer G. Wilbrink, in den ouderdom van 7n jaren. Ondanks zijn hoogen leeftijd beoefen de hij nog steeds zijn vak en daarnaast eaï hij zich geheel voor het verenigingsleven Zoo was hij vele jaren voorstander van den Bond voor Staatspensionneering. Ook had zijn warme genegenheid het fanfarecorps „Eensgezindheid". Voorts was hy bestuurslid en oprichter van de begrafenisvereeniging „De Laatste Eer" en bestuurslid van Volkshuisvesting Doch naast deze bestuursfuncties gaf hij zich en als regel zonder ophef overal waar de gemeenschap hem rien. Zijn ver scheiden ls een gevoelig veriies voor zijn vrouw en kinderen, doch niet minder voor tal van vereenigingen. Qemewtecaden 44 Op het ijs gevallen, De 12-jarige H. H. Landman te Schager- brug kwam op het ys zoodanig te vallen dat hij een bloedende hoofdwonde bekwam Per auto is hij ter behandeling vervoerd naar het woonhuis van dokter van Slooten te St. Maartensbrug. 1915 161.479 450 1920 134.489 500 1925 300.017 650 1930 429.372 754 1935 711.721 1148 1936 829.597 1230 1937 937940 1335 Het aantal verbruikers nam met 115 toe en zoodoende zijn nu 1450 verbruikers aange sloten. Het gemiddeld verbruik in 1920 was 30,2 M3., terwijl dit nu bedraagt 133,9 M». Het tarief is van 9,6 cent in 1930, verlaagd in 1938 tot 6 cent per M». De straatverlichting is, of wordt met on geveer 40 uitgebreid of verbeterd. Trots de minder goede tijdsomstandig heden, mag het gemeentelijk gasbedrijf zich in opgaande lijn bewegen. Een en andei is het gevolg, van de snelle uitbreiding van ons dorp en het aantal in komende bewoners. Wij kunnen zeggen, dat dit bedrijf inder daad vooruitgaat en op gezonden leest is gebaseerd. De Berger IJssportvereeniging treft het vandaag: De wedstrijden om den Kenne mer Wisselbeker worden begunstigd door prachtig ijsweer. Het vriest flink, zoodat 't ijs zeer hard is en de koude Oostenwind is geluwd. De wedstrijden, waarin helaas de be kerhouder K. Schenk niet kon starten we gens een spierverrekking, hadden 22 deel nemers getrokken, waaronder eenige van de snelste rijders van ons land. Begonnen werd met de 5000 meter en hoewel men hier dus afweek van het nor male in den regel worden toch eerst de korte afstanden verreden had men op deze maner de voor 't publiek minst inte ressante wedstrijden gehad, toen de pauze De Stem des Volks. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de arb.zangvereeniging „De Stem des Volks" besloot men in Juni 1939 deel te nemen aan het te Alkmaar te houden zang concours. By de gehouden bestuursverkiezing wer den gekozen: de dames D. PeetoomDrost, Engel—Van der Oord en de heeren J. Vink, P. de Jong en A. Drost. Jubileum van de St. Elizabeths- vereeniging. Zondag 18 December hield de St. Eliza- bethsvereeniging haar 25ste tentoonstelling. Opgericht door pastoor Peperkorn, thans em. pastoor te Alkmaar, heeft de vereeniging veel en vruchtbaar werk verricht. Het initia tief is genomen om de Belgische vluchtelin gen, die by tientallen onderdak zochten en ook vonden te helpen aan beddegoed en kleeding In die dagen was het voor de burgerij niet zoo noodig. Nadien is de St. Eli- zabethsvereen. gebleven en toen de nood zich hier begon te vertoonen en in de laat ste jaren ongekende vormen aannam, spreid de vereeniging zyn vleugels wijder uit en de vele damesleden werkten voor de arme ge zinnen en bovenal voor de talrijke groote ge zinnen. Maar daarenboven verleenden zy hulp by ziekte of tijdens en na de bevalling. Kortom, men gaf hulp, waar het noodig was. De vereen, doet een beroep op de bur gerij om oude kleeren, beddegoed, enz. en maakt van oude, voor menigeen nagenoeg waardeloze goederen, geheel nieuwe. En nu jubileert de vereeniging. En hoe! Toen Zon dagmorgen de opvolger van pastoor Peper korn, pastoor P. de Wolff, de vele aanwezi gen welkom heette, bracht hij dank aan zijn voorganger en hen die hem toen steunden. Ga door, zeide de spreker, want gij verricht een Gode welgevallig werk. De tentoon stelling is zoo groot als nooit te voren. Maar daarnaast zijn er vele attracties. Melkverstrekklng. Aan de kihderen van de o. 1. s., die daarvoor, volgens den dokter in aanmer king komen, wordt van gemeentewege melk verstrekt. Ook den kinderen uit Obdam, die hier de schcol bezoeken, wordt van ge meentewege melk verstrekt. Bridgewedstryd. Donderdagavond had in café De land bouw een bridgewedstrijd plaats onder leiding van den heer R. Plugboer te Schermerhorn. Er waren wederom keurige prijzen be schikbaar gesteld. Na een zeer prettigen wedstrijd het was tijdens het spelen zeer rustig werd de uitslag bekend gemaakt: In de oneven lijn, klasse A: 1. F. C. F. D. v. d. Heuvel en mej. J. Harting te Ursem. 2. Mevr. A. de Boorder en W. Vendel te Schermerhorn. 3. P. Slot en J. Zwaan te Oterleek. Deze laatste heeren behaalden den der den prijs met gelijk aantal matchpunten, doch hadden 20 scorepunten meer. Even lijn: 1. Mevr. v. d. Heuvel en J. D. Buis te Ursem. 2. J. Morsch en J. Buuren te Oudorp. 3. W. de Boorder en mej. Jon ker te Schermerhorn. Klasse B oneven lijn: 1. A. Dantema en P. Leegwater. 2. J. Deckwitz en Dr. He ringa. 3. J. Lakeman en F. van Leijen. Even lijn: 1. Deen en Koning te Obdam. 2. J. Mulder en J. v. Dam. 3. A. de Vries en Jb. Leegwater. Zal de vorst den Langendyker tuinders brengen hetgeen zy er van verwachten? De langverbeide vorst is dan toch eindelyk gekomen. Zij het wat onver wachts. De menschen zijn practisch over vallen. Niemand had eigenlijk gedacht, dat het zoo'n vaart zou loopen. Het was Vrijdag wel erg guur, maar men zag er toch niet in, dat het vast zou loopen. Nu, het is vastgeloopen en flink ook. Er zullen verscheidene tuinders nog te laat zijn ge komen met het verzorgen van hun op het land bewaarde producten, zooals peen en bieten in de kuilen, uien in de hoopen. In hoeverre deze producten schade zullen hebben geleden zal eerst later uitkomen, daar men thans, bij deze strenge vorst niet aan afleveren kan denken. Het was de laatste dagen voor de Lan- gendijker tuinbouwers dan ook een druk ke tijd. Want niet alleen, dat de kuilen en hoopen verzorgd moesten worden, ook de schuren werden door de vorst bedreigd. Met alle mogelijke en onmogelijke petro- leumtöestellen trachtte men de schuren vorstvrij te houden, soms nog zonder resultaat. De hoop, dat de winter eenige verbete ring in den gang van zaken op de veilin gen zou geven, zal nu in vervulling kun nen gaan, als het spreekwoord: „Het weer is de koopman" ook nu nog van kracht is. Men heeft het weer, dat men wenscht, al zal het velen wel wat té koud zijn. Zaterdag was reeds op de veilingen een geringe verbetering te constateeren. Er bleef heel wat minder kool onverkocht dan op de voorgaande dagen. Bijna alle roode kool (er draaide 2800 K.G. door) werd verkocht. De prijzen waren nog niet veel hooger. De hoogste prijs was Zater- dag 2.10. Gele kool noteerde Zaterdag van 1.30 tot 1.60, hetgeen ook nog niet uitmunt. Te Noordscharwoude brachten zy tot hoogstens 2.10 per 100 K.G. op. Deensche witte kool werd verkocht voor 1 tot 1.60 per 100 K.G. Voor peen noteerden wy vrijwel dezelf de pryzen als in de voorafgegane week. De mooiste partijen werden verhandeld voor 2.30 tot 2.80 per 100 K.G. De uien werden in het midden van de rne-kn "*ts ??„dko°per- Er was ongeveer 0.50 per 100 K.G. af, doch tenslotte was deze daling weer opgeheven. Men betaal de weer tot 3.80 en 4. Bi?nnnt^achten van f L10 tot 2.50 teerde J).80. °P' &n enM parUi''e n°" De pryzen van de savoyekool varieer den van 1.50 tot 3.80 per 100 K.G. De raad kwam Vrijdagavond te half acht In voltallige zitting bijeen. Medegedeeld werd, dat momenteel personen in werkverschaffing zyn. Ingekomen was een verzoek van de Bloembollen vereeniging om subsidie ten be hoeve der rattenbestrijding van 10Q__ 150, een bedrag dat noodig zal zyn om de gemeente zooveel mogelijk van de plaag te verlossen. Dit verzoek werd gedaan, daar de vereeniging zelf geen geldmiddelen hier toe heeft. B. en W. kwamen met een voorstel van 35 tot een maximum van 1/3 der kosten. De heer de Wijs wees op het nut van rat- tenbestrijding niet alleen voor bloembollen kweekers, tuinbouwers, enz., maar ook voor de geheele bevolking en wenschte daarom minstens 75 te voteeren, daar indien de bestrijding effect wil sorteeren, alle ratten bestreden moeten worden. De heer Blauw vroeg of ratten kunnen worden uitgeroeid, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit volgens deskundigen voor 96 't geval kan zyn. De heer Henselmans wenschte ook finan cieels medewerking van belanghebbenden. De gemeente mag niet te zwaar belast worden. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. z. h. st aangenomen. Vervolgens werd tot het laten bouwen van een houten brandspuithuis te Spierdijk besloten. Van den minister van Binnenlandscbe zaken was een circulaire binnengekomen inzake verbouw met steun van 't Werkfonds van woningen voor groote gezinnen, welke zelf daartoe niet voldoende kapitaalkrachtig zijn. B. en W. zullen een en ander in over weging nemen. Van het ministerie van financiën was be richt gezonden, dat plaatsjes, die ingevolge de landarbeiderswet voor 1 Jan. 1932 ge bouwd waren, opnieuw aan taxatie onder worpen kunnen worden. Ten hoogste kan 300 afgevoerd worden. De voorzitter deelde mee, dat 2 personen alhier voor dit punt in aanmerking komen. Naar aanleiding van 't gewijzigd uitbrei dingsplan deelde de voorzitter mee, dat van hoogThand een en ander ln oogenschouw is genomen en enkele opmerkingen zijn ge maakt. De voorzitter deed mededeeling, dat men voorloopig voort kan gaan. Tweede suppletoire begrooting 1938, voor namelijk regelende de huur van landerijen in de W'erir.germeer en verhuur daan an. Op aandrang van gegadigden r.ebben B. en W. stappen gedaan ter verkrijging in huur van land in de WierIngermeer. Een gebied van ongeveer 17 H.A. is de gemeente toegewezen. De ligging is zeer gunstig, nabij Aartswoud. Di huurprijs bedraagt gedurende de eerste 2 jaren f 90 per H.A. en per jaar, plus f 10 draineerkosten en het derde jaar 1 100 10. Bij deze bedragen komt ongeveer nog 10 voor kosten tuinspoor, schuur, admi nistratie, etc. B. en W. stelden voor de clausule op te nemen, dat de huurders een borg of andere financieele zekerheid moeten stellen. De heer Blauw wees op den grooten af stand en achtte deze in strijd met de eco nomie. De voorzitter: Laat dit maar aan gegadig den over. De bedoeling is de werkgelegen heid te verruimen, werkgelegenheid waar we in Obdam zoo'n geweldige behoefte aan hebben. De heer Blauw vond ook de huur niet licht. Op de vraag van spr,, of het land ge schikt is voor tuinbouw*, antwoordde óe voorzitter, dat de practijk dit zal moeten leeren. De heer de Wijs lichtte nog toe, dat het In 't voornemen ligt, kool op 't nieuwe land te gaan telen. Men gaat er niet in 't klein aan 't tuinen. Spr. bracht dank aan B. en W. voor hun streven in deze. De heer Henselmans wilde den heer Blauw wijzen op de huoge landhuren ter plaatse, die echter zoo hoog worden door groot gebrek aan land. De heer blauw achtte een en ander ut stryd met de landverkaveling. Spr. zei: Op deze wijze land huren kan in de toekoms wel eens tegenvallen. Best mogelijk, antwoordde de voorzitter. Hierna was dit punt afgehandeld. Begrooting vleeschkeuringsdienst 1939. Er is een tekort van 1700, in hoofdznaK veroorzaakt door den destructor te Mi woud. De voorzitter lichtte toe, dat het lotaa" aantal te verwerken kilogrammen ver onde de begrooting blijft. De heer Blauw wees op de ontvangste der inrichting van 5500 en uIt8a^e 11500!!, op een totaal aan ruw te verwerke materiaal van 180.000 K.G. Ook voor de toekomst zag spr. geen ui komst, het zal een schip van bijleg blyvc

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10