DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 299 Dit nummer bestaat uit drie Maden. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 20 December 1938 140e Jaargang Laat Nederland waakzaam zijn, dat het vrije woord niet in den maalstroom der politieke gebeurtenissen verloren dreigt te gaan. Zij, die niet heengingen. Komt er sneeuw? Brandstoffen voor de meest behoeftigen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummerr 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZüON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. ii. De oude koeien, die niet uit de sloot gehaald mochten worden, waren natuurlijk althans in de figuurlijke beteekenis van het woord de heeren Bonsema, Bakker en Appel en er zijn er op dit oogenblik nog maar twee, omdat de heer Bakker vrijwillig uit de politieke sloot is gekropen en voor zijn raadslidmaatschap na deze begrootingsvergaderingen bedankt heeft. Dus vormen de heeren Bonsema en Appel nog tesamen datgene, wat de heer Van de Vall verontwaardigd de wondeplek in eigen omgeving genoemd heeft. De heer Appel hij is de meest revo- lutionnaire en moet dus het eerst onder handen worden genomen is vroeger een van de gioote voormannen van de R. S. A. P. geweest en door zijn geestverwanten als hun afgevaardigde in den gemeenteraad gekozen. Daar heeft hij zijn partij eenigen tijd vertegenwoordigd, maar er is ruzie in de revolutionnaire gelederen gekomen en het resultaat is geweest, dat de heer Bruin Appel door zijn geestverwanten aan den dijk is gezet. Het is ook mogelijk, dat hij zelf aan dien dijk is gaan staan, maar de toestand is in allen gevalle zoo, dat hij elk contact met zijn kiezers heeft verloren en deze hem niet meer ais hun afgevaardigde erkennen. Volgens de ongeschreven politieke wet ten had hij voor zijn zetel moeten bedan ken, maar de heer Appel is een van de mannen die het Fr^nsche spreekwoord j'y suis, j'y reste in toepassing brengen en er is geen enkele hoogere macht, die hem kan verbieden te blijven zitten en te blij ven spreken. Hij is in velerlei opzichten een merk waardig man en het allermerkwaardigste aan hem is, dat hij nog altijd de idéé fixe schijnt te hebben, dat hij een groote en belangrijke volksgroep vertegenwoordigt. Hij neemt het woord als nog slechts de voorzitters van de grootste fracties hebben gesproken, hij deelt den Raad mede, dat hij zijn positie in dit college terdege be grijpt en dat hij bescheiden zal zijn en het resultaat van die bescheidenheid is, dat hij langer spreekt dan een van zijn voor gangers. Hij zegt „wij" willen dit en „wij" zien de zaak zoo en als er een raadslid vraagt wie die „wij" eigenlijk zijn, dan kijkt hij min of meer verbaasd om zich heen, maar hij ziet geen enkelen kiezer en geen enkel lid van zijn fractie. Hij is een eenling zonder partij, een man, die slechts voor zichzelf kan spreken. Het is de heer Bruin Appel, die in een rede van meer dan een uur ver telt hoe hij persoonlijk over allerlei ge meentelijke vraagstukken denkt, hoewel wij niet willen ontkennen, dat hij daarbij blijk geeft de stukken terdege bestudeerd te hebben en zijn opvattingen te kunnen motiveeren. Hij is als revolutionnair in den Raad gekomen en heeft in den beginne over niets anders dan het kapitalisme gespro ken. Hij zat bij de besprekingen van diverse begrootingen altijd binnen vijf minuten ver buiten onze landsgrenzen en becritiseerde de toestanden in Duitsch- land en in Rusland met hetzelfde gemak als hij over Maatschappelijk Hulpbetoon en de gemeentelijke werkverschaffing kan praten. Als hij met een opgetrokken neus het woord „kapitalist" uitsprak, dan slikte hij er even bij alsof hij een dergelijke para siet van onze samenleving met huid en haar wou verslinden, maar in verloop van jaren heeft hij zich bij de bourgeois-ge- woonten aangepast. Hij verslond nog wel kapitalisten, maar hij at ze netjes met mes en vork, totdat zijn afscheiding van e partij, het contact-verlies met zijn geest verwanten, dit jaar reeds tot het wonder lijke resultaat geleid heeft, dat hu bij de besprekingen van de gemeentebegrooting niet verder dan Den Haag is geko"1^ dat hij het kapitalisme en alles wat daar mee samenhangt volkomen heef rusten. Het is of de revolutionnaire beergetemd is en opzit om pootjes te geven natuurlijk voor den geheelen Raad vdn verblijdende beteekenis, maar het demon stieert daarnaast volkomen duidelijk, dat deze afgevaardigde als voorman van de revolutionnairen in dit edelachtbare ge zelschap niet meer thuis hoort. Het is de groote vraag waarom hij eigenlijk is gebleven en de heer Appel was wel bereid daarover confidentieele mede- deelingen in besloten zitting te doen, maar niet om iets in het openbaar ce vertellen. Evenwel heeft de heer Hoijtink mede gedeeld, dat de heer Appel al eens in de een of andere commissievergadering ge biecht had en de reden van zijn langdurig verblijf zou dan gelegen zijn in het feit, dat men tevergeefs getracht had een waardigen opvolger voor hem te vinden. Zijn partijgenooten, of beter gezegd, zijn ex-partijgenooten, hebben iets dergelijks in onze courant al eens de grootste leugen genpemd, die er ooit huiten den Raad ge debiteerd is, maar aangezien wij in revo lutionnaire kringen niet achter de politieke schermen kunnen kijken, zullen we ons maar niet verder in deze geschiedenis ver diepen. De tweede politicus, die door zijn partij genooten in de woestijn is gejaagd is de heer Bonsema en zijn droevige ervaringen heben in verloop van tijd al zooveel kolommen van ons dagblad gevuld, dat wij dat alles niet meer in den breede behoe ven te bespreken. Wij hadden zoo'n stil vermoeden, dat hij dit jaar wel met rust zou worden gelaten omdat de verkiezingen in 't zicht zijn en zijn verdwijning uit de zaal der vroedschap dus geen voldoende beteekenis heeft. Maar ondanks deze verkiezingen, of misschien wel juist daardoor, heeft de fractievoorzitter van de S.D.A.P. dezen uitgestootene nog eens even de les gelezen en hem den goeden raad gegeven zoo spoedig mogelijk te verdwijnen omdat hij de belagers van de partij stof geeft van de verwording der democratie te spreken. „Er is voor U" zoo heeft de heer Van de Vall gezegd „geen andere oplossing dan heen te gaan. Wacht niet af tot de burgerij zich gaat uitspreken en Uw pu blieke leven door een begrafei.is-assócia- tie wordt opgeborgen in het knekelhuis der vergetelheid." Wij weten niet of de heer Van de Vall dat laatste eens ergens gelezen heeft. Wanneer het van eigen vinding is, brengen wij hem voor zijn woordenkeus gaarne onze welgemeende complimenten. Intusschen is de toestand zoo, dat de heer Bonsema er niet overdenkt om heen te gaan en nog veel minder om zijn schreden naar het knekelhuis der verge telheid te richten. Integendeel, bij hem domineert het Fransche spreekwoord la vérité est en marche et rien ne 1'arrêtera. Hij is de man, die, naar hy meedeelt, door de democratie op de meest ondankbare en meest unfaire wijze in de politieke sloot is geworpen. Hij heeft aan de parlij die deze democratie vertegenwoordigt niets anders dan onaangename herinneringen en er is geen haar op zijn edelachtbaar hoofd, dat er aan denki om voor diezelfde partij zijn zetel prijs te geven. En als gevolg daarvan heeft hij een geanimeerd debat gevoerd met den heer Van de Vall waarbij het niet duidelijk werd wie van beiden nu eigenlijk den handschoen in het strijdperk had gewor pen en wie hem had opgeraapt, maar waarbij wel is gebleken, dat de heer Bon sema voor het doodvonnis der kiezers al lerminst bevreesd is en een beroep op diezelfde kiezers zal doen om door zijn herkiezing de onrechtvaardigheid van zijn royement te demonstreeren. Wanneer wij in ons eerste artikel heb ben medegedeeld, dat wij in het politieke koor dit jaar gelukkig voor het eerst eenige hinderlijke dissonanten beluisterd hebben, dan betreft dit de aantasting van het recht van spreken en schrijven waar aan een of meer raadsleden zich hebben schuldig gemaakt. Zij hebben den burgemeester den eisch gesteld, dat hij bijeenkomsten waaron der ook filmvertooningen en tentoonstel lingen van den N. Malthusiaansche Bond hier ter stede zou verbieden en dat hy dus het voorbeeld zou volgen van eenige andere burgemeesters in den xande, die, zooals de heer Appel dat noemde, opzy zijn gegaan voor relletjesverwekkers, die hun wil voorschreven aan de plaatselijke autoriteiten. Nu gelooven wij niet, dat ook Alkmaar- sche ingezetenen zich tot het verwekken van relletjes zouden leenen, maar toch heeft deze actie verscheidene raadsleden er toe gebracht met nadruk te waarschu wen, dat men niet duldt, dat het vrije woord hier onmogelijk zal worden ge maakt. Onze grondwet geeft elke niet verboden vereeniging het recht zich in woord en ge schrift te uiten en de aantasting van het vrije woord kan, vooral in dezen veelbe wogen tijd, de eerste stap zijn op een weg, die naar zeer ongewenschte toestanden voert. Wij hebben maar even over onze grenzen te kijken om te zien tot welke excessen dit kan leiden, wij hebben ook in ons land al volksgroepen, die ons maar al te gaarne naar buitenlandsch voorbeeld willen her vormen en juist in Nederland, dat in de geschiedenis als het land van de vrijheid bekent, staat, moeten allen, die den demo- cratiscen staatsvorm wenschen, zoo krach tig mogelijk tegen een dergelijke actie stelling nemen. En nu gaat het hier heelemaal niet voor of tegen het N. Malthusianisme, van welks leerstellingen wij zeker geen bewonderaars zijn, maar uitsluitend om de kwestie, dat een niet verboden vereeniging het recht moet hebben in openbare vergadering met geestverwanten en belangstellenden bijeen te komen. In Hoorn en op eenige andere plaatsen heeft een volksgroep getracht dat met geweld te beletten en er zijn hier en daar burgemeesters geweest,- die derge lijke bijeenkomsten daarom hebben ver boden. Het was o. i. de taak van die burge meesters de vergaderden tegtn geweld van buiten te beschermen omdat het onmogelijk maken'van een dergelijke bij eenkomst uitsluitend door den burge meester en niet door de een of andere volksgroep mag geschieden. Waar zouden wij heengaan als hier een tentoonstelling, elders een kerkelijke plechtigheid en weer elders een revolutionnaire bijeenkomst door volksgroepen, welke zich daaraan ergeren, onmogelijk worden gemaakt. Wij zouden een chaotischen toestand krijgen waarin onze grondwettelijke rechten op bedenkelijke wijze worden aangetast. Bij al dergelijke bijeenkomsten zal de burgemeester en hij alleen hebben te be- oordeelen of de openbare orde en de openbare zedelijkheid het verstrekken van een vergunning toelaten en als het daar gesproken woord en de daar vertoonde films van dien aard zijn, dat ingrijpen van overheidswege niet noodzakelijk wordt ge oordeeld, dan moet er ten strengste voor gewaakt worden, dat geen enkele volks groep zich met geweld tegen het gezag zal keeren. Wanneer er op een openbare vergade ring dingen gezegd of vertoond worden, die in strijd zijn met wat als wettelijk ge oorloofd mag gelden, dan is het de taak van de justitie en van haar alleen om de daarvoor verantwoordelijke personen te straffen er. herhaling van oergelijke ge beurtenissen te voorkomen. Uit denzelfden gezichtshoek kunnen wij den eisch bekijken, dat eer.ige met name genoemde bladen uit de Openbaie Leeszaal verwijderd moeten worden. De Openbare Leeszaal het woord zelf duidt het al aan is een instelling, die voor mannen en vrouwen van alle politie ke en godsdienstige richting, uit elk maat schappelijk milieu, toegankelijk is, waar ieder zijn couranten en tijdschriften moet kunnen vinden en die daarom in haar lectuur de grootst mogelijke verscheiden heid moet bieden. En dan gaat het niet aan om de communistische lectuur te weren omdat, deze den N.S.B.'ers niet wel gevallig is, om de protestantsehe bladen uit te schakelen omdat de katholieken zich daaraan ergeren of omgekeerd. Wat zou er ten slotte aan lectuur overblijven als alles geweerd werd waaraan de een of ander zich wel eens ergert. En nu weten wij wel, dat de eene courant het wel eens bonter maak' dan de andere en wij zouden niet graag onderschrijven wat door diverse redacties wel eens over niet oarlt'-ronooten of niet-geloofsgenooten wordt geschreven en om gevoeligheden te ontgaan beperkt het bestuur zich dan ook in de keuze van lectuur, hoewel het geen enkele richting uitsluit, en worden de bladen, welke de felste critieken leveren in een soort vergiftkastje geplaatst waaruit ze alleen op aanvrage te verkrijgen zijn. Verder kan en mag het bestuur van de Openbare Leeszaal niet gaan, het staat juist door de openbaarheid van de instel ling op het standpunt dat het niet tot taak heeft censuur over volwassenen uit te oefenen, maar het is te allen tyde bereid om ingekomen klachten te onderzoeken en daarmede zoo ernstig mogelijk rekening te houden. Het Rijk, dat deze leeszalen subsidieert, waakt over de aanwezigheid van lectuur welke door de regeering ontoelaatbaar wordt geoordeeld en er is van bestuurs zijde geen enkele reden om zich plus roya list que le roi te betoonen. In een volgend artikel zullen wij nog enkele minder belangrijke kwesties de revue laten passeeren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. ABONEEREN OP DIT BLAD ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. De Bilt meldde hedenmorgen: Temperatuur: Den Helder Vlissingen De Bilt Groningen Maastricht Alkmaar 12 graden vorst 13 graden vorst 15 graden vorst 13 graden vorst 13 graden vorst 13 graden vorst Verwachting: Meest matige Oos telijke wind, toenemende be wolking, eenige kans op lich te sneeuw, strenge tot matige vorst. Alkmaar, Dinsdag. In verband met hetgeen wij over den nood van menschen en dieren hebben geschreven, hebben wij gelukkig kun nen constateeren, dat men ook hier ter stede van particuliere zyde een offer wil brengen om dezen nood zooveel mogelijk te lenigen. Wij hebben ons daarom in verbinding gesteld met het secretariaat van den Armenraad en met de Vereenigde Brand- stoffenhandel en een overeenkomst ge troffen, waardoor de meest behoeftigen zoo spoedig mogelijk van eenige brand stof kunnen worden voorzien. By die behoeftigen behooren niet alleen de zoogenaamde stille armen, maar ook de gesteunden in wier ge zinnen door ziekte of andere bijzondere omstandigheden een extra brandstof voorziening noodzakelijk is en eveneens de categorie kleine kooplieden wier steun zeer miniem is. Op het bureau van den Armenraad worden lijsten gereed gemaakt van de behoeftige gezinnen, in de volgorde waarin steun het dringendst geboden wordt geoordeeld en aan hand daarvan zal de kolenvoorzening door de V. B. plaats vinden. Wat voor deze actie allereerst noc-dig is, dat is natuurlijk het geld waarmede deze brandstof betaald zal moeten wor den en wij doen een beroep op allen die in dezen zeer moeilijken tijd iets voor hun noodlijdende medemenschen willen doen, om ons financieel zoo krachtig mogelijk te steunen. Laat men een oogenblik denken aan die zeer velen, die in deze dagen van strenge koude geen brandstoffen en on voldoende dekking hebben. Laat men de Burgerijsclub, het Kleeding- en dek kingcomité Westerweg 55 (tel. 2019) en de Armenraad niet vergeten. En laat ir_en voor alles bedenken, dat er groote behoefte aan brandstoffen is om eenige warmte te kunnen brengen in die gezinnen waar volwassenen en kinderen van deze vorstperiode het meeste te lijden hebben. Wij openen heden onze inzameling en doen een beroep op allen ons zoo krach tig mogelijk te steunen. Van het geld dat hier binnenkomt wordt zoodra het is afgedragen mededeeling gedaan aan de Vereenigde Brandstoffenhandel, welke dan nagaat welke gezinnen in volgorde van de lijsten voor de brandstoffen in aanmer king komen. De V. B., die daarvoor met ons een zeer acceptabele overeenkomst heeft ge troffen, zal deze brandstof in den vorm van cokes en eierkolen afleveren en gratis bezorgen. Wy openen thans onze inzameling met een woord van hartelijken dank aan de beide stadgenooten, die reeds een navolgenswaardig voorbeeld hebben gegeven. Ingekomen zijn: Van een weldadig stadgenoot 100.— Van iemand, die in dezen tijd niet wil achterblijven 75. Alkmaarsche Courant 25.— Totaal 200. De auto's van den V. B. kunnen dus al rijden. Wie zorgt er voor, dat zij ook rijdende kunnen blijven? Alle gelden zullen, zoodra zij hier ge stort zyn, in onze courant naar volgorde van inkomst worden verantwoord. DE SINGELBANEN MORGEN OPEN. Vele malen werden we vanmorgen op gebeld met de vraag of de Singels vandaag voor het schaatsenrijdend pubhek zouden worden opengesteld. Bij informatie by de politie deelde men ons daar mede, dat daar heden nog geen sprake van kan zijn, maar dat bij aanhou denden vorst de Singelbanen morgen zullen worden opengesteld en dat men daar dan prachtig ijs kan verwachten, beter dan het in vorige „ijsjaren" geweest is. De binnengrachten zijn zeer slecht. Met nadruk waarschuwde de politie te gen het rijden of loopen op de binnen grachten, die zeer slecht zijn en waarin erg veel wrakke stukken zitten, die hoogst gevaarlijk zijn. Laat het publiek, in eigen belang, zich niet op de binnengrachten wagen. Rochdale-West. De vaarten in Rochdale-west, zooals de Hoevervaart en de Jan van Scorelkade zijn volkomen betrQuwbaar en hebben over het algemeen mooi, hard ys. De temperatuur. Bij het politiebureau werd vannacht als laagste temperatuur 12 graden vorst ge constateerd, terwijl het vanmorgen 13 gra den vroor. TEGEN HET BEVRIEZEN VAN WATERLEIDINGEN. Het lijkt ons niet ondienstig om er nog eens op te wijzen, dat bevriezing der binnen leidingen alleen kan en moet worden voor komen door het sluiten van le hoofd-stop- kraan en het daarna laten leegloopen der leidingen door middel van het bij die stop kraan zich bevindende leegloopkraantje. Om de leidingen geheel te laten leegloopen dienen alle tapkranen in het perceel ge opend te worden en moeten daarbij de leidingen worden doorgeblazen. Nadat de leidingen leeggeloopen zijn, moet men de tapkranen en ook het leegloopkraantje weer goed sluiten. DE BRANDSTOFFENTOESLAG. Door het P. A. S.-bestuur is het volgende aldres gezonden aan B. en W. der gemeente Alkmaar: Gezien de felle koude en den grooten nood, die in de gezinnen der arbeiders heerscht, vooral wat dekking, kleeding en schoeisel betreft, verzoekt het Pas-bestuur B. en W. der gemeente Alkmaar, al het mogelijke te doen, om tot verhooging van den brandstof- fentoeslag te komen en te voorzien in den nijpenden nood, die in de gezinnen der ar beiders bestaat. Het N. A. S. heeft het volgende telegram aan den minister van sociale zaken ge stuurd: Verzoeke met het oog op ingetreden en aanhoudende felle koude verhooging van den brandstoffentoeslag. Verzoeke verder mee in verband met uitgebrachte rappor-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1