"AKKERTJES" PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN Op uuJUza dag&H Machtszaken De rechtswetenschap der wereld protesteert. Een beroep op het geweten der menschheid. GEMENGD NIEUWS. ®qqqogoo OladiapcaQCailtMCk oe©oooo« Alkmaarsche Politierechter Glimlachje TWEEDE BLAD. neemt een verstandige vrouw 'n Êaar maal daags een AKKERTJE". ian kent zij geen nare dagen. 13 aiuks 13 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op hot AKKER-merk I DE „IJSELSTROOM" ONTDEKT. Het schip zit op vijftien kilometer Zuid-Oost van Enkhuizen. Het K.L.M.-vliegtuig, dat vanmorgen een speciale vlucht naar de Waddeneilanden heeft gemaakt en tevens zou uitzien naar het vermiste vaartuig „IJselstroom" op het IJselmeer, heeft dit schip op vijftien kilo meter ten Zuid-Oosten van Enkhuizen waargenomen. De piloot heeft twee men- schen op het dek zien loopen. Op Urk is daarna onmiddellijk een sleep boot in gereedheid gebracht van de firma van Zanen en Verstoep. Aan boord bevindt zich tevens een vlet met tien mensehen van de particuliere onderneming „Hulp en Steun", om, wanneer de sleepboot in het ijs mocht vastraken, den tocht over het ijs naar het ingevroren schip voort te zetten. WERKKAMP „DE VOSSENBERG" GEOPEND. Groote plannen voor dt eerstvol gende vijf jaren. Gisterochtend is op de terreinen van de A. J. C. te Vierhouten het nieuwe werk kamp „De Vossenberg" van de moderne centrale voor werkloozenzoig officieel geopend door prof. dr. C. P. M. Romme, minister van economische zaken. De opening, welke plaats vond in de conversatiezaal van het nieuv.e complex gebouwen, waarin een honderdtal jeugdige werkloozen onderdak verschaft kan wor den, werd o.m. bijgewoond door leden van de Eerste en Tweede Kan-.er, door het bondsbestuur van het N.V.V., door den jeugdraad van het N.V.V en den burge meester der gemeente Ermelo, mr. H. M. Martens. Voor een tijdvak van vijf jaar zijn de projecten voor werkverschaffing uitge stippeld. Deze omvatten o.m. grondwerk, ontginningen en onderhoud van bosch- aanplant, terwijl tevens de bouw van een openluchtthéater, plaats biedend aan vijf duizend personen en een zwembad, op het werkprogram staat. Sedert veertien dagen vertoeft er reeds een groep van tachtig jeugdige werkloo zen, welke met Januari a.s. tot de volledige bezetting van honderd man wordt aange vuld. Het werkkamp omvat een negental gebouwen, alle van hout opgetrokken. Be halve grondwerk wordt onderricht gege ven in ambachten, terwijl eveneens aan de geestelijke en sociale ontwikkeling gedacht is. Tot leider van he< kamp is benoemd de heer J. van der Loo. KETELONTPLOFFING BIJ DE RITMEESTER-SIGARENFABRIEKEN. 650 man wegens gebrek aan warmte naar huis gezonden». Gistermorgen ruim half negen heeft zich in een filiaalfabriek van de N.V. Ritmees ter-sigarenfabrieken te Veenendaal een ke telontploffing voorgedaan, welke geen slachtoffers heeft geëischt, doch wel oor zaak is geweest, dat verwarming van deze fabriek niet langer mogelijk was, zoodat 650 sigarenmakers naar huis moesten wor den gestuurd. In een tweetal ketels had een inwendige ontploffing plaats. Een groote vlammen- massa schoot naar buiten. Zoodra men be sefte, wat er geschied was, liet men het vuur uithalen. De gloeiende kolen produ ceerden echter het gevaarlijk giftige kool- monoxydegas, zoodat het voor den stoker zaak was, zich ijlings uit de voeten te ma ken. Gelukkig liep alles zonder persoon lijke ongelukken af, terwijl de schade zich beperkt tot het inwendige van de ketels. Door het onklaar worden van de ketels was het niet langer mogelijk de tempera tuur in de fabriek op peil te houden. In verband met de felle koude besloot de di rectie de arbeiders van dit filiaal, in totaal 650 man, naar huis te zenden, met de me- dedeeling, dat het werk heden hervat zou worden. Daar de gevolgen van de ontploffing bij onderzoek ernstiger blijken dan men ver wachtte kunnen echter de sigarenmakers van deze filiaalfabriek vandaag den arbeid niet hervatten. Het andere personeel moest zich heden ochtend om half acht op de hoogte stellen bij den pórtier aan het hoofdgebouw van de N.V. Ritmeester te Veenendaal. De juridische faculteiten van hon derd universiteiten, over de heele we reld verspreid, hebben de volgende re solutie gepubliceerd: met droefheid en ontsteltenis consta- teerende, dat in sommige landen talloozen worden vervolgd en gekweld om reden van geloof, ras of overtuiging, en met name in de zoogenaamde concentratiekampen onschuldig, zonder eenige veroordeeling, zijn onderworpen aan een onmenschelijke behandeling, overwegende, dat hierdoor de grond beginselen van het recht op onduld bare wijze worden geschonden, protesteeren, steunende op hun roe ping de jeugd op te voeden en de menschheid voor te gaan in eerbied voor het recht, tegen deze rechtsschen- nis, en doen een beroep op het geweten der menschheid ter ondersteuning van dit protest. DE SCHEEPVAARTVERBINDINGEN VAN URK. De stoombootdienst Urk-Enkhuizen is gisteren stopgezet. De beurtschipper Rom- kes heeft den dienst UrkKampen even eens tot nader order stilgelegd. Het s.s. Idonea van de Urker Stoomboot Maatschappij vertrok gistermorgen om ne gen uur met vijftig passagiers, in hoofd zaak visschers, naar Kampen en arriveerde daar met drie uur vertraging. Om tien uur des morgens vetrok de stoomboot Von Geu- sau van dezelfde maatschappij in omge keerde richting van Kampen en bereikte 's middags om twee uur het eiland, d.i. 2 uur te laat. Het schip was volgeladen met, levensmiddelen, welke door de onverwacht ingevallen vorst zeer schaarsch op het eiland waren geworden. De Vbn Geusau, welke gistermiddag om drie uur weer naar Kampen vertrok, is daar met vier uren vertraging aangeko men. WINTERVERGADERING A.N.W.B. In bestuursvacatures voorzien. In de gister te Amsterdam onder voorzit terschap van den bondsvoorzitter, den heer H. P. J. Bloemers gehouden vrijwel voltal lige wintervergadering van het algemeen bestuur van den Koninklijken Nederland- schen toeristenbond A.N.W.B. is de begroo ting voor 1939 goedgekeurd en vastgesteld op een eindcijfer van 1.139.800. Tot leden van het dagelijksch bestuur zijn vervolgens, ter vervanging van de hee- ren Edo J. Bergsma, die reeds in 1937 als voorzitter aftrad en daarna tot eerelid van het dagelijksche bestuur werd benoemd, en H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, die wegens persoonlijke redenen zijn functie als lid van dat college neerlegde, benoemd de heeren W. N. J. Baekers, industrieel te Eindhoven en H. de Bordes, burgemeester van Bussum. Tot buitengewoon lid van het dag. bestuur (vacature mr. Nauta) werd gekozen jhr. mr. W. Michiels van Kcsse- nich, burgemeester van Maastricht. Herbe noemd werden tot buitengewone leden van het dagelijksche bestuur de heeren C. R. T. baron Kraijenhoff en Ernst Crone. Tot lid van het algemeen bestuur werd, ter vervulling van een vacature in afd. 10 (Friesland) gekozen jhr. mr. P. M. Baerdt van Sminia te Oldeboorn. In de commissie voor het wandeltoerisme werd in de plaats van dr. Jac. P. Thysse gekozen de bondsvoorzitter, de heer H. P. J. Bloemers, die tevens tot voorzitter dier commissie werd benoemd. De afgetreden voorzitter, de' heer Edo J. Bergsma, zal als gewoon lid dezer commissie werkzaam blij ven. In de commissie voor het ruitertoerisme als nieuw lid gekozen mr. P. H. C. van Wi- cheren te Groningen. De koningin naar Het Loo. - De konin gin is gisteravond na de einduitvoering van de leerlingen van het Koninklijk conservato rium voor muziek te Den Haag gedeeltelijk te hebben bijgewoond, per auto naar het Loo vertrokken. Suppletoire justitiebegrooting. - Inge diend is een wetsontwerp, waarbij de be grooting van justitie voor 1938 wordt ver hoogd met 414.076. Deze stijging der uitga ven is hoofdzakelijk een gevolg van de bui tengewone tijdsomstandigheden, waarin ver scherpt rijkspolitietoezicht, zoowel op de rivieren als op het land, dringend noodzake lijk is te achten, terwijl een strengere con trole op de hier te lande verblijfhoudende vreemdelingen, het nemen van bijzondere maatregelen vereischt. De kou. - De Amsterdamsche brand weer en de G.G. en G.D. hebben het gister nog drukker gehad dan Zondag. In totaal moest de brandweer 55 maal uitrukken en op één uitzondering na was de oorzaak over verhitting tengevolge van hard en te hard stoken. De G.G. en G.D. moest weer uitruk ken voor menschen die door de felle koude waren bevangen. Schipbrug te Doesburg weggenomen. - Hedennacht om één uur is de schipbrug te Doesburg weggenomen. Het rijverkeer wordt over Arnhem-Zevenaar en Zutfen geleid. Voetgangers worden per boot overgezet. Het verkeer op het Merwedekanaal. - De rijkshavenmeester van het Merwede kanaal, benoorden de Lek te Utrecht maakt bekend, dat wegens ijsbezetting het één richtingsverkeer met ingang van heden wordt ingesteld. In de maand December mag er op oneven data worden gevaren van Vreeswijk naar Amsterdam, op even data van Amsterdam naar Vreeswijk. Stremmingen bij pont- en veerdiensten. - De K.N.A.C. meldt, dat de pont- en veer diensten over de Lek, stroomopwaarts tot Vianen voor het overzetten van automobie len zijn stopgezet Personenvervoer is neg mogelijk. De veerdienst over de Noord van Ridder kerk naar Alblasserdam wordt ook alleen voor het overzetten van personen tot zes uur 's middags onderhouden. De veerdienst bij Dordrecht werkt nor maal, die bij Gorinchem ondervindt eenige vertraging Ook het veer bij Tiel heeft nog geen moeilijkheden van het zich vormende ijs ondervonden. Binnenkort worden hier ech ter moeilijkheden voorzien en zal ook daar slechts personenvervoer mogelijk zijn. Het veer GorinchemSleeuwijk blijft met groote veerbooten voorloopig varen. De kleine motorboot is uit de vaart genomen. Het Bergstoepsche veer is gestremd. Over tocht is alleen mogelijk voor personen, fiet sers en motorrijwielen per motorboot. Aanvaring tusschen Nocrsch stoomschip en loodsboot. - Het Noorsche stoomschip Biarritz is gistermiddag voorgaats van den Nieuwen Waterweg in aanvaring geweest met de daar kruisende loodsboot nr. 17. Het is nog niet bekend geworden, of de Biarritz schade heeft opgeloópen De loodsboot is be schadigd aan bakboord, achterschip boven de waterlijn en zal vervangen worden door loodsboot nr 18. Woensdag 21 December. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 9.30 Onze keuken, causerie. 10. VPRO-morgenwyding. 10.20 Uitz. voor arbeiders in de Continubedr. 11.40 Voor de werkloozen. 12. Orgelspel. (12.15 Ber.) 12.30 Gr.pl. 12.451.45 VARA-orkest. 2.Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.6.23 De Ramblers. 6.28 Ber. 6.30 Gr.pl. 6.40 Crisisbeleid in Amerika. 7.VARA-kalender. 7.05 Gelukwenschen. 7.10 Vocaal concert. (7.30 VPRO: Om het oude volk, causerie). 8.Herh. SOS-en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 Uitz. voor het Joodsch verbond „Poale Zion". 8.45 Radiotooneel. 9.45 Gr.pl. 9.55 Schuldig of onschuldig, cause rie. 10.— ANP-ber. 10.05 VARA- orkest, mmv. soliste. 11.Ensemble Esmeralda. 11.3012.Orgelspel. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, me ditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgen dienst. 11.Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gr.pl. I.30 Gr.pl. 2.2.55 Zang en piano. 3.Christ. lectuur. 3.30 iPanovoor- dracht en gr.pl. 4.15 Christ. Jeugd koor „Zing met ons mee" en gr.pl. 4..5 Felicitaties. 5.Vcor de kinde ren. 5.45 Gr.pl. 6.15 Overheid en be drijfsleven, causerie. (Ca. 6.30 Ber.) (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Voor postzegelverza melaars. 7.45 Causerie over leerbe- werking. 8.ANP- en herh. SOS- ber. 8.15 Gr.pl. 8.45 Causerie. 8.55 NCRV-orkest. 9.05 Gr.pl. 9.15 Verv. concert mmv. solist. 10ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Eemlanders. 10.45 Gymnastiekles. 11.Verv. concert. II.25 Gr.pl. 11.50—12.— Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gr.pl. 12.05 BBC-Welsch-orkest mmv. so list. 12.50 Pianovoordr. 1.20 Uit Stockholm: Sune Waldimir en zijn orkest. 2.Deel. 2.20 Dansmuziek (gr.pl.) 2.50 Gr.pl. 3.20 Jack Wilson en zijn kwintet. 3.50 Sectie van het BBC-Northern-Ireiand-orkest m. m, v soliste. 4.20 Vesper. 5.05 Gr.pl. 5.40 H. Hall en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.40 Het Blech-strijkkwartet. 7.20 Versterkt BBC-Variété-orkest en solisten. 10.30 3de acte van de opera „Francesca da Rimini". 11.25 Jack Harris en zijn Band. 11.50 12.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.—, 10 en 11.20—12.10 Gr.pl. 12.30 Zang. I.05 Gr.pl. 1.25 Ellis-orkest. 1.55 Gr.pl. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gr.pl. 3.35 en 5.05 Zang. 5.25 Giar- dino-orkest. 6.35 Trio Casella. 7.20 L. Capet-herdenking. 8.35 Fluit- voordr. 8.50 Orgelconcert. 9.20 Variété-progr. 10.50 en 11.2011.35 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Het Rheini- sche Landesorkest. 7.508.50 Gr.pl. II.20 Het Rheinische Landesorkest. 12.35 Solistenconcert. 1.30 Populair concert. 2.50 Gr.pl. 3.20 O. Do- brindt's orkest. 4.30 Gr.pl. 4.40 Mannenkwartet. 5.50 Zang en piano. 6.35 en 7.30 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 8.20 Radiotooneel met mu ziek. 10.20—11.20 Gr.pl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- salonorkest. 1.502.20 Gr.pl: 5.20 Zang en gr.pl. 5.50 Gr.pl. 6.50 Piano-voordr. 7.20 Omroepsalon- orkest. 8.20 en 9.20 Omroepsymph.- orkest en solist. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 5.40, 6.35 en 7.05 Omroep orkest. 7.35 en 8.20 Gr.pl. 8.35 Pae- dagogisch concert. 10.05 Gr.pl. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Kerstprogr. 7.50 Gev. concert. 9.20 Ber. 9.50 Viola en piano. 10.05 Ber. 10.2011.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.30— 9.50, Normandië 9.5010.Parijs Radio 10.10.40, Radio PTT Nord 10.40—12.20, Brussei VL 12.20 14.20, Droitwich 14.2015.20, Keu len 15.2016.20, Lond. Reg. 16.20 17.20, Brussel Fr. 17.20—18.35, Keu len 18.3520.20, Brussel Fr. 20.20— 20.35, Lond. Reg. ZO.35—21.35, Keu len 21.3522.20, Brussel VI. 22.20 23.20, Parijs P. P. 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—13.20, Droitwich 13.20—14—, Lond. Reg. 14.16.20, Droitwich 16.20—20.05, Lond. Reg. 20.05— 20.35, Droitwich 20.35—24.—. Lijn 5: Diversen. Zitting van Maandag 19 December. De verdediger zal meer kosten dan de boete. De striemende koude en de ijsmassa's, die op het oogenblik wel in het Marsdiep zullen rondzwerven, hadden de echtge- noote van een Texelschen caféhouder niet verhinderd Maandagmiddag naar Alk maar te komen om terecht te staan. Ze zou een lid van hqar sexe de lieflijke woorden „schoft" en „rotmeid" hebben toegevoegd. De waardin ontkende geenszins deze leelijke scheldwoorden te hebben gebruikt, maar de juffrouw in kwestie maakte er een sport van tijdens het bal in de zaal van verdachte's man glaswerk aan gru zelementen te gooien. Dat wekte de woede der waardin op en ontlokte van haar overi gens vriendelijke lippen de belecdigingen. De waardin zei ook nog, dat ze niet „van het eiland was" en dat ze daarom in een zeker boekje stond. Het schijnt dus, dat de bewoners van Texel rascistische nei gingen hebben en de Blut und Boden theorie in practijk trachten te brengen. De officier zei ook, dat het zoo was en klaagde over zijn minder prettige ervarin gen ten aanzien van het schoone eiland. De waardin had echter gescholden en dat mocht niet. Haar boete diende te zijn 3 of 1 dag, hetgeen weinig is. De verdediger, mr. den Hollander, sloot zich bij het requisitoir aan. Het vonnis was conform den eisch. Een dierenbeul. De Hoornsche melkslijter P. R. trof het slecht, dat hij juist den hoofdinspecteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren, den heer v. d. Akker, tegen moest komen, toen hij zijn paard op den Draaf- singel met zijn zweep aftuigde. R. ontkende tegenover den rechter hard nekkig het beest om hals en kop te hebben geslagen; het kon niet eens zijn gebeurd, want de zweep was te kort om van den bo'.. af bij den kop van de ket te komen. De zweèp had hij meegebracht, dan konden de heeren het zelf nameten. Echter, de heer v. d. Akker deed geen mooi boekje open van den melkslijter en weersprak de beweringen van dezen ten stelligste. Het paardje had zwellingen aan den hals en de zweep was lang genoeg ge weest, want getuige was zelf op den bok geklommen om de lengte van den zweep met die van het paardje te vergelijken. De officier vond dan ook, dat de ver dachte praatjes verkocht en vorderde 25 of 20 dagen, plus verbeurd verklaring van de door verdachte meegebrachte zweep! Mr. Krabbe, de politierechter deed er nog tien gulden bij. „Dan gaan we naar Amsterdam!" zei de melkslijter. Het onderling hulpbetoon wel wat te wenschen. liet 25 Daar zit ik nu", denkt Pam treurig. „Mijn handen gebonden en mijn fluitje weg. Wat moet ik nu ban nen?!" 26. Oververmoeid valt hij eindelijk in slaap en terwijl hij in diepe rust ligt, knabbelt een muis de touwen door waarmede hij gebonden is. De los-werkman L. te Alkmaar had op zekeren dag wat met den adjunct-rappor teur J. de B. van Maatschappelijk Hulpbe toon te Alkmaai;, dien hij in diens huis op zocht. De rapporteur had echter z'n vrijen tijd en wilde niet, zooals L. wilde. De laatste wond zich op en gaf den heer de B. een stomp op den arm. L. ontkende nu, maar de B. en diens echtgenoote zeiden, dat het wel waar was. Eisch en vonnis: 15 of 10 dagen. Een lastige buurvrouw. Een keurige inwoner van Den Helder, de van beroep takelaar zijnde F., stond terecht, omdat hij zijn buurvrouw, mejuf frouw R.K. had geslagen. De man wist zich er niet veel meer van te herinneren. Hij was toentertijd overspannen, zei hij, omdat hij een aantal sterfgevallen in de familie had meegemaakt en de buurvrouw, die letterlijk met de heele buurt ruzie zocht, maakte het hem en zijn vrouw voortdurend lastig. Dan moet u naar de politie gaan, zei mr. Krabbe. Dat heb ik gedaan, toen de buurvrouw met een stuk hout mijn huis was binnen gedrongen om een van ons te slaan, zei de man, maar de politie vertelde, dat ik maar eens tefug moest komen, als ik was ge slagen! Mr. Krabbe gaf hem toen den raad zich tot den officier te wenden of de buur vrouw, wanneer zulks nog eens voor mocht komen, wegens huisvrede-breuk te laten verbaliseeren. Verhuizen was ook een best middel. „Ik ben ook van plan te verhuizen", zei de man. De buurvrouw, die vertelde, dat ver dachte haar been blauw had geslagen, diende een vordering in wegens geleden schade. Ze haalde daarmee echter bakzeil, want ze had verzuimd haar man mee te bren gen; een gehuwde vrouw kan geen vorde ringen indrerm- d*r rechter. De juffrouw keek nijdig en de officier vorderde tegen verdachte 15 of 10 dagen. Het vonnis was conform. Een zaak met een gasluchtje. De arbeider K. uit Schagen had de gas levering door de gemeente doen ophouden, omdat hij meende op petroleum veel goed- kooper te kunnen koken. Op een gegeven oogenblik moest hij echter een partijtje peren wecken en daarvoor had hij gas noodig. Hij had toen op eigen houtje zich maar weer aan het gemeentelijk gasnet aangesloten en een paar meter gas gebruikt, ter waarde van ongeveer 25 cent. Hij werd, overeenkomstig den eisch, tot 8 of 4 dagen veroordeeld. Een mensch is nooit te oud om zich te beteren. De ruim zeventig jaar oude Anton W. uit De Rijp had eenigen tijd geleden den burgemeester al eens naar het leven ge staan. Kort geleden sloeg- hij zijn buurman met een stok tot bloedens toe om een piet luttige kleinigheid. De oude heer deed zich, zijn gewoonte getrouw hij is een vaste klant van de justitie voor mishande lingszaken onschuldig voor, a ontkende hij nu niet geslagen te hebben Maar die klap had zijn eveneens oude buurman ver diend. De officier gaf hem een geduchte schrobbeering en vroeg 15 of 10 dagen. Ook thans was het vonnis gelijk aan den eisch. „Je moet het me niet kwalijk ne men, Frits, maar ik wist niets wat ik je kon gevenl" „Dat is dan tenminste het eerste geld, dat ik dit jaar kan sparenl"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7