SPORT EN WEDSTRIJDEN. In geheel Noordholland op de schaats! Jan Langendijk wint den Kennemer wisselbeker. StaaistotecU Tal.van tochten zijn mogelijk. VANDAAG OVER DE GOUWZEE. Weerverwachting. Jan Havekotte, de nieuw opkomende ster. Akerboom derde. Kampioenschap van Nederland. En andere wedstrijden. De elf-s*eHen-tocht. Definitief Zaterdag a.a. DERDE BLAD. IJ s s p o r t. Natuurlijk ls het jammer, dat de wind in de eerste dagen van deze vorst periode zoo krachtig was, want daar door is op breede wateren het ijs verre van effen geworden. De golfslag is hier spelbreker geweest.... En dus moet de ijsschaaf er bij! Daartegenover staat, dat de strenge inzet van de vorst oorzaak is geweesi van het plotseling stopzetten van de scheepvaart, zoodat het ijs lang niet in die mate vernield is, als in den regel het geval is. Een uitzondering hierop vormen natuur lijk het Noorahoüandscn kanaal en de Zaan, maar deze wateren zijn zoo breed, dat er nog genoeg goed ys is overgebleven voor een goed berijdbare baan. De afdeeiingen van den lJsoond Hollands Noorderkwartier zijn vanaf Maandag druk in de weer geweest, om het ijs te keuren, banen uit te zetten en wakken af te bake nen, en toen de winter doorzette, kon men de zaak van afdeeling tot afdeeling, van dorp tot dorp spoedig overzien. Gisteravond kwamen uit geheel Noord holland telefoontjes binnen van de districts voorzitters en afdeelingssecretarissen, zoo dat de IJ.H.N. een overzicht kreeg over den toestand van het ijs in de geheele pro- vincie. Naar Marken! Het ideaal van eiken schaatsenrijder is een tocht naar Marken. Deze tocht is vanaf vandaag mogelijk. De banen op de Gouwzee zijn vanmorgen uitgezet en hoewel het ijs er niet mooi is, is het toch overal berijd baar. Voordat wij hier verder gaan met het bespreken van tochten, moeten wij echter eerst even den ijstoestand in het algemeen bezien. Welnu, volgens de mededeelingen van den IJ.H.N. kan overal in de provincie gereden worden. Slechts enkele kleine ge- deelten van de groote wateren zijn nog niet geheel betrouwbaar, maar ook hier is alles slechts een kwestie van één dag. Rondom Alkmaar. Het Noordhollandsch Kanaal is thans geheel dichtgevroren. Midden in het kanaal is nog duidelijk de vaargeul te zien en daar is het ijs door de vele schotsen niet berijdbaar. Langs de kanten is echter over al goed ijs, dat overal betrouwbaar is. Ook het Alkmaarder Meer is geheel dicht gevroren, maar het ijs is zeer hobbelig en moeilijk te berijden. De afdeeling Akersloot van den IJ.H.N. is bezig, de wakken af te zetten en een baan over het meer te ma ken. Zoodra deze baan in orde is en dat mag in den loop van vandaag verwacht worden kan men Purmerend berei ken langs het N.H. kanaal. Voor het geheele land: matige tot zwakke Oost. tot N. 0<-st. win'k t"-V"k licht* sneeuw. Matige tot strenge vorst. Temperatuur: den rïelder 9 graden Celsius Alkmaar 10 de Bilt 10 Groningen 10 Vanuit Alkmaar kan verder langs de Hoornsche vaart via Oterleek het bekende schaatsencentrum Avenhorn bereikt wor den, terwijl vandaar uit langs goed berijd bare banen Hoorn bereikbaar is. Een tocht AlkmaarHoorn is dus thans zeer wel mo gelijk. Purmerend een centrum Een tweede centrum is Purmerend. Reeds merkten wij op, dat dit stadje vanuit Alkmaar bereikbaar is langs het N.H kanaal over het Alkmaarder Meer. Ook vanuit Hoorn is Purmerend bereikbaar over Avenhorn en Oudendijk. By Oudendijk zijn enkele gedeelten van de baan echter lastig te berijden. En dan kan Purmerend bereikt worden vanuit Amsterdam door Waterland over de Dieën en Ilpendam. En tenslotte is het N. H. kanaal van West- en O o s t- Graftdijk naar Purmerend niet alleen berijdbaar, maar de banen zijn hier zeld zaam mooi. In Oost-Graftdijk kan men overstappen op de Beemster ringvaart, welke geheel berijdbaar is en waar het ijs van zeer goede kwaliteit is. Tenslotte is de tocht van Purmerend over Ilpendam en Monnikendam naar Marken mogelijk. In West-Friesland. In geheel West-Friesland zijn alte banen geopend en hier kan men alle dor pen bereiken langs zeer goede yswegen. Slechts bij Anna Paulowna is een klein ge deelte moeten worden afgezet, omdat daai een opeenhoping van wakken is. Veilig heidshalve heeft men dat gedeelte afgezet en onberijdbaar verklaard. Ook aan den Langendijk is het ijs overal betrouwbaar en goed berijdbaar. Resumeerende kunnen wij dus zeggen, dat vrijwel in de geheele provincie tochten gemaakt kunnen worden, dat in vrijwel de geheele provincie de afdeeiingen van den IJ.H.N. haar taak serieus hebben opgevat Noordholland op de schaats! Noordhol landers, ijstoeristen! Schaatsenrijden. De Kennemer wisselbeker, waarvan Schenk houder was, en die gisteren op de Berger IJsbaan verreden werd, is terecht gekomen by Jan Langendijk, momenteel de beste rijder van Neder land. En niemand zal kunnen beweren, dat deze fraaie wisselprijs bij den verkeer den man is beland: integendeel, men zal moeten toegeven, dat Langendijk de sterkste was. Hij heeft het bewezen ook, al is hij één keer als 't ware aan de nederlaag ontsnapt! Die nederlaag had hij kunnen krijgen op de 500 meter, en dat dit niet gebeurd is. dank de Langendijker aan een gelukje: zijn tegenstander, Jan Havekotte, had een on- gelukkigen start, waardoor deze vele meters verloor, om tenslotte met ongeveer 3 me ter achterstand op zijn tegenstander te eindigen. Nu is Langendijk heelemaal niet gebrand op de 500 M. Hij prefereert de 5000, liever nog de 10.000 meter. Want dan kan hij zijn Uithoudingsvermogen uitbuiten, dan kan hij zijn -1-- Jan Langendijk kracht too- nen met zijn langen, forschen slag. En toch, wat Langendijk op de 500 me ter liet zien, was verrassend goed: hij kan snel starten en zijn natuurlij ke slag werd op dezen af stand automa tisch korter, 't Waren nu kor te, krachtige en snelle slagen, welke hij deed en dat is toch eigenlijk je ware op ditsprintnummer. Het ver schil in slag werd wel zeer duidelijk ge toond bij het bochtenwerk: op de lange af standen had de kampioen vijf overstapjes noodig, op de 500 M. baan stapte hij 10 tot 12 keer over! Zooals gezegd, had hij de 500 M. eigen lijk met klein verschil moeten verliezen van Havekotte. Deze jonge rijder, die wel iswaar de training bij den K.N.S.B. volgt en het vorige jaar ook in het buitenland getraind heeft, kwam voor het eerst uit op wedstrijden in Nederland, 't Was dus zoo half om half een nieuweling in het vak. Maar wat voor een nieuweling! Hü bleek de techniek uitstekend te verstaan en zijn bochtenwerk was even fraai als dat van Langendijk. Het eenige, wat hem feitelijk ontbrak, was wedstrijdroutine. Echter, ondanks dit gebrek aan wed strijdroutine wist Havekotte heel goed, wat er gebeurde. Want hij werd door een fout van den rondenteller op-de 5000 M. wel ernstig gedupeerd. Hoewel hij meer dan een ronde voorsprong had op zijn tegen stander de Vries, en een zeer snellen rit had gemaakt, werd voor hem meer dan 11 mi nuten genoteerd. Spoedig bleek, dat hij een ronde te veel gereden had en de scheids rechter besliste toen, dat het gemiddelde ever de 12 volle ronden van den totaaltiid moest worden afgetrokken. Zoo werd zijn tijd teruggebracht tot 9 min. 46.3 sec., en bezette hij de tweede plaats op de 5000 M. En dat nog wel zonder een sterken tegen stander! Trouwens, ook Langendijk had geen te genstand op dezen afstand, want van Zijl. die naast hem startte, bleef eveneens meer dan een ronde achter. Het gevolg van dit alles was duidelijk heidshalve dient vnrmeM. d->t met de POPP M. begonnen werd, zulks in t«"en<d»'Hn<j met de gewoonte, om m»t de *nn M. t« be ginnen dat on de 500 en 1500 M. Lan gendijk en Havekotte in één serie eenlaetst werden. Met als gevolg d»ar w®»r van, dat wij eenige zeer fraaie ritten van beide rij ders te zien kregen. De tijden. Alvorens nader de wedstrijden te bespre ken, moeten wij hier toch eerst even iets over de tijden zeggen. Men weet reeds, dat het ijs van zeer goede kwaliteit was: het was hard en glad. Bovendien hadden de rijders vrijwel geen last van den wind, die gelukkig niet sterk was en die bovendien door de bosschage werd tegengehouden. Vergelijkt men nu de tijden met de beste tijden van vroeger, dan is men geneigd te zeggen, dat deze tijden tegenvallen. Wij zullen hier geen vergelijking maken met de Nederlandsche records op de verre den afstanden, omdat deze alle gemaakt zijn in het buitenland, in Zwitserland, waar de luchtdruk het maken van snelle tijden zeer beïnvloedt. Men oordeele zelf: het Ne- derlandsch record 500 M. staat op naam van v. d. Scheer met 44.3 sec., terwijl de beste tijd, ooit in Nederland gemaakt, op naam staat van Hooftman met 46.6 sec. Op de 1500 M. maakte v. d. Scheer het record van 2 min. 18.9 sec., terwijl Siem Heiden in Nederland er 2 min. 33.4 sec. over deed. I En op de 5000 M. noteerde Siem Heiden als nationaal record 8 min. 19.4 sec., ter- wiil v. d. Scheer er in Nederland 9 min 4.8 sec. over deed. Dus geen vergelijkingen met de records! Wel dan met de beste tijden, op de Neder landsche banen gemaakt? Ook dat gaat niet op. In de eerste plaats stonden de rijders pas voor den tweeden dag op de smalle ijzers en waren dus nog lang niet in topvorm. Houdt men daar re kening mee, dan mag een tijd van 9 min. 24.2 sec. op de 5000 M. er zijn. Maar daar mee houdt elke vergelijking op. Want: de 500 Meter en de 1500 Me ter werden verreden, toen alle rijders de 5000 M. al in hun beenen hadden zitten! En dat moest dus wel een ge duchte handicap zijn. Hoe groot die wel was? Dit werd wel duidelijk gedemon streerd door Gonnie Donkers, onze vrouwelijke kampioen. Zij reed zonder tegenstander ook de 500 M. en maakte een tijd van 54.3 sec., waarbij zij nog acht van de 22 deelnemers klopte! Wil men dus tóch vergelijken, dan denke men hier aan, waarbij dan ais tweede factor nog komt de nieuwig heid: het was pas de allereerste wed strijd zonder behoorlijke voorbereiding en oefening. Nog Iets over de rijders Wanneer wij thans weer teruggaan naar de eigenlijke wedstrijden, dan moeten wij naast Langendijk en Havekotte nog een paar namen noemen. Bergen zelf kan trots zijn op een harer leden, den bekenden Jan Akerboom. Hij veroverde in het eindklassement de derde plaats, welke hij dubbel en dwars verdien de. Akerboom startte geheel ongetraind, maar hij begon toch zoo goed, dat hü de eerste was, die op de 5000 M. beneden de 10 minuten kwam! Dat wijst op kracht en op kunnen. En naderhand heeft hü op de 500 en 1500 M. laten zien, dat hij inder daad tot de allersterksten behoorde. Al werd het wel duidelük, dat ook bü hem de lange afstand het sterkste wapen is. Dan moeten wü noemen R. Kremer, die weliswaar buiten de prijzen viel, maar die een goede techniek verried en die op fraaie tijden kan terugzien. 10 min. 3.4 sec. op de 5000 M. (hetgeen een 5e plaats betee- kende) en 2 min. 44.2 sec. op de 1500 M. (een derde plaats!) bewijzen toch, dat Kre mer nog wel eens van zich zal laten hoo ren. Zooals ook Strybis nog wel eens van zich zal laten spreken, zü het misschien voorloo- pig op den langen afstand. En dan noemen wü er nog één, al weer een Bergenaar. Niet, omdat zün tüden zoo fraai waren, maar omdat hier aanleg werd getoond: den jongen v. Exter. O nee, zün bochttechniek was zeer onvoldoende, zün geheele wüze van rijden was nog verre van fraai, maar hier was een jongeling aan het rüden, die heelemaal ongetraind was, die zelfs geen kennis droeg, geput uit theoreti sche lessen, die niet had geprofiteerd van indoor-training. En die toch een goeden slag reed op de rechte eniden. By goede training kan deze rüder snelle vorderingen maken. Daarentegen vielen de Keetman's iets tegen. Ongetwyfeld beginen hier de jaren te tellen! Ook v. d. Ruit en v. Zül vielen tegen. Ongetwüfeld beginnen hier de jaren nog opnam tegen de jeugd en werkehjk geen slecht figuur sloeg! De rest is gauw verteld. Er was verba zend veel verschil tusschen de ploeg ge oefenden en die der ongeoefenden. En het viel al weer op, dat het bochtwerk nog steeds een moeilük onderdeel is van- een rit. Over de organisatie is weinig te zeggen Alles liep vrü vlot, het publiek werd steeds op de hoogte gehouden, de rijders werkten mede *om de wedstrijden vlot te doen ver- loopen, de geluidsinstallatie bewees goede diensten en mr. Eecen, de K.N.S.B.-presi- dent, die 's middags kwam, kon tevreden zün over alles. Hü reikte na afloop de prij zen uit en kon het eigenlük alleen maar betreuren, dat er zoo weinig publiek was geweest op deze fraaie en luw geleger. bpan. Dat was inderdaad jammer! De uitslagen. 5000 M.: 1. J. Langendük in 9 min. 24.2 sec.; 2. J. Havekotte in 9 m. 46.3 s.; 3. J. Akerboom in 9 m. 58.2 s.; 4. L. v. d. Ruit in 10 m. 3 s.; 5. R. Kremer in 10 m. 3.4 s.; 6. M. Strübis in 10 m. 18.2 s.; 7. C. Jongert in 10 min. 22.1 sec.; 8. Th. Ekelschot in 10 m. 24 s.j 9. J. van Zül in 10 min. 25.2 s.; 10. J. van Es in 10 min. 33 sec. 500 M.: 1. J. Langendük in 49.2 sec.; 2. J. Havekotte in 50 sec.; 3, 4. en 5. J.'Aker boom, W. Keetman en Th. Ekelschot, elk in 50.4 sec.; 6. R. Kremer in 51.4 sec.; 7. de Vries in 52.1 sec.; 8. J. v. Es in 52.4 sec.; 9. J. v. Ruit in 52.6 sec.; 10. J. van Zül in 53.4 sec. 1500 M.: 1. J. Langendük in 2 min. 40 sec.; 2. J. Havekotte in 2 min. 42 sec.; 3. R. Kre mer in 2 min. 44.2 sec.; 4. J. Akerboom in 2 min. 46.4 sec.; 6. J. v. d. Ruit in 2 min. 49.4 sec.; 6. Th. Ekelschot in 2 min. 51 sec.; 7. C. Jongert in 2 min. 54 sec.; 8. J. v. Zül in 2 min. 54.9 sec.; 9. J. v. Es in 2 min. 56.1 sec.; 10. W. Keetman in 2 min. 56.2 sec. In het eindklassement werd dus Langen dük eerste, Havekotte tweede en Akerboom derde. Het kampioenschap van Nederland in het hardrijden voor amateurs over de afstan den 500, 1500, 5000 en 10.000 meter om de Helomaplaquette is vastgesteld op Zater dag 7 en 8 Januari a.s. op de baan van de IJsvereeniging te Groningen. De aanvang is bepaald op 11 uur. Verder zün onder auspiciën van den K.N. S.B. nog de volgende wedstrijden vastge steld: het provinciaal kampioenschap schoon- rüden voor dames voor de provincie Utrecht vindt plaats op Donderdag 22 December op de baan van de üsvereeni- ging Zeist. Het kampioenschap wordt ge volgd door een wedstrüd schoonrüden voor paren. Het provinciaal kampioenschap in het hardrijden Groningen voor ama teurs wordt door de ysclub Veendam geor ganiseerd op Donderdag 22 December over de afstanden 500, 1500 en 5000 meter. Het provinciaal kampioenschap in het hardrüden van Drente voor ama teurs vindt plaats op Zaterdag 24 December op de baan van de üsclub „De Pandyk" te Oosterhesselen. De afstanden zün 500, 1500 en 5000 meter. Het provinciaal kampioenschap hard rüden van Noordholland wordt door de üsvereeniging „Eendracht maakt macht" te Anna Paulowna georgani seerd op Zondag 25 December. Er wordt gereden over 500, 1500 en 5000 meter. De ysclub „Willem Barentsz-Thialf" te Z a a n d k organiseert op Zondag 25 Dec. een nationalen wedstrüd voor ama teurs in het hardrüden over 500, 1000 en 3000 meter. De üsclub Fivelgo te Appingedam organiseert op Zaterdag 24 Dec. een natio nalen proefwedstrüd voor amateurs in het hardrüden. Tafeltennis. LUTU IN DE COMPETITIE. Hieronder volgen die competitiestanden van de afdeeling Haarlem van de N. T. T. B. waaraan door Luto wordt deelgenomen, bij gewerkt tot 12 DccemDer. Eerste klasse: T. O G. I 6 5 1 0 43—17 11 1 46—14 10 2 41—19 10 1 3525 g 3 23—37 5 0 4 23—37 4 2 4 26—44 4 1 4 23—37 3 1 5 1941 1 H. T T. C. I Heemstede I T. O G. III L. U. T. O I T. O G. II H. T. T. C. II Barna I Shot I Tweede klasse B; T. O. G. IV 4 Barna II 4 H. T. T. C. I (d) 4 L. U. T. O. II 5 Barna III 3 Shot m 4 6 7 6 6 6 7 6 6 5 5 3 2 2 1 1 0 0 U 2 1 4 3 2 2 0 0 0 0 1 1 0 0 Het centraal bestuur van de Friesche elf-steden-vereeniging heeft gister middag wederom vergaderd en beslo ten de elf-steden-tocht definitief vast te stellen op Zaterdag 24 December a.s Dit besluit werd genomen p grond van de gunstige berichten, welke het bestuur mocht ontvangen van de diverse controle posten. Het vertrek zal des morgens om half vüf geschieden. Het traject is evenwel nog niet vastgesteld. De aangifte voor deelneming kan tot Vrijdagmiddag twaalf uur geschieden b|j den voorzitter der Friesche elf-steden-ver eeniging mr. M. E. Hepkema, Willemska de 12, Leeuwarden. OM DEN THIALF-BEKER. Gisteren zün te Heerenveen, onder aus piciën van den K. N. S. B., wedstrijden voor amateurs gehouden in het hardrijden op de schaats om den Thialf-beker. Er werd gereden over afstanden van 500 1500 en 3000 meter. De bekerhouder R. Koops (Zuidlaren) werd ook ditmaal winnaar en kwam als eerste aan op alle drie nummers. De uit slagen luiden: 500 meter: 1 R. Koops 49.2 sec.; 2 J. Roos 49.2 sec.; 3 IJ. van der Heiden 50.4 sec. 1500 meter: 1 R. Koops 2 min. 38.8 sec.; 2 J. Roos 2 min. 42.1 sec.; 3 I. Buyen 2 min. 42.3 sec. 3000 meter: 1 R. Koops 5 min. 27.4 sec 2 J. Roos 5 min. 37.9 sec.; 3 H. Buyen 5 min. 48.4 sec. Het totaal-klassement luidt: 1 R. Koops 156.70 punten; 2 J. R003 156.22p unten; 3 H. Buyen 162 77 punten. WEDSTRIJDEN TE HENSBROEK, De üsclub Hensbroek hield Dinsdag ys- wedstryden voor de schoolkinderen. De uitslagen waren: Houtjesrapen voor meisjes van 68 jaar: le pr. E. Hartland, 2e pr. A. Oudendük; jongens van 68 jaar: le pr A. J. Zwager man, 2e pr. B. Koning: meisjes van 811 jaar kegelen: le pr. K. Frankfort, 2e pr. T. Koppenol; jongens van 8—11 jaar hard- prikken: le pr. R. Overman, 2e pr. W. den Das, 3e pr. C. Koning, meisjes van 1114 jaar kegelen: le pr B. Blom. 2e pr. M. Ver dwaald; jongens van 11—14 jaar knikkeren: le pr. Kees Brmmezü, 2e pr. Jb. v. Vuure, 3e pr. Henk de Graaf. Alle overige deel nemers kregen een reep chocolade. Het was een gezellige middag. Derde klasse B (dames): Heemstede I 3 3 0 L. U. T. O. I 4 3 0 Heemstede II 4 2 l Heemstede IH 3 1 o Barna III 3 0 1 T. O G. I 3 0 0 0 28—12 a 1 28—12 6 1 20—20 5 2 27-23 5 2 525 o 4 1228 o 0 26—4 6 1 30—10 6 1 19—21 5 2 13—17 2 2 7—23 l m. 3 5—25 0 Uit bovenstaande standen blükt, dat Luto I een veilige plaats inneemt midden in de ranglyst. Nog 2 wedstrüien heeft zü te spelen, n.1. tegen T. O G. II en H. T. T. C. II, voordat aan de returnwedstrüden wordt begonnen. Ziet zü kans om uit deze 2 wed stryden twee punten te halen, dan zou in eik geval de le helf van de competitie afge sloten worden met 7 punten. Een resultaat, hetwelk wü niet hadden verwacht. A.s. Don derdag wordt thuis gespeeld tegen H. T. T. C. II, een ontmoeting, die gewonnen kan en moet worden. De spelers van het le team kunnen hun club geen betere kerst- verrassir.g geven. Ook de prestaties van Luto II mogen er wezen. Uit 5 wedstrüden evenzooveel pun ten te bemachtigen, is alles in aanmerking genomen reeds een pracht resultaat. Waar de prestaties van de spelers zich echter in stügende lyn begeven, verwachten we voor de tweede helft van de competitie een nog beter resultaat. De mooiste overwinning is ongetwyfeld geweest, die tegen Barna III. Met liefst 10—0 bleven ze in de meerderheid. Kam- pioenscandidaten zyn het niet, maar by de afsluiting van de competitie kunnen ze zeker wel op de 3e plaats beslag leggen. Aan de spelers van het 2e team om deze suggestie niet te beschamen. En nu de dames. Uit 4 wedstrüden 6 pun ten. Dertig games voor en tien tegen en op de ranglüst de zeer eervolle tweede plaats. Dit is, we erkennen het zeer gaarne, de groote verrassing. Twee wedstrüden gewon nen, respectievelyk tegen T. O. G. I en Barna III met we maximum score van 10—0. Alleen Heemstede I is tot nog toe te sterk. Van de drie teams heeft evenwel het dames team. gezien hun verrichtingen en plaatsen od de ranglyst, de beste kansen om op de eerste plaats te eindigen. Maar zelfs indien ze dat niet bereiken (de 2e plaats hand haven jullie immers?) hebben we groote bewondering voor de prestaties. We hopen dat ze deze bestendigen. Moordenaar van Martha Stutz ontdekt. - In Cordova, de hoofdstad van de gelyk- namige provincie (Argentinië), is na moei zaam zoeken de misdadiger ontdekt, die eenig®n tyd geleden de negenjarige Martha Stutz heeft ontvoerd. Een van zün mede plichtigen heeft het lük van het meisje in stukken ge«®"den en in een steenoven ver brand. Lynchpogingen werden verüdeld. Grensincident geregeld. - Het Hon- gaarsch-Slowaaksche grensincident is büge- legd. De onderhandelingen over de grensaf- bakening zyn hervat. Een gemengde Hongaarsch-Tsjecho-Slo- waaksche commissie is büeengekomen, ten einde een onderzoek in te stellen naar het incident. Twee menschen doodgevroren. De koude heeft in Tsjecho-Slowaküe twee doo- den geëischt. Nafcü Königgratz is een spoor wegbeambte, die vermoedelijk door een voorbijrijdenden trein is gegrepen en gewond blüven liggen, doodgevroren. Verder is een achttienjarige jongen, die uit een opvoe dingsgesticht is ontvlucht, eveneens doodge vroren. Twee doctoren ter dood veroordeeld. Gisteren zün twee' Russische doctoren ter dood veroordeeld. Zy werden beschuldigd een samenzwering te hebben gesmeed om de Sovjet-Russische troepen ingeval van oorlog op groote schaal vergif toe te dienen. Een der veroordeelden wordt een in Rusland ge boren Duitscher genoemd en de ander een Trotskist. (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 21 December 1938 Hooge Prijzen 100.— 2866 6723 7216 I 1263 2788 4859 6346 8629 9538 11280 13235 14392 16225 18596 20279 Prijzen van 45 1486 1913 1985 2092 2180 2913 3220 3380 3891 3984 4879 5108 5472 5525 5794 6364 6392 6642 6611 6685 8673 8806 8888 8858 9011 9738 9847 10462 10793 10877 11856 12052 12155 12283 12346 13631 3690 13752 13867 15275 15609 15749 16023 16702 18813 17489 17668 17894 18618 18323 19371 19430 1D937 20295 20313 20976 21180 21185 2280 4402 6030 7305 9248 11177 12718 13384 16114 18181 19991 21513 Verbetering 3e klasse, 2e Hjst: 6046 m. z, 6048. „Bent U er zeker van, dat ze nieuw zyn?" „Ja zeker, of dacht U misschien, dat hel dezelfde boom was, waarom U het vorig Kerstmis danste?"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10