AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. ONS INDISCH HOEKJE. Gasverstikking te honselersdijk. Drie dooden. URSEM DERDE BLAD. {ONGECORRIGEERD), De vorst heeft den afgeloopen nacht te Honselersdijk 3 slachtoffers gemaakt. Onder de won: g van de familie Hulspas aldaar is tengevolge van de strenge vorst een gasbuis ge sprongen. Dientengevolge is gas in de woning binnengedrongen en is het echtpaar Hulspas door gasverstikking om het leven gekomen. Ook een schoonzoon der familie, de heer Bou- man, uit Poeldijk, is gestnct. Het echtpaar Hulspas was ernstig ziek en bedlegerig. In verband hiermede waren de schoonzoon, de heer Bouman, en diens buurman, de heer de Bruin, uit Poeldijk, overgekomen om vannacht bij de menschen te waken. De man er: vrouw, menschen op leeftijd, waren gisteravond voorzien van de laatste H. Sacramenten. Vanochtend namen buren van de familie Hulspas een sterke gaslucht waar. Toen zij in de woning waren binnengedrongen, kwam n zij tot de ontstellende ontdekking, dat de twee zieke menschen en hun schoonzoon waren overleden. De heer de Bruin trof men in bewusteloozen toestand aan. Een onmiddellijk ontboden geneesheer wist bij den heer de Eruin, door toepas sing van kunstmatige ademhaling het be wustzijn te doen terugkeeren. Nadere bizonderheden. In aansluiting aan het bericht aangaande de gasverstikking te Honselersdijk, welke drie menschen het leven heeft gekost, kun nen wij nog het volgende medeaeelen: Het perceel werd bewoond door den 87-jarige Hulspas en zyn b3-jarige echt- genoote, die beiden, niettegenstaande hun hoogen leeftijd, zich in een tamelijk goede gezondheid mochten verheugen. Gister middag, terwijl hun schoonzoon van der Ende en diens vrouw op bezoek waren, om ongeveer vijf uur, werd de 83-jarige vrouw plotseling onwel, terwijl de vrouw van Van der Ende zich eveneens ziek be gon te gevoelen. Onmiddellijk werd dr. van Oyen, uit Honselersdijk, ontboden, inmiddels was ook de oude man onwel ge worden. De geneesheer oordeelde het noo- dig, dat de familieleden van den heer Hulspas werden gewaarschuwd en dat den belde oudjes geestelijken bijstand zou worden verleend. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCIi LANDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 21 December 1938. Vorite koen STAATSLEEN1NGEN. 3—3H Nederl. 1938 101 3 Ned -Indië 1937 9^/s 5% Uuitscbl 30 m verkl. 28>/s BANK-INSTELLINGEN. Amsterd bank135 Handel Mij Cert. v. 250 140 Koloniale Bank I5^®/4 Ned Ind Handelsbank 1305/s INDUSTR. OND BINNENL. Alg Kunstzijde Unie 38 CaTvé Peilt Cert. 90 /4 Lever Bros139l/s Nederl bord340 Philips Gloeit Gem Bezit *lf INDUSTR OND. BU1TENL Am Smelting Anaconda Bethleh Steel '"ha Cities Service Generaal Motors ?ZA® Kennecott Copper '/s Repnblic Steel 1 'M/16 Standard Brands ®V« Steel comm 49s^g U. S Leather4'/4 CULTUUR MAATSCH. H V A. Java Cultuur30- /4 N~1 Ind Suiker Unie 21 Vereen Vorstenlanden 91'/4 mijnbouw Alg Explor Mij^8 Redjang Lebong PETROLEUM Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Rat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serhadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn Java—China—Japan lijn lijn lij Kon Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie Tabakken. Deli Batavia Oude Deli Senerobab AMER SPOORWEGEN. Atchisoo Topeka Southern Pacific Southern Rsilw Cert.. Union Pacific Cmadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. «Exdividend. Prolongatie vorige koers V> heden Y> pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vonee koers l*4«/s 304'/4 318>/4 74 i i ll"/i« 9'%6 223 154'/, \H 10 ld/'/]S 3Vn 1117. 8b V» 120/4 115 210 2487< 239 28'/, 14 'tv 147. 70 47w aatste Z.45-3.U0 101'/4 99 V, 28 134 14hi/, 1593/4 131V, 38 90 139V, 330 215-'/, 371/4 25J-13/jo 53Ï-'/i6 5 3/7/16 327,-V, l'i-7l6 =»'/4 497.0-1 47s 4/1I-23 2J oV, 214-1/4 9074-l 58 lkO 3011/, 31 ,-V4 7' 317,6 11 s/;o 9'%o 227 155 130i/4 1 i23/4 IO/V4 33/l« 112 88 121 11574 208J-9) 248J-S* 2i9|-9i 28'/, 14'/, i»7. 69 4'/s De kinderen werden gewaarschuwd en zoo kwamen ook naar Honselersdijk de 47- jarige D. E. Bouman, vader van dertien kin deren en diens buurman, de heer de Bruin, uit Poeldijk Zij spraken onderling af, dat Bouman en de Bruin den nacht wakende bij de familie Hulspas zouden doorbrengen. Derhalve vertrokken de overige familie leden. 4 Om half elf gisteravond overleed de 83- jarige vrouw. De geneesheer verklaarde, dat de doodsoorzaak normaal was geweest. De oude man, die verzorging behoefde, bleef te bed. Zoo ging de nacht in. Vanmorgen om ongeveer half zeven begaf een buurman, de heer Meijnders, zich naar de woning van de familie Hulspas, om een potje thee te brengen. Er werd hem niet opengedaan, maar toen hij de woning was binnengegaan, zag hij den 87-jarigen man levenloos in bed liggen, terwijl Bouman en de Bruin, eveneens buiten bewust zijn, op den grond lagen. Direct werd weder de geneesheer ontbo den, die erin slaagde, door toepassing van kunstmatige ademhaling het bewustzijn bij den heer de Bruin te doen terugkeeren. Hij constateerde echter, dat de 87-jarige Hulspas en diens schoonzoon de heer Bou man waren overleden. Oogenblikkelijk werd een politioneel on derzoek ingesteld. Aanvankelijk vermoedde men, dat de dood was veroorzaakt door kolendampvergiftiging. Er hing evenwel in het huis en ook daarbuiten een zwakke gaslucht, zoodat men ook met de mogelijk heid van gasverstikking rekening hield. Dit laatste leek eerst onwaarschijnlijk, omdat in de woning van de familie Hulspas geen gasleiding is aangelegd. De straat voor de woning werd evenwel opengebroken en toen bleek, dat er een lek in de buitenleiding was ontstaan, waardoor het gas zeer langzaam in de woning kon binnendringen en stelselmatig de daar aan wezige personen vergiftigen. Een naastge legen woning, waarin negen personen wo nen, werd ontruimd, omdat ock daar een zwakke gaslucht werd waargenomen. Het spreekt vanzelf, dat er in Honselers dijk verslagenheid heerscht over dit droeve ongeval. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Koper hagen Stockholm Oslo 1.84 8.59'/, 7 .7714 4.84'A 31.01 41.62 38.3714 44.2714 43.20 heden 1.84 8.57'/, 73.7714 4.843/i 31.0114 41.5514 38.2714 44.15 43.10 BURGEMEESTER DE VLUGT KONDIGT ZIJN ONTSLAG AAN. De ontijdige publicatie. In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den Amsterdamschen gemeente raad de laatste in 1938 heeft de bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, bij den aanvang der zitting de volgende verklaring afgelegd: „In een der plaatselijke groote dag bladen werd gisteravond een mededeeling aangetroffen, die het gevolg is van grove onbescheidenheid. Zij betreft namelijk den inhoud van een eigenhandig •schrij ven van mij, tot Hare Majesteit de Koningin gericht, hetwelk ik bovendien persoonlijk gepost heb, waarvan de in houd noch aan mijn familie, noch aan iemand ten stadhuize bekend was en waaraan thans wordt medegedeeld, dat het via het kabinet der Koningin reeds doorgezonden is naar den minister van Binnenlandsche Zaken. Ik ontken niet, dat in dit schrijven mijn wensch vervat ligt, dat mij tegen hei einde van April a.s. eervol ontslag uit mijn ambt als burgemeester van Amster dam zal worden verleend. Ik betreur echter in hooge mate, dat de raad dit thans vernemen moest uit courantenberichten en had er gaarne de voorkeur aan gegeven, den leden van het college zoowel als den raad, te zijner tijd het eerst mededeeling te doen van den stap, door mij ondernomen. Doe ik dit thans, dan spreek ik er mijn leedwezen over uit, dat ik op weinig hof felijke wijze verhinderd werd, aan dit, mijn voornemen gevolg te geven". De beide teekenlokalen en de daarboven gelegen zolder zijn geheel uitgebranHet dak is door de vlammen volkomen wegge1 vreten. De benedenverdieping bekwam ernstige waterschade. BINNENSCHEEPVAART GEHEEL GESTREMD. Terwijl tengevolge van de strenge vorst de geheele binnenscheepvaart naar en door Amsterdam gestremd is, ondervindt de zeescheepvaart in geen enkel opzicht eenige belemmering van de vorst en kun nen de in IJmuiden binnenkomende sche pen ongehinderd naar Amsterdam opstoo- men en daar in elk gedeelte van de Am- sterdamsche haven ligging nemen. De voornaamste binnenscheepvaart wegen naar de hoofdstad, Schinkel, Nieu we Meer en Amstel, zijn dichtgevroren, op het IJsselmeer kan niet meer worden ge varen. Alleen in het Noordzeekanaal en het afgesloten IJ, van dè IJmuidensche slui zen tot aan de Oranjesluizen bij Schel- lingwoude, vindt men vrijwel geen ijs, zelfs bijna geen schotsen. GOEDERENTREIN NABIJ ARNHEM ONTSPOORD. Geen persoonlyke ongelukken In den afgeloopen nacht is op de spoorbaan tusschen Arnhem en Velp nabij de kunstzijdefabriek, een ge deelte van een goederentrein, welke uit Groningen kwam, ontspoord. Een tweetal goederenwagens kantelde van den dijk, een aantal andere wagons kwam naast de sporen terecht, of liep uit de rails. Het ongeval ontstond, doordat een as van een met mijnhout geladen goederen wagon warm liep, tengevolge waarvan deze wagen derailleerde, bij een wissel omsloeg en een aantal andere wagens meesleurde. Twee wagons zijn van den dijk gekanteld, zes wagons liggen op hun rechterzijde naast de spoorbaan en vier wagons zijn gederailleerd De materieele schade is vrij aanzienlijk. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De locomotief met de eerste twintig wagens bleven in de rails. CONCESSIES TEN AANZIEN VAN JOODSCHE KAPITAAL? De Financial News verneemt, dat de laat ste twee dagen een zeer belangrijke wijzi ging is gekomen in de houding der Duitsche regèering ten aanzien van de kwestie der overbrenging van Joodsche activa, en dat de Duitsche regeering bereid is groote conces sies op het oorspronkelijke plan te doen, ten1 einde in dit stadium een volkomen misluk king der onderhandelingen ingevolge het vraagstuk van Joodsche kapitaal te voorko men, en tevens te verhinderen, dat een slechte geest ontstaat voor de algemeene handelsbesprekingen welke thans overwogen worden. QemeenU-caden DE POST VAN DE „VON GEUSAU" NAAR KAMPEN. Vanochtend seinde de kapitein van de „von Geusau" naar den wal, dat de kolen- voorraad zeer gering was en ook de levensmiddelen voor de negentig passa giers niet toereikend waren. Een half uur later seinde de kapitein dat de passagiers te voet naar Urk waren vertrokken. Zij worden omstreeks vier uur aldaar ver wacht. Op Urk zijn onmiddellijk maatregelen getroffen om het eiland van de post te voorzien, nu de „von Geusau" bij gebrek aan kolen niet verder kan komen. De directeur van de Urker Stöomboot Maatschappij heeft per radio aan den ka pitein van de postboot medegedeeld, dat hij moet trachten, zoo spoedig mogelijk de post naar Kampen te brengen, waarop deze naar Schiphol wordt vervoerd en per vliegtuig naar Urk wordt gezonden. BRAND IN EEN SCHOOL TE LEIDEN. In den afgeloopen nacht, omstreeks half één, bemerkten twee kostgangers van den conciërge van de school van het konink lijke genootschap Mathesis Scientiarum Genetiry te Leiden, dat brand was uitge broken in een vleugel van dit schoolge bouw. Het vuur woedde in een tweetal op de bovenverdieping gelegen teeken lokalen. Zij waarschuwden de politie, die met groot materiaal ter plaatse verscheen en den brand, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, de vlammen sloe gen hoog boven het dak uit van alle kanten insloot. Na anderhalf uur van inge spannen arbeid, welke in verband met de koude zeer moeilijk was, was het dieigend gevaar voor uitbreiding geweken. De voltallige raad dezer gemeente ver gaderde Maandagmiddag ten gemeentehui ze onder voorzitterschap van den burge meester. De voorzitter bracht ter tafel de mede deeling van den Raad van Arbeid, dat de gemeente geen gevolg behoeft te geven aan de beslissing ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 betreffende premievaststelling ad f 7.77, naar aanleiding van de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, welke de gemeente in het gelijk heeft gesteld. Het werkverschaffingsuurloon is ver hoogd tot 26 cents en de vergoeding voor regenverlet tot 21 cent per uur. Een verzoek om subsidie voor de com missie voor malariabestrijding in Noordhol land, werd door den raad afgewezen. Een verzoek om subsidie van 15 voor den R.K. L.T.B., afd. Ursem, werd met alge meene stemmen aangenomen. Tenslotte was er een verzoekschrift van het bestuur van de N.V. Overhaal „Ons Belang" te Rustenburg, waarbij een beroep wordt gedaan op den raad, om, nu de over haal is opgeheven met een tekort van 150 gulden boven het aandeelenkapitaal, een derde van dit tekort voor rekening van de gemeente te nemen door het verleenen van een subsidie van 50. De voorzitter was van meening, dat het toekennen van deze subsidie niet onbillijk zou wezen, daar de overhaal steeds van groot algemeen belang voor de gemeente is ge weest, en wilde niet achterblijven, nu ook de polder bereid is gebleken eenzelfde bedrag te verleenen. De raad stond in den beginne vreemd tegenover dit verzoek. De heer de Jongh meende, dat het bestuur hiervoor aan sprakelijk is .immers men had een reserve fonds moeten vormen. Tenslotte kon de raad zich wel met het voorstel vereenigen. Tot wijziging der gemeentebegrooting werd besloten. Vervolgens werden aangeboden: de ge meenterekening 1937, welke sloot met een nadeelig slot van 632,59 in den gewonen dienst en met een batig slot van 2066 in den kapitaaldienst. De rekening van het G.E.B. sloot met een batig slot van 1499,01 gewo nen dienst; de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur 1937 sloot met een nadeelig saldo van f 906,84 Er ontstond eenige discussie over de huur van het magazijntje door het P.E.N., welke te laag wordt geacht. Weth. Veldboer merkte op, dat het nog moeite genoeg zal kosten deze eene gulden per week van het P.E.N. los te krijgen. Vervolgens werd de gemeentebegrooting 1939 aangeboden. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening voor 1939 groot 15.000 en wijziging van de rekening-cou rant-overeenkomst (maximaal 1.000) werd met algemeene stemmen aanvaard. Aan de orde was een voorstel tot aan- De dochter van den Javaanschen vorst Mangkoenegoro VII heeft voor de konin gin, prinses Juliana en prins Bernhard ten paleize Noordeinde een „Sirimpidans" uit gevoerd, begeleid door gamelanmuziek, die per radio uit Solo (Midden-Java) is over gebracht. „Deze dans", zegt de gouverneur van Soerakrata (Solo) in een toespraak gericht tot H.M. de koningin, per radio van uit diens standplaats op Midden-Java over gebracht, o.a.: „uit te voeren door de doch ter van prins Mangkoenegoro en de Ratoe Timoer, is het hoogste wat dit vorstenpaar aan Zijn vorstin heeft kunnen aanbieden ten bewijze van Zijn vereering en ver knochtheid aan Uw koninklijk Huis". „Millioenen harten in uw verre geboorte land bidden voor uw welslagen" schrijft een Javaan in het Indische blad „De Loco motief", „bij dit beeld van reinheid, on schuld, van gratie en bekoorlijkheid". Zijn de „Sirimpi"-dansen van de hoven op Midden-Java bekend, minder of niet is dit het geval met de vorstelijke dansen van den Sultan van Bima (eiland Soembawa, ten Oosten van Java). Ik beeld hierbij de vorstelijke danseresjes met hun cicerones af tegelijk met een foto van Z.H. de Sultan met twee dochtertjes en een nichtje, inder tijd ter plaatse genomen. Het is jammer, dat de foto der danseres jes de schitterende kleurschakeeringen der kostelijke kleeding niet weergeeft! koop van grond en verleening van een voorschot aan de woningbouwvereeniging voor den bouw van 8 woningen. De totale kosten zullen ongeveer bedragen 21.000, waarbij dient te worden opgemerkt dat de grond tegen een zeer goedkoope prijs verkregen kan worden. Daar het plan, door een bekwamen architect ontworpen, zeer zeker tot verfraaiing van de gemeente zal leiden en tegelijk in een behoefte zal voor zien, daar er in de gemeente steeds woning nood is, vertrouwde de voorzitter op de medewerking van den raad. Op voorstel van den heer Aaij besloot de raad na eenig debat tot aanhouding. Het voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuur van een perceel weiland aan den heer A. Muijs, werd met alge meene stemmen aangenomen. De huurprijs is bepaald op 85 per H.A. Een adres van J. Commandeur te Zuid- scharwoude .houdende beroep tegen een aanschrijving tot verbetering van de per- ceelen A 134 en 135 is niet voor inwilli ging vatbaar wegens strijd met de bouw verordening en werd dus afgewezen. Het voorstel van B. en W. om het tekort in de kosten van het werkobject ten be hoeve van het R. K. Kerkbestuur voor rekening van de gemeente te nemen tot een maximum van 400, werd aangeno men wanneer de voorzitter de toezegging deed ook aan de Provincie en aan den Polder een bijdrage te vragen. De heer Prinse zou graag zien dat het aanvoeren van den grond ook in werkverschaffing zou geschieden, waardoor de kosten van materiaal en toezicht aanzienlijk zouden verminderen. De voorzitter zette uiteen, dat dit niet mag van den minister. Op een adres van de R. K. Midden standshandelsschool te Spierdijk om bij ie dragen in de kosten van een leerling uit deze gemeente, werd besloten de helft van de cursuskosten voor georganiseerden te betalen. Op een vraag van den heer Aaij zejde de voorzitter, dat de slootdempingen onder handen zijn genomen. Van de „Uitwate- rende sluizen" is bericht verkregen, dat voor de demping van de scheidingssloot op de Noorderbuurt ƒ1,per vierk. meter verschuldigd is. ALKMAAR. VERTROKKEN PERSONEN. J. van der Wal, geen, magazijnjuffr., Tuinstraat 49, naar Bloemendaal. J. W. M. Luitjes, E. v. L., dienstbode, Nieuw- poortslaan 56, naar Baarn. E. Freese- mann, D. E. v. dienstbode, Kennemerstraat- weg 151, naar Powe, Kreis Osnabrück (Dtl.) Z. H. L. F. P. C. Heymanns, geen, fotograaf, Lamoraalstraat 3, naar Amster dam. P. Kater, Ev. L., opticien, Mient 24, naar München. G. W. J. Meijer, Ev. L. .b., Kraanbuurt 2, naar Hanncver (Dt.) G. Paleari, R.K., z.b., Paul Krugerstraat 11, naar Dongen. A. M. van Veen, R.K., .b., Dr. Schaepmankade 4, naar Heiloo. K. Kluft, geen, reclameteekenaar, K. van t Veerstraat 13, naar Hoorn. P. Kramer, R.K., z.b., Luttik Oudorp 40, naar Noord- wijkerhout. W. Swaan, N.H., boeren knecht, Meerweg 30, naar Mcdemblik. G. de Wit, R.K., kinderjuffrouw, Luttik Oudorp 87, naar Amsterdam. A. Holman, geen, weg- en waterbouwkundige, Laat 28, naar Amsterdam. T. C. Jansen, N.H., hulp in de huishouding, Tuinstraat 38, naar Amerongen. J. H. J. Haakman, R.K., bloemwinkelier, en echtgenoote, geen, Em- mastraat 53, naar Nijmegen. O. B. G. Nyenhuis, z.b., echtg. van W. J. Pels, Kennemerstraatweg 36, naar Java N.-I. A. W. J. Vetter, Ger. K., z. b., wed. van J. Schoonhoven, Paternosterstraat 5a, Zwam- merdam. L. Webster, geen, agent van politie, en echtgenoote, en kinderen, Dr. Schaepmankade 6, naar Diemen. INGEKOMEN PERSONEN. H. Otten, N.H., echtg. van B. Rus, z. b„ Ridderstraat 12, van Heiloo. A. N. Nolke, N.H., chef-teekenaar, Lyceumstraat 51, van Haarlem. M. Glazekas, N.H., leerling verpleegster, Prinses Julianalaan 14, van Broek op Langendijk. Antje Bek, D.G., weduwe van A. W. Duijm, z.b., Steijnstraat 86, van Bussum. G. Lakeman, geen, z. b., Kennemerstraatweg 43, van Hilversum. J. Post, N-H., grondwerker, Ramen 8a, van Enschede F. C. Bianchi, R.K., z.b., wed. van H. J. F Wielage, Rozenstraat 21, van Amsterdam. P. de Boer, geen, reiziger, en echtgenoote, N.H., en kinderen, geen, Tienenwal 23, van Oudorp N.H. H. Schinkel, R.K., winkelbediende, Oudegracht 16, van Doetinchem. T. W. F. Jansen, R.K., kantoorbediende, en echtgenoote, en dochter, Vermeerstraat 21, van Utrecht. P. Dissel, geen, carrosseriebouwer, Turf markt la, van Oudkarspel. M. Smit, N.H., z.b., weduwe van J. de Greeuw, Veer straat 1, van Oudorp N.H. E. H. Land weer, E. v. L., hotelbediende, Langestraat 55, van Brussel. H. Franssen, geen, chauffeur, en echtgenoote, en kinde ren, van der Kaaijstraat 5, niet vertrokken naar Hilversum. P. Schermer, N.H., landarbeider, Boezemsingel 35, van Cal- lantsoog 35. M. Asijee, geen, directeur van Huis van Bewaring, en echtgenoote, en kinderen, Geestersingel 14, van Assen. G. J. van 't Klooster, R.K., z.b,, St. Jo- sephstraat 16, van Bergen N.H. J. M. Leijssen, RK., echtg. van H. Hamer, van beroep huishoudster, St. Josephstraat 16, van Bergen N.H. Roofoverval in Ohio. - Gisteren hebben te Cincinnati (Ohio, V.S.) drie jeugdige negers een zestal bedienden van de Joslin Schmitt Corporation, een maatschappij voor chemische industrie te Lockland, overvallen en beroofd. De negers ontkwamen met loon gelden, ten bedrage van 3000 tot 4000 dollar. Inzameling ijzerafval in Duitschland. - De Duitsche rijkscommissaris voor het pro ductief maken van oude mdterialen, Ziegler, heeft op order van minister Göring bevel gegeven tot het op touw zetten van een' actie tot het verzamelen van oud ijzer in handel en industrie.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11