DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. 300 Dit nummer bestaat uit «'"o h'aiten. Directeur: C. KRAK. Woensdag 21 December 1938 140e Jaargang Een algemeene beschouwing van wat er in den Raad nog meer gepresenteerd werd. Het resultaat van 18 uren debatteeren. ONS PRINSELIJK GEZIN. ALKMAARSCHB COURANT Deze Conraut wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse oummerr 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels f 1 25, elke regel meer f 0 25. tfroote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francr aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZüON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. in. (Slot.) Wanneer wij nagaan wat in onze vroed schap dezer dagen nog meer de harten warm en de tongen los gemaakt heeft dan komen we allereerst tot de kwestie van de motorraces. Wij behoeven ons standpunt na onze uit voerige beschouwing in de courant van Woensdag niet in den breede te herhalen. Wij blijven er bij, dat een sport, welke volgens deskundigen geen ander doel heeft dan een zekere prestatie en welke, ondanks alle gar-nties en verzekeringen, steeds weer menschenlevens eischt en jonge mannen voor hun leven tot invaliden maakt, geen vertooning is welke de ge meente in eenigerlei opzicht mag bevor deren. Het voornaamst argument daartegen was van de zijde van B en W., dat men de opbrengst, welke deze sport als /ermake- Iijkheid" in onze schatkist brengt, moeilijk kan missen, maar wij staan volkomen aan den kant van den heer Hcijtn.k, die van meening is dat er en vooral voor een lichaam aio een gemeentebestuur gren zen moeten zijn en dat er in de werexd veel immoreele dingen bestaan waaruit men van gemeentewege nu eenmaal geen financieel voordeel n.ag putten. En tegen den heer De Groot, die de op vatting naar voren bracht hij was trou wens de eenige, die de kwestie nog uit een anderen gezichtshoek dan den financieelen bekeek dat de motorraces de uitoefening van een beroep zouden zijn, stond lijnrecht het antwoord van den heer Keijsper, dat er dan ook geen enkele reden was waarom men op het Sportpark geen stie rengevechten zou kunnen houden. Dan is er nog meer sensatie waarvan de wethou der van Financiën zal kunnen profiteeren en dan bestaat de absolute zekerheid, dat men alleen met beroepsvechters en niet met dilettanten heeft te maken. Men heeft vrijwel algemeen ingezien, dat een cultureel lichaam als ae V. V. V., een betere taak heeft dan het organiseeren van motorraces en het doet ons genoegen, dat deze vereeniging door het niet meer beschikbaar stellen van het Sportpark geen nadeel in de gemeentelijke subsidie zal onder inden. Zij zal vanaf 1940 want het komende jaar kon de gemeente- begrooting het verlies van de motorraces helaas nog niet dragen haar vleugels heel wat wijder kunnen uitslaan en hier eens iets kunnen brengen waaryan ook de stadgenooten kunnen profiteeren, die principieel niet bereid waren voor de mo torraces eenige belangstelling te toonen. De heer Van de Vall heeft van een zeer goed geslaagde feestweek in Haarlem ge sproken, zoo goed geslaagd, dat een ga rantiefonds niet eens behoefde te worden aangesproken en wat in Haarlem mogelijk is, zal men toch ook in Alkmaar kunnen probeeren. De kermis komt maar eens in het jaar, maar desondanks is zij bij elke begrooting weer een onderwerp van langdurige be spreking. Er zijn menschen, die de kermis volkomen in den ban willen doen, er zijn er, die althans zoo laat mogelijk willen beginnen en zoo vroeg mogelijk willen eindigen, er zijn er die de kermis te klein vinden ..n er zijn er ook, die vooral geen kermis op Zondag willen toestaan. Wanneer E. en W. daar tusschendoor moeten zeilen mag er wel een bekwaam politicus aan het roer staan om geen aan varing te krijgen. Men heeft er algemeen over geklaagd, dat de kermis begint te verloopen, althans wat het aanzien en het aantal van de zoogenaamde luxieuse in richtingen betreft, want naar paling- stalletjes en zuurkraampjes behoeft men hier nooit te zoeken. Wethouder Bonsema wees er op, dat er tegenwoordig een machtig verbond van exploitanten van kermisondernemingen bestaat en dat men Alkmaar eenvoudig overslaat als men elders wat m^eI" kan verdienen. Zijns inziens lag de schuld van de miserabele kermis dan ook allerminst aan te hooge pachtsommen en daarnaast is er van verschillende kanten gt. wezen op een toevallig samentreffen van onze ker mis met feesten in Amsterdam en met een groote kermis in de Zaanstreek, waar oor een en ander hier minder goed tot zijn recht zou zijn gekomen. Er wordt steeds meer rekening met den Zondag gehouden de kermissen mogen op dien dag zoo is door den minister besloten niet eerder openen dan nadat alle godsdienstoefenin gen geëindigd zijn en men heeft het van kerkelijke zijde dus als het ware in de hand om de kermis op Zondag prac- tisch onmogelijk te maken. In het algemeen voelden B. en W. wel iets voor een korteren kermisduur en ook voor een vervroeging van dit oude volks vermaak waardoor de kermispret niet meer zal samenvallen met de feesten van Koninginneverjaardag en ook niet meer zoo kort voor de 8 Octoberfeesten wordt gehouden. Wij voor ons zien in deze kermis aller minst een gelegenheid waar Wein Weib und Gesang en nog eenige andere dingen hoogtij behoeven te vieren. Het is voor velen een onschuldig vermaak en voor kinderen een bron van telkenjare weder- keerende vreugde. Wie zelf kind geweest is en dat zijn we ten slotte allemaal zal eerlijk moeten ei kennen, dat de her inneringen aan vele kermissen tot de pret tigste behooren uit den gulden tijd welke men wel eens dichterlijk als Die Tage der Ro'sen bestempelt. Wat de Kerkrestauratie aangaat zijn we nog niet veel wijzer geworden. Er is nu een overeenkomst van het Kerkbestuur met het Rijk over eer, billijke verdeeling der gelden verkregen, maar er schijnen in Den Haag nog eenige moeilijkheden te zijn en er moet in een en ander nog een minister gekend worden, die nog niet de finitief gezegd heeft, dat hij zich met de oplossing kon vereenigen. In den Haag is men nooit zoo erg voortvarend en voor al niet wanneer er in financieel moeilijke tijden oude kerken gerestaureerd moeten worden. Maar volgens den burgemeester is er nu alle kans, dat men spoedig met het werk zal kunnen beginnen en dan zal het zoogenaamde Poortje, dat op den druk- sten hoek van onze stad nog altijd de ge volgen van een botsing tusschen een vrachtauto en de kerk demonstreert, ge lukkig het eerst onderhanden worden ge nomen. Zooals het er nu vijf jaren heeft uitgezien was het wel een voortdurende opwekking om de restauratieplannen niet naar den achtergrond te verschuiven, maar tevens een allesbehoelve mooie reclame voor de activiteit van ons gemeentebe stuur, dat met een werkeloozen metselaar, een paar emmers kalk en een partijtje zandsteen dit geschonken kerkneusje in een paar dagen had kunnen opknappen. Natuurlijk waren er principieele en andere redenen om dat niet te doen, maar men kan in den zomer moeilijk een expli cateur naast het Poortje zetten om dit aan de vreemdelingen te vertellen. Het Postkantoor is natuurlijk Rijkszaak en het ziet er niet naar uit, dat wij in de eerstkomende jaren een beter gebouw zullen krijgen of de Groote kerk zou uit haar ijzeren verband moeten scheuren en het Postkantoor onder de steenmassa moeten bedelven. Men moge dit zeer on waarschijnlijk achten, maar wanneer dit risico niet bestaat, is er ook geen enkele reden om den toegang naar het kantoor vanaf het Kerkplein nog langer voor het publiek gesloten te houden. De tegenwoordige toegang is buitenge woon slecht, het Postkantoor is voor niet- ingewijder vrijwel onvindbaar en de heer Mak heeft zijn indrukken weergegeven van de grootte der plassen waar onze arme stadgenooten doorheen moeten alvorens ze in de gelegenheid zijn een briefkaart te posten of wat kinderzegels te koopen. Vol gens zijn beschrijving kan het oorlogsschip „Java" in deze plassen gemakkelijk rond draaien en als dat juist is, begrijpen we niet, dat Alkmgar nog altijd geen marine haven is geworden. Trouwens, volgens dezen voorvechter van de belangen der kleine tuinders wier lot tusschen twee haakjes inderdaad droevig blijkt te zijn kan dezelfde draaierij met oorlogsschepen ook geschieden aan den Sandersweg waar niet alleen de geheele Engelsche vloot, maar ook de Amerikaansche groote manoeuvres kun nen houden. Heeft V. V. V. hier niet een prachtige tip gekregen om dat in onze gemeente eens te organiseeren? Er is nog veel meer vermakelijkheidsbelasting uit te halen dan uit alle motorraces, welke wij hier tot dusver gehad hebben. FOTO ZIEOLEH, DEM HAAO En dan is er nog altijd de beroemde tunnel onder den Bergeroverweg, die het nooit verder dan tot verbeteringsplannen heeft kunnen brengen omdat het project, volgens de Spoorwegen, veel te duur was. Het tunneltje dat er nu is en dat door wethouder Van Slingerland als „een scheur met een lichtje" gekwalificeerd werd, is absoluut onvoldoende, alleen al door het feit, dat er geen auto's door kun nen rijden. Wat de tunnel betreft maakt de Raad zich intusschen over de toekomst plannen niet ongerust meer, niet alleen doordat de Spoorwegen heel wat soepeler zijn geworden, maar vooral omdat er een kazerne over den spoorwegovergang zal gebouwd worden en men wel begrijpt, dat het departement van Defensie er bij een eventueelen aanval van ons land niets voor gevoelt, dat de kanonnen van den luchtafweer een kwartier lang voor de gesloten boomen moeten staan om op het rangeeren van een rij goederenwagens door een puffend locomotiefje te wachten. Wat de kazerne zelf aangaat, die hangt volgens den heer Raa„ nog in de lucht, maar B. en W. zien er minder een lucht kasteel in dan een zeer waardevolle aan winst voor den opbloei van ons stedelijk leven. Zij hebben zelfs de kinderen al geteld welke door het garnizoen in onze gemeen te zullen komen, maar dat schijnen er voor de openbare school niet meer dan zestien te zijn, zoodat we wel een regiment sol daten maar geen regiment kinderen zullen kri_gen en het de groote vraag zal worden of het de moeite loont daarvoor tot den bouw van een nieuwe school te besluiten. Wij zouden onze overzichten met dat van heden willen besluiten en wij zullen ons daarom bij de vermelding van wat in den Raad nog meer naar voren is gekomen eenigszins moeten bekorten. Er is een ernstig beroep op het college gedaan om voor speelterrein voor de jeugd te willen zorgen en wij zouden graag zien, dat althans daarmede eens de noodige spoed betracht werd. Een kind mag op straat niet meer voethallen zelfs niet eens tegen een blikken bus trappen of an dere dingen doen, die het prettig vindt de openbare straat is door het verkeer te gevaarlijk geworden om kinderen gele genheid te geven zich daarop te kunnen uitleven. Waar echter de jeugd behoefte heeft aan een stuk grond waar de meisjes eens kunnen touwtjespringen en de jon gens eens lekker kunnen schreeuwen, ra votten en voetballen, hadden B. en W. een terrein aan den Bergerweg daarvoor be schikbaar gesteld, maar helaas hadden omwonender. zich over hinderlijke blijken van al te groote activiteit beklaagd en aangezien de gemeente meer gebaat is met verkoop van bouwgrond aan menschen, die Alkmaar als een rustige woonstad be schouwen dan met een demonstratie van jeugdige levensblijheid, had men dat ter rein weer aan zijn bestemming moeten onttrekken. Wat de Muziektuin betreft, die zal „be keken" worden en er zal in de toekomst dus wel eens iets mee gebeuren. En verder staan er allerlei groote plan nen op stapel, die verwezenlijkt kunnen worden als de hulp van het Werkfonds kan worden verkregen. Dan zal men de vraag van een centrale rioleering kunnen bekijken, waaraan Alkmaar groote be hoefte schijnt te hebben en als verdere toekomstmogelijkheden heeft wethouder Klaver den Raad nog gepaaid met een weg ten Oosten van Alkmaar, met een nieuwe Friesche brug en een nieuwe Wil lemsbrug, om van de Groote Kerk, het nieuwe Gymnasium en de tunnel maar verder te zwijgen. Als dat alles tot stand komt zal het niet minder dan twee en een half millioen moeten kosten, maar aangezien het Werk fonds voor de noodige financiën heeft te zorgen, behoeven we ons over de finan- cieele zijde van dat vraagstuk het hoofd niet te breken. Het is alleen maar de vraag of de heeren van het Werkfonds even hard naar de uitvoering van al die plannen ver langen alf. het bestuur van onze gemeen te. Er hangt, om met den heer Raat te spreken, ook nog een brandvrij archief in de lucht en wat dat betreft moet men maar eens in Haarlem gaan kijken, waar met behulp van het Werkfonds een ideaal archiefje tot stand is gekomen. Wat de industrieterreinen betreft, de heer Klaver heeft de klacht, dat wij zoo iets niet in voorraad hebben van de hand gewezen met de mededeeling, dat de Eco nomisch Technologische Dienst hem heeft verzekerd, dat Alkmaar nooit een indus triecentrum kan worden en dat wij hier uitsluitend zijn aangewezen op den handel en op enze groote attractie ais woonstad. Wij hopen, dat diverse industrieelen ons in de eerstvolgende jaren duidelijk zullen maken, dat zelfs een zoo gewichtige orga nisatie als deze Provinciale dienst zich wel eens kan vergissen. Een van de vredesidealen van den Raad is niet alleen, dat er nog eens een tijd zal aanbreken waarin de leeuw en het lam uit denzelfden voerbak zullen eten al zal het menu dan ook wel eenige variatie moeten vertoonen maar ook dat de heeren Stoutjesdijk en Bonsema elkaar nog eens op het gebied van gasverwarming zullen begrypen. Intusschen schijnt dit ideaal de verwezenlijking nabij te komen. Wethouder Bonsema is het met den gas- deskundige in onzen Raad roerend eens, dat oliestookinrichtingen veel te duur en daarom uit den tijd zijn en hij gaf zelfs toe, dat de kosten van de verwarming van ons politiebureau, dat het vorige jaar 2400 aan gas van 2Y, cent de kubieke meter heeft verslonden, wel wat aan den hoogen kant zijn. De politieagenten worden den laatsten tijd al op wat lager temperatuur gehouden en wanneer, ook na deze bezuinigingsproef de verwarmingskosten nog te hoog blij ken, zal er naar ander stookmateriaal worden omgezien, zonder dat daarbij het voornemen bestaat de beschermers van onze veiligheid in de olie te zetten. Niet alleen het politiebureau zorgt er voor, dat het personeel van onze gasfa briek aan het werk kan blijven, ook de buitengemeenten welke wij dit jaar te be dienen hebben gekregen, zijn rcyale afne mers en het Alkmaarsche gas voldoet zoo goed, dat er daar heel wat meer verstookt wordt dan in den tijd toen men het in di verse kleine fabriekjes produceerde. De klacht, dat niet alleen de weezen, maar ook de woonwagenbewoners voor Alkmaar dure kostgangers zijn, heeft nie mand kunnen weerleggen, maar er werd terecht opgemerkt, dat men met beide categorieën wel eenig medelijden mag hebben en dus hebben de vroede vaderen de handen maar weer over hun edelacht bare harten gestreken. Voor de concentratie van onze bedrijven bleek nog altijd geen geschikt gebouw te zijn gevonden evenmin als men tot dusver den man ontdekt heeft, die overal verstand van heeft en dus als een soort Übermensch over diverse bedrijven zal kunnen regee- ren. Er waren trouwens allerlei bezwaren van wachtgeld en andere dingen, die een beletsel waren om diverse bedrijfsdirec teuren aan den dijk te zetten en dus zal men het uitstervingssysteem toepassen zonder daarbij eenige poging te doen om de resultaten te vervroegen. Over het nut van een centrale boekhou ding voor onze bedrijven waren de heeren Sietsma en Van Slingerland het hopeloos oneens. De eerste had iemand gesproken, die het ten sterkste had aangeraden en de tweede iemand, die gezegd had, dat men zich in Alkmaar wel tienmaal mocht be denken alvorens iets dergelijks tot uitvoe ring te brengen. Het merkwaardigste van het geval was, dat nader bleek, dat beide heeren een wethouder uit Den Helder hadden gespro ken, waar dit systeem sedert eenigen tijd in toepassing gebracht is en de eenige op lossing van het raadsel is, dat het twee wethouders met een verschillende appre ciatie van de Heldersche toestanden ge weest zijn. Of Alkmaar een eigen verificateur zal aanstellen hangt af van de meening van B. en W. die dat nader zullen bekijken. De wethouder van Publieke Werken voelde in het algemeen niets voor ar bei-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1