^Binnenland #<s©©©©®£- JLidiopcoqcamma 8 HONIG's KEUKENSTROOP^*#*""^ IzuMeimt i ALIHE ESTER'S ROMAN De koude. De onbewaakte overweg. Weer een doode.... Branden. <f^ O© €3>0 ^€4 €M> @0 QGOOè TWEEDE BLAD. Een inan overleden In de Hembrugstraat in Amsterdam is gister een man door de koude bevangen en aan de gevolgen overleden. De verbinding tusschen Harlingen en Vlieland en Terschelling. Tot dusver kon de bootverbinding tus schen Harlingen en Vlieland en Terschel ling normaal doorgang vinden. In verband echter met den zwaren ijsgang zullen vandaag twee schepen dezen dienst onder houden, die anders door één boot. wordt uitgeoefend. In het ijs vastgeraakt. De postboot „Geusau", die gistermorgen om negen uur met honderd passagiers aan boord uit Kampen naar Urk is vertrokken en ter hoogte van het Keteldiep in het inmid dels 25 c.M. dikke ijs was vastgeraakt, is er gistermiddag om half vijf in geslaagd even buiten de Ketel te komen. Echter achtte de bemanning het raadzamer niet verder te varen. Vandaag zou men bh daglicht naar Urk probeeren te komen. Vijftien passagiers hebben de boot ver laten en zijn over het ijs naar Schokland ge- loopen, waar zij in een werkkeet aan den dijk den nacht wilden doorbrengen. De overige passagiers bleven aan boord van de postboot. De bestuurder van zeswielige vrachtauto gedood; naast hem zittende man zwaar gewond; treinverkeer ernstig gestag neerd. Op den onbewaakten overweg in den Veenweg te Nootdorp (Z.H.) is gister middag een zeswielige vrachtauto op weg van Delft naar Baarn, door den elec- trischen trein, welke om 3.23 van Gouda naar Den Haag is vertrokken, ge grepen. De bestuurder, de 26-jarige J. T. Willemsen uit Baarn werd op slag ge dood, de naast hem in de cabine ge zeten Altena, eveneens" uit Baarn, werd ernstig gewond. De trein, die eerst driehonderd meter verder tot stilstand kwam, werd aan de voorzijde ingedeukt, terwijl door de botsing de ruiten werden vernield. Hierdoor liep de machinist aan beide handen kleine ver wondingen op, welke dadelijk werden ver bonden. Over enkele meters waren de dwarslig gers der spoorlijn vernield. Van den vrachtwagen, welke met vee koeken geladen was, werd de tractor -na de aanrijding in een nabijgelegen sloot ge worpen, terwijl de aanhangwagen over de rails werd geslingerd en totaal verslinterd werd. De lading van de auto verspreidde zich over den spoorweg, hetgeen met de overblijfselen van den vrachtwagen een ob stakel voor de passeerende treinen vormde. Het station Voorburg werd gewaarschuwd, waar de treinen werden opgehouden tot men met het opruimingswerk gereed was. Dit was omstreeks half zes, toen kon ook de trein uit Gouda zijn reis voortzetten, echter slechts op kracht van de achterste motoren. DE ZUIDERZEEWERKEN. Voordrachten over den Noord- Oostpolder. In de jaarvergadering van de afdeeling voor bouw- en waterbouwkunde van het Kon. instituut van ingenieurs zijn gister in de Dierentuinzaal te Den Haag eenige voordrachten gehouden over den Noord- Oostpolder van de Zuiderzeewerken. Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffelen, hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, sprak over: „het algemeen plan en zijn grond slagen". Prof. Ir. J. Th. Thijsse, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken, behandelde daar na het voor-onderzoek op waterbouwkun dig gebied. Ir. J. v. Schilthuis, eerstaanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken, behan delde tenslotte in aansluiting aan de beide vorige voordrachten achtereenvolgens de werken, die noodig zijn om te voorzien in de belangen van afwatering en scheep vaart van het oude land en de werken in den polder zelf. TIMMERFABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gisteravond brak brand uit in de tim merfabriek van de firma G. Kos aan de Weidestraat te Huizen (N.-H.) De fabriek, waarin een kostbare voorraad eikenhout was opgeslagen, alsmede zeer veel materiaal, brandde tot den grond toe af. Vermoedelijk heeft een lek in den schoor steen den brand veroorzaakt. RESTAURANT UITGEBRAND. Gisteravond te ruim negen uur zag een voorbijganger op de eerste verdieping van het perceel op den hoek van het Leidsche- plein en de Korte Leidschedwarsstraat te Amsterdam een vuurgloed. Met een stevigen druk van den schouder forceerde hij de deur, welke toegang geeft tot het restau rant „Dutch Oven", dat op deze verdieping is gevestigd, ten einde zich te overtuigen of zich hier nog menschen bevonden. Inmid- dls nam de brand welke hier woedde, grooter omvang aan, en was de eerste aan val, welke de brandweer op het vuur on dernam, was van de achterzijde, langs de trap, welke tot het restaurant toegang geeft. Hulpvaardige handen grepen de slangen ook beet, doch trokken deze, in de meening, dat de brand aan de voorzijde werd aange tast, juist den anderen kant uit Toen voldoende politiepersoneel aan wezig was, werd al het publiek op een ruimen afstand gehouden. Intusschen woedde het vuur fel, maar dank zij het feit, dat van de tweede verdieping de deuren waren gesloten, sloegen de vlammen niet .naar de beide hier gelegen kantoorvertrek- ken van de K. L. M. over. Wel blakerde deze verdieping door de hitte. De eerste verdieping brandde geheel uit. Het gelijkstraatsche gedeelte, waar het bagagekantoor van de K. L. M. is gevestigd, kreeg zeer veel waterschade. In allerijl werden de goederen en de administratieve bescheiden weggehaald en in het belenden de politiebureau ondergebracht. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen opsporen. IN WERKPLAATS VAN VETHANDEL TE ROTTERDAM. Omst»,eeks half vier is gistermiddag door het overkoken van een pot olie brand ont staan in -de werkplaats van den vethmidel der fiFma -Kolkman en Co. aan de achter- haven te Rotterdam. Het vuur tastte ook het als kantoor ingerichte woonhuis aan de voorzijde aan en spoedig stond de vrij* groote plaatijzeren loods in lichterlaaie. Het blus- schingswerk ondervond, ten gevolge van den verstikkenden rook en de felle koude veel hinder, doch in een goed half uur had de brandweer het vuur onder de knie. De schade is vrij groot. HELPT DE VOGELS IN DEN WINTER. Men schrijft ons: Nu de winter in al zijn gestrengheid zijn intrede heeft gedaan, vestigen vertegen woordigers van instellingen en vereenigin- gen, die zich bezig houden met bescherming van vogels, de aandacht op de noodzake lijkheid om de vogels door den moeilijken tijd heen te helpen door ze te voederen. Vogels zijn in den winter, als het voedsel in de vrije natuur schaars wordt, niet kies keurig en eten dankbaar wat hen wordt voortgezet. Met broodkorsten en etensresten kan men menigen vogel het leven redden, meezen eten graag kaaskorsten, spekzwoerd, pinda's, zonnepitten en hennepzaad, merels kunt ge helpen met rotte appels en fijnge sneden schillen van appels, peren en ba nanen. Het best kan men het voedsel geven op een voedertafel, minstens een meter boven den grond. De vogels kunnen dan niet zoo gemakkelijk door katten worden bespron gen- Een brochure, waarin men vele nuttige wenken voor het voederen van wilde vogels vindt, wordt op aanvrage gratis toegezonden door het secretariaat van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, Reguliersgracht 9, Amsterdam, of door het secretariaat van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage. DE VERBODEN VOETBALWEDSTRIJD. Verklaring van den burgemeester van Rotterdam. Tijdens de algemeene beschouwingen over de gemecntebegrooting van Rotterdam heeft de burgemeester, mr. P. J. Oud, gistermid dag in den raad ter zake het verbod van den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland meegedeeld, dat het hem persoonlijk niet on aangenaam zou geweest zijn als de regeering de verantwoordelijkheid voor het verbod op zich had genomen. Maar de verantwoorde lijkheid voor de orde rust bij den burge meester. Dat bewaren van de orde is niet repressief, doch vooral preventief. De burge meester durfde het doorgaan niet voor zijn verantwoording nemen, omdat er incidenten konden ontstaan met hoogst onaangename gevolgen. Het onaangenaamste voor spr. was, dat men bij dengene, die de beslissing nam, mo tieven veronderstelde, die er niet waren. Dat is niet in den raad gebeurd, maar wel er buiten. Bij het nemen van het besluit is spr. alleen geleid door zijn zorg voor handhaving der orde. Dat moest eigenlijk overbodig zijn te zeggén. Het zou een burgemeester weinig passen zich door andere overwegingen te laten leiden. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Uitbreiding van den Raad van Advies. Nadat zij de daartoe strekkende uitnoodi- ging hadden aanvaard, zijn door het hoofd bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond tot leden van den Raad van Advies benoemd de heeren jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van waterstaat en mr. P. J. Oud oud-mi nister van financiën en burgemeester van Rotterdam. Van dit college maakten reeds deel uit de heeren prof. dr. H. W. C. Borde- wijk, mr. D. Fock, prof. mr. A. C. Josephus Jitta en prof. dr. N. J. Polak. Het hoofdbestuur zal dezer dagen met de leden van den Raad van Advies overleg ple gen omtrent het vraagstuk van de verhou ding tusschen groot- en kleinbedrijf in den detailhandel. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ROSWINKEL. De Spaargelden zijn veilig, zegt de raadrrnan van het bestuur. Inzake de onregelmatigheden bij de Boe renleenbank te Roswinkel heeft de rechts kundige raadsman van het bestuur, mr. H. E. Timmerman te Tera'pel, thans een ver klaring aan de pers afgg^gd. Hij deelt daarin medé,* dat de coöperatie wettelijke aansprakelijkheid heeft, zoodat alle leden voor een tekort kunnen worden aangesproken met een surplus van vijftig procent boven hun aandeel in de bank. Hun aansprakelijkheid strekt zich niet alleen uit tot de in de registers voorkomende leden, maar ook tot hen, die op grond van hun han delingen als lid kunnen worden aangemerkt. Daarvoor zijn geen schriftelijke bewijzen noodig. Door den vermogenstoestand van den kas sier G. en van de leden kan reeds thans wor den vastgestseld, dat de spaargelden veilig zijn. Het bestuur doet al het mogelijke voor de crediteuren, hetgeen onder meer blijkt uit de faillissements-actje, ingesteld tegen den kassier, alsmede uit de algeheele samen werking met de justitie, om zoo spoedig mo gelijk tot een volledige opheldering te ko men. Daarbij is van de zijde van het bestuur de eisch gesteld van volstrekte handhaving van het bankgeheim, waarom de rechter commissaris aan de rijks-accountants heeft opgelegd, niets, tegenover wien dan ook, uit te laten over hetgeen hun inzake de bank bij, hun onderzoek bekend wórdt. Mr. Timnierman deelt voorts in zijn ver klaring mede, dat ter wille van besparing van hooge kosten het zeer gewenscht is, dat niet van de zijde van crediteuren een fail lissementsactie tegen de bank wordt inge steld. Mocht dit geschieden, dan zal het be- Donderdag 22 December. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 10— Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw, le.35 Avro-Amus.- orkest (opn.) 11.20 Orgelspel. 12. Winia Farberow's ensemble. (12.15 Ber. 12.45 Omroeporkest en gr.pl. 2.Voor de vrouw. 2.30 Avro- Aeolian-orkest. 3.Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zie ken en thuiszittenden. 4.30 Avro- dansorkest en soliste (opn.) 5. Avro-Weekkaleidoscoop. 5.25 Geluk- wenschen. 5.30 Avrc-Amus.-orkest. 6.25 Ber. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Pianovordr. 7.30 En- gclsche les. 8.ANP-ber., Radio journaal, mededeelingen. 8.20 Om roeporkest en solisten. 9.15 Radio- tooneel. 9.45 Verv. concert. 10.30 Avro-dansorkest. '11.ANP-ber., hierna Ensemble Pali. 11.4012. Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.—9.15 en 11—2— KRO, de NCRV van 10.—11— en 2—12—). 8—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10— Gr. pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Schept moed en vreest niet langer, causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1—1.20 Gr.pl.) 2— 2.55 Handwerkuurtje. 3.Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5. Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 De Vedelaars en gr.pl. 6.45 Kerk en zeeman, causerie. 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Causerie: Volhar den bij het ideaal, causerie. 8. ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Kon. Zangvereen. Excelsior, Residentie orkest en solisten, 8.45 Rondom de kribbe, causerie. 9.15 Orgelconcert. 10.ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11. Gr.pl. (11.50—12— Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.35 Het Harpkwintet. 12.03 BBC-Northern- Ireland-orkest. 1.Ph. Watt's Trio er solist. 1.20 Sidney Crooke en zijn licht kwartet. 1.50 BBC-Midland- orkest. 2.45 Gr.pl. 3.15 Deel. 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Het Richard Crean-orkest en solist. 6.20 Ber. 6.40 Voor de boeren. 7— Zang. 7.20 Gr.pl. 7.50 Radiotooneel met muziek. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.45 Jack White and his Collegians 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 BBC- Harmonie-orkest en solist. 11.35 H. Evans en zyh dansorkest en solis ten. 11.5012.20 Dansmuziek (gra- mofoonplaten). RADIO PARIS, 1648 M. 9._ i0.__ 10.25 en 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang! I.05 Van de Walle-orkest. 2.35 Pianovordr. 2.50 en 3.30 Gr.pl. 3.35 Pianovoordr. 3.50 Cello en piano. 4.35 Zang. .450 Gr.pl. 5.25 Zang en piano. 6.05 Radiotooneel. 7.20 Der- veaux-orkest. 8.35 Vioolvoordr. 8.50 12.05 Opera-uitz. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 Dresdener kleinorkest. 7.50 Om roeporkest. 9.20 Zonnewende-liede ren. 11.20 Omroepdansorkest en pianoduo. 1.30 Populair concert. 2.40 Volksmuziek. 3.20 L. Eysoldt en zyn orkest, instr. kwartet en solisten. 5.20 Kerstliederen. 5.40 Trioconcert. 6.35 Gr.pl. 8.20 Kerstprogr. 9.35 Omroeporkest en soliste. 10.05 II.20 Gev. concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep-- orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Om roepdansorkest en sóliste. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 en 9.20 Omroep orkest. 10.3011.20 Omroepdans orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en I.30 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 La bottega fantastica, ballet. 8.45, 9.35 en 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30Viool en piano. 7.50 Interview en deel. 8.20 Jit Rome: Omroep- symph.-orkest. (9.15 Ber.) 10.05 Ber. 10.2011.20 Omroeporkest en solist (opn.) GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Radio PTT Nord 9.50—11.20, Parijs R. II.20—12.30, Brussel VL 12.30 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Keu len 15.2015.55, Lond. Reg. 15.55—, 17.20, Brussel Fr. 17.20—17.50, Boedapest 17.5018.20, Brussel VL 18.20—18.35, Keulen 18.35—20.20, Brussel Fr. 20.2020.50, Parijs R. 20.50—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.20, Droitwich 12.20—18.40, Brussel Fr. 18.4019.20, Droitwich 19.20—24—. Lijn 5: Diversen. stuur daarop antwoorden met het aanvragen van surseance van betaling. Er worden thans speciale zitdagen gehou den, waarop-jsih die van de-bank iets te vor-j deren hebben of er iets aan verschuldigd zijn, daarvan opgave kunnen doen. Op deze wijze denkt men binhen den kortst moge lijken tijd een overzicht van de juiste positie te kunnen krijgen Zoodra men zoover is, zul len in een algemeene ledenvergadering na dere mededeelingen worden gedaan. OPVARENDEN VAN DE IJSELSTROOM IN VEILIGHEID. Behouden over het ijs te Enkhuizen aangekomen. De opvarenden van het beurtschip IJsel- stroom, voor wier leven men vreesde, zijn gistermiddag half twee na een tocht van zes uur over het bevroren IJselmeer behouden te Enkhuizen aangekomen. Nadat het K.L.M.-vliegtuig, dat met levensmiddelen naar Urk is gevlogen, het schip had gesignaleerd en men wist, dat de IJselstroom niet was vergaan, had men goede hoop, dat de opvarenden nog in leven waren en werden zooals gemeld reeds plan nen beraamd een hulpexpeditie te onder nemen. Dit is echter niet noodig geweest, daar schipper L. Kamper met zijn knechts J. Kiefte en L. Schenk de bemanning bestond niet uit twee, zooals aanvankelijk gemeld, doch uit drie personen zelf het initiatief hadden genomen om te voet den vasten wal te bereiken, hetgeen hun dan ook na een moeilijken tocht is gelukt. De oorzaak van het niet binnenvallen van de IJselstroom te Urk blijkt gelegen te zijn in een defect aan den motor, dat de beman ning Zaterdag.noopte in het zicht van het eiland voor anker te gaan. Zondag isUtt schip door den plotseling opkomenden lis- gang van zijn anker geslagen en naar de plaats waar het op het oogenblik ligt, 25 kilo meter ten Zuiden van Enkhuizen, gedrevan. De schipper overweegt, zijn boot door een ijsbreker te laten ophalen. BRUG TUSSCHEN NOORD- EN ZUID-BEVELAND. Kosten 1.320.000 gulden. In de gistermorgen gehouden vergade ring van de Prov. Staten om over te gaan tot het bouwen en exploiteeren van een brug tusschen Noord- en Zuid-Beveland, op de plaats waar thans het veer over de Zandkreek ligt. De kósten worden geraamd op 1.320.000 gulden. Na eenige korte dis cussies werd dit voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. HET HANDELSVERKEER MET FINLAND. ster werd te 's-Gravenhage door den mi nister van buitenlandsche zaken en den Fin- schen gezant hier te lande een overeenkomst onderteekend tot nadere regeling van het handelsverkeer tusschen Nederland en Fin land. De overeenkomst omvat eenerzijds een uitbreiding van de invoermogelijkheden in Nederland van eenige Finsche artikelen. 1 Uit het Engelsch [door W. A. C. 56) Na een half uur telefoneeren had hij 't zoo geregeld, dat hij om half twaalf van Buc kon vertrekken. Fergusson kwam terug en had zijn tele gram verzonden, dat hij zóó had opgesteld, dat de noodzakelijkheid van het bestellen van een auto wel begrepen zou worden. David, die zich door de telefonische op roepen door had geschoren, was gereed om te vertrekken. 't Eenige aandenken, dat hij van Laline bezat, was haar groote, saffieren ring, die in de voering van zijn jaszak was blijven zitten en die toevallig door Fergusson was gevonden. „Indien er vandaag een ring noodig is, zal het deze zijn", zei David met op elkaar geklemde tanden. Toen ging hij naar het telegraafkantoor in de rue des Petits Champs, om zelf het telegram aan Jack te bezorgen en een paar minuten over elf vertrok hij, met Fergusson naast zich, in een auto van het hotel naar Buc. Laline was gereed met het eerste gedeel te van haar toilet en in een rose peignoir wachtte ze op den coiffeur. Molly was naar de kamer teruggekeerd en hield haar in een opgewekte stemming. Het slimme vrouwtje veronderstelde, dat haar schoolvrienden om 'n volkomen onbe- grijpelijken reden haar huwelijk niet met blijdschap tegemoet zag. Wat een volsla gen onsens toch! Laline ging zooals ze het noemde in haar stand trouwen en de bruidegom was een volmaakte gentle man, een man, die haar aanbad en haar net zou laten doen, wat haar behaagde. En toch keek ze zoo norsch als een uil en je kon zien, dat ze op het punt stond te hui len. Molly wilde zoo graag weten wie het was, want iemand was het natuurlijk waarschijnlijk een getrouwd map. Terwijl ze op den kapper wachtten, praatte ze over Laline's toekomstige le venspositie en zei: „Eén ding, Laline je moet trachten gauw een zoon te krijgen, 't Geeft je te genover de familie zoo veel meer prestige, indien je moeder van een mannelijken na komeling bent". Gelukkig keek Laline op dat oogenblik naar haar nagels ,die ze polijstte, want daardoor kon haar slimme vriendin de uit drukking, die er in haar oogen kwam, niet zien. 't Eenige wat ze zei, was: „Dat spreekt vanzelf". „Je zult bemerken, dat je die Engelschen eerst moet kennen; is dat eenmaal het ge val, dan zijn ze ontzettend eenvoudig en betrouwbaar maar in vertrouwen wil ik je wel zeggen, dat er enkele dingen zijn. die wij moeten leeren. In de erste plaats: „zeg altijd minder dan je bedoeling is nooit meer". „Voel jij je hier gelukkig, Molly?" „Gelukkiger dan ik ooit zou kunnen zeg gen. En zoo zal het jou ook gaan". Celestine kwam zeggen, dat de kapper er was en Molly verliet de kamer om zich zelf verder te kleeden. Jack, die met zijn bruidsjonker in hotel Lord Warden te Dover logeerde, kleedde zich ook. Zijn gemoedsstemming was kalm en er was geen bezorgdheid in zijn hart. Hij was zich bewust, dat hij alles wist en daarom het leven met Laline kon begin nen, zonder angst dat daarop door ver rassingen een schaduw zou worden gewor pen. Laline's kind zou hem dierbaar zijn en misschien zou hij eens een eigen kind hebben. Na de receptie zouden zij per auto naar Folkestone gaan en de avondboot naar Boulogne nemen en verder naar een hem bekend, afgezonderd plaatsje in Zwitser land reizen. Handig strikte hij stevig zijn lichtgrijze das; zijn knecht gaf hem zijn onberispe lijke jacket en zei hem dat zijn hooge hoed in de doos was. De kleine bruidsmeisjes lunchten boven, in de voormalige schoolkamer van Chan- nings. De tweede heel kleine page huilde omdat freule Betty Hurtsmanseau haar vinger in zijn oog gestoken had. Maar de tranen waren spoedig gedroogd en onder veel gepraat en drukte van Je kinderjuf frouw en kindermeiden werden de acht kinderen naar hun kamer gebracht om hun jurkjes aan te trekken, waarin de meisjes er zouden uitzien als een bosje lathyrus. Mevrouw Greening was in haar leven nog nooit zoo gelukkig geweest! Ze was gastvrouw van een groot aantal menschen van beteekenis en haar nicht Laline deed een schitterend huwelijk, want al zou Jack te zijner tijd slechts graaf worden, zijn titel was van veel cuderen datum dan die van den markies van Molly. Celestine begon een vreeselijke wroeging te krijgen. Lang geleden, voordat ze naar Amerika was gegaan, was ze katholiek ge weest en al had ze in de laatste tien jaar haar godsdienstplichten zeer verwaarloosd, in een hoekje van haar ziel was ze gods dienstig gebleven. Indien het eens haar invloed te wijten ware, dat haar troetelkind een groote zon de bedreef! Maar wat had ze pnders kun nen doen? Rechter Whitmore zou de bruid aan den bruidegom overgeven, aangezien hij zoo'n oud vriend was en mevrouw Whitmore, vriendelijke, eenvoudige ziel, die ze was! verheugde zich over Laline's groote geluk. Ze had het altijd wel geweten, vanaf het eerste oogenblik, dat ze op de Olympic kwam, dat Laline en Jack voor elkaar wa ren geschapen. Wat Louise Greening betrof ze vond het dwaas, dat die zich zoo op een voetstuk plaatste. Hadden zij niet, voordat Louise met dien rijken broeder van me vrouw Lester trouwde, in Oklahoma, toen zij nog kinderen waren, met elkaar ge speeld en op eikaars rug over schuttingen geklommen? Toen de coiffeur vertrokken was en La line weer alleen was. kon ze niets anders doen dan bidden om vergiffenis, indien ze een zonde beging en om kracht om Jack gelukkig te maken. Voor haar zelf was het leven voorbij Voortaan moest haar eenig levensdoel zijn te trachten Jack's nobele opoffering te ver gelden. Misschien zou eenmaal haar ziel zich aan den toestand van moedeloosheid, waarin die zich thans bevond, weten te ontworste len en zou ze in staat zijn behoorlijk haar plicht te vervullen en alles, wat in haar nieuwe positie van haar geëischt werd. naar haar beste krachten te volbrengen. Misschien zou dat haar vrede geven. Het was nu te laat haar plan te wijzigen. Terwijl ze haar eenvoudige lunch ge bruikte, was ze geheel alleen geweest, maar nu kwam Molly binnenstormen. Ze zou Celestine helpen om haar de wondermooie bruidsjapon van goud- en zilverbrocaat aan te doen en den sluier onder den diamanten bandeau van den ouden graaf te bevestigen. Celestine was ongewoon stil en scheen een paar malen tranen uit haar oogen te vegen, maar Laline was thans volkomen kalm. De eenvoudige, middeleeuwsch uitziende japon deed haar slanke gestalte volmaakt uitkomen; de lange mouwen reikten tot halverwege haar doorzichtige handen. Om haar blooten hals droeg ze aan een lange, dunne ketting het hart van robijn, dat ze van Jack had gekregen. Haar eenvoudige tulon sluier golfde neer op den sleep van zilverkleurige, met goud afgezette stof, die van haar schouders afhing. Zè scheen een weer levend geworden mystieke bruid uit de vijftiende eeuw eeen jonge vrouw uit den tegenwoordigen tijd- J „Je ziet er engelachtig uit!" zei Molly- (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6