De psychologische fout van Chamberlain. 1 S?m 0 0?"Snd, bereid scheen hen, Het standpunt der Engelsche oppositie. De criticus is qeen „warmonger Russisch—Japansche spanning. Japansche troepen naar Mandsjoekwo. Toespraken van Casky en Ciano. Wordt het rustiger in Palestina? De Duitsche export- concurrentie. Engelsche tegenmaatregelen. „Hitier heeft voldoende teekens gegeven". Maar de feiten Voorstel van Schacht wordt bestudeerd. Rublee in Januari naar Berlijn. De algemeene toestand. Laguardia aangevallen en neergeslagen. Arrestaties bij Spaansche opstandelingen. Nieuws in 't kort. ?L DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1938. (Van onzen correspondent.) LONDEN, 20 December 1938. Het is nu drie maanden geleden dat Neville Chamberlain zich door zijn sen- sationeele vliegtocht naar Berchtesga- den voorgoed een plaats in de geschie denisboeken van de toekomst verwierf De episode is zoo vol drama, de daad zoo rijk aan verbeeldingskracht, dat zij voorbestemd is de naam Chamberlain voor tallooze generaties te bewaren. Het is misschien het eenige ongewone wat deze droge, nuchtere man ooit heeft gedaan, maar dit eene is genoeg om hem zijn plaats onder de groote romantische figuren van de geschiedenis te verzeke ren. Zoolang de menschen nog vatbaar blijven voor het dramatische en avon tuurlijke in de historie, zoolang zal de naam Chamberlain blijven leven. Daar aan kan geen twijfel bestaan. Geen groot staatsman. Aanzienlijk minder zeker is het of de ge schiedenis zal oordeelen dat de man wiens naam voorgoed aan het drama van Septem ber 1938 verbondei. zal blijven, een werke lijk groot staatsman was. Daaromtrent heer- schen ook nu reeds scherpe meeningsver- schillen. Er is een groote categorie van menschen, vooral vrouwen, die elke critiek op den premier met de grootste verontwaar diging van de hand wijzen alsof het heilig schennis was. Chamberlain is voor hen de man die het nameloos leed van den oorlog aan de wereld bespaart heeft, en dat is voor hen genoeg om hem boven alle critiek te verheffen. Zelfs de minste aanmerking wordt door hen ondervonden als een bewijs van .schandelijke ondankbaarheid". Rede lijke discussie met deze lieden is niet moge lijk. Zij gelooven in „den man die den vrede gered heeft", en tegen geloof valt met logi sche argumenten niets uit te richten. D.t blind vertrouwen in den premier is echter allerminst universeel. Hij heeft in alle krin gen des volks zijn tegenstanders, die even overtuigd niet in hem gelooven als zyn aanhangers het wel doen. 0m v00V*e hand liggende redenen kunnen de stem mingscijfers in het Lagerhuis niet geacht worden een correct beeld te geven van de relatieve sterkte dezer twee &oe£n Z f*- ven geenerlei afspiegeling van de huidige staat der publieke opinie. Het toeval wil echter dat wij over een ander middel be schikken om de publieke opinie over Cham- Sta peilen, en del 1. he.J-ulWt een onlangs ingestelde enquete van het British Institute of Public Opinion. Op de vraag Zijt gij tevreden met Chamberlain als premier?" antwoordden 49 pCt. van to taal aantal gevraagden ja, 40 pCt. neen en stralen de overblijvende 11 pCt. geen mee- ntng uit. Gezien de wetenschappelijke wijze waarop de British Institute of Public Opi nion bij haar enquêtes te werk gaat en de Sweerdige correctheid tejietjootapjl.n van verkiezingsuitslagen die met deze werkwijze bereikt is, mogen bovenstaande cijfers als een redelijk goede index van Chamberlain's huidige P°Pular'" Sit bij het Engelsche volk worden be- schouwd- Geen „„„„twist leider. Het zou dus blijken dat de Engelsche premier zich nog allerminst die positie van onbetwist leiderschap heeft verwor ven waar zijn vurigste aanhangers vaak aanspraak voor hem op maken. Tiidens de emotioneele spanning van de crisis leek het een oogenblik alsof hy wer kelijk de vader van zijn volk" zou worden, de behoefte aan een leider was toen zoo Hat vriiwel het geheele volk, onge- vertrouwen te schenken. ta.nX.zen die gevolgd hadden wendden zich weer heTrouw aan den nationalen leider moest weer plaats maken voor trouw aan de pa ir y en van de nat^na^ bleef nog van «evaar gesmeed schee maanden slechts de herinnering ldh id nder na Berchtesgaden is de verdeeian het Engelsche volk grooter dan ooit terwip de tusschentijdsche verkiezingen geven dat Chamberlain's positie in het land eerder rwekker den sterker Wat is de verklaring van dit W^dver^ jmreide wantrouwen in „den man vrede gered heeft?" Conservatieve sprekers plegen het gaarne voor te stellen verzet tegen Chamberlain ui tegen- digde oorlogszuchtigheid van zy B standers voortspruit Iedereen die het waagt het buitenlandsch beleid van den - „rititppren wordt prompt voor PwamX» «iSSlten. Dit is een even £X,op. els doorzichtig. truc op d. gevoelens van het kiezerspubliek te wer ken. Te zeggen dat de critici van Cham berlain's verzoeningspolitisk den oorlog willen is erger dan dwaasheid, het is eenvoudig laster. Zij verlangen de vrede even vurig als de premier en zij critiseeren hem slechts omdat zij er van overtuigd zijn dat de wijze waar op hij dit gemeenschappelijke doel nastreeft den vrede eerd-T in gevaar brengt dan haar behoedt. De psychologische fout. Chamberlain baseert zijn politiek op de overtuiging dat hij er met tegemoetko mendheid, vriendelijkheid en royaliteit in zal slagen de vriendschap en eerbied van de dictatoren te winnen. Daarmee begaat hij volgens zijn critici een kardinale, psy chologische fout. Hij begrijpt niet, of wil niet toegeven (want, terwijl niemand zal willen beweren dat de premier niet intel ligent is, moet toch worden erkend dat hij een uitermate koppig man is uie een een maal ingeslagen weg niet dan onder den grootsten druk zal opgeven), dat de dictato ren elke tegemoetkomendheid als een be wijs van zwakte opvatten en elke concessie zullen misbruiken om telkens weer nieuwe en nog verder gaande concessies te eischen. Hij wil niet inzien dat de dictatoren voor zijn prijzenswaardig ideaal van een vriend schappelijke, internationale samenleving niets voelen, dat zij even overtuigde als bekwame spelers van het oude spel om de macht zijn, en dat de veiligheid en de vre de van het Britsche Rijk derhalve gebieden dat het dit gevaarlijke spel met evenveel ernst en bekwaamheid zal spelen als de te genspelers. Met andere woordenn Engeland mag zich niet langer in slaap sussen met schoone droomen van Europeesche verbroe dering, het moet de realiteit mbeschroomd onder oogen zien. Het moet naar verzoe ning blijven streven, maar het moet er zien rekenschap van geven dat een dergelijke verzoening slechts mogelijk is, de basis van een wederzijdsch respect. Machtspolitiek. Een zoodanig respect zal niet worden verkregen door te praten over idealen van internationale samenwerking, waar de dictatoren niets dan minachting voor hebben. Het zal niet worden verkre gen door een politiek van eenzijdige tegemoetkomendheid en concessies, die door de dictatoren slechts als bewijzen van democratische decadentie worden opgevat. Respect zal slechts worden verkregen door het eenige argument waarvoor de dic tatoren vatbaar zijn: macht. Daarom moet Engeland zich bovenal op de versterking van zijn machtspolitiek toeleggen. H?t moet niet alleen zijn bewapening veel krachtiger ter hand nemen dan tot nu toe, het moet de macht ook zoeken in het win nen van nieuwe bondgenooten, en het moet last and not least bewijzen dat het het spel van de dictatoren verstaat door de ietwat kwispelstaartenden toon van zijn di plomatie en den zoetelijken aard van zijn of- ficieële uitingen te laten varen, niet voor dreigementen, maar voor een sobere koele zakelijkheid. Ziedaar, zoo kort mogelijk uiteen gezet.de positie van Chamberlain's tegenstanders. Er wordt in het buitenland vaak zoo wei nig begrip voor getoond en zij wordt in het binnenland ten behoeve van het partij- voordeel veelal zoo geheel verkeerd voor gesteld dat de billijkheid deze uiteenzet ting van het oppositioneele standpunt wol scheen te rechtvaardigen. Op den spoorweg PeipingMoekden heeft zich een nieuwe stremming van het verkeer voorgedaan tengevolge van de omvangrijke troepenbewegingen, naar uit betrouwbare bron te Peiping gemeld wordt. Er wordt verklaard, dat kort geleden vijf Japansche divisies uit Noord-China zijn vertrokken naar Mandsjoekwo op grond van de algemeene nervositeit over den Rus sischJapanschen toestand. Deze divisies zijn onttrokken aan Sjantoeng, Zuid-Hopei en Sjansi, aangezien de ontworpen op- marsch met het doel den weg der Russi sche leveranties aan China af te snijden niet ten uitvoer is gelegd. Het visscherijverdrag. Het Japansche publiek vraagt zich af of het Japansch-Russische geschil over het vraagstuk der visscherij aan de Siberische kust niet zal uitgroeien tot een nieuw inci dent van Tsjangkoefeng, d.w.z. tot een nieuwe krachtmeting tusschen de beide landen. Uit naam der Japansche regeering heeft de ambassaderaad Haroekisjo Nisji den 13den December aan Moskou een week den tijd gegeven om het Japansche voorstel betreffende de verlenging van het vissche rijverdrag te aanvaarden en deze termijn liep gisteren af. Van bevoegde Japansche zijde wordt vernomen, dat de instructies, die vanochtend aan Togo, den Japanschen ambassadeur te Moskou, getelegrafeerd zijn, hem voorschrijven, de Sovjet-regee ring te waarschuwen, dat zij alleen de ver antwoordelijkheid zal dragen voor verwik kelingen, die uit verwerping der Japansche voorstellen zouden voortvloeien. Na het onderhoud tusschen Litwinof en Togo, den Japanschen ambassadeur te Moskou, schijnt de mogelijkheid van een overeenkomst inzake het visscherijverdrag tusschen de Sovjet-Unie en Japan verder verwijderd dan ooit. Aan den maaltijd te Boedapest ter eere van den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, Ciano, heeft zijn Hon gaarsche collega, Casky, een toespraak ge houden, waarin hij zeide, dat het bezoek van Ciano een reden van vreugde voor het geheele Hongaarsche volk en een nieuw bewijs van de nauwe banden van vriend schap tusschen beide landen is. Deze vriendschap heeft ten doel het stichten van vrede in Midden-Europa, op den grondslag van recht. Op diezelfde beginselen is de spil RomeBerlijn geïnspireerd. De Hon gaarsche buitenlandsche politiek volgt de lijn van de spil ten aanzien van het streven naar vreedzame betrekkingen tusschen de naties. De conferentie te München, die de we reld verlost heeft van de nachtmerrie van een oorlog, heeft een nieuwe geestesge steldheid doen ontstaan, waardoor alle mo gendheden haar onderlinge geschillen op vreedzame wijze kunnen regelen. Daarme de hangt samen de scheidsrechterlijke uit spraak van Weenen, die den terugkeer van een millioen broeders naar het Hongaarsche vaderland mogelijk maakte. Daarom is Hongarije zeer dankbaar jegens zijn groo- ten vriend Mussolini". Gisteren is in Palestina wederom een vredesgebaar van Arabische zijde gekomen, toen de burgemeester en Moefti van de Mohammedaansche stad Jenin tegenover den Britschen assistent-commissaris ver klaarde, dat zij bereid zijn tot medewer king voor de handhaving van orde en rust. De Moefti die den Britschen autoriteiten de verzekering kwam geven, dat hij bereid is mede te werken aan de handhaving der orde, was vergezeld van twintig gemeente raadsleden en notabelen. De heeren ver klaarden er over voldaan te zijn, dat gis teren vijf Arabische leiders, die naar de Syechellen waren verbannen, hun bewe gingsvrijheid hebben herkregen. Een tweede bewijs voor het tanen der terroristische actie ziet men in het feit, dat verscheidene duizenden Arabieren identi teitskaarten en reisvergunningen hebben aangevraagd. De Britsche commercieel attaché te Berlijn is gisteren naar Londen teruggekeerd. Hy is ontboden voor overleg met de leiders der departementen die betrokken zijn by de fi- nanciëele economische en handelskwesties, die zoowel Duitschland als Groot-Britannié raken. De recente Duitsche exportcijfers zyn teleurstellend geweest een in Berlijn gevoelt men eenige ongerustheid ten aanzien van den handel van het land met andere naties. Het voornaamste doel van Schachts bezoex was die kwestie te bespreken. Magowan, de Britsche handelsattache te Berlijn, zal tevens rapport uitbrengen over de Duitsche opvatting ten aanzien van het wetsontwerp op de export garanties, dat thans in het parlement in behandeling is en dat ten doel heeft Britsche fabrikanten te helpen om het hoofd te bieden aan oneerlijke concur rentie uit het buitenland. Britsche firma's in Midden-Europa voeren een strijd tegen Duitsche ondernemingen, die met behulp van staatssubsidie in staat zijn om voortdurend onder de pryzen van haar concurrenten te blyven. Naar verluidt heeft men te Berlyn nota genomen van de waarschuwing, die Hudson kort geleden in dit verband heeft uitge sproken. Duitschland zou thans begrijpen, dat Britsche firma's zullen worden beschermd. Het is niet waarschijnlijk, dat Duitsch land een antwoord zal geven op het be roep, dat Chamberlain heeft gedaan op een teeken, dat Duitschland bereid is tot sa menwerking tot het uit den weg ruim van de dreiging van een Europeaschen oorlog, Veeleer is de officieele houding te Berlijn deze, dat Hitier in zijn redevoeringen reeds voldoende teekens gegeven (heeft) om Groot Brittanië tevreden te stellen, wan neer ze het slechts wilden gelooven. Als en wanneer er een nieuwe crisis ontstaat, kan men er op vertrouwen, dat Duitschland zijn wensch tot vrede zal toonen", aldus ver klaarde een welingelichte woordvoerder gisteravond tegenover een vertegenwoor diger van Reuter. Rublee, de secretaris van de intergou- vernementeele commissie voor het vluch telingenvraagstuk, zal naar verwacht wordt in het begin van 1939 een bezoek brengen aan Berlijn ten einde het plan te bespreken inzake de emigratie der Joden, dat dr. Schacht bij zijn bezoek aan Londen officieus ter sprake heeft gebracht. Het plan is gisteren bestudeerd in een vergadering van financieele deskundigen, waar Groot-Brittannie, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Nederland ver tegenwoordigd waren. De Duitsche voorstellen houden nauw verband met het Duitsche economische leven. De Duitsche opvatting is, dat Groot- Britannië en Amerika iets zouden kunnen doen voor de Joden door het vergemak kelijken van den Duitschen uitvoer. Duitschland stelt voor, dat men den emigreerenden Joden zou kunnen toestaan 20 van hun vermogen mee te nemen, mits de landen, waarheen zij emigreeren meer Duitsche goederen koopen. Exploitatie van de Jodenver volgingen. Ofschoon het Duitsche plan een lauwe ontvangst vond, daar zooals men weet ,het algemeene gevoelen was, dat Duitschland dubbel voordeel tracht te trekken uit zijn vervolging der Joden, ten eerste door een groot deel van hun rijkdom tot zich te trekken en ten tweede door zijn ex- porthandel te verbeteren, is het plan in de vergadering van gister niet ver worpen. Het werd aandachtig bestu deerd en de deskundigen wisselden van gedachten. ALKMAAR, 21 December 1938. De Duitsche perscommentaren op de rede van den Engelschen minister-president Chamberlain zijn niet onbelangrijk. Ze vertegenwoordigen immers in feite de mee ning van de Duitsche leiders, niet die van het Duitsche volk. En omdat van volksin vloed in Duitschland geen sprake is, betee- kent de meening der Duitsche bladen die van hen, die zoowel op het gebied der binen- als buitenlandsche politiek de rich ting bepalen. Van eenige toenadering tot het Engelsche standpunt blykt nog niets. Dat is gege ven de geschillen tusschen de twee landen ook niet wel mogelijk. Men behoeft slechts te denken aan de rivaliteit op han delsgebied (Z. O. Europa) en aan de vluch telingen-kwestie, die Duitschland men nu nog wil expoiteeren ook door het vragen van een crediet ten einde de emi gratie van vluchtelingen uit Duitschland éneen groote export mogelijk te maken, om dit te begrijpen. Het „Berliner Tageblatt" verklaart, dat „voor een overeenkomst twee partijen noo- dig (zyn). Het is niet voldoende, dat twee mogendheden elkaar ontmoeten, zy moeten ook elkaar begrijpen. Het Derde Rijk maakt een duidelijk onderscheid tusschen de vriendschap met gelijkgezinde mogendhe den, als Italië en de betrekkingen tot de westelijke mogendheden, welke niettegen staande innerlijke tegenstellingen zoo posi tief mogelijk worden gehouden. Met Frankrijk zyn de betrekkingen op het oogenblik gemakkelijker dan met Engeland, aangezien de gemeenschappelijke grenzen met Frankrijk een punt van uit gang vormen. Duitschland en Engeland hebben geen gemeenschappelijke grenzen, doch met eenigen goeden wil kan ook Engeland zyn deel bijdragen bij de beper king van de bewapening der wereld, welke niet is ontstaan door gebrek aan inzicht vah Duitschland, doch door de weigering medewerking te zoeken mat Duitschland" De „Berliner Lokalanzeiger" schrijft met voldoening te hebben vernomen, dat „ook Chamberlain van oordeel is, dat een Euro peesche vrede niet mogelijk is, wanneer niet Duitschland als gelijkgerechtigde hier aan deelneemt". Het blad wenscht geen polemiek vast te knoopen aan de rede van Chamberlain, doch vraagt wel of Chamberlain in de af- geloopen vijf jaar, welke Hitier aan het bewfnd is, nog geen teekenen heeft gezien, dat Duitschland den vrede wil" en wijst hierbij op het vlootverdrag ->n de verkla ring van München. Vervolgens wordt erop gewezen, dat de „vredesproclamatie van den Führer van 21 Mei 1935 onbeantwoord (is) gebleven". Deze Duitsche opvatting is niet nieuw. Dat al die „vredes-klanken" uit Duitsch land, al die verklaringen en verzekeringen van Hitier zoo weinig geloofd worden is echter niet zoo onbegrijpelijk al men van Duitsche zijde pleegt voor te stellen: Het wantrouwen wordt gewettigd door de niet te loochenen feiten. Minister-president Chamberlain houdt zich bezig met een onderzoek naar de ver- toogen der „junior" ministers over het tempo der herwapening. Het is waarschijn lijk, dat men nog iets over de kwestie zal hooren voor het Kerstreces. Ook algemee ne verkiezingen in de eerstvolgende maan den lyken onwaarschijnlijk. Intusschen blijft het een feit, dat er in het parlement een zekere mate van onbe haaglijkheid over den toestand der defensie bestaat. Er is ook verschil van meening over de vraagstukken van gedwongen dienst en een ministerie van voorraden, terwijl enkelen het betwjj- felen, of een bezoek aan Rome verstandig en nuttig i s. Het waarschijnlijkst lijkt het, dat nog juist voor het weder bijeenkomen van het parlement een verwisseling van portefeuil les tot stand zal komen, waarbij wellicht Maugham, Runciman en Winterton betrok ken zouden zyn. Voor Rublee naar Duitschland gaat, zal hy in contact treden met de 32 mogend heden van Evian, ten einde haar meening over de voorstellen tt vernemen. Het is mogelijk, dat hy wijzigingen of tegen voorstellen zal indienen. Het standpunt van sommige kringen, aldus Reuter, is dat er eenige wijziging in het plan moet worden gebracht, voordat de aangevangen besprekingen tusschen Schacht en Rublee te Londen met profijt in Duitschland kunner. worden voortgezet. Op de treden van het stadhuis te New-York heeft gisteren een zwaar gebouwde man zich plotseling op burgemeester Laguardia geworpen en hem met den vuist neergeslagen: De politie en omstanders renden op den aanvaller toe en sloegen hem buiten be wustzijn. Burgemeester Laguardia herstelde zich spoedig en gaf order tot het wegleiden van zijn aanvaller. Er is nog geen verklaring gegeven van den aanval op burgemeester Laguardia. Men herinnert er echter aan, dat een paar dagen voor zijn vijf en zestigsten verjaar dag Laguardia een briefje heeft ontvan gen, waarin hij met den dood bedreigd werd, wanneer hij voortging met het rich ten van aanvallen op de Duitsche natio- naal-socialistische partij. Niet geheel toerekeningsvatbaar? De aanvaller van Laguardia is een ze kere Hagen, die niet geheel toerekenings vatbaar schijnt te zijn en daarom in een ziekenhuis ter observatie is opgenomen. Laguardia heeft tegenover de pers ver klaard, dat Hagen hem ongeveer vier jaar lang lastig had gevallen met sollicitaties, waarvan hy den aard niet mededeelde. De aanval op Laguadia heeft in alle Amerikaansche kringen aanzienlijke beroering gewekt en men wijst op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan het drieste optreden van ele menten, die opgehitst zijn door bui tenlandsche propaganda. In gezaghebbende kringen te Londen wordt vernomen, dat een pakket, met een incrimineerenden inhoud, door Spaansche grensautoriteiten te Irun is gevonden in een consulairen zak, die verzonden was door het Britsche vice-consulaat in San Sebas- tian aan de Britsche ambassade te St. Jean de Luz. Een volledig onderzoek wordt in gesteld door de Spaansche opstandelingen. Men verneemt, dat in verband met het geheimzinnige pakket, te San Se- bastian en Burgos verschillende arres taties zijn verricht. Onder meer zijn verscheidene officieren, van het leger der opstandelingen aangehouden. Men zegt, dat eenigen hunner leden van den generalen staf zijn. Naar verluidt, bestaan de documenten in kwestie uit kaarten, die gebruikt worden door den generalen staf der opstandelingen; dat het plannen voor een offensief zouden zijn, wordt tegengesproken. Tarragon gebombardeerd. Tarragon is gisteren door dertig drie-mo- torige vliegtuigen der opstandelingen be stookt, die meer dan vijftig zware bommen omlaag hebben geworpen. Vijftien gebou wen werden geheel vernield. Vervolgens hebben de vliegtuigen andere plaatsen in de provincie bestookt. Aan de fronten heerscht rust. Gemeenteraadsverkiezingen te War schau. - Blijkens de officieele uitslagen van de Zondag gehouden gemeenteraadsverkie zingen krijgt de nationaal-democratische nationale partij 407 zetels, het kamp der na tionale unie 387, de Poolsche socialistische partij 174, de arbeidsparty van generaal Halier 53, de Joodsche partijen 56, de Duit sche eenheidslijst 16 en verschillende andere kleine groepen 77 zetels. Roemeensch minister biedt ontslag aan. - De minister van buitenlansche zaken van Roemenië, Comnen, heeft zich gisteravond na afloop van den ministerraad naar den koning begeven om zijn ontslag aan te bie den. In politieke kringen te Boedapest meent men te weten, dat de vroegere onderstaats secretaris Gafencu, thans directeur van het dagblad Timpul, tot minister van buiten landsche zaken zal worden benoemd. Zijn benoeming zal als het begin van een nieuwe buitenlandsch-politieke activiteit van Roe menië moeten worden beschouwd. De ramp op de Taag. - Een duiker is erin geslaagd, door te dringen tot het wrak van de Maandag op de Taag (Portugal) ge zonken „Tonecas". Hij telde twintig lijken, die in het wrak opgesloten zaten. De slacht offers, die zoo plotseling door den dood wa ren verrast, hadden zich in hun doodsangst aan elkaar vastgeklemd. Naar men weet, zijn Maandag reeds vijf lijken opgevischt, en men gelooft, dat nog verscheidene lijken door den stroom zijn meegevoerd. Zal minister Cummings Grynszpan ver dedigen? - De minister van justitie der Ver. Staten, Cummings, die in Januari uit het ka binet treedt, overweegt volgens berichten in de pers een aanbod, zich te belasten met de verdediging van Grynszpan, die te Parijs den Duitschen legatieraad Von Rath heeft vermoord. Poging tot uitbreken. - Een aantal ge detineerden in de gevangenis te Mc Alester (Oklahoma, V.S.) heeft gepoogd uit te bre ken. De bewakers kwamen evenwel tusschen- beide en een gevangene werd doodgeschoten en een ander gewond. i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9