De begrooting sociale zaken. Otechlszakeit Publicaties PARLEMENT Plan-Westhoff in principe aanvaard. Eenige cijfers. Arrondissemerits Rechtbank te Alkmaar. BERGEN SCHAGERBRUG DERDE BLAD. meest natuurlijke werkverschaffing, welke zich thans voordoet, n.1. het onderhoud der ijs wegen, niet als zoodanig ter hand mag nemen? Zijn de ministers niet van meening, dat aldus aan het maken van tochten per schaats door de provincie Friesland, gelijk ook aan den beroemden elfstedentocht, weiken men voornemens is weldra te houden, risico's zijn verbonden, welke bij een meer doeltreffende behartiging der werkverschaffing konden worden vermeden, daar aldus de toestand als vanouds kon worden hersteld? Zijn dus de ministers bereid onverwijld maatregelen te treffen, opdat de traditie van den „baanveger" worde hersteld? Zijn de ministers alsdan genegen, hun, die in werkverschaffing op de baan worden geplaatst, althans een billijk bedrag van de te ontvangen „baancenten" ten eigen profjjte ten goede te laten komen? Worstelen. WEDSTRIJDEN VOOR S. S. S. Een onbesliste strijd tegen Ajax (A'dam). De Alkmaarsche krachtsportvereeniging Sport Staalt Spieren heeft gisteravond" haar tweeden wedstrijd gehouden in „Het brandpunt" van den heer van Gijzen aan de Laat tegen de sterke tegenstander Ajax uit Amsterdam. Het talrijke publiek, dat ondanks sneeuw en vorst opgekomen was, heeft een van begin tot eind spannenden strijd aan schouwd tusschen twee ploegen die weinig voor elkaar onderdeden. Het begin was voor S. S. S. gunstig. De snelle S. Schut gaf een goede partij tegen H. Elderman, die tot twee maal toe aan een nederlaag wist te ontsnappen. Het bleek slechts uitstel van executie, want na 5 min. 45 sec. bracht Sam Schut hem een touché nederlaag toe. Jensma (S. S. S.) kon den voorsprong niet handhaven in zijn partij tegen Schou ten, die de eerste periode een gering pun- tenvoordeel verkreeg en hoewel Jensma alles nog probeerde, het lukte hem niet. Schouten wist in de laatste minuut een touché overwinning te behalen. Hierdoor waren de partijen weer gelijk en een punten-zege van Roos of Boersen deed de Amsterdammers in het voordeel komen. Boersen, die ruim 3 jaar niet ge worsteld had en slechts weinig getraind was, had te weinig uithoudingsvermogen. Wel gelukte het hem enkele malen Roos goed op de mat te krijgen, doch dit ver mocht hem geen puntenvoordeel op te leveren. Boersen zal zeker, wanneer hij weer goed getraind heeft, betere successen kunnen bereiken. J. Schut deed voor zijn naamgenoot niets Oi.der en behaalde een welverdiende tou ché-overwinning op Mulder, daarbij ge bruik makende van een te gewaagde ma noeuvre van den laatste, die tevens diens nederlaag beteekende. Kok en Schouten gaven een prachtige partij te zien, waarbij Schouten 'n kleinen punten-voorsprong kreeg. In de laatste minuut scheen het, alsof Kok toch nog zou zegevieren, maar de tijd redde Schouten. De pauze ging in met S. S. S. 6'A en Ajax 7% strafpunt. Na de pauze begon S. S. S. niet geluk kig. Schats zoowel als Zwanenburg moes ten een punten-nederlaag slikken, on danks de goede partijen die ze verwerkten. Ook nu bleek, dat Zwanenburg het van een snelle beslissing moet hebben. Thans duurde de strijd te lang en deed ver moeidheid zich gelden. W. Kaandorp bracht weer een Alk maarsche overwinning. Zijn partij tegen A. Elderman was zeer spannend. De krachten waren gelijk en hier zou snelheid moeten beslissen. De eerste 8 minuten wa ren onbeslist, doch na de verlenging trad Kaandorp direct goed aanvullend op en dit bracht hem na 25 sec. een mooie touché-overwinning. In zijn tweede party moest S. Schut het opnemen tegen den oud-kampioen A. Thij- sen. Hij heeft hierbij een sterk verdedi gende partij gevoerd. Een enkele uitval bracht Thijse wel in moeilijkheden, doch laatstgenoemde wist genoeg punten te verzamelen, zoodat de strijd in zijn voor dcel verliep. Schut kan op een zeer goede partij terugzien. Hierdoor waren de partijen op gelijken voet gekomen (12 1214) en de laatste partij BomMulder zou dus de beslissing moeten brengen. In de negende minuut leek een overwinning van Bom zeker, doch Mulder wist zich schitterend te red den en zoo eindigde deze party onbeslist. Zoo was na een avond van spannenden strijd een gelijk resultaat verkregen en ging de beker mee naar Amsterdam, waar S. S. S. binnenkort zal probeeren hem te heroveren. (Van onzen parlementairen medewerker) Eindelijk dein toch is de Tweede Ka mer door de begrooting van Sociale Zaken heengekomen. Nog een laatsten flinken ruk gistermiddag en om ruim zeven uur was het einde er. Een twintigtal sprekers heeft zich in to taal by de afdeeling „werkverschaffing en steun verleening" laten hooren. Veel is er gesproken over het plan-Westhoff en de voornemens der regeering met betrekking tot de bestrijding van de werkloosheid on der de jeugd, een plan, dat weliswaar in principe door de regeering is aanvaard, maar bij de uitvoering waarvan nog heel wat komt kijken en waarvoor nog heel wat onderzoekingen noodig zijn, en voornemens met betrekking tot de jeugdwerkloosheid, waarvoor een comm. thans een onderzoek instelt en waarvan de minister nog niets of zoo goed als niets heeft verteld en ook gistermiddag nog niets zeggen kon. Derhalve zijn er door vele leden wel wat voorbarige beschouwingen gehouden; an derzijds geven ze den minister een indruk van de richting waarin de Kamer gaarne de regeering zag gaan. Bijvoorbeeld wat bet plan-Westhoff betreft: naar hoogere loonen dan thans in" de werkverschaffing worden gegeven, eigenlijk naar loonen, ge lijkstaande met die in het vrije bedrijf. En wat aangaat de bestrijding van de jeugd werkloosheid, weet de regeering, dat de Kamer, op een enkele uitzondering na, geen arbeidsdienst hier wenscht. Die uit zondering vormt de n.s.b.; uit den mond van den heer Krol (c.h.) vernamen we ech ter wel den wensch van een verplichte deelneming aan werkkampen en voor de jeugd geschapen arbeid, teneinde het ge- slenter van jongens en jonge mannen te doen ophouden. Maar dit zijn allemaal dingen, waarop de minister niet is ingegaan. Deze erkende overigens, dat het werk loosheidscijfer by ons nog altijd hoog is, al kon hij anderzijds wijzen op een vermin dering met 31.000 vergeleken mot Novem ber 1937 en op grootere bedrijvigheid, waardoor het mogelijk is geworden nieuwe arbeidskrachten op te nemen. Ook mag men niet vergeten, dat men bü ons de menschen in de werkverschaffing (61.500) en de per sonen die in de cultureele zorg zijn opge nomen (13.000) in de werkloozenstatistiek opneemt. De werkverschaffing voor intel- lectueelen zal, zoo mogelijk, worden uitge breid. Voor de regeering zijn twee groepen van werkloozen die de grootste zorg baren en die het talrijkst zijn; de werkloozen in de steden en die op het platteland. Voor de eerstgenoemde zal het hoofdzakelijk van verruiming van de normale werkgelegen heid en van den invloed van de Werkfonds- werken moeten komen. Minister Romme zette naar aanleiding van verschillende klachten, vooral van sociaal-democratische zijde (bijvoorbeeld van de heeren Kupers en Drees) uiteen, dat de regeering er naar gestreefd heeft het tempo van de blokkeering der bedragen in het fonds en het verwerkingstempo te versnellen. Was in 1937 17 millioen geblok keerd, in 1938 is het 88 millioen. In het loo- pende jaar is voor een bedrag van 33 mil lioen verwerkt, hetgeen het dubbele xs van 1937. Een aan het cultuur-technisch onder zoek evenwijdig loopend onderzoek wordt thans ook ingesteld naar het Werkfonds. De resultaten daarvan moeten worden af gewacht; hangende dit onderzoek vond de regeering het juister om geen nieuw werk- fondscrediet aan te vragen. Dit feit had in de Kamer eenige ongerustheid gewekt om trent het toekomstige lot van het Werk fonds, welke minister Romme getracht heeft weg te nemen. Voor de werkloosheidsbestrijding op het platteland zal het van het plan-Westhoff moeten komen. De minister begreep de ge- dachtengang van iemand als den heer de Visser (c.p.), die uitsprak dat het toch wel niet zou worden uitgevoerd! Wel moet men niet verwachten, dat de regeering alles van dit rapport zal slikken als ware het een medicyn, voegde de minister er aan toe. Het is derhalve niet de bedoeling waarvoor de heer Bijlsma (v.d.), opvolger van mr. Oud, in zyn maidenspeech had ge waarschuwd om op het rapport te gaan rusten. Moet dus nog „even" worden gewacht alvorens projecten volgens dit rapport- Westhoff een begin van uitvoering kunnen krijgen, met de wijziging van het karakter van de werkverschaffing (in meer sociale richting) kan spoediger worden begonnen; de eerste maatregel zal zijn het niet meer rekening houden met de gezinsinkomsten der tewerkgestelden en het afvoeren van die arbeiders uit de werkloozenstatistiek. De minister wilde de gedachte van den heer Beaufort (r.k.) om een permanente tewerkstelling in het leven te roepen voor de groote gezinnen met niet verdienende kinderen, nader overwegen. Zooals reeds is gezegd, kon de minister over zyn plannen met betrekking tot de jeugdwerkloosheid nog niets naders mee deden. Met betrekking tot de leniging van de gevolgen van de werkloosheid, welke zeer de belangstelling van de Kamer had gehad, tot uiting komend in verschillende wen- schen, zooals wijziging van de steunnor- men, verhooging van toeslagen, verstrek king van extra kleeding, dekking, schoei sel en voedsel (de heer de Visser vroeg het meest) ten aanzien van dit punt heeft de minister van Sociale Zaken geen nieuwe toezeggingen gedaan dan die in zyn memo rie van antwoord waren aangekondigd. De minister zou gaarne een ander controle middel dan het stempelen vinden, in Breda is, dank zy het particulier initiatief, een proef daarmee genomen en met gunstig re sultaat De spaarregeling, waarop het vorige jaar nog zoo'n ernstige critiek is uitgeoefend, is groeiende. By de berekening is men uitge gaan van een aantal van 80 pCt. der gega digden, dat er aan mee zou doen. Zoover is men over het algemeen nog niet geko men, maar wel kon de minister wijzen op 329 gemeenten waar door 80-100 pCt. der werkloozen wordt gespaard, en op 118 ge meenten waar 100 pCt. spaart! Zooals de lezers vermoedelijk al uit een persbericht van het departement van So- ciael Zaken hebben vernomen, komt er geen extra-brandstoffenbijslag met het oog op de koude dagen. Het vorige jaar is die toeslag van 1 gulden op f 1.30 gebracht ge durende de maanden dat het 't koudst te zijn. Dat bedrag is een gemiddelde, waarvoor allerlei berekeningen moesten worden gemaakt; zachte en koude dagen zijn erin begrepen. Tot verhooging wilde de minister dus niet overgaan. Wel wilde hij nog eens overwegen wat hem te doen stond indien de felle kou eenige weken zou aan houden. Replieken waren er niet. De begrooting werd z.h.st. aangenomen. In de Eerste Kamer, Gistermiddag was voor de Eerste Kamer een belangrijk moment aangebroken; de behandeling van de wyziging van de Ta riefmachtigingswet, die een paar maanden geleden met een kleine meerderheid door de Tweede Kamer is aangenomen en waar door aan de regeering de bevoegdheid is gegeven het tarief van invoerrechten in protectionistischen zin ten behoeve van ons bedrijfsleven aan te wenden. De regec ring meent namelijk, zoodra zij een ver hoogd tarief wil invoeren, maatregelen te moeten kunnen nemen om ongewenschten vóórinvoer te kunnen tegengaan; in de wij ziging van de Tariefmachtigingswet wenschte zij de principieele bereidheid tot aanvaarding van een beschermende han delspol itiek van gematigd karakter alvast te incasseeren. Men herinnert zich dat over deze procedure in de Tweede Kamer veel is te doen geweest. Men sprak over een „overrompeling", een niet voldoen aan de toezegging, dat, wanneer de regeering tot een principieele wyziging in onze handels politiek meende te moeten overgaan, de ge legenheid tot een „full dress debate" daar- ovr zou geven. De zaak dreigde tenslotte vast te loopen, maar een amendement van den heer de Geer (c.h.) bracht uitkomst, m zoover, dat enkele tegenstanders aan de rechterzijde hun belangrijkste bezwaren zagen weggenomen. In het algemeen liep de scheidingslijn rechts-links in de Tweede Kamer, een ver houding welke zich in den Senaat weer- spiegetl. Zoo sprak prof. van Embden (v.d.) in een uitvoerig betoog, dat zich uitsluitend op economisch en handels-technisch gebied bewoog, zich tegen de gevraagde machti ging uit. De heer de la Bella (s.d.) bekeek de zaak ook van het standpunt van hem, die den invloed van handelspolitieke maatregelen op de werkgelegenheid en de positie van de arbeidersklasse nagaan: hij kwam tot de conclusie, dat het leven er duurder door zal worden en dat protectie voor ons niet voor- deelig zal blijken. De heer Heldring (lib.) achtte het mo ment al buitengewoon ongelukkig geko zen, nu er door de Engelsch-Amerikaansche handelsovereenkomst juist weer een kans tot wat ruimer handelsverkeer is gekomen. Tegenstanders waren ook de heeren Kranenburg (v.d.), die het geval van staatsrechtelijk standpunt bekeek en de in de Tweede Kamer gevolgde procedure ver oordeelde, en de heer ter Haar (c.h.) Laatstgenoemde kon de gevraagde machti ging niet goedkeuren. Zijn partijgenoot de Savornin Lobman staat ook op het spre kerslijstje, hetgeen vermoeden doet, dat de chr.-hist. fractie „uiteenvalt". Prof. Diepenhorst (a.r.), die van een beetje bescherming nooit afkeerig is ge weest, trachtte, op de op eigen (dikwijls geestige) wijze de tegenstanders van de on gevaarlijkheid van dit wetje te overtuigen, waarbij hij geen afkeuring kon uiten over de in de Tweede Kamer voorgevallen be handeling met het merkwaardige amende ment-de Geer. De heer Fleskens (r.k.) juichte het ont werp van harte toe. Vandaag zouden vermoedelijk nog vier sprekers het hunnen erover zeggen. Al zal de regeering in de Eerste Kamer ook wel en meerderheid krygen, heel groot zal ze vermoedelijk ook hier niet wezen! (Ongecorrigeerd). Waschgoed en geweekte groenten. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de reeds op leeftijd zijnde M. V. uit Den Helder, die op 21 No vember in het avondlijk duister met een zak en een lantaarn op strooptocht was ge gaan in Julianadorp en daar bij mej. Klant- Houter het aan de lyn hangend wasch goed stal en by een ander wat geweckte groente. V. bekende. Hij was al drie keer wegens diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld. Het waschgoed was inmiddels aan de eigenares terug gegeven. De officier vorderde 10 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. A. Prins uit Alkmaar, betoogde, dat verdachte uit nooddruft had gestolen. De man had voor zich en z'r. vrouw slechts 5 steun, kleeren waren er haast niet meer in huis en eten al evenmin; er was gebrek aan alles, zoodat verdachte tenslotte tot wanhoop geraakte en op stelen uit ging. Het was dus geen roofzucht, wel ke hem had gedreven, maar de te lage steun (welke na het voorval met drie gulden werd verhoogd). Pleiter vroeg de uiterste clementie. De Goudberg leverde het meeste goud aan den eigenaar van den berg. De rest van den dag wijdde de rechtbank aan de behandeling van twee woekerza- ken. Allereerst stond terecht de Alkmaarsche koopman J. B., die, zonder daartoe de ver- ëischte vergunning te hebben, het geld- schietersbedr(jf had uitgeoefend. Hij gaf door middel van zegels van 60 of 100 cent voorschotten, waarop h(j 10 procent winst maakte. Met de zegels konden de men schen, die er gebruik van wilden maken, bij zeer veel Alkmaarsche winkeliers, meest uit de binnenstad, goederen koopen. De winkeliers ruilden de zegels bij B. in en gaven dezen dan nog tien of 15 procent korting, zoodat B. op elk voorgeschoten bedrag 20 of 25 winst maakte en wijl het geld over het algemeen nogal snel rouleerde, kon hij per jaar verscheidene keeren met zijn geld een dergelijke winst verkrijgen. Hij werkte onder den naam van de Mij. „De Goudberg", te Alkmaar ge vestigd. Volgens zijn eigen opgave verdiende h( aan deze zaken ongeveer 2010 per jaar, terwijl hij eigenaar was van 23 huizen. B. die sinds 39 jaar het geldschietersbe- drijf uitoefende en zyn maatschappij de „Grootste en oudste inrichting van het land" noemde, was den laatsten tijd ver schillende keeren door de politie gewaar schuwd, omdat zijn bedrijf in strijd was met de woekerwet 1932. De heer J. v. d. Burg, rechercheur te Alkmaar, vertelde, dat hy B. had aangera den zijn bedrijf in overeenstemming met de wet te brengen en vergunning te vragen. B. had dat echter nagelaten. Ook nadat proces-verbaal was opgemaakt ging B. door Ook maakte B. mondeling voorschot-af spraken door naar een winkelier te gaan en te zeggen, dat die en die dan en dan zou komen en voor zijn rekening een zeker be drag kon koopen. Ook in dergelijke geval len werden èn door den voorschotnemer èn door den winkelier tien procent aan B betaald. Nog een vijftal andere getuigen werden gehoord, waaronder ook eenige winkeliers, die B. verdedigden, omdat zjj in hem een nuttigen schakel zagen tusschen hen en de arme menschen, die niet over contant geld beschikten om groote stukken te koopen. De rente en de provisie beschouwden ze als een belooning voor de door B. gedane moeite van betalen en incasseeren en als vergoeding voor de risico's, welke hy had te dragen. De president, mr. Ledeboer, hield dezen getuigen voor, dat B. wel een erg groote winst maakte en dat het toch beneden de standing van een behoorlijken winkelier lag om mee te werken aan dergelijke woe kerpractyken, waarbij arme lieden het gelag betaalden. De winkeliers vonden dat niet en ver klaarden overigens de kwestie alleen maar „zakelijk" te willen zien. Het requisitoir. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, zei, dat B. met veel humbug werkte en schan delijk veel winst maakte, zoodat hy, on danks het aanwezige risico, een zeer lu cratief bedrijf had. Van dergelijke prac- tyken waren jqist de arme menschen de dupe. Verdachte was geen weldoener, zoo als was voorgegeven, behalve dan voor zyn eigen zak. Om arme menschen tegemoet te komen zijn wel andere middelen te vinden dan geld leenen tegen zeer hooge rente. Dat verdachte, ondanks de waarschuwin gen en ondanks een proces-verbaal was doorgegaan, nam spr. hem hoogst kwalijk. Inplaats van gevangenisstraf leek spr. een stevige geldboete het gewenschte correctie middel. Spr. vorderde daarom 1000 boete of 100 dagen hechtenis. De verdediging. De verdediger, mr. A. Prins, gaf onmid dellijk toe, dat de kleine man het slacht offer is van een bedrijf als dat van ver dachte. Spr. beschouwde zulke practjjken als een socialen wantoestand; het gaat niet aan om van de moeilijkheden der armen te profiteeren. De oorzaak moet echter voor een deel gezocht worden in het feit, dat de middenstand den armen te weinig tegemoet komt en zelf geen risico's wenscht te dragen. B. maakte een zeer hooge rente, maar hy had ook groote risico's. De laatste jaren was hy echter niet heelemaal meer normaal. Hij deed met zyn geld heel vreemd en .nie mand snapte, waar het soms bleef. Hij trachtte zijn kinderen, die de zaak wilden wettigen en saneeren en daarom reeds een vennootschap hadden gesticht, steeds maar uit de zaak te dringen, hoewel hij ze wel voor de belasting liet opkomen. De kinderen, die door de houding van verdachte in veel moeilykheden zaten, waren dankbaar, dat nu een vervolging was ingesteld, want zelf wilden ze niets tegen hun vader ondernemen. Nu konden ze de zaak in overeenstemming met de wet bren gen en regelen. B. zou onder curateele komen en geen kans meer krygen zijn prac- tijken uit te oefenen. Intusschen zouden de kinderen door de hooge boete, welke was geëischt, in zekere mate de dupe worden, want B. zelf kon haar, door de omstandig heden, maar zeer moeilijk opbrengen. PI. vroeg daarom een lagere boete op te leggen. Nog een woekerzaakje. In de middagzitting had de Alkmaarsche koopman H. J. K. zich te verantwoorden wegens overtreding van de woekerwet. Hij werkte ongeveer op dezelfde manier als de vorige verdachte, alleen maakte hij gebruik van bonnen, om, nadat hy gewaarschuwd was, zich te bepalen tot mondelinge voor schot-afspraken. De winsten welke hij maakte, waren evengroot als van B., alleen scheen hij op kleinere schaal te werken. Rechercheur v. d. Burg, die ook deze zaak had behandeld, zei, dat hij ook dezen ver dachte den raad had gegeven, zijn bedrijf te wijzigen. Dat ging voor K. echter moeilijk, omdat de omvang van zijn zaken daarvoor eigenlijk te klein was. Verdachte was na de waarschuwing niet opgehouden, omdat hij bang was daarvoor het geld, dat hij onder de menschen h»d, niet terug te krijgen. Na het proces-verbaal was hy echter wel opge houden en thans is K. agent van een wette- lyk erkende voorschotbank, zoodat hcr- aling van overtreding niet meer zal voor komen Overigens kon de politieman niets ongunstigs van verdachte zeggen. getuigen werd n°g gehoord, „slachtoffers en winkeliers. dat de voorschotten nogal aan- zienlyk waren Zoo was er een juffrouw, die al twintig jaar lang „zaken" met ver- de*d ®n die ^ans nog een kleine f 50 schuld had. Een andere juffrouw had geld g eend om luxe dingen als een duur thee- tl™ *i Cn e,e" schemer'ampje te koopen, terwijl er ook waren, die voorschotten had den gevraagd om kleedingstukken te kun nen aanschaffen. De officier vond de omstandigheden m zoo ongunstig als bij den vorigen eia schieter, al was hy ook over K. weinig spreken. Hij vorderde voor dit geval f w boete of 60 dagen hechtenis. Er was geen verdediger. Uitspraak in alle zaken op Donderdag 29 December a.s. aa» NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN Fpv BRUILOFTPARTIJ. Na een bruiloftspartij te Berkenwoude keerde een auto met vijf bruilofstgasten diep in den nacht naar Stolwijk terug De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar c J. B„ had dien avond flink gedronken doch het aanbod van een ander, die nog nuchter was, om in zijn plaats de auto te besturen wees hy af. De gevolgen bleven niet uit' Tusschen Berkenwoude en Stolwijk raakte' de auto op den zachten berm en sloeg om in het naast den weg stroomende water Twee van de vijf inzittenden verdronken Wegens het veroorzaken van dood door schuld is de bestuurder tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, welk vonnis het Haagsche gerechtshof in hooger beroep gister bevestigde. BELEEDIGING VOOR DE INDISCHE PLANTERS. De 46-jarige A. P. V. heeft een boek ge schreven en uitgegeven, getiteld „Op de Kebon, een greep uit het Indische planters leven", waarin hij het Indische planters leven zeer realistisch beschreef. Inhoud en vorm van het boek werden beleedigend voor de Indische planters ge acht en wegens beleediging van een volks groep heeft V. voor de Haagsche rechtbank terecht moeten staan. Hij werd evenwel vrijgesproken. De officier van justitie, die een veroor deeling had gevorderd, teekande hooger beroep aan en veertien dagen geleden heeft V. voor het Haagsche gerechtshof moeten terecht staan. De advocaat-generaal eisch- te een geldboete van 300, subs. 50 dagen hechtenis. Het gerechtshof vernietigde gister het vrijsprekend vonnis van de rechtbank en veroordeelde verdachte tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maand en een geldboete van 300, subs. 100 dagen hechtenis en bepaalde voorts, dat de in be slag genomen boeken zullen worden ver nietigd. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 21 Dec. tot en met Dinsdag 27 Dec. 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen oranjekleur; Vetbonnen blauwe kleur; Rundvleeschbonnen wit met roode streep. Alkmaar, 20 Dec. 1938. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. GEBAKKEN VISCH. Verkrijgbaar voor werkloozen, die in steunregeling of werkverschaffing zyn op genomen. B o n n e n: iederen Donderdag aan het loket Keetkolkschool van 1011 uur en 4uur. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zyn. Ten hoogste 3 pond per gezin. De directeur van het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken te Alkmaar, Ed. v. d. HEUVEL. De Kerstpakken van het Brokkenhuis. Het Brokkenhuis is voor Bergen een ze genrijke instelling. Met Kerstmis verstrekt het aan de daarvoor in aanmerking komen de gezinnen boven- en onderkleeding. De bovenkleeding wordt aangekocht van inge komen gift De onderkleeding wordt door de damesleden, geassisteerd door een los van het Brokkenhuis staand damesco mité, vervaardigd. De plotseling opgetreden felle kmide bracht het damescomité er toe een beroep op de burgerij te doen om ditmaal voor de leniging van den nood extra te geven, op dat ook de gezinnen met brandstoffen en voedingsmiddelen konden worden bedacht Wij hebben heden een bezoek gebracht aan het magazijn van het Brokkenhuis ten huize van mevr. Godijn aan het van Ree- nenpark en tot onze groote voldoening ge constateerd, dat op royale wijze door de burgerij aan den oproep gevolg is gegeven. Voor een 80 gezinnen lagen de verschillen de pakken kleeren en levensmiddelen ge reed Het waren pakken van beteekenis en bijzonder werden wij getroffen door de voldoening die straalde op de gezichten van de dames, over het feit, dat zij in staat wa ren in overeenstemming met de Kerstge dachte, deze daad van menschenliefde te kunnen betrachten. Wij willen geen namen noemen, maar het is ons bekend, dat vooral de Old Fellow-leden zich in het betrachten van naastenliefde bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. In dezen tijd doet het bijzonder goed. dat zoovelen weten, dat een mooi Kerstfeest alleen dan gevierd kan worden, als men door daden het noodige heeft gedaan om ook voor anderen de Kerstdagen tot dagen te maken waarin het licht doorstraalt. Geslaagd* Voor het op den 14en December te Arn hem gehouden P. B. N. A.-examen slaagde voor electro-teehnisch-installateur den heer J. S. Jansen alhier. Deze cursus staat onder toezicht van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Christelijke kiesvereniging. Alhier is opgericht een Christelijke kiesvereeniging, met aanvankelijk 20 leden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10